Robbeneiland BOLIVIA gritsche kabinet in principe v0oralgemeenen dienstplicht een dutaituitslaat Ingrijpend decreet vanpresidentBusch tr—iL_ p X G 25 A"P R I r. 1939 Aanhang van Frankrijk. Keuter meldt was men het in de I van het Engelsch kabinet bS"ïl.andaS, "aar verluidt, in beginsel ran dat militaire dienstplicht °r" t'-iiik is De wüze van uitvoering JïSt Kbter nog opgesteld worden. uer-oresident had eerder in het La- BemSofd dat in vredestijd geen dienst- gerhuis Del°" r<jen ingevoerd en het staat vast, Plich!ZArbeiderspartij en de vakverenigingen dat vant zijn tegen een afwijken van die sterk „gelijkheid van overeenstemming belofte- De belangrijke mate afhan- ffioet aan den vorm en den omvang van ^'^ntwerPi dat het kabinet zou voorlegSen- jipn Woensdag een definitieve be- I in de kabinetsvergadering zal dl®£j genomen, zal de regeering ILinliik Donderdag een uiteen- ïdtüig tan haar politiek geven. ndx de aanhangers der regeering is de «ten gunste van verplichten nationalen (tmonnng gewor(len: verscheidene 401 het kabinet hebben zich eenigen tijd (deden voor een ontwerp van dien aard uitge- sproken. Het onderwerp Is Maandag voor het eerst behandeld als een dringend* aan gelegenheid. Dit gesch.edde, zoo consta teert Reuter, met het oog op den inter nationalen toestand en den sterken aan drang van Frankrijk en eenige andere Sropeesche landen, die op het stand punt staan, dat de invoering van dienst Slicht' in Engeland hoogstwaarschijnlijk een gunstige uitwerking op den toe stand zou hebben. Churchill verwacht spoedige invoering. In een Maandag in het Mansion House ge houden rede heeft Winston Churchill gezin- Leid op den dienstplicht, toen hij onthulde, dat alle eenheden van het territoriale leger haar volle sterkte hadden bereikt en dat goede vor deringen worden gemaakt bij de vorming van een tweede serie eenheden. Churchill vervolgde: Met goedvinden van de natie hebben wij aan vele landen in Europa gegarandeerd, dat wij gemeene zaak met hen zouden maken bij het - -n van nieuwe daden van agressie. Tot dusver heeft Engeland niet vol doende maatregelen genomen om zich een leger te verschaffen, dat voldoende is om aan zijn woorden kracht bij te zetten. Ieder kan zien, dat de openbare meening zich hoe langer hoe meer ten gunste van den dienstplicht in al zijn vormen keert. Het wordt hoe langer hoe waarschijnlijker, dat wij binnen niet te langen tijd dienstplicht zullen hebben. Een betoog van gelijken aard werd, naar United Press meldt, gehouden door den vroege- ren Britschen minister van Koloniën, L. S. Amery. „Heel Europa vraagt vandaag, of Groot-Brit- fennië den militairen dienstplicht zal invoeren", zeide hij „Niemand in Europa is er van over tuigd. dat wij de situatie ernstig opnemen. Frankrijks geduld wordt wel zwaar op de proef gesteld". Voortgaande zeide hij, dat men in hët buiten land algemeen gelooft, dat de Britsche regeering, in geval van een crisis, vastbesloten zou zijn om tot eiken prijs een oorlog te vermijden en in laatste instantie zou toegeven. Deze meening is gerechtvaardigd, meende Amery, want het duurt maanden om manschappen militair op te leiden. „Het zou de reinste moord zijn", riep hij uit, „om het territoriale leger in een oorlog van mor gen in het veld te brengen. Men kan van nie mand verlangen, dat hij optrekt tegen de ver nielende werktuigen van den modernen oorlog indien hij niet ten minste vier tot zes maanden oefening achter den rug heeft". De houding van Labour. In de „Star" schrijft Attlee, de leider der La- bourpositie, dat de Arbeiderspartij „nog steeds even onverzoenlijk staat tegenover het denk beeld van „dienstplicht". AAttlee zegt, dat invoe ring van dienstplicht eerst na verscheidene ja ren tot een werkelijk resultaat zou leiden. Dienst plicht is niet gunstig voor de industrie. De ar beiderslever trekt de volgende conclusie: „Dienstplicht zou