Zwitserland-Nederland JAN SUYK Het ZwitserscheV oetbalelft al IJMUIDEN VOETBAL De aoetêaêwedstvifd ZwUsetdaad-Ahdetdaitd tegeti_ TledexCand en fBetgfè 9 EEN LASTIGE WEDSTRIJD VOOR ONZE PLOEG UIT DE PERS. Dames!! Wijkerstraatweg 259 3e 25ste laedstcifd van !Bas Jxuuuee. t P a-s. Zondag staat onze nationale ploeg voor den laatsten officiee- len wedstrijd van het seizoen, die ditmaal een bijzondere kracht proef zal zijn, daar tegen de Zwitsers te Bern zal worden gespeeld. Wel is waar hebben we aan Bern een aangename herinnering, daar op dat terrein Nederland in 1934 de eerste en tot dusver eenige overwinning op Zwitserland op vreemden grond heeft behaald, doch dat maakt de taak der onzen niet minder' zwaar. Zondag spelen in onze ploeg slechts 4 spe lers, die dien wedstrijd hebben meegemaakt en wel Anderiesen, Paauwe, Vente en Smit. Bij de Zwitsers is er sedert 1934 nog veel meer veranderd. Indien men niet den veteraan- en record-internationaal Minelli voor dezen wedstrijd „van stal" had gehaald, zou zelfs geen enkel Zwitschers speler van dien Bern- schen wedstrijd op a.s. Zondag van de partij zijn! Het Zwitsersche elftal is tegenwoordig op internationaal gebied een kracht, waarmede alle andere elftallen rekening moeten hou den. Van het begin van 1938 tot op heden speelde de Zwitsersche ploeg 14 interna tionale wedstrijden, waarvan ze er 7 won, 3 gelijk speelde en slechts 4 verloor. Zwitserland won van Engeland met 21, van Tsjecho- Slowakije met 40, van Portugal met 21 1-0 en 4-2, van Duitschland met 4-2 en van Hongarije met 31. Tegen Duitschland werd tweemaal gelijk gespeeld; bij de wereldkampioenschappen was de stand ook na verlenging gelijk. Ver der speelde Zwitserland tegen Polen 33, Verloren werd van België met 30 en dat nog wel op eigen terrein, wat een bijzondere verrassing was. verder van den Ierschen Vrijstaat te Dublin met 4—0, van Hongarije met 2—0 en van Italië op vreemden grond met 2—0. Onze nationale ploeg heeft in dezelfde pe riode slechts 7 wedstrijden gespeeld, waar van Nederland er 3 won 2 van België en 1 van Hongarije 2 gelijk speelde tegen België en Denemarken en 2 verloor te gen Schotland en Tsjecho-Slowakije, zoodat ons internationaal record van den laatsten tijd onder doet voor dat der Zwitsers. Wat de in den loop der jaren gespeelde wedstrijden van onze ploeg tegen Zwitserland betreft, staat op het oogenblik Zwitserland iets in het voordeel. Van de 13 tot dusver ge speelde wedstrijden werden er 7 door Zwit serland en 6 door Nederland gewonnen. Het merkwaardige van deze in 1920 begon nen wedstrijdenreeks is, dat op een enkele uit zondering na, steeds de thuisspelende ploeg de overwinning behaalde. Zelfs al gingen wij met een zeer sterke ploeg, die mooie overwin ningen had behaald, dan eindigde de wed strijd in Zwitserland toch met een neder laag! Dit was zóó opvallend, dat men tenslotte tot de conclusies kwam, dat het Zwitsersche klimaat daarop van invloed moest zijn! Zelfs heeft de Medische Commissie van den K.N.V.B. de zaak onderzocht. Eerst in 1934 is met deze traditie gebroken. Onze ploeg heeft in dat jaar deelgenomen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap in Italië, waar bij onze eerste tegenstander de Zwitsersche ploeg was. In de bekende „we gaan naar Rome!"