VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Politiemannen voetbalden tegen jongens van de Marine. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prin ses Juliana die voor IJmuiden teleurstellend be> gon, doordat de militaire marsch wegens den regen moest worden afgelast, werd gistermid dag op het terrein van Stormvogels een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen het IJmuidensche politie-elftal en een elftal van de alhier gesta tioneerde marine. Ook deze wedstrijd trof het niet met het weer. De vele vlaggen overal in de stad, die triest langs den stok hingen, doorweekt van den regen, begonnen juist wat op te drogen, en het zonne tje kwam kort vooi"dat de wedstrijd begon, even om het hoekje kijken, maar dat bleek een „schijn- manoeuvre" te zijn want een halfuurtje latei- viel er weer een flinke bui. Maar de voetballers lieten zich door den regen niet wegjagen. De wedstrijd was gratis te bezich tigen, hetgeen beteekende dat de tribune goed bezet was. Er waren behalve een flink aantal officieren (w.o. de positiecommandant kap. luit. t. z. Hellingman), onderofficieren en minderen, eenige honderden jongelui nog beneden den rang van een gewoon soldaat, schoolkinderen die vrijaf hadden en die nu eens „lekker voor niks" de beroemde „overdekte" van Stormvogels wa ren komen vullen. En die wat leven in de deftige brouwerij kwa men brengen; die juichten of joelden naarmate de marine dan wel de politie een aanval onder nam, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat ze met de handhavers van orde en tucht op straat nu niet bepaald op een goeden voet leefden. En nu de wedstrijd. Die was lang niet onaar dig; er werd in elk geval in een snel tempo- ge speeld en niet gepingeld. Het begin was sensa tioneel. De snelle middenvoor van de „gars de la marine" brak door Haak en al heen en scoorde een fraai doelpunt. (Groot gejuich op de tribune) Nog in de eerste helft kwam de gelijkmaker door een fout van den zeeman-doelverdediger. In de tweede helft kwamen de politiemannen meer in den aanval. Het bleek, dat de marine het grootste deel van haar kruit had verschoten •(in figuurlijken zin natuurlijk). De politie maak te nog twee doelpunten, de marine kon geen tref fers meer boeken, zoodat de thuisclub den strijd met 31 won. Hetgeen ditmaal nu eens niet naar den zin van de tribune was. KINDEROPERETTE „DOORNROOSJE' De rolverdeeling van het door de zangklas van mevr. M. Rambonnet-Speet op te voeren zang spel „De schoone slaapster in het bosch" luidt als volgt: Koning: Tom van Diest; koningin: Het ty van Huizen; prinses Roza: Ingeborg Bentz van den Berg; prins: Joan Bentz van den Berg; feeënkoningin: Toos van Rensen; booze fee: Con nie van Huizen; schikgodinnen: Jonnie Rijpma, Mia v. d. Hoeden en Mia Lau. De dansen staan onder leiding van mej. Ruth Stamm; de pianobegeleiding is toevertrouwd aan mevr. H. de Jong-van Minden. De uitvoering wordt gegeven in het Patro naatsgebouw op Woensdag 3 Mei a.s. In de pauze zal een Beatrixpop verloot worden. Militairen zijn welkom! Bij „Kijk Uit" kunnen zij komen schaken. Van verschillende zijden wordt in onze plaats gewerkt, om aan de militairen, wier plicht hen naar IJmuiden heeft geroepen, aangename aflei ding te bezorgen. Hedenavond zullen de muren van Thalia daveren van den lach van een geheel door militairen gevulde zaal, die een opvoering van „Het Witte Paard" komen bijwonen. Maar niet alleen de IJmuider Operette Ver- eeniging heeft zich verdienstelijk gemaakt. Wij \rernamen n.l. dat de schaakclub „Kijk Uit" aan de militaire autoriteiten heeft aangeboden, mi litairen-schakers in haar midden te ontvangen, welk aanbod gretig is aanvaard. En zoo zal he denavond een 35-tal schakers-in-uniform de gast zijn van „Kijk Uit", zoodat er ongetwijfeld vele dames in het gedrang zullen komen en vele pionnen en officieren zullen sneuvelen in het Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. Het zal vol zijn in het clublokaal; het aantal gasten zou ongetwijfeld nog veel grooter zijn, in dien het gros niet was afgeleid door het spel met slechts één wit paard, dat van de Wolfgangsee. Maar de volgende week zullen de witte en zwarte paarden in een rustiger milieu velen tot zich trekken. De commandanten van land- en zeemacht geven den schakers verlof tot 12 uur en de pachter van het buffet levert consumptie tegen verminderde prijzen. Het voorbeeld van „Kijk Uit" verdient navol ging. Er zijn in onze plaats nog tal van vereeni- gingen, die iets voor de militaix-en kunnen doen. Wie volgt? Kwakzalfster moet tien weken hechtenis ondergaan. In October van het voi-ige jaar heeft de Haar- lemsche kantonrechter een kwakzalfster uit IJmuiden wegens het onbevoegd uitoefenen dei- geneeskunst in vier gevallen, tot viermaal veer tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. De verdachte ging in hooger beroep en had dit succes, dat de rechtbank twee feiten, die ten laste waren gelegd, niet bewezen achtte en de vrouw tot tweemaal veertien dagen hechtenis veroordeelde. Nog. was de vrouw niet tevreden. Ook de Hooge Raad kreeg zijn ooi-deel uit te spreken. Het eind van het lied was, dat de kwakzalfster het vonnis van den kantonrechter hooi-de be- kx-achtigen: viei-maal veertien dagen hechtenis. Nu zal ook nog een voorwaardelijke veroor deeling, zijnde een hechtenisstraf van veertien dagen, ten uitvoer worden gelegd, zoodat de vrouw in totaal tien weken hechtenis zal moeten uitzitten. I UITVOERING AD VEND O. De tooneelvereeniging Advendo geeft a.s. Zaterdagavond in „Het Wapen van Velsen" haar laatste uitvoering. Opgevoerd zal wor den „Een ontaarde vader", blijspel in drie bedrijven van G. van Moser. SCHOOLKINDEREN BEZOCHTEN DE NIJVERHEIDSSCHOOL. De hoogste klasse van school J. bracht dezer dagen een bezoek aan de Nijverheidsschool. Met belangstelling hebben de kinderen het vele, wat in deze school te zien is bezichtigd. INSCHRIJVING LEERLINGEN NIJVERHEIDSSCHOOL. De inschrijving van nieuwe leerlingen voor den cursus 19391940 der Nijverheidsschool, vakken machinebankwerken, draaien, scha ven, smeden, lasschen, plaatwerken, electro- techniek, instrumentmaken, motor- en rij- wielherstellen en timmeren, vindt plaats heden- en morgenmiddag van 24 uur. Nadere inlichtingen worden door den directeur gaarne op -genoemde dagen ver strekt. i Zal minister Steenberghe het nieuwe kantoor van de Reeders- vereeniging openen? Naar wij vernemen, zal minister Steen berghe worden uitgenoodigd de officieele opening te verrichten van het nieuwe kantoor der Reedersvereeniging aan de Trawlerkade. AANGEKOMEN. 