oorzaak kunnen zijn van een verzwakking van het moreel, die niet door een grootere opbrengst gecompenseerd zou worden. Het is naar mijn meening niet twijfelachtig, dat in geval van noodzaak de Britsche krachtsin spanning niet minder energiek en doeltreffend zal zijn dan die van welk ander land ook". Volgens uit kringen der Arbeiderspartij ont vangen inlichtingen behoeft de door Attlee in fle „Star" geformuleerde critiek niet te worden uitgelegd in dien zin, dat men beslist zou weige ren een ontwerp te bestudeeren. Men zegt: „laat de regeering een ontwerp indienen, dan zullen wij zien", Het is onmogelijk, aldus verklaart men in deze kringen, zich in abstracto uit te spreken. Men heeft echter geen enkel principieel bezwaar legen het denkbeeld. De tegenargumenten bewe gen zich op practisch terrein: men acht een des organisatie van handel en nijverheid mogelijk en Markowitsj ook naar Berlijn. «J?ETïë 24 A.pril (R A- T> Men beves- v bericht, dat Markowitsj, de Joego truster van buitenlandsche zaken. e0„ u er\op uitn°odiging van Von Ribbentrop, een bezoek aan Berlijn zal brengen. Alfonso krijgt bezittingen terug. ei«Pvo^a^y verneemt uit Burgos, dat alk np 6en. cree* *s gepubliceerd, waarbij rifo ff wnlljke goederen van Alfonso XIII en «Si"?'? republiek in. 1931 heelt n."caTXc^''. bierbij inbegrepen de paleizen zullen worden 6n ^an^ander' teruggegeven koloniale betooging te teplitz. 24 April (Havas). - Te Teplitz Behoiirtc« 15 een groote koloniale betooging EenlPór. ,Jn te§enwoordigheid van Konrad de» gouwleider van de Sudeten. Woensdag de beslissing acht het bestaande materiaal en de uitrustingen onvoldoende. Intusschen wordt de mogelijkheid van een welwillende neutraliteit ten aanzien van een ontwerp voor verplichte militaire vorming of een anderen vorm overwogen, mits een -der gelijk ontwerp rekening zou houden met de be zwaren en de ontoereikendheid der bestaande methode zou blijken. Men voegt hieraan toe, dat de uitwerking van den dienstplicht meer psychologisch dan militair zou zijn en vraagt zich af, of voor dat psychologische effect de tra ditie moet worden opgeheven. Italianen in Algiers scharen zich achter het Fransche bewind. ALGIERS, 24 April (Havas). De Unione Populare Italiana en de Fransch-I'taliaan- sche vereeniging van oudstrijders hebben een vergadering belegd, welke door 400 personen werd bezocht. Eenstemmig werd besloten, dat alle leden van genoemde vereenigingen zich in geval van een aanval op het democratische Frank rijk, zich aan Fransche zijde zullen scharen, aangezien zij hierin een verdediging zien van het Italiaansche volk tegen een aanslag van Hitier, alsmede een verdediging van den vre de en de vrijheid. De vergadering heeft een dagorder aange nomen, waarin de beide vereenigingen, wel ke eenige honderden leden tellen, de autori teiten verzekeren, dat zij zich geheel te hun ner beschikking stellen. Verder werd besloten leden en sympathi seerenden te organiseeren, opdat zij in geval van vijandelijkheden, uitgelokt door de tota litaire mogendheden, zich onmiddellijk onder de Fransche kleuren kunnen scharen. Een afschrift van den dagorder werd ge zonden naar den gouverneur-generaal van Algerië en naar het Italiaansche consulaat. Chineezen bezetten vijf steden in Noord-Kiangsi. Toengsjau aan den spoorweg Kanton-Hankau heroverd. Het A.N.P. verneemt uit Tsjangsja: De Chineesche strijdkrachten, die bij het tegenoffensief in de provincie Noord-Kiangsi vlot voortgang ma ken, hebben gisteren de vijf steden Kauan, Foesjiangkwan, Wansjoekoeng, Sjitoekang en Sjhyictsji bezet. Intusschen naderden de Chineesche troe pen in het Zuid-Oosten van Hoepei de grens der provincies Kiangsi en Hoenan, ten zuiden van den Yangtse, Zij hebben ook Toengsjan, op 35 K.M. ten Zuid-Oosten van den spoorweg van Kanton naar Hankau heroverd. De overwinnende troepen maken thans een samentrekkende beweging