D fletSMdvistuk MENU VAN DE WEEK 2)e irnte w wif! Recepten VROUWEN AAN DEN OPBOUW V R T J D 'A G 5 M E 1-1939 z& A«"n i ider is aan u^w&' - - „Lwtie kijkt haar tersluiks van opzij Het -ïlzii durft zonder onhebbelijk te lij- aan. zo°v<jT verbaast zich over dit smetteloos icen. en z'J Nu de kunst is er wel aan te Jong0 Sen dat is te begrijpen, niemand kan er pas gekoni zóó jeugdig meer uitzien, zon hoven ae. -jjpipn te gebruiken. De wenk- der kun'st onberispelijke boog boven de brauwen in zorgvuldig bijgewerkt, daar- 100016 ft niet te twijfelen, het kleurtje is niet 3311 «ndheid alleen en de mooie roode lippen van, o,hest voor uitkomen dat er een lippen- willen .g gekomen, stift aan t P feijlooze teint-zonder-rimpeltjes: Mafp„in van kraaiepootjes om de oogen, geen geen oe» om de mondhoeken, een volko- enk Triad voorhoofd, geen enkele aanduiding men J verraderlijk kinnetje, een gladde hals, van w mogelijk denkt het vrouwtje. Het moet "ijn, als de natuur je nog zoo .A-bedeelt met jeugdige schoonheden op «n leeftijd als de jeugd eigenlijk allang voor- %ïtuurliik SP«11 °°k de kl00dinB e0n. ¥- Se rol, overpeinst ze verder; mantel, ja- hned en alle verdere kleinigheden zijn alle- p0t, even smaakvol en mooi, maar dat gezicht 0 niettegenstaande de kleeding, dan toch maar L lenedig en frisch. hït vroolijke gezelschap waarin zij ver teert moet ze zoo nu en dan eens naar de jeug- Kjjken, die vriendelijk met haar buurman nu zegt hij iets grappigs, want ze glim- 1 S én ze dringt aan dat hij dat aan het heele 1 vertellen. Waarop deze allen 'ïu^OTd/mewouwtje opmerkzaam: Kan deze onberispelijke vrouw nog wel iets m,eer dan glimlachen, daar moet zij eens wat meer aan- wat nauwkeuriger toeziet, blijkt, dat jeugdige verschijning een permanent wel willende vriendelijke uitdrukking op haar ge- ht draagt (regel zooveel van het sehoonheids- morsehriiten-boekje: kijk vriendeHjk en voor- tan daarmee de trekjes om den mond), dat zij nooit verder komt dan een glimlach (regel zoo véél van hetzelfde boekje zegt: glimlach veel, Whaterlachen verslapt de gezichtsspieren op den fliiur) dat al haar bewegingen rustig zijn (regel moved- spontane bewegingen zijn te hoekig, beweeg uzelf met overleg), in één woord, dat alles aan haar kunst is, dat er geen millimeter- Ije natuur aan dit menschenkind overgeble- VeZiedaar de angstwekkende resultaten van een te ver doorgevoerde schoonheidsverzorging: dat men een pop wordt, een schilderij, waarbij ieder foutje, iedere onvolkomenheid fatale ge volgen kan hebben. Ze is bang voor een klem barstje in het kunstwerk, denkt het vrouwtje nu opeens erg oneerbiedig en grondig genezen van haar be wondering voor het uiterlijk dezer vrouw. Wat een tijd moet dat kosten, en wat een geld, overpeinst zij verder, maar ook: wat gaat er veel van het levende, van het spontane van het leven aan je voorbij, als je een dergelijke studie ■maakt van je uiterlijk, die je niet veroorlooft, ook maar een oogenblik het kunstwerk te ver geten, waartoe je jezelf hebt laten maken. Aan het begin van het vorige seizoen werd er een bericht gelanceerd, dat de Parijsche schoon- heids-cultus het roer had omgegooid en meer aan de natuurlijkheid van de te behandelen personen overliet, dan voorheen. Het is mogelij.lv, dat dit alleen maar een nieuwe reclame-leuze "was, het kan ook werke- ..Jijfc zoe'-zijn, maar deze zeer jonge -veertigjarige wal "in" ieder geval daartoe nog niet overgehaald, of misschien zag zij geen kans om een overgang naar dezen nieuwen en meer natuurlijken vorm aannemelijk te maken. Een