Polen zal Hitler deze week antwoorden Dantzig op den Doorgrond SCHUDT UW LEVER WAKKER Krachtige taal der Poolsche pers \T A A NT D A G 1 MEI 1939 Regeering blijft op haar stuk staan In doorgaans welingelichte kringen te Warschau gelooft men, volgens Havas, dat de Poolsche minister van buiten- landsche zaken, Beek, op 5 Mei in het parlement een rede zal uitspreken, waar in bü Hitier zal antwoorden. Tegen dien datum zijn beide kamers in voltal lige zitting bijeengeroepen. De commissies van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat komen 2 Mei bijeen. Men ge looft echter, dat Beek zijn rede, die waarschijn lijk het antwoord der Poolsche regeering op het Duitsche memorandum zal bevatten, met het oog op het gewicht daarvan voor de Kamer zal uitspreken, opdat regeering, diplomatieke korps en pers daarbij tegenwoordig kunnen zijn. Hoe het zij, waarschijnlijk zal het Poolsche memo randum den Duitschen vertegenwoordiger eenige minuten vóór de rede overhandigd worden naar het voorbeeld van het Duitsche memorandum. Venvacht wordt dat het Poolsche ant woord verdere onderhandelingen niet uitsluit. Zaterdagmiddag is onder voorzitterschap van president Moscicki een beraadslaging gehouden, waaraan behalve de leden van de regeering ook Smygly Rydz en hooge militairen deelnamen. (Adv. Ingez. Med.) Italiaansche regeering neemt nieuwe bepalingen tegen de Joden. Beroepslijsten worden herzien. Op grond van een door den Ita- liaanschen ministerraad goedgekeurd wetsontwerp zullen de Joden in Italië slechts zakelijke betrekkingen kun nen onderhouden met andere perso nen van Joodsch ras. De officieele lijsten der advocaten, geneesheeren, ingenieurs e.d. zullen aan een algemeene herziening worden onderworpen. Zij zullen in drie groe pen worden verdeeld. 1. Arische burgers. 2. Joden wier militaire of burger- verdiensten worden erkend, 3. Andere Joden. Tenslotte zal het ambt van notaris verbo den zijn voor iederen burger, die niet van arisch ras is. Het wetsontwerp za.l aan Kamer en Senaat ter goedkeuring worden voorgelegd en zes maanden na publicatie in het staatsblad van kracht worden. In een communiqué wordt medegedeeld, dat net aantal buitenlandsche Joden, dat vóór 12 a noi161 *and verlaten 3720 bedraagt, f™.*3?. JodeR werd een vergunning verleend vLw blÜven- 3.190 personen hadden een InïLilglilg van hun verblijfsvergunning ver- doch slechts op 128 aanvragen werd gunstig beschikt. Von Papen overhandigt zijn geloofsbrieven als Turkscli ambassadeur. jiDuitschland koestert tegen niemand agressieve gevoelens". «i^fi. 5ui.tische Nieuwsbureau meldt: De 8ï? Pul^che gezant te Istanboel, Von Zaterdag aan den Turkschen w» o?SndnigdISmet InÖnS" zUn ^l00fsbrie- dJtVÜ11 ^0€sPraak verklaarde Von Papen o.a. «m S? vo?r hem als oud vriend van Turkije Eiïi ?ere-.eer en een sroot genoegen was, wfeSKL ?1Jn om de nauwe banden van ken !?ap tasscllen beide landen te verster king* c^tureele en economische betrek- TinifcnM550!jen t>eide landen te verdiepen, der 1 aldus Von PaP€n, dat zich on- levenwinVif u v£n Adolf Hitler ziin nieuwe heeft eigen gemaakt, koestert iertn i**iïm,and agressieve voornemens. Het volk XL f5 w,€I?ch van den Führer en zijn Eurona ii«Ven ang€n van Duitschland in Ter I J? vreedzamen weg te beveiligen. zakeiiïkT iR van deze inist thans zoo nood- mntrpiifu L?3! ,wenscht Duitschland zoo nauw werken nieuwe Turkije samen te hartpfiikT ïnönö dankt daarop met ^iendschanS^6" V00r de overbrenging der en saf SPP6ll]ke gezindheid van den Führer ^dereeïiSïf aan z^n bewondering voor de wedergeboorte van het Duitsche rijk. Volgens door United Press ontvangen inlichtin gen zou men