op Nantsjang. Wordt het „Singapore van Zuid'-Afrika" Eiland met sombere reputatie. Kaapstad, 25 April. Het „eiland der eenzaamheid", dat eigenlijk Robben-eiland heet en gele gen is tegenover Kaapstad, zal het „Sin gapore van Zuid-Afrika" worden. Op verschillende punten worden nieuwe batterijen opgesteld: het eiland zal de sleutelpositie gaan vormen in het nieuwe kustverdedigingsstelsel van de Zuid- Afrikaansche Unie. Oswald Pirow, de minister van defensie, en verscheidene officieren van den generalen staf hebben een inspectietocht over het eiland ge maakt, dat door de militairen is overgenomen. Het is verboden het van zee uit te naderen en visschers en toeristen worden op een afstand gehouden. Het is niet voor de eerste maal dat het Rob- ben-eiland versterkt wordt. Tegen het einde van de 17de eeuw werden er eenige kanonnen ge plaatst als maatregel voor bescherming tegen een aanval. Men kon van daar af de Tafelbaai ten deele beheerschen. Thans worden er moderne 15-inch kanonnen naar overgebracht. Vóór de kritieke toestand in Europa zijn in trede deed had men vele geheel andere plannen met Robben-eiland. Zoo heeft men de bedoeling gehad het onbewoonde eiland in te richten als vermakelijkhéïdscentrum. Men wilde er een ca sino, een mondain strand en een lunapark aan leggen. Anderen wilden het eiland maken tot het Zuid-Afrikaansche „Ellis-Eiland". Ook heeft de regeering eens getracht, zonder succes overi gens, om de industrieën, die elders gevaar op leverden, naar Robben-Eiland over te brengen. Het eiland is slechts twee vierkante mijlen groot en wordt alleen bevolkt door konijnen, die naar men zegt de afstammelingen zijn van het eene paar dat jaren geleden geïmporteerd werd. Eens was het eiland ook door menschen be woond: er was n.l. een melaatschen-kolonie, maar deze is vijf jaar geleden opgeheven. Nu maken de zeevogels hun nest in de verlaten ge bouwen. Robben-Eiland is vroeger ook strafkolonie ge weest. De dwangarbeiders werden er heen ge stuurd om de blauwe steen te houwen, die ge bruikt wordt voor de huizen van Kaapstad. Hun behandeling was even wreed als op andere „Dui velseilanden" het geval is. Dikwijls was het eenige voedsel dat zij kregen, de etensresten die van de schepen overboord geworpen waren en die op het eiland aanspoelden. Later is het eiland gebruikt als een verban ningsoord voor krankzinnigen. Die ongelukkige menschen werden er eenvoudig heengezonden om er de rest van hun leven door te brengen onder veroordeelden en misdadigers. Later voeg den zich bij deze geesteszieken de melaatschen. De bevolking bestond eens uit 500 regeerings- beambten, cipiers, en bewakers, 100 dwangar beiders, 500 krankzinnigen en 1000 leprozen. En alsof deze sombere geschiedenis van eiland nog niet voldoende is, heeft het de sinistere re- nulatie, dat vele schepen er schipbreuk lijden. Thans gaat het verlaten eiland een belangrijke rol spelen in de defensie van Zuid-Afrika. (United Press.) Duitsche Rijksdag Vrijdagmiddag bijeen. BERLIJN, 25 April. (Havas/ANP) Het presidium van den Rijksdag deelt mede, dat de Rijksdag Vrijdagmiddag om 12 uur (11.20 Ned. Tijd) bijeen zal komen om de verklaring van Hitier aan te hooren. De officïeele convocatie van heet par lement is nog niet gepubliceerd. Relaas van haar Secretaresse. BOEDAPEST, 22 April. (Van onzen correspondent). De president van den Zuid-Ameri- kaanschen staat Bolivia. German Busch heeft een decreet gepubliceerd, waar bij in dezen staat een soort dictatuur wordt ingesteld. Het parlement is ont bonden en alle wetten zijn ingetrok ken. Volgens den president was deze maatregel noodzakelijk wegens den verwarden binnenlandschen toestand Hjj noemde zijn regeering niet extre mistisch, maar Boliviaansch. Er zijn geen relaties aangeknoopt met de as Rome—Berlijn, aldus president Busch. De grondwet is vervangen door tijdelijke grond wettelijke waarborgen voor de politieke en financieele dictatuur. De regeering die was afgetreden, heeft zich bereid vertelaard tijde lijk aan het bewind te blijven. De eerste reactie was, naar United Press verneemt, gunstig. Men is algemeen van oor deel, dat alleen financieele dictatuur 'n na tionaal bankroet kan voorkomen. Voor slecht beheer der staatsgelden is de doodstraf af gekondigd. Uit Londen seint United Press, dat men al daar geen commentaar op de gebeurtenissen in Bolivia wilde geven, aangezien geen nadere bijzonderheden zijn ontvangen. In diploma tieke kringen vernacht men geen groote ver anderingen in de buiten- en binnenlandsche politiek van het land. Het manifest, waarmede de president van de republiek Bolivia de beide Kamers van het parlement heeft ontbonden en zelf de macht in handen heeft genomen, zet naar Havas meldt, uiteen, dat de president in 1936 zijn post heeft aanvaard om vaderlandslievende redenen. Hij heeft zich toen gehaast verkie zingen uit te schrijven, een parlement bijeen te roepen, vrijheid van drukpers toe te staan en den staat van beleg op te heffen. Deze vrijheden veroorzaakten evenwel bandeloos heid en partij-intriges, welke aanstuurden op een burgeroorlog. Het was noodig een econo mische, financieele en sociale dictatuur in te stellen, welke zuiver Boliviaansch was. De geruchten over een revolutie in Bo.lovia. welke de ronde hebben gedaan, zijn geheel ongegrond. Overal heerschen orde en rust, al dus constateert het manifest. Een nader Havasberieht meldt uit de hoofdstad La Paz: Nu president Busch het parlement heeft ontbonden, zial de regeering den datum der nieuwe verkiezingen vaststellen. De grondwet van 1938 blijft van kracht. De regeering be houdt zich het recht voor decreten uit te vaardigen tot een nieuw parlement bijeen zal zijn gekomen. Chamberlain over den terugkeer van Henderson te Berlijn. „Geen speciale beteekenis." Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis, in antwoord op een vraag van Attlee. verklaard dat aan den te rugkeer van den Britschen ambassa deur naar Berlijn geen bijzondere beteekenis moet worden toegekend. Op de vraag of de terugkeer van Hen derson beteekende, dat de regeerin gen in zekeren zin de inlijving van Tsjecho-Slowakije aanvaardde, ant woordde Chambe.rlain: „Zeker niet". Op de vraag of hij nadere mededeelingen kon doen over het verloop van de onderhan delingen met Rusland en Turkije, antwoord de de premier, dat de Britsche regeering nauw contact onderhoudt met andere regeeringen, o.a. Turkije en de Sovjet-Unie, doch dat hij nog niets aan zijn vroegere verklaringen kon toevoegen. Toen verscheidene leden den pre mier vroegen iets meer te zeggen, antwoordde Chamberlain: „ik acht het niet wenschelijk, voorbarige verklaringen af te leggen omtrent onderhandelingen die nog aan den gang zijn." Butler heeft op de vraag of stappen werden overwogen tot hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Mexico, geantwoord dat, ofschoon kortgeleden tusschen de Mexicaan- sche regeering en vertegenwoordigers van de buitenlandsche oliemaatschappijen inleidende besprekingen waren gevoerd, er nog niet een zoodanige ontwikkeling in den toestand was, dat stappen van de Britsche regeering tot hervatting van de diplomatieke betrek kingen gerechtvaardigd zouden zijn. ENGELSCHE HANDELSMISSIE TE BOEKAREST AANGEKOMEN. Maandagmiddag is de Britsche handels missie onder leiding van Sir Frederick Leith Ross te Boekarest aangekomen. In den trein deelde Leith Ross den correspondent van Reuter mede, dat het zenden van de missie in de eerste plaats een gevolg is van de uitnoo- diging van koning Carol bij zijn bezoek aan Londen in November van het vorig jaar. Het voornaamste doel is de handel met Roemenië te verbeteren. De Britsche nationale bond van graan- handelsvereenigingen heeft de uitnoodiging van het ministerie van handel een vertegen woordiger