Meeningen van medici Hcandeds DE NACHTEGAAL IN ENGELAND OVER DEN OORLOG „Als een logisch gevolg van haar roe ping neemt de medische wereld, wier taak het is het leven te verdedigen, haar deel in den strijd tegen den oorlog. Het behoort tot de taak der medici de menschheid in te lichten over den spy- chologischen kant van het oorlogs- vraagstuk en te trachten psychologi sche dwalingen te voorkomen. Zij ken nen feiten, die voor den leek verborgen zijn." Dit citaat is ontleend aan het voorwoord, dat onze stadgenoot dr. J. Roorda schreef voor het boekje, dat de meeningen bevat van medici van verschillende nationaliteit over het oorlogs probleem en dat, zooals de inleider zegt, niet de pretentie heeft wetenschappelijke ontdekkingen te publiceeren maar slechts het gezonde medi sche verstand aan het woord wil laten*). Begrip voor den tegenstander. Tot degenen, die aan deze publicatie hun medewerking hebben verleend, behoort dr. J. Rombouts uit Santpoort, aan wiens beschou wing wij het hier volgende fragment ontleenen. „De bekentenis, dat ook een tegenstanader zijn rechten heeft, wordt dikwijls als een zwakheid beschouwd. Wie tijdens een oorlog den vijand als een menschelijk wezen gelijk wij zelf durft te beschouwen, wordt als een verrader gebrand merkt. En wel daarom, omdat oorlog beteekent dat men slechts dan zooveel mogelijk vijanden kan vermoorden en bezittingen vernielen als men den vijand beschouwt als een vergif, dat niet snel en radicaal genoeg onschadelijk kan worden gémaakt. Toch getuigt dit niet van practisclien zin, in de eerste plaats omdat het nooit volledig slagen kan en in de tweede plaats omdat men nu eenmaal geen verwoestingen ver zamelen kan. Het standpunt getuigt ook van kortzichtigheid. Hoe meer men bekend geraakt met de argumen ten van den tegenstander, hoe meer men zijn behoeften en verlangens, zijn oogmerken en idealen begrijpt, des te meer zal men moeten toejuichen, dat er ook iets voor zijn opvatting te zeggen is. Volgens een oud Fransch gezegde is „alles weten, alles vergeven". Wanneer dit aldus begrepen wordt, dat men, inderdaad van alles op de hoogte, den vijand niet uitsluitend kan zien als de duivel in eigen persoon maar bereid is zijn menschelijke kwaliteiten te erkennen, dan is het niet langer mogelijk zich te verheugen in zijn volledige vernietiging en schijnheilig te blijven beweren „ik heb gelijk en de ander ongelijk". „De psychiater die in een modern ziekenhuis werkt", zoo zegt dr. Rombouts verder, „zal tot bepaalde conclusies komen. Zijn ervaring op het gebied van gemoedsuitbarstingen, haar oorzaken en motieven; op het gebied der gevolgen van dwang, minachting en discrimineering eenerzijds vrijheid, aanmoediging, vertrouwen ander zijds zullen hem de overtuiging geven, dat een betere wereld, de oplossing van het oorlogs- vraagstuk inbegrepen, bereikt kan worden door meer belangstelling te toonen voor hetgeen de tegenstander te zeggen heeft. Dit beteekent, dat men een open oog moet hebben voor eerlijke motieven, die een ander standpunt kunnen be- heerschen; dat men uit moet rijzen boven het egoïsme, dat veroorzaakt wordt door de vrees iets te moeten opgeven. Want de vrees van den mensch is de voor naamste bron van de agressiviteit. Het is de vrees voor het eigen prestige, de vrees onder den voet te worden geloopen, de vrees ook maar iets aan den tegenstander toe ge ven, nog daargelaten datgene, wat deze als zijn recht kan opeischen. Slechts hij is sterk, die tegelijkertijd