mijn kijk OP HET SPEL OLYMPISCHE SPELEN HANDBAL CRICKET. Jaarvergadering Ned. Cricketbond PAARDENSPORT. ^«nAG f MEI 1939 door criticus VlfRBONDEN-TOURNOOI Men had, na de vele slecht weer-Zondagen van den afgeloopen winter, toch reden om op dezen laatsten Aprildag een Oranje-zonnetje te venvachten, maar het schijnt, dat dit voetbal seizoen tot het einde van regen en koude te lij den zal hebben. Dat was voor de 44 voetballers, die uitverko ren waren om aan het jaarlijksche Vierbonden- toumooi deel te nemen, alsmede voor het be stuur van den organiseerenden Haarlemschen Voetbal Bond wel erg jammer, want het spelen van twee volle-tijd wedstrijden op één dag eischte onder deze omstandigheden beduidend meer van het uithoudingsvermogen der deelne mers. terwijl, wat anders een waar voetbalfeest had kunnen zijn, thans door een ietwat trieste sfeer werd beïnvloed. De matches tusschen de teams van den Haarl. Voetbal Bond en den Amsterdamschen Voetbal Bond kunnen welhaast onder de historische ont moetingen worden gerekend; zij kenmerken zich door een gezonde rivaliteit en ik geloof niet te veel te zeggen met te beweren, dat een overwin ning in zulk een wedstrijd voor de betrokken elftallen en hun bestuurderen van evenveel waarde is als het bereiken van de eerste plaats In dit tournooi. De Amsterdammers bereikten zoowel het een als het ander en derhalve werd het een volle dige triomf voor de hoofdstedelingen, die, zij het hier direct geconstateerd, daarmede ook kre gen. wat hun toekwam. Want deze elf rood zwarten vormden daadwerkelijk een ploeg; het teamverband, de combinatie en de spelopvatting vielen te loven, terwijl ook de individueele ca paciteiten van het meerendeel der spelers en last not least het uithoudingsvermogen op een degelijke voorbereiding wees. De halfbacks vormden de sterkste linie van het team en deze belangrijke factor heeft veel tot het succes van het elftal bijgedragen, te meer, daar de aanval steeds over de vleugels werd geleid en de beide buitenspelers Sewald én Albers tot de uitblin kers van de ploeg behoorden. Het H.V.B.-elftal stelde zich goed te weer; er werd enthousiast gewerkt en men gaf den moed zelfs na het tweede en vrijwel beslissende te- genpunt niet op, maar het verband tusschen de linies, vooral tusschen halfbacks en voorwaart se, en het begrip voor elkanders bedoelingen liet te wenschen over. Ik heb dan ook de overtuiging, dat de ploeg m dezen vorm en deze opstelling niet de sterk ste is, die in het veld had kunnen worden ge bracht en dat het gepresteerde geen goede af- tniosoimg js van hgf. Speipeii in ^en H.V.B. Het gebrek aan samenwerking of zoo men wü aan „verstandhouding" kwam het sterkst tot uiting in de voorhoede, waarin toch spelers waren opgesteld, die in hun clubs stuk voor stuk tot de goalgetters behooren. Zoo bijvoor beeld de middenvoor Schouten, bekend als een stevig doorzetter, die anders steeds de vrije po sitie zoekt om een goed gericht schot te kun nen lossen, maai" die in dit tournooi vrijwel on gevaarlijk was, hoewel hij zijn clubgenooten Robiten, den spil, en J. van Gelder, den links binnen, achter en naast zich had. Noch laatst genoemde, noch de rechtsbinnen Best, wisten eenter de juiste combinatie met den aanvalslei der te vinden en door zuivere passes in de vrije ruimte de capaciteiten van Schouten uit te bui en, De beide binnenvoorwaartsen bleven vaak teveel achter en hadden te veel tijd noodig voor bun balbehandeling om tot den opbouw