naar Roemnië te zenden, aangeno men. Dertig jaar bij de Haarlemsclie politie. De geheele wereld is diep begaan geweest met het lot van de arme jonge Albaneesche koningin Geraldine, die na nog maar kort ge huwd te zijn geweest en geen twee dagen te voren het leven te hebben geschonken aan haar eerste kind, plotseling tengevolge van onverwachte politieke gebeurtenissen hals over kop met haar jongen telg heeft moeten vluch ten. Zooals men weet was Geraldine oorspron kelijk een Hongaarsche gravin, gesproten uit het oeroude geslacht der Apponyis. Haar secretaresse aan het Albaneesche ko ningshof, die tevens een harer meest ver trouwde vriendinnen was, is evenals zij een Hongaarsche gravin. Deze is thans te Boeda pest teruggekeerd. Zij heeft alles, wat er te Tirana geschied is, in haar onmiddellijke na bijheid zien afspelen. Aan een medewerker van het dagblad „Az Est" heeft zij hieromtrent het een en ander meegedeeld. Zij vertelde, hoe gelukkig de jonge koningin Geraldine zich in Albanië gevoeld had. Gedurende geruimen tijd had zij met den koning-en de leden van de hofhouding in de „bungalows" gewoond, die aan de kust bij Durazzo op palen boven het water van de zee zijn gebouwd. Koningin Ge raldine, die een uitstekend zwemster is, zwom eiken dag in de zee. Het leven in Tirana was natuurlijk weer geheel anders. Het paleis, zoo vertelde de thans teruggekomen Hongaarsche, was zeer mooi en zeer modern ingericht. Alleen de groote mar meren zaal leverde een Oosterschen aanblik op. Koningin Geraldine hield zich des mor gens steeds met de studie van de Albaneesche taal bezig. Zij had daarin al aardige vorde ringen gemaakt. Ook de gravin trachtte Al- baneesch te leeren, maar had het niet verder dan tot maar een paar woorden en uitdruk kingen gebracht. Vaak kwam men met de echtgenooten van de buitenlandsche diplomaten samen. Af en toe kwamen de hoofden van de diverse stam men uit de hooge bergstreken naar de stad, gestoken in hun prachtige kleederdrachten. Het is niet waar, aldus de gravin, dat zij slechts „operettefiguren" zijn. De jongere Al baneesche generatie heeft grootendeels in het buitenland gestudeerd en spreekt derhalve ook vreemde talen. Met de Albaneesche vrou wen echter was het moeilijker conversatie te voeren. Zij kenden doorgaans alleen maar de taal van haar eigen land. Veel vrouwen droe gen pas sinds kort geen sluiers meer. Iedere Albanees had maar één vrouw mogen behou den en de andere moeten wegsturen. In den regel hield men zijn eerste vrouw bij zich. Koningin Geraldine had het plan opgevat al die ex-haremdames in tapijtweverijen aan het werk te stellen, waar men schitterende kunst werken vervaardigt met patronen, welke men elders niet kent. Het bleek overigens, dat nog lang niet alle harems waren afgeschaft. Omtrent de overhaaste vlucht uit Tirana vertelt de gravin, dat men des nachts om half twee opeens opdracht kreeg alles in te pakken opdat men vóór zonsopgang op reis kon gaan. De gravin pakte de kleertjes van het kind bijeen en koningin Geraldine werd in een auto gevleid, waarin men twee ma trassen neergelegd had. Zij droeg een sluier over het gelaat en men spreidde een bontjas van den koning over haar uit, omdat deze dikker was dan haar eigen pelsmantels. Zij lag zoodoende eenigszins behaaglijk, maar zij vond het toch zeer onaangenaam, dat men haar kindje in een anderen wagen bracht. En nu begon de avontuurlijke tocht. Een vrachtauto, waarop men tal van goederen ge laden had en ook de eigendommen van de gravin, is onderweg verloren geraakt. Waar schijnlijk is de wagen in een ravijn gestort. Bij de Grieksche grens was de sneeuw nog maar half gesmolten. Slechts langzaam kwa men de auto's met de vluchtelingen voorwaarts. Te Fiorina werd halt gehouden. Hier voedde koningin Geraldine haar kind. Aanvankelijk kon men hier alleen maar kaas en brood krijgen. De koningin leefde twee