IJmuider Courant NOODLOTTIGE BRAND IN HAARLEM-NOORD. jaargang No. 163 La»"»' CM'"' M-,C'",PPfl DAGBLAD VOOR VELSEJN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Auto. Bewoner om het leven gekomen. Brandend petroleumstel stortte door de vloer in het benedenhuis. Losbladige schoolboeken. Coorani Uitgaveo Algenr T°°' v Groote Houlatraat 93. Prukkerij TeL 10724. Bureau IJmuider TfiJpoD 5301. Postgiro 310791. Allo .d,«opgegeven .00, dit bl.d, ,„rdt» kosteloos opgenomen in do 'lener Co"""- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 12 MEI 1939 Abonnementen per week f 0. l2'/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse aummers 3 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertentieman Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fü.10. Ook in dezen tijd blijft de automobiel een omstreden voorwerp. Zij heeft haar plaats f'dé wereld sinds lang veroverd en het is een plaats, maar vastomlijnd is die is. Dat blijkt wel nu de auto den r in haar bestaanszekerheid is gaan "en hevige meeningsversehillen heer- ^hen'over de vraag hoe en of wilde bussen SCtemd moeten worden. En de verhouding met L spoorwegverkeer is maar één van de dis sen waarin de automobiel betrokken is ge- pUakt De verkeersveiligheid op den weg is een Lede De vraag of men ten dienste van de urn moet doorgaan met enorme wegen te Lwen is een derde. Het probleem der fiscale lasten op het automobilisme, gedeeltelijk nauw verband houdend met dien wegenaanleg, is een vierde. Het is geen wonder dat in het vuur van zoo vele meeningsversehillen ook zeer krasse oDinies geuit worden. Tot de verkondigers daarvan behoort de heer A. H. van der Feen, van beroep ontvanger der belastingen maar bovendien (onder het pseudoniem F. de Sin- clair) bekend schrijver van humoristische novellen. Hij is heelemaal niet tot humor ge need nu hij in het Haagsch Maandblad over de auto schrijft. Onder den titel „de terreur van het verkeer" rekent hij uit dat er 90.389 personen-auto's in ons land zijn op een be volking van 8.556.849 zielen, hetgeen volgens hem beteekent dat de eene autobezitter op elke groep van 94 menschen de overige 93 tyranniseert. Hij bedreigt hun levens, eischt onevenredige plaatsruimte in het verkeer op, laat te zijnen behoeve natuurschoon vernie tigen, verpest de atmosfeer, maakt hinderlijke geluiden, verblindt 's avonds de menschen die hem tegenkomen enzoovoorts. Van der Feen houdt van statistiek. Eén me neer in een auto in de Kalverstraat te Amster dam terroriseert volgens zijn berekening op een afstand van 400 M. drieduizend mede- menschen. Hij pakt nog veel meer grieven tegen de automobiel uit en noemt den open baren weg „een angstwekkende aaneenschake ling van onbewaakte overwegen", hetgeen aardig gevonden is en zoowaar toch even aan F. de Sinclair herinnert. Maar hij vergeet aan dacht te schenken aan het vrachtvervoer per auto, dat toch van zoo overheerschende betee- kenis is. En zijn statistiek van ruim 90.000 personen-autobezitters die maar ruim éen pro- i cent van het Nederlandsche zielental vormen houdt geen rekening met het feit, dat er in Nederland een half millioen houders van rij bewijzen zijn (met inbegrip van die voor mo torfietsen). Dus is de berekening van een man die 93 anderen bedreigt nogal overdreven. Er zijn meer bezwaren tegen zijn betoog aan te voeren. Het is erg eenzijdig van opzet. Maar. er zit toch ook wel een grond van waarheid in. Het toeval wil dat mij tegelijkertijd een arti kel in het tijdschrift „De Auto-Kampioen" on der oogen komt waarin de heer A. Peppink, bekend expert op automobielgebied, scherp te velde trekt tegen de nieuwe rijbewijs-regeling, die volgens hem de automobilisten als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt. Hij heeft heele reeksen bezwaren: alle uit des automobilisten oogpunt gezien. Er zijn nog steeds geen eischen gesteld waaraