IJMUIDEN Nieuwe verordeningen voor de Straatbelasting. Alle openbare land- en waterwegen worden in de belasting betrokken. Uniform heffingspercentage voor gebouwde eigendommen. Opbrengst wordt geraamd op rond f 180.000. Artikel 1 der verordening op de heffing van een straatbelasting legt bij de heffing een be perking op, welke door de bewoordingen van artikel 280 der gemeentewet niet wordt gevor derd, aldus schrijven B. en W. aan den gemeen teraad. In dat artikel toch wordt de mogelijkheid van belastingplicht gevestigd voor gebouwde eigen dommen en daarbij behoorende erven, die aan openbare land- of waterwegen in de gemeente belenden of in de onmiddellijke nabijheid daar van gelegen zijn en wegens ongebouwde eigen dommen, die aan deze wegen belenden of op deze wegen uitgang hebben. In het genoemde artikel der verordening daar entegen wordt slechts gehandeld over eigendom men aan die openbare landwegen in de gemeen te, welke door haar aangelegd, bij haar in on derhoud, door haar verlicht, door haar gerioleerd zijn, door haar schoongehouden worden of waaraan door haar bepaalde verbeteringen zijn aangebracht, alsmede over eigendommen aan openbare landwegen in de gemeente, aangelegd met goedkeuring van den Gemeenteraad en waarvoor in de vergunning tot aanleg de ver plichting is gesteld tot overdracht in eigendom aan de gemeente. In artikel 280 der gemeentewet is met te le zen, dat het alleen zou veroorlooven de belasting te heffen ten aanzien van perceelen, gelegen aan een openbaren weg, die bij de gemeente zelve in onderhoud is. Integendeel: daarin wordt alleen geëischt, dat er een openbare land- of waterweg is, waaraan de eigendommen belenden of in welks onmiddellijke nabijheid zij gelegen zijn en dat de gemeente kosten heeft te maken, niet voor bepaalde wegen, maar in het algemeen voor aan leg en onderhoud van openbare wegen c.a. Aldus de Hooge Raad in verschillende arresten, terwijl in een ander arrest werd uitgesproken, dat het artikel geen verband vordert tusschen de kos ten, door de gemeente gemaakt voor zekere land- of waterwegen en de heffing wegens aan die wegen gelegen perceelen. Zal zoo volledig mogelijk van de in artikel 280 der gemeentewet gevestigde bevoegdheid wor den gebruik gemaakt, dan dienen alle aan open bare land- en waterwegen in de gemeente gele gen perceelen in de belasting te worden betrok ken. Bovendien is zulle een regeling billijker dan de huidige. Immers behoeft het geen betoog, dat ook ten behoeve van perceelen, gelegen aan an dere dan aan de gemeente in eigendom toebe- hoorende of door haar onderhouden openbare land- of waterwegen van het gemeentelijk we gennet wordt geprofiteerd en de straatbelasting voor deze perceelen volkomen verdedigbaar is. B. en W. achten het echter wel gewenscht, on der de ongebouwde eigendommen niet te be grijpen de perceelen grond waarop het bedrijf van landbouw, veeteelt-, tuinbouw, bloem,- of bloembollenkweekerij wordt uitgeoefend. Artikel 2 der heffingsverordening bepaalt, door wie de belasting is verschuldigd en als zoodanig wordt aangemerkt hij, die op 1 Januax-i krach tens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht in de kadastrale leggers is aangewezen. Bij de toepassing van dit artikel is ten behoeve van een behoorlijke invordering de wenschelijkheïd gebleken, om, wanneer na 1 Januari het perceel, waarvoor de aanslag is opgelegd, in andere han den overgaat en van genothebbende verwisselt, de mogelijkheid te scheppen, ook den nieuwen verkrijger geheel of gedeeltelijk voor de straat belasting aansprakelijk te stellen. Het gebeurt n.l. meermalen, dat verhaal op den vroegeren genothebbende niet mogelijk blijkt en de ge meente dan afhankelijk is van de tegemoetko mendheid van den nieuwen