DE NACHTEGAAL KORT VERHaai h.C.ANDEPS Twee jongens uit Haarlem mermeer gingen naar Parijs „Italië en Duitseliland vandaag en morgen vereenigd." Von Ribbentrop over zijn besprekingen te Milaan. MILAAN, 9 Mei (Stefani). De Duitsche minister van buïtenlandsche zaken, Von Rib- bentrop, die gisteravond naar Berlijn is terug gekeerd, heeft zich in een persgesprek met de Popoio d'Italia geestdriftig uitgelaten over de hem in Milaan als vertegenwoordiger van den Führer bereide ontvangst, welke, volgens Von Ribbentrop tevens gediend heeft om de in het buitenland gepubliceerde „leugens" inzake een anti-Duitsche gezindheid der Milaneesche bevolking te weerleggen. De leugen, aldus de rijksminister, is altijd een teeken van zwakte, en wij, die sterk zijn, behoeven niet te liegen. Wat de toekomst betreft geloof ik dat het Duitsche en het Italiaansche volk genist kun nen zijn. Vandaag evenals morgen zijn Italië en Duitseliland vereenigd, omdat zij dezelfde I bestemming hebben. Mogen de democratieën weten dat Mussolini en Hitier en hun twee vol ken den vrede willen. Maar indien men hen niet met rust laat mogen de democratiën zich dan herinneren dat die twee mannen en hun volken onoverwinnelijk zullen zijn. Mijnongeluk in Westfalen. Drie dooden. HAMM, 9 Mei. (D.N.B.) In de mijn Radboud te Bockum-Hövel bij Hamm in Westfalen heeft zich gisteren een mijngasontploffing voorgedaan. Er zijn drie dooden te betreuren. Voorts werden vier mijnwerkers ernstig en 17 licht gewond. CORRESPONDENT VAN DE VÖLKISCHE BEOBACHTER MOET EGYPTE VERLATEN. KA'iRO, 9 Mei. (Havas). De correspon dent van de Völkische Beobachter, Paul Schmitz, die Zondag j.l. last kreeg het land binnen drie dagen te verlaten, heeft uitstel gekregen tot 17 Mei. De Duitsche zaakgelastigde heeft verzocht dezen maatregel in te trekken en de ver blijfsvergunning met een jaar te verlengen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft nog geen mededeeling verstrekt over de reden van uitwijzing. Schmit is een actief pro pagandist voor Duitschland in Egypte en heeft een werk geschreven over Noord-Afrika waarin hij felle critiek levert op de Fransche politiek. MR. ROST VAN TONNINGEN GEEN STATEN LID 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. Naar wij ver nemen heeft mr. M. M. Rost van Tonningen bedankt voor zijn benoeming tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Tot zijn opvolger heeft het Centraal Stem bureau benoemd verklaard den heer J. J. M. Meijers te Leiden. Toespraak van Mussolini. ROME 9 Mei (Havas) Na de parade op de Via Imperia werden de troepen verzameld op het Venetiaansche plein, waar zij door den Duce werden toegesproken. Mussolini zeide o.a.: „De kracht van onze wapenen is zonder twijfel groot, doch grooter nog is de vastberadenheid van onze harten. Dit zullen wij bewijzen, wanneer het uur zal komen." Engelsche Dienstplichtwet in tweede lezing aanvaard. Lagerhuis verwerpt Labouramendement. In het Engelsche Lagerhuis is de wet inzake de militaire opleiding in tweede lezing zon der hoofdelijke stemming aangenomen, na dat het door de Arbeiderspartij ingediende amendement met 387 tegen 145 stemmen was verworpen. Minister Hore Belisha sloot het debat na mens de regeering. De kosten LONDEN, 9 Mei (Reuter). Nadat het La gerhuis het ontwerp van wet tot het invoeren van den militairen dienstplicht in tweede le zing had aangenomen, heeft de financieele secretaris van het ministerie van Oorlog, Warrender, de financieele resolutie, welke het ontwerp vergezelt, ingediend. Warrender ver klaarde, dat hij de kosten raamt op een kapi taal van dertig millioen pond sterling, verdeeld over twee jaar en vaste uitgaven van tien mil lioen voor 1939, welke zullen stijgen tot vijf en twintig millioen in 1941. De besprekingen over deze financieele reso lutie duurden zes en een half uur. De oppositie leverde scherpe critiek en verzette zich krach tig, hoewel de toon van de debatten vriend schappelijk