28 April: Enid Mary s.s. Goole Wilbo II m.s. Londen Wiborg II s.s. Rotterdam Soemba s.s. Hamburg. 29 April: Patria s.s. Rotterdam Frieda Rehder s.s. Danzig Tawali m.s. Batavia The Earl s.s. Llanelly Helene m.s. Londen Saudades s.s. Rosario Tamworth s.s. Newcastle Van Rensselaer s.s. West-Indië Sircé s.s. Caen Tjitjalengka m.s. Noordzee Express m.s. Boston (Line.) Henca m.s. Fowey Troyburg s.s. Sebenico Georgios G. s.s. Rosario Alf s.s. Gdynia Olga m.s. Rochester 30 April: Vei-a s.s. Ljusne Caribia m.s. West Indië Clea m.s. Aruba Groningen s.s. Londen Maaskerk s.s. Hamburg Trito s.s. Fowey Bloomfield s.s. Swansea Pluto s.s. Kopenhagen Vliestroom s.s. Huil Diana m.s. Boston Mai-ne m.s. Boston Ek s.s. Oslo Scandia s.s. Gdynia Rhein s.s. Hamburg Westland m.s. Hamburg 1 Mei: Bretagne s.s. Buenos Aii-es Hestia s.s. Bilbao Tijger m.s. Selbey Ai-rivain m.s. Leith S. N. A. 1 s.s. Newcastle Orpheus s.s. Gothenburg Hagfors s.s. Skoghal Titus s.s. Hamburg Germanic s.s. Rangoon Coen m.s. Londen Hebe s.s. Lissabon VERTROKKEN. 28 Apx-il: Socrates m.s. West Indië Ariadne s.s. Rotterdam Crackshot s.s. Newcastle Tempo m.s. Londen Prins Bemhard m.s. Ipswich Gudur s.s. Malmö Akex-shus s.s. Oslo 29 April: Tjitjalengka m.s. Noordzee Günther Russ s.s. Rotterdam Venei'sboi-g s.s. Karlshamn Moena s.s. Macassar Odysseus s.s. Danzig Fauna s.s. Rotterdam Freienfels s.s. Barsah (via Antw.) Castor s.s. Stavanger Sandhill m.s. Newcastle Patria s.s. Gothenburg IJstroom m.s. Leith Astarte s.s. Bremen Enid Mary s.s. Goole Bodegi'aven s.s. Chili Troyburg s.s. Emden Amstelstroom m.s. Huil Wilbo m.s. Londen 30 April: Tamworth s.s. Newcastle Hontestroom s.s. Londen Circé s.s. Antwerpen Hereogs Jecabs m.s. Tallinn Monica m.s. Hamburg Caribia m.s. Hamburg Colombia m.s. Hamburg Mei: Wibox-g II s.s. Rotterdam Cabo m.s. Londen Vlootuitbreiding. Het door de werf Gideon te Groningen voor kapitein F. van der Laan aldaar gebouwde mo torvrachtschip Aegir heeft op de Eems een ge slaagde proeftocht gehouden en is door den opdrachtgever overgenomen. Het schip heeft een laadvermogen van 570 ton en is uitgerust met een MAN-motor van 400 P.K. Kolengebrek. Teneinde den bunkervoorraad aan te vullen liep het met stukgoederen van Sebenico naar Emden bestemde Duitsche stoomschip Troyburg hier binnen. Later op den avond zette het stoomschip de onderbroken reis voort. Ertsaanvoer. Het Duitsche stoomschip Hestia is hier van Bilbao aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Groote diepgang. Met een diepgang van acht meter passeerde het van Aruba aangekomen Nederlandsche tank motorschip Clea het Noordzeekanaal inkomend. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 76 stoom- en motorschepen, waarvan 64 voor Amsterdam bestemd waren, 3 voor Zaandam, 7 voor IJmuiden, 1 voor Velsen en 1 voor Spaarn- dam. Ertsaanvoer Van Caen kwam hier binnen het Fransche stoomschip Circé, dat een lading erts voor de Hoogovens medebracht. Schadevaring. Het op reis van Cuba naar Richmond zijnde Nedei-landsche s.s. „Trompenbei-g", geladen met suiker, is in de James Rivier nabij Drewry's Bluff aan den grond geraakt. Hierdoor bekwam het schip schade aan den voorsteven. Vlootuitbreiding. Het voor de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Wijklijn" te Rotterdam bestemde