van ver ende aanvallen te kunnen komen. Door dat achterblijven liet linksbuiten Potliarst zich ver leiden, te ver naar binnen te dringen, zoodat ook uier ae mogelijkheid van een open aanval via schouten en den linkervleugel verloren ging. In den strijd tegen Amsterdam was de spil «ooken ver uit de beste halfback, die steeds probeerde, zijn team tot den aanval te brengen, I°°k steeds gehandicapt werd. doordat «oen buitenspelers, noch middenvoor zich vol doende vrij opstelden om een langen pass te ont vangen en direct mede te nemen. Linkshalf tiphout weifelde tusschen een aanvallende en ge.n4e houding, waardoor zijn spel noril'l overhiiging schonk en gedurende lange Liü i zeer zwah was. Rechtshalf van den J Kwam er na een matig begin steeds beter Mi !Lm de ™atch tegen Noord-Holland heeft 1 aen rechtervleugel goed gesteund. Jfe ^°?te fout van het H.V.B.-elftal was zei Mm ,.i m?t) .het spel voortdurend op den- oas<«w!?g -ld' cr°sspasses en zelf through past n vrijwel geen enkele maal toege- backï de Wilde en Groeneveld heb- besb\.!« gespee!d. met laatstgenoemde als de Kraal- ?ljn tactischer opstellen. Doelman goede ste sPeler van het elftal; met ciiziinaA i e,en.snelheid van bewegen heeft biüoonen WAVere Hij was moedig bij het 'mos en «At - J11-1 steeds hét jifiste moment thmeu zi)Il uittrappen met beide voeten .wmpelt hem tot een keeper mot toekomst. Links: Het handbalelftal van West-Neder land speelde Zondag een selectiewed- strijd tegen een elftal van Noord- Nederland. Het West-Nederlandsche elftal poseert voor onzen fotograaf. V.l.n.r. Eerste rij: F. Roders (Niloc), H. Post Sport Vereent Zuilen), J. BaYendsen (Niloc). Tioeede rij-. H. Hoos (Hellas), J. van Driel, S. Konijn (beiden Niloc). Derde rijJ. WDuijff, D. van Santen, E. Witziers (allen Concordia), W. Berkhout (Niloc), J. Kuilart (Hellas). Rechts: Het tennis-team van T.C.H., dat Zon dag met 53 van Thor 2 verloor, poseert voor onzen -fotograaf. V.l.n.r. J. v. d. Bliek, mej. D. Fonkert, Mej. N. Uitenhage de Mist, H. Blom. EINDSTRIJD ENGELSCHE CUP. De Wolves lijden een 4—1 neder laag tegen Portsmouth. MEER DAN 100.000 TOESCHOUWERS! Teg'en de verwachting in hebben de favorie ten voor den beker, de Wolverhampton Wan derers, in den eindstrijd geen overwinning kun nen behalen op Portsmouth: de 41-zege var laatstgenoemde club laat geen twijfel over, welk elftal in het Wembley stadion, dat met 100.000 bezoekers geheel bezet was, het beste voetbal heeft gespeeld. Portsmouth kwam hiermede voor de eerste maal in het bezit van den beker. Het is ten slotte een der beste eindstrijden sinds den oorlog geworden en de score van 41 is de hoogste uit de geheele periode van 1919 af. Portsmouth heeft een klasse boven haar competitievorm gespeeld; het elftal had geen zwakke pleg. De backs waren trap vast en plaatsten zuiver. De middenlinie was sterk genoeg om de voorhoede geregeld te kun nen steunen; Rowe was stukken beter dan Cul- lis. In de voorhoede was Barlow de ster; de vleugelspelers deden maar weinig voor hem onder. Parker's twee doelpunten waren prach tige staaltjes van vlug denken en handelen. De Wolves zijn bitter tegengevallen. De zenu wen speelden den meesten jongen spelers parten tot ver in de eerste helft; Taylor is feitelijk den geheelen tijd niet op zijn verhaal gekomen. Cul- lis heeft natuurlijk goede dingen gedaan, maar hij moest steeds blijven verdedigen en hij had geen tijd zijn voorhoede te steunen. Galley was nog de beste. In de