IJmuider Courant KT D r J Oplettendheid Smokkelaars "CL. Ui,8""> 4leT I^«.«eSe'e° DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Ontvangst. van brugwachter redde velen het leven Heemsteedsche tram botst tegen autobus. Melkgeld. traden als kommiezen op Drie mannen aangehouden 2<e jaarcanc_ No. 153 Coilei. MssucbappQ ,v Groot' Houtstraat 93. """""Vel. Kt724- Bureau IJmuider gpr't®* nemerIaaD 42, IJntuiden. 3301. P«.'Si™ 310'91' A"e k„telo»' opgepomoo tn d. •rofde" Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W, PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredactenrROBERT PEEREBOOM MAANDAG 1 MEI 1939 Abonnementen per week F0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per es. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. 6-14 Mei 1939. Veilinggebouw Kennemerland, Beverwijk Interessante expositie, 1ste klas artisten, talrijke attracties (Adv. Ingez. Med.) de veie perscommentaren die wij reeds Mn vermeld blijkt hoe de wereld de ri van Hltler ontvangen heeft" Er zijn nog L commentaren ook. Er zijn bijvoorbeeld 'rasse uitlatingen van den burgemeester New-York, La Guardia. Ik geloof dat raD niet gediend is met zulke taal en dat President Roosevelt de Oude Wereld een Let zou bewijzen als hij dezen burgemees ter verZocht zich met zijn stad te bemoeien pn de buitenlandsche politiek aan Roosevelt if en aan Cordell Hull over te laten, wier rL het is die te behandelen. Overigens dient en zich te herinneren .dat de Vereenigde staten hoewel hun president in zijn Bood- hap 'aan Hitler en Mussolini onderhande len heeft voorgesteld, zelf economische maatregelen tegen Duitschland hebben geno men die zeer ingrijpend zijn. Ik denk aan de 25 pCt. extra invoerrecht op Duitsche goe deren. Men verkeert in de Vereenigde Staten In een gansch andere positie dan wij Euro peanen." Men loopt daar geen gevaar voor Zog in eigen land. Dit heeft kennelijk ten gevolge, zoowel in een deel der Amerikaan se pérs als in de uitlatingen van zulke menschen als La Guardia, dat men veel min der zelfbeheersching en veel minder verant woordelijkheidsbesef toont. Men zou in de Vereenigde Staten een voorbeeld kunnen ne men aan de houding van de pers in een klein land als Nederland. Temeer omdat men zoo vaak toont, van de Duitsche geestesgesteld heid en van den economischen knel waarin Duitschland zit zoo bedroefd weinig te be grijpen. Ik wil hiermee allerminst zeggen dat ulle bladen in Europa de bezinning en het verantwoordelijkheidsbesef toonen waartoe een zoo ernstige toestand als de tegenwoor dige den journalist, naar mijn overtuiging, meer dan ooit verplicht. In het algemeen toont de Europeesche pers evenwel een zekere waardeering voor den toon en de breedvoerige argumentatie van Hitlèr's rede. President Roosevelt, op wiens Boodschap zij dan toch eigenlijk het ant woord was, zou gezegd hebben dat zij „de deur op een kier open laat" voor den vrede in Europa. Welnu, dat voelt men blijkbaar overal. Er worden wel allerlei wantrouwende beschouwingen aan vastgeknoopt, voorname lijk ten aanzien van Hitler's houding tegen over Polen, en men is wel van meening 'dat deze veel mildere rede beïnvloed is door de defensie-maatregelen van Engeland, maar goed: het is meegevallen, er blijkt een kans te zijn om den vrede te redden. Laat men zich daarop dan in Gods Naam concentreeren! En pogen op te lossen waar men kan. Waarbij beseft dient te worden, dat de kwestie-Damtzig inderdaad een der wan producten van Versailles is geweest. Hitier heeft het non-agressie-pact met Polen opge zegd en heeft de voorstellen vermeld die hij aan dat land ten aanzien van Dantzig en den corridor heeft gedaan. Polen heeft die voor stellen afgewezen ofschoon zij recht-van- vrijhaven en economische waarborgen inhiel den. Blijkbaar is het daarbij in hooge mate beïnvloed door het moment waarop zij ge daan werden. Dat was vlak na de Duitsche annexatie van Tsjecho-Slowakije. Objectief redeneerend is men nu geneigd dit te vragen: Wat zijn de inzichten van ^geland en Frankrijk ten aanzien van de toekomst van Dantzig? Achten zij het juist, gewenscht, ja mogelijk dien toestand op den duur te bestendigen? Zijn zij bereid een Euro- peeschen oorlog te riskeeren om te voorko men dat Dantzig weer een vrije stad in het Duitsche rijksverband zou worden? Ik geloof «r niets van. Het zou dan ook onzinnig zijn. geloof dat het alleszins mogelijk is deze zaak tot oplossing te brengen en dat dit ook gebeuren zal, maar dat Dantzig een pion vormt in het groote spel van loven en bieden 01 het schaakspel, als u wilt dat met trordt 7311 enorme bewapeningen gevoerd Hitier heeft uitgeroepen dat hij geen oorlog venscht te voeren. Men kan dat wantrouwen, kan alles wantrouwen. Hij heeft de door president Roosevelt voorgestelde economisehe- en ontwapenings-besprekingen sceptisch be kend maar niet vierkant afgewezen. Men an ook dat wantrouwen. Maar men weet - ,g°ec* bet Duitsche volk evenzeer °P dat de oorlog vermeden zal worden als e andere volken, dat het dit van zijn afw er.verwacht en dat deze met die totale hep-f i d Van 001'1°g,s-geestdrift rekening houden. De geest van dezen tijd is rs, ten aanzien van den oorlog dien men vro °eit nimmer ivoren, dan die van eger ijden. Anders. Nieuw. Dat vereischt lain66 h n*euw diplomatiek beleid. Chamber- dat f h man te&ens weer bewezen heeft i- 8 grijpen, ook na de Duitsche invasie aan7i!« lowakije- Hij heeft vooral ten rpirtw,j Van Italië telkens weer nieuwe be- hii n v fgetoond- Het is te verwachten dat tcrmél egenover Duitschland bereidheid zal hu uit Hitler's rede gebleken is dat deze de kracht der tegenpartij beseft en den oorlog vermijden wil. Wij zitten als kleine natie, evenals een aan tal andere kleine naties, temidden van een conflict tusschen grootmachten. Wij hebben onze strikte neutraliteit verklaard. Laat ons bovendien in koelen bloede, blijven beseffen dat al onze uitingen het streven naar oplos singen moeten helpen^ bevorderen en dat die ten allen tijde mogelijk blijven zoolang er geen oorlog is uitgebarsten. Hitler's rede heeft dat opnieuw bewezen. R. p. Zondagmorgen ïs op den spoor wegovergang aan de Weesperzijde bij de Omval te Amsterdam, bijna een hoogst ernstig ongeval gebeurd. De sneltrein uit de richting Utrecht, die om 9.49 uur aan het Centraal Station aankomt, de z.g. Parijsche trein, pas seerde den overweg, terwijl de over wegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. Persoonlijke ongevallen zijn gelukkig niet voorgekomen. Op het gewone uur, ruim half tien, naderde de sneltrein den drukken overweg. Een paar honderd meter voor de spoorweg den straat weg kruist ligt naar den kant van Utrecht een spoorbrug over de Keulsche vaart. De spoorbrugwachter, die tevens biokiwach- ter is, zag den Parijschen trein, een stoom trein, aankomen. Op hetzelfde oogenblik merkte hij tot zijn groote schrik, dat de overwegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. De man verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest en zette vlug het signaal op onveilig. De trein was dit signaal echter reeds gepasseerd. De spoorbrugwach ter greep een roode vlag en hiermede zwaaiende rende hij den trein tegemoet. De machinist merkte hem gelukkig tijdig op en remde zoo krachtig mogelijk, terwijl hij tege lijkertijd met de stoomfluit noodsignalen gaf. Het gelukte hem niet den trein nog voor den overweg tot staan te brengen. De loco motief was reeds de helft van den overweg gepasseerd, tot de trein tot stiltsand kwam. Door de noodsignalen gewaarschuwd had het publiek zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. Over het algemeen is het vooral op Zon dagmorgen op dit uur buitengewoon druk op dezen weg naar het Gooi, maar. door het slechte weer was de uittocht uit de stad van aanmerkelijk geringeren omvang dan ge woonlijk. En dit is dan ook een van de oor zaken, dat alles zonder ongelukken is afge- loopen. Het is reeds herhaaldelijk gebeurd, dat een overwegwachter op dezen verantwoordelijken post verzuimde de bpemen te sluiten. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat het gewone signaal, dat den wachter waar schuwt, dat een trein in aantocht is en de boomen gesloten moet worden, tijdig is ge geven. Bovendien was hier geen sprake, van een extra-trein, maar van een sneltrein, die iederen dag op denzelfden tijd passeert. De cverwegwachter beweert, dat liij in de meening verkeerde, dat het signaal niet voor hem bestemd was. Een buspassagier gedood, 10 gewonden Consternatie bij de Houtbrug tegen middernacht. Zondagavond omstreeks half 12 is bij de Houtbrug, op de. kruising met. Raamsingel-Gasthuissingel, een tram, die in de richting Heemstede reed; tegen een volle, voor Amsterdam be stemde autobus gereden. Een passa gier, de heer Toepoel, filmoperateur te Amsterdam, tuimelde uit de bus, werd door de tram meegesleurd en door den aanhangwagen van de baan geworpen. Zeer zwaar gewond werd hij per - ziekenauto naar het St.-Elisabeth's Gasthuis vervoerd, waar een schedelbasisfractuur ge constateerd werd. In den afgeloopen nacht is het slachtoffer aan de bekomen letselen overleden. Een tweede buspassagier viel, nadat de tram voorbij was het duurde eenigen tijd voordat deze tot stil stand kwam op de trambaan en bleef daar roerloos liggen. Hij bleek de heer G. uit Amsterdam te zijn. Per ziekenauto werd dit slachtoffer naar.de Mariastichting vervoerd, waar een lichte hoofdverwonding geconsta teerd werd. De toestand van dit slachtoffer is naar omstandigheden thans redelijk wel. Nog eenige andere buspassagiers, ongeveer vijf in getal, werden in het St.-Elisabeth- Gasthuis en de Mariastichting voor snij won den door scherven van de versplinterde rui ten veroorzaakt verbonden. Aan het stuur van de bus, welke toebe hoorde aan de N.V. „Vergeet mij niet tours" en van de Haarlemsche standplaats aan den Kruisweg via de Wilhelminastraat, den Raamsingel enz. onderweg was naar Am sterdam, zat de heer d. M. die een oogenblik De bestuurdersruimte van de Heemsteedsche tram, welke Zondagavond bij de Houtbrug tegen een voor Amsterdam bestemde autobus botste, werd geheel ingedeukt. het stuur van den eigenlijken chauffeur had overgenomen, aangezien deze bezig was met afrekenen. De heer d. M. was zoozeer onder den indruk van het gebeurde, dat hij half be wusteloos per taxi naar zijn woning alhier vervoerd moest worden. Ook de bestuurder van de tram was over zijn zenuwen. De tram was van voren geheel ingedeukt, alle glas ruiten van de bestuurdersruimte waren ver splinterd. De deerlijk gehavende wand van de „Vergeet mij niet tours"-autobus, welke Zondagavond bij de Houtbrug door een Heemsteedsche tram werd gegrepen. Rechts ziet men de openge sprongen nooddeur, waardoor een passagier naar buiten tuimelde en zich doodelijk ver wondde. Met een hevigen klap was de tram tegen den linkerkant van de bus gebotst, voorbij het midden bij het achterste wiel. De bus wérd met zijn achterkant van de trambaan gewor pen. Op dat moment werd de nooddeur als het ware üit zijn positie geperst en sprong dien tengevolge open en daardoor viel een passagier naar buiten. Deze werd een eindweegs mee gesleurd, maakte eenige buitelingen en werd tenslotte met doodelijke verwondingen van de baan geworpen. De bus werd in de linkerflank deerlijk ge havend; de wand was ingedeukt, de ruiten waren aan gruzelementen. Geen wonder dat een groote consternatie onder de passagiers ontstond. De tramreizigers waren uiteraard ook onder den indruk van het ongeval. Zie kenauto's kwamen spoedig aangereden, en de politie was snel ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Vele nieuwsgierigen verzamelden zich bij de Houtbrug, omstreeks middernacht was het er zwart van de menschen. Deze drukte ontstond mede doordat de laatste voorstel lingen der bioscopen juist ten einde waren; de politie had de handen vol met de regeling van het verkeer. Nieuwe Duitsche