volle dagen van niets anders dan dat. Eindelijk kon men een stuk vleesch machtig worden, dat de gravin en een kindermeisje zelf op een kachel in een hotelkamer braadden. De kamer, waar in Geraldine logeerde, zag er niet al te vor stelijk uit. De pijp van de kachel liep een heel stuk langs den muur. De koningin echter glimlachte maar. Zij troostte den koning zoo goed het maar kon en trachtte ook het leed van haar zes schoonzusters te verzachten, die zeer onder den indruk waren. Geraldine hield zich dapper, en slechts wan neer zij geheel alleen gelaten was, werd de emotie haar te machtig. Zij had altijd ge hoopt een tweede vaderland te vinden in Al banië, dat zij nu, wellicht voorgoed, verloren heeft. W. M. BEKAAR. Jubileum Th. Spoor. Heden viert de hoofdagent-rechercheur, de heer Th. Spoor, zijn dertigjarig jubileum bij de Haarlemsche politie. Hij werd hedenmorgen op het politiebureau jehuldigd en het eerst toegesproken door den loofdinspecteur, den heer M. Woud, chef van den justitieelen dienst, die er in zijn toespraak aan herinnerde, dat de heer Spoor eerst als agent 3e klasse 2 jaar bij de Haarlemsche politie is werkzaam geweest, daarna naar el ders ging en toen na 4 jaar weer als agent 3e klasse te Haarlem kwam. Dit is nu 30 jaar geleden. De heer Woud schetste de verdien sten van den jubilaris, die heel wat belang rijke en moeilijke zaken tot oplossing heeft gebracht. Spr. overhandigde den heer Spoor een vaas bloemen, mede namens de inspecteurs de heeren J. A. J. Keesom en De Fouw, de in- spectrice mr. Ch. J. Krim en den klerk, den heer H. van Marion. De oud-rechercheur de heer B. van Meel, voerde het woord voor de collega's en overhan digde den heer Spoor namens hen een wan delstok en bloemen. De heer Spoor dankte voor de hulde, die hem zeer verrast had en sprak den wensch uit, dat hij nog eenige jaren met allen zal mogen samenwerken. Nog een scheepsbrand in Frankrijk. Aan boord van een mailschip, dat gesloopt werd. Maandagmiddag brak brand uit aan boord van het vroegere mailschip „Angers", dat se dert zes maanden op de werven voor het sloo- pen van schepen in La Seyne ligt. De brand weer bestreed zeer krachtig het vuur, dat aangewakkerd werd door een „Mistral", een in het Zuiden van Frankrijk veel voorko menden, drogen noordwestelijken wind. De vlammen breidden zich snel over het geheele schip uit. In de nabijheid van het brandende schip is een Fransche maatschappij voor vloeibare brandstoffen gevestigd en bevinden zich de miltaire inrichtingen van Aiguillette, waar kruit ligt opgeslagen. Gelukkig kon men deze gebouwen voor het vuur vrijwaren. Te een uur vannacht was de brandweer het vuur meester. De waarde van het schip, dat bijna geheel gesloopt was, was zeer gering. De brand ont stond doordat een ongeluk met een steekvlam plaats had. IR. P. N I. SCHAEPKENS VAN RIEMPST IN ZUID-AMERIKA OVERLEDEN. In den leeftijd van 59 jaar is te Rio de Janeiro overleden ir. P. N. Ignaece Schaepkens van Riempst. Ir. Schaepkens van Riempst heeft den aanleg van vele groote havenwerken ge leid in verschillende deelen der wereld. Winst der N.V. Van den Bergh's en Jurgens' gestegen. Uit de winst- en verliesrekening en winst- verdeeling der Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken N.V. blijkt, dat er, na aftrek van f 933.226 rente op de obligatieleening, een be schikbare winst is van f 6.793.446 (v. j. f 5.848.932), waaruit wordt voorgesteld de volgende dividenden uit te keeren: 2y*% (onv.) op cum. pref. aandeelen; 6% (onv.) op cum. pref. winstd. aandeelen A; 6% (onv.) op cum. pref. winstd. aandeelen B; 15% (onv.) op gew. aandeelen A en 8% (onv.) op gew. aandeelen B. RADIO PKOERAMMA WOENSDAG 26 APRIL 1939. HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12,15 Gramofoonmuziek. 12.30 En semble v. d. Horst en gramofoonmuziek. 1.30 Orgelspel 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Christ. Lectuur. 