was. Tenslotte is de resolutie aan genomen met 159 stemmen tegen 65. Na een vergadering van veertien uur en een kwartier werd te kwart over vijf in den ochtend de bijeenkomst opgeheven. Italiaansche Imperium viert zijn derden verjaardag. Koninklijke Albaneesche Garde nam deel aan de militaire parade. ROME, 9 Mei (Stefani). Italië viert van daag den derden verjaardag der stichting van het keizerrijk. In Rome wordt ter gele genheid daarvan heden een legerdag gehou den, waaiwan hedenmorgen een groote mili taire parade voor den koning, de koningin, den Duce,. den Duitschen opperbevelhebber generaal von Brauchitsch, den chef der Spaansche militaire missie generaal Garcia Escamez, de leden der regeering, het diplo matieke ccd'ps en een talrijke menigte, het voornaamste onderdeel was. Op de tribune reikte de koning 16 gouden medailles uit aan de ouders van in Spanje gesneuvelde légio- nairs. De parade trok van het Colloseum naar het Venetiaansche plein en bevatte o.a. een bataljon der koninklijke Albaneesche garde in haar schilderachtige kleederdracht. Langs de koninklijke tribune werd getrokken in den Romeinschen pas. Conferentie over het Ameri- kaansche niijnconflict. NEW-YORK, 9 Mei (Reuter)De vertegen- woordigers van stakers en werkgevers in de steenkoolindustrie hebben het voorstel van president Roosevelt tot het houden van een conferentie met hem aangenomen. In deze conferentie zal worden gepoogd een einde te maken aan de staking in het Appalachian- gebied, waar 460.000 mijnwerkers in staking zijn gegaan. GOERING UIT SAN REMO VERTROKKEN. SAN REMO, 9 Mei (Havas). Vanochtend negen uur heeft Goering zich aan boord van de „Huascaran" begeven, begroet door de auto riteiten. Na een kort verblijf te Valencia zal hij zich naar Hamburg begeven. Gisterochtend heeft Goering een langdurig onderhoud gehad met generaal Richtofen, die per vliegtuig uit Berlijn was gekomen. Fransclie meeningen over de Brilsch-Riissische besprekingen, PARIJS, 9 Mei (Havas). In zijn commen taar op de besprekingen tusschen de Sovjet Unie en Groot-Brittannië schrijft Romier in de „Figaro" dat Moskou het denkbeeld heeft ge koesterd dat de Westelijke mogendheden poog den den dreigenden inval van Duitschland tegen de Sovjet Unie te keeren en hierdoor heeft Moskou fouten in zijn berekeningen ge maakt, welke tengevolge hebben gehad dat het Duitsche leger thans de passen van de Kar- pathen bezet houdt. Om zich nu tegen een aanval te dekken is de Sovjet Unie bereid zich door een formeel verbond met Engeland te doen betalen voor hulp aan Polen en Roe menië, die toch het Russische gebied bescher men. Dit is de prijs zoo hoog stellen dat men dreigt deze te verliezen en de Sovjet Unie loopt het gevaar, door zich teveel te willen bescher men zich van alle bescherming te ontblooten. In de „Populaire" schrijft Brossolette dat de besprekingen tusschen Engeland en de Sovjet Unie niet bevredigend schijnen te verloopen, doch beiden weten zeer goed, dat indien de as-mogendheden bij de minste scheur in het front van de vredelievende mogendheden niet zullen terugdeinzen voor ondernemingen, welke Europa naar den ondergang zullen lei den. Engeland en de Sovjet Unie verlangen derhalve beiden de onderhandelingen tot een goed einde te voeren, doch men moet zich wa penen met geduld om af te wachten tot men in Moskou begrijpt dat de Engelschen geen Russisch spreken en dat men te Londen inziet dat de Russen geen Engelsch spreken. Léon Blum te Londen. Besprekingen met de Labourleiders. LONDEN, 9 Mei (Reuter). Vanochtend half elf is de leider van de Fransche socialis ten, Léon Blum, per vliegtuig op Croydon aan gekomen. Hij zal besprekingen voeren met At-tlee en de andere leiders van de Labour Party. Polen uit Duitschland uitgewezen. WARSCHAU, 9 Mei (Havas). De Poolsche pers bericht dat vijftien actieve leden van den Bond van Polen in Duitschland, die Duitsch staatsburger waren, zijn uitgewezen. Allen woonden in het