VELSEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Druk bezochte Ouderavond der Comitésckool. In de fraaie gymnastiekzaal van de Ds. Creutzbergschool, die voor deze gelegenheid met eenige palmen en bloemen wat gezelliger was gemaakt, vond gisteravond een Ouder avond plaats van de Comitéschool, die zeer druk bezocht was. Er zullen weinig ouders, wier kinderen de school bezoeken, thuis zijn gebleven. Na voorlezing van 1 Kor. 6 en gebed opende het hoofd der school den avond met een ge zellig praatje. Hij heette in het bijzonder mevr. Segers, de weduwe van het vroegere schoolhoofd welkom. De heer Lijnzaad wees allereerst op den groei der school, die zoodanig is, dat^het nog wel eens zal gebeuren, dat de ouders in een eigen gymnastieklokaal bijeen zullen komen. De school heeft een moeilijk jaar achter den rug, in de eerste plaats doordat de vergoeding met 1/3 is verminderd. Er was veel ziekte en een onderwijzeres is de schooi door den dood ontvallen. Spreker herdacht de overledene in dankbaarheid. Ondanks de tegenslagen is er reden tot verheugenis over den gang van zaken want de school groeit elk jaar met 25 a 30 leerlingen. Er is een gestadige, gezonde groei. Uitbreiding der schoolruimte wordt daardoor een dringende noodzaak. Het be langrijkste is, aldus spreker, dat het peil der school omhoog gaat, vooral doordat er op ge werkt wordt, dat de school meer in het leven wordt gebracht. Het ligt nu in de bedoeling een cursus Engelsch te openen en een clubje voor handenarbeid te vormen, voorts om met de leerlingen van de hoogste klasse een school reisje van twee of drie dragen te maken, waarbij in jeugdherbergen zal worden over nacht. Verder wordt de uitgifte van een maan- delijksche schoolkrant overwogen die vmJ. door de jeugd geschreven zal worden, om daarmede hoe langer hoe meer den band tus- schen ouders en school te versterken. Na deze openingsspeech betrad een aantal meisjes der hoogste klas het podium om onder leiding van den heer Chr. F. Smit eenige oefe ningen uit te voeren. Ze deden dit ondanks den korten oefentijd keurig op de maat van piano-muziek. Een aardige stand besloot dit nummer, dat bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. Mej. B. van der Horst en de heer H. L. Kars- bergen speelden daarna vierhandig een frag ment uit Rosamunde van Schubert en be wezen daarmee, dat de Comitéschool muzikaal onderwijzend personeel heeft. In de pauze werd den bezoekers een kopje thee en een koekje gepresenteerd. De clou van den avond was de vertooning van „Schoolland", een film over het leven (waarmee natuurlijk niet bedoeld wordt: lawaai) in de Comitéschool. Een aardig filmpje met over het algemeen scherpe beelden, waar van merkwaardigerwijs de binnenopnamen meestal duidelijker waren dan de buitenop namen. Alles wat er op school' gebeurd, was op den gevoeligen band vastgelegd en de jonge filmsterretjes hebben kranig meegewerkt. Vooral de scène van de vier te laat komende knapen was een succesnummer. En niet min der de scène van de reprimande die ze van den heer Lijnzaad kregen. Na de pauze hield de heer Lijnzaad nog „een opvoedkundig praatje". De avond werd door den heer J. C. Dunne bier, voorzitter der Vereeniging voor Chris telijk Onderwijs gesloten. Het bmnenslraiid uitgeschakeld? Nog steeds is ten aanzien van de vrijheid van beweging op het strand in het komende badseizoen