Dienstplicht aanvaard De Engelsche bbour-amendement verworpen dienstplicht 204.000 man Algemeene Johez-Avond y j TT D A G 28 APRIL: 1939 De motie, waarin de invoering van den dienstplicht wordt goed gekeurd, is Donderdag zoowel door het Engelsche Hoogerhuis als het Lagerhuis goedgekeurd. Het Lagerhuis aanvaardde de motie Bet 376 tegen 145 stemmen in het Hoogerhuis geschiedde de aanneming zonder hoofdelijke stemming. Het amendement van de Labourparty werd verworpen met 380 tegen 143 stemmen. nu de indiening van de regeerings- °S. inzake de invoering van den SB», verklaarde Chamberlain ÏÏStmi in het Lagerhuis het te be- fS dat de druk, waaronder de iwerinE heeft gewerkt, voorafgaand overleg met andere partijen onmogelijk had gemaakt. Hij achtte het van be lang dat deze week een verklaring werd afgelegd omdat, als zij tot de volgende week zou zijn uitgesteld, na genoeg ieder besluit, dat genomen zou S in verband zou zijn gebracht met Sïdoor den Dultschen rijkskanselier te houden rede. Wij beschikken niet over inlichtingen omtrent den inhoud van E rede, zeide Chamberlain. Onze voorsteUen staan er geheel los van en dit dient de geheele wereld volkomen duidelijk gemaakt te worden. rhamberlain verweerde zich daarna tegen de beschuldiging, dat hij zijn belofte om dienst- jjgjniet in te voeren in vredestijd, had ge- bfS' zoo zeide de premier, zou een land met meer waarschijnlijkheid naar een ramp Sen dan dat het zou weigeren van gedach te te veranderen, wanneer de gewijzigde om standigheden zulks vereischen Een feit is dat thans niet meer gelooven, dat aan de be- hwften van het land kan worden voldaan E een stelsel van vrijwillige dienstneming, «h; alleen dit stelsel wordt gehandhaafd. Het zou beteekenen, dat wij niet de maat- "elen welke wij voor de bescherming van heiland noodig achten, zouden kunnen nemen, enzll wil algemeene verkiezingen houden. Ik kan mü denken - aldus Camberlam dat de zaak zoo op de spits gedreven zou kunnen worden, dat de regeering geen andere keus had (Applaus op de mimsterbanken)Doch het is zeker, dat dan een zeer zware verantwoor delijkheid zou rusten op de schouders van hen, die zouden noodzaken, in dezen tijd tot die conclusie te komen. Na nogmaals gewezen te hebben op de to taal gewijzigde omstandigheden, waarvoor noch de beginselen van vrede noch die van oorlog melden, zeide Chamberlain dat het aan 't Lagerhuis staat, te zeggen of het meent hem aan de belofte, in vredestijd geen dienstplicht In te voeren, te moeten houden, dan wel hem ervan te kunnen ontslaan. Ik vertrouw, aldus spreker, dat het mijn standpunt zal deelen. Als het dit doet, ben Ik er zeker van, dat het land achter mij zal staan (applaus op de re- geerlngsbanken). Chamberlain wees erop, dat de aan Polen, Griekenland en Roemenië gegeven verzekerin gen de verplichtingen van Engeland ontzaglijk hadden doen toenemen en dat zij, om doel treffend te zijn, niet alleen in de landen, waaraan zij waren gegeven, doch overal in Europa, de overtuiging moesten wekken, dat het de bedoeling is, ze tot het einde toe na te komen. Wij hebben gezien, aldus Chamber lain, dat twijfel is uitgesproken om- treni onze vastberadenheid en dat van hoofdstad tot hoofdstad de hate lijkheid de ronde heeft gedaan, dat Engeland bereid was, tot den laatsten Franschen soldaat te vechten. Het is - ons duidelijker geworden, dat alle po gingen, een hecht front op te bouwen tegen het denkbeeld van overheer- sching door geweld, door dezen twijfel werden belemmerd. Het is naar mijn meening van belang, deze groote af wijking door dit land van één zijner meest geliefde tradities niet te klei neeren. Ik geloof niet, dat iemand de bladen van vanochtend en de uittreksels van de buiten- landsche pers kan lezen, zonder er zich van bewust te worden, dat de verklaringen om trent het