-stemming trok de Nederlandsche ploeg, vergezeld van een record aantal sup porters naar Milaan, waar ons elftal, dat in derdaad goed in elkaar zat, echter met 3—2 door Zwitserland werd geslagen. De teleur stelling was natuurlijk geweldig. Die neder laag was waarschijnlijk de grondslag voor de Nederlandsche overwinningen, die eenige maanden later te Bern werd behaald. Met Leo Halle tusschen de palen, met een sterke mid denlinie bestaande uit Bas Paauwe, Anderie sen en Van Heel en een binnentrio Vente- Bakhuis-Smit, hadden we een zeer sterke ploeg, die op fraaie wijze onze eerste overwin ning een feit maakte. De Zwitsersche ploeg. IN de Zwitsersche ploeg van a.s. Zondag zit ten verschillende bekende spelers. Zoo hebben Minelli, Vernati, Abegglen, Bickei en de beide Aebi's reeds tegen onze ploeg ge- soeeld. Minelli en Abegglen waren ook in het Zwitsersche elftal, dat ons te Milaan heeft ge slagen. - 5<- 1 Van den aanval heeft men m Zwitserland groote verwachtingen. Met zijn snelle en han- dise spelers. Alleen Abegglen, die langzamer hand veteraan begint te worden, is wat langzaam, doch hij is sterk in het uitbuiten van kansen, wat een groote gave is. De eenige debutant in de ploeg is de vleugelhalf Bich- sel. doch Vernati en Springer zijn voortref felijke halfs, zoodat de middenlinie toch wel sterk genoeg zal blijken te zijn. Onze spelers. -T N ons elftal zit geen enkele debutant, al JL staan Stam en Dijkstra nog slechts aan het begin van hun internationale loopbaan. Vijf spelers van het elftal zijn, wat interna tionale wedstrijden betreft, reeds in de dub bele cijfers. Aan het hoofd staat onze aan voerder Anderiesen, die 45 maal de Oranje trui heeft gedragen. Op hem volgen Smit met 25 wedstrijden, Bas Paauwe met 24, Calden- hove met 23 en Vente met 19. In totaal heb ben de spelers reeds 158 internationale wed strijden achter den rug, zoodat men voor plankenkoorts niet bevreesd behoeft te zijn! Bas Paauwe zal dus a.s. Zondag zijn zilveren jubileum als internationaal vieren. Hij debu teerde in het Nederlandsche elftal in Mei 1932 bij een wedstrijd tegen Ierland, doch kwam toen eerst ter elfder ure in de ploeg. Zijn broer Jaap zou nl. spelen, doch deze kreeg kort voor den wedstrijd last van een oude ver wonding, waardoor hij het niet durfde wagen. Bas viel voor hem in. Deze deed dat zóó goed. dat Jaap het hem zeker niet zou hebben kunnen verbeteren. Maar jammer voor Bas gaf de Keuze-Commissie daarna aan den ste viger Pellikaan de voorkeur. Eerst op 4 No vember 1934 werd Bas Paauwe als interna tionaal gekozen; toevallig was dat voor den wedstrijd tegen Zwitserland te Bern, den eer sten wedstrijd in Zwitserland, die door onze ploeg werd gewonnen. Zijn eigenlijk debuut was uitstekend, waardoor hij onmiddellijk een vaste plaats in de ploeg kreeg, die hij tot op heden behouden heeft. Een paar maal was hij in verband met een ongeval niet beschik baar. Het zou zeker wel aardig zijn, indien Bas Paauwe zijn jubileum zou kunnen vieren met een overwinning op het zelfde terrein, waar hij eigenlyk zijn loopbaan als internationaal be gon. Of dat echter zal gebeuren is een andere vraag. Men mag de Zwitsersche ploeg zeker niet onderschatten. Het laatst zagen we dat elftal spelen in den wedstrijd om het wereld kampioenschap tegen Duitschland te Parijs, waarbij het een voortreffelijken indruk