verkrijger, om de be lasting te voldoen. Dit is een ongewenschte toe stand, welke een voorziening vraagt. Hierbij moet evenwel worden bedacht, dat in net rondschrij ven van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 8 Maart 1937, No. 9499, afd. B.B., Gedepu teerde' Staten werden uitgenoodigd om bij de beoordeeling van gemeentelijke verordeningen op de heffing van een belasting op onroerende goederen, rekening te houden met het arrest van den Hoogen Raad van 2 December 1936, waarbij een bepaling van een heffingsverordening onver bindend werd verklaard uit overweging, dat voor de aansprakelijkstelling van een derde de vereischte wettelijke grondslag ontbreekt. In artikel 4 der heffingsverordening worden de heffingspercentages vermeld. De voorge stelde wijziging van artikel 1 der verordening, waardoor alle aan openbare land- en waterwe gen gelegen perceelen in de belasting worden betrokken tegen het gewone percentage, doet de noodzakelijkheid van een afzonderlijke heffing voor het schoonhouden van rijkswegen en voor tegel- of klinkervoetpaden langs die wegen, zoo mede voor de perceelen, gelegen aan wegen, welke aan de gemeente in eigendom zullen wór den overgedragen, ophouden. Daarenboven dienen ook de afzonderlijke per centages voor onderhoud, verlichting en riolee- ring te verdwijnen. Zij wekken den indruk, dat de verhouding dezer kosten er een is als die der heffingspercentages en dit is niet meer juist. Vooral wanneer de werkzaamheden ter uitvoe ring van het rioleeringsplan gereed zijn, zal de verhouding der kosten van afvoer van water en vuil tot die van het onderhoud wederom een be langrijke wijziging ondergaan en het heeft geen zin, om door onderlinge wijziging der percentages die verhouding opnieuw te benaderen. Trouwens, wanneer het verband tusschen de kosten, aan een bepaalde straat besteed en de belasting voor aan die straat gelegen perceelen, zooals hierboven medegedeeld, wordt ontkend, dan ontvalt aan de heffing van verschillende percentages de voornaamste, zoo niet de eenige grond. B. en W. meenen dan ook, dat in de verorde ning voor gebouwde eigendommen een uniform heffingspercentage behoort te worden vastge steld evenals thans reeds het geval is voor on gebouwde eigendommen. In het 2e lid van artikel 4 der heffingsverorde- ning wordt bepaald, dat wegens gebouwde eigen dommen en daarbij behoorende erven, gelegen aan wegen, voor welker onderhoud de door den Gemeenteraad bepaalde bedragen in de ge meentekas zijn gestort, terzake van onderhoud en rioleering de helft der gewone belasting zal worden gevorderd. Bij Raadsbesluit van 12 Oc tober 1926, No. 2, werd de hier bedoelde ver plichting tot storting, omdat zij nadeelig werkte voor de gemeente, opgeheven. Hoewel reeds toen werd aangetoond, dat de rente van de voor on derhoud gestorte bedragen veel geringer is dan de op grond van die bepaling verleende reductie op de straatbelasting, bleef de betrekkelijke be paling in de heffingsverordening ongewijzigd en het niet-verdedigbare verschil in belasting ge handhaafd. Ook hieraan dient thans een einde te komen. Afgezien nog van de omstandigheid, dat het voordeel der lagere belasting in veel ge vallen wordt genoten door belastingplichtigen, die bovenbedoelde storting op geen enkele wijze hebben betaald, alsmede van het tot vragen en reclame's aanleiding gevende verschil in belas tingbedrag tusschen perceelen van gelijke ka dastrale huurwaarde in dezelfde straat of in an dere straten, mag worden aangenomen, dat het indertijd gestorte bedrag door verminderde be lastingheffing is gecompenseerd. Immers inder tijd is reeds aangenomen, dat de straatbelasting op grond van deze stortingen ten hoogste met 1 pet. der kadastrale huurwaarde had mogen wor den