buigzaam en vastberaden, zacht en standvastig is. Maar dan beteekent geestelijke kracht ook veel meer dan bruut geweld. Daarom concludeer ik dat onze wereld voor alles geestelijke herbewapening noodig heeft, die iedere golf zal overbruggen door arbeid van hooger orde, welke thans voor het eerst in de geschiedenis de geheele wereld en de geheele menschheid zal omvatten." Oorlog en massa-psychose. Dr. A. M. Meerloo uit Den Haag stelt zich voor de vraag of het „oorlogsinstinct" sterker aanwezig is in de massa dan in het individu en of de oorlog beschouwd moet worden als een pathologisch symptoon van de massa. De schrij ver constateert dat de ongeorganiseerde massa geen behoefte heeft aan oorlog, in tegendeel een passief verlangen heeft naar vrede en vei ligheid, wanneer zij althans geen honger lijdt. Maar elk menschelijk wezen heeft bepaalde neigingen, die hij in bedwang moet houden en die wachten op de gelegenheid zich te kunnen manifesteeren. Als men nu den „aanvalsoorlog" in beschouwing neemt dan valt op te merken, dat bij elk „geval" een kleine groep langzaam maar beslist op oorlog aanstuurt. Deze bedient zich van machtige en suggestieve middelen om het besef, dat oorlog noodzakelijk is, als het ware op de massa in te enten. De zoogenaamde publieke opinie kan beïnvloed worden op alle mogelijke wijzen. Zij heeft geen eigen wil en is bereid te volgen zoodra een leiding is aan vaard. Door de oorlogspsychose wordt elkeen tot een willoos deel van de massa. Het individu wordt geïnfecteerd met een collectieve haat en wantrouwen. Het oude enthousiasme voor schoonheid en rechtvaardigheid houdt op te be staan, slechts het collectieve enthousiasme blijft over. De psycho-analyse heeft aangetoond hoe sterk het individu verlangt naar het oogenblik, waar op hij de banden kan verbreken. Als hij dat zelf niet kan bereiken laat hij het over aan de col lectiviteit. Onszelf is het niet toegestaan te moorden en te plunderen, de collectiviteit kan het van ons overnemen. De gelegenheid om lang in toom gehouden neigingen uit te vieren is er en zoo wordt de menschheid onbewust naai den oorlog geleid. De schrijver is van oordeel dat de sociale psychologie zich ernstig bezig dient te houden met de bestudeering van de controle op de massa. Zij moet tot een krachtig gefundeerde wetenschap uitgroeien, zoodat zij op het ge bied der massa-psychologie waardevolle advie zen kan geven, welke zullen helpen aan de be zwering van het oorlogsgevaar. Het kind bij den naam. Dr. R. MacDonald Ladell uit Birmingham constateert dat de wereld in deze dagen niet lijdt aan gebrek aan wilskracht, maar aan een verkeerd georiënteerde verbeeldingsla-acht. De verschrikkingen van den oorlog zullen ons be- epaard kunnen blijven, wanneer ons voorstel lingsvermogen een anderen koers neemt. De oor log moet ondenkbaar gemaakt worden, doordat wij hem alle luister en indrukwekkendheid, welke hem omgeven, ontnemen en de eerste stap daartoe is de schrapping van alle bedriege- lijke woorden-camouflage. „In vervlogen eeuwen was er in den oorlog plaats voor heroiek en schittering, maar wat de oorlog thans beteekent is zoo geheel verschillend, dat daar niet meer denzelfden naam aan gegeven mag worden. Wat wij nu met oorlog bedoelen is georgani seerde massamoord en zoo moeten wij er over spreken ook. Oorlog lijkt ons iets anders als moord, omdat wij hem bij een naam noemen, die herinnert aan heldenvereering en mannelijke gaven. Moord echter heeft een slechten klank en veronderstelt laagheid en verraad. Laat ons dus niet langer den titel „oorlog" verleenen aan de mechanische en chemische slachting, die wij voor oogen hebben." „Elsevier" te Amsterdam gaf dit werkje, dat in de Engelsche taal verscheen, uit. Het is een publicatie van de commissie voor oorlogs- prophylaxis van de Ned. Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst. Gevecht tusschen Chineesclie en Japansche vliegtuigen. PEKING, 2 Mei (D.N.B.) Tijdens een luchtgevecht tusschen 7 Japansche vliegtui gen en 2 Chineesche vliegtuigeskaders, dat zich afspeelde boven de bergen ten Oosten van Hangtsjoeng, werden 16 Chineesche toe stellen neergeschoten. De leider van het Chineesche eskader, die zich met een val scherm trachtte te redden, geraakte in een Japansch vliegtuig verward en stortte omlaag Een ander Japansch vliegtuig viel, nadat het verscheidene Chineesche machines had neer geschoten, opzettelijk op twee andere vijan delijke toestellen. United Press meldt uit Tsjoengking: Tsjang Kai Sjek heeft een beroep op het Chineesche volk gedaan en o.a. gezegd: „Op het kritieke oogenblik, terwijl het om leven en dood gaat. mogen wij niet toegeven. De natie moet met een nieuwen geest bezield worden en zij moet haar pogingen tot wraak verdubbelen. Burgers in de concessies, vergeet uw land niet. Men heeft mij gezegd dat ge u amuseert en dat ge danst. Dat doet mijn hart pijn. De vijand heeft ons erger dan vee behandeld. Denkt er aan dat boven alles het vraagstuk van den militairen tegenstand staat". Negen Duitschers uit Engeland uitgewezen. Beschuldigd van spionnage en dwang op landgenooten. BERLIJN, 2 Mei (D.N.B.) De „Völkischer Beobachter" meldt uit Londen: Nadat de Landesgruppenleiter Karlowa, zijn medewerker Himmelmann en de Leidster der vrouwenorganisatie, Wolf, reeds op 30 April Londen moesten verlaten, zien opnieuw zes Duitschers zich voor de noodzakelijkheid ge plaatst vóór 15 Mei uit Engeland te moeten vertrekken. Het zijn de vertegenwoordiger van de „Essener National Zeitung", dr. Rosel, tevens Ortgruppenleiter van Centraal Londen, de leider van het arbeidsfront, Frauendorfer, en vier andere partijgenooten. Naar aanleiding hiervan schrijft het blad o.a.: „De uitwijzing der negen Duitschers uit Engeland heeft een voorgeschiedenis, welke ongeveer zoo oud is als het Derde Rijk. Al gauw nadat het nationaal socialisme de macht in handen had genomen begon de Engelsche pers, met de „Daily Herald" voor op, verdachtmakingen te publiceeren^ tegen die Duitsche mannen en vrouwen, die zich bij de partij hadden aangesloten. Beweerd werd dat deze lieden een terroristisehen dwang uitoefenden op de in Engeland wonen de Duitschers teneinde hen te dwingen toe te treden tot de plaatselijke partij-organisa ties. Voorts werd beweerd dat de Duitsche vereenigingen op Engelsclien bodem slechts een verkapte spionnage-organisatie vormden. Beide beweringen zijn absolute leugens". Geruststellende mededeeling aan den Koning van Egypte. „Italië wil vriendschap". Uit Rome wordt vernomen, dat de koning van Italië een persoonlijk schrijven aan den koning van Egypte gericht zou hebben, waarin hij de verzekering geeft, dat Italië vriendschappelijke bedoelingen ten aanzien van Egypte heeft. De Italiaansche gezant te Kaïro zou deze boodschap overhandigd hebben. De verzekeringen zouden zijn gegeven voor het geval, dat de militaire maatregelen in Libië bezorgdheid bij de Egyp- tenaren gewekt zouden hebben. Hitler's rede