voorhoede heeft Dorsett goed werk verricht; Mc. Intosh leverde af en toe staal tjes van knap spel, maar Westcott kon niet van Rowe loskomen; zijn schieten was slechts mid delmatig en zijn spelverdeeling beneden kwali teit.. De vleugelspelers hadden tegen de Ports- mouth-halfs zoo goed als niets in te brengen. De wedstrijd Het was guur weer toen de elftallen zich on der leiding van den bekenden scheidsrechter Thompson als volgt opstelden: Wolverhampton Wanderers: Scott, Morris, Taylor, Galley, Cullis, Gardiner, Burton, Mc. Intosh, Westcott, Dorsett, Maguire. Portsmouth: «Parker, Barlow, Anderson, Mc. Alinden, Worrall. Wharton, Rowe, Guthrie, Rochford Morgan, Walker, De Wolves waren het eerst in de meerder heid, doch na tien minuten kwam Portsmouth er uitstekend in. Het samenspel lukte voortref felijk, terwijl ook het verband tusschen de linies niets te wenschen overliet. Geheel anders was dat bij de Wolves, die bui tengewoon zenuwachtig waren en ver beneden hun normalen vorm speelden. Na een half uur opende de linksbinnen Barlow de score met een keihard schot uit een pass van Wharton. (10). Drie minuten voor de rust wist de midvoor van Portsmouth, Anderson, den stand tot 20 te verhoogen, toen hij uitstekend gebruik maakte van een misverstand in de achterhoede der Wol ves en een voorzet van Parker mooi inschoot. Onmiddellijk na de hervatting wist de links buiten Parker, den stand op 30 te brengen, waarmede de Wolves practisch reeds geslagen waren. Wel wist de linksbinnen der Wanderers Dorsett de eer te redden, doch ongeveer een kwartier voor het einde maakte Parker uit een voorzet van Worrall met een kopbal aan alle on zekerheid een einde (41). De veel jongere Wolves werden verdiend ge klopt door Portsmouth, waarvan de meeste spe lers stoere zeelieden zijn. De wedstrijd werd ook door het Engelsche koningspaar en door lord Halifax bijgewoond. KORFBAL BELGIË-NEDERLAND (0-6) Een verdiende zege. Het Nederlandsch Korfbaltwaalftal heeft Zon dag te Antwerpen een verdiende 60 overwin ning op België behaald, dank zij de grootere technische capaciteiten onzer landgenooten en hun schotvaardigheid. In de eerste helft heeft België goed stand weten te houden. Reeds dadelijk waren de Oranjehemden in den aanval en na acht minu ten opende Koper de score met een schot van verren afstand (01). De Belgen speelden in het veld niet slecht, doch het schieten was bijzonder zwak. Het bleek weldra, dat de Nederlanders in tech nisch opzicht sterker waren, maar het duurde toch nog ruim een half uur, alvorens mej. Vliet man den stand op 02 wist te brengen. Tot aan de rust bleven verder doelpunten uit. Na de hervatting vergrootte mevr. W. de KoningDijkman de score tot 03 en na enkele minuten was het Oerlemans, die het vierde doel punt maakte (04). Toen Seits na ruim tien minuten den stand op 05 had gebracht, was de strijd beslist. Wel bracht België het nog tot enkele aanvallen, maar het schieten blééf het zwakke punt van de ploeg. Na ruim een half uur wist Seits voor de tweede maal te doelpunten (06), zoodat de begin opstelling weer verkregen werd. België deed nog enkele pogingen om althans de eer te redden, doch ook daarin slaagde men niet, zoodat het einde kwam met een 60 zege voor de Nederlandsche ploeg. In het Nederlandsch twaalftal blonk Seits uit; in de Belgische ploeg traden de heeren Pennaart en Van Herck op den voorgrond. Het H.V.B.-elftal, dat Zondag op het H.F.C.