voornemen der regeering al onze vrienden in Europa op hun gemak gesteld, opgelucht en aangemoedigd hebben. Na te hebben verklaard, dat de pogingen der regeering, buitensporige winsten op bewa peningscontracten te voorkomen, niet een vouedig succes zijn gebleken, kondigde Cham berlain, aan, dat zeer binnenkort in het parle ment nieuwe voorstellen te dien aanzien zullen worden ingediend. Voorts herinnerde de pre mier eraan, dat maatregelen zullen worden eenomen om het maken van oorlogswinst tegen te gaan. Ik wil niet den indruk wekken, zoo verklaarde Chamberlain nog, dat naar mijn meening een oorlog ophanden is. 'k geloof niet, dat de toestand zoo is, wt een weinig gewicht aan deze of yene zijde beslissend zou kunnen zijn niet 06 vraa^' °f oorlog komt of rrnrvwuu*1 beFoep wiüen doen op de leden der hefWÜ mefc 0V€rÜld te werk te gaan door €en onherroepelijk besluit, dat 7f>n ,zou itnnnen wekken omtrent on- vu,w~n wil, volledig onze rol te ver- rontPA' 5i3 v°eren van een politiek, die daar als hier wordt goedgekeurd. „Belofte gebroken." JV** der Labour-oppositie, Attlee zeide derJflJïf^ ,vol&ende debat dat de arbel- °e«r5ïï s bereid was geweest de re- noodicr ddelen toe te staan welke li», Awaren v°or de defensie en de vervul- wj 7AiLaangegane verplichtingen. De partij aanwpmLeen groot€r tegenstandster van de ie resAArïF !,an bruut geweld geweest dar. liintor kTj- eerst zeer kortelings tot een houdmg bekeerd was. Maar daarom was de algemeene dienstplicht nog niet nood wendig geweest die de eenheid des volks weer in gevaar bracht en een nieuwen twistappel wieip in het kamp waar de eensgezindheid pas beklonken was. Hoe de minister-president de zaak ook keerde of wendde, de waarheid was en bleef dat de premier een belofte gebroken had. Dit was te gevaarlijker nu in de jongste geschie denis zooveel gegeven woorden en beloften op de meest schaamtelooze wijze waren ver broken. Nu Engeland's premier hiervan ook een voorbeeld gegeven had zou dit voor an deren op zijn minst als een excuus aange voerd worden en misschien tot navolging ver lokken. Maar afgezien van de belofte was de con scriptie onnoodig geweest, omdat het vrij willige systeem nog nooit met zooveel succes gewerkt had als thans, zelfs in de eerste oor logsmaanden niet. De leider der Liberale oppositie, Sir. Archibald Sinclair, zeide het met Attlee eens te zijn, dat de invoering door de feiten gelogenstraft werd. Nu alle recruteeringsbureaux over het geheele land niets dan successen melden had de regeering dit enthousiasme niet moe ten dempen als thans was geschied. Evenals Attlee critiseerde spreker het feit dat de re geering een willekeurige groep jonge men- schen van een bepaalden leeftijd had uitge kozen. Winston Churchill geloofde dat er weinig mensehen ln het land zouden zijn, die den premier zouden verwijten, dat hij in dit op zicht over stag was gegaan. De tijden waren zoo gevaarlijk en onzeker, dat een bewinds man inderdaad in de eerste plaats naar de omstandigheden moest handelen die lederen dag konden veranderen. De premier had gezegd, dat hij zijn verkla ring voor de rede van Hitler had willen.af leggen. Spreker wilde er tegen waarschuwen om aan Hitler's rede van Vrijdag al te veel gewicht te hechten, noch naar de eene, noch naar de andere zijde. Van de overige sprekers zeide Amery, dat hij thans spoedig de invoering van algemeenen dienstplicht tegemoet zag en Duff Cooper vertelde dat hij 's morgens uit Parijs vertrok ken was, waar hij eindelijk vertrouwen in En geland's houding had geconstateerd. Voor de vakvereenigingen zeide Hicks, dat de raad van het congres zich na zijn volledige medewerking aan de recruteering natuurlijk bedrogen voelde en voor de onafhankelijke arbeiderspartij zeide Campbell Stephen, dat het besluit der regee ring in de gezinnen