schoonheidsinstituut, dat dergelijke pop pen-van-vrouwen met popperige zieltjes en pop perige belangetjes in .zijn salons tot stand brengt, schiet mijns inziens zijn doel ver voorbij: de taak die het te vervullen heeft, is het verzorgen .van de-natuurlijke schoonheden die iedere vróuw bezit, en die taak is niet zoo gemakkelijk als zij lijkt. Vele vooroordeelen moeten worden overwonnen, vooroordeelen die gebaseerd zijn op meeningen van vijf en twintig en vijftig jaar geleden, en die nu niet meer gelden, en boven dien moeten zij angstvallig waken voor een teveel, dat een miezerig vrouwenzieltje in een mooi, maar kunstmatig uiterlijk ten gevolge kan hebben. Dan liever heelemaal geen verzorging maar een frisch, spontaan en warm vrouwengemoed. E. E. J.—P. Sportief en modern Zondag: Kervelsoep Blinde vinken Postelein Aardappelen Vanillevla met bitterkoekjes Maandag: Aardappelen Drie in de pan Dinsdag: Koud vleesch Bieten Aardappelen Vruchten Woensdag: Runderlappen Raapstelen Aardappelen Parelgort in melk Donderdag: Jachtschotel Boontjes uit de bus Rijst met bessensap Vrijdag: Vermicelli met kaas m schelpen Bokking Roode kool Aardappelen Zaterdag: Biefstuk Gebakken aardappelen Bloemkool Beschuitpap. VEGETARISCHE MENU'S. IKruidomelet 3. Eiercroütons Bloemkool met bruine boter Aardappelen Ketelkoek 2. Voorjaarssoep Harde eieren Kropsla Schijngehakt Stoofsla Aardappelen Rijstrand met abrikozen 4. Aardappelsoep met Macaroni met «bakken aardappelen tomatensaus ^apioea met bessensap Omelet met vruchten Vetvlekken «e dunne stof van uw voorjaars- aan te doen, tenzij u 't wilt wtiP' Doe een paar druppels euca- een watje en bet er de vlek mee. riiw l? en tóch verdwijnt de vlek, je remsfce tooverij W01v1o„ Oude lakschoenen worden als nieuw, als u ze flink inwrijft nnoo»ki'iV en ze daarna enkele Stel houdt0 n Üe h6ete St00m Van den eaaïi u Flesschen met glazen stop jL.v heel moeilijk open. Dit zal echter den als u het stroeve gedeelte top met een beetje slaolie bevochtigt. Gepn Nerfjes in uw tafel? er het ail' ?°p een kurk in hjnolie en wrijf in Ais w 1 n §€deelte herhaaldelijk mee «et dicht met o!le verradiSd 1*. trekt 't 64 st. Is de mouw 50 c.M. lang dan minderen we door tot 54 st. We breien nu tot we een lengte hebben van 64 c.M. en kanten af. Voor- en achterpand worden op de machine in elkaar gestikt, de mouwen eveneens. Nu wordt de kap van de moi/w gerimpeld en ver op de jumper genaaid. Het verdient aanbeve ling de jumper even te passen, als de mouwen nog geregen zijn. Alles wordt slechts weinig gestreken, voor- 1 de mouwen niet, daar deze anders te veel uitrekken. Bij de jumper wordt eeri ceintuur in de mo derne roode tint gedragen. Sp. Th. Alhoewel de kalender reeds Mei wijst, kunnen we nog veel plezier hebben van een luchtig gebreide jumper met lange mouwen. Gedragen bij een modern rokje en een vlotten vilthoed is deze jumper een prettige dracht voor een wandeling. De jumper is gebreid van 2-draadsch frotté wol, 200 gr. modern rood en 200 gr. grijs (voor mouwen). We gebruiken pennen no. 2y2. Voor het voorpand zetten we op 100 st. en breien 1 recht 1 averecht, tot we een lengte hebben van 16 cM., dan meerderen we om de 5 toeren voor en achter aan de pen 1 steek, tot 120 st. We breien door tot het werk 32 cM. lang is en kanten dan de armsgaten af: eerst aan weerskanten 8 st., vervolgens 3 x aan weerskanten 4 st. De overgebleven 80 st. ■breien we door tot het armsgat 1.2 cM. hoog is; nu zetten we de middelste 20 st. op een draad en breien den rechterschouder op, tel kens na 