verminderd, terwijl deze reductie steeds 3 pet. heeft bedragen. Wanneer bovenvermelde wijzigingen worden aanvaard kan een hoogere opbrengst van de straatbelasting worden verwacht. Meerdere per- ce,elen, thans niet in de belasting betrokken, zul len daaronder komen te vallen en van andere zal een hooger percentage worden geheven. Als gevolg van die wijzigingen kan, in plaats van de thans bestaande maximale heffing van 7 pet., naar berekening van B. en W. met een uniforme heffing van 6 pet. der kadastrale huur waarde van gebouwde eigendommen met daarbij behoorende erven worden volstaan, terwijl de belasting terzake van ongebouwde eigendommen op 5 pet. kan gehandhaafd blijven. Tenslotte is nog de termijn, waarvoor onthef fing van straatbelasting wegens het onverhuurd en ongebruikt blijven van perceelen mogelijk is, van twaalf tot zes maanden teruggebracht. Enkele kleine wijzigingen van administratie- ven aard .worden niet afzonderlijk vermeld. De vraag of bij aanneming van bovenvermelde wijzigingen de te vorderen bijdrage billijk is kan bevestigend worden beantwoord. De ten laste der gemeente komende kosten voor aanleg, onder houd, verlichting en afvoer van water en vuil bedragen rond f 295.000. Dit bedrag zal een be langrijke verhooging ondergaan zoodra de ge meente verplicht is over te gaan tot de betaling van rente en aflossing op de door het Werkfonds beschikbaar gestelde gelden voor de uitvoering van het rioleeringsplan. De opbrengst der belas ting worde geraamd op rond f 180.000. B. en W. stellen U voor, om met inachtneming van het bovenstaande een nieuwe in concept opgemaakte verordening op de heffing van een straatbelasting vast te stellen. Jaarvergadering van den Clir. Metaalbewerkersbond. Gisteravond werd in het Herv. Verenigings gebouw de jaarvergadering gehouden van de plaatselijke afdeeling van den Chr. Metaal bewerkersbond. De vergadering, die een feestelijk karakter droeg, werd geopend door den voorzitter den heer M. Schouten, die allereerst wees op den gespannen tijd. waarin deze vergadering ge houden wordt. Hij verheugde zich in de vrij heid die hier nog heerscht, waardoor men in staat is om vrij bijeen te kunnen komen. Verder kon hij, tot zijn blijdschap mede- deelen, dat de afdeeling met 20 leden vooruit is gegaan. Na de verslagen van secretaris en pen ningmeester was het woord van den heer G. Hordijk uit Leiden lid van het hoofdbe stuur die begon met de felicitatie van het hoofdbestuur over te brengen. Vervolgens herinnerde hij aan de verslagen die beide gunstig luidden.. Ook van den bond zelf niets dan goeds. Het ledental beweegt zich in stijgende lijn. Het jaar 1938 noemde spreker een, voor den bond gezegend jaar. De loonen zijn iets omhoog gegaan en van drie dagen is een geheele week vacantie verkregen. Voorts noemde spreker het een zegen, dat er in ons land een Christelijke organisatie be staat. Het.is voor een Christen een voorrecht dat er voor hern is een organisatie waar hij zijn beginsel kan uitleven. Spreker wilde gaarne erkennen, dat vele kantleden dit niet voldoende begrijpen. Deze zien alleen naar de materieele voordeelen, .die een organisatie met zich meebrengt. De principieele arbeider verstaat dat beter en weet, waarom het gaat bij de uitleving der beginselen. Spreker stond uitvoerig stil bij datgene wat door de orga nisatie verkregen is. Op dit alles lettend, kan met alle vrijheid gesproken worden van de groote zegeningen die door de vakbeweging zijn gekomen. Deze zegeningen brengen ook met zich mee verplichtingen. Deze zijn: steeds op de bres te staan voor de belangen der ver- eeniging. Men moet meewerken aan de ge zondmaking en den uitbouw der. vereniging. Ieder, zeide spreker, heeft in deze zijn plicht tegenover God en zijn mede-arbeiders. Vele maatschappelijke vrijheden zijn verkregen en het is de taak der leden, deze te bewaren opdat het niet gaat zooals in andere landen reeds het geval is. Met den wensch, dat in het komende jaar alle leden hun plicht mogen kennen, eindigde spreker zijn opwekkend woord. Hierna werd overgegaan tot het feestelijk gedeelte van den avond en was er gelegenheid aan ver schillende afgevaardigden tot het overbren gen der gelukwenschen De heer A. Kooy districtsbestuurder uit Amsterdam sprak een opwekkend woord. Verder werd de avond, die goed bezocht was, doorgebracht met samenspraken, zang en verloting. REX THEATER vertoont: „Mr. Moto speelt hoog spel" en „Avontuur in het bosch". De befaamde Peter Lorre schiep de figuur Mr. Moto, die even beroemd werd als Charlie Chan van wijlen Warner Oland. Beide creaties loopen zelfs via Lee Chan, zoon van Charlie Chan doorelkaar, zooals blijkt uit den vol genden inhoud: Mr. Moto heeft het drukst bezochte college van heel de juridische faculteit. Ook de school voor hooger politiepersoneel volgt met de grootste aandacht de practische en theoreti sche lessen, welke de zoo beroemde Japansche polïtie-expert geeft. Tot de trouwste leerlingen behoort Lee Chan, de zoon van den beroemden Chineescnen speurder Charlie Chan. Harold Huber en Peter Lorre in „Mr. Moto speelt hoog spel". (Rex Theater.) Opwindend moet het heeten, dat een plot selinge moord allen opschrikt en hen voor den ernst der feiten stelt. Het betreft een mis daad in de bokswereld; de bekende midden gewicht Bill Steele heeft zijn tegenstander knock-out geslagen en deze sterft. Echter niet door de gevolgen van het boksen, maar door het een of ander giftig vocht, dat tijdens den wedstrijd in zijn oog' moet zijn gekomen. Het is dus van het grootste belang, te weten te komen, hoe dat in zijn werk is gegaan en of de bokser Steele schuldig of onschuldig aan deze misdaad is. Het gif is op zijn hand schoen gevonden en dat is een zeer bezwa rende aanwijzing! Natuurlijk is' het 't gemakkelijkste, hieruit te concludeeren, dat Steele de dader is, maar Mr. Moto is van oordeek dat 't hier een uiterst geraffineerde misdaad betreft; onderzoekin gen hebben aangetoond, dat de vloeistof op deze handschoen moet, zijn gespoten! Maar door wien? En hoe? Wellicht zou Mr. Moto eenige hulp gehad hebben van Lee Chan, maar deze heeft zelf de handen vol met een medeleerling, de oud- bokser Wellington, die thans voor speurder wil worden opgeleid, maar die een eigenaardig en slecht passend gebrek heeft: hij lijdt aan kleptomanie! Inmiddels schiet het onderzoek niet hard op. De misdadiger hult zich volkomen in het duister en de moeilijkheden stapelen zich op. Eindelijk en ten laatste komt er wat licht. Weliswaar kan Mr. Moto nog in het geheel niet zeggen wie de dader is, maar de wijze waarop hij te werk is gegaan, wordt hem duidelijker. Dus besluit hij een val voor hem op te stellen, die een toonbeeld is van Aziati sche sluwheid. Hoe een en ander in zijn werk gaat, hoe de misdadiger waarop geen der toeschouwers een oogenblik verdenking heeft gekoesterd daar invliegt, worde dus als verrassende onthulling' bewaard voor hen, die het met eigen oogen zullen aanschouwen. In elk geval leidt deze film tot een gelukkig einde. Als tweede hoofdfilm wordt vertoond de geestige film „Avontuur in het Bosch". R.K. DAM- EN SCHAAKVEREENIGING GEZELLIG SAMENZIJN. De eindstand der eerste halve competitie le kl. dammen is 'als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. P. v. Buuren 10 8 11 17 P. Balm 10 6 1 3 13 Th. de Reus 10 5 3 2 13 S. Nanne 10 5 2 3 12 Chr. Bakker 10 3 3 4 9 J. Speet 10 3 3 4 9 N. Zoontjes 10 4 1 5 9 L. Haver 10 3 2 5 8 B. Gjertsen 10 2 3 5 7 P. v. d. Klooster 10 2 3 5 7 J. Jasperse 10 2 2 6 6 Voor den op Zondag 7 Mei a.s. te spelen wed strijd G.S. tegen D.I.O., hebben donateurs (trices) op vertoon van donateurskaart vrijen toegang. Op het terrein van Stormvogels werd een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Hollandsch (in gestreepte truien) en Engelsch marine-personeel. De elftallen poseeren voor onzen fotograaf. Er verandert nog meer bij de pontsteigers. de door hen ingestudeerde gehoore brachten: Mienlir v, VZlek\verkj6. lïtrorc Fllv T anKuipe^ Eigendommen van den heer Melgerd onteigend. In ons blad van Woensdag hebben wij een eenigszins uitvoerig relaas gegeven van de ver anderingen, die er gaande zijn nabij het stoom- pontverkeer ten Zuiden van het Noordzeekanaal, welke veranderingen verband houden met de verbreeding van het Noordzeekanaal en de daar door noodzakelijk geworden verplaatsing van de pontsteigers. In bedoeld artikel hebben wij in het bijzon der gewezen op de moeilijkheden, die er zijn ontstaan voor het verkeer, waarvoor thans een nieuwe weg is aangelegd, omdat in het tracé van het uiteinde van den ouden Rijksweg (die ook zoo heel oud nog niet is) de werkput moet worden gegraven voor de nieuwe steigers, die vlak achter de zaak van den heer Melgerd en de andere perceelen aan dat gedeelte van de Meer- vlietstraat komen. Het verkeer naar en van IJmuïden en de pont zou, wanneer de nieuwe steigers met hel Noord zeekanaal verbonden worden en de tegenwoor dige noodweg weer vervalt, door de Verlengde Middendorpstraat of de Meervlietstraat geleid moeten worden, omdat tusschen de eigendom men van den heer Melgerd en de nieuwe pont haven geen riumte voor een weg zou overblij ven. Aangezien ook deze toestand wegens het toekomstige uitvallen van den Stationsweg van tijdelijken aard zou zijn, mocht niet verwacht worden, dat het Rijk tot dure onteigening zou overgaan. Maar feitelijk ter elfder ure zal dit toch ge schieden. Het heeft lang geduurd voordat een beslissing is gevallen, maar deze week heeft de heer Melgerd bericht ontvangen, dat zijn eigen dommen onteigend zijn en gesloopt zullen wor den. Dit beteekent, dat er een weg zal worden aangelegd als verbinding tusschen den Rijksweg en den Amsterdamschen weg met pontveer en Stationsweg. En er schijnt haast bij het werk te zijn, want de heer Melgerd is aangezegd, dat hij binnen zes weken zijn zaak moet ontruimen, hetgeen nadat de Rijkswaterstaat al eenige jaren omtrent deze kwestie aan het overwegen, wikken en we gen is geweest, een rijkelijk korte termijn ge noemd mag worden. Voor het verkeer lijkt dit wel de beste oplos sing. Er komt nu dus een weg schuin over het geprojecteerde plein, waarop beide hoofdwegen zullen worden aangesloten. Een nieuw postkantoor. Zoodra een begin wordt gemaakt met de ver breeding van het Noordzeekanaal tusschen pont- veer en spoorbrug zal het postkantoor aan den Stationsweg moeten verdwijnen. Er zal dus een nieuw gebouwd moeten worden, dat wel kleiner zal worden dan het tegenwoordige. Wij hebben geïnformeerd naar de plaats, waar het nieuwe kantoor gebouwd zal worden en vernamen, dat dit komt aan den Zuidkant van het nieuwe plein aan de Meervlietstraat, nabij het nieuwe ge bouwtje van het P.E.N. Het is nog niet bekend, of ook de andere per ceelen aan de Meervlietstraat nabij dat van den heer Melgerd onteigend en afgebroken zullen worden. Voor een goede oplossing lijkt dit wel noodzakelijk. THALIA THEATER: „Peter de Groote" en „Zij trouwde den melkboer". Het Thalia-Theater brengt deze week een meesterwerk, cfat de geheele Europeesche en overzeesche pers in extase bracht „Peter de Groote". Het Handelsblad schreef over deze film: De film „Peter de Groote" onder regie van Wladimir Petrow brengt een episode uit het leven van den Tsaar in