geen beslissing genomen, maar naar wij nader vernemen, staan de kansen voor onze zomergasten zeer ongunstig'. Het is nl. zoo goed als zeker, dat het binnenstrand, dw.z. het strand tusschen de pieren geheel verboden terrein wordt. Ook wat het buitenstrand betreft zullen beperkende maatregelen wel niet uitblijven, zoodat de toekomst voor ons strand er donker uitziet. March of Time De loop der lijden. Nieuwe vorm van beeldende journalistiek in Thalia. Nieuws is drama. Dit begrepen ook de uitgevers van de be kende Amerikaansche bladen „Life" en „Time" toen zij besloten hun speciaal nieuws, dat zij door middel van de drukpers iedere week hun lezers doorgaven, te dramatiseeren in de letterlijke beteekenis van het woord en zoo tot de uitgave kwamen van „March of Time". Dit was geen product van inkt en pa pier, maar het product van zuren en belicht celluloid; een nieuws-film, die haar bestaans recht. onder volkomen andere regels moet ver dienen dan die welke de journalistieke prac- tijk gewoonlijk regeer en. Men week -bij de samenstelling van dit journaal van de plat getreden paden der filmactualiteit af en maakte „The March of Time" een nieuws- document van alle tijden,- dat antwoord geeft op de vele vragen die zich bij het zien van een gefilmde actueele gebeurtenis aan ons op dringen. Men gaf niet alleen de feiten, maar ook wat achter de feiten schuilt en de con sequenties er van. „The March of Time" heeft in een korte spanne tijds haar bestaansrecht niet alleen bewezen, maar zelfs een vraag gecreëerd bij het bioscooppubliek over geheel de wereld, waardoor nu ook Nederlandsch ge sproken edities van „The March of Time" onder den titel „De Loop der Tijden" haar rondgang door theaters zullen ondernemen. En hiermee begint een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de beeldende journalistiek, het gebruik van een nieuwe taal die, univer seel als zij is, zeker ook in het hart van den weetgragen Nederlander een blijvende plaats zal veroveren. Het eerste deel van „De Loop der Tijden" zal Vrijdag a.s. in het voorpro gramma van het Thalia Theater vertoond worden. Vergadering „ÏJimiiden-Ceiitriim" In de laatst gehouden vergadering van de Buurtvereeniging „IJmuiden-Centrum" werd onder de ingekomen stukken behandeld een brief van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging om de Zaterdagavondmarkt te veranderen in een seizoenmarkt. Het is de bedoeling, dat deze markt gehouden zal worden van begin April tot eind September. In verband met het groote succes van het militaire concert op het Willemsplein zal „IJmui den-Centrum" pogingen in het werk stellen, om meer concerten te laten geven. Hiervoor zal een beroep worden gedaan op de plaatselijke mu- ziekvereenigingen en op de militaire corpsen. Op haar schrijven om te komen tot afschaf fing van de contantzegels enz. is de R.K. Mid denstandsver eeniging De Hanze, die deze zegels qualificeert als een soort vrijwillige belasting, geadviseerd een vergadering van alle winke- liersvereemgingen te beleggen, waar een en an der besproken kan worden. Voorloopig geen nieuwe toeristensteiger. Er ging deze week een verheugende tijding door IJmuiden: de minister van Waterstaat zou een bedrag van f 100.000 beschikbaar ge steld hebben voor een nieuwen toeristenstei ger, En daarmede zou dus eindelijk een einde komen aan een der „onhoudbare toestanden" waaraan IJmuiden steeds zoo rijk is geweest en wellicht ook nu nog is. Er is steen en been geklaagd, over het feit, dat zulk een belangrijke haven als IJmuiden geen behoorlijke ligplaats bezit voor sche pen die hier voor een kort oponthoud binnen komen, zooals toeristenschepen of Duitsche Westbooten We hebben het zoovele malen ge zien, dat deze schepen ergens in een der toe- leidingskanalen ver van den wal moesten vastmaken en de toeristen of passagiers met een bootje naar boord moesten worden ge bracht of van boord moesten worden gehaald, zooals nog deze week met de Kungsholm het geval was. Het is in de Nieuwjaarsrede van den voorzitter van IJmuidens Bloei een tradi tie geworden, dat hij aandringt op den bouw van een nieuwen toeristensteiger, omdat de tegenwoordige zoo zwak op z'n pooten staat, dat groote schepen hem niet meer mogen ge bruiken. Ook de Kamer van Koophandel te Haarlem heeft zoo nog dezer dagen bij den minister "van Waterstaat hierover geadres seerd. Geen wonder dus, dat er vreugde was over de tijding, dat er nu eindelijk een nieuwe stei ger zou komen. Helaas moeten wij hun, die nu in de hoop leven, dat binnenkort met den bouw van een nieuwen steiger zal worden begonnen, deze illusie ontnemen. Want het is onjuist, dat er reeds geld voor den nieuwen steiger beschikbaar is gesteld. Er bestaan inderdaad plannen. Deze bestonden zelfs al langen tijd, maar van plannen tot werkelijkheid is meer dan een stap. Dat is, vooral wanneer de weg leidt van IJmuiden via Haarlem naar den Haag v.v. in den regel een heel eind. De zaak is thans zoo, dat er een begrooting is opgemaakt en aan den minister is toege zonden. Maar de benoodigde gelden kunnen eerst op de begrooting van 1940 worden aangevraagd, zoodat, als alles meeloopt, eerst in den loop van het volgende jaar met den bouw kan worden begonnen. Er moet dan na tuurlijk niets tusschenbeide komen en dat is onder de huidige omstandigheden nog zoo onmogelijk niet. Dat reeds den volgenden zo mer het eerste toeristenschip aan den nieu wen steiger komt, is derhalve nog zeer du bieus. Propaganda-avond Bijz. Vrijwillige Landstorm. Pater Borromaeus de Greeve als spreker. Gisteravond heeft in het Patronaatsgebouw een openbare propaganda-avond plaats gehad van de af deeling IJmuiden van den Bijz. Vrij- willigen Landstorm. De vergadering, die vrij: druk bezocht was werd o.a. bijgewoond door de burgemeesters -van Velsen en Beverwijk, alsmede door reserve- majoor J. M. Borren, commandant van het Landstormkorps Kennemerland. De vergade ring werd geopend door Notaris Anten. Spreker deelde mede, dat deze propaganda- avond was belegd als herdenking van het 20- jarig bestaan van het Landstormkorps. Hulde bracht hij aan dit korps, dat spontaan ontstaan is in de troebele Novemberdagen van 1918. Het openingswoord werd door de aanwezigen be antwoord met het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Hierna was het woord aan pater Borromaeus de Greeve, die zeide, dat het hem aangenaam was, aan de uitnoodïging van den B.V.L. gehoor te kunnen geven om een propaganda-woord te kunnen spreken. Spreker deed dit met volle overtuiging, omdat hij mee wil werken om te kunnen behouden, wat ons heilig en dierbaar is. Wat de revolutionnaire krachten ons willen ontnemen, helpt ook de B.V.L. te behouden. Spreker zeide dat hij niet als politiek persoon spreekt, maar als een