Wijziging van internationale treinverbindingen H.canders Amerikaansch karakter en Amerikaansche politiek. Kinderlijk - maar daarbij eerlijk en idealistisch. èamtdieksltepeiikQ det Hed. Sitaame^n Tandarts mag geen lachgas gebruiken Het Amerikaansche volle heeft, zooals ieder ander volk, vele sympathieke en minder sympa thieke eigenschappen. Alles is een kwestie van smaak. Ook de beoordeeling van een ander volk, Voor mijn smaak zijn de sympathieke eigen schappen overwegend. Ik geloof dat er geen volle is waartusschen te leven minder moeilijkheden baart dan juist het Amerikaansche. Voor een goed deel is dit te danken aan de hartelijkheid, de welwillendheid en de beleefdheid waarmede de Amerikaan den vreemdeling bejegent. Daar over heeft men in Nederland wel eens een ver keerd denkbeeld. De film de Amerikaansche film! heeft daartoe bijgedragen. Die schildert den Amerikaan maar al te dikwijls als een gang ster, als een fuifnummer, of als een gomkau- wende ruwe klant. Wie dan hier de werkelijk heid ziet, bemerkt dat het anders is. Men geeft u ook wel den indrukl dat Amerikanen „busi- ness-men" zijn voor wie tijd geld is en die den bezoeker afsnauwen wanneer hij op dien gou den tijd beslag komt leggen. Ook dit is niet zoo. Niet alleen dat iedereen u met welwillendheid te woord slaat, ge kunt op een Amerikaansch kantoor ook veel gemakkelijker in contact ko men met de „big bosses", de groote bazen, dan dat in Europa het geval is. Van gewichtigheid is bij zulke heeren geen spoor te ontdekken. Wie durft te ontkennen dat dit in Nederland niet het geval is? De begrippen „geen tijd" „wilt u nog eens teqig komen" en „weet meneer van uw komst'' zijn hier zeldzaam. En ik geloof dat de Amerikaansche meihode de juiste is. Iedere zalcenleider die het druk heeft, beschikt nog wel over vijf of tien minuten per uur om een bezoe ker te woord te staan. Wanneer hij dien tijd niet heeft is hij een slechte leider. Een werkelijk groot zakenman vindt zich zelf niet zoo bijzon der gewichtig als kleine zakenlieden elders zich wel eens vinden. Men is hier ook niet „geheimzinnig*. Men vindt het goed zooveel mogelijk open kaart te spelen. Wanneer iedereen open kaart speelt is dat voor iedereen leerzaam. Ik sprak hier een Nederlandsch zakenman, directeur van een groot bedrijf in een provinciestad. In Nederland is dat bedrijf en is de naam van dien zakenman goed bekend. Maar in New-York was hij natuurlijk een van de vele onbekenden. Zij naam zegt hier niets. De naam van de Nederlandsche provincie stad, waar zijn bedrijf gevestigd is, evenmin. Hij had alleen een aanbevelingsbrief bij zich van een Nederlandschen consulairen ambtenaar, waaruit blijken kon dat hij een fatsoenlijk man was. Deze zakenman wilde een uitgebreid on derzoek instellen naar Amerikaansche toestan den, gewoonten en methoden in zijn bedrijf. Hij vreesde dat zijn poging wellicht onbescheiden gevonden zou worden en dat wanneer 't hem tenslotte al zou gelukken een discrete blik ach ter de schermen en in .de boeken te slaan dit de grootste moeite en vele voorbereidende be sprekingen zou kosten. Hoe verbaast was hij toen hem bij zijn eerste voorzichtige poging, om informaties te verkrijgen, een schrijftafel in het kantoor ter beschikking werd gesteld alsmede een van de procuratiehouders, die de opdracht kreeg den Nederlandschen collega alles te laten zien wat deze begeerde en hem bij te staan bij zijn onderzoekingen. Ik vermeld dit als een ken merkend staaltje van Amerikaansche zakenop- vattingen, Amerikaansche eenvoud en Ameri kaansche welwillendheid. En ik geloof dat deze opvatting er een is waarmede niet-Amerikaan- sche zakenlieden hun voordeel kunnen doen. Een andere kenmerkende Amerikaansche eigenschap is wat voor onze maatstaven en op vattingen „kinderlijkheid" is. Als vreemdeling staat men wel eens verbaasd over de dingen waarover de menschen zich hier druk maken. Een groot volk met groote problemen dat op grootsche en indrukwekkende wijze deze pro blemen onder de oogen ziet en tracht op te los sen, een machtig, jong en spiritueel volk dat groote dingen