„Onbewaakte" eisch drie kinderlevens In Engeland. TROLLIUS, Verschrikkelijk ongeluk te Waardenburg Spoorwegen meermalen gewezen op gevaarlijke situatie ter plaatse WAARDENBURG, 21 April. Een ontzettend ongeluk is vanochtend ge beurd op den onbcwaakten overweg in den Waalbandijk te Waardenburg. Drie kinderen zijn door den trein uit Zaltbommel gegrepen en op slag ge dood. Om half twaalf passeerde een trein uit Den Bosch in de richting Utrecht. Een landbouwer zag plotseling, dat drie kinderen den overweg overstaken, juist toen de trein naderde. Een on geluk was onvermijdelijk. De kinderen, de vijfjarige Klaas van Oort, zijn vier jarige broertje Aart en het acht jarige nichtje Gerrie "van Oort wer den door den trein gegrepen en onmid dellijk gedood. De slachtoffertjes zijn de kinderen van de landbouwers van Oort, die in de onmiddellijke nabijheid van den overweg wonen. In verband met dit vreeselijke onge val deelt de burgemeester van Waar denburg ons mede, dat hij meermalen de spoorwegen op de gevaarlijke situa tie ter plaatse heeft gewezen. In twee jaar tijds zijn hier reeds zes ongelukken gebeurd. ARROND. RECHTBANK. Jeugdige IJmuidensclie rijwiel- dicveu voor de Rechtbank. In Februari vele fietsen gestolen. HAARLEM, Donderdag. Twee jeugdige rijwieldieven uit IJmuiden tezamen nog geen halve eeuw oud hadden zich in den loop van de maand Februari van dit jaar schuldig gemaakt aan verscheidene rij wieldiefstallen. Zij stalen de rijwielen en haalden dan eerst de belastingplaatjes en de lampen er af en verkochten die. Daarna trachtten ze ook de fietsen van de hand te doen. Zoo hadden ze kans gezien om een fiets te pakken, die aan de Kon. Wilhelminakade stond en aan een slager toebehoorde. Ook die voor huizen aan de Cederstraat en de Kennemerlaan stonden werden door het twee tal „ingepikt". De jongste van de twee belastte zich meer speciaal met het stelen der fietsen, terwijl de oudste pogingen deed en meestal met succes om de plaatjes en de rijwiel- lampen aan den man te brengen. Voor de Rechtbank kwamen talrijke fietsen - bezitters uit IJmuiden getuigen, dat zij hun karretjes kwijt waren geraakt terwijl anderen daarentegen voor een prikje belasting-plaatjes en lampen hadden gekocht. Zoo hadden ze ook een fiets aan een Beverwij kschen chauf feur verkocht voor 1.75!. De chauffeur had echter geen vermoeden gehad, dat de fiets niet op eerlijke manier was gekregen. Pres: De onderdeelen alleen zijn toch al meer waard! Get. Ja, maar 't was al een oude fiets. Pres.: Gaat u maar gauw zitten anders komt u ook nog in het verdachtenbankje als heler De Officier eischte tegen den jongsten verdachte, die een blanco strafregister heeft, een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden en tegen den oudsten verdachte, die al vijfmaal veroordeeld is, een jaar gevange nisstraf. De verdediger van den jongsten verdachte, mr. L. S. Römeling sloot zich bij het requisi toir van den Officier aan, terwijl de raadsman van den anderen verdachte mr. O. H. van Wijk clementie pleitte. F. H. de Koek van Leeuwen overleden. HAARLEM, Donderdag. Op 69-jarigen leeftijd is Woensdag over leden de heer F. H. de Koek van Leeuwen, oud-directeur en directeur van Cultuurmaat schappijen. De heer de Koek van Leeuwen werd 2 Februari 1870 te Besoeki (Java) geboren, werd in 1884 leerling van het Kon. Instituut voor de Marine en was van 1888 tot 1899 zeeofficier Daarna ging hij in zaken, werd opgenomen in het bestuur eener N.V. en kreeg tevens de vertegenwoordiging van