vrachtstoorn- schip, dat op het oogenblik bij de Scheepswerl van J. Smit Czn. te Alblasserdam in aanbouw is, zal gedoopt worden in „Noordwijk" Hei schip heeft een laadvermogen van 5500 ton. Onder Nederlandsche vlag Het door de Halcyon Lijn te Rotterdam aan gekochte Grieksche stoomschip Mount Dirfys is nu overgenomen en onder Nederlandsche vlag gebracht met den naam Stad Maastricht. In tijdhuur. Het Duitsche stoomschip Langssee uit Ham burg is voor een reis gecharterd door de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. te Am sterdam en zal 4 Mei a.s. met een lading stuk goederen van Hamburg naar Amsterdam komen. Geslaagde proeftocht. Het door de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam voor rekening van de JavaChina Japan Lijn nieuwgebouwde motorpassagiers- schip Tjilatjengka heeft eerst een technische en daarna een officieele proeftocht gemaakt, welke beide geslaagd zijn zoodat het schip door de reederij is overgenomen. Militair concert met taptoe op het Willemsplein. Ondanks den regen groote belang stelling. Er viel gisteraxvond tegen 9 uur een groote t-rek in Westelijke richting waar te nemen. Er viel-een ongezellige motregen, maar deze was niet in staat, de belangstelling van -het concert dat het fanfarecorps van H.M. Heemskerk in de muziektent op het Willams- plein zou geven, te verminderen. Honderden trokken haar het Willemsplein, dat te 9 uur eenige duizenden belangstellenden herbergde. Precies 9 uur blies de hoornblazer z'n taptoe, de zes temboers vielen keurig in en weldra schalden de eerste tonen van de matrozen- kapel van de Heemskerk over bet Willems plein. Meer dan een uur lang duurde het non stop programma. Tusschen de rxistpoozen van de kapel bries de hoornblazer op zijn hoorn en sloegen de tamboers op hun trommels. Het waren allemaal vroolijke marschen, va- derlandsche en populaire wijsjes, zooals van Sarie Marais, Piet Hein enz., een programma dat zeer in den smaak viel. Jammer wsa het, dat de motregen een mal- sche bui met de befaamde pijpenstelen werd, die hoe langer dikker werden. De plasjes op het Willemsplein werd plassen en ten slotte namen velen die vlucht. Maar toch hebben nog eenige honderden burgers, burgeressen en militairen het concert tot het einde toe bij gewoond. Burgemeester Kwint heeft het concert in de kamer van den commissaris van politie beluisterd. JONGERENAFDEELING R.K. STAATSPARTIJ Woenssdag 3 Mei zal in het vereenigingsge bouw aan de Kerkstraat een propagandaver- gadering worden belegd met het doel te ko men tot de oprichting van een Jongeren- af deeling van de R.K. Staatspartij. Pater Broers van het Missiehuis Driehuis .1 dien avond het doel van deze Jongeren af- deeling uiteenzetten. LEERLINGENAVOND. De leerlingen van den muziekleeraar Willem van Tilburg geven in ,,'t Wapen van Velsen" Donderdag 4 Mei een openbare muziekles. Twee en dertig leerlingen zullen proeven van hun bekwaamheid afleggen. NAT. CHR. GEH.-ONTH. VEREENIGING. De af deeling der Nat. Chr. Geh.-Onthouders Vereeniging houdt Woensdagavond 3 Mei een vergadering in het Ned. Herv. vereenigings gebouw aan de Kalverstraat. In die vergade ring zal verslag worden uitgebracht van de vergadering van het district Noord-Holland te Hilversum en zal een bespreking van de Blauwe Weekactie worden gehouden. Een schets van Anton Coolen: „Opgebracht" zal worden voorgedragen. PROPAGANDA-AVOND „NACHTEGAALTJE". Het Kinderkoor „Nachtegaaltje", directeur o. Wiersma, geeft Woensdag 10 Mei a.s. een propaganda-avond in de gymnastiekzaal van de school in de Langeveldstraat. W ETEN S WA ARDIGHEDEN OVER DE HARINGRASSEN DER NOORDZEE. Haring, die in de drijfnetten gevangen wordt, is van 3 tot 10 jaar oud. Verwachtingen omtrent de teelt 19391940. Van de hand van dr. J. J. Tesch, hoofd van de afdeeling Zeevisscherij van het Rijksinsti tuut voor Biologisch Visscherij-ondei-zoek ver scheen in het maandoverzicht van Maart om trent de uitkomsten der visscherij en mededee- lingen van de Rijksinstituten voor Visscherij- onderzoek een interessant artikel over de herfst en winter-haringvisscherij waaraan wij het vol gende ontleenen: De haringvisscherij onder den Engelschen wal is een van onze belangrijkste bedrijfstakken. Zoodra de visscherij om en nabij de Doggersbank geëindigd is, zetten onze loggers koers naar de gronden bij Smith Knoll, en in December Januari zoeken velen nog hun "geluk in het Oos telijk deel van het Kanaal. De hai'ing, waarop van October tot Januari (Februari) gevischt woi-dt, bestaat uit twee ras sen, die zich én door hun gemiddeld wervelaan tal én door hun paaitijd onderscheiden. Voor- eei-st hebben wij te doen met uitloopex-s van de eigenlijke Noordzee- of Bankharing; deze paaien in de Z.W. Noordzee (Vlaamsche Bocht, Hoof den) van eind October tot eind November. Een tweede ras is dat van het Kanaal, hetwelk in DecemberJanuari paait. Wat de verblijfplaatsen van deze beide rassen betreft, moet opgemerkt worden, dat de voor stelling, als zou het eene ras in de Noordzee, het andere in het Kanaal voorkomen, slechts sche matisch is. In werkelijkheid komen zij dikwijls gemengd in de scholen voor. Het kan in eenig seizoen voorkomen, dat de Kanaalharing tot ver in de Noordzee, tot Smith Knoll, doordringt; het is ook mogelijk, dat Bankharing een eind het Kanaal opzwemt. De beide woongebieden liggen dus in de nabijheid van het Nauw van Calais over elkander heen. Temperatuur en zoutgehalte van het water, en met name de stroomingen, hebben daarop grooten invloed. Tien jaren lang hebben wij in het seizoen deze visscherij nagegaan, en zooveel mogelijk iedere week een monster versche haring van 200 stuks, meest door drijfnetten gevangen op lengte, ras, rijpheid en leeftijd onderzocht (het laatste door onderzoek van de jaarringen op de schubben). Het is gebleken, dat de visschen steeds 310 jaren oud zijn; de „stock", waarop wordt ge vischt, bestaat dus uit haring van nogal uiteen loopenden leeftijd, en de 3-jarige (op welken leeftijd de rijpheid het eerst intreedt) zijn de jongste en natuurlijk. in het algemeen, de klein ste visschen. In deze „stock" zijn dus 8 jaargangen, waar van de lengte uiteenloopt van 2029 c.M. Slechts zeer enkele visschen zijn boven 29 c.M, Maar het is niet te verwacthen, dat alle jaar klassen even talrijk zijn, en evenmin, dat de jongste het meest voorkomen, en de volgende regelmatig afnemen. Want het broed (dat als 3- jarige haring het eerst in de drijfnetten gevan- SCHIP VAN Yerm' LAATSTE BERICHT aankomst Arendskerk (Ned.) x) Japan Alcinous (Ned.) x) Batavia 10 Mei Amstelland (Ned.) x) B. Aires 