Hongaarsche volk naar de stembus DE NACHTEGAAL met Pinksteren Het land in nieuwe kiesdistricten verdeeld Brutale roofmoord te Brussel 1HC.ANDEBSÈN maikt Boedapest, 7 Mei. (Van onzen correspondent). OOALS te verwachten was er was eigenlijk reeds sedert maanden sprake van is het Hongaarsche parlement door den rijksbestuurder Horthy voor ontbonden verklaard en zullen er nu binnen kort nieuwe verkiezingen plaats vinden. Zij zullen op Pinkster-Zondag en op Pinkster- Maandag gehouden worden, behalve in de hoofdstad Boedapest, waar de verkiezingen een week later plaats vinden. Het oude parle ment heeft, zooais men weet, nog juist de anti-Joden wetten kunnen aannemen vóór het naar huis gezonden werd en het eigenaardige is nu, dat bij de thans op til zijnde verkiezingen de Joden nog wel hun stem zullen mogen uit brengen. Om technische redenen is het name lijk niet mogelijk binnen zulk een kort tijds bestek alle namen, waarvan de dragers Joden zijn en ook onder de bepalingen van de nieuwe wetten vallen, van de kiezerslijsten te schrap pen. Maar er zullen geen Joden meer tot Ka merlid kunnen worden gekozen, tenzij zij van- tevoren duidelijk hebben kunnen bewijzen dat hun familie reeds vóór 1867 in Hongarije woon de en dat zij tot de van de toepassing van de wet uitgezonderde personen behooren. En ook de bewoners van de pas tot Honga rije teruggekeerde gebieden, te weten het zoo genaamde Felvidek of Opper-Hongarije en de streek van Karpatho-Rusland, zullen, eveneens wegens technische moeilijkheden, in den ko menden verkiezingsstrijd niet naar de stem bussen hoeven te gaan, zoodat alles wat de kie zers zelf betreft, ongeveer bij het oude zal blij ven, net als bij de laatste verkiezingen van April 1935. De regeeringspartij, die zich om den premier Teleki schaart, is er reeds vóórdat het oude parlement uiteen was gegaan, mee begonnen verkiezingsplakkaten in de straten van de hoofdstad aan te laten brengen. Zij heeft dus een voorsprong op de andere politieke groepen. Bovendien heeft men door haar toedoen het land in nieuwe kiesdistricten verdeeld, die van de vroegere afwijken. Men hoopt hierdoor een gunstiger resultaat te verkrijgen, dat niet al te veel verrassingen brengt. Natuurlijk worden hieromtrent kwinkslagen gemaakt en zegt men o.a. dat het geen wonder is dat de politieke in- deelingskaart van het land een ander aspect gekregen heeft, want graaf Teleki is toch im mers een zeer vermaard geograaf, die sedert lang in wetenschappelijke aardrijkskundige kringen een hoog aanzien geniet! Daarbij komt ook nog dat landkaartveranderingen in Mid den-Europa sedert eenigen tijd aan de orde van den dag zijn geweest! De regeeringspartij zal wel een groote meer derheid behalen. Men vermoedt dat het aantal sociaal-democraten ongeveer een man of tien zal blijven en dat er ook geen al te groote ver andering in het aantal „Pijlkruisers" de Hongaarsche nazi's zal komen, die uit ver schillende groepen bestaan en wel een zetel of dertien zullen behalen. Het aantal van hun aanhangers heeft zich in den laatsten tijd niet al te zeer uitgebreid, daar velen in den lande een beetje huiverig zijn geworden hun bewe ging te ondersteunen, omdat men niet precies weet wat voor betrekkingen zij met Duitsch- land onderhoudt en de plannen van dit mach tige buurland wel eens niet geheel overeen konden komen met den onafhankelijkszin van het vrije Hongaarsche volk. Men voorspelt in welingelichte kringen dat het aatnal manda ten van Tibor von Eckhardt's kleine landbou werspartij, waarbij zich indertijd veel be ambten, doktoren en advocaten, hebben aan gesloten, tot op ongeveer een vijfde gedeelte zal inkrimpen en slechts vier of vijf zal bedra gen. Gecompliceerd kiesstelsel. HET verkiezingssysteem in Hongarije is bui tengewoon ingewikkeld. Er worden niet alleen comitaats- of