verschillende buitenlandsche hui zen. Hij was thans di recteur en commis saris van cultuur en andere maat schappijen en secre taris der Vereen, voor de theecultuur in Ned. Indië en van de Vereen, van thee-importeurs. Hij had zijn kantoor te Amsterdam. De overledene was gedurende meer dan 20 jaar ouderling der Ned. Herv. Kerk en maakte ook deel uit van het College van Notabelen dier kerk. De heer de Koek van Leeuwen was tot zijn overlijden lid van het bestuur van het Diaco- nessenhuis en gedurende de laatste 6 jaar voorzitter. In deze functie volgde hij indertijd prof. Korff op. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 29 April, half één, op de Alg. Begraaf plaats te Heemstede. Een tweede boodschap van Roosevelt verwacht. Indien Hitier dc gelegenheid daartoe Iaat. WASHINGTON, 27 April (Reuter). In diplomatieke kringen verwacht men, dat Roosevelt een nieuwe boodschap met vragen tot vrede tot Hitier zal richten, wanneer deze in zijn rede in den Rijksdag morgen de deur daartoe open laat. Indien Hitier tegenvoorstellen doet en niet het denkbeeld van een economische wereld conferentie en ontwapenings-conferentie zon der meer verwerpt acht men het in welinge lichte kringen waarschijnlijk, dat de president 'n concreten vorm zal zoeken voor deze voor stellen. Zij, die deze meening aanhangen, ver klaren. dat Roosevelt gedurende de crisis van Münohen ook zijn eerste vredesboodschap tot Hitier door een tweede heeft doen vol gen In cfficieele regeeringskringen acht men de rede, welke Hitier morgen in den Rijksdag zal uitspreken geen officieel antwoord op de voorstellen van Roosevelt, aangezien deze rede meer gericht is tot het Duitsche volk dan tot den president der Vereenigde Staten. Men zal evenwel niet verwonderd zijn, wanneer Duitsch land naderhand kennis zal geven van de ontvangst van de boodschap van Roosevelt door het overhandigen van een copie van de rede van Hitier aan het- Witte Huis. Een Loflied. OXFORDSHIRE, April, Er is zon, jonge zon, die nog niet hoog aan den hemel staat en de dingen in een betoove- rend zij-licht zet. Er is wind, die meer vleit dan waait en een strak-blauwe hemel met witte windveeren. Twee spechten spelen een lokspel op den tegenoverliggenden heuvel: toe-wippend en weg-wippend in geel-groene jas en roode kuif. Achter mij in het gras vliegen plotseling drie patrijzen op met ratelend vleugeli'lappen. Het schorre knorren van een fazant kondigt aan dat er over een nest wordt gedacht en jonge konijnen zetten elkaar na met opgewipte staartjes, zich van geen kwaad en geen gevaar bewust, buitelend in het gras, rennend in cir kels en tollend over elkaar. De geur van muur bloemen is het eenige zware, al het andere is licht: de trompetten van gele narcissen, het ranke wiegelen van wit-stefren narcissen, de geur van lavendel-hout, de overvloed van sneeuwigen kersebloesem en de kleine witte bloemetjes tusschen het ijle groen van bottende pruimeboomen. Licht is ook het tevreden gonzen van bijen, die ijverig van bloem tot bloem vlie gen, alsof ze tijd te kort kwamen en met knieën vol stuifmeel zich voor den ingang van hun huis verdringen. Drie fluweelen vlinders flappen pauwoogige vleugels op een bos paarse aubre- tia, die in de zon ligt te stralen. Ze zitten daar lokkend en tartend, uitdagend voor een kinder hand, die ze toch weer teleurstellen. Het is een dag, waarop het vanzelfsprekend is enkel aan goedheid te gelooven, waarop smart en verdriet niets dan dom-menschelijke vergissingen lijken. Een dag waarop zelfs