2 pennen zetten we 2 st. bij den draad op, tot er 20 st. over zijn. Deze 20 st. breien we door tot het armsgat 18 cM. hoog is. De linkerschouder is het spiegelbeeld van den rechter. Voor het achterpand zetten we op 90 st., we meerderen op dezelfde manier als bij het voorpand en als we bij het armsgat zijn, kanten we eerst aan weerskanten 6 st. en dan nog 3x3 st. af. We breien nu het arms gat op tot een lengte van 18 cM„ breien aan eiken kant 20 st. voor den schouder aan den schouder van het voorpand en kanten de schouders af. De steken van den hals nemen we nu op 3 pennen, daar waar anders een gat zou komen maken we een steek bij en we breien den boord van de jumper in de rondte tot deze 12 cM. lang is. Het afkanten moet zeer los zijn, daar de boord omgeslagen wordt -edragen. Mouw De mouwen worden gebreid 1 pen recht 1 pen averecht, 6 toeren, dan 1 pen r. 1 pen aver., 6 toeren, dan 1 pen aver. 1 pen recht,-3 toeren, we krijgen hierdoor ribbels wat aan de mouw een aardig effect geeft. We zetten op 60 st., meerderen elke derde pen voor en achter 1 st. tot 92 st. en breien door tot de kap van de mouw 24 c.M. lang is, dan zetten we er aan weerskanten 8 st. bij op en breien 10 pennen verder. Nu minderen we om de 3 pennen aan weerskanten, tot we 90 st. hebben en vervolgens om de 6 pennen tot Gezin en Maatschappij Voorjaarsconferentie te Paterswolde brengt gelegenheid tot bezinning. Het Jongeren-werkcomité van de Ned. Ver- eeniging voor Vrouwenbelangen en gelijk Staats burgerschap blijft actief. Zooeven ontvingen we het programma van een voorjaarsconferentie die dit comité op 5, 6 en 7 Mei te Paterswolde (Gr.) denkt te organiseeren en wel over het onderwerp: „Maatschappelijke factoren van invloed op het gezin". Ret scheen het comité toe, dat het gezin te uit sluitend beschouwd wordt als een zelfstandige cel, waaruit de maatschappij wordt opgebouwd. Elk gezin ondergaat ook in sterke mate den in vloed van allerlei factoren, waaraan het zich niet kan onttrekken. Een juister begrip van deze invloeden leek het comité dus van het grootste belang, te meer, daar dit iets is, waarmee alle vrouwen te maken hebben. Het programma ziet er inderdaad interessant genoeg uit. Aan de conferentie zal voorafgaan een z.g. „voordag", die begint Vrijdag 5 Mei om 3.30 en eindigt Zaterdag 3.30. Op Vrijdagavond zal een voordracht gehouden worden over Vrij willig Vrouwelijk hulpbetoon in vredes- er oorlogstijd (K.V.V., V.V.H. e.a.); de twee mid dagen worden verdeeld tusschen wandelingen en onderlinge besprekingen over de grondsla gen van de vrouwenbeweging. Het programma van de eigenlijke conferentie luidt als volgt: Zaterdag 6 Mei: 4.30 opening „De invloed van radio, pers en bioscoop op het gezin" door J. H. Bolt, directeur Pallas Atheneschool, Amersfoort 6.15 gemeenschappelijke maaltijd; 5.30 en 8 uur „De invloed van de emancipatie der vrouw op het gezin", twee korte beschouwingen uit Pro testants-Christelijk en Roomsch-Katholiek oog punt, resp. door mevr. R. van Rhijnde Bie en mevr. A. N. L. KoekenVan Baarlen, beide te Groningen; 9 uur: „De invloed van de jeugdbe weging op het gezin" door W. J. Bladergroen, leerares School voor Maatsch. Werk, Amsterdam. Zondag 7 Mei 11 uur: „De invloed van de emancipatie der vrouw op het gezin", twee korte beschouwingen, uit soc. dem. en uit algemeen oogpunt, resp. door mevr. T. Toornstrade Hondt, Gew. bestuurslid S.D.A.P, in Friesland en mevr. A. M. BoissevainVan Lennep, presi dente van de afd. Amsterdam; 12.15 „De invloed van de onzekerheid der tijden" door mevr. C. G QueridoNagtegaal, arts, Amsterdam; 1.30 gem. maaltijd; 2.45 „Het antwoord der vrouw" door dr. W. H. Posthumusvan der Goot, pres. Jon geren Werkcomité, Amsterdam; 3.30 sluiting. Het wil ons toeschijnen, dat iedere vrouw, die belangstelt in de toekomst van de vrouw en de maatschappij, op - deze conferentie gelegen heid te over zal vinden om haar ideeën te toetsen aan die van anderen en om zich te bezinnen op verschillende levenswaarden van onzen zoo hoogst belangrijken tijd, kortomom véél te leeren! En dit is van belang. Spreeksters en sprekers uit verschillenden kring zullen het woord voe ren. Het feit, dat de problemen ook en vooral van religieus-geestelijke zijde zullen worden be licht, stemt tot groote vreugde. Dit ligt o.i. geheel ,in den geest van onzen tijd. 't Is lente! Wat een genot om nu alleen maar even, bij 't uitslaan van een stofdoek b.v., eens diep adem te halen en de frissche geuren van ribes en jong gras op te snuiven! Wat een genot om de voordeur eens open te kunnen laten zonder angst voor venijnige tocht- scheuten in je nek! Wat een genot bovenal om te wandelen in een bosch of park, waar alle struiken zijn uitgeloopcn, waar de zon straalt over wuivende, teergroene takken! Ja, dat moeten we er eens eventjes afnemen, hoe ijverig we ook aan 't werk en misschien zelfs nog wel aan de schoonmaak zijn! Niet vijf minuten op de fiets met een volle boodschappenmand bengelend aan 't stuur door het park jachten, maar een half uurtje eruit breken en een eindje loopen, eens even als 't niet te frisch is op een bank gaan zitten en de nieuwe lente, 't nieuwe levensbegin, in ons opnemen! Dat geeft ontspanning en levensmoed. En die heeft ieder mensch hard noodig, vooral in onzen tijd! En dan nóg iets: we moeten probeeren niet alleen maar te genieten van de heerlijke lente sfeer, waarin alles er zoo pril en frisch uitziet, maar er ook eens over denken, hoe we zelf een vroolijke noot kunnen zijn in het lentelandschap. Moeilijk? Ja, voor een hard werkende vrouw is 't zeker geen kleinigheid om precies op tijd met haar voorjaarsgarderobe gereed te zijn vooral wanneer er ook nog voor een heel gezin gezorgd moet worden. De huismoeder, die dan ook op een van die eerste zonnige lentedagen in haar oude, kaalgeworden winterjas op een bank ploft, met de oogleden knipt en „hè, hè!" zucht, treffe geen verwijt. Maar de huismoeder, die ondanks al haar be slommeringen, toch nog tijd heeft gevonden om een aardig voorjaarscostuumpje te maken of met zorg te kiezen, 'n costuumpje dat in har monie is met hoed en schoenen en tasch en dat als geheel een lust voor het oog is al is het misschien héél goedkoop en eenvoudig mag aanspraak maken op onze bijzondere dank baarheid. Haar verschijning, zoo geheel in harmonie met de lentesfeer, straalt kracht en levensmoed uit en kan ons allen weer een nieuwe dosis energie geven om verder te gaan in het vaak zoo erg moeilijke! leven. Vermicelli met kaas. Benoodigdheden 4 personen)250 gr. dik ke vermicelli, 150 gr. oude kaas, 2 theelafcjels Maggi-aroma. Bereiding: Een ruime hoeveelheid water met zout aan den kook brengen en hierin ge leidelijk de gebroken vermicelli laten vallen, zoo dat het water steeds aan den kook blijft. De vermicelli gaar koken (20 minuten) nu en dan roeren om te voorkomen, dat ze aan den bodem kleeft. Ze op een vergiet goed uit laten lekken, te rug doen in de pan en de geraspte kaas er voorzichtig doorroeren. De Maggi-aroma toe voegen en het gerecht warm opdienen. Voor 6 a 8 schelpen heeft men pl.m. de helft van het recept noodig. De schelpen worden met boter Ingesmeerd, gevuld, bestrooid met wat paneer meel, belegd met een klein stukje boter en in den oven gezet tot ze lichtbruin zijn. Eiercroütons.. Benoodigdheden: 4 dunne sneedjes oud casinobrood, 4 eieren, 4 lepels melk, peper en zout, y2 eetlepel gehakte peterselie, 1 thee lepel Maggi-aroma. 