besloten hebben de huidige politiek voort te zetten. Duitsch-Poolsche niet-aanvals- verdragen zouden den grondslag kunnen vörmen voor goede betrekkingen van Polen met al zijn buren en de opzegging daarvan kan Polen's hou ding niet doen veranderen. Voorloopig heeft men echter geen reden de getroffen voorzorgsmaat regelen te eniete te doen. In zijn rede in het par lement zal Beek de volgende week uitdrukking aan deze gevoelens geven en tegelijkertijd den terugkeer van Dantzig naara het Duitsche rijk en de aanleg van een Duitschen autoweg door de corridor afwijzen. De Poolsche dagbladen publiceeren over de rede van Hitier: Polen, zoo wordt gezegd, heeft kennis genomen van de opzegging van het-niet- aanvalspact. Het is bereid, te onderhandelen over een nieuwe regeling van de Poolsch-Duitsche betrekkingen, waarbij het echter de tegenpartij wijst op het principieele, onwrikbare stand punt van Polen. Wij twijfelen er echter aan, of de huidige staat van zaken, die gekenmerkt wordt door de geschoktheid van het vertrouwen tusschen Polen en Duitschland, geschikt zou zijn voor onderhandelingen tusschen beide landen. Wanneer de gemiddelde burger het voorstel ver neemt betreffende een niet-aanvalsverdrag voor 25 jaar, kan hij niet nalaten zich af te vragen wat de waarde is van dat tijdperk, wanneer het tijdvak van 10 jaar niet geëerbiedigd is. En wat is de waarde van pacten, die van kracht blijven zoolang het een der onderteekenaars conve nieert en die plotoseling opgezegd worden, zoo dra zij hinderlijk beacht worden. Wij zijn bereid te trachten problemen, die moeilijk op te lossen zijn, op te lossen, maar er zijn grenzen, waar buiten Polen niet zal gaan, en methoden, die het zonder aarzelen verwerpt, aldus wordt geconsta teerd. Ten aanzien van berichten, die door sommige buitenlandsche agentschappen werden gepubli ceerd en volgens welke de Britsche regeering de Poolsche regeering een nota zou hebben gezon den, waarin werd aangeduid, dat het recente Poolsch-Britsche accoord niet gesloten is met de bedoeling Polen aan te emoedigen een ontoe geeflijke houding aan te nemen tegenover recht vaardige en redelijke voorstellen, welke door Duitschland aan polen zouden kunnen worden voorgelegd is het gepast, aldus het Poolsche Telegraafagentsehap te constateeren, dat 1. Gelijk te Londen van gezaghebbende zijde gepreciseerd Is, het Poolsch-Brirtsche accoord gesloten werd op een oogenblik, waaraop de houding van Polen ten aanzien van zekere Duit sche voorstellen reeds duidelijk was geformu leerd en 2. Ten aanzien van andere voorstellen, zooals een niet-aanvalsverdrag van 25 jaar en een ge meenschappelijke Poolsch-Hongaarsch-Duitsche parantie voor Slowakije, heeft de Poolsche regee ring tot de Rijksdagzitting van Vrijdag geen en kel formeel voorstel ontvangen. Bovendien is het Poolsche telegraafagentsehap gemachtigd te constateeren, dat geen enkele nota door de Pool sche regeering is ontvangen. Vastberaden toon der Poolsche Pers. De toon der Poolsche bladen ten aan zien van Hitler's verklaringen is overi gens kalm, maar absoluut vastberaden te noemen. Opschriften als „Hitier or ganiseert de geheele wereld tegen het Duitsche volk", en „Je gaf me je woord en je hield het niet, maar dat deert niet, ik zal je een ander geven", ken schetsen goed de gevoelens der Pool sche openbare meening. Het legerorgaan „Polska Zzbrojna" schrijft: „Hoe kunnen wij anders uitadement en onzen natuurlijken uitweg vinden? De „Poloniseering" van Pantzig is onvermijdelijk en de pogingen der Duitschers om die provinciestad te germa- niseeren zijn ijdel. Het lot van die stad wordt door de natuur bepaald. In