Duitsch memorandum aan Polen Ik wasch geen stukje zelf Londen niet verrast door de opzegging van het vlootverdrag. Wettige methode werd echter niet door Duitschland gevolgd. Overeenkomst met Engeland in strijd met de Poolsch- Duitsche verklaring van 1934 ,;\TERHiü 29 'APE1E 1939 0verigens weinig verandering jn jen toestand. besluit ran Hitier het Britsch- Jtibevlootverdrag op te zeggen, W fi. Londen weinig verbazing ge- lee. r.n maatregel als deze kwam "tomerwacht, verklaart de vloot- Scr van Beuter, die er tevens »*5''dat het verdrag geen elan- op wpst, „^g- behelst. In soort- "S vallen?^ ™rrec.e en wettige s' tZf, om de verdragen te doen "„tóen door gemeenschappelijk be- de onderteekenaars en niet jï een eenzijdige opzegging. ■Krriocplino' V£tll de nota S tuSSCheïl Dkhenhon en Sh Samuel Hoare, die ft», buitenlandsche zaken was ten het onderteekenen van het verdrag :'ÏCwïf zette Von Ribbentrop in zijn nota 1 s.t het verdrag een „permanente en overeenkomst" was en dat de ver- b?uSl ran 35 tegen 100 van het toatla ton- S™nevtootaangelegenheden bestudee- ,Sf van oordeel dat het opzeggen van SiL practisch weinig verschil zal Sn de voorsprong, welke de Brit- vl_oot heeft is het voor Duitschland „SJlt onmogelijk de Bntsche vloot m te Rn mn uitgebreid programma van vloot- zwaar drukken op de economie van ^Reuterverneemt voorts uit Londen, dat de Jf thans in de Bvitsehe hoofdstad nauw- Mifbestudeerd wordt. Uit juridisch oog- 2 acht men de eenzijdige opzegging van ïvlootverdra? ongeldig. De Duitsche nota Sint de onderstelling m te houden, dat Schiand het verdrag sloot op den grond- dat Engeland zich niet tegen de Duitsche 3èk in Europa zou keeren. Met andere «oorden- men schijnt het voor te stellen, alsof Engeland in ruil voor het verdrag geen be- knestelling zou hebben voor de Duitsche eedragslijn in Europa. Doch een dergelijke onderstelling is geheel misleidend en vindt rechtvaardiging in de onderhandelingen, Ik aan het sluiten van het verdrag vooraf- toBritsche kringen wordt verder met stel- lio'-heid tegengesproken, dat die Britsche pers geïnspireerd zou zijn een anti-Duitsche hou ding aan te nemen of dat Engeland zich noodzakelijk in alle toekomstige gevallen tegenover Duitschland zou stellen. Engeland wordt niet geleid door anti-Duitsche motieven. Waartegen Engeland zich keert, is agressie en het aanwenden van geweld voor politieke doeleinden. Uit de laatste paragraaf van de Duitsche nota schijnt men te moeten opmaken, aldus wordt hier gezegd, dat Duitschland aanbiedt het verdrag te blijven eerbiedigen, als Enge iand het de vrije hand laat. Over het alge meen is men van meening dat Duitschland besprekingen met Engeland had moeten voor stellen vóór en niet na de opzegging van het verdrag. Men verwacht, dat de Britsche regeering de Duitsche nota spoedig zal beantwoorden. De Britsche pers is over het alge meen van oordeel, dat Hitier door zijn rede den toestand weinig heeft ver anderd. De „Times" noemt de voornaamste zin uiit de rede d.e verklaring van Hitier, dat hij geen stappen heeft gedaan om de rechten van an deren aan te tasten. De „Daily Telegraph" schrijft dat de rede den toestand onveranderd laat. Er wordt in het geheel niet gesproken over de werkelijke bedoelingen van den Führer en alleen blijkt er uit, dat de spreker nog steeds vervuld is met bittere ontevredenheid. De „Daily Herald" is van meeming, dat uiit de rede twee dingen blijken, n.l. dat Hitler een reden heeft om te pauseeren door de reeds genomen maatregelen en de houding van Roosevelt en dat hij zijn eigen volk moet overtuigen, dat indien oorlog komt, hij zelf hieraan onschuldig is deze laatste taak kan hem