26 Mei Stettin 2 Mei Alkmaar (Ned.) Chili Abbekerk (Ned.) Japan Amstelkerk (Ned.) x) West Afrika Breda (Ned.) Chili Boskoop (Ned.) Chili Boschfontein (Ned.) Z. Afrika British Glory (Br.) Abadan 5 Mei Baarn (Ned.) x) Chili Br. Prestige Br.) Abadan Berenice (Ned.) Midd. Zee Santos 6 Mei Chr. Huygens (Ned.) Batavia 9 Mei Caribia (Du.) x) Hamburg 7 Mei Cordillera (Du.) x) Pto Barrios 26 Mei Colombia (Ned.) x) Hamburg 7 Mei Crijnssen (Ned.) x) West Indië Dolius (Br.) Japan 14 Juni Deucalion (Ned.) Midd. Zee 5 Mei Equator (Fin) La Plata 6 Mei Ned. Indië 12 Juni Helmspey (Eng.) Bassein 7 Mei Helder (Ned.) Chili Diamante 8 Mei Alexandrië 19 Mei Hercules (Ned.) Alexandrië Harpenden (Br.) La Goulette (v. IJm.) Bordeaux 2 Mei Jaarstroom (Ned.) W. Afrika (via R'dam) 5 Mei Juno (Ned.) Alexandrië 25 Mei J.v. Oldenbernevelt (N Batavia 30 Mei Laertes (Ned.) Med Indië 21 Mei Langssee (Du.) Hamburg 5 Mei Vleliskerk (Ned.) x) Zuid Afrika Menes (Du.) Med. indië 5 Mei Myrmidon (Eng.) x) Batavia 3 Mei Magdeburg (Du.) Batavia 1 Juni Montferland (Ned.) x) Buenos Aires 12 Mei Monica (Ned.) Duinkerken 5 Mei Nic. Michalos (Gr.) Stratoni 2 Mei Nidarholm (Fin) Cassablanca ürion Ned.) Zw. Zee 21 Mei Poelau La ut (Ned.) Batavia Polyphemus (Ned.) x) Batavia 29 Mei Pan Norway (Noor) x) Aruba 1 Mei Pericles (Ned.) West Indië 10 Mei P. L. M. XIII' (Fr.) Casablanca Kandtontein tNed. Zutd Afrika Reggestroom Ned. West Afrika Rhea (Ned.) Midd. Zee 21 Mei Sarita (Noor) Corpus Christie heden Siljan (Zw.) Sfax 3 Mei Sheaf Crest (Br.) Gdynia 4 Mei riiKeniOcUi}; iNed.) X) 'osi Azië heden Tiberius (Ned.) Alexandrië (via R'dam) 5 Mei Tajandoen (Ned.) Batavia 14 Mei Tarakan (Ned.) x) Batavia Tjikandi (Ned.) Ned. Indië Ned. Indië 5 Juni Theseus (Ned.) Stettin 'ckermark Du.) Ned Indië 26 Mei Ussuri (Rus) Leningrad heden Vesta (Ned;) Midd. Zee 6 Mei Vulcanus (Ned.) Alexandrië Venta (Lett.) Ventspils heden 26 April van Colombo. 27 April van Port Said. 29 April van Montevideo. 29 Apx-il vertrokken. 29 April te Valparaiso. 23 April te Moji. 28 April van Victoria. 30 April te Rotterdam. 18 April van Curaqao. 25 April van Dakar. 29 April van Gibraltar. 29 April van Corral. 22 April vertrokken. 1 Mei te Valencia. 30 April van Las Palmas. 28 April van Port Said, vertrekt 6 Mei. vertrekt 5 Mei. vertrekt 6 Mei. 23 April van Curacao, vertrekt 5 Mei van Batavia. 24 April van Izmir. 21 April van St. Vincent. 28 April van Batavia. 21 April van Port Said. 26 April van Pacasmayo. 25 April van St. Vincent. 29 April van Morphon-Baai. 1 Mei te Thessaloniki. 27 April vertrokken. 29 April van La Pallice. 29 April van Finisterre. 1 Mei van Kiuluk. in lading. 20 April van Sabang. vertrekt 4 Mei. 30 April te Rotterdam. 28 April van Gibraltar. 1 Mei van Lizard. 26 April van Penang. 26 April van Bahia. vertrekt 4 Mei. pass. 26 April Gibraltar. 1 Mei van Niton. 28 April te Piraeus. 20 April van Sabang. 29 April vertrokken. 13 April vertrokken. 26 April van Barbados. 26 April vertrokken. April van Mombassa. 26 April van Takoradi. 28 April te Fiume. 26 April van Land's End. pass. 27 April Gibraltar. 30 April vertrokken 27 April te Rotterdam. 29 Apx-il van Gibraltar. 29 April van Port Said. in lading. April van Batavia. 29 April van Singapore, in lading. 30 April van Pt. Sudan. 