de huidige omstan digheden moet geconstateerd worden, dat een ontspanning uitsluitend daarvan zal afhangen dat Duitschland zijn houding van thans prijsgeeft. Dan kunnen althans de besprekingen worden hervat, om de „vreedzame middelen tot regeling van onze geschillen uit te putten." De „Illoestrowany Koerjer Codzienny" zegt dat Hitier zonder het te willen het Poolsch-Britsche verdrag nog versterkt heeft door het vlootver- drag op hetzelfde plan als-de overeenkomst met Polen te plaatsen. De rede van Hitier heeft haar nut gehad in dezen zin, dat zij de noodzakelijk heid van verdere wapening aantoont, de eenige taal, die in den toestand past. De conservatieve „Czas" schrijft dat het de houding van Polen geweest is, die de vorming van een ideologisch anti-Duitsch blok verhinderd heeft. Duitschland vergist zich ernstig, als het denkt op Polen dezelfde methode te kunnen toepassen, die in andere omstandigheden doel matig is gebleken. De „Dobry Wieczor" zegt, dat Poolsch Pom- meren geen kunstmatige uitweg naar zee is, maar een provincie, die altijd Poolsch geweest is en die even onschendbaar is als welk ander Poolsch gebied ook. Volgens de „Warszwaski Dziennik NarodowyV het blad der rechtsche oppositie, is de diepe zin der Duitsche redeneering deze, dat Polen moet afzien van het recht vrijelijk politieke overeen komsten met andere landen te sluiten, zelfs al zijn die van defensieven aard. Volgens Duitsch land moeten de goede buurbetrekkingen bestaan in het ondergeschikt maken van de Poolsche be langen aan de Duitsche. Naar Havas tenslotte nog meldt heeft de Pool sche minister van landbouw in een radiotoe spraak tot de boerenbevolking verklaard: „Alle instrumenten, die in vredestijd dienen voor de bewerking van het land zullen in oorlogstijd worden omgesmeed tot instrumenten voor de landsverdediging." Hij voegde hier aan toe: „In een periode, waar in wij het dag en het uur niet kunnen voorzien dat wij met de wapenen de onschendbaarheid van onze grenzen en onze rechten moeten verde digen, zal de Poolsche natie en zullen vooral de boeren er zich op moeten voorbereiden hun plicht te doen." ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. leüeren dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. C moet CARTER'S LEVERPTT.LETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- billetjes bij apothekers en drogisten. L 0.76, (Adv. ingez. Med.) Oplossing vóór het najaar? De Duitsche perscommentaren en de officieuse Duitsche berichten geven te denken, dat Duitschland besloten is de hangende kwesties met Polen op vreed zame wijze vóór het a.s. najaar op te lossen. Men geeft in Berlijn te kennen, dat Polen thans de mooie gelegenheid, welke haar voor de laatste maal gebo den wordt om op vriendschappelijke wijze de vraagstukken met Duitschland te regelen, niet mag laten voorbijgaan. Volgens betrouwbare inlichtingen zou de ex-territoriale strook grond, welke Duitsch land door den corridor wenscht, verscheidene kilometers breed moeten zijn. In Duitsche poli tieke kringen wijst men er met nadruk op, dat de jongste Duitsche voorstellen aan Polen terstond moeten worden aangegrepen, indien men niet wil, dat zij weldra door de gebeurtenissen wor den achterhaald. „Dantzig is een Duitsche stad en wil bij Duitschland terugkomen" schrijft de „Dantziger Vorposten". Natuurlijk, zoo vervolgt het blad, heeft de rede van den Führer in Dantzig bijzón dere geestdrift ontketend. De pogingen om de rechten van Dantzig te beschermen zijn altijd gestuit op de Poolsche ontoegeeflijkheid. Polen heeft jarenlang het juridische statuut der vrije stad geschonden. Elke nieuwe regeling zal beter voor Dantzig zijn dan de voorstellen, welke de Führer gedaan heeft en welke door Polen van de hand gewezen zijn." Volgens Havas streeft de Duitsche propaganda er reeds thans naar de Poolsch-Duitsche pro blemen terug te brengen tot alleen de kwestie van Dantzig, welk argument zij het beste acht ten aanzien van de democratische landen. In Berlijn overheerscht de indruk, dat binnenkort een perscampagne tegen Polen ingezet zal wor den. Reeds thans beschouwt men hier het bezoek van de Hongaarsche staatslieden aan Berlijn als een waarschuwing aan Polen, dat het geenszins moet rekenen op Hongaarsche of Italiaansche sympathieën. Hongaarsche ministers confereeren met Hitier. Geruchten over inlijving van Slowakije bij Hongarije. De Hongaarsche ministers Teleki en Csaki, resp. minister-president en minister van bui tenlandsche zaken, zijn Zaterdag te Berlijn aangekomen en brachten des middags een bezoek aan de rijkskanselarij en aan Goering. Het D.N.B. meldt, dat Hitier op de Rijskan- selarij een langdurig onderhoud gehad heeft met de Hongaarsche staatslieden, in tegen woordigheid van Von Ribbentrop. Bij de ont vangst waren verder de Hongaarsche gezant in Berlijn en de Duitsche gezant in Boeda pest aanwezig. Voordien hadden de Hongaar sche staatslieden een bespreking gevoerd met Von Ribbentrop in tegenwoordigheid van staatssecretaris Van Weizsacker. De gedach ten wisseling, die met bijzondere hartelijkheid gevoerd werd, bracht volgens het D.N.B. vol komen overeenstemming in de opvattingen over den politieken toestand aan den dag en legde getuigenis af van de hechte vriend schap tusschen de beide landen. Manifest van de Britsche Arbeiderspartij tegen den dienstplicht. Partij wel bereid tot medewerking aan collectieve verdediging tegen agressie. .Ter. gelegenheid van den 1 Mei-dag publi ceert de Labourparty een manifest, waarin geprotesteerd wordt tegen het besluit der re geering tot invoering van den dienstplicht in tijd van vrede. Het manifest geeft aan den anderen kant den arbeiders der geheele wereld de verzekering dat de Britsche arbei ders solidair zijn in de taak tot organisatie van den vrede en vraagt de Britsche regeering vereeniging van de naties in een systeem van collectieve verdediging tegen agressie, waar van de onmisbare basis moet zijn een nauwe aaneensluiting en practische samenwerking tusschen Groot Brittannië, Frankrijk en de Sovjet Unie. HENDERSON HEEFT GEEN NIEUWE INSTRUCTIES. Britsche gezant blijft in normaal contact met de Duitsche regeering. ENGELAND SCHIJNT BEREID ZOO NOODIG OOK AAN DUITSCHLAND GARANTIES TE GEVEN. In diplomatieke Britsche kringen wordt, naar Havas uit Londen meldt, ten stelligste tegengesproken dat de Britsche regeering, zooals in sommige berichten uit Berlijn gemeld was, aan haai' ambassadeur in Berlijn op dracht gegeven zou hebben met de Duitsche autoriteiten zekere punten uit de redevoering van Hitier te gaan bespreken. Het is volkomen normaal, zoo voegt men hieraan toe, dat Sir Neville Henderson in contact blijft met de regeering waarbij hij is geaccrediteerd, doch zijn bezoek is in het geheel niet het gevolg van instructies uit Londen. Men acht het hier voorshands nog onmogelijk reeds te zeggen, welk gevolg ge geven zal worden aan Hitler's verklaringen op diplomatiek gebied. Dat hangt volkomen af van de gebeurtenissen in de komende dagen of weken. Wat de opzegging van het vlootverdrat betreft, neemt men aan dat Londen daarop zal antwoorden, waarschijnlijk om de argumenten te weerleggen waarop de opzegging gebaseerd wordt. De opzegging van het Duitsch-Poolsche accoord houdt natuurlijk de aandacht bezig en hieraan hecht