van duizenden droefenis en verontwaardiging had gewekt. Chamberlain deelde ten slotte mee, dat de stemming reeds te elf uur gehouden zou wor den en het Huis gelegenheid zou krijgen tot een algemeener debat wanneer volgende week de eigenlijke voorstellen aan de orde zouden komen. De arbeidersafgevaardigde Wedgwood zeide te vertrouwen, dat het Huis eensgezind zou blijven in zijn besluit om Hitier te verslaan: daarvoor moet alles wijken. De grootste moei lijkheid is het, dat het land, hoewel het eens gezind is, slecht geleid wordt. Tenslotte hadden de stemmingen plaats met het bovenvermelde resultaat. In het Hoogerhuis. Zooals hierboven gemeld, heeft het Hooger huis de motie, waarin het beleid der regee ring ten aanzien van den dienstplicht wordt goedgekeurd, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Lord Stanhope, die namens de regeering deze motie had ingediend, zeide o.a.: „Verre van beschuldigd te zijn van trouwbreuk door de invoering van een gedeeltelijken dienst plicht, zou men ons plichtsverzuim verweten hebben, wanneer wij zouden zijn terugge deinsd voor de maatregelen, die wij voor stellen. Ons eenige doel is de versterking van de zaak van den vrede"'.- Stanhope was verwelkomd door een gejuich, zooals in het Hoogerhuis zelden gehoord wordt. Namens de arbeidersfractie zeide Lord Snell; „Wij veroordeelen den dienstplicht niet, omdat hij ondemocratisch zou zijn, maar om dat hij niet noodig is. Wij gelooven, dat de dienstplicht onze positie in de wereld zal ver zwakken in plaats van versterken. Men vraagt ons afstand te doen van de vrijheden, die wij eens hebben genoten, die de kracht van de natie waren en de afgunst van de wereld opwekten". Samuel (Liberale Oppositie) zeide, dat de dienstplicht een offer is, die in sommige tij den noodzakelijk kan zijn. Hij wilde echter de redenen duidelijk uiteengezet zien, alvorens men tot een zoo ernstige afwijking zou be sluiten. De motieven der regeering achtte hij nauwelijks voldoende. De Conservatieve Lord Horn steunde het voorstel der regeering, evenals Lord Cecil, die zeide „als de regeering terecht of ten on rechte, tot de conclusie komt, dat de maat regel noodig is, dan is het juist, dat zij hem in voert, welke belofte zij ook heeft afgelegd" Geen tweede boodschap van Roosevelt? Havas verneemt uit Washington, dat de ge ruchten over de houding der Vereenigde Staten, in het geval dat de redevoering van Hitier niet volstrekt negatief zou zijn, zuiver speculaties zijn, aangezien de houding der Amerikaansche regeering ongewijzigd blijft. Men voegt hieraan toe dat er op het oogenblik geen sprake is van een terugkeer van den Amerikaanschen ambas sadeur naar Berlijn, noch van een nieuwe bood schap van Roosevelt. Engelsch koningspaar per „Empress of Australia" naar Canada. Slagkruiser „Repulse" blijft in de Europeesche wateren. In antwoord op een vraag heeft Chamber lain in het Lagerhuis verklaard, dat het bij nadere overweging wenschelijk is gebleken, dat de slagkruiser „Repulse", die den ko ning naar Canada had zullen brengen, in de Europeesche wateren blijft. De koning zal met het mailschip „Empress of Australia" reizen, dat door oorlogssche pen geëscorteerd zal worden. TSJECHEN HULDIGEN WILSON. Zooals de Tsjechen op den verjaardag van Hitier bloemen hebben gelegd op het monument voor Johannes Hus, hebben zij gisteren, aan den vooravond van Hitler's rede, bij het standbeeld van Wilson betoogd. Toen de politie arriveerde, was het voetstuk reeds bedekt met bloemen. Bovendien trachtte men de politie om den tuin te leiden: terwijl sommigen de aandacht dei- agenten afleidden, wierpen anderen van verre hun bloemen naar het standbeeld. De politie moest versterking vragen. Een groote menigte verzamelde zich bij het standbeeld. in werkelijken dienst De Engelsche minister van