heeft gemaakt. De ploeg moet in den herspeelden wedstrijd tegen Duitschland, dien we niet bij woonden, zelfs nog beter hebben gespeeld. Men kan dus op een krachtigen tegenstand reke nen. Aan den anderen kant staat, dat ook onze ploeg goed in elkaar zit. Dijkstra zal de moei lijkheden van zijn debuut thans wel hebben overwonnei. en o'aardoor in den geheelen wed strijd zijn beste spel kunnen toonen. Calden- hove is iets beneden zijn besten vorm, maar hij is toch altijd nog een voortreffelijk s: Ier. In onze middenlinie zullen Andriesen en Paauwe hun rol weer naar behooren ver vullen en indien de binnenspelers van den aanval zich ditmaal iets meer op het maken van doelpunten toeleggen dan ze in den laat sten wedstrijd tegen de Belgen hebben ge daan, mag men van deze voorhoede toch ze ker eenige doelpunten verwachten. We hopen, dat de beste ploeg zal winnen; indien Nederland die beste ploeg zal zijn, zullen we dat extra met vreugde begroeten. C. J. GROOTHOFF. Zondag a.s. zal het Nederlandsch voet balelftal te Bern een uiterst zwaren wed strijd te spelen hebben tegen de in de laatste seizoenen zoo succesvolle Zwit sersche nationale ploeg. Onze speciale voetbalmedewerker Groot- hoff en onze Zwitsersche correspondent leverden er ons beschouwingen over, die wij beide op deze pagina afdrukken. Als goede optimisten blijven wij het beste hopen voor ons nationale elftal en wij vertrouwen, dat het zeker niet aan goeden wil zal ontbrekenmaar overigens vreezen wij wel een beetje. Moge het in élk geval een mooie strijd worden. 10 JAAR JAC. NIERSE. De bekende heerenmodezaak en kleermakerij van den heer Jac. Nierse, Kalverstraat her denkt deze maand haar 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum vindt een bijzondere reclame-aanbieding plaats, waar van ongetwijfeld velen zullen profiteeren, in eerste plaats omdat de fa. Nierse in deze tien jaar veler vertrouwen gewonnen heeft en in de tweede plaats omdat het jubileum in een tijd valt-, waarin vele heeren wat nieuws gaan aanschaffen. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Petten IJm. 49, Flamingo Um. 25, Maria IJm. 95, Hoop IJm. 46, Delft IJm. 17. SCHOORSTEENBRANDJE De brandweer heeft gistermorgen een schoorsteenbrandje gebluscht in een perceel aan de Pres. Steijnstraat. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het Noordoosten: Droog weer, helder tot licht bewolkt, meest matige Zuidoostelijke wind, zelfde temperatuur. Voor het Zuidwesten: Gedeeltelijk be wolkt, geen regen van beteekenis, meest matige Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind, zelfde temperatuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 54 F. Laagste hedennacht 48 F. Hoogste heden 50 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 754 n Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zaterdag v.m. 4.41 uur; n.m. 5.03 uur. Zondag v.m. 5.19 uur; n.m. 5.44 uur. Maandag v.m. 6.00 uur; n.m. 6.26 uur. D© kern van het elftal, dat verleden jaar En p. 9®iand en De le3enwooidig3 Duitschland sloeg, nog behouden. Zwitsersche spelmethode. BRIDGE-CLUB SANS-ATOUT. De uitslagen van de wedstrijden om het clubkampioenschap luiden: 1. J. Berlee en J. Nijman 67f2 m.p., 2. J. Bos en G. de Boer 64 m.p., 3. C. Spruit en G. Zoon tjes 62 m.p., 4. De heer en mevrouw Blokdijk 60 m.p., 5. de heer