eenigen tijd kosten. Het blad voegt hieraan toe, dat men dit standpunt toch voorzichtig moet beschouwen, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat de Poolsche kwestie het belangrijkste zal blijken. De „News Chronicle" schrijft, dat de aige- meene indruk, welke de rede heeft gemaakt, is, dat deze een poging is een wig te drijven tusschen Engeland en Polen door een ver zoenende houding aan nemen jegens En geland en Polen te dreigen. Tegen Polen wordt een gelijke houding aangenomen als tegen Tsjecho-Slowakije. Hitier poogt dit land te isoleeren, zoodat hij het met geweld zijn wil kan opleggen. Volgens de „Daily Mail" laat de rede de wereld meer hoop op vrede, dat in het begin van de week bestond, doch de vraag „kunnen wij Hitier vertrouwen?" blijft bestaan. De „Daily Express" schrijft, dat Hitier de deur tot onderhandelingen open laat. De diplomatieke correspondenten van de bladen zijn van mee ning, dat in verband met de klacht van Duitschland over een om- singelingspolitiek, de Britsche regee ring bereid is, tezamen met anderen, Duitschland een garantie te verleenen tegen een aanval, mits Hitier bereid is van zijn kant ook een bindende belofte af te leggen niet tot een aan val te zullen overgaan. Kalme ontvangst van Hitler's rede te Parijs. Opzegging van vlootverdrag zonder practische beteekenis. Havas meldt uit Parijs: De rede van 'Hitier heeft in Fransche politieke leringen geen verrassing ge wekt en ook geen groote reactie teweeg gebracht, omdat de groote lijnen van de rede waren zooals men verwachtte. De woorden van Hitier schijnen door de ge matigdheid van den toon, door het duidelijk ontzien van de openbare meening in Frankrijk, ingeland en de Vereenigde Staten en door het s reven naar het openhouden van de mogelijk- eid van onderhandelingen een poging te zijn, enerzijds tot het brengen van een verdeeldheid ussehen de openbare meening in de democrati ze landen en hun regeeringen, anderzijds tot ei drijven van een wig tusschen de vredelie- rende staten. Men merkt op, dat de Poolsche bijstandsbelof- v aan ingeland op zichzelf geen enkel element wh j de °Pze8ging van het Duitsch-Pool- e verdrag kan rechtvaardigen. De aandacht getrokken door de lange passage in de ,00\waann Hitier niet zonder een zekere ver- genheid de bezetting van Bohèmen en Mo- van'l '6 *e m°bveeren door argumenten a j 'slor!Schen, economischen ér. strategischen van 'a ,m 'let Scheel niet passen bij de mystiek val rnJeider van het °erde Rijk. Ten aanzien rpfoc^e1, ansc^~Duitsche betrekkingen heeft de alcllls zeët men, geen nieuws gebracht. opzegging van het vlootverdrag eelt vrijwel geen practische beteeke- is. daar de Britsche vloot een aanzien- IN AMERIKA ACHT MEN VERSTERKING VAN HET „WEERSTANDSFRONT" NOQDZAKELIJK. Onderhandelingen op de basis van Roosevelt's voorstellen lijkt niet meer mogelijk. TOCH SLOOT HITLER DE DEUR NIET GEHEEL. Roosevelt's secretaris op het Witte Huis heeft verklaard, dat de president geen commentaar heeft geleverd op de rede van Hitler. Men zegt, dat Roosevelt te 8.20 uur pl. tijd opstond, juist toen de rede in den Rijksdag eindigde. De eerste reactie in welingelichte kringen te Washington is het uitspreken van de meening, dat, terwijl de rede eenige gaatjes open laat voor welwillende denkers, de opzegging van twee verdragen een beter criterium voor de be oordeeling van de waarde der rede levert. Een officieel commentaar kan niet verwacht worden voor de president en het ministerie van Buitenlandsche Zaken de rede nauwkeurig be studeerd hebben. In welingelichte kringen verklaart men ver bijsterd te zijn door Hitler's antwoord op den oproep van Roosevelt. „Het lijkt