-terrein aan het Vierbonden- tournooi deelnam. V.l.n.r. Eerste rij: J. Mul, J. Best (beiden D.C.O.), Schou ten, J. v. Gelder (beiden Kemphaan), D. Potharst (Bloemendaal). Tweede rij: J. Brink (R.C.H.), H. Robken (Kemphaan), F. Stiphout (Haarlem). Derde rij: N. de.Wilde (Kemphaan), P. Kraak (Stormvogels), J. Groene veld (R.C.H.) ZWEMMEN BELANGRIJKE WEDSTRIJDEN IN HET VELSERBAD. Alie Stijl wint de 100 M. borstcrawl van Rie van Veen. Fraaie overwin ning van Cor Kint op Iet van Feg- gelen. De 100 M. rugcrawl voor Scheffer, de 200 M. schoolslag voor Smitshuijzen. In het Velserbad werden gisteren belang rijke wedstrijden gehouden, waarvoor een 100- tal zwemsters en zwemmers had ingeschreven, die bijna allen aan den start verschenen. De deelneming van Cor Kint, Iet van Feggelen, Alie Stijl, Rie van Veen, Jo Waalberg, Scheffer, Smitshuijzen enz. maakte deze wedstrijden tot een belangrijk nationaal sportevenement en de vrij talrijke toeschouwers hebben dan ook van menigen spannenden strijd kunnen genieten. De verrassing van den avond was de fraaie overwinning van Alie Stijl op de Rotterdamsche Rie van Veen, Cor Kint toonde zich wederom de meerdere van haar rivale Iet van Feggelen, Jo Waalberg won gemakkelijk de 200 M. school slag. Van de heeren-nummers was vooral het num mer 100 M. rugcrawl belangrijk door de deelne ming van Scheffer en van Schouwen. Met slechts 0.7 seconde verschil legde eerstgenoemde be slag op dit nummer. De 200 M. schoolslag was natuurlijk voor onzen kampioen Smitshuijzen, die deeerste 65 M. met den vlinderslag aflegde en daardoor een flinken voorsprong kreeg op den Hagenaar Seton, welken voorsprong Smitshuij zen tot de eindstreep wist te behouden. In de laatste en belangrijke serie 200 M. schoolslag dames kwamen uit Jo Waalberg, G. Siewertsen en J. Klijnoot. Jo nam direct een veiligen voorsprong en zwom daarna rustig ver der om bijna 10 seconden eerder dan de A. D. Z.- ster aan te tikken. Het zware nummer 400 M. borstcrawl dames gaf een feilen strijd te zien tusschen Alie Stijl en de Amsterdamsche E. A. van Schaik. Tot 150 M. wist laatstgenoemde de Z. I. A. N.-zwemster bij te houden, maar daarna liep Alie uit. Een ge weldige eindspurt bracht Alie Stijl een fraaie overwinning. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag: 100 M. borstcrawl dames: 1. Alie Stijl (Z. I. A. N.) 1 min. 7 sec.; 2. Rie van Veen (R. D. Z.) 1 min. 8.3 sec. 100 M. borstcrawl heeren: 1. J. van Merkensteijn (D. W. R.) 1 min. 3.5 sec.; 2. T. Houtschilt (Z. I. A. N.) 1 min. 4.7 sec. 100 M. rugcrawl dames: 1. Cor Kint (Zwemver. Rotterdam) 1 min, 14.2 sec.; 2. Iet van Feggelen (Het IJ) 1 min. 15 sec. 100 M. rugcrawl heeren: 1. J. C. Scheffer (D. J. K.) 1 min. 11 sec.; 2 Van Schouwen (D. J. K.) 1 min. 11.7 sec. 200 M. schoolslag dames: 1. Jo Waalberg (A. D. Z.) 3 min. 3.8 sec.; 2. G. Siewertsen (A. D. Z.) 3 min. 13 sec. 200 M. schoolslag heeren: 1. H. Smitshuijzen (A. Z. 1870) 2 min. 49 sec.: 2. W. Seton (Z. I. A. N) 2 min. 53 sec. 4x200 M. borstcrawl estafette heeren: 1. D. W. R. in 10 min. 49.8 sec. (E. Behle, D. van Viersen, H. J. Kollerie-en A. A. v. d. Bo- gaerde); 2. H. P. C. in 11 min. 7.1 sec. (T. Kloots, W. van Ommen, J. Hogeweg en M. Mauritz) 400 M. borstcrawl dames: 1. Alie Stijl (Z. I. A. N.) 5 min. 49 sec.; 2. E. A. van Schaik (Het IJ) 5 min. 57.1 sec. De avond werd besloten met een polowedstrijd tusschen V. Z. V., IJmuiden en D. J. K., Am sterdam, die in een gelijk spel, 44 eindigde. Niet minder dan 19 vereenigingen waren op