en mevr. Blom 59 m.p., 6, Tand en Th. Braam 58y2 m.p., J. J. Dil en G. Tabak 57 m.p., 8. J. v. Leeuwen en G. Daal huizen 56i/2 mip>( 9 r, Hoen en C. Geldermans 551/2 m.p. De eindstand van deze wedstrijden luidt: 1. De heer en mevrouw Blokdijk 1301/2 m.p., 2. J. Berlee en J. Nijman 124V2 m.p., 3. G. Tabak en J. Dil 117 m.p., 4. C. Spruit en G. Zoontjes 115 m.p., 5. De heer en mevrouw Blom 113 m.p., 6. J. Bos en G. de Boer 111 m.p., 7. A. Tand en Th. Braam 111 m.p., 8. J. v. Leeuwen en G. Daalhuizen 104 m.p., 9. C. Geldermans en R. Hoen 101 m.p. De overige leden speelden een onderlingen wedstrijd met de volgende resultaten: 1. Gebrs. Hoogebooni 43 m.p., 2. Dames Kok en Braam 40y2 m.p., 3. C. Nijman en K. Kee 37J/2 m.p., 4. G. Steenbergen en W. de Boer 36y2 m.p., 5. A. Roodzand en P. v. d. Werff 35 m.p., 6. Mevr. Dil en P. Daalhuizen 32V2 m.p., A. Michel en C. Numan 27 m.p. Groep Blauw: 1. De heer en mevr. v. d. Lin den 41 y2 m.p.. 2. De heer en mevr. v. Amstel 34^ m.p., 3. Mevr. Tabak en A. Tabak 32J/2 m.p.. 4. G. C. Tabak en W. G. Kleine 32J/2 m.p., J. Klaver en J. Broekhuizen 30 m.p., 6. Mevr. Steenbergen en J. de Vries 28 m.p., 7. P. v. Groningen en N.N. 27 m.p., 8. T. Rozijn en C. Visser 26 m.p. BEGRAFENIS OUD-WETHOUDER J. F. BRAUN. Hedenmorgen is op het R.K. kerkhof in de Peperstraat het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer J. F. Braun, oud-raadslid en oud-wethouder van Beverwijk. In de Pa rochiekerk van de H. Agatha werd de uitvaart mis gecelebreerd door een priester-neef van den overledene, den zeer eerw. heer P. v. d. Kolk. De baar werd gevolgd door een zeer groot aantal belangstellenden, waaronder we zagen burge meester Mr. H. J. J. Scholtens; den heer A. A. Post, gemeente-secretaris; den heer N. J. Out, wethouder; den heer G. K. de Bie, directeur van Openbare Werken; den heer J. W. A. C. van Loenen, oud-secretaris van Beverwijk; den heer C. A. Zwager, oud-wethouder; den heer Mr. A. Moens en het bestuur van de Harddraverijver - eeniging Prins Bernhard, van welke vereeniging de overledene eere-voorzitter was. De kist werd slechts gedekt door een bloemstuk van de Harddraverijvereeniging. De beaardingsplech- tigheid geschiedde eveneens door den zeereerw. heer Van der Kolk, met dezelfde assistentie als bij de requiem. SANTPOORT TOESTAND SLACHTOFFER VAN HET VERKEERSONGEVAL ZEER ERNSTIG. Naar wij hedenmorgen bij informatie aan het Antoniusziekenhuis vernamen, is de toe stand van den heer W. uit Alkmaar die gis teren bij het op den Rijksstraatweg plaats gevonden verkeersongeluk, gewond werd, zeer ernstig. Weineen! Gas los laten -desnoods wal bijremmen, als u zoo'n waarschuwingsbord passeert. Want dat staat slechts op plaat sen, waar onverwacht gevaar kan dreigen. Dus: weest op uw hoedel Ontwerp Perswet ontmoet critiek. Het Ontwerp-Wet, om voor de persvrijheid nauwere grenzen te trekken, heeft, voorzoover de pers er tot nu toe haar meening over heeft gegeven, geen gunstig onthaal gevonden. Zoo noemt „De Telegraaf" (neutr.) het ontwerp- wet „Overbodig en Schadelijk". Het blad schrijft o.m.: „Men slaat te 's-Gravenhage ons volk te laag aan. Het is een oude waarheid, dat on betrouwbaarheid en overdreven felheid het tegengif in zichzelf dragen. Bij onontwikkelde volken moge men met leugens en verdraaide voorstellingen de