een vliegmachine niets dan een zilvervleugelige aar digheid hoog in de lucht lijkt. Een dag om dicht bij de aarde op je rug te liggen en door het loo- ver wat naar den hemel te kijken en wat te lezen in Fransche poëzie en te luisteren, vooral te luisteren. Want het ontvouwen van zooveel groeiends, het stuwen van zooveel planten Woensdagavond was de bestuurder van een auto, toen hij in de Laan van Rozenburg voor een andere auto moest uitwijken, het stuur niet meer meester. Hij reed via den berm, het fietspad, het trottoir het voortuintje in van perceel No. 25, vernielde natuurlijk de haag en het hekje en beschadigde den erker zeer ernstig. heeft geluid. Een geluid, dat vogels zelfs niet overstemmen, maar hen des te schooner zingen doet. En ooit tusschen het gras ritselt het van verborgen levende dingen. Daai tusschen de hondsdraf cn de doovenetel heeft een veldmuis een klein intiem hol. Veldmuizen zijn onze vijanden, lastige dieren, die pas-gezaaide erwten eten en in den winter maar al te zeer geneigd zijn, ten koste van de bijen een nest in een bijen korf te maken. We vangen ze waar we maar kunnen. Maar vandaag hooren ze erbij. En dat kleine uitgegraven gangetje getuigt van iets zoo warm levends en zachtgrijs, dat ik het niet zou willen missen. Een groen grasslangetje heeft bij een bosje verdroogd gras ter eere van het voor jaarsfeest z'n oude huid achtergelaten. Die ligt daar nu als een verschrompeld winterding. Het is dun als papier. De gewezen eigenaar moet hier wel ergens rondschuiven, uit kleine pientere oogen glurend en trotsch op zijn nieuwe gewaad. Een haastige mier scharrelt af en toe over m'n been, wat verbolgen over de obstructie en een gek plat torretje, zwart met een zilveren driehoek en een regelmatig stip- patroon zoo, alsof het regelrecht aan de ont werpende hand van een student eener kunst nijverheidsschool was ontsnapt beweegt als maar op mijn schouder, zonder eenig teeken van pooten. Een mager, scharminkelig spinnetje, niets dan pooten, die in een knoop samenkomen, is op mijn boek gaan zitten en balanceert daar kunstig op den rand. Het is zoo nietig, neutraal bruingrijs en doorzichtig, dat ik het voor een stuivend huisje van een bloesem zou hebben gehouden, als niet op de plaats waar zich z'n hoofd wel zal bevinden een soort telescoop was opgesteld, met twee in verhouding gewel dige oogen aan het eindeen telescoop, die zoekend en speurend hemel en aarde aftast, terwijl het kleine onbeduidende lichaam niet beweegt. Af en toe richt het het apparaat wat angstig naar beneden, peilt den afgrond tus schen boek en aarde en houdt zich des te ste viger vast. Beneden in den groentetuin baden schetteren de vogeltjes in den losgeschoffelden grond, spreiden de blauwe en witte vleugels gelukzalig uit en graven zich knusser en knusser in het warme kuiltje. Ik heb daar vanmorgen net met veel ijver den grond keurig gelijkgeharkt en er Meiklokjes gezaaid. Dat wordt nu alles weer in de war geschopt. Maar vandaag doet het er niet toe, vandaag zie ik ze met plezier zich ten koste van mijn arbeid vermaken, vandaag is het te vreden gekwebbel van die kleine gedierten belangrijker dan het groeien van knollen. Daar waar de aarde dieper bruin is en pas omgegraven liggen de rijen aardappelen onder den grond, die we vanmorgen hebben geplant. In de verrassend warme zon hebben we mest uit den stal gekruid en die in rijen, vergezeld van groenmest, in den humus-armen grond ingegra ven. Dat is alles gedaan nu is er alleen nog maar zon en