de verschillende nummers vertegenwoordigd, w.o. 7 uit Amsterdam, 3 uit Haarlem en 3 uit Rotterdam. Een mooie prestatie leverde het 13-jarige IJmuidensche zwemstertje Cobi Koster, die op de 200 M. schoolslag-dames haar serie won in den mooien tijd van 3 min. 15.9 sec. of slechts 0.8 sec. meer dan de 3e prijswinnares J. Klijnoot. Dit meisje belooft wel wat voor de toekomst. Training van liet Nederlandsch elftal. Naar aanleiding van het gepresteerde in den wedstrijd Noord tegen West zijn na afloop hier van door de keuze-commissie de volgende 16 spelers uitgenoodigd om Zondag 7 Mei a.s. in Utrecht aan een training deel te nemen, waarna 's middag's een wedstrijd zal worden gespeeld tegen een Westelijke combinatie. De volgende spelers zijn voor deze training uitgenoodigd: Doel: 1. F. van de Winde, 2. S. Wit (Gro ningen). Achter: 1. F. Roders (Niloc), 2. J. Makkes, 3. W. Hesseling (beiden Voorwaarts). Midden: 1. H. Hoos (Hellas), 2. H. Mast (Voorwaarts), 3. J. Rozenberg (Quick), 4. J. van Driel (Niloc). Vóór: 1. H. de Jonge, 2. S. Rollema (beiden Voorwaarts), 3. W. Berkhout (Niloc), 4. J. v. d. Geest (Voorwaarts), 5. D. v. Santen, 6. C. Wit ziers, 7. J. W. Duyff (allen Concordia). Uit deze zestien spelers wordt Zondag a.s. het voorloopig Nederlandsch elftal gekozen. De wedstrijd tegen de Westelijke combinatie wordt gespeeld op het Weltevrèdenterrein te Utrecht en begint om 3 uur. President Kallio beschermheer der Spelen. Uit Helsinki: De president van Finland, Kal lio, heeft het beschermheerschap der Olympi sche Spelen in Helsinki 1940 aanvaard. Tot commandant van het Olympisch dorp is majoor Valkama benoemd. De Olympische persdienst zal worden geleid door den bankdirecteur Aro. WEST NEDERLAND-NOORD NEDERLAND (5-5) In een meer spannenden, dan fraaien wedstrijd hebben de vertegenwoordigende elftallen uit het Noorden en Westen de punten gedeeld. Direct na het begin zater in de ploeg der Noor delijken meer verband, waardoor het samen spel veel beter vlotte. Het duurde dan ook niet lang of S. Rollema opende voor Noord de score. (0—1). Het spel van Noord bleef ook hierna beter, zoodat midvoor J. v. d. Geest den stand spoedig op 20 kon brengen. De Westelijke aanval speelde een veel te treuzelig en vooral te kort samenspel, waardoor de Noordelijke verdediging steeds gemakkelijk kon ingrijpen. Toch wist J. van Driel na eenigen tijd met een zuiver schot den achterstand in te loopen; door dit doelpunt gestimuleerd, kwam de Westelijke voorhoede er voor de rust iets beter in. Vlak voor de rust wist W. Berkhout na goed combineeren met J. van Driel den gelijkmaker te scoren (22). Na de hervatting bleek de eenigszins gewijzigde opstelling voor West geen verbetering te zijn. (Witziers was vervangen door N. Berkhout). Het samenspel werd nu nog langzamer en korter, dan in de eerste helft. Toch wist West door het snel benutten van menige vrije worpen den stand door W. en N. Berkhout op 42 te brengen. Noord bleef echter beter samenspel leveren en kon, nadat eerst rechtsbuiten J. de Jonge het derde doelpunt had gescoord, tenslotte door J. v. d. Geest gelijk maken (44). Hoewel beide ploegen weinig fraai spel de monstreerden, bleef *de spanning er toch goed in. Het gelukte aan West eindelijk, na eenigen tijd een vijfde doelpunt te scoren, zoodat men al aan een overwinning der Westelijken ging denken. Kort voor het einde echter scoorde S.