IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN van De Hertog Windsor Spreekt. Het lied is uit. Vier moorden opgehelderd JixMld aan de Lindengracht nu pas geheel opyehMetd D Kook- en Bakdemonstratie r orffl) Co»«* MaoiicHaPPd ni-uven eD Algem. '""Tv Groot' Hout.traal 93. I0724. Bureau IJmuider 44 ,Jnrai,le,,' ^'L. Poetg*»"0™- 41,6 'SeaoP^eo -oor dB Mad. - Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 10 MEI 1939 Abonnementen per week f0.121/» per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse anmmers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regel» f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dnbbele prijs. Advertentie» van Vraag en Aanbod 1«3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. t tomen onverwacht heeft de Hertog van die in December 1936 abdiceerde als t -TpMtvflitan/i om de Edward VIII van Engeland n 4-r. lrttvtnon rm vrouw die hij lief had te kunnen huwen, zijn nam voor hooren Tweeënhalf jaar lang had ste* °ÜC"de in het openbaar gehouden, fö ge wft de hertog zelf de aandacht op ÜSLfl toen hij «jdens een bezoek aan de fwn van Verdun Maandag het woord '3- de microfoon. Zijn rede werd naar de Staten uitgezonden en door 157 „tlntis in Noord-Amerika gerelayeerd, Idooi' stations in alle andere wereld- "f Gedurende tweeënhalf jaar heb ik zct verre gehouden van alle open- 311 «km" rei de hertog, „en ik ben nog van f f»t te doen. Ik spreek uitsluitend in eigen i m ronder de voorkennis van eenige re- 'sfop deze inleiding volgde een betoog voqr rijn vrede waarin de hertog verklaarde dat de Ja OIU.„st, waarin wij leven, hem dwingt te verheffen. Algemeen verlangt men de vrees, die het bevrijd te wortlen va" „rfidom heeft bevangen en naar normale ®eu" -c._ terug te keeren. De vrede is te hplaneriik om uitsluitend als politieke aange- Lheid te worden behandeld. Van een mo lmen oorlog kunnen alleen anarchie en chaos uitkomst zijn, tot ieders ellende. Ik kan en aanspraak maken op de deskundige be- Lmheidvan een staatsman. Maar ik heb m Lr geval veel gereisd en ben in staat geweest H menschelijk karakter te bestudeeren. Mijn ervaringen hebben mij de diepe overtuiging bijgebracht dat er geen land is, waar het volk Jrlo" wenscht. Ik ben van meening dat dit geldt zoowel voor de Duitsche natie als voor de Brltsche, waartoe ik behoor en voor de Fran- sche, op welker grondgebied ik woon", pleitend voor internationale toenadeiing joerde de hertog zich tegen alle schadelijke propaganda aie de geesten der volken vergif tigt, met name het gebruik van zulke termen als'„omsingeling" en „agressie" betreurend. Hierdoor, zei hij, kunnen slechts gevaarlijke hartstochten worden opgewekt. En hij voegde er aan toe dat de vrede in een ruimer geest dan alleen van persoonlijke of nationale be langen dient te worden nagestreefd. De staats lieden die beoogen internationale veiligheid en vertrouwen te herstellen moeten als goede wereldburgers handelen en niet alleen als goe de Franschen, Italianen, Duitschers, Amerika nen of Britten. Het grootste succes, dat elke regeering in haar nationale politiek zou kun nen behalen, is niets in vergelijking met de triomf die men zal veroveren als men de menschheid weet te redden van het verschrik kelijke lot dat haar thans bedreigt. Zoo sprak de hertog van Windsor. Het zijn geen nieuwe gedachten die hij tot uiting heeft gebracht, maar dit is een tijd van „frappez, frappez toujours" als men den vrede wil blij ven dienen en voorkomen dat haat tusschen de volken onderling groeit. Dat de volken zelf een diepen afkeer van oorlog koesteren is niet te betwijfelen. Dat hun leiders een nieuw groot Europeesch conflict willen vermijden.eigen lijk evenmin. Dat het voortdurende gebruik ter eene zijde van het woord „omsingeling" en ter an dere van „agressie", zoowel in redevoeringen als in artikelen, het wederzij dsche wantrouwen moet vergrooten schijnt nauwelijks te betwis ten. En men deelt den wensch dat de betrok ken staatslieden als goede wereldburgers han delen en niet alleen als goede burgers van hun eigen land. De bedoeling van den hertog van Windsor is kennelijk geweest, zich tot de Engelsch-spre- kende naties te richten en hen te waarschu wen tegen scherp opdrijven der tegenstel lingen. Als men zijn woorden leest denkt men aan de jongste verschijnselen in Engeland, waar telkens het streven naar toenaderings politiek weer tot uiting komt. Lord Rushcliffe, Lord Ponsonby en anderen hebben dat openlijk gedaan. Enkele bladen hebben openlijk gezegd ■•hanteig is geen oorlog waard". Deze uitingen zijn aangevallen alsof men niet onder alle omstandigheden den weg der toenadering moest blijven zoeken. En dat laatste is toch aer zeker noodzakelijk. Doet men dat niet, al zijn Roosevelt's voorstellen tot het houden van wereldconferenties van Duitsche en Italiaan se zijde nog niet aanvaard, dan gaat men oen weg op van steeds meer verscherpte ver- oudingen. Dan zou tenslotte de situatie kun nen ontstaan, vroeger zoo vaak aangeduid als 8 ^knd waarin de geweren vanzelf af- i de stemming der volken ver- Saan", omdat c (Het beroemde zingende muisje is dood). Het zingend muisje is niet meer, Wij zullen 't wonder moeten missen, Het eind van zijn gekwinkeleer Is 't eind ook van zijn muizenissen. De menschen hebben zich te druk Met hem bemoeid, van hem geschreven, De zangersroem brengt geen geluk In het kortstondig muizenleven. Je kunt achter 't behang in huis, Wanneer je vreedzaam wilt gedijen, Maar beter stil zijn als een muis, Dan vreemd te zingen tusschenbeien. Zoo menig grooter dier dan hij Kon tot zijn schade constateeren, Je blijft er veel gezonder bij, Wanneer de menschen je negeeren. Het brengt je waarlijk geen plezier, Integendeel, je lijdt eronder, Wanneer de mensch, dat vreemde dier, Je aanziet als een wereldwonder. Al ben je voor de poes dan niet, Zooals zoovele voorgeslachten, Als zanger van het levenslied, Heb je ook niet veel goeds te wachten. Het zingend muisje is niet meer, Zooals die oude heeft gezongen, Zoo, of althans zoo ongeveer, Piepen weer heel gewoon zijn jongen. P. GASUS. I Vrijdag a.s. „DE ONSTERFELIJKE WALS Kennemer Theater, Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) oogenblik van eenige waarde kan zijn. Die overtuiging zullen ook de hem critiseerende Engelsche bladen wel dienen te aanvaarden en te eerbiedigen in hun ex-Koning. Men zal opnieuw moeten pogen, telkens weer opnieuw. Het is begrijpelijk dat de hertog van Windsor daarin niet achter wilde blijven. R. P. Moord, in Westfalen gepleegd, zou opheldering hebben gebracht. De familie Van Dam te Gouderak kreeg dezer dagen bericht, dat het lijk van hun 38- jarigen zoon J. van Dam te Völlern in West- falen in een vijver met ingeslagen schedel was aangetroffen. Uit het daarna ingestelde onderzoek is gebleken, dat de moord gepleegd was door een anderen Nederlander, Peter B., die evenals Van Dam als landbouwersknecht in Westfalen werkzaam was. Roof moet het motief van deze afschuwelijke daad zijn ge weest. B. heeft bij het verhoor verklaard, dat hij het lijk van Van Dam met behulp van Peter K. met een kruiwagen naar den vijver heeft gebracht, waar men het bezwaard met een gewicht van 20 kilogram, heeft laten zinken. Zoowel B. als K. zijn in de gevangenis te Munster ingesloten. Bij het onderzoek moet zijn gebleken, dat B. nog vier moorden in ons land heeft ge pleegd, waar van de justitie onkundig zou zijn. Nog twee arrestaties grootmoeder en broer van Hoofddader Belangrijk bedrag teruggevonden E zaak van den roofmoord aan de Lindengracht te Amsterdam heeft een onverwachte wen ding genomen, een wending, die tot gevolg heeft gehad, dat opnieuw twee personen zijn gearresteerd, n.l. de 21- jarige Simon E., broer van Frans E., en zijn 72-jarige grootmoeder, de weduwe Pr. Bovendien heeft de politie onder leiding van commissaris Schreuder 1900 teruggevonden van de 2400, die gestolen zijn. Thans is vrijwel het geheele bedrag terecht. Tegen den jeugdigen kleinzoon van de ver moorde 82-jarige weduwe Stork eischte de officier van justitie Vrijdag j.l. een gevan genisstraf van twintig jaar wegens doodslag, gepleegd om een daarop gevolgd misdrijf, in dit geval diefstal, te verheimelijken. Tegen den vriend van Frans, den 27-jarigen Leendert K., vorderde hij twaalf jaar gevangenisstraf. Ter zitting en ook bij het vooronderzoek verklaar den de beide verdachten, dat zij ruim 450 hadden buitgemaakt, doch de politie ver moedde reeds ge-ruimen tijd, dat de oude vrouw, die zoo nu en dan wel eens geld in de buurt uitleende, hoewel zij geen bekende leenvrouw was, veel meer geld in huis had gehad. Zondag j.l. na de zitting bleek de 19-jarige Frans sterk onder den in druk te zijn van den eisch van den officier van juistite. Hij vroeg den commissaris van politie Schreuder te spreken, die nog dienzelfden Zondag avond in het Huis van •- Bewaring een lang gesprek met Frans had en later ook met Leendert K., den tweeden verdachte. Toen kwam het hooge woord er uit, het afschuwelijke misdrijf had den misdadigers veel meer geld opgeleverd. Niet minder van 2400 hadden zij buitgemaakt. De volgenden dag, Maandagochtend j.l. stonden voor de rechtbank twee jongeman nen wegens heling terecht. Een kennis van Frans, de zoon van zijn kostbaas, had onge veer 100 van hem ten geschenke aange nomen, wetende, dat het geld van misdrijf afkomstig was. Deze laatste had weer een deel in veiligheid gebracht bij een vriend te Rotterdam. In het proces tegen deze twee helers werd Frans als getuige gehoord en daar herhaalde hij zijn aangevulde bekente nis. De recherche had inmiddels niet stilgezeten. Frans had Zondagavond aan commissaris Schreuder verteld, dat hij en zijn vriend Leendert het geld hadden gebracht naar zijn andere grootmoeder, de 72-jarige vrouw P. die aan de Lijnbaansgracht woont en bij wie ook de broer van Frans, de magazijnbediende Bezoekt a.s. VRIJDAGMIDDAG te half drie de welke gegeven zal worden door het GEMEENTELIJK GASBEDRIJF, BEVERWIJK, in de bovenzaal van het TENTOONSTELLINGSGEBOUW van de B.E.T.E. (veilinggebouw), BREESTRAAT 4749). Voor dezen middag zijn voor de demonstratie èn tentoonstelling tot een beperkt aantal gratis entreebewijzen verkrijgbaar ten kantore van het Gem. Gasbedrijf, Beverwijk, tot Vrijdagmiddag 12 uur. Tijdens dé demonstratie wordt gratis thee met cake geserveerd. (Adv. Ingez. Med.) erd Z0U 2iin en zij zich niet meer zoo ewust tegen den oorlog zouden voelen als ans nog het geval is. Dit gevaar heeft de ^en Van ^^dsor blijkbaar willen aandui- Zjjn stem en zijn woord zullen vooral in (hm,^0;ninions en in Amerika in- mi» k^lking hebben gemaakt. Som- J°e Enge1-sche bladen verwijten hem dat hij gwproken heeftnu, terwijl zijn broe- v. e Koning» op reis is naar Canada en zal 7,f maand in de Vereenigde Staten antu- 2 hertog heeft op deze critiek ge- het 2 dat g€en wilde verliezen met Di: u0L°j den hnidigen onzekeren toestand, tor»nmi»,' 6 stelliSe overtuiging dat zijn per- en ^-politieke boodschap op dit Simon E., inwoont. In dat huis is het geld nauwkeurig geteld. Het zilvergeld werd tus schen de beide jeugdige misdadigers ver deeld, doch ook Simon en vrouw P. kregen ieder 20. Het zilvergeld en eenig bank papier namen Frans en Leendert mee, de rest werd weer opgeborgen in een van de twee geroofde knippen. Zij vonden een goede schuilplaats voor het geld, n.l. in het gat van de keukenschoorsteen in de woning van vrouw P. Den ochtend na den moord, Zater dag 21 Januaari, enkele uren vóór de ontdek king van de misdaad, door de moeder van Frans, ging Frans terug naar het huis van zijn grootmoeder P. aan de Lijnbaansgracht en hij gaf het oudje 100. Tot zoover het verhaal van Frans. De politie trok nog Zondagavond laat onder leiding van commissaris Schreuder naar de woning van de wed. Pr. aan de Lijnbaans gracht het huis was donker, op bellen en kloppen werd niet opengedaan. Buren vertel den, da-t de oude vrouw ziek was en in het Wilhelminagasthuis was opgenomen. De commissaris gaf zijn mannen last de deur te forceeren, het huis werd grondig onderzocht en de schoorsteen, waar het geld zou zijn verstopt, werd half afgebroken, doch er werd geen cent gevonden. Nog een broer in arrest. Ook de broer van Frans, Simon, was niet in de woning. Hij bleek thuis te zijn bij zijn ouders, die aan de Palmgracht wonen. De politie arresteerde hem en hij was vrij spoe dig tot een bekentenis te brengen.. Hij gaf toe -geld van Frans te hebben gekregen en eveneens bekende hij te hebben geweten, dat er door zijn broer een misdrijf was gepleegd. Intusschen kwam de politie te weten, dat de oude vrouw P. eenigen tijd na de arrestatie van haar kleinzoon Frans bang was geworden en het geld bij een harer vriendinnen in de buurt in bewaring had gegeven. Daar is het dan ook thans in beslag genomen door de politie. In het ziekenhuis verhoord, Dinsdagochtend is in het ziekenhuis de oude vrouw P. aan een verhoor onderworpen. Zij gaf de heling toe, Frans had haar ruim 120 gegeven en zelf had zij later nog 100 van het bij haar verborgen geld afgenomen. Zij zal na haar herstel naar het Huis van Bewa ring worden overgebracht. Frans heeft bij zijn bekentenis op Zondag j.l. ook nog beweerd, dat zijn grootmoeder P. hem had aangezet zijn grootmoeder Storck te berooven. Ook dit pimt zal nog wel nader worden onderzocht. Toen de politie Simon worden onderzocht. Toen de politie Simon E. Zondagavond j.l. in de ouderlijke woning aan de Palmgracht wilde arresteeren, bleek hij met zijn ouders naar een familiefeestje te zijn in een huis aan den overkant van de straat. Het ging er vroolijk toe, van muziek en drank werd volop genoten. De ouders, die enkele dagen geleden twintig jaar gevangenisstraf hadden hooren eischen tegen hun verwenden 19-jarigen zoon Frans, bleken weinig onder den indruk van het misdrijf, waarbij zoowel familieleden als vrienden zijn betrokken. Door deze wending zal de zaak ongetwijfeld door een inter-locutoir vonnis naar den rech tercommissaris worden teruggewezen voor een nader onderzoek. Deze week een officiëele medcdecling verwacht. De diplomatieke correspondent van Reuter te Londen verneemt dat de besprekingen tus schen Groot-Brittannië en Turkije een actieve wending hebben genomen en thans kan met zekerheid worden voorspeld dat voor het einde van deze week in beide landen een ver klaring zal worden gepubliceerd over den stand van zaken. ONGELUK LIEP NOODLOTTIG AF. Op de Lange Geer te Delft reed Maandag middag de 17-jarige J. van der Haven met zijn fiets in volle vaart tegen een boom. Hij liep een wonde aan het hoofd cip, doch zijn toestand liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. Dinsdagmiddag is de jongen echter in het gasthuis te Delft, waarheen hij door de politie van Delft was vervoerd, aan de verwonding overleden. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker i beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. N.V. RADIO DISTRIBUTIE BEDRIJF BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) Britscli-Tiirksclie besprekingen vorderen. Brand op Deenseli passagiers schip. Engelsch schip neemt de opvarenden aan boord. Lloyds meldt uit Colombo dat aan boord van het Deensche passagiers schip „Alsia", dat op weg is van Bangkok naar Londen, brand is uitge broken. Het schip bevindt zich 20 mijl ten Zuiden van Ceylon. Het Britsche schip „Canton" is in de nabijheid en neemt de opvarenden aan boord. In een vroeger bericht werd gezegd, dat de brand ontstaan is in de ma chinekamer. Te middernacht is een sleepboot met bluschmiddelen van Co lombo vertrokken. Spelende jongens wilden niet luisteren. Knaap met het hoofd onder een vrachtauto. Op de Schans te Rotterdam waren Dinsdag avond eenige jongens aan het spelen rond een geparkeerde vrachtauto. Zij hadden de auto een eind weggeduwd. Toen de 25-jarige chauffeur H. naderbij kwam en het spel zag, joeg hij de jongens weg. De man zette zich achter het stuur met het voornemen den wagen op zijn plaats terug te brengen. Hij zag toen, dat twee jongens achter aan de auto waren gaan hangen. De chauffeur stapte uit en beval de jongens weg te gaan. Daarop nam hij zijn plaats achter het stuur weer in. Hoewel hij door het achterraampje keek. be merkte hij niet, dat één van de jongens de achtjarige Jan van Ginkel, wonende aan de Schans, toch weer aan den wagen was gaan hangen. Toen de auto langzaam achteruit reed, viel de knaap er af en kreeg het linker achterwiel over het hoofd. De jongen liep een schedelbasisfractuur op en werd door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Goolsingel vervoerd, waar hij ter verple ging werd opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Amersfoortsche politie sloeg goeden slag. Twee „zware jongens" bij het vervoeren van de buit betrapt. De politie te Amersfoort heeft gisternacht een goeden slag geslagen en de hand weten te leggen op twee Amsterdamsche inbrekers, die met hun buit naar de hoofdstad wilden terugkeeren. Om ongeveer half vier in den ochtend trof de politie in het Soesterkwartier beide mannen, voorzien van volle aktetasschen, aan. Op het bureau bleek men te doen te hebben met den 33-jarigen V. en den 50- jarigen M., die juist in een tweetal fabrieken in de Sluisstraat hadden ingebroken. Zij hadden o.m. 77 horloges in hun bezit. Tijdens een verhoor, hebben beide een vol ledige bekentenis afgelegd. Koning Christiaan van Denemarken heeft zijn vijftigjarig jubileum als militair gevierd. Het koninklijk paar begroet in Rosenborg, waar ter gelegenheid van dit feit een parade plaats had, de officieren van de koninklijke garde. Het loos alarm voor een „brandend neergestort vliegtuig". Was het een steekvlam uit de uitlaatpijp? Dinsdagmorgen heeft zich bij de Amster- damsche politie iemand telefonisch aange meld met de mededeeling dat hij Maandag avond in den tijd dat 't loos alarm voor 'n bij den Hemweg brandend neergestort vliegtuig is gegeven, toen hij zich in een perceel in de binnenstad bevond, een vliegtuig heeft waargenomen. Uit de uitlaatpijp sloeg een steekvlam. Hij was echter niet degeen, die het alarm had gegeven. De politie verzocht den heer voor nadere inlichtingen op het bureau te komen. Na het verhoor is komen vast te staan, dat hij geheel te goeder trouw was. De zegsman wist, dat een dergelijke steekvlam uit de uitlaatpijp niet op eenig gevaar duidde, doch een leek zou hierin allicht een aanstaande ramp hebben kunnen zien. Tot dusver heeft echter degeen. die het alarm heeft gegeven niets van zich later» hooren. Spoorwegpersoneel mag de zomer- kleeding aantrekken. De spoorwegen hebben een aanvang gemaakt met het verstrekken van zomerkleeding aan het treinpersoneel. Men wordt vrijgelaten deze uit wollen serge vervaardigde uniformen te gebruiken wanneer men wil, zoodat sommi gen dus nog een oogenblik kunnen wachten totdat de zon zich behoorlijk doet gelden, ter wijl anderen zich haasten zich in de luchtiger kleedij te hullen. Deze „individueele behande ling" is mogelijk, omdat de nieuwe zomer- en winterkleeding uiterlijk niet van elkaar ver schillen zal. VOETBAL. OM DEN NED. VOETBALBEKER. Voor a.s. Zondag zijn o.a. de volgende beker wedstrijden vastgesteld: C.V.V.Zandvoort De KennemersA.F.C. JANTJES VOETBALLEN TEGEN JANTJES. Hedenmiddag half zes wordt op het V. S. V.- terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een elftal van H. M.'s Brinio en een elftal van H. M.'s Heemskerk.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1