het antwoord te zijn van iemand, die niet dezelfde taal als de westersche wereld spreekt" zeide iemand in deze kringen. De opzegging van het Duitsch-Britsche vlootverdrag was hier half en half verwacht. Havas meldt nader, dat de rede van Hitier te Washington een algemeen gevoel van teleurstel ling en ergernis heeft gewekt:Men wijst er op, dat de rede aan den dag brengt, dat niets bereikt kan worden dan door geweld of bedreiging met geweld en dat Hitier den vrede slechts door vrees" begrijpt. De openbare meening is dus van oordeel, dat de rede de wereld weer in een staat van alarm gedompeld heeft en dat de eenige oplossing gelegen is in versterking van het algemeene veiligheidsfront. De omgeving der regeering toont zich gevoelig voor wat de incor rectheid van Hitier genoemd wordt ten aanzien van Roosevelt: het schijnt, inderdaad, dat Hitier slechts met zijn redevoering wil antwoorden en een der duidelijke doelstellingen der rede is de oprechtheid van den president in discrediet te brengen. Voorts wijst men in de omgeving der regeering er op, dat de rede bestemd is om wapens te geven aan de Amerikaansche isolationnisten. De meer derheid der Amerikanen is echter verontwaar digd doordat de vredelievende poging van Roo sevelt zoo categorisch van de hand wordt ge wezen. Zonder op de toekomst vooruit te loopen schijnt het toch, dat: 1. De openbare meening en politieke kringen meer dan ooit de overtuiging zijn toegedaan, dat Hitier vastbesloten is zijn overheerschingspolitiek voort te zetten met alle middelen. 2. Alle hoop op onderhandelingen op den grondslag van de boodschap van Roosevelt opgegeven schijnt. 3. De eenige kans op veiligheid voor alle naties is een versterking van het weerstandsfront. 4. De beginselen van Hitier niet in overeenstemming kunnen worden ge bracht met een stabilisatie van den vre de. Dit gevoel wordt sterker. Ondanks dit alles blijft in vele krin gen de meening bestaan, dat Hitier de deur voor onderhandelingen niet volko men gesloten heeft. De secretaris van het Witte Huis heeft nog verklaard, dat Roosevelt in de toespraak, welke hij Zondag bij de opening van de wereld ten tooii- stelling te New-York zal houden, niet de rede voering van Hitier ter sprake zal brengen. POLEN VERWACHTTE OPZEG GING VAN HET VERDRAG MET DUITSCHLAND. Duitschland voert een politiek van druk." lijken - voorsprong op de Duitsche heeft, e rede heeft, hoewel ze meer dan dy- tpot - -Was' geen wijziging van be- ppI l'n den internationalen toestand sr-h i aldus lian de indruk in Fran- e ^ngen worden samengevat. De volmachten van het Belgische kabinet. Ook door den Senaat goedgekeurd. Belga meldt, dat de Belgische Senaat met 84 tegen 71 stemmen en 6 stemmen blanco het wetsontwerp op de bijzon dere volmachten voor de regeering, dat reeds door de Kamer was aangenomen, goedgekeurd heeft. VOORSTELLEN VOOR REGELING DER KWESTIES HEBBEN DE AANDACHT VAN WARSCHAU. De opzegging door Hitler van de overeenkomst van 1934 veroorzaakt in Poolsche diplomatieke kringen even min als te Londen eenige verrassing. Men verwachtte dit besluit op grond van de houding der Duitsche pers na de totstandkoming der Engelsch- Poolsche overeenkomst. De opzegging van de overeenkomst, aldus meent men hier, wijzigt den toestand noch de veiligheid van Polen in geen enkel opzicht. Men voegt hieraan toe, dat de Poolsche poli tiek haar veiligheid nimmer baseerde op eenig verdrag of pact, doch uitsluitend op haar eigen kracht. Van Poolsche zijde betoogt men opnieuw dat de Duitsche overeenkomst met Italië en de door Duitschland aan Slowakije gegeven waar borg voor de grenzen eveneens in strijd zijn met de Poolsch-Duitsche