3.30 Pianokwartet „Die Haghe" en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.455.55 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. Hierna ber., 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanva- ringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Sport- praatje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.40 Causerie namens het Nederlandsch Bijbelgenootschap. 8.00 Berichten A.N.P., herhaling SOS-berich- ten. 8.15 Christ. Zangvereenigingkerkkoor „Ex Animo", solisten en het Rotterdamsch Philharmonisch orkest (9.309.55 Boekbe spreking. 9.55—10.00 Berichten ANP.) 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM H. 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO, en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Orgelspel (Om 8.16 Berichten. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keu ken", 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders in de Continubedrijven. 11.40 Voor de werkloozen, 12.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 12.15 Berichten. 12,17 VARA-orkest. 12.45 Gra mofoonmuziek. 1.001.45 VARA-orkest. 2.00 Voorde vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.05 Gramofoonmuziek. 6,18 Be richten: 6.20 De Ramblers. 6.50 Causerie „Markante figuren uit de Belgische Arbei dersbeweging". 7.05 VARA-kalender. 7.06 Fe licitaties; 7.10 Vocaal concert. 7.30 Bijbel- vertellingep. 8.00 VARA-orkest en soliste. 9.00 Radiotooneel met muziek. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Causerie „Schuldig of onschuldig" 10.15 VARA-orkest. 11.00 Esmeralda. 11.30— 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 10.25 BBC-Northern Ireland-orkest. 11.05 Het Harp Trio. 11.35 Uit Stockholm: Levén's Va riété-orkest. 12.00 Declamatie. 12.35 Orgelcon cert. 1.20 BBC-Schotsch orkest. 2.20 Sportre- portage. 2.50 Populair concert.. 3.20—4.10 Vesper. 4.20 Het Hungaria Zigeuner-orkest. 5.00 Gramofoomhuziek. 5.20 Berichten. 5.40 Interviews. 6.00 Zang. Zie Hilversum II. 6.50 Actueele uitzending. 7.20 Gevarieerd pro gramma. 8.20 Berichten. 8.45 Causerie „The Budget". 8.55 BBC-Midland orkest. 10.00 Gramorfoonmuziek. 10.30 Billy Merrin's Band. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.1011.20 Berich ten. RADIO-PARIS, 1648 M. 8, 900 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Zang. 12.25 Cantrelle-orkest. 1.00 Gramo foonmuziek. 6.20 Zang met toelichting. 6.50 Gramofoonmuziek. 4.25 Derveaux-orkest. 5.35 Viola d'amore-voordracht. 5.50 Gramo- foonmuziea. 6.20 Zang met toelichting. 6.50 Pianovoordracht. 7.50 Variété-programma, 9.20—11.20 Symphonieconcert m.m.v. solis ten. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroepkleinorkest: 7.50 Gramofoon muziek. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroep kleinorkest. 1,30 Populair concert. 2.40 Gra mofoonmuziek. 3.20 Omroepkleinorkest. 5.50 Pianovoordracht. 6.35 en 7.50 Gramofoonmu ziek. 8.50 Literair-muzikaal programma. 9.50 Omroep-Amusementsorkest en solisten. 11.20 2.20 Omroeporkest en solisten (opn.) BRUSSEL 322 M. 11.20 en 12.301.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang en gramofoonmuziek. 4.50 Gramofoon muziek. 5.50 en 6.20 Het Antwerpensch Ka merorkest. 7.20 „Polenblut", operette. 9.50— 10.20 Cello en piano. BRUSSEL 484 M. 11.20 Omroepdansorkest. 11.50 Gramofoon muziek. 12.30 Omroepdansorkest. 12,501.20, 4.20 en 4.55 Gramofoonmuziek. 5.35 en 6.05 Vioolvoordracht. #.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Gevarieerd programma. 8.05 Omroepsym- phonie-orkest. en soliste. 9.3010.20 Omroep dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7,35 Willi Libiszowski's orkest en solisten. 8.20 Hoorberichten. 9.20 Berichten. 9.50 Alt viool en piano. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Zie Keulen om 9.50,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7