menigte in beroering kun nen brengen, bij ons volk is dat onmogelijk". Het blad zegt verder o.a.: „Het tijdstip, dat de regeering uitkiest om een nieuwe Perswet uit te vaardigen, is uiterst ongelukkig gekozen. Wij leven in een tijd, waarin de regeeringsbemoeiing zich ieder uur verder uitbreidt. Het aantal ambtenaren stijgt met den dag en het is niet te verwon deren, dat onder het vele koren ook kaf schuilt. Indien de regeering ooit critiek noo- dig had, dan is het in een periode, dat zij tel kens weer nieuwe paden moet betreden, pa den, die zij zelf niet kent. Slechts een vrije pers, waarin het publiek zonder schroom zijn klachten en grieven, kan uiten, kan naast het parlement een rem zijn op de gevaarlijke experimenten, waaraan de regeering zich in onze dagen moet wagen. Geen ongelukkiger oogenblik dan het huidige had men kunnen uitkiezen om de vrije meeningsuiting in ons land van hooger hand te beperken. Nederland is een oud vrij land. Wij hebben tot nu toe onze vrijheid met wijsheid weten te gebruiken, want bij alle critiek, die op be staande misstanden terecht wordt uitge oefend: waar is het land waar het beter gaat, dan hier? De eenige landen, die in welstand en gematigd bestuur met het onze vergeleken kunnen worden, zijn landen waar dezelfde politieke vrijheid heerscht als bij ons. Het is daarom een raadsel, waarom onze regeering, die toch zorgen genoeg aan haar hoofd heeft, dit oogenblik uitkiest om een Perswet voor te bereiden, die naar onze diepe overtuiging niet alleen overbodig, maar zelfs schadelijk is. Het wil er bij ons niet in, dat ons parlement den minister op den uiterst gevaarlijken weg, dien hij wil inslaan, zal volgen" „Het Volk" (sóc. dem.) oppert de veronder stelling, dat hetgeen in de pers met betrek king tot Oss te berde is gebracht het besluit van minister Goseling tot het ontwerpen de zer wet sterk heeft beïnvloed. Het blad ver volgt dan: „Trouwens, het geheele uitgangspunt van dit ontwerp ademt een streven om de katho lieke denkwereld aan het Nederlandsche volk (Van onzen Zwitserschen correspondent) Genève, 1 Mei 1939 Het Zwitsersche voetbalminnende publiek wordt dit seizoen 1938/1939 niet door landen- wedstrijden verwend. Nadat in het vorige sei zoen niet minder dan vijf landenwedstrijden (tegen Italië, Polen, Tsjechoslowakije, België en Engeland) in Zwitserland hebben plaats ge had, hebben wij.er in dit seizoen nog slechts twee kunnen aanschouwen (tegen Portugal en Hongarije) en aanstaanden Zondag zal de wedstrijd tegen Nederland te Bern reeds de laatste van dit seizoen worden. Weliswaar zul len de Zwitsers daarna nog op reis gaan naar België, naar Polen en naar Scandinavië, doch voor de duizenden, die zich steeds op het bij wonen van een internationalen kamp verheu gen zijn deze buiten 's lands grenzen gespeelde wedstrijden geen vergoeding voor het gemis daarvan in eigen land. De bescheidenheid van het aantal thuiswed strijden in dit seizoen wordt te meer betreurd, omdat Zwitserland tegenwoordig een goed elftal heeft, zoodat de kansen, om een overwin ning der eigen landgenooten te kunnen toe juichen, thans niet ongunstig zijn. Van de 7 wedstrijden, die in de seizoenen 1937/1938 en 1938/1939 tot dusverre op Zwitserschen bodem gespeeld zijn, heeft Zwitserland er slechts één verloren: ongeveer een jaar geleden