26 April vertrokken. 30 April van Gibraltar. 1 Mei te Beyrouth. 26 April vertrokken. van een zijn grnotei riap H000 ton gen wordt) is volstrekt niet omvang. Er zijn slechte, mid£l 11 jaarklassen, met door elkaar in de „stock" »a«\ men treedt, vanaf het"begt vL ff acht maal achter elkander op2 ',te3§ het zal van de getalsterkte vff 2* afhangen, of zij al dan niet J. i,e ia&k2 heeft op de haringvangst. De rSff8®1««4 jarige jaargang in de vansst ff een aanzienlijke stijging vertoon,nil te regelmatig afneemt, om, praSh terj jaar, te eindigen. dC«sch na het ij£ Uit de resultaten van het ons.. eftijd van de revsn... n het najaar van 1934 ec„ a™8-bl®l. ta® fvan 1929) aanwezig was SSt, *4 volgende winters resp. 246 B, JKvfeS? van de stock» uitmaakte 'en dis 1*551 te jarige haring nog in getalsterkte on»« i dere talrijke jaargroep is die van K» P3 ie. gon in het najaar van 1935 als a 1 te is. 17.8 pet. in de vangsten, en leverS™?®» 36.6 pet., in 1937—1938 28 9 v,et ?36~1937 1939 nog 20.1 pet, toen zij I!!8- was. Slechte broedjaren waren Vlren 5«1 1930, 1933 en - naar onze la™te gen aantoonden ook 1935 laatste jaargang 3 jaren oud wa, 5 deze geloopen herfst en winter bracht 7ii w den der dan 4 pet, zoodat hare voo&i^tv«- gunstig zijn. Daartegenover stóst 'KIChten niet durende de laatste teelt het broed tab-ijk moet zijn geweest, aangeziPn x -ermate ring 43 pet. van de totaalvanssf n» Ilge 'Da* natuurlijk, niet in gewicht) levert "ft?i,Uen broed maakte in den voorafgaand» ltzel{fe een goed begin, met 17.4 pet Wmterre^ Nu zal de practijk van de visscherii m- - denken, dat het er weinig of niets toeSff oud de haring is, die men vangt- altijd wel, zooals men door lange"erS 3 e leerd heeft, en als de visscher maar ff gt" trek komt, is er geen reden tot klazeff opzicht. Maar twee teilen moeten oL'Ch toe brengen, nog eens te denken r Ten eerste: de lengte der haring Wt tuurlijk met haar leeftijd samen. Hoew!i;nd-" vidueel deze lengte van visch van denzit ouderdom natuurlijk nogal wat verschik de gemiddelde lengte van 3- tot 4-jarigenïf xjd ongeveer met VA c.M., daarna met nagerï 1 tot c.M Veel jonge haring (zooals in da aatsten winter by de 4-jarige) beteekent d5 kleine visch hetgeen zonder meer duidelijk k Ten tweede: onze ondervinding heeft S toond, dat de jonge haring (van 3 en 4 jaart hS eerst op de gewone vanggronden verschijnt, dat *a?r de 0Udere-1komen naa>' gelang van hu! leeftijd. Zijn er weinig jongere haringen in 7 „stock", dan is het begin van de teelt bij Smith Knoll slecht. Zijn er veel oudere haringen (van 7—9 jaar) te verwachten, dan komen deze kle in de 2e helft van November of in December En dezelfde volgorde geldt ook voor het Ka naal- Wanneer er dus in October weinig (en dan kleine) haring wordt gevangen, is er nog geen reden om dan maar de sluiting van de haring- teelt vroeger te laten ingaan dan anders. Uit deze overwegingen zal, hopen wij, duide lijk zijn, dat het toch wél van nut is de sterkte der jaargroepen in de „stock" te weten, omdat men daaruit eenigszins het verloop van de vol. gende teelt kan opmaken. Nu zijn voorspellingen altijd gewaagd. Echter, afgaande op wat wij vroeger te dien opzichte hebben geleerd, kunnen wij betreffende -de teelt 1939—1940 toch wel iets verwachten: nl. dat het begin van de teelt (dus October 1939) niet goed zal zijn, daar er weinig of geen 4-jarige haring zal zijn (over de 3-jarige kun nen wij nog niets zeggen). De jaargang 1934, die dan 5 jaar oud zal zijn, zal evenwel in November veel goedma ken, want deze is overvloedig. De vis scherij zal ook in December nog gun stig zijn, want de 7-jarige, dus grootere haring (afkomstig van 1932) is talrijk te verwachten. Kortom: men zal een slecht begin, maar een beter middelge deelte, een redelijk einde van de toe komstige teelt tegemoet kunnen zien. Het valt bij dit alles op, dat wij op één be langrijk punt in groote onzekerheid verkeeren: wij kunnen niet zeggen, hoe het „nieuwe" broed (van 1936) zal zijn, als het in den a.s. herfst verschijnt. Deze omstandigheid is een bedenke lijk zwak punt in onze redeneering. Dit hangt ook samen met deze cardinale vraag: hoe ont slaan, of liever: hoe ontwikkelen zich de jaar klassen, welk percentage van de larven groeit tot volwassen visschen op, èn vóór alles: welke uiterlijke omstandigheden (stroom, temperatuur, zoutgehalte van het water) hebben daarop in vloed? Het is wel zeker, dat de stroom (bedoeld is de reststroom uit het Kanaal naar de Noordzee) een zeer belangrijke rol speelt. En die stroom wordt weer bepaald door de overwegende wind richtingen in den tijd, dat de haringlarven te voorschijn komen. Veel Z.W. en W. winden in DecemberJanuari veroorzaken een N.3.-0, strooming, en met deze worden de larven de Noordzee ingevoerd, en kunnen daar gemeenlijk hun plankton isch voedsel vinden, zoodat dan een gunstig broéd ontstaat. Er is in de laatste jaren dan ook wel degelijk verband gevonden tusschen meteorologische fac toren in den overgang van het jaar (wanneer ue meeste jonge haringlarven rondom net Nauw van Calais in het water zijn) en het al of niet gelukken van het haringbroed te dien tijde: dit laatste zal dan 3 jaren later tot uiting komen in de talrijkheid van de jongste volwassen haring. Echter zijn de gegevens, die natuurlijk over een lange reeks van jaren moeten loopen, nog niet talrijk genoeg om met zekerheid te voorspellen, of er in den herfst van dit jaar weinig of vea 3-jarige haring zal zijn. Mocht dit wel het geval zijn, dan kan dit het begin van de teelt iets ter- beteren. De liberale cancüdaten voor den Gemeenteraad. Door de afdeeling Velsen van de LJWJJ Staatspartij zullen de volgende candidal lijsten worden ingediend. In Kieskring 1: dr. A. de Groot Lzn, J. Uitzinger, mevr. S. W. van Walraven, Rutten, F. C. Breitenstein, W. G. Meyfroo A. Vreugdenhil, W. F. H. Bruggeman, A. w. Kalff. P. Eriks Jr., S. Woldringn. In Kieskring 2 en 3: J. L. Uitzmger. de Groot Lzn. dr. R. Rutten. mevr. - Walraven. F. C. Breitenstem, W. G. P. Eriks Jr. S. Woldringh, A. W. Ka«'. Vreugdenhil, W. F. H. Brugseman. santpoort Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Duitsch s.s, Hestia Jgilbao erts UITVOERING KINDERKOOR h Het kinderkoor Elimelech, dir^t€ur de S. Wierssma geeft Woenssdag 3 Me1 a~ hotel ,De Weijman" een uitvoermg.^ door het koor zullen er liedjes gewn_ den door eenige debutantjes, de gr P tjes en door een zangduo. böel„ Medewerking verleent het Chr- mannemkwartet „Santpoort met nummers aan het uitgebreid program 25 liederen deelneemt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2