oorlog, Ilore Belisha, heeft in het Lagerhuis eenige cijfers medegedeeld naar aan leiding van den dienstplicht. De voor het geregelde leger vastge stelde sterkte is 234.000 man, de wer kelijke sterkte 204.000 man. De over eenkomstige cijfers voor het territo riale leger zijn 325.000 en 167.000, voor het luchtbeseheriningsleger 96.000 cn 80.000. Hore Belisha verklaarde het Huis thans te vragen de vastgestelde sterkte van het gere gelde leger te verhoogen. Het antwoord op den oproep der regeering tot dienstneming bij het territoriale leger ter verdubbeling daarvan is zeer bemoedigend. Sedert 1' April hebben zich dagelijks niet minder dan 2000 recruten op gegeven. De recruten tu&schen 20 en 21 jaar, die zich hadden opgegeven, voor de aankondi ging van den dienstplicht gedaan werd, zullen niet onder de bepalingen van den dienstplicht vallen. De dienstplichtigen moeten na zes maan den dienst in het geregelde leger of het lucht- beschermingsleger drie en een half jaar dienst doen in het territoriale leger of de speciale reserve. De eenige andere verplichting voor degenen, die in het kader van den dienstplicht worden opgeroepen, bestaat in 30 oefeningen en twee weken kampdienst bij het territoriale leger of drie maanden dienst bij de speciale reserve per jaar gedurende drie en een half jaar. Verdere verplichtingen zijn er niet be halve in geval van oorlog. De regeering, aldus Hore Belisha, is niet voornemens arbeidsdienstplicht in te voeren. De Valera zegt zijn Amerikaansche reis af. De minister-president van Ier land, De Valera, heeft Donderdag- in den Dail medegedeeld, dat hij niet naar Amerika zal gaan „wegens de ernstige gebeurtenis van gisteren". De Valera zou heden naar Amerika vertrekken en op 7 Mei de gast zijn van president Roosevelt op het Witte Huis. Hij zou het paviljoen van Eire op de wereldtentoonstelling te New- York openen. De Valera. Reuter verneemt dat de wijziging in de plannen van De Valera voortspruit uit de aan neming van de dienstplichtwet in Engeland en het verband met de aldaar wonende Ieren en in het bijzonder de nationalistische min derheid in Noord-Ierland, welke naar de op vatting der regeering van Eire onder de jurisdictie worden gehouden van een regee ring, welke zij niet wenschen Men gelooft dat het onderhoud van Du- lanty, den hoogen commissaris voor Ierland, met Chamberlain zeer belangrijk is ge weest en in verband heeft gestaan met den dienstplicht, in het bijzonder ten aanzien van Ulster, waar Natonalisten onder de wet zou den vallen, hetgeen tot een onprettige situatie zou kunnen leiden, welke de regeering van Eire genoodzaakt zou kunnen zijn als zeer ernstij op te vatten. Ook gelooft men hier, dat Chamberlain een verklaring tegenover Dulanty kan hebben afgelegd over zaken, die verder gaan dan de dienstplicht, hetgeen er toe zou kunnen heb ben bijgedragen, dat De Valera zijn plannen heeft gewijzigd. Naar verluidt zou De Valera zich, zoolang de deeling van Ierland be staat, zich verzetten tegen dienst plicht in eenig deel van Ierland. De Amerikaansche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Huil, heeft gezegd, dat de afzegging van het bezoek van De Va lera aan de Vereenigde Staten een groote te leurstelling beteekent voor de Amerikaan sche regeering en het Amerikaansche volk Hij hoopte, dat het afzeggen slechts een uit stel zou zijn. Maisky in contact met de Franscke regeering. Russische gezant te Londen vertoeft te Parijs. Maisky, de ambassadeur der Sovjet Unie te Londen, is gistermiddag per vliegtuig, komende uit Stockholm op Le Bourget geland. Maisky had zich naar Havas meldt eenige dagen geleden naar Moskou begeven om de regeering op de hoogte te stellen van zijn be sprekingen met de leiders der Britsche politiek en instructies in ontvangst te nemen van de autoriteiten te