kruiser te water gelaten. „Admiraal Hipper" meet 10.000 ton. Van de werf van Blohm und Voss te Harm burg is Zaterdagmiddag de kruiser „Admiral Hipper" te water gelaten. Het schip heeft een waterverplaatsing van 10.000 ton. Hr. Ms. kruiser „Sumatra" vuurt een salvo at tijdens den Zaterdag te Rotterdam gehouden vlootdag REX THEATER Morgen gaat 't beter" (Adv. Ingez. Med.) (In Italië is 800 mïllioen lire klein- geld geslagen uit een nieuw ma teriaal Akmonitalgeheeten, dat uit melk gemaakt wordt). Ik wil wat over koetjes praten, Maar kalfjes niet in dit geval, Behalve dan in deze mate, Dat ook een kalf eens koe zijn zal. Ik vind het meer dan onrechtvaardig, Als u mij op den man af vraagt, Dat zij niet het brevet, haar waardig. Van: koningin der dieren draagt. Is ^zij voor ons niet onontbeerlijk? De hoogste hulde komt haar toe, Wat zouden u en ik, zeg eerlijk, Moeten beginnen zonder koe. Geen dier weet ons zooveel te geven, Als die heldin van wei en sloot, Nadat zij melk geeft bij haar leven, Geeft zij nog veel meer na haar dood. Uit melk werd al heel veel getrokken, Maar nu heeft men in dezen tijd, Wat nieuws weer in de melk te brokken, Die ons de koe zoo naarstig slijt. In de verbijsterende dagen Die ons geslacht beleeft (en hoe) Wordt letterlijke munt geslagen, Uit het product van onze koe. Nu dient toch ieder op te vallen, Die door dit nieuwtje wordt verrast, Dat op het koebeest, meer dan allen. Het predikaat „uitmuntend" past. P. GASU5. Schietpartij had geen ernstige gevolgen Zondagnacht omstreeks twaalf uur heeft zich onder het gehucht Ulikhoven (L.) een eigenaardige smokkelscène afgespeeld. Reeds lang bestond het vermoeden bij een groepje smokkelaars, dat een zekere P. A. uit Bom inlichtingen gaf aan de kommiezen, waar door verscheidenen hunner geregeld in de val liepen. Toen A. nu Zondagnacht geheel al leen zelf erop was uitgetrokken om een zak smokkelwaar met. behulp van een gummizak over de Maas te brengen, werd hij op Nederlandsch, gebied dicht bij de rivier aangevallen door drie personen, die als kommies trachtten op te treden. Het waren zekere N: H. en J. H. uit Roosteren en F. R. uit Born, die blijkbaar een- wraakneming in den zin hadden. Een der mannen heeft vier schoten op A. gelost toen deze aan wal stap te. zonder hem evenwel te raken. De aanvallers namen A. daarna den zak met smokkelwaar af, waarna zij hem met een riet sloegen. Intusschen waren de dienst doende kommiezen uit Grevenbicht, die op korten afstand verdekt waren opgesteld, op het lossen der schoten komen toesnellen. Het drietal koos toen het hazenpad, waarschijn lijk met achterlating van de smokkelwaar, welke zij vermoedelijk in de Maas lieten ver dwijnen. A. bleef staan en verklaarde de zich als kommiezen voordoende personen te ken nen. Hij kon niet zeggen, wie de schoten ge lost had en ook niet of ze bedoeld waren om hem te treffen.of om hem op den loop te doen gaan met het in den steek laten van de ge smokkelde goederen. De kogels waren hem dicht langs het hoofd gevlogen. Zondagochtend vroeg deed A. bij de rijks politie te Born en bij den rijksveldwachter te Roosteren aangifte van het gebeurde. Met een speurhond van den rijksveldwachter uit Swalmen werd het spoor der mannen nage gaan. Dit leidde naar de woning van J. H. Daar werd de koker aangetroffen, waarin het stuk riet paste, waarmede de slagen waren toegebracht en dat op de plek van het inci dent was achtergebleven; J. H. en F. R„ die zich in H.'s woning gekleed te bed begeven hadden, werden gearresteerd. Ook N. H. werd daarna van zijn bed gelicht. Zondag middag zijn zij door den burgemeester van Roosteren aan een nader verhoor onderwor pen en daarna vooxdoopig te Sittard ingeslo ten. A., aan wiens vei'klaringen tegenover de po litie de toedracht van het gebeurde ontleend is. is er zonder ernstige gevolgen afgekomen. Hij had slechts een lichte verwondingaan een der schouders.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1