overeenkomst. Men is daarom te Warschau van meening, dat men hier te doen heeft met een eenzijdige en ongerechtvaardigde opzegging. In Poolsche politieke kringen verwacht imen niet dat Polen nieuwe voorstellen zal doen in zake de regeling van Poolsch-Duitsche vraag stukken en in het bijzonder van het probleem- Dantzig. Men herinnert er aan, dat de Poolsche pers de laatste dagen duidelijk het standpunt der Poolsche regeering over deze kwesties te verstaan heeft gegeven. De officieele reactie op de redevoering van Hitier en de opzegging van het Poolsch-Duit sche niet-aanvalsverdrag is gisteravond naar Reuter meldt door een woordvoerder van de Poolsche regeering tot uitdrukking gebracht. Hij zeide o.a. dat de Poolsche regeering thans, zooals steeds het geval is geweest, voor stander is van goede nabuurschappelijke be trekkingen. De Duitsche verbindingen door den Corridor zijn gunstig behandeld door Po len, ofschoon Duitschland vaak in gebreke is gebleven ten aanzien van zijn verplichtingen in dit opzicht. Deze verbindingen kunnen on derwerp van bespreking uitmaken, maar niet op den grondslag van exterritorialiteit, aan gezien autowegen niet noodig zijn voor Duitschland en slechts een voorwendsel vor men om de naburige staten te desorganisee- ren. Duitschland heeft kortelings een politiek van druk en van het voldongen feit gevoerd jegens het Oosten. Dit kan niet van toepassing zijn op Polen, aangezien dit het juiste ant woord weet. Voorts verklaarde de woordvoerder, dat ofschoon Polen alle aandacht zou geven aan voorstellen tot een regeling, het eigen rechter moet zijn over eigen belangen. Het is aan de Poolsche re geering om te beslissen of de Poolsch- Britsche toenadering in overeenstem ming kan worden gebracht met het Poolsch-Duitsche accoord van 1934. Duitschland heeft een gedachten wisseling onmogelijk gemaakt, sedert 6 April, aangezien de Poolsche ambassadeur LIpski Von Ribben trop niet heeft kunnen ontmoeten en de Duitsche ambassadeur, Von Moltke, niet in Warschau was. Het Vrijdag overhandigde Duitsche memo randum zal volledige aandacht en begrip vin den in Warschau. Nader meldt het Poolsche Telegraafagent- schap: Het feit, dat Hitier onder de tot Polen gerichte voorstellen genoemd heeft voorstel len betreffende een niet-aanvalspact voor 25 jaar en een gemeenschappelijke garantie van Polen, Hongarije en Duitschland aan Slowa kije, heeft verwondering gewekt in Poolsche politieke kringen. Uit bevoegde bron wordt door het Poolsche Telegraafagentschap ver nomen, dat dergelijke voorstellen de Poolsche regeering niet bekend waren voor de Rijksdag zitting van heden. Hoe zal Dantzig reageeren. Uit Dantzig: Hitler's verzekering, dat Dantzig een Duitsche stad is, die tot het rijk wil terugkeeren, heeft hier zooveel indrulk gemaakt, dat de nationaal socialisten, in de Vrije Stad al spreken van den lsten Mei als datum van hereeniging. De stedelijke auto riteiten zouden de verloven van politie, S.S. en S.A. hebben ingetrokken. SB. en S.A. zou den voortdurend in staat van gereedheid ge houden worden. In Poolsche kringen bewaart men intusschen zijn kalmte. Men gelooft, dat de Duitsche leiders niets zullen forceeren, maar de voor keur geven aan een moreele uitputting van hun tegenstanders. Ook in handelskringen gelooft men niet, dat er een staatsgreep in deze dagen te verwachten is. Men verneemt, dat de nationaal-socialisti- sche formaties in de maand Juni groote oefeningen zullen houden. Berlijn tot nieuwe regeling bereid Aan de Poolsche regeering is, naar het D. N. B. meldt, een memorandum overhandigd, waar in o.a. wordt verklaard: De Duitsche regeering heeft door de van Poolsche en Britsche