Moskou voor de onderhandelin gen, welke thans worden gevoerd voor de tot stand brengïng van een „systeem van veiligheid voor Oost-Europa". Maisky zal zijn collega te Parijs, Soeritz, op de hoogte stellen van den stand der besprekin gen tusschen Engeland en Sovjet Rusland cn de opvattingen van de regeering te Moskou dien aangaande. Men weet nog niet of Maisky voor zijn ver trek naar Londen nog doorff Bonnet zal worden ontvangen. Het lijkt waarschijnlijker dat de Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken van het Rus sische standpunt op de hoogte zal worden ge bracht door Soeritz, die een speciaal mandaat van zijn regeering heeft ontvangen voor het voeren van onderhandelingen te Parijs. lijk. Later op den avond voerde het nog een Fransch koorwerkje van Dietrich en een Ne- derlandsch van Joh. Löser uit. Over 't alge meen was de koorklank in het piano zeer be vredigend; in het forte daarentegen wat de middenstemmen betreft niet altijd mooi. We zouden den vertolkers dezer partijen een spe ciale studie van klankvorming willen aanbe velen: de vruchten zouden hun resultaten op volgende concoursen ten goede kunnen komen» Een dilettant-violiste, Mej. W. Hoos speelde als intermezzo heel verdienstelijk Rode's Air- Varlé en Gabriel Marie's „La Cinquantaine". De directeur® van het Johez-Mannenkoor. de heer J. Scheffer begeleidde haar daarbij aan den vleugel. Na de pauze werd door de Tooneel- en Ca baretclub een blijspel, „Het laatste Nieuws" getiteld, opgevoerd en het Fanfarecorps be sloot dien avond door de uitvoering van nog drie werkjes. K. DE JONG. Duitsch vliegtuig verbetert opnieuw absoluut snelheidsrecord. BERLIJN, 27 April (D.N.B.) Een jachtvlieg tuig van het type Messerschmitt ME 109 R heeft gisteren bij het vliegveld Augsburg het wereld-snelheidsrecord verbeterd en gebracht op 755,11 k.m. per uur. Het record was pas enkele weken geleden door een Heinckelvliegtuig op 746.66 k.m. ge bracht. De Messerschmitt, die gevlogen werd door den 24-,jarigen piloot Fritz Wendel, was uitge rust met een Mercedes-Benz motor van 1175 p.k. Amerikaansche vloot passeert het Panamakanaal. Oevers cn sluizen van het kanaal onder militaire bewaking. De vloot der Vereenigde Staten is begonnen met haar doortocht door het Panama-kanaal naar den Stillen Oceaan, 't Geheele verkeer der koopvaardij is, naar Reuter meldt, stilgelegd De oevers van het Kanaal en de sluizen wor den bewaakt door mitraillisten, een voorzorg- maatregel, welke nog nimmer in vredestijd is genomen Nieuwe regeering in Boliemen en Moravië. Generaal Elias aan het hoofd. Officieel wordt uit Praag medegedeeld dat Hacha in overleg met den rijksprotector, Von Neurath, een nieuwe Tsjechische regeering be noemd heeft. Minister-president en minister van binnenlandsche zaken is generaal Elias.. De samenstelling is verder: Kalfuss financien, Ka- pras onderwijs, Krejci justitie, Sadek handel en nijverheid, Havelka verkeer, Cipera openbare werken, Feierabend landbouw, Klumpar sociale zaken. ITALIAANSCHE VRIJWILLIGERS UIT SPANJE TERUGGEKEERD. De Italiaansche bladen berichten, dat aan boord van de „Puccini" een afdeeling vrijwilli gers uit Spanje te Genua is aangekomen. Hoe groot de gerepatrieerde afdeeling is, wordt niet medegedeeld. De manschappen kwamen uit Barcelona. MUZIEK. De „Algemeene Johez-Avond", die Donder dagavond in het gebouw van den Protestanten bond gegeven werd, en waaraan het Fanfare corps, het Mannenkoor en de Tooneel- en Ca baretclub van Johez (naam der vereenigingen van employé's der firma Joh. Enschedé en Zonen) medewerkten, had meer het karakter van een bijeenkomst van leden en genoodigden dan dat van een openbaar concert. Toch is er wel aanleiding om er een en ander over mede te deelen, in 't bijzonder wijl het Fanfarecorps dezen avond voor het eerst op trad. Dit