echt Vaderlander. Wij mogen trotsch zijn op ons mooi Nederland en onze koloniale bezittingen. Spreker heeft veel gereisd. Nederland is voor spreker het mooiste land dat zich zelf is en waar de hoogstegoede ren gekend worden in gezinsleven en in ons Koningshuis. Wie gezag en orde wil wegnemen moet derailleeren. Ondermijning van gezag leidt anarchie met als gevolg wereldbrand. Maar ook de vrijheid heeft haar grenzen en kent haar banden. Zoolang gezag blijft hand haven met recht dan is hierin ook vrijheid. Wordt dit niet erkend, dan leidt dit tot ellende en vervolging. Onze heerlijkheid, grootheid en ideale kracht is ons huidig regeeringssysteem. Die het hier niet mee eens zijn, dat zijn de commu nisten en N.S.B.'ers. Wat het communisme wil, bracht spreker naar voren. Spreker stelde de vraag: of men wil wat het communisme beoogt. Een andere revolutionnaire partij noemde spre ker de N.S.B. Deze heeft zoo'n funesten invloed dat deze zelfs na den terugslag bij de verkie zingen, nog een gevaarlijke partij blijft. Spreker wil niet provoceerend spreken maar Nederland heeft gelukkig een groot aantal man nen in den B.V.L., die alles willen wagen tot bewaring van onze vrijheid. Hierin heeft Troel stra zich in 1918 vergist. Wij willen bewaren ons land en ons huis. Tegenover de banden, die bij ons het huisge zin samenbinden, stelde spreker de huwelijks verhouding zoo die in de Sovjet Unie wordt ge kend. of de uiteenrukking daarvan, zooals in Duitschland gekend wordt. Met het vorstenhuis zijn wij van cle 15e eeuw ai' samengegroeid in lief en leed. Dit Oranje loslatend en vergetend zou ondankbaarheid zijn in de hoogste graad. Onze Koningin, is een hoogstaande vrouw, vol van kennis, zonder smet of vlek, een vrouw van onkreukbaren trouw. Spreker roemde haar als een Christen vrouw. Waar het communisme haar wil wegdoen of een Mussert haar wil plaatsen als in een glazen kastje, daar wil spreker de mannen en vrouwen van Nederland oproepen om trouw rondom onze Koningin te staan en niet te dulden wat het communisme of de N.S.B. wil. Voorts wees spreker er op dat ieder volk als op zichzelf is aangewezen. Wij hebben de roe ping elkanders lasten te dragen. In dezen ang- stigen tijd hebben wij te beseffen, welke taak op ons rust. Spreker wilde een saluut brengen aan de mannen die hun huis hebben verlaten en de wacht houden aan de grenzen. Notaris Anten sprak hierna een dankwoord tot den geestelijke voor zijn propaganda-rede. Hierna volgde de vertooning van de film: 20 jaar B.V.L. Deze vertoonde, behalve eenige his torische momenten van de huldiging der Ko ningin bij haar veertigjarige regeering, het ont staan en den groei van den B.V.L. die thans 97000 leden telt. De avond werd verder opge luisterd door muziek van de orkestvereeniging „Kunstkring". VROUWEN-VREDESGANG. 1939. De Vrouwen-Vredesgang die dit jaar voor de zesde maal gehouden wordt, zal Woensdag 17 Mei om half drie van de Admiraliteitskade te Rottei-dam vertrekken. In zwijgenden optocht wordt geloopen en geëindigd op het Sport terrein „Woudenstein", waar een korte slui tingsbijeenkomst zal plaats hebben en mevr. Tromp de Jong uit Zandvoort een slotwoord zal spreken. Vrouwen en moeders uit het geheele land worden opgeroepen om deel te nemen aan dit stille getuigenis voor den Vrede, dus ook u uit Velsen en IJmuiden. Het dragen van een witte bloem is ge- wenscht, doch niet verplicht. Wel 't strookje van het deelnemingsbewijs. Voor zoover u er van in 't bezit bent, wordt u verzocht de witte vredesvlag uit te steken op 17 en 18 Mei. Deelnemingsbewijzen zijn a 10 ct. verkrijg baar en geven bij de Ned. Spoorwegen recht op goedkoope retourbiljetten. De adressen voor de deelnemingsbewijzen zijn: Mevr. Zalm, J. P. Coenstraat 103, IJmui den; mevr. De Klerke Leeuweriklaan 41 en mevr. Poll, Leeuweriklaan 40 IJm.