districtslij sten opgesteld, waarmede 125 afgevaardigden gekozen wor den die door partijen voorgesteld zijn, maar daarnaast heeft men ook nog lijsten, waarop geen namen van partijen, doch alleen maar namen van personen voorkomen. Door middel van deze lijsten worden 135 lieden tot afge vaardigde gekozen. Een groot, gedeelte van de bevolking mag op twee lijsten haar stem uit brengen. Behalve de aldus gekozen 260 Kamerleden heeft men nog 16 afgevaardigden uit de in het noorden en noordoosten nieuw herkregen stre ken. Dit zijn lieden, die vroeger ook al de be langen van hun Hongaarsche volksgroepen in het Tsjecho-Slowaaksche parlement in Praag verdedigd hebben. De regeeringspartij is al begonnen propagan- da-pamfletten uit te deelen, waarop alles op gesomd staat wat zij in den allerlaatsten tijd voor het land en voor het volk gedaan heeft en alles, wat de regeering, gedeeltelijk ook met de hulp van andere machten, tot stand ge bracht heeft, op de rekening van de partij schrijft. Het is de partij, die indertijd door den inmiddels overleden Gömbös werd opgericht, wiens politiek door zijn verschillende opvolgers werd voortgezet. Wij hebben, zoo staat in het vlugschrift te lezen, de na den oorlog verloren gegane gebieden weer aan Hongarije terugge bracht. Het is een stuk land, dat meer dan twintigduizend vierkante kilometers beslaat en bijna twee millioen inwoners bevat. Wij heb ben, zoo zegt men verder de vriendschappe lijke relaties met Duitschland en Italië in het leven geroepen en deze steeds inniger laten worden en wij hebben ook het leger beter ge organiseerd. Bovendien hebben wij op sociaal gebied veel voor de werklieden en voor den kleinen man gedaan. Wij hebben de prijzen van petroleum en van suiker en van cement verlaagd en wij hebben zoo vervolgt men het land van den invloed van het Jodendom bevrijd. En op het programma, dat men zich voorstelt ten uitvoer te brengen, staat o.a. dat men de rechten van de Hongaarsche minderheden in de aangrenzende staten wil waarborgen, dat men spoedig de herziening van de grondver- deeling wil doorvoeren, dat. men voor een be tere loonregeling wil zorgen, dat men den levensstandaard van de beambten op een hoo- ger niveau wil brengen, dat men den persoon- Joden kunnen niet gekozen worden lijken strijd uit het parlement wil verbannen, dat men zooveel mogelijk zal trachten een spoe dig einde te maken aan de werkloosheid meer dergelijke dingen die den Hongaar doen watertanden. Inmiddels zitten natuurlijk ook de andere partijen niet stil. Ook zij zullen wel spoedig voor den dag komen met hun pamfletten en plakkaten met beloften en strijdleuzen, die van Hongarije een waar paradijs zullen maken, waarin het leven slechts een genot zal kunnen zijn! W. M. BEKAAR Dr. Van der Slecn weer op reis. Thans naar Canada, Alaska en Yukon. Dinsdagavond vertrokken per Batavierlijn Dr. Van der Sleen en zijn vrouw voor hun reis naar Canada, Alaska en Yukon. Het zwervend echtpaar, dat verleden jaar de Lappen bezocht en bestuurdeerde wenscht zijn kennis van primi tieve volken te vergrooten door een bezoek aan de Canadeesche Eskimo's, die, vooral in het Westen rond de Mackensie delta nog grooten- deels leven van jacht en visscherij. Dr. Van der Sleen hoopt dan interessante vergelijkingen te kunnen maken tuschen de nog geheel van de natuur levende Papoea's Indianen, Eskimo's, de Lappen en den voorhistorischen mensch. Onder weg zal hij eerst nog weer het prachtige rotsge bergte doortrekken en een bezoek brengen aan de oevers van zijn helaas te vroeg gestorven vriend den grijzen Uil, om te trachten al dit moois en interessants met behulp van zijn film toestel, thans ook in kleuren vast te leggen. De tocht naar de Eskimo's zal gedeeltelijk per vliegtuig moeten worden afgelegd, daar de kolossale afstanden een andere wijze van reizen haast onmogelijk maken. In deze streken wordt meest 's winters gereisd met behulp van hon densleden. 