grensgebied. Op den buffer oan den trein. Avontuurlijke tocht met onprettigen nasleep. Twee Haarlemmermeersche jongens hadden het plan opgevat een reisje per trein naar Parijs te maken. Tegen andere jongens had den zij uitgelaten, dat zij zich wilden mel den bij het Vreemdelingenlegioen in Frankrijk ten einde op die manier wat meer van de wereld te zien. En de daad bij het woord voegende ver lieten de twee jeugdige meerbewoners zonder toestemming van de ouders en zonder geld de ouderlijke woning Zaterdag j.l. om den tocht naar Parijs te beginnen. Hun reis begon al avontuurlijk. Zij ver schaften zich toegang tot het perron en wachtten daar den trein Amsterdam—Parijs af. Ongemerkt zochten de avonturiers een plaatsje op een buffer en daar installeerden zij zich zoo goed en zoo kwaad als het ging. Toen de beide jongens Zaterdagavond niet thuis kwamen en ook Zondagmorgen nog niets van hen bekend was, waarschuwden de ongeruste ouders de politie, die een verzoek tot opsporing deed. Gistermiddag echter werd door den Ilollandschen Consul te Parijs aan de politie te Hoofddorp telefonisch medege deeld, dat aldaar twee jeugdige personen, de 17-jarige H. S. en de even oude P. J. de M., die de vermiste jongens uit Haarlemmermeer bleken te zijn, waren aangehouden en dooi den Prefect van politie uit Parijs in arrest wa ren gesteld. De jongens waren op de buffers van den D-trein vrijwel bewusteloos aangekomen, ver moedelijk tengevolge van de uitgestane angst, honger en koude, Aangezien zij geen geldige papieren bij zich hadden zijn zij in arrest ge steld en zullen vermoedelijk wel worden ver volgd. Van het aanmelden bij het Vreemde lingenlegioen zal wel niets komen, althans voorloopig niet. Hun avontuurlijke reis is dus al spoedig afgebroken en nog wel zonder het traditioneele happy-end. „Geplakte" koeien vervoerd. Amstcrdamsche Hof veroordeelt vee handelaar tot geldboete. AMSTERDAM, 9 Mei. Een veehandelaar uit Purmerend bracht in December 1937 twee koeien naar de veemarkt te Amsterdam. Hij zou de uiers van de beesten met collodium heb ben dichtgeplakt, hetgeen geconstateerd werd door inspecteurs van de Sophiavereeniging, die proces-verbaal opmaakten wegens het noode- loos kwellend veiwoer vair dieren. De kantonrechter te Amsterdam veroordeel de den veehandelaar tot vijftig gulden boete, welk vonnis de rechtbank in hooger beroep veranderde in zes dagen hechtenis. De veehandelaar ging daarop in cassatie en de hooge raad vernietigde het vonnis op grond van een vormfout. De zaak werd verwezen naar het gerechts hof te Amsterdam, voor welk college de vee handelaar veertien dagen geleden terecht stond. De procureur-generaal vorderde opnieuw zes dagen hechtenis. Het hof, dat vandaag arrest wees, heeft den veehandelaar veroordeeld tot een geldboete van vijf en zeventig gulden, subs, rijf en twin tig dagen hechtenis. Stemmen bij volmacht door militairen. Dr. SCHACHT NIET IN MEXICO. MEXICO, 9 Mei. (Havas). In tegenstelling met de geruchten, welke in Amerikaansclie petroleumkringen de ronde hebben gedaan, dat dr. Schacht in Mexico zou zijn aangeko men, wordt gemeld, dat niet dr. Schacht zelf, doch zijn zoon zich te Mexico bevindt. Hij zou onderhandelen over het koopen van petroleum, welke betaald zal worden met petroleum-tank- schepen. Wetsontwerp op komst. 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. Van be voegde zijde wordt medegedeeld, dat een wetsontwerp strekkende om aan de militairen bij de zee- en landmacht die buiten hun woonplaats in werkelij- ken dienst zijn, gelegenheid te geven bij de komende gemeenteraadsverkie zingen te stemmen bij volmacht, in een vergevorderd stadium van voorbe reiding verkeert. Het ligt in de bedoeling het wetsont werp, indien mogelijk, nog deze week bij de Tweede Kamer in te dienen. Inbraak had niet veel succes. Buit van slechts 12 cent. De Venlosche politie is erin geslaagd een man, die zich sedert korten tijd in Noord- Limburg had gevestigd, bij