niet als antwoord aanvaard. Reuter meldt uit Washington, dat Huil heeft medegedeeld, dat het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken een copie van Hitler's i-ede heeft doen toekomen aan de Amerikaan- sche ambassade te Berlijn en in een daarop vol gend telefoongesprek heeft verklaard, dat deze copie het antwoord aan president Roosevelt was. Huil voegde hieraan toe, dat de overhandi ging van deze copie echter niet als een ant woord op de boodschap van Roosevelt beschouwd zal worden. De minister zeide verder binnen enkele dagen een Roemeensch voorstel tot regeling der oor logsschulden te verwachten. AARDBEVING TEISTERT HET JAPANSCHE DISTRICT AKITA. Tal van slachtoffershonderden huizen ingestort. DORP DOOR DE ZEE VERZWOLGEN. TOKIO, 2 Mei (Reuter). Volgens een mededeeling van de politie zijn pij een aardbeving in het district Akita 19 personen omgekomen en 28 ge toond. 470 huizen zijn ingestort, 536 woningen toerden beschadigd. Spoor lijnen zijn op meer dan 30 plaatsen beschadigd, rails zijn gebroken en bruggen en tunnels zijn ingestort. De grootste schade is aangericht op het schiereiland Oga, dat bij het epicentrum van de aardbeving lag. In den afgeloopen nacht werd de be volking wederom opgeschrikt door een dertigtal aardschokken. Naar verluidt is het dorp Aikawa, een plaats van 70 huizen in het district Akito, dooi de zee verzwolgen. Over het lot van de 300 bewoners van Aikawa is, naar United Press meldt, niets bekend. De bevolking van het schiereiland werd door een paniek bevangen en vluchtte. De Miranda en Gulden niet in den Amsterdamsclien Raad terug? Naar het R.K. Dagblad „De Tijd" verneemt, is het zeer onwaarschijnlijk, dat de heer S. R. de Miranda (s.d.) zich nog voor een candida- tuur bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam beschikbaar zal stellen. De wethouder, die door de beschuldigingen, tegen hem uitgebracht en het daaraan ver bonden onderzoek inzake den handel in erf pacht, sterk is aangegrepen, is thans met ziekteverlof en zal op medisch advies in het Sanatorium Laag Soeren bij Dieren worden op genomen. De portefeuille van Publieke Werken wordt thans waargenomen door wethouder Baas. „Het Volk" spreekt geruchten als zou De Miranda niet wederom een Candida tuur voor den gemeenteraad aanvaarden ten stelligste tegen De heed Gulden, die de vierde plaats op de voorloopige candidatenlijst der S.D.A.P. voor de Amsterdamsche gemeenteraadsverkiezingen innam, heeft zich volgens „Het Volk" niet voor een nieuwe candidatuur beschikbaar gesteld. Ter verklaring van zijn beleid heeft hij een brief aan het Federatie-bestuur gericht, waarin hij o.m. schrijft: „Wat de laatste maanden is gebeurd, heeft mij (echter) dermate aangegrepen ook door de zeer ernstige schade, die ik in mijn zaak moet lijden, dat het mij onmogelijk is, mij voor een nieuwe vierjarige periode te bin den. Daar intusschen de verhooren door de Commissie van Onderzoek voor wat mij be treft zijn geëindigd, voel ik vrijheid, u kennis te geven van mijn voornemens om in den nieuwen raad geen zitting te nemen, waarom ik het verzoek tot u richt, mij alsnog van de in te dienen candidatenlijst af te voeren". Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen „Tsjing-pé", zei de kamerheer en opnieuw liep hij alle trappen op li mee, want men wilde met graag op de maag g-eertompi worden, en af en door aöe gangen en zalen. En 't geheele hof liep met hem Er iedereen vroeg naar den nachtegaal, cüe i bekend was, behalve dan aan het hof. Eindelijk, juist toen aj het zoeken wilden opgeven, zei een klein f Ja, die kan prachtig zingen. lederen avond mag ik namelfck aan meisje in de keuken: „De naohtegaal? Ja, die ken ik heel goed. 1 mijn moeder, die arm en ziek is, het eten, dat overgebleven is, brengen. Zij woont aan het strand IN EEN BIOSCOOP LONDEN, ApcSL Van buiten schel verlicht door blaum buizen en flikkerende gloeilampen kele ontluikende boomen midden nn en* West End-plein in een valsche schrilln kleille ten, van binnen schaarsch verlicht e Z°n 2et* vertoon van bebiesde portiers, geluirfi«, met Veel deuren, weeke tapijten, met palmen balustrades, spiegels en van kleur w Sezetfe fonteinen.dat is zoo ongeveer de 2lende een West End-bioscoop, een paleis rier Va° heid, de belichaming van hoe een S 4ergetel" geschoolde bioscoopdirecteur zich den droom van den gemiddelden mensch ,.„We?lde* Vanavond blijkt er een film te dra louter amusement; een Amerikaansch n!Van vlot, rap-geestig, met een tikje roiSnttl?^ met zichzelf den spot drijft. Een uitstaS Hawaï, deels lieflijk, deels vol complicX naar alles met verfijnden zin voor Drescntot- aar diend, zooals Hollywood-op-z'n-best do* opge" We hebben het allemaal heel pleziert „0Vei'ma2- want in het duister, dat over ons wmekp^ namenloos duizendtal zweeft, hanri pp 8 en tevreden en genoeglijke atmosfeer $00rt Dan komen nieuwsberichten. De'weivu v, dus toch voor weeke tapijten niet stil fT-ÏÏ foto's van de Duitsche vloot, die door het stoomt. Uit een vliegmachine spieden We het dek van twee oorlogsschepen En on verandert de tevreden stemming. Tot nu ?op l i ieder voor zich zich in het duister alleen kun! wanen. Nu komen er plotseling van alle 2! stemmen, die afkeuren en wordt er boe pen, gefloten en joelend geschreeuwd hS°1" nogal vreemd; een anti-Duitsche betoog™ willekeurig bioscoop-publiek midden in hPt I recte West-End? Er volgen meerdere schepen verschillend kaliber.... het lawaai neemt De processie wordt besloten door een torpedob ger, die de reis niet heeft bestaan en die helió hellend, door een zusterschip op sleeptouw e genomen. Dit wordt met daverend applaus ont vangen. Een applaus dat tevens als een eoerfl grap wordt beschouwd, want je krijgt niet au! dagen de kans, afkeuring door applaus uit t! drukken. Er breekt nu tenminste luid gelach uit en dit brengt merkbaar verlichting. Want eerlijk ea? zegd was al dit gejouw al wat te machtig gewor den. Wat onverhoeds als een spontane uitdruk long van antipathie was ontsnapt, werd op Zoo groote schaal wel wat al te nadrukkelijk en nam wat te zeer den vorm van een betooging aan. En in den grond van de zaak houden L° niet van zulke publieké vertooningen; zeker niet van vertooningen van onvriendelijk sentiment Nu valt er gelukkig weer te lachen. En om de heele zaak nu maar het karakter van een soort klucht te geven, blijven ze nog eenigen tijd na jouwen en klappen en fluiten bij de rest van het programma, dat zich met zulke onschuldige dingen als paardenrennen en voetbalwedstrijden bezig houdt. Dan is het geweten weer zuiver en de rust weergekeerd, met de ernst. Want nu volgt een aantal instructieve, korte films: de reorganisa tie van de Schotsche industrie, waar verouderde methodes het concurreeren op de wereldmarkt in den weg stonden; de biologische ontwikke ling van de menschelijke hand met een geestig commentaar van den bioloog Julian Huxley; close-ups van de vinger-techniek van een be^ kend musicuseen variatie