te Lau sanne tegen België! Juist de het zwakst geach te landen bleven in Zwitserland ongeslagen: België, dat zelfs een fraaie 3—0 overwinning behaalde, en Polen, dat het tot een gelijk spel van 3—3 wist te brengen. Ook Italië wist een gelijk spel te behalen, doch de overige vier wedstrijden, tegen Engeland, Tsjecho Slowa kije, Portugal en Hongarije, eindigden alle vier met een prachtige Zwitsersche overwinning. Nederland, dat aanstaanden Zondag te Bern tegen Zwitserland spelen zal, en België, dat een week later de Zwitsers te Luik zal ont vangen, zullen het dus niet gemakkelijk heb ben. Ook hierom niet, omdat het tegen deze landen uitkomende elftal op slechts enkele wij zigingen na nog dezelfde samenstelling zal hebben, als de ploeg die verleden jaar zoo schitterend te Zürich van Engeland en te Pa rijs tijdens de Wereldkampioenschappen van Duitschland won. Het elftal zal te Bern, en behoudens onvoor ziene omstandigheden ook de week daarop te Luik, in de volgende samenstelling spelen: Schlegel (Young Fellows, Zürich); Minelli (Grasshoppers, Zürich), Stelzer (Lausanne); Springer (Grasshoppers), Vernati (Grasshop pers), Bichsel (Lausanne); Bickei (Grasshop pers), Amado (Lugano), Paul Aebi (Grenchen), Trello Abegglen (Servette, Genève) en Georges Aebi (Servette). Van het elftal van verleden jaar tegen Engeland en Duitschland zijn uit gevallen Huber, doelverdediger, Lehmann, ach terspeler, Lörtscher, middenspeler, en Walla- cek, voorhoede. Stelzer en Paul Aebi hebben echter reeds herhaaldelijk een plaats in dit Zwitsersche elftal gehad, o.a. op 2 April te Zürich, toen de Hongaren met 3—1 geslagen werden. Zij zijn dus goed met de spelmethode vertrouwd. Alleen de doelverdediger Schlegel en de links-middenspeler Bichsel kunnen als ..vreemde eend in de bijt" beschouwd worden, doch zullen den algemeenen samenhang van het overigens zoo goed op elkander ingespeelde elftal zeker niet verbreken varen doelverdediger, die reM?Sïrlsew& het nationale elftal voor den ia •raakten gewonen doelverdedieeï S8e- gesprongen. Alleen de jonge Sj? de toes is nationale ervaring, doch tater. Lausanne, de club die dit jaar ta om den Zwitserschen beker gewom,! past zich uitstekend bij die L w® keen sche nationale elftal aan Zwitser-! Van de Zwitsersche snéier, h»M, vrijwel Europeesche vermaardheid- ea> Vernati en Trello Abegglen nei1 Mmelii Minelli heeft reeds meer'dan en strijden voor Zwitserland gesneeld T1®*»!- plaats-kiezen, zijn kundig koS™ /'!n soed« snelle tusschenbeide komen, ïïfn tachu®04- vnjdende trappen, zijn somtijds\Sïl8e.be" melooze energie maken hem tot l?» ka- beste achterspelers van Europa op te leggen. Het richt zich tegen critici, wie het niet om „de waarheid" is te doen. Net alsof er, in den vrijen strijd der meeningen, spra ke zou kunnen zijn van een vaste waarheid van geval tot geval, door een of ander gezags orgaan te omschrijven voor heel het ko ninkrijk der Nederlanden. Overigens gebiedt de objectiviteit te erkennen, dat, al schijnt het ontwerp met name tegen de N.S.B. te zijn gericht, ook de katholieke publiciteitswereld door de voorgestelde strafbepalingen gevoe lig kan worden getroffen". Het blad hoopt later nog gelegenheid te hebben „tot een meer nauwgezette toetsing van de nieuw voorgestelde bepalingen. Afge scheiden van hun geestelijken