50 gr. boter. Bereiding: De sneedjes brood in de lengte doorsnijden en bruin roosteren. Ze laten be koelen en met de helft van de boter besme ren. De eieren in een pannetje kloppen, melk, de rest van de boter, de kruiden en de aroma toe voegen en al roerende verwarmen tot het mengsel gebonden en brokkelig is. maar niet te droog. De massa over de stukjes brood verdeelen en opdienen op een schaaltje, be dekt met een vingerdoekje. Kervelsoep Benoodigdheden (4 personen): 1 L. ko kend water, 4 Maggi-blokjes, 40 gr. boter, 2 eetlepels gehakte kervel. Bereiding: De boter en de bloem al roerende verwarmen tot een gelijkmatig mengsel. Langzaam de bouillon er bijgieten. De soep 15 minuten door laten koken met de gehakte kervel. Voorjaarssoep. Benoodigdheden (4 personen): 1 L. ko kend water, 4 bouillonblokjes, 40 gr. bloem, 40 gr. boter, 1 eidooier, 1 lepel room of melk, 2 eetlepels gehakte kervel, peterselie, selderij, en zuring. Bereiding: De boter en de bloem al roe rende verwarmen tot een mengsel. De bouillon er langzaam bij gieten en de soep 10 minu ten door laten koken met de kruiden. In de soepterrien het eidooier met de melk of room kloppen en de soep er langzaam bijgieten De saus: Toppunt der kookkunst Tapioca met bessensap. Benoodigdheden (4 personen)6 dL. bes sensap, 4 d.L. water, 80 gr. tapioca, 100 gr. suiker. Bereiding: De tapioca wasschen en in het water pl.m. 3 uur laten weeken. De bessensap aan de kook brengen, de geweekte tapioca er in doen en gaar laten koken a 1 uur). De suiker erdoor roeren en koud opdienen met naar verkiezing L. vanillevla erbij. Bisschopsbrood. Benoodigdheden: 4 eieren, 't gewicht van de eieren aan bloem, 't gewicht van de eieren aan suiker, 120 gr. krenten en rozijnen, 30 gr. su- cade, 25 gr. amandelen. Bereiding: De eieren en de suiker 15 minu ten kloppen tot de massa dik en schuimig is. De uitgezochte en gewasschen krenten en ro zijnen, de gesnipperde sucade en de gepelde gehakte amandelen er door roeren. De bloem er zoo luchtig mogelijk door mengen, het be slag overdoen in een met boter besmeerde cakevorm of broodblik en in een matig war men oven met onderwarmte gaar en lichtbruin bakken (1 uur). „Famke" blijft op de bres voor goede huwelijken en gelukkige gezinnen. en 't jonge geslacht begint te begrijpen (Slot). „Dit is iets wat wij getrouwde vrouwen wel heel gemakkelijk over de heèle linie kun nen deereteeren. Maar.zijn er geen an deren? Vrouwen die niet voor het huwelijk geschikt zijn, die als werkende vrouw beter tot haar bestemming komen, en dit ook ver kiezen?" Die zijn er zeker, maar 't zijn m.i. meer uitzonderingen dan normen. En we zijn ook zeer zeker niet tegen de werkende onge huwde vrouw. Zij is in onze maatschappij onmisbaar, doet een prachtig werk. Maar haar werk zal des te nuttiger zijn, naar mate het zich meer beweegt op specifiek vrou welijk terrein. Er is speciale vrouwenarbeid, en ook speciale mannenarbeid, 't Is dwaas heid, dit te ontkennen en met alle geweld te willen doordrijven, clat de vrouw ook voor specifiek mannelijke ambten benoembaar zal worden, zooals die van burgemeester, notaris, consul enz., waarvoor de ultra-feministen ijveren. Juist d i e vrouw, ook de ongehuwde, die in haar