water en tijd noodig om het groeien te voltrekken. De aardappelen liggen nu rustig te stoven in den warmenden grond. Tijd zullen ze wel krijgen en zon ook en water ook. Daar valt op een dag als vandaag niet aan te twij felen. Nu de wereld voor louter schoonheid en goedheid lijkt gemaakt. VR. S. Duitsclie oorlogsbodems in de Straat van Gibraltar. GIBRALTAR, 27 April (Reuter). Van ochtend zijn een Duitsche kruiser en torpedo jagers door de Straat van Gibraltar gestoomd. De schepen kwamen uit Westelijke richting. Te acht uur zag men de sohepen de haven van Ceuta binenn varen. ¥«t atte van i w«f«U kwamen ©r measchen naar de stad van den keizer, welke hooge mate bewonderden. evenals het paAeis en dan hi Uitspraken van de Rechtbank. Zuidvruchten gestolen. Zes maanden gevangenisstraf eischte de Offi cier 14 dagen geleden tegen een magazijnknecht, die van een Zaandamsche kruideniersfirma waar hij in betrekking was groote hoeveelheden zuidvruchten had gestolen. Ook tegen 3 helers een 30-jarigen Zaandam- schen winkelier, een 27-jarigen los-werkman en een 35-jarigen koopman uit Koog aan de Zaan eischte de Officier dezelfde straf. De Recht bank veroordeelde den magazijnknecht tot 1 jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De Zaan damsche winkelier werd tot een dergelijke straf veroordeeld, de los-werkman werd veroordeeld tot 8 maanden waarvan 4 maanden voorwaar delijk en de koopman tot 3 maanden gevange nisstraf. Dijk te Beverwijk doorgestoken. Een 40-jarige tuinder uit Beverwijk had een dijkje, dat langs zijn land liep eenige malen doorgestoken waardoor gevaar voor overstroo- ming ontstond. Een maand was de eisch van den Officier, de rechtbank sprak den verdachte vrij. Hillcgomsche chauffeur. Eveneens een maand had de Officier 14 dagen geleden geëischt tegen een Hillegomschen chauffeur, die in den nacht van 22 op 23 Fe bruari met zijn auto van den Lisserdijk af reed waardoor twee Hillegomsche kellners verdron ken. De Rechtbank veroordeelde hem coniform den eisch. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: „The genera of Indo-malayan and papuan tortricidae", de heer A. Diakonoff, geb. te St. Petersburg. Geslaagd voor het cand. examen wis- en natuurkunde (L) de heer Th. H. Boekhorst. Stuurlieden. Voor het diploma stuurman groote handels vaart slaagden de heeren: Voor 3en stuurman: P. Bakkenes, A. L. v. d. Berg, H. J. Njjman, M. A. Nederkoorn en F. U. Wennink. Kogelbloem of Clobebloem Wie, die het voorrecht heeft EehaH weken in Zwitserland te kunnen doorE 601 pa5r en er zijn er tegenwoordig gelukkis? i ea- dat kunnen herinnert zich niet de ?n' bekoring, die er uitgaat van een Trollius? en ve'd met Een der vroegste snijbloemen. Trollius. U had zich voorgenomen om alpenroosies t. gaan plukken, boven bij het meertje waarin zooals men U gezegd heelt, een honderd hooge waterval stijl naar beneden valt van dp hooge rots met eeuwige sneeuw. Maar de bergrug aan uw rechterhand ver hindert U om het doel van uw tocht te zien zoodat u den afstand niet kunt schatten die u nog af moet leggen. De zon wordt al zoó bran dend heet en u was zoo graag voor het heetst van den dag op de plaats van bestemming ge weest. Ook van het uitzicht naar links in het dal is op het oogenblik niets te bespeuren, want de grasvlakte is hier breed en het koeienpaadie loopt er midden doorheen. Juist wanneer u er hoe langer hoe meer van wordt doordrongen hoe warm het is en hoe ver en hoe „aussichtslos" in dubbele beteekenis uw omstandigheden zijn, staan ze