men grootere beteekenis dan aan de opzegging van het vlootverdrag. De Duitsche argumenten, gelegen in de be wering der omsingelingspolftiek, worden van de hand gewezen. In Britsche diplomatieke kringen herhaalt men dat, indien de Duit sche regeering. door met zulk een stelligheid deze bewering te blijven volhouden, hiermede haar vrees wil uiten voor een dreigende agres sie tegen Duitschland. De Britsche regeering zou stellig be reid zijn de garanties, welke zij aan eenige andere landen gegeven heeft, uit te breiden tot het Duitsche rijk. Men wijst er echter op, dat dit denkbeeld niet zoo moet worden geïnterpreteerd, als zou dit aanbod reeds gedaan zijn of zou het weldra gedaan worden. Doch indien Duitschland zich werkelijk bedreigd zou voelen, staat het haar vrij de Engelsche voornemens te doen beves tigen, door om een garantie te verzoeken, welke haar niet geweigerd zou worden. Ernstig ongeluk in de Ardennen. Vüf personen door vallenden steen meegesleept. Zaterdagmiddag waren verscheidene berg- beklimmeers bezig met het beklimmen van den rots Marche-les Dames, waar koning Al- bert om het leven is gekomen, toen plotseling een hunner aan het hoofd getroffen werd door een losgeraakt stuk steen. Hij viel in de diepte en sleepte zijn zuster en nog twee personen van de groep met zich mede. De beide laatsten bleven tijdens hun val han gen en konden door de brandweer van Namen uit hun gevaarlijke positie bevrijd worden. Het meisje, een nicht van graaf Xavier de Grunne, kwam om het leven. Haar broer werd ernstig gewond. (Men zal zich herinneren, dat het graaf Xavier de Grunne is geweest, die het lijk van koning Albert ontdekte na den tragischen dood des konings) Engelsche kabinet beraadslaagt over den tekst der Dienstplichtwet. Legerraad vergaderde Zaterdag zes uur achtereen. Naar volgens Reuter te Londen verluidt zal in de heden te houden ka binetszitting beraadslaagd worden over de Britsche politiek ten aanzien van Palestina en over den tekst van de dienstplichtwet. Ook zal gesproken worden over de vraag of zij ook moet gelden voor de onderdanen uit Noord- Ierland en Ierland, die in Groot-Brit- tannië wonen. Verdacht wordt, dat Halifax verslag zal uitbrengen over het ondegrhoud, dat hij Zaterdag met den Russischen gezant Maisky heeft Graaf Teleki. In aansluiting aan het bezoek aan de Rijkskanselarij brachten de Hongaarsche pre mier, Teleki en de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, Csaky, na hun bezoek aan Goering, ook nog een bezoek aan Rudolf Hess, terwijl Von Ribbentrop tegen zeven uur den Hongaren een tegenbezoek bracht in hotel Ad Ion. In verband met het gerucht, dat in Slowa kije de ronde heeft gedaan en volgens hetwelk Teleki en Cszaky te Berlijn zouden zijn aan gekomen met een door Mussolini goedgekeurd plan tot inlijving van Slowakije bij Hongarije, wordt in officieele kringen te Boedapest ver klaard, dat men niets weet van de resulta ten der recente besprekingen van Teleki en Csaky in Rome èn van de bijzonderheden der besprekingen die zij te Berlijn begonnen. Men erkent echter in dezelfde krin gen, dat van Hongaarsch standpunt de opneming van Bohemen en Mo- ravië in het Duitsche rijk en de vorming van Slowakije als onafhan kelijke staat uiteraard moeten leiden tot een herziening van de economi sche betrekkingen, die Hongarije had met de vroegere Tsjecho-Slowaak- sche republiek. „Samenwerking naar alle richtingen." De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz schrijft over de Duitsch-Hongaar sche besprekingen: „Het ontbreken van iedere politieke econo mische en cultureele tegenstelling vormt het kenmerk der Duitseh-Hongaarsche