op ieder gebied geschapen heeft, dat een breeden blik heeft op sociale en eco nomische vraagstukken en toestanden; een volk met een eminente tooneelcultuur, een schitte rende litteratuur en een indrukwekkende jour nalistiek dat zelfde volk interesseert zich voor dingen en gebeurtenissen, die in onze oogen be lachelijk van onbelangrijkheid zijn. Dezer dagen isde kat van het stadhuis te New-York ge storven. Die kat was door Jimmy Walker, on zaliger nagedachtenis, „Tarnany" genoemd. Heel New-York heeft meegeleefd met Tamany's ziek te. Heeft Tamany's dood betreurd. En heeft de lange stukken gelezen die de bladen aanTa rnany gewijd hebben. De „New-York Times", de grootste, best-geïnformeerde en misschien wel meest-gezaghebbende courant des lands heeft een groot portret van de kat Taniany afgedrukt. Door de radio werden gedurende de nieuwsuit zendingen mededeelingen gedaan over Tarnany. Terwijl het brave beest onder dierendokters handen was in het dierenhospitaal kwamen er. 10.000 telefoontjes of te informeeren hoe het ging. Deze zelfde kinderlijkheid komt tot uiting in de vele verhalen, gedrukt en gesproken over filmartisten en hun hebbelijk- en onhebbe lijkheden; in de behoefte om nummero's één te craeëeren: Amerika's huisvrouw no. 1; Ame rika's schooljongen no. 1; Amerika's moeder no. 1; ze zijn er alle drie, met nog een stuk of vijftig nummero's 1 meer. Ge bemerkt de kinderlijkheid ook in verschil lende radio-uitzendingen. Er is hier bijvoorbeeld een veelbeluisterde uitzending, onder auspiciën van en als indirecte reclame voor een genees middelenfabriek, gedurende welke een ongetwij feld zeer wijs en menschlievend man aan alle menschen, die hem om raad komen vragen bij hun intieme gezins— en levensmoeilijkheden, dezen raad geeft ten aanhoore van eenige tiental len millioenen wildvreemde menschen, die daar in hun huiskamer naar zitten te luisteren. Het is werkelijk treffend op welk een menschelijke en milde wijze deze man zijn antwoorden onmid dellijk weet te geven en nog treffender, zeer ont roerend vaak, is het de narigheden te hooren waarmede al die anonieme wanhopigen bij hem aankomen. Maar zou het bij ons niet ondenkbaar zijn dat iemand, al blijft hij ongenoemd, voor de microfoon zijn hart komt uitstorten of dat een £:v?ikundige, een geestelijke of een paedagoog be reid zou worden gevonden in de studio van een omroepinstelling zijn spreekuur te houden. Maar men doet wel goed te bedenken, dat in dit kinderlijke en onbevangene heel veel moois zit; veel jongs, onschuldigs en nobels. En ook dat wij in Europa ons wel eens schamen voor onze eigen kinderlijkheid, die zich dan toch im mers bijvoorbeeld in de duisternis van de bios coop komt uiten in het plezier dat we hebben aan de meesterlijke teekenfilmpjes.uit Ame rika. Menige minister, generaal of burgemeester genieta evenzeer als zijn zoontje van Popeye's, of Micky's of Pluto's hachelijke avonturen. Lezen bij ons groote menschen dikwijls niet met even veel aandacht, als de jongens en meisjes voor wie ze bestemd zijn, de kindervertellingen, de sprookjes en de versjes in de krant? Hebben wij niet genoten van Walt Disney's geniale her schepping van Sneeuwwitje en haar zeven dwergen? Al komt het ten onzent niet zoo ver als in Amerika, waar de uiteindelijke overwin ning van Popeye steeds met daverend applaus van de zaal wordt bezegeld en waar de dikke aartsvijand van den spinazie-lievenden zeeheld bij al zijn schurkenstreken op afkeurend gesis wordt onthaald. Uiteraard is de hier gegeven poging tot ken schetsing van kenmerkende Amérikaansche eigenschappen snel en niet volledig. Maar wan neer ik generaliseer en wanneer ik in enkele grove lijnen deze schets getrokken heb, dan deed ik dit om duidelijk te maken hoe de Amerikaan denkt over de dingen, die in het brandpunt van de Enropeesche en ook van de Amerikaansche aandacht staan. Wat wij „kinderlijkheid" noe men kan ook „onbedorvenheid" heeten en wan neer het Amerikaansche volk met recht jong mag worden genoemd, dan is met deze jeugd ook dat verfrisschende idealisme verbonden dat ook met de jeugd van den individueelen mensch samengaat. Daarom is de Amerikaan ook eer lijk. In de kleine dingen kunnen wij dat dage lijks ervaren. En daarom stelt hij er prijs op good sport" te zijn, een sportief mensch in zijn levensuitingen. Daarom ook vindt hij de Europeesche dingen, zooals die zich nu voltrek ken, zoo onsportief dat hij er niet anders dan verachting voor gevoelt. En een verachtelijk man gaat men uit den weg. Men laat zich niet met hem in. Tenzij hij u te na komt en benadeelt. Een deel van het Amerikaansche volk acht de phase van het te-na-komen niet aanwezig. Een ander deel acht deze phase wel aanwezig. Demo cratisch en trotsch op de democratie van zijn land is, in staatkundigen zin, iedere Amerikaan. En verreweg het grootste gedeelte der Ameri kanen is dus principieel en hevig anti-totalitair van gezindheid. Men behoeft er niet aan te twij felen dat de Amerikaansche openbare meening onvoorwaardelijk achter de democratische ideo logie staat. Maar niet iedereen is- ervan over tuigd: ten eerste: of zijn democratie bedreigd wordt, wanneer de Europeesche democratieën bedreigd worden; ten tweede: of dit „democra tieën" niet beter tusschen aanhalingsteelcens kan worden geplaatst. Rusland, Roemenië, Turkije en Griekenland zijn" den Amerikanen niet demo cratisch genoeg, Polen evenmin. Zoo wordt de strijd over deze vraag steeds he viger. Een strijd die zich uit in de couranten en in de volksvertegenwoordiging. In ieder geval is dit een vaststaand feit: de jeugd, de kinderlijk heid en het idealisme, de eerlijkheid en het „good sportsmanship" van het Amerikaansche volk brengt eerlijke en ideëele motieven in de arena, die aan den aanblik van dezen strijd iets zeer nobels geven. In beide kampen. En ook dit is iets wat de Europeesche toe schouwer zoowel met verwondering als met be wondering aanschouwt. Er is hier een zekere ridderlijkheid in den strijd, die de Europeaan den Amerikaan wel mag benijden. - Mr.. E. ELIAS. Veerboot met veertig mijnwerkers omgeslagen. Vermoedelijk allen verdronken. TOKIO, 4 Mei. In de prefectuur Akita heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij vele dooden te betreuren zijn. Een veerpont, waarop zich veertig mijnwerkers bevonden, die over de Jonesjiro-rivier werden gezet, sloeg om en alle opvarenden verdwenen in de diepte. Tot nu toe zijn 12 lijken geborgen, men veronder stelt dat allen omgekomen zijn. (United Press). Amerikaansche stem voor onder handelingen met Hitier. Hitler's rede een ernstige beschuldiging tegen de economische onrechtvaardigheden, constateert Alfred Landon. KANSAS CITY, 4 Mei. Alfred Landon, de vroegere gouverneur en tegencandidaat der re publikeinen van Roosevelt bij de presidentsver kiezing, heeft in een rede, die door alle Ameri kaansche zenders verspreid werd, een oproeping gericht tot alle landen der wereld om Roosevelt's voorstel een vredesconferentie bijeen te roepen te ondersteunen. Hij critiseerde echter Roose- velts buitenlandsche politiek „daar de president door zijn redevoeringen en ook door zijn han delingen de neutraliteit van Amerika opgegeven heeft". „Hitler's rede", zoo zeïde Landon, „heeft de deur voor onderhandelingen opengelaten en deze mogelijkheid om te onderhandelen moet in op- bouwenden zin benut worden. Misschien zullen de Ver. Staten in de naaste toekomst een vre- des-appèl tot de wereld richten. Hitler's rede is een ernstige beschuldiging tegen de economische onrechtvaardigheden. Wij moeten de situatie, zooals die is, beschouwen en indien wij dat doen moeten wij openlijk bekennen dat de fouten van de Engelsche, Fransche en ook Amerikaansche staatslieden in zekere mate voor die onrecht vaardigheden verantwoordelijk zijn en ook voor het aan het bewind komen van Hitier'. (United Press). Italië verlangt naar ontspanning van het Poolsch-Duitsche conflict. ROME, 4 Mei :(Havas). Men acht het bezoek van den Duitsehen minis ter van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, aan zijn Italiaanschen collega, graaf Ciano, van groot be lang. Het schijnt dat beide staats lieden het Poolsche vraagstuk