's Zomers is de cano het eenig bruik bare vervoermiddel en in het gebruik malven daarvan heeft het echpaar Van der Sleen zijn sporen reeds verdiend. Over deze interessante tochten zullen zooals gewoonlijk weer reisbrie ven in eenige bladen verschijnen, zullen dezen winter weer talrijke voordrachten met licht beelden en smalfilm worden gehouden en zal dan ook weer een boek ter perse gaan. Wij wen- schen den ondernemenden Haarlemmers gaarne een goede reis! „Repulse" heeft de „Empress of Australia" verlaten. Post voor de Engelsche prinsesjes aan boord. LONDEN, 10 Mei (Reuter) De bijzondere correspondent van Reuter aan boord van de „Empress of Australia" bericht, dat ïn weer wil van het slechte weer de .Empress" haar 17 knoopen blijft loopen. Dinsdagmiddag woonden de koning en de koningin het afscheid van den slagkruiser „Repulse" bij, welke de .Empress of Australia" tot dan toe had begeleid. Het passagiers schip minderde vaart en de „Repulse" stoom de in volle vaart voorbij, terwijl de bemanning op het dek stond aangetreden en juichte. Het muziekcorps speelde het volkslied. Op de „Empress of Australia" werd een vaatje, inhoudende de koninklijke post, waar onder brieven voor de prinsesjes, over boord geworpen. Het vaatje was gemerkt met twee witte en roode vlaggen. Het vaatje werd door de „Repulse" opgevischt, waarna het oorlogs schip naar Engeland terugkeerde. Hiller gaat de Westelijke versterkingen bezichtigen. Einde dezer week vertrekt de Führer uit Berchtesgaden. BERLIJN, 10 Mei (A.N.P.) Naar vernomen wordt is Hitier voornemens aan het einde van deze week uit Berchtesgaden te vertrekken om een uit.gebreiden tocht te ondernemen langs de garnizoenen en versterkingen .Men verwacht dat hij in het bijzonder aandacht zal besteden aan de militaire inrichtingen in het westen van Duitschland en aan de jongste werkzaamheden aan de Siegfriedlinie. Wissellooper overvallen en gedood BRUSSEL, 10 Mei (Belga/A.N.P.). Vanochtend is een wissellooper van een financieele instelling te Brussel op het oogenblik, dat hij het gebouw van de Nationale Bank verliet, door twee personen aangevallen en met een ijzeren staaf doodgeslagen. De moordenaars maakten zich meester van de tasch van hun slachtoffer welke 775.000 francs bevatte, en heb ben de vlucht genomen in een auto, welke twee dagen geleden gestolen was. Amsterdamsche juweelcndievcn weer in actie. Voor groot bedrag aan kostbaarheden geroofd. AMSTERDAM 10 Mei. In den af- geloopen nacht is wederom de ruit van een juwelierswinkel ingeslagen en voor een groote waarde aan goud en dia manten is door de daders buit gemaakt. Ditmaal hebben de dieven, die reeds meerma len op dezelfde wijze hebben geopereerd, him slag geslagen in de zaak van den hefer J. W. van Litsenburg, Eerste Constantijn Huygensstraat 74. De eigenaar woont boven de zaak en hij had van het inslaan van de ruit niets gehoord. Tegen half vijf echter werd hij gewekt door een agent van politie, die hem waarschuwde dat in de groote spiegelruit een gat zat. Hevig ontsteld kwamen de heer van Litsenburg en zijn vrouw naar beneden om tot de ontdekking te komen, dat een groot deel van den étalage-inhoud ver dwenen was. In den linker onderkant van de spiegelruit be vond zich een gat van naar schatting vijftig centimeter in het vierkant. Stukken glas wer den in de étalage en op het trottoir gevonden en het bleek, dat de dieven, die met veel overleg te werk waren gegaan, de ruit hadden inge smeerd met zeep en waarschijnlijk hebben zij daarna met een gummihamer een tik op de ruit gegeven, waardoor zonder veel lawaai het gat is ontstaan. Zij hadden speciaal den linkerkant uitgezocht, omdat daar de kostbare stukken lagen geëtaleerd