-O. AANGEKOMEN. 9 Mei: Breda s.s. Hamburg Nordstern s.s. Danzig Berenice s.s. Midd. Zee 10 Mei: Bör s.s. Rotterdam Bart m.s. Ipswich Boskoop s.s. Chili Orpheus s.s. Aarhuus Prowess m.s. Londen Ceres s.s. Santos. Lowestoft Trader m.s. Gr. Yarmouth VERTROKKEN. 9 Mei: Ussuri s.s. Rotterdam Van Rensselaer s.s. West Indië Groningen s.s. Londen Arrivain m.s. Leith Springfontein s.s. Antwerpen Vliestroom s.s. Huil Casanare s.s. Jamaica British Glory m.s. New Castle 10 Mef: Dione s.s. Kotka Bollsta s.s. Oslo Milos s.s. Malmö Forshult s.s. Huil Cabo m.s. Londen Vlootvermindering. Het is 1918 gebouwde Nederlandsche motor- jchip Oostex-schelde is door kapitein W. Kramer te Groningen aan een reederij in Denemarken vei'kocht en zal zeer spoedig aan de nieuwe eigenaresse worden afgeleverd. Scheepsbouw voor buitenland. De scheepswei*f der firma Gebroedei-s Bode- wes te Martenshoek hebben van een Deensche reederij opdracht gekregen voor den bouw van een motorkustvaartuig met een draagvermogen van ruim 500 ton, dat zal worden uitgerust met een Dieselmotor van 300 P.K. Het schip bevindt zich reeds in bouw en zal vermoedelijk over een maand van stapel kunnen loopeu. Wereldvloot. De statistiek van Bureau Veritas vermeldt, dat in Maax-t van de wereldvloot zijn afgeschre ven: 34 stoomschepen met een inhoud van 71.052 bruto register ton en 9 motorschepen met een inhoud van 2773 bruto register ton. IJzcrverscheping. Het Zweedsche stoomschip Vega is van Am sterdam in de buitenhaven van het Hoogoven- bedrijf aangekomen om een partij ijzer in te nemen voor een Zweedsche haven. VERKOOP 3100 VATEN HARING. De Reedersvereeniging voor de Nederland sche Haringvisscherij heeft uit den voorraad vangst 1938 vex-kocht aan de firma B. van Duik te Katwijk aan Zee een partij van 2500 kantjes steur haring. Deze haring is be stemd voor export naar Engeland. Voorts zijn nog 600 kantjes haring ver kocht aan de firma A. van der Zwan en Zn. te Scheveningen. Onderlinge wedstrijden van V. Z. V. De Velser Zwemvereeniging heeft haar win terseizoen besloten met een serie onderlinge wedstrijden. Mede door het vroege aanvangs- uur was de belangstelling voor deze wedstrij den beperkt gebleven tot enkele vaders of moeders. Doordat voor sommige wedstrijden weinig deelnemers (stei's) ingeschreven had den, werden enkele groepen tezamengevoegd, wat echter tot gevolg had dat de resultaten van de dames xxxinder in het oog vielen. Wij noemen hier de 100 M. schoolslag, waarbij Coba Koster denzelfden tijd maakte als Pum Swier. De gedetailleerde uitslagen luiden; 25 M. schoolslag meisjes: Coba de Vries 24 sec., Gitta v. d. Oord en Henny Gottmer 30 sec. 25 M. schoolslag jongens: G. Kroost 23,9 sec., C. Rademakers 25 sec. 25 M. borstcrawl meisjes: Coba de Vries 17,2 sec., Tini Kramer 25,2 sec. Idem jongens: Fr. Kwak 20 sec., C. Rade- makers 25,2 sec. 50 M. Schoolslag meisjes: Ivonne KI. Austink 47,6 sec., Tini v. Vrede 52,2 sec. Idem jongens: B. v. Zwol 59,2 sec. 50 M. rugcrawl meisjes; Nellie Böttger 53,2 sec. 50 M. borstcrawl meisjes: Ixia de Vries 39,2 sec., Willie de Waard 39,4 sec. Idem jongens: K. Wijker 33 sec., P. Kramer 34,4 sec. 100 M. schoolslag dames: Coba Koster 1,32,8, Ivonne KL Anstenk 1,43,5. Idem heeren: Pum Swier 1,32,8, A. Musters 1,41,4. 