een inbraak in de Ambachtsschool aan den Tegelscheweg te Venlo, op heeterdaad te betrappen. Toen de heer S„ administrateur van genoemde school, die in de nabijheid van het schoolgebouw woont, omstreeks twee uur in den nacht van Zaterdag op Zondag huiswaarts keerde, hoor de hij in het voorbijkomen een verdacht ge luid in het gebouw. Hij begaf zich in een nabij gelegen woning en stelde de politie telefonisch van een en ander in kennis. Deze trok er on middellijk op uit en omsingelde het gebouw. Hierbij bleek, dat aan de achterzijde van het schoolgebouw een rijwiel onbeheerd stond. Bij dit rijwiel vatte een politieman post. Toen de heer S. hierop aan de voorzijde den hoofdin gang der school binnentrad, hoorde hij dat aan de achterzijde iemand het gebouw verliet. Dit bleek achteraf de man te zijn, die op de vlucht sloeg. Over een tuinmuur vluchtte hij in een achter de school gelegen tuintje om daar zijn rijwiel op te zoeken. Toen hij dit wil de medenemen greep de politie hem bij den kraag. Bij onderzoek bleek volgens de Tel., de aan- gehoudenete zijn de 35-j. stucadoor F. M. af komstig uit Haarlem, die zich sedert korten tijd in Blerik had gevestigd. De aangehoudene is een beleende van de politie, die reeds ver scheidene jaren in de gevangenis heeft door gebracht. Hij was ook nu eerst sedert korten tijd uit de gevangenis ontslagen. Bij onderzoek is gebleken dat de man aan de achterzijde het schoolgebouw is binnengetreden. Na verschil lende deuren te hebben geforceerd heeft hij met werktuigen die in de timmermanszaal der school voor het grijpen lagen de kasten en laden geforceerd, en den inhoud daarvan over den grond verspreid. Ook de brandkast, waar- In zich een aanzienlijk bedrag aan geld bevond is geforceerd, doch de dief heeft blijkbaar geen tijd gehad oen deze te openen. Slechts met een buit van 12 losse oenten die bij het telefoon toestel lagen heeft hij de vlucht moeten ne men. Dit geld is bij aanhouding op hem ge vonden. 'door PIETER v. d. VALK ALTON draaide zich om m mompelde iets en gin» fij?» H zitten. Er blonk een .end vuur m zijn oogen. ZwS"5»- parelden op zijn voorhoofd en ziin K ren koud en klam. J randen va- Benige seconden zat hij onbeweeglük knipte hij het lampje aan op het Sin Vijf uur. Over vier en een half ast>!- achter den rug zijn. Dan zou hi!JS" 1,11 Whitacre's kantoor zijn binneneesti», Jnhe!t ben gezegd: „Mijnheer Whitacre jt J?,h!b" drie jaar voor u. Ik ben ervan overtln J c« mijn werk uitstekend verricht en K'?'4 meer geld moet verdienen" En „-?3.14 Whitacre zou antwoorden ia to»- rajnneet au, i.rv,- V heer Whitacre antwoorden? SOU Bij». Het angstzweet brak Halton oonin™ haalde een zakdoek uit den zak ran JL Hli majas en veegde zijn gezicht af Wia- hij naar zijn vrouw. Ze sliep rustig ketl! Een gevoel van wrevel overviel B.it. was haar schuld! Een jaar asi er mee begonnen. Eerst heel vrienden!?5 ai herinnerde hem er aan hoe verdieS ?e zich voor mijnheer Whitacre hadgS3* JS verdiende opslag! Hij moest de koe hu S l - rens vatten en erom vragen, twj"" u- "°- Copyright P. I. B. Boi 6 Copenhogen Se nacbèegea-l bad bij bet geheeie bof een groot succee, zóó groot, dat hij aan het hof moeet bSjven. Hij mocht tweemaal per dag en éénmaal 'a nachts rondvliegen. De nachtegaal kreeg 12 lakeien, die allemaal een zyden draad-je, li Neeo, vastgebonden aan één van zijn pootjes, in de hand 'ïielden. daarom voor den nachtegaal geen pveége om te mogen vliegen. niet bang zijn! En gisteravond had w» plechtige belofte afgedwongen, dat hf,SL?a den grooten stap zou wagen. v«naaag Stel je voor, dat mijnheer Whitacre w sloeg! Ontsloeg! Dat zou vreeseliik -Un 5'; zou maanden duren voor hij een andere betri king had; en zonder hulp zouden er A jaren voorbijgaan. Waarom was Helen vreden?'Zeker, ze had gelijk. Hij had zich' Ij verdienstelijk gemaakt voor de zaak m je moest toch niet te brutaal worden Er waren immers anderen, die minstens even veel konden prestoeren als hij en die zS dan zijn plaats innemen. Nee Whitacre zou hem waarschijnlijk aan het v» stand brengen, dat hij met dergelijke vem ken Zijn betrekking ernstig in gevaar bracht Zonder Helen te wekken verliet hij 5tal, Voor hij zijn schreden naar kantoor r cff liep h« een paar uur rond; taliooze sombere gedachten bestormden hem. Helen vertroS op hem. Wat zou ze wel van hem denken Vi, hij den moed miste om zijn patroon om ons's, te vragen? y s Halton trachtte zich mijnheer Whitacre's °p dachtengang voor te stellen. Wat zou hii ta als een employé, die drie jaar ijverig bii hem werkte, om opslag vroeg? Wel - hij zou de zai geheel onpersoonlijk beoordeelen. Hij zou be palen of de employé meer waard was dan kit op dat oogenblik verdiende. J Aha! Nu had hij een idee. Als je om opslae vraagt, moet je doen alsof je het verdient Wek den indruk, dat de mogelijkheid, dat je het niet waard bent, nóóit bij je opgekomen is Halton's collega's keken hem bij zijn binnen komen nieuwsgierig aan.Hij was niet dezelfde Hij moest ziek zijn. Zijn handen beefden toen hij zijn hoed ophing en het zweet parelde on zijn voorhoofd. Om rijf minuten over negen arriveerde mijn heer Whitacre. Hij groette vriendelijk zooals Ge woonlijk en knoopte met enkele leden van zijn personeel een praatje aan. Halton opende zijn mond om te antwoorden, maar er kwam geen geluid over zijn lippen. Hij verrichtte enkele bezigheden, die hem de gelegenheid gaven het gevreesde moment een oogenblik uit te stel len. Hij sleep een punt aan zijn potlood, vul de zijn inktpot en sorteerde de papieren, Daarna staarde hij angstig naar de deur van mijnheer Whitacre's privé-kantoor, waarop hij in verbeelding Helen's gezicht zag verschij nen. Hij bevochtigde zijn lippen, richtte zich half op, doch zonk het volgende moment weer in zijn stoel terug. Eensklaps ging de deur van het heiligdom open en verscheen de baas on den drempel. „Halton!" riep hij, „kom eens even hier". De stem van den baas klonk af gemeten. Het slachtoffer vloog overeind. Wat was er aan dê hand? Het leek wel of mijnheer Whit acre hem een uitbrander wilde geven. Mis schien werd hij wel ontslagen. Goed. Ontslag zou op dit oogenblik een verlossing voor hem zijn. De directeur zat reeds achter zijn bureau, toen Halton het fraai gemeubileerde vertrek binnentrad. De baas wees naar een stoel en Halton nam bevende plaats. „Halton, ik heb eens over jou nagedacht. Je hebt bewezen, dat je voor de firma van meer dan gewone waarde bent. Jij blijkt een man, dien wij dringend noodig hebben en ik ben een man, die het principe huldigt: beta len naar de waarde die een employé voor de firma bezit. Ik heb een jongen procuratie houder noodig. Als je wilt kun jij daarvoor in aanmerking komen. Je begint met het dubbele van je tegenwoordige salaris. Over een jaar hé, juffrouw Ryan! Vlug een glas water, Halton valt flauw. Gauw haal een dokter!" (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). VOETBAL. Iedereen in de stad sprak over aen merkwaardlgen vogel. Kwamen 11 de ander „egaal" en dan zuchtten zij en begrepen elkaar opper- twee inwoners elkaar tegen, dan zei de één alleen maar „nacht" en best. Er werden zeü-s eM kinderen naar hem genoemd, maar geen één kon zoo rreo' 'ngen als hg, (Wordt vervolgd). Het programma voor Zondag KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. N.E.C.—Ajax. D.W.S.—Eindhoven. AFDEELING I. Promotie tweede klasse: E.D.O.—H.B.S. Promotie derde klasse: West Frisia—Bloemendaal. Vriendenschaar—Elinckwijk. Promotie reserve derde klasse: Meteoor 2Zeemeeuwen 2. Afdeeling II. Promotie tweede klasse: U.V.V.—D.F.C. Afdeeling III. Promotie tweede klasse: Z.A.C.Ensch. Boys. Tweede klasse A: PlienixZwolsche Boys. Afdeeling IV. Promotie tweede klasse: Helmond—Limburgïa. Bleij erheideMiddelburg. Afdeeling V. Eerste klasse: Sneek—F.V.C. Promotie tweede klasse: W.V.V.—G.R.C. (SportW.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6