willen behandelen en hun houding na de rede, welke de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, morgen zal houden, willen bepalen. Men veronderstelt, dat Italië aan zal dringen op matiging in het Duitsch- Foolsche conflict, dat Italië in een moeilijke positie brengt. Italië heeft steeds goede betrekkingen met Polen onderhouden, welke nog versterkt zijn bij het jongste bezoek van graaf Ciano aan Polen en Italië verlangt dan ook sterk naar een ontspanning tusschen Warschau en Berlijn. Daar om heeft men Polen aangeraden ver standig te zi jn, de Duitsche voorstellen in overweging te nemen en te onder handelen. UTRECHT 4 Mei. In een dezer dagen ge houden persconferentie in een der hoofdgebou wen der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht werden nadere mededeelingen verstrekt betref fende de internationale verbindingen in de zomerdienstregeling. Tal van belangrijke wijzigingen moesten worden aangebracht, voornamelijk in vex-band met de invoering van den halfuursdienst op het middennet, alsmede door de maatregelen, welke door het buitenland werden getroffen ten opzichte van de internationale treinen. In vele gevallen werden belangrijke vertra gingen voorkomen door in Nederland het rangeeren zooveel mogelijk tot een minimum terug te brengen, waardoor in tal van gevallen een aanmerkelijke tijdsbesparing werd verkregen en in enkele zelfs een vertraging in een ver snelling kon worden omgezet. Toch kan met vreugde geconstateerd worden, dat de Nederlandsche Spoorwegen het in 1938 ingenomen vrijwel unieke standpunt ten opzichte van de internationale treinen heeft kunnen vast houden, waarbij de nationale trein de voorrang heeft voor den internationalen trein. Zoo zal het reizigers die geen ernstig bezwaar hebben ten opzichte van overstappen en veel haast hebben mogelijk zijn het eindpunt sneller te bereiken dan de internationale trein, die aan de grens plaatsen den voorrang zal moeten geven aan den nationalen trein. Door dus plaats te nemen in een nationalen trein, in veel gevallen een snel leren electrischen trein, kan de reis op Neder landsch gebied aanmerkelijk worden bekort. Ongetwijfeld zullen velen hiervan gebruik maken. Naast de wijzigingen, die verband houden met de invoering van den zomertijd, waardoor de internationale treinen welke van, naar en over Duitsch- land loopen, alsmede enkele treinen over België naar en van Zwitserland, een uur later van Nederland vertrekken en een uur later daar aankomen, wor den een aantal der internationale ver bindingen belangrijk gewijzigd. Ingelegd is een directe boottrein Amsterdam C. S.—Vlissingen, met doorgaande rijtuigen Je, 2e en 3e klasse, welke te 10.20 uur van Amster dam C. S. vertrekt. Van 15 Mei tot en met 30 September zullen dagelijks aan alle stations verkrijgbaar zijn twee-daagsche retours naar Harwich over Vlis singen. In Juni,- resp. Juli a.s. zullen de nieuwe motorschepen der Maatschappij „Zeeland", naamd „Koningin Emma" en „Prinses Beatrix" in de vaart komen. De verbindingen naar en van Parijs zijn behoudens enkele minutenwijzigingen niet ver anderd. In de verbindingen van Eindhoven naar Brussel worden geringe wijzigingen gebracht. Copyrlghl P. I. B. Box 6 Copenhagen Zij had dit nog maar nauwelijks gezegd, of de nachtegaal begon te zingen. „Dat is hem", zei 't keukenmeisje, „hoor, hoor! Kijk, daar zit h£", en ag wees haa-r vinger op een grauw vogeltje tus schen de takken. „Hoe is het mogelijk!" zei de kamerheer, „zóó heb ik hem mij nu ij kleur verschoten, toen hij zoo veel voorname menschen om zich nooit voorgesteld. Wat ziet hij er eenvoudig uit. Hrj is zeker van |j heen zag." „Lieve nachtegaal", riep het keukenmeisje nu hardop, „onze genadige keizer wil aoo graag, dat je voor hem zingen zult!" In verband met de invoering van a uursdienst op het z.g. middennet knm haü' internationale verbindingen over' Zev in de langrijke wijzigingen. evenaar be- De Rheingoldlrein van Nederland naar 7„, seriand en verder wordt op Nederland ru bied niet meer vereenigd met den S? ge' dagtrem vervoerd en bestaat dus landsch gebied uitsluitend uit waarvoor op Nederlandsch gebied normale d-treintoeslag verschu'diad Duitsch gebied de f.d.