Fanfarecorps is nog zeer jong. Een half jaar geleden werd het gevormd, nadat het vele jaren bestaan hebbende Harmonie-Corps „Johez" wegens redenen van internen aard ontbonden was. Geen der leden van het Har monie-Corps ging in het Fanfare-Corps over. zoodat de directeur J. A. Meng genoodzaakt was alles opnieuw steentje voor steentje op te bouwen. Het spreekt nu wel van zelf dat we van deze een half jaar bestaande vereeniging nog geen virtuoze prestaties mochten verwach ten. De drie werkjes, die samen no. 1 van het programma vormden, waren dan ook speciaal voor een beginnend fanfare-corps berekend. Alle drie waren composities van den direc teur. De heer Meng heeft daarin alle harmo nische problemen of ingewikkeldheden ver meden. De harmonieën zijn in de „Johez- Marsch" en de „Hortensia-Wals" zuiver diato nisch; in de Marsch blijven ze tot 1ste, 4de en 5de trap beperkt, in de Wals komt daar een enkele maal de 2de trap bij. In de Ouverture „L'Amitié" komen enkele eenvoudige modula ties en chromatische doorgangen voor. De tonaliteit blijft wel een beetje te zeer sta tisch, hetgeen vooral aan de Ouverture een zekei-e eentonigheid verleent, maar we mogen aannemen, dat de componist opzettelijk allen moeilijkheden zooveel mogelijk uit den weg gegaan is. Wat de vertolkingen betreft: de beschaafde klank was reeds nu te prijzen. De minder goede onderlinge zuiverheid der bassen aan het be gin van de Wals en de ongelijkheid in de uit voering der begeleidingsfiguren in de Ouver ture mogen als kinderziekten beschouwd wor den, die met den leeftijd zullen verdwijnen. Het Johez-Mannenkoor, dat reeds veel langer bestaat, en dat o.a. verleden zomer op het door Haarlem's Zanggenot georganiseerde concours in de 1ste Afd. Mannenkoren een tweeden prijs behaalde, begon Donderdag avond met twee werkjes van Schubert, die goed zuiver gezongen werden. Met de vertol king van „Israël" van L. C. Keereweer was het niet in allen deele gelukkig: het zong soms iets te laag en het toonpeil zakte dan ook geleide- C. L. F. Sarlet de Soiron 75 jaar. De heer C. L. F. Sarlet de Soiron. de nestor der Haarlemsche journalisten, die Donderdag zijn 75sten verjaardag mocht vieren, heeft vele blijken van belangstelling mogen ont vangen. Een bloemstuk ontving hij o.a. van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, van Horecaf, den Haarl. Journalis tenkring, van den heer en mevr. J. M. C. Hoog, directie en personeel der O.H.Crt., enz. Ook kwamen er zeer veel schriftelijke en telegrafische gelukwenschen, o.a. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Mondeling werd de jubilaris o.a. gecomplimenteerd door de heeren Dr. A. J. Vex-hage en H. J. Voors, namens be stuur en leden van Bloembollencultuur en door* het bestuur van den Haarl. Journalis tenkring, dat hem bij monde van den voor zitter, den heer F. Primo, het eerelldimaat- schap van dien kring aanbood. Nieuwe bioscoop in Heemstede. Op de plaats van de garage van Leo Kors. In Heemstede zal een bioscoop worden ge bouwd op de plaats, waar nu de garage van Leo Kors staat. Deze garage zal daartoe ge heel worden gesloopt. De eigenaar wordt de heer Thijs de Smet, en de directeu/r de heer v. d. Tooren. De Neder- landsche Bioscoopbond heeft zijn toestemming voor dit nieuwe theater verleend. De bioscoop zal zeer modern worden inge richt en o.m. worden voorzien van een lucht- ververschingsinstallatie van het type dat reeds 4 jaren in het Frans Hals theater function- neert. PROGRAMMA ZATERDAG 29 APRIL 1939. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (ca. 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Melodisten. en solist (1.001.20 Gramofoonmu ziek, ca. 1.15 Berichten). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gi'amofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.456.15 KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek week overzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Theologische causerie. 7.35 Ac- tueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., me- dedeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijs ting. 8.35 Gi-amofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd concert. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 „Het onvergankelijke rijk", causerie met muzikale omlijsting. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20- v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek, toespraak. 8.15 Berich ten. 8.17 Orgelspel. 8,45 Gramofoonmuziek. 10.00 Moi-gen wij ding. 10.20 Voor de vrouwen. 11.20 VARA-orkest. 12.00 Gramofoonmuziek. (12.15 Berichten). 12.30 Residentie-orkest. 1.15 Gra mofoonmuziek. 1.30 Residentie-orkest en solist. 2.00 Esperanto-uitzending. 2.15 Utrechtsch Ste delijk Orkest, koor „Kunst en Strijd" en solis ten (opn.). 3.00 Interview. 3.30 VARA-Kinder- koor „De Krekeltjes" en gramofoonmuziek. 4.00 Esmeralda. 4.30 Radiotooneel. 5.30 Orgelspel. 6.10 1 Mei rede. 6.28 Berichten. 6.30 Uit de roode Jeugdbeweging. 7.00 VAR A-Kalender. 7.10 Poli tiek i-adiojournaal. 7.30 Cursus „Nederlanders in Amerika". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.30 Berichten A.N.P., Vara-Varia. 8.20 VARA- ox-kest en soliste. 9.00 1 Mei rede. 9.15 „En nu. Oké". 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Community- Singing (opn.) 11.0012.00 Declamatie, toe spraak en gramofoonmuziek. DRITWICH, 1500 M. 10.20 Vocaal concert. 10.50 BBC-Northera Ireland-orkest en solist. 11.35 Gramofoonmu ziek. 12.20 Bristols Hippodrome-oi'kest. 1.20 Gx-amofoonmuziek. 1.50 Community-Singing. 2.10 Verslag van de Cup-Final. 4.05 Sportrepor- tage. 4.20 Gevarieerd programma. 5.20 Berich ten. 5.50 Spoi-tpraatje. 6.05 BBC-Midland orkest en solist. 6.50 Actueele uitzending. 7.20 Variété- pi-ogramma. 8.20 Berichten. 8.45 Uit Amerika: Amerikaansch overzicht. 9.00 BBC-Theater- orkest en solist. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.35 Jack Hai-ris en zijn Band. 11.1011.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1618 M. 8.00; 9.00; 9.25 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Zang. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Vic tor Pascal's orkest. 1.40 Zang. 1.55 Gramofoon muziek. 2.35 Zang. 2.55 en 4.05 Gramofoonmu ziek. 4.50 Zang. 5.35 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Radiotooneel. 8.30 Variété-progx-amma. 9.25 Symphonieconcert m.m.v. soliste. 9.50 Gramo foonmuziek. 10.2011.50 Jo Bouillon en zijn orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Erich Schneide- vvind's oi'kest. 7.50 Danziger Landesorkest 11.20 en 12.35 Omroep-Amusementsorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroepkleinorkest en solisten. 5.35 Vroolijk programma. 6.30 Leo Eysoldt's oi-kest. 7.50 Amusementsreportage. 9.50 Gramofoonmuziek. 11.0.20 Omroeporkest en solisten (opn.) BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Om roeporkest. 12.50 en 1.25 Gramofoonmuziek. 1.50 Blokfluit-ensemble van het Gezelschap voor oude muziek. 2.35 Zang. 2.50 Pianovoordracht. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.25 Cellovoox-dracht. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest, so liste en gramofoonmuziek. 7.20 „Don Giovanni", opera. (ca. 9.20 Gramofoonmuziek). 10.2011.20 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 11.20 12.301.15 en 1.55 Gramofoonmuziek. 2.20 en 3.00 Het Amsterdamsen Trio. 3.20 Gra mofoonmuziek. 4.35 en 4.45 Omroepdansorkest. 5.35 Gramofoonmuziek met toelichting. 6.35 en 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Radiotooneel met muziek. 9.30 Omroepdansorkest en solist. 10.2Q —11.20 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7