« Rollema voor Noord den verdienden gelijkmaker, waar mee beide partijen tevreden mogen zijn. Twee eerste klas af deel in gen H.C.C I en II niet in één afdeeling De algemeene jaarvergadering van den Ned. Cricketbond werd Zaterdag in Den Haag ge houden. De voorzitter, Jhr. Mr. C. Feith, hield een welkomstrede, waarbij hij de mannen her dacht, die in het laatste vereenigingsjaar aan het Nederlandsche cricket zijn ontvallen, de heeren ir. J. v. Stolk, J. C. Schroder, ir. A. Cra- •mer, A. v. Rossum en Oudheusden (Nijmegen). De voorzitter deelde mede, dat op internatio naal gebied een druk seizoen wacht. De Free Foresters en de Eton Ramblers zullen in ons land wedstrijden spelen. Voorts zal een Neder landsch XI tegen M.C.C. op Lord's gaan spelen. Er is voorts een verzoek ingekomen van den Deenschen Cricket Bond om een wedstrijd te Aarhuus te komen spelen. Het programma is echter reeds zóó bezet, dat men dezen wedstrijd tot het seizoen 1940 zal moeten uitstellen. De jaarverslagen werden goedgekeurd, waar bij de voorzitter dank bracht aan den heer A. de Haan Azn. voor het uitgebreide jaarverslag. Ook de begrooting over 1939, sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van bijna f 3000 wordt goedgekeurd. Hierna reikte de voorzitter de medailles uit. Hij bracht hulde aan H.D.V.S., dat in 1938 het kampioenschap van Nederland heeft gewon nen. De heer Nolet, aanvoerder van de kampioe nen, dankte het bestuur dat het H.D.V.S. moge lijk gemaakt heeft kampioen te worden, door in de magere jaren van de vereenïging toch de opwaartsche lijn te zien en de club verder in de eerste klasse te laten spelen, welk wijs beleid thans is beloond. Het bestuur werd op voorstel van den afge vaardigde der H.C.C. bij acclamatie herkozen. Het bestuur stelde voor in het komend seizoen P.W. en H.B.S. in de eerste klasse op te nemen en de competie in twee afdeelingen van vijf te splitsen, waarbij men zooveel mogelijk de plaatselijke clubs bij elkaar zal plaatsen. Men denkt zich de volgende indeeling voor: AFDEELING A: V. R. A., V. V. V., H. C. c. n, H. B. S. en P. W. AFDEELING B: V. O. C., Hermes-D. V. S., Rood en Wit, Haarlem en H. C. C. I. Deze twee afdeelingen spelen een geheele ocm- petitie en bovendien spelen alle clubs van .de eene afdeeling nog een wedstrijd tegen de clubs van de andere afdeeling, zoodat elke ploeg der tien wedstrijden speelt. De vereeniging H.C.C. vroeg een andere in deeling, zoodat H.C.C. I en II in dezelfde af deeling komen. Dit werd afgewezen. Van de bestuurstafel werd medegedeeld, dat de door het bestuur gemaakt indeeling een proef neming is en dat men het plan zeer nauwgezet heeft overwogen. Het bestuursvoorstel werd goedgekeurd. De afgevaardigde van Hercules stelde een motie voor, om deze club alsnog in de overgangsklasse op te nemen. Na eenig debat werd deze motie echter weer ingetrokken, waarna de vergadering gesloten werd. Nederlandsch kampioenschap lerreinrijden. Zaterdagmiddag heeft te Driene nabij Enschedé het Nederlandsch kampioenschap ter reinrijden van den Nationalen bond voor ruiter- wedstrijden plaat. Ditmaal verschenen 16 deelnemers uit alle deelen van het land aan den start. In den per- soneelen wedstrijd werd It. L. H. Ie Fèvre de Montigny met „Muze" eerste. De uitslagen luiden: Personeele wedstrijd: kampioen van Nederland terreinrijden It. L. H. Ie Fevre de Montigny met „Muze" 4501,'.- punt; 2. W. H. van Leeuwen met „Reinaart" 433 punten; 3. mevr. H. M. van EekelenBroers met „Mike" 425 punten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5