100 M. rugslag dames: M. Kwak 1,34,1, A. Buding 1,38. Idem heeren: P. Gottmer 1,34. 100 M. borstcrawl dames en heeren; M. Kwak 1,17,9, N. Schooxie 1,8,8. P. Gottmer 1,14.6, P. Duinker 1,16,3, J. de Jager 1,22,2, P. Schachschabel 1,28,7. 20 OM. Schoolslag dames en heeren: P, Swier 3,16,9, G. Janus 3,24. Coba .Koster 3,18. Bets Blok 3,57,4. Hierna speelde V.Z.V. 1, versterkt met de gebroeders Kollerie een polowedstrijd tegen het Haarlemsch Jeugdzevental. V.Z.V. 1 won met 41. SCHIP VAN Verm, aankomst LAATSTE BERICHT Arendskerk (Ned.) x) Japan Amstelland (Ned.) x) B. Aires 26 Mei Alkmaar (Ned.) Chili Abbekex-k. (Ned.) Japan Amstelkerk (Ned.) x) Wesl Afrika Aurora (Ned.) Midd. Zee Kopenhagen 15 Mei Boschfontein (Ned.) Z Afrika Baarn (Ned.) x) Chili Br Prestige Br.) Abadan 22 Mei Berenice (Ned.) Midd Zee 10 Mei Cordillera (Du.) x) Pto Barrios 26 Mei Crijnssen (Ned x) West Indië 20 Mei Clytoneus (Eng.) x) Batavia 14 Juni Costa Rica (Ned.) x) West Indië Cowrie (Eng.) x) Las Piedras 17 Mei Dolius (Br.) la pan 14 Juni Dr. H. Wiegand (Du.) Kotka 17 Mei Essen (Du.) Ned todië 12 Juni Euterpe (Ned.) Danzig 16 Mei Foch Rose (Eng.) Swansea 12 Mei Helder (Ned.) Chili Hogland (Fin) Diamante heden Hermes (Ned Mexandrië 19 Mei Hercules (Nod.) Alexandrië Heidelberg (Du.) Ned. Indië Illenao (Pan.) La Plata 31 Mei Iris (Ned.) Bordeaux 16 Mei Jaarstroom (Ned.) W. Afrika 14 Mei Juno (Ned.) Alexandrië 25 Mei T.v. Oldenbernevelt (N Batavia 30 Mei Jagersfontein (Ned.) x) Z. Afrika Koex-t (Ned.) Britonferry 11 Mei ..aertes Ned Mod Indië 21 Mei Laanemaa (Estl.) Tallinn 10 Mei Vlagdeburg Du.) Batavia 28 Mei Montferland (Ned.) x) Buenos Aires 12 Mei Vlidsland (Ned.) Swansea 12 Mei Macuba (Ned.) x) Curaqao 12 Mei Vlax-ietta (Gr.) Londen heden Max-gax-eta Zw. Skutskar 11 Mei Nereus (Ned.) Lissabon 13 Mei Parnu 10 Mei Nueva Gx-anada (Noor) Pt. Arthur 24 Mei Urion Ned.) Zw. Zee 21 Mei Poelau Roebiah (Ned.) Hamburg Poelau Laut (Ned.) Batavia 19 Mei tolyphemus iNed.) x) Batavia 29 Mei Poelau Bras (Ned.) x) Batavia Phrontis (Ned.) Batavia Pluto (Ned.) Stettin 16 Mei iandfontein (Ned.) Zuid Afrika Reggestroom (Ned.) West Afrika Rhea (Ned.) Midd Zee 21 Mei Salawati (Ned.) Ned. Indië Salland (Ned.) x) Hamburg 14 Mei St. Annaland (Ned.) Gdynia 12 Mei Sex-vus (Ned.) Swansea Tajandoen (Ned.) Batavia 14 Mei Tarakan (Ned.) x) Batavia Tjikandi (Ned.) Ned. Indië Tabian Ned Indië 5 Juni Tiberius (Ned.) Hamburg 12 Mei Tx-ajanus (Ned.) Alexandrië Tawali (Ned.) x) Liverpool Ned Indië 26 Mei Vulcanus (Ned.) Alexandrië Venus (Ned.) Midd. Zee Waterland (Ned.) Buenos Aires 9 Juni Schepen ,/oi>r/.iei «/at eer ',iir> grootet tar tint» ion 10 Mei te Genua. 10 Mei van Bahia. 4 Mei van Corral. 7 Mei te Shanghai. 9 Mei van Dakar. 9 Mei van Shanghai, vertrekt 12 Mei. 10 Mei te Hamburg. 4 Mei van Valparaiso. 6 Mei van Pt. Said. 9 Mei te Rottei-dam. 7 Mei van Pt. Limon. 3 Mei van Barbados. vertrekt 12 Mei. 9 Mei van Bax'bados. 9 Mei 500 m. v. Valentia. 8 Mei van Belawan. vértrefct T-2' Mei. 6 Mei van Colombo, vertrekt 13 Mei. 9 Mei vertrokken. 