beeld, beginnend bij de nederlaag der Russen bij Narwa en eindi gend bij de groote overwinning, die Peter I bij Poltawa behaalde. Zij geeft een overzicht van verscheidene groote hervormingen, die Heiligers, Elly Leeuwerik. Egbert L" "Uiy Jong, Jopie Eerland, Cor van Vhf-, "hl Henny Schram, Huib Groenendijk cn Ina de Vr.es vormden deze eeW.. P' Ter afwisseling liet een meisf«i^ e:oeP' met een kaboutersprookje hooren Wrt1s ïch Na dit vlotte intermezzo traden ai pianisten op Cor en Tam Visser Boekhoven, Jelly van Tilburg L™!eHy Ha Lies Belgraver, die hun eerste leerjaL ter den rug hadden en het DuhlSi al ach- vrij behoorlijk opgediende nummeSM!js n»t zig houden. Toch kunnen we den b(- van ons afzetten, dat het werk 'S*14 bare les voor de eapaicteiten der leerV W het meerendeel te zwaar was. rünB®n voor De dwergjes, een zangspellen J voor een korte onderbreking- de e w®er ..tweede stem" raakte geen ènkele m?1,'^^ wijs en de afmarsch was aardig EeS Van de De dwergjes werden opgevolJT? en' Rini, Rie, Gerri en Jan Noy, die d»«°°r Lony- familiekwintet kunnen vormen een Waar Nadat in de pauze den heer van Tin, ge geschenken waren overhandigd vniïï'' Mni" ge leerlingen een zangspel op, ontWi™ t,ni- Japansch sprookje. Voor de costnm aan e« schikking en danspasjes had de leider .n a dacht gehad: wat een werk is rr c aa«- schouwd, aan geweest om de voorbereidt b!" treffen en m welk een korle soannl ctKn zulk een opvoering aan het gT*» «ftl waardeering voor dezen arbeid J" Alle Alhoewel de leerlingenavond precies half begonnen was, waren er bil de m acbt elf eerst 23 van de 35 discipelen hiB geweest en konden we helaas wegen, l gevorderde uur het slot van het program», meer bijwonen. En twijfelen niet oK vW nink. Tinus Gorter, Will Winkel Jan R. Annie Drenth, Rie en Mies van' w... ÏÏa' Groot. Rie, Lies en Mien Jurridbn* gm ra Boekhoven zullen hun Ieeraar eer aaS'V" hebben zoowel met hun solistisch spel aK? 4- en 6-handige werken. m de deze despoot in zijn rijk aanbracht. Belang wekkend is het, dat de gedwongen Vereuro- peaniseering van Rusland, welke zeer ver schillend werd beoordeeld, in deze film een positieve waarde krijgt. De regisseur is erin geslaagd, zoowel in de uitbeelding van de ka rakters als in de geheele sfeer van de film, een voortreffelijk beelcl van dit tijdvak te geven. Soms is deze rolprent van bijna al te realis tische opzet, bijvoorbeeld de groote-massa- scène vóór de kerk, als de klok uit den toren wordt gehaald om versmolten te worden. Af zichtelijk verminkte bedelaars en kreupelen strekken in fanatieke geloofsovertuiging de handen ten hemel in de heilige veronderstel ling, dat de Anti-Christ in het land is geko men. Dreunend valt de klok voor hun voeten neer. In de stilte die hierop volgt "tijgt plotseling een lange rauwe, bijna dierlijke kreet uit de rijen dezer ellendigen op. De Russische typen zijn scherp uitgebeeld, vooral de figuur van Peter de Groote in de vertol king door N. Smirnow. Zijn schier boven- menschelijke arbeidskracht en de volle over gave aan het werk. dat hij op zich had geno men, worden r.reffend geaccentueerd. Een werkelijk alles overweldigend, opzienbarend Russisch filmgebeuren na Potemkin. Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia: „Zij trouwde den melkboer". Een daverende comedie met Joan Fontaine en Allan Lane in de hoofdrollen. Leerlingenavond Willem van Tilburg. Als liet winterseizoen zich ten einde spoedt geven de plaatselijke muziekinstituten acte de présence met hun openbare lessen en leerlingen- avonden. En het sedert jaren gevestigde insti tuut van den heer Willem van Tilburg ont breekt dan nooit op het programma. Zoo was dan Donderdagavond in ,,'t Wapen van Velsen" wederom een talrijk gezelschap bij een om kennis te nemen van de vorderingen der leerlingen dezer school en zij werden door den heer van Tilburg met enkele woorden welkom geheeten. Zooals gebruikelijk begon het programma met de leerlingen uit het eerste en tweede studie jaar. Het waren er heel wat, die zich lieten hoo- re enn die al naar gelang van aanleg en karak- W. BOUWEN KETELHUIS. Het bouwen van een ketelhuis bii de fau der Algemeene Handels Centrale aan de B..a rijstraat is opgedragen aan de fa P h»..! Zn. alhier, neere AANGEKOMEN. 4 Mei: IJstroom m.s. Leith Bomma s.s. -Rotterdam Vega s.s. Sandarne Sandhill m.s. New Castle Nic. Michalos s.s. Stratoni Frey s.s. Malmö Friso m.s. Rotterdam Ton S. m.s. Briton Ferry Siljan s.s. Tunis Hetton s.s* New Castle Sarito s.s. Corpus Christi Zeester s.s. Londen Jantina m.s. Londen Ara s.s. Bergen Amstelstroom m.s. Huil Hontestroom s.s. Londen Melissa m.s. Cardiff Wilbo m.s. Londen Enid Mary s.s. Goole VERTROKKEN. 3 Mei: Frieda Rehder s.s. Rotterdam Acclivity m.s. Zwijndrecht Hoop m.s. Rotterdam M. v. St. Aldegonde m.s. Batavia Coen m.s. Aberdeen Alstern s.s. Londen Urd s.s. Antwerpen Salland s.s. Hamburg Mars s.s. Hamburg Rhein s.s. Hamburg Trito s.s. Rotterdam Gambian m.s. Rotterdam Batavia m.s. Skiën Bolbec s.s. Swansea Kemphaan m.s. Aberdeen Matros s.s. Hamburg Pluto s.s. Kopenhagen 4 Mei: Marne m.s. Kings Lynn Sheaf Crest s.s. New Castle Bomma m.s. Oslo Kolenaaavoer. Het Engelsche stoomschip Hetton is hier van New Castle aangekomen met een lading steen kolen voor de Hoogovens. Groote diepgang, Met een diepgang y-an 87s Meter passeerde het met stukgoederen beladen Nederlandsche mo tor-passagierschip Marnix van St. Aldegonde, op weg van Amsterdam naar Batavia, uitgaande het NoordzeekanaaL IJzerverscheping. Van Amsterdam is het Nederlandsche motor schip Pygmalion in de buitenhaven van het Hoogovenbedrijf aangekomen om een partij ijzer bij te laden voor een haven aan de Mid- dellandsche Zee. SANTPOORT Ernstig verkeersongeval op den Rijksweg. Motorrijder uit Alkmaar bij een botsing met een auto iwaar gewond. Gistermiddag ongeveer half vijf vond op den Rijksweg ter hoogte van de kruising van den Slaperdijk een ern stig verkeersongeval plaats, waarbij de bestuurder van een motorrijwiel zeer ernstig gewond werd en naar het An- tonius-Ziekenhuis overgebracht. De motorrijder de heer W. wonende te Alk maar naderde met een flinken gang het kruis punt uit noordelijke richting, juist toen van Haarlem de heer V. wonende te IJmuiden met zijn auto kwam aanrijden. Door een misver stand of wellicht door het plotseling uitwijken naar de richting van de Hoofdstraat van de auto volgde een hevige botsing. De motorrijder werd als 't ware door den radiator van de auto geschept, met het gevolg, dat hij met het noow door de voorruit vloog, die aan den rechter kant geheel versplinterde. Met een hevig bloe dende hoofdwonde bleef het slachtoffer, wiens pet in de auto terechtkwam, bewusteloos liggen Spoedig schoten eenige ooggetuigen toe en ook dr. Mak was weldra aanwezig om de eerste nuip te verleenen. Het bleek dat het slachtoffer er zeer ernstig aan toe was. Met de ziekenau van den heer van Gameren werd de n130 bewusteloozen toestand naar het AnfflffiP-»3* kenhuis vervoerd. Vermoedelijk heeft nu ee schedelbasisfractuur bekomen. Het motorrijwiel werd geheel vernield en oo de auto werd ernstig beschadigd. De heer bleef echter ongedeerd, hetgeen hij vooral 33 aan te danken heeft, dat de ruit vóór zijn plaats heel bleef. De auto, die voorts aan voorzijde op eenige plaatsen ingedeukt w werd in beslag genomen. t De motorbrigade der gemeente stelde een uitgebreid onderzoek in en hield zich vo onledig met de regeling van het verkeer-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2