daar plotseling voor u, wijd uit elkaar, op hooge ranke stelen de ontelbare goudglanzende kogelbloemen, dié zachtjes heen en weer wiegelen In den nauwe lijks merkbaren alpenwind. Dankbaar strijkt u bij ze neer en terwijl uw lichaam uitrust, laaft uw oog zich aan de gou den pracht van deze bloemen. Maar we hoeven er niet voor naar Zwitser land te reizen, ook in Holland, in onzen eigen tuin, kunnen we van de globebloem genieten. Want niet alleen, dat wij dankbaar zijn voor de schoonheid van de Trollius, ook de Trollius is een „.dankbare" plant, die zijn zonnig Alpen- bestaan heel goed kan vergeten en heel tevreden is in een Hollandschen tuin. Wanneer ze staan op goed bemesten, niet t9 drogen grond, kunnen ze zelfs vrij veel schaduw verdragen. Het is een vaste plant, die jaren lang kan blijven staan en slechts ieder voorjaar even moet worden gegierd. Behalve voor voldoende vochtigheid moeten we er ook voor zorgen, dat de planten wijd ge noeg uiteen staan. Op een vierkanten meter mo gen we ongeveer twaalf planten plaatsen. De vroegste variëteit is de Trollius earliest of all, die eind April begint te bloeien. Evenals de later bloeiende variëteiten is het een rijk bloeiende plant, die zeer veel snijbloemen levert, zoodat u er maanden lang niet alleen uw tuin maar ook uw huis mee kunt versieren. Ook in een border doen ze het heel mooi naast blauw of wit bloeiende planten. Ze zullen u niet gauw vervelen deze groote tot een halven meter hoogte opgroeiende ranun- kels met hun stevige handdeelige bladen en hun vroolijke oranjegele kogelvormige bloemen. DE BOLLENVELDEN. Ontheffing der winkelsluiting. B. en W. van Haarlem hebben, lettende op artikel 9, lid 5 der Winkelsluitingswet 1930, Stbl. no. 460, besloten, met het oog op den stand der bloembollenvelden op de Zondagen 30 April en 7 Mei 1939, op welke dagen alhier een talrijk bezoek van elders te verwachten is, algemeene ontheffing te verleenen van alle verbodsbepalingen van bovengenoemde wet tot des namiddags 8 uur. VOETBAL IN ENGELAND. Zal Chelsea aan degradatie ontsnappen? Voor de voetbalcompetitie van de Engelsclie league zijn Woensdagmiddag de volgende wed strijden gespeeld: Eerste afdeeling: Birmingham—Chelsea H Bolton Wanderers—Preston North End u-' Tweede afdeeling: Manchester City—Sheffield Wednesday jHj Sheffield United—Blackburn Rovers "7" Nog steeds behoudt Chelsea een ïeaeip kans om aan degradatie te ontsnappen, uit de volgende cijfers blijkt: gesp. gew. gel. verl. pnt. vóór teg. Chelsea 40 12 7 21 31 62-13 Birmingham 41 11 8 22 30 5 Leicester C. 41 9 11 21 29 Chelsea heeft dus nog maar één punt noodig om definitief veilig te zijn, want in Enge beslist het doelgemiddelde. Het is derhalve y zeker, dat Birmingham en Leicester City m ten degradeeren. de Het is nog steeds niet bekend, wie met Blackburn Rovers naar de eerste afdeeling promoveeren. De situatie aan de kopgro p nu als volgt: Blackburn R. 42 2 5 5 12 55 M-<J Sheffield W. 41 20 11 10 SI «7» Sheffield U. Luton T. 42 25 5 12 41 20 11 10 40 18 14 8 40 22 5 13 Wanneer zij echter den nachtegaal hoorden, dan zeiden ze: il men, vertelden zij van den nachtegaal en de geleerden schreven „Dat is toch 't mooiste van aües-!" En ate de reizigers thuis kwa- boeken over de stad, het paleis en den tuin, daarbij steeas van den nachtegaal melding makend. De nachtegaal had ieders bewondering. Zü die gedichten konden maken, bezongen den vogel uit het bosch by de diepe en blauwe zee. .(Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8