betrek kingen. Evenals Duitschland in Hongarije het beproefde bolwerk kan zien tegen ieder in deze ruimte opkomend gevaar, kan de Hon gaarsche natie in Duitschland den vriend zien, die haar vooruitgang slechts met ver blijd medeleven volgt, doch slagen van het noodlot mee gevoeld heeft als waren zij door Duitschland zelf ondervonden. De beide lan den hebben vooral gemeen de vriendschap met het fascistische Italië, dat van den aanvang af den strijd der heide volken om hun meder- geboorte begreep en met waren vriendschap steunde. Het uittreden ran Hongarije uit den Volkenbond en zijn toetreden tot het anti- kominternpact vormen de logische'slotschakel van deze op een gemeenschappelijke over tuiging opgebouwde politieke ontwikkeling. Het bezoek van de Hongaarsche staats lieden zal ongetwijfeld de gelegenheid bieden om de Duitsch-Hongaarsche samenwerking naar alle richtingen te bevorderen met het doel die stroomingen en storingen tegen te gaan, wien aan een rustige en veilige ontwik keling van de Donaurulmte klaarblijkelijk wei nig gelegen is". W ereldtentoonstelling te New York door Roosevelt geopend De wereldtentoonstelling te New- York is Zondag door president Roose velt geopend. De president zeide in zijn rede o.a.: „Ik geloof, dat wij Amerikanen vaak een stil gebed opzenden, dat op het vasteland van Europa, van waar uit het Amerikaansche halfrond In hoofdzaak gekoloniseerd is, de komen de jaren vele slagboomen in het ver keer tusschen volken zullen verdwij nen". De president zeide verder, dat Amerika streeft naar internationalen goeden wil, vooruitgang van de menschheid, grooter geluk en minder leed en bovenal naar den vTede. Hij dankte alle landen voor hun alge meene en enthousiaste deelneming aan de tentoonstelling. Sir Louis Beale, de commissaris-generaal van het Britsche paviljoen voerde namens de commissarissen-generaal het woord. Hij bracht hulde aan de tentoonstelling en allen die tot den bouw er van hebben bijgedragen. „De wereldtentoonstelling kan niet nalaten een instrument te zijn van de hoogste waarde doordat zij geluk en de welvaart van de volken der wereld vergroot. Met de hoogste achting brengen wij, commissarissen-generaal een sa luut aan den president en het volk der Ver- eenigde Staten. Wij wenschen hun alle succes bii de groote onderneming". De opening der wereldtentoonstelling heeft aanleiding gegeven tot veel vreugdebetoon Honderdduizenden personen hebben Zondag een bezoek aan de tentoonstelling gebracht Ongeveer 400 personen betraden per minuut het tentoonstellingsterrein, waar 5000 politie beambten en rechercheurs toezicht houden. De Engelsche legerraad heeft Zaterdag ver gaderd onder voorzitterschap van minister Hore Belisha ter bestudeering van verschil lende problemen in verband met den dienst plicht. De raad kwam om 11 uur des morgens bijeen en ging eerst om 6 uur des avonds weer uit elkander. De leden van den raad gebruik ten in de vergaderzaal eenige ververschingen als lunch, ten einde de beraadslagingen niet te behoeven te onderbreken. RALI0 PKDERAMMA DINSDAG 2 MEI 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 3.15 Be richten). 10.— Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.— Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. (van 1.001.20 Gramofoonmuziek). 2— Vrouwenuur. 3.— Modecursus. 4.Declamatie. 4.15 Pianovoor dracht. (Van 4.304.45 Gramofoonmuziek). 5.00 Het KRO-orkest. (Van 5.45—6.05 Geluk- wenschen). 6.35 Berichten, Sportpraatje. 7.— Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de Nieuwe Ge meenschap". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.Be richten A.N.P., mededeelingen. 