-toeslag. op Neder- salon-rijtuigen alleen dé De Rheingold krijgt doorgaande Hoek van Holland—Milaan en term* sterdam S.B.B. en terug. Tijtuigen en Am. Polen wenscht een langdurige vredesperiode. Maar aan de Poolsche rechten in Danhi» kan niet getornd worden. DANTZIG, 4 Mei (P.A.T.) - Ter teler., held van den Poolschen nationalen feeE" vond hier gisteravond een bijeenkomst nX waarin de vice-voorzitter van den Pool .S Landdag. Surzynski, de In DantzigSS Polen heeft toegesproken. en® „Polen", zoo zeide hij. „wenscht een lanr. durige periode van vrede, maar in zoovm» het land roemrijke tradities heeft is het b. reid, zijn vitale eererechten te verdediem Dantzig is gelegen aan de monding van d» Weichsel, dat een Poolsche stroom is ik ta ervan overtuigd, dat een samensmeltinr iil nationale belangen van de Duitsche bevolkine in de vrije stad, en der belangen van den Poolschen staat mogelijk is. Polen erkent het recht der Duitsche bevolking in de vrije stad haar nationale, economische, sociale en no-' litieke leven te organiseeren volgens haar eigen behoelten, maar zal met stelligheid on eischen de eerbiediging van zijn eeuwenoude rechten van vrijen toegang tot de zee en van de rechten der Poolsche bevolking in Dantzig", Het Hongaarsche parlement ontbonden. BOEDAPEST, 4 Mei (Havas). De Hongaarsche Kamer is ontbonden. Vermoedelijk zullen met Pinksteren' nieuwe verkiezingen worden gehouden en de bijeenkomst van de nieuwe Kamer is bepaald op 10 Juni. Zware boete wegens te lage belastingaangifte. GRONINGEN, 4 Mei: De rechtbank te Groningen veroordeelde heden den bakker D. V. te Uithuizen, die gedurende twintig jaar zoowel zijn inkomen als zijn vermogen aan merkelijk te laag bij de belasting had aan gegeven, waardoor hij het rijk in totaal voor een bedrag van naar schatting zevenduizend gulden had benadeeld, tot tienduizend gulden boete of zes maanden hechtenis. De eisch was vier maanden gevangenisstraf, HAARLEM, Donderdag. Veertien dagen geleden werd door de Recht bank het appèl behandeld van den tandarto S. uit Bloemendaal, die door het kantonge recht wegens het gebruik van lachgas voor zijn patiënten tot een geldboete van f 6 was veroordeeld. De officier sloot zich op grond van de ver klaringen van dr. T. Hammes uit Amster dam, prof. dr. N. M. Josephus Jitta uit Den Haag en dr. J. Jansma uit Hilversum aan bij de houding van den kantonrechter, con- cludeerend dat tandarts S. een algemeen ge voelloosmakend middel heeft aangewend, het geen volgens de Wet verboden is. De verdediger mr. F. v. d. Goot, vroeg vrijspraak op grond van de motiveering dat lachgas gebruikt met de doelstelling als in het onderhavige geval geen aanwending is van een algemeen gevoelloosmakend middel. De Rechtbank deed hedenmorgen uitspraak verwierp het pleidooi van den verdediger en veroordeelde den verdachte tot een geldboete van f 6 subs, 1 dag. De Rechtbank overwoog dat lachgas alge- heele of gedeeltelijke gevoelloosheid van het geheele lichaam en niet van een bepaalae plaats van het lichaam teweeg brengt. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Bij de 's-Gravenhage gehouden Staat examens voor muziek is voor het theoretiscn gedeelte middelbaar-onderwijs geslaagd mej. Riek Coppeé te IJmuiden, leerlinge der Toon kunst Muziekschool te Haarlem. dat wil ik met het grootste genoegen ant woorüde de nachtegaal en hij zong, dat het een lust was. .(Wordt vervolgd) Een kuitenprikker te Haarlem. Meisje vrij ernstig gewond. HAARLEM, Donderdag. Er blijkt weer eens een zoogenaamde kuiten prikker te Haarlem aan het- werk te zijn- n dagen, werden 's avonds twee zusters die op Nassaulaan liepen door een jongen met mes in de kuiten gestoken. Eender me j werd zoo ernstig gewond, dat de hulp van geneesheer moest worden ingeroepen, nes wonde zal eenige da sen het bed moeten h Bij de politie zal aangifte worden J^an. De meisjes kunnen slechts een vaag signal ment opgeven.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6