van de meest uit- eenloopende onderwerpen. Zulke films zijn spe cifiek Engelsch en worden in Engeland zeer ge waardeerd. Een Engelschman heeft meer sociale dan po litieke belangstelling. Het interesseert hem wat de mensehen doen: hoe een schaapherder in Schotland den dag doorbrengt, hoe een tunnel wordt gebouwd, hoe een meubelmaker een stoel in elkaar timmert, hoe een hooge hoed wordt gemaakt en hoe een vliegmachine in elkaar zit. De Engelschman is zelf vrijwel zonder uitzon dering een man van hobbies, van actieve liefheb berijen, die in zijn vrijen tijd knutselt, of tennis speelt, of crazy pavement in z'n tuin aanlegt en hij verdiept zich graag eens een oogenblik in de duizenden beroepen die hem vreemd zijn, in de historie van een bekend bouwwerk, dat hij iede- ren dag op weg naar z'n werk tegenkomt, in een nieuwe tak van wetenschappelijk onderzoek, in de organisatie van publieke diensten, die hij dagelij les zonder meer heeft aanvaard en in het vogelleven op een vergeten eiland aan de Schot sche kust. De Engelsche bioscoop geeft hem daartoe alle gelegenheid. Wij zijn aan het einde van de voorstelling ge komen; de laatste voorstelling voor vanavond. Dus rijzen wij op en staan in de houding terwijl het orgel in daverende tonen „God save the King" speelt. Wij doen dat als een vaste gewoon te: automatisch, maar niet nonchalant. We s aan in» de houding; correct, maar niet stram. ESn couplet is voldoende, meer verlangt de wet niet, Dan stroomen we naar buiten, weer terug in het schelle licht en gaan voorbij de schril beschenen boomen, die nu spoedig in het duister zullen ko men te staan, met enkel nog de glimmer van een nachtlantaarn. Engeland wil vijf millioen aan Roemenië leenen. LONDEN 2 Mei (Haves). De correspon- dent te Boekarest van de „Financial Times" bericht, dat de Britsche regeering bereid is een crediet van vijf millioen pond sterling te ver leenen aan Roemenië voor den tijd van vijf jaar met een rente van 6 pet. De aflossing moet be ginnen in 1940 en kan geschieden in grondstof fen. Dit crediet zou worden gebruikt voor het aankoopen van wapens. Binnenkort zal de Britsche economische mis sie, onder leiding van sir Frederick Leith Ross, Boekarest verlaten om naar Athene te gaan. De „Times" geeft niet dezelfde bijzonderhe den als de „Financial Times", doch bericht dat het succes van de zending van Sir Frederics Leith Ross zich af zal meten naar de mate van de overeenkomsten, welke hij heeft kunnen slui ten te Boekarest en Athene, waardoor Roemenie en Griekenland in staat zullen zijn hun produc ten te verkoopen in Engeland en andere lanaen met vrije munt. Ale ik dan uit het huis wegga en even in het bosch uitrust, hoor ik den nachtegaal zangen. De tranen zóó mooi klinkt het. 't Is net, of m'n moeder mij dan kust!" springen dan in 01% oogen, {Wordt xeryolgd). MOHAMMEDAANSCHE PAMFLETTEN TEGEN MUSSOLIW. JERUZALEM, 1 Mei (Havas-A.NJ.) "J? geheel Palestina zijn pamfletten verspre waarin wordt verklaard, dat „de Mohamm daansche godsdienst op andere verdedig rekent dan op die uit de totalitaireriana en wordt gevraagd, dat Mussolini afziet den titel van beschermer van den Islam. „GESTOLEN" ITALIANEN. ROME, 1 Mei (Stefani/A.N.P.) - W berekent, dat door dienstplicht voor vr delingen in Frankrijk in geval van ooriog geveer 400.000 man in Frankrijk k»"11®1! den opgeroepen, waarvan bijna WW lianen. Het blad protesteert tegen „diefstal" yan Italianen-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6