op twee glasplaten boven elkaar. Zoo goed als dat in den nacht mogelijk was, maakte de winkelier inventaris op en hij kwam tot de ontdekking, dat een groot aantal ringen, briljantwerk, bloedkoralen en antieke ringen, benevens een schild met vijftig trouwringen, waren verdwenen. De heer van Litsenburg schat het gestolene op meer dan tweeduizend gulden. Hij is verzekerd tegen inbraak en ook de schade, aan de groote spiegel ruit toegebracht, wordt door verzeke ring gedekt. De étalage was niet be schermd door een ijzeren raster of door een rolluik. Rechtersvrouw smokkelde japonnen. Echtgenoot legt zijn functie neer. NEW YORK, 10 Mei (A.N.P.) Edgar Lauer, rechter aan het Hooggerechtshof van den staat New-York, heeft zijn functie neergelegd, nadat zijn vrouw wegens een smokkelaffaire tot ge vangenisstraf was veroordeeld. Mevrouw Lauer, die door haar Duitsche dienst bode was verraden, ondergaat drie maanden gevangenisstraf omdat zij Parijsehe japonnen de Vereenigde Staten heeft binnengesmokkeld. Voorts was haar een boete opgelegd van 2350 dollars. De mededeeling van het aftreden van rechter Lauer bereikte de juridische senaats commissie te Albany juist toen men zat te beraadslagen wat men met het geval aan moest. Cahill, de attorney, had een brief ge richt tot de wetgevende vergadering, waarin Lauer werd beschuldigd van medeplichtigheid aan de smokkelaffaire van zijn vrouw. De rechter bepleitte zijn onschuld, maar gaf toe dat zijn bruikbaarheid voor het gerechtshof onder de aanhangige zaak geleden had. Qp eea goeden dag wesd ar as-n het paleis een groot pak afgegeven voor den keizer, waarop stonde. een boek over onzen beroemden vogel", zei de keizer. ©e BOjGhtegtitiè—-D&a*!1 is weer Maar er zat geen boek in, neen het was een doos, met een kunst werk er in, een nagemaakte nachtegaal, die op den levenden moest lijken. De nagemaakte nachtegaal was echter bezet met diaman ten, robijnen en saffieren. Wond men hem op, dan kon hij één van de stukjes zingen, die de echte nachtegaal ook wel eens zong. Dan ging zijn staartje op en neer en glansde het zilver en het goud. Om zijn hals hing een lintje, waarop geschreven was: „De nachte gaal van den keizer van Japan is armzalig, vergeleken bij dien ran den keizer van China". „O, o, wat is dat mooi, wat is dat een beeldige vogel", zei iedereen. En de man, die den nagemaakten nachtegaal aan het paleis had gebracht, werd onmiddellijk beloond. Hij kreeg zelfs den titel van „Opperkeizerlijk nachtegaalbrenger". .(Wordt yeryolgdj. Onderhoud op 't ministerie van buitenlandsche zaken WARSCHAU. 10 Mei (Havas) Van welingelichte zijde wordt vernom-n da de vice-volkscommissaris van de Soviet Unie, Potemkin, vanmiddag te hall een een bezoek zal brengen aan het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken waar hij ontvangen zal worden door den onderstaatssecretaris Arciszewski en misschien ook door minister Beek Vanmiddag te kwart voor vijl zai p„,„ uit Warschau vertrekken met de Noord om naar Moskou terug te keeren press Naar vernomen wordt heelt Potemkin Moskou opdracht gekregen over Warschoten terug te gaan, teneinde met een der leiders v de Poolsche buitenlandsche politiek te spreken In zijn commentaar en od de aankef Potemkin te Warschau publiceert het agentschap Iskra een uiteenzetting T Poolsch-Russische betrekkingen. De Iskrï klaart o.a.: ver* „Wij hebben zoovele malen het belane wij hechten aan goede betrekkingen met onze buren bewezen, dat het overbodig schijnt onze tevredenheid er over te constateeren, dat wii den goeden weg zien, welken onze betrekkingen mS de Sovjet Uniet volgen". 