zijde openbaar ge maakte verklaringen kennis gekregen van het het tot nu toe verkregen resultaat en de be doeling van de onlangs tusschen Polen err Groot-Brittannië gevoerde onderhandelin gen. Op grond daarvan hebben de Poolsche en Britsche regeeringen een voorloopige binnen kort door een permanente overeenkomst te vervangen regeling getroffen, welke Polen en Groot-Brittannië den wederzij dschen bij stand moet waarborgen voor het geval, dat de onafhankelijkheid van een der beide staten direct of indirect wordt bedreigd. De Duitsche regeering ziet zich ge dwongen hierop aan de Poolsche re- géering mede te deelen, dat de Führer en de overleden maarschalk Pilsoedski in 1934 besloten hadden met de poli tieke methoden van het verleden te breken en voor de behandeling van alle de betrekkingen der beide lan den betreffende kwesties den weg te openen van een directe vriend schappelijke overeenstemming van staat tegenover staat. Door het on voorwaardelijk afzien van ieder ge bruik van geweld tegenover elkander zou een garantie voor den vrede wor den geschapen. Uit de door de Poolsche regeering thans aangegane verplichting blijkt, dat Polen in een eventueel Duitsch—Engelsch conflict door een tegen Duitschland gerichten aanval eventueel ook dan voornemens is in te grij pen, wanneer dit conflict Polen en zijn be langen in het geheel niet treft. Dat is een directe en flagrante schending van het in de verklaring van 1934 overeengekomen afzien van iedere aanwending van geweld. De tegenstelling tusschen de Duitsch- Poolsche verklaring en de Poolsch- Britsche overeenkomst reikt echter De Italiaansche opvatting over Hitler's rede. ROME 29 April. In goedingelichte fascis tische kringen beschouwt men de rede van Hitier als een flink en energiek antwoord op de politiek van Roosevelt en op de Engelsche „omsingelingstactiek". Men is van meening dat Hitier door zijn aanbod om te onderhandelen met alle staten die zich bedreigd gevoelen Roo sevelt's boodschap overbodig heeft gemaakt. In politieke kringen verklaart men dat dit een nieuwe aandrang op Polen beteekent, daar Hit- Ier heeft aangeboden te onderhandelen over een nieuw accoord. De vermelding van de Italiaansche actie in Albanië heeft in Italië een zeer goeden indruk gemaakt. Gayda schrijft dat tezamen met de duidelijke taal van Mussolini de rede van Hitier een bevestiging is van de natuurlijke en historische positie van de beide as-mogendheden en een waarschuwing aan het adres van de buitenlandsche politiek, die de as ervan beschuldigt teneinde haar eigen imperia listische eh egoïstische interessen te bescher men. „Europa eh de geheele wereld moet deze waarschuwing wel overdenken voor het te laat is", zegt Gayda. (United Press). Ernstig spoorwegongeluk in Argentinië. BUENOS AIRES 28 April. Uit Rosario wordt gemeld, dat een goede rentrein bij Cornei Bogado is gederail leerd. Vijf personen kwamen daarbij om het leven, terwijl verscheidene anderen gewond werden (Havas). meer, sinds de IJMUIDER WASSCHERIJ, SNEUIUSSTRAAT TELEF. 4Ï71 het voor mij behandelt voor 15 ct. per kilo, gemangeld, overweeks. (Adv. Ingez. Med.) „Omsingeling ontnam den grond slag aan het vlootverdr'ag". Het Duitscïie memorandum aan Londen. De Duitsche regeering heeft Vrijdag middag door haar zaakgelastigden te Londen en Warschau memorandums la ten overhandigen. Tegelijkertijd werd den zaakgelastigde der Vereenigde Sta ten van Amerika te Berlijn als antwoord op de bekende boodschap van den Amerikaanschen president Roosevelt de tekst overhandigd van de op 28 April door Hitler in den Rijksdag gehouden rede. In het Duitsche antwoord aan de Britsche regeering wordt o.a. verklaard: toen de Duit sche regeering in 1935 aan de Britsche regeering het aanbod heeft gedaan door een verdrag de sterkte der Duitsche vloot in een bepaalde ver houding te brengen tot de sterkte der zeestrijd krachten van het Britsche rijk, heeft zij dat ge daan op grond van de vaste overtuiging, dat een terugkeer van een gewapend conflict tusschen Duitschland en Groot Brittannië voor altijd uit gesloten is. De Duitsche regeering heeft steeds vastgehouden aan dien wensch en is er ook nog heden van vervuld. Zij is zich bewust in haar politiek dienovereenkomstig te hebben gehan deld en in geen geval te hebben ingegrepen in de Engelsche belangensfeer of deze belangen op een of andere wijze te hebben benadeeld. Daarentegen moet zij tot haar leedwezen vaststellen, dat de Britsche politiek zich onlangs steeds verder heeft verwijderd van de lijn van een overeenkomstige politiek tegenover Duitsch land. Met de nieuwe politiek van omsin geling heeft de Britsche regeering een zijdig aan de vlootovereenkomst van 18 Juni 1935 den grondslag ontnomen en daardoor dit verdrag, zoomede de tot aanvulling daarvan overeengekomen „verklaring" van 17 Juli 1937 buiten werking gesteld. Hetzelfde geldt ook voor deel 3 van het Duitsch-Engelsche vlootverdrag van 17 Juli 1937, waarin de verplichting is vastgelegd voor een tweezijdige Duitsch-Engelsche uitwisse ling van mededeelingen. Door deze aan de Duitsche regeering tegen haar wil opgedwongen constateer!ngen bleven de kwalitatieve bepalingen van het Duitsch- Engelsche verdrag van 17 Juli 1937 onberoerd. De Duitsche regeering zal deze bepalingen ook in de toekomst in acht nemen en aldus haar deel er toe bijdragen, dat een algemeene onbe perkte wedloop in maritieme wapeningen der, naties wordt vermeden. Daarenboven zal de Duitsche regee ring. ingeval de Britsche regeering er prijs op stelt met Duitschland opnieuw in onderhandeling te treden over de hiervoor in aanmerking komende pro blemen, daartoe gaarne bereid zijn. Zij zal het toejuichen, indien het dan mogelijk zou blijken op zekeren grond slag te komen tot een klare ondubbel zinnige overeenkomst. in haar draagwijdte nog verder van dit punt. De verklaring van 1934 zou het fundament zijn geweest om onder de bescherming der overeengekomen vredesgarantie alle tusschen de beide landen opduikende vragen vrij van internationale verplichtingen en combinaties bij directe niet van buiten af beïnvloede besprekingen tusschen Berlijn en Warschau te regelen. Een dergelijk fundament heeft natuur lijk het volledige wederzij dsche vertrouwen der beide partners, zoomede ook de loyaliteit der politieke bedoelingen van eiken partner tegenover den ander als voorwaarde. Daarentegen heeft de Poolsche regeering door het thans door haar genomen besluit tot een tegen Duitschland gericht bondgenoot schap toe te treden, te verstaan gegeven, dat zij boven haar door de Duitsche regeering onmiddellijk verzekerde vredesgarantie de voorkeur geeft aan de belofte tot bijstand van een derde mogendheid. Tegelijkertijd moet de Duitsche regeering daaruit opmaken dat de Poolsche regeering op het oogenblik er geen prijs meer op stelt voor Duitsch Poolsche kwesties de oplossing te zoeken in directe vriendschappelijke besprekingen met de Duitsche regeer ing. Daarmede heeft de Poolsche regeering den weg verlaten, welke 1934 was overeengekomen voor de organi satie der Duitsch—Poolsche betrekkingen. De Duitsche regeering heeft harerzijds tot een dergelijke wijziging der Poolsche politiek niet de geringste aanleiding gegeven. Zoo heeft bijv. ook de tenuitvoerlegging van de door Duitschland in Maart van dit jaar tot pacificatie van Midden Europa in geleide actie de Poolsche belangen naar de meening der Duitsche regeering op geen enkele wijze benadeeld. De Duitsche regeering heeft aan de Poolsche regeering den laatsten keer einde Maart in den meest vriendschap- pelijken vorm een regeling der hangende •kwesties (Dantzig) voorgesteld. De Poolsche regeering heeft hierop echter een antwoord gegeven dat ieder begrip voor het Duitsche standpunt ontbeert. Dat de Poolsche regeering zelve haar ant woord niet als gepast heeft beschouwd voor de inleiding van een vriendschappelijke over eenstemming, heeft zij op even verrassende als drastische wijze bewezen door tegelijker tijd met haar antwoord over te gaan tot een omvangrijke partieele mobilisatie van haar leger. Duitschland constateert tenslotte: 1. De Poolsche regeering heeft de haar door de Duitsche regeering geboden gelegenheid tot een rechtvaardige regeling van de kwestie Dantzig, tot een definitieve verzekering van haar grens tegenover het Duitsche rijk en daarmede voor een duurzame vestiging van een vriendschappelijke verhouding van beide landen niet aangegrepen. Zij heeft veeleer de Duitsche voorstellen, die dat beoogden, verworpen. 2. Tegelijkertijd heeft de Poolsche re geering zich tegenover een anderen staat in gelaten met politieke verplichtingen, die zoo wel met den zin als ook met den tekst der Duitsch-Poolsche verklaring van 1934 niet in overeenstemming zijn. De Poolsche regeering heeft daarmede deze verklaring willekeurig en eenzijdig buiten werking gesteld. Ondanks deze noodzakelijk geworden vast stelling is de Duitsche regeering niet voor nemens haar principieele houding tegenover de kwestie der toekomstige organisatie der Duitsch—Poolsche betrekkingen te verande ren. Mocht de Poolsche regeering er prijs op stellen, dat deze betrekkingen bij een nieuw verdrag worden geregeld, dan is de Duitsche regeering daartoe bereid en stelt zij daarvoor slechts de eenige voorwaarde, dat een dergelijke regeling moet berusten op een duide lijke beide partijen bindende ver plichting. Kokkinaki's non-stopvluclit mislukt. CHARLOTTETOWN (Prince Edward eiland) 29 April (Reuter). De Sovjet Russische vliegers Kokkinaki en Gor- dienko, die een vlucht zonder tusschen- landing van Moskou naar New York wilden maken, zijn gedwongen geweest een noodlanding te maken op Miscou- eiland bij Nieuw Brunswijk ten zuiden van de Hudsonbaai. Het vliegtuig, de „Moskwa" is in een moeras terecht gekomen en ernstig beschadigd. Een der vliegers heeft een pols gebroken. De ander is ongedeerd. De Canadeesche regeering heeft eerst over wogen den ijsbreker „Montcalm" te zenden om de vliegers van het eiland te halen, doch aan gezien de vliegers niet in gevaar verkeeren, heeft men besloten, dat zij met een vliegtuig of een visschersvaartuig naar het vasteland zullen worden gebracht. Nader wordt gemeld, dat de noodlanding ver oorzaakt is door motorschade te 1.55 uur. Bij de landing zijn beide vleugels en de propeller ge broken. Vier lichte torpedobooten in Frankrijk op stapel. Het Fransche ministerie van marine deelt mede, dat de minister de opdracht heeft onder teekend vier lichte torpedobooten op stapel te zetten. De schepen zullen een waterverplaatsing hebben van 1000 ton. Zij zullen de volgende namen dragen: „Le Corse", „Le Tunisien", „L'Alsacien" en „Le Breton". Fransche en Poolsche ambassade niet in den Rijksdag vertegen woordigd. Van de Fransche en Poolsche ambassade heeft naar Reuter meldt, niemand de zitting van den Rijksdag, waarin Hitiet zijn rede uitsprak, bij gewoond. De Britsche ambassade werd vertegen woordigd door den raadsheer Ogilvie Forbes,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11