werk in de maatschappij haar echt vrouwelijke gaven en bekwaamheden laat doorwerken, sticht het meeste nut. Dit hebben de oude feministen niet of onvoldoen de begrepen. Vandaar haar doorhollen op 't oude stokpaardje van „volkomen maatschap pelijke gelijkstelling van man en vrouw". „Maar er is kentering waar te nemen. Een bezinningeen zoeken, op psychologische, wetenschappelijke gronden. Ik denk b.v. aan het nieuwe, zeer verhelderende boek van dr. Esther Harding „Der vrouwen levensweg", waarin een moderne vrouwelijke dokter de vrouwenziel tracht te peilen. We gaan ons weer -afvragen: hoe zijn we eigenlijk en hoe kunnen we als Vrouw het nuttigste werk doen?" „Zoo zag ik het ook, en wat mij een enorme steun heeft gegeven, dat is het prachtige studiewerk van de Engelsche biologe dr. Ara bella Kenaely. In dit werk, dat zijn tijd vér vooruit was, vond ik de wetenschappelijke bevestiging van de Nieuw-Feministische ideo logie, die tot dusver nog slechts op mijn in tuïtie rustte. Wij, allen oud-feministen, wij hadden nooit begrepen, dat wij ons in die dagen spontaan, goedbedoeld maar onvol doende onderlegd, inlieten met een biologisch vraagstuk van de meest ingrijpende beteeke- nis. En daar geen onzer eenige notie had van de sexual-psychologie, heeft de vrouwenbe weging ingrijpende fouten gemaakt. Toen men mij royeerde als lid der Ver. voor Gelijk Staatsburgerschap, heb ik mijn antwoord ge baseerd op dat uitnemende standaardwerk en inderdaad10 e n is er bij de besten der tegenpartij bezinning gekomen; niet ge noeg nog, maar ook bij haar zal dat moeten groeien, zooals 't ook bij mij gegroeid is. De besten weer der jongere feministen ge ven blijk van die bezinning, en dat is mijn heerlijke, dankbare voldoening". „Er is op dat nieuwe gebied dan ontzaglijk veel te doen!" „Inderdaad, we staan voor een geheel nieu we oriënteering, vooral op psychologisch èn biologisch gebied. Deze nieuwe oriënteering zal zich vooral moeten richten tegen de heil- looze sexen-nivelleering, waarvan meestal onbewust duizenden jonge meisjes meer slachtoffer dansupporter zijn, en waar toe de eerste vrouwenbeweging helaas moest leiden, omdat zij de groote waarden onder schatte van de psychische verschillen tus schen Man en Vrouw. Vandaar dat de nieuw- feministen ten opzichte van het ambt, het werk, het huwelijk en op velerlei ander ge bied, dit psychisch verschil wenschen hersteld te zien. Ging de oude richting ongehinderd en onaangevochten door met haar krachtige propaganda voor de volledige maatschappe lijke gelijkstelling van man en vrouw, dan zouden we een totaal ontwricht, koud, bete kenend en gedesillusionneerd menschenras krijgen, met als gevolgen z.g. vrije liefde, tal- looze echtscheidingen, in één woord: het bankroet van het wettelijke monogaam hu welijk, het grootste geschenk, dat een be schaafd volk zijn vrouwen kan aanbieden". „Daar gingen we dan ook al aardig naar toe; en mag ik nu ook nog iets van u hooren over het Nieuw-Feministïsch Instituut voor huwelij ksbemiddeling „Graag, want ook hiermee zijn we o.i. op den goeden weg. Bijna algemeen wordt nu wel erkend dat we nuttig werk doen met dit ,.of- ficieele" huwelijksinstituut. Dat er in 't begin grapjes over gemaakt zijn, vind ik niet zoo erg, ik had werkelijk niet anders verwacht maar we hebben dan toch maar de groote voldoening, dat door onze bemiddeling reeds een aantal gelukkige huwelijken werden ge sloten. Medisch onderzoek is daarvoor ver plicht gesteld, door specialisten, die het In stituut zelf aanwijst. Maar hiermee zijn we niet