6 n met Het agentschap herinnert er aan dat juist ten tijde dat zich te Moskou betoo- gingen van antipathie jegens Polen voordeden Polen categorisch de plan nen inzake een gemeenschappelijken opmarsch naar het Oosten en het Zui den, de verdeeling van invloedszones die misschien zelfs den Kaukasus, Wit Rus land en de kuststreken der Oostzee zou den hebben omvat, van de hand heeft gewezen. Door deze plannen van de hand te wijzen heeft Polen ze vernietigd en niet te verwezen lijken gemaakt. Iskra besluit met te verklaren, dat de Pool sche politiek, welke slechts haar eigen belangen zoekt, ieder plan van de hand zal wijzen, dat een vereeniging beoogt met een der buren te gen een andere. Duitschland vraagt Nederlandsche arbeiders. Voor werkzaamheden op het platteland. Door den Minister van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen een schrijven ge richt omtrent de plaatsing van werkloozen in Duitschland waaraan wij ontleenen: Thans bestaat weer in verhoogde mate werkgelegenheid voor Nederlandsche land arbeiders in Duitschland. Behalve in Rijn land en Westfalen kunnen landarbeiders wor den geplaatst in Hannover, in de streek tus- schen Bremen en Oldenburg. De categorieën van arbeiders, die geplaatst kunnen worden zijn: ongehuwde melkknech ten, melkers gezinnen, landarbeidersgezinnen en inwonende knechten voor allerhande land- bouwwerk (hieronder vallen zoowel paarden knechten, als knechten, die met landbouw machines kunnen omgaan of die met aller lei landbouwwerkzaamheden op de hoogte zijn, terwijl ook vaak knechten gevraagd worden, die ook enkele koeien kunnen mel ken). Deze groepen van arbeiders behooren tot het vaste personeel, dat het geheele jaar door kan werken. De loonen van deze arbeiders zijn ongeveer als volgt: Ongehuwde melkknechten, die 10 a 12 koeien kunnen melken, genieten kost en in woning, benevens 50 a 60 RM. per maand. In grooter stallen zal kunnen worden ge rekend op een loon van 5 mark per koe per maand boven kost en inwoning, zoodat mel kers die meer koeien kunnen melken en ver zorgen, komen tot een loon van 70 a 90 RM. en meer per maand, boven kost en inwoning. Melkersgezinnen verdienen naar gelang van de grootte van den stal, die moet worden bewerkt; bij een grooter aantal gezinsleden, dat kan meewerken, kan een grootere stal worden bewerkt. Een gedeelte van het loon wordt in den regel uitgekeerd in Natura zooals b.v. vrije woning, vuur, licht, melk, brood of broodgraan, aard appelen, in sommige gevallen een vet varken e.d. benevens een bedrag in geld. Volwassen inwonende knechten verdienen tenminste 50 R.M. per maand benevens kost en inwoning. In de grensstreken zijn de loonen voor alle categorieën landarbeiders iets lager. Ingevolge de met de Duitsche Regeering ge sloten overeenkomst kunnen de loonversohot- ten of besparingen van Nederlandsche werk nemers, die in Duitschland wonen, tot 85 pCt. via den Nederlandschen Rijksconsulent voor Sociale Zaken te Oberhausen (Rhld.) naar Nederland worden overgemaakt. Het orgaan van arbeidsbemiddeling in ae gemeente moet, zoo noodig in overleg mes het orgaan der steunverleening, nagaan, weure landarbeiders voor aanbieding van deze werk gelegenheid in aanmerking komen. Bij weigering tot het aanvaarden van a arbeid komen de betrokken arbeiders, a steun ontvangen of bij een werkverschamng zijn geplaatst, voor dergelijke overheidszorg voorloopig niet meer in r" M EIKICiïIN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 10 Mei 1939. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 24 vette kalveren: le kW. 64—74,2e kW. 5*7 62, 3e kw. 44—52 (ondermelkers lager), per levendgewicht. 141 nuchtere kalveren 5—8 per stuk. 202 varkens: vleeschvarkens, 90—110 k.g. 5657, zware varkens)KM», varkens 54—55, per k.g. slachtgewlcM, Overzicht: Vette kalveren,rotigea» voer, stugge handel, onveranderde P Nuchtere kalveren: matige aanvw handel, prijzen constant. Varkens, ria. 0 voer, prijzen onveranderd. w 1

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6