8 Mei van Curaqao. 25 April van St. Vincent 7 Mei van Gibraltar. 9 Mei te Bourgas. 7 Mei van Macassar. 29 April van B. Aires, vertrekt 12 Mei. 7 Mei te Hambux'g. 7 Mei van Izmir. 7 Mei van Sabang. 9 Mei v. Dax'-es-Salaam. 8 Mei vertrokken. 6 Mei van' Pt. Said. 6 Mei vertrokken. 7 Mei van Aden. 6 Mei van Las Palmas. 10 Mei vertrokken. 7 Mei te Southampton. 10 Mei vertrokken. 5 Mei vertrokken. 8 Mei van Oporto. 9 Mei van Holtenau. 6 Mei vertrokken. 8 Mei te Calamata. in lading. 8 Mei van Genua. 6 Mei van Colombo, in lading. in lading, vertrekt 13 Mei. 8 Mei van Pt. Said. 7 Mei van Dakar. 5 Mei van Bari. 9 Mei van Batavia, vertrekt 13 Mei. 8 Mei vertrokken, in lading. 9 Mei van Land's End. in lading. 8 Mei van Colombo. 2 Mei van Sabang. vertrekt 11 Mei. 7 Mei vertrokken, in lading. 3 Mei van Port Said 7 Mei te Rehtymuo. 8 Mei van Valentia. 11 Mei vertrokken. V1SSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens Zweedsch s.s. Vega Amsterdam Deze week weinig verandering het werkloosheidscijfer Het aantal bij de gemeentelij]™ ingeschreven werkzoekenden biiï™ tbeli!btii- j.l. 2030 tegen 2052 do week °i> Me werkloos waren dien dag 14sa 00r' Gehee! minder dan op 29 April. Patonen, 0[ Er stonden als werkzoekend ir«„. (313) bouwvakarbeiders, 171 mI,? ven 303 werkers, 19 (19) houtbewerkers si ,me!aalb». arbeiders, 133 (149) havenarbeiders visschers, 40 (40) kantoorbedienden 2 (2«> losse arbeiders en 280 (293) in overil.l9 (tl!) totaal 1954 (1963) mannon boven bn»W 51 (58) mannen onder 18 j„ 19 ^ar' Verder 51 (58) mannen onder 18 j 19 ?,,a.ar' Verder boven en 6 (8) vrouwen onder 18 Vrouv'eii In een gesubsidiëerde werkversffit ren geplaatst 77 (85) personen hffln in8 wa- SPELDJESDAG VOOR DE SPïïri-r, Zaterdag 13 Mei houdt de' Speeltuinverenigingen in de v>« sen een speldjesdag ten bate van hit houden der aangesloten sbepitnm, "P0- gen „in Veilige Lven" T ..Kindervreugd". Collectanten voor d™ ,en jesdag kunnen zich nog opgeven 1*»- gende adressen: v. d. te Sj1,* '°1- ÏJmuiden-Oost. A. Bakker. RoggevMnli"'': IJmuiden en M. v. d. Heuvel, EmdrX?' 7, Velsen-Noord. ™"arac™raat Waar het om gaat bij de luchtbescherming. Stationsweg 24 geeft het antwoord op deze vraag. Wanneer men spréékt over „luchthwk. ming", dan bemerkt men dat er nog verS- de menschen zijn die denken, dat „luchtbesiS" mmg" iets is dat synoniem is met het esoisE i zorgen voor eigen hachje op de veiligst dJvh, plaats. Zij die dit meenen hebben nog i grepen, dat daarbij juist de eenheid van volk, de saamhoorigheid van alle menschen 7. moreele kracht en het onderling hulpbetoon o den voorgrond komen. y En waarlijk, het gaat om hoogere waarden dan om een gasmasker ot een schuilloopgraat Niet de dikte van de beschutting gevende be. tonlaag bepaalt ot men ongebroken de hem», ving van den luchtaanval doorstaat maar bet zijn de zooeven genoemde eigenschappen de wilskracht, het saamhoorigheidsgevoel. Bij een luchtaanval ondergaan allen ge lijkelijk het gevaar, zonder onderscheid van sekse, geloof, beroep, rang of stand. Daarom moeten allen, zonder onderscheid de- persoons, zich voor de luchtbescherming gaai interesseeren en ieder moet voor zich zelf na- gaan, wat hij kan doen om het gevaar te be strijden voor zijn gezin, en hoe of hij kan hel pen voor de geheele gemeenschap. Een Hollandsch spreekwoord zegt: „Het hemd