oorsprong zijn onze hoofdbezwaren van tweevoudigen aard, n.l. de rekbaarheid en daarmede dus de wil lekeur van hetgeen hier wordt voorgesteld en de nutteloosheid er van. Reeds uit de toelich ting blijkt, dat de minister niet alleen onware, maar ook lichtvaardige beschuldigingen wil treffen. Nu zijn wij zeker geen vriend van lichtvaardige aantijgingen, maar wij houden werkelijk ons hart vast, wanneer de Neder landsche rechter met zijn befaamde wereld vreemdheid, moet gaan uitmaken of een journalist lichtvaardig is geweest in het uiten van zijn beschuldigingen. Onder zulk een régime zou een critiek, als ons blad, maar ook de „N. R. Crt." zich met betrekking tot Oss heeft veroorloofd, reeds dadelijk aan het ge vaar eener strafrechtelijke vervolging hebben bloot gestaan. Want lichtvaardig kan men alles noemen, waarmede men het niet eens is. En uit de toelichting blijkt alweer, dat de mi- speelde hij uit disciplinaire gronden A® gen Hongarije mede. Hij werd eJbu, te- genust zoodat leder Zwitser zich toLÏÏ de Technische Commissie he?SS« nade heeft opgenomen. Tegen ES Be" hij weder een nationale hefd zijn c/mtf' forsch. somtijds wat al te forsch ontaSI0 gen een der Oranjehemden worT» ,te- juicht door dezelfde toeschouwers een fluitconcert en ,J>ful"-geroeD mt??, 5 wanneer hij diezelfde spelmethode an energie m een competitiewedstrijd teeïll plaatselijke club toepast' a de Vernati behoort evenals Anderiesen in Nederlandsche^ elftal reeds tot de veterane» Doch ook hij is voor het nationale elftal Z onmisbaar. Hij was als plaatsvervangende 2 m het najaar te Londen voor den welA Vasteland tegen Engeland. Vernati is een vallende spil die in goed voeden van de voor uitmunt°° d°°r k0lte a'S doorlmB'pS, Trello Abegglen speelt reeds sinds 1927 in het nationale elftal. Indien hij niet een paar jaren ™°rhetPransche Soehaux gespeeld had, S slechts bij uitzondering den jongsten Abegglen aan het Zwitsersche elftal wilde afstaan zon hij wellicht de 67 landenwedstrijden van zijn ouderen broeder Xam reeds overtroffen heb ben! In 1930 speelde hij voor het eerst teeen Nederland mede, te Zürich, toen hij 3 van de 6 Zwitsersche doelpunten tegen ons maakte Dit zal hij thans niet meer doen. De jaren heb ben zijn schotvaardigheid verzwakt, doch Trel lo is een strateeg van den eersten rang, Het is een genot om te zien, hoe hij steeds onmiddel lijk den toestand overziet en den bal in de juiste richting plaatst. Van de andere spelers van het Zwitsersche elftal verdient Springer nog vermelding als de held van den wedstrijd tegen Engeland, toen ook de beste Engelschen dezen rustigen speler niet voorbij konden komen. Dit seizoen is Springer echter niet meer in zijn grootschen vorm van verleden jaar. Voorts moet Bickei vermeld worden als de balkunstenaar, die alles schijnt te kunnen, doch helaas meestal van zijn groote gaven niet voldoende voordeel weet te trekken. Paul Aebi is het type van den „tan- kenden" middenvoor, die het voornamelijk van eigen individueel spel moet hebben, meestal natuurlijk bij zijn doorbraakpogingen faalt, doch toch ook voldoende malen een keihard schot weet te lossen, dat met een doelpunt be kroond wordt en zijn opname in het nationale elftal rechtvaardigt en ten slotte zij de aan dacht gevestigd op zijn naamgenoot Georges Aebi, die met Paul