klaar. Het Insti tuut wil niet alleen maar serieuze jonge men sehen met elkaar In contact brengen en waar schuwend optreden tegenover de hoogst ge vaarlijke huwelij ksbureaux-uit-winstbejag Neen, onze taak is veel ruimer. We wenschen ons op de bres te stellen voor de juiste en veilige bevordering, loutering en bescherming van het wettelijk monogaam huwelijk. Het Westersche huwelijk is verwaarloosd op alle punten; logisch is het, dat het daardoor óf onaantrekkelijk, óf onbereikbaar werd, en zooals het dan altijd pleegt te gaan in der gelijke gevallen dan wordt men er onver schillig voor of drijft er den spot mee. Overal vindt men nog een groeiende neiging naar Lindsey, waarvan altijd de vrouw het groot ste slachtoffer is. Voorlichting in huwelijksproblemen door moederlijke vrouwen, die practisch zijn en toch het ideaal hoog houden, voorlichting bij de opvoedingenz. Onze taak is eigenlijk zóó veelomvattend, dat ik er niet over uitgepraat raak, want de Vrouwenbeweging raakt immers alle gebie den des levens. En danook anderen zul len aan 't werk moeten gaan. Ik denk er b.v. aan, welk een prachtige taak hier ligt voor de verschillende kerken, om elk in eigen kring het sluiten van dergelijke huwelijken op discrete wijze te bevorderen. Ik wijs in dit verband op het instituut van den Fran- schen predikant ds. G. Chastand „le foyer Huguenot", dat mooi werk doet, op de R.K Ehebund. die overal haar af deelingen heeft en het Protestantsche bemiddelingswerk in Zwitserland, door een predikantvrouw, die daartoe door een combinatie van Kerkbestu ren werd uitgenoodigd. Mi. moet in ons heele volk weer de eer bied voor het huwelijk wakker worden. U kent onze zinspreuken: „Zonder goed huwelijk geen goed gezin" en „Zonder goede gezinnen geen krachtig volk". Daar houd ik aan vast. ondanks alle gepraat". „En nu nog een laatste vraag, als 't mag: Wat zijn uw verdere plannen?" „Doorwerken zoolang God mij dat ver gunt. en ik dit doen kan zonder mijn gezins- en familieverplichtingen te schaden. U weet bij de Nieuw-Feministen staat haar inhuizl- ge gezinstaak op de éérste plaats, haar maat schappelijk werk zeer daadwerkelijk op de tweede plaats. Mijn tweede taak „Nieuw-Feminisme en be- langlooze huwelijksbemiddeling" is nu ter perse. Hiermede acht ik de strijdpunten voor ons afgedaan; het is als 't ware. mét de „Triomf van het huwelijk" het leggen var: het fundament geweest. Nu kan rustiger de opbouw beginnen. Ik vind 't aardig, dat u mij kwam interviewen, het stemt me altijd zoo blij en dankbaar, als vrouwen elkaar be grijpen willen". Met een hartelijken handdruk neem ik af scheid van Famke en haar gezellige omgeving maar gelukkig niet van het mooie werk dat daar gedaan wordt! R. DE RUYTER-V. d. FEER Zelfs leeren laarzen worden er eetbaar door OOR alle eeuwen heen is de saus be schouwd als het toppunt der kook kunst, als de „bezielende kracht" in het rijk der culinaire geneugten! De naam „saus", afgeleid van salsa, d.i. „het gezoutene", wijst er reeds op. Want evenals het zout onmisbaar is, zoo is ook de sausnu, la ten we zeggen: bijna onmisbaar. Welk een groote rol de saus reeds bij de ouden speelde, wordt zonneklaar bewezen door een passage in „de vogels" van Aristophanes, waar de gevederde luchtbewoners aldus hun leed klagen: „Dat men ons naar de markt brengt dat we worden gebraden, is slechts een kleinig heid. Maar dat men een saus uit azijn en olie, uit kaas, vet, en zoetigheid bereid, kokend over ons uitstort, dat maakt ons verbitterd en drijft ons tot opstand tegen menschen en goden". Zoo wordt de saus in dit humoristische we reldbeeld van den grooten spotter Aristophanes geschilderd als de oorzaak van alle onheil. Zelfs de Spartanen, wier kookkunst in 't al gemeen niet zeer hoog ontwikkeld was, waren enthousiaste vereerders van de saus, want hun beroemde zwarte soep was eigenlijk niets an ders dan een saus van bloed en wijn, dik ge maakt met meel. Overigens moest, men, vol gens de Spartanen in de Eurotas hebben ge baad, om deze zwarte soep geheel naar waarde te kunnen schatten. Naast zout en specerijen van allerlei aard was een hoofdbestanddeel van de saus steeds het vet; naast boter speelde olie een gewichtig» rol, en wel in alle mogelijke soorten, tot.wonder olie toe, dat nog altijd door de Chineezen in hun sauzen gebruikt wordt. Eindeloos groot is het aantal sausen, dat ons uit de kookboeken van alle tijden bewaard ge bleven is en juist door het ontdekken van steeds nieuwe saus-mogelijkh'eden hebben zich de ver schillende glansperioden der kookkunst geken merkt. Als een echte alchemist hanteerde de oude „sausmeester" zijn retorten en pannen om de wonderlijkste mengsels tot een kunstwerk van culinaire magie te vereenigen: de moderne sauskunst daarentegen laat zich beter vergelij ken met de werkzaamheid van den chemicus. Aan het hof der renaissancevorsten waren speciale „sauciers", die niets anders te doen hadden dan deze kostelijke bijkomstigheden van het menu te bereiden. De keuken van Philips den Stoute telde drie „sauciers", Karei VII van Frankrijk bezat er twee, plus nog vier saucerie- knechten. Uit verre streken kwakten de ïxoti- sche specerijen, die men vuor de s/ us gebn-ikte. Geweldige hoeveelheden peper werden door den sauskunstenaar bij zijn probeersels verspild, hij mengde muskus en amber in zijn kunstwerk, deed er nootmuskaat in en uien, peterselie, sel derij, knoflook enz. Azijn en mosterd speelden eveneens een voor name rol bij de sausbereïding en 't is in dit ver band opmerkelijk, dat de „sauciers" wat hun maatschappelijken stand betreft, gelijk stonden met de azijn fabrikanten. De uitvinders van beroemde sausen genoten wereldvermaardheid: zoo werd Robelais, die voor 't eerst de ..sauce a la Robert" bereidde, tot de groote weldoeners der menschheid gerekend, daar hij iets gezonds en tegelijkertijd lekkers had bereid. De sausen van de klassieke Franselie keuken muntten uit door scherpheid. Daarom was Fre- derik de Groote er bijzonder op gesteld. Zijn kok Noël moest de allerpikantste sausen berei den, zelfs rundvleesch at de koning in een saus van brandewijn met knoflook. De Parijsche fijnproevers waren echter in dien tijd reeds van de sterkgekruide sausen teruggekomen en ge bruikten mildere spijzen, die een overgang vormden tot de moderne kookkunst. Ook thans nog geldt de saus als het toppunt van kookkunst. De ..macht'' van de saus bestaat in haar bekwaamheid om elk gerecht smakelijk te kunnen maken. Iedere échte kok zal deze „macht van de saus" als een grondaxïoma aannemen. Ten bewijze hiervan de volgende anecdote: een meester in de sauskunst wedde met een anderen kok, dat hij door middel van een saus zelfs een paar winterlaarzen eetbaar zou maken. Enhij won de weddenschap. Het leer werd vier we ken lang in koud water gelegd, waarbij twaalf keer per dag het water werd ververscht. Dan werd het grondig gereinigd, veertien dagen lang in sterke bouillon gekookt, fijngehakt en met een heerlijke bourgognesaus smakelijk veror berd. Als 't niet waar is, dan is 't toch goed gevon den!

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7