8.15 Het KRO- Symphonie-orkest en solisten. 9.— Causerie „De nationale reclasseeringsdag". 9.15 Gra mofoonmuziek. 9.20 Vervolg concert. 10.05 Paul Wijnappers strijkensemble. 10.30 Berich ten. A.NP. 10.40 De KRO-Boys en solist. (11.0011.10 Gramofoonmuziek). 11.3012.00 Gamofoonmuizek. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-uitzending. 6.307.00 R.V.U. 8.— Gramofoonmuziek (ca. 8.15 berichten). 1.0Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 AVRO- Amusementsorkest.. 11.— Causerie „De vrouw en het Wereldbeeld". 11.10 Wenken voor de huishouding. 11.35 Ensemble Winia Farbe- rcw. (Ca. 12.15 Berichten). 12.25 Orgelspel en Miff Ferrie's .Jakdauz. 12.50 Gramofoon muziek. 1.— Omroeporkest (1.45-2.00 gram.- muziek). 2.45 Knipcursus. 3.45 Berichten, hier na: zang en piano. 4.30 Kinderkoor. 5.— Kin derhalfuur. 5.30 Avro-Aeolianorkest. 6.25 Be richten. 6.30700 Een schoolmeester vertelt over school, gezien en maatschappij. 7.05 Kin derkoor „Zanglust" met pianobegeleiding. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten A. N. P. Bonte Dinsdagavondtrein. 10.Radiotoneiel. 10.20 Het Renova-Septet en solist. 11.Berichten. A.N.P., Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Avro- Dance-Band. DROITWICH 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.Cabaret-pro gramma. 12.20 Politie-orkest van Swansea I.051.20 Pianovoordracht. 3.15 Orgelspel. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Yascha Krein's Zigeuner-orkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Berichten. 5.45 Causerie over „Civil Defence". 6.00 Radiotooneel. 6.20 Gevarieerd programma voor de vrouw. 6.50 Causerie „The Draining of the Pontine Marshes". 7.20 Herinneringen uit het jaar 1929. 8.20 Berichten. 8.50 Actuele causerie. 9.10 Radiotooneel 9.35 Het Londens symphonie-orkest, de BBC-Zangers en solisten 10.25 Het Grosvenor House-dansorkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.1011.20 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 8.00, 9.00, 9.30 en 10.20 Gramofoonmuziek. II.35 Zang. 12.25 Het Locatelli-orkest. 1.05 en 1.35 Gramofoonmuziek. 2.35 Vioolvcordracht 3.40 Zang. 3.55 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang 4.25 Gramofoonmuziek. 5.35 Zang. 5.50 Viool dracht. 6.20 Het Giardino-orkest. 7.50 Radio tooneel 9.3510.50 Pianoduetten en zang. KEULEN 456 M. 5.50 en 6.30 Gramfoonmuzlek. 7.50 Omroep- schrammelensemble en de 5 Münchener in strumentalisten. 11.20 en 12.35 Het Omroep orkest en -koor m.m.v. solist. 1.302.20 Popu lair Concert. 3.20 Het Omroepamusements- orkest. 4.35 Mannenzangvereeniging „Lied^- kranz" m.m.v. solist 5.45 Het Omroepkoor 6K solisten. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Gevari eerd programma. 8.20 Dansmuziek (gr.pl.) 10.1011.20 Het Omroepkoor met orgelbege leiding en het Omroep-Amusementsorkest. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Het Omroep orkest. 12.501.20. 4.205.05 en 6.50 Gramo foonmuziek. 7.20 Het Omcreporkest. 9.30 10.20 Gramofoonmuziek. "HUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Het Radio orkest. 12,501.20 Omroep-dansorkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Maria-Hulde. 5.50 Radio-orkest. 7.20 Omroepsymphonie-orkest en solisten. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. OEUTSCHLA ND SENDER 1571 M. 7.35 Het Omroeporkest mjn.v. solisten. 8.20 Politiek dagbladoverzicht. 8.35 Stedelijk Ge- wandhaus-orkest van Leipzig (Opn.) 9.20 Be richten. 9.50 Karl Ristenpart's Kamer-orkest en solist. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Het Om- roepkleinorkest.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9