tot de voor de tegenpartij gevaarlijkste voorhoedespelers behoort en ook in het nationale elftal reeds herhaaldelijk ge toond heeft, hoe ook vleugelspelers der voor hoede doelpunten kunnen maken! Wat de algemeene spelmethode van het Zwitsersche elftal betreft, deze is nogal origi neel. De kantspelers der middenlinie blijven sterk terug, om de verdediging bij te staan. Somtijds maken zij meer den indruk eveneens achterspelers te zijn dan deel van de midden linie te vormen. De eigenlijke middenlinie wordt gevormd door den spil Vernati en den linksbinnen Trello Abegglen, die elkander uit nemend begrijpen en door hard zwoegen de verbinding tusschen de achterhoede en de voorhoede in stand houden. Vaak beheerschen deze aanvallende spil en terugblijvende links binnen der voorhoede met hun beidjes het ge heele middenveld. Hoe onmisbaar de een voor den ander is, bleek het vorige jaar te Lausan ne, toen de Technische Commissie Trello als te „oud en langzaam" had laten uitvallen, met het gevolg dat Vernati bijna niets meer waard was en de voorhoede, zonder eenigen steun van achteren, niets tegen de Belgen kon uitrich ten. Ondersteund door Vernati en Trello te zamen kan de Zwitsersche voorhoede dank zij den snellen en handigen vleugelspelers Georges Aebi en Bickei en den goedschietenden Paul Aebi, wien Amado stellig menigen bal goea voor de voeten zal leggen, in iederen landen- wedstrijd op een paar successen met doelpun ten rekenen. Het is echter de vraag, of de ver dediging ditmaal zal stand houden, nu de ge- nister van oordeel is, dat de rechter, bij de „wc oan toepassing der wet, zich van zeer simpele re- woonlijk rechtsspelende^ S^telzer^ de P^alirike> deneeringen zal mogen bedienen". „Ons tweede hoofdbezwaar geldt de on doelmatigheid dezer bepalingen. De ervaring, met persbeperkingen in Indië opgedaan, is in dit opzicht een baken in zee. De nationaal- socialistische infectie der geesten gaat daar rustig voort, maar de abonnés op ons blad moeten zich een vertraagde ontvangst ge troosten, omdat de censor ieder nummer ge lieft door te lezen op mogelijke onvertogen heden. Wij vreezen dan ook, dat de toepas sing der nieuwe bepalingen het eigenlijke kwaad ook in Nederland niet zullen aan tasten". AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 5 MEI Thalia Theater: „Peter de Groote" en „Zij trouwde den Melkboer", 8 uur. Rex Theater: „Mr. Moto speelt hoog spel" en Avonturen in het bosch", 8.15 uur. Theater de Pont: „Marie Antoinette", 8 uur. ZATERDAG 6 MEI Thalia Theater: „Peter de Groote1' en „Zij trouwde den Melkboer", 8 uur. Rex Theater: „Mr. Moto speelt hoog spel" en. Avonturen in het bosch", 8.15 uur. Theater de Pont: „Marie Antoinette", 8 uur. den uit vorm geraakten Lehmann als linker verdediger zal moeten innemen. Minelli en Stelzer zijn zeker tegenwoordig de twee beste achterspelers van Zwitserland. Of deze uitste kende rechts-achterspelers ook goed naast ei kander kunnen spelen met Stelzer op de nem ongewone linkerplaats, zal de wedstrijd zen ons moeten leeren. B, DB JONG VAN BEEK EN DONK Hollywood Permanent zonder electra, compleet 2.00 Permanent Ideal, compl. 1-50 Krul Permanent 0.75 Wasschen en Watergolf.... 0.50 Onduleeren 0.40 ALLEEN BIJ VELSEN NOORD TEL. 3585 iBeverwüU»

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10