is nader dan de rok", hetgeen dus wil zeggen' „help u zelf". Maar gij, die zoo denkt, redeneert verkeerd. Ondanks dat gij zeker wilt, dat Ne- Herland zich gezamelijk met succes zal keeren tegen het luchtgevaar, zijt ook gij de oorzaak, dat dit niet gelukt, als gij alleen aan u zelf denkt en niet aan het algemeen. - En als gij dan ook niet niet aan u zelf hebt gedacht, dan hebt gij ook werkelijk niets gedaan om het land dat u lief is, te helpen wanneer dit werkelijk in oox'logsgevaar verkeert. Bedenkt allen, dat hetgene wat noodig is, is: eenheid en samenwer king. Hoe dit nu te doën? Stel nu niet langer uit met u eens op de hopg- te te laten brengen van wat u kunt doen.'Ga naar Stationsweg 24 Velsen, waar op Maandag, Woensdag en Vx-ijdag van 2—4 uur iemand aan wezig is, die u gaarne zal aanhooren over wat u wenscht te weten. MAIKT EEEiCMTEN VEEMARKT ROTTERDAM Rotterdam, 9 Mei 1939. Totaal aanvoer 4930. Paarden 255, Veulens 6. Magere runderen 1361. Vette runderen 890. Vette kalveren 45. Graskalveren 158. Nuchtere kalveren 1658. Zuiglammerexi 144. Varkens 8. Bokken en geiten 122. Vette koeien le kwaliteit 75, 2e kwaliteit 61. 3e kwaliteit 36 tot 48. Vette ossen le kwal, 78. 2e kwal. 60. 3e kwal. 38 tot 48; Stieren le kwal. 60, 2e kwal 53. 3e kwal. 46. Vette kalveren le kwal. 110, 2e kwal 90. 3e kwal. 60 tol 75; Schapen le kwal. 45. 2e kwal. 40.3e kwal 28. Graskalveren 2e kwal. 52, 3e kwal. 40. Nuchtere kalveren le kwal. 37, 2e kwal. 32, 3e kwal. 27. Slachtpaarden le kwal. 50, 2e kwal. 42, 3e kwal. 32. Prijzen per KG. Schapen le kwal. 20, 2e kwal. 16, 3e kwal. 14. Zuiglammeren le kwal. 7, 2e kwal 5,3e kwal 3. Nuchtere slachtkalveren le kwal. 8, 2e kwal. 7, 3e kwal. 6. Nuchtere fokkalveren le kwal 25, 2e kwal. 20, 3e kwal. 15. Slacht paarden le kwal. 235, 2e kwal. 200, 3e Kwal. 135: Werkpaarden le kwal. 350, 2e kwal. 270, 3e kwal. 130. Hitten le kwal. 255. 2e kwal 195. 3e kwal. 125. Stieren le kwal. 255. 2e kwal. 200. 3e kwal. 135. Kalfkoeien le kwal 28a, 2e kwal 200. 3e kwal. 155; Melkkoeien le kwal. 280, 2e kwal. 210. 3e kwal. 1.55: Vare koeien le kwal. 200. 2e kwal. 160, 3e kwal. 140.1baar zen le kwal. 165, 2e kwal. 145, 3e kwal. lw. Pinken le kwal. 125. 2e kwal. 105, 3e kwal 8a. Graskalveren le kwal. 55, 2e kwal. 35,3e kwai. 25. Bokken en geiten le kwal. 9, 2e kwal. 6, 3e kwal. 4. Prijzen per stuk Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering. Vette koeien en ossen: aanvoer Iets ruimer; handel matig; prijzen als gisteren en primas tot 79 en 72 ct. nrii. Stieren: aanvoer flink; handel kalm, PJJ 2e soort iets stijver, verder onverandera. Vette kalveren: aanvoer als vorige handel redelijk; prijzen stabiel. Prima-. f 12°- «„Her- Schapen en lammeren: aanvoer ma .g. handel traag; prijzen lager. Zuiglammeren: aanvoer korter; nam* stroefDrijzen iets lager. Nuchtere slacht- en fokkalveren; aanvoe iets grooter: handel vlot; prijzen iets n Paarden: aanvoer als vorige week; n slecht: prijzen lager. Kalf- en melkkoeien: aanvoer als «jige week: handel iets levendiger; prijz«n Prys houdend. h j.i Varekoeien: prijzen onveranderd; nanu lui-prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon, del traag: prijzen iets lager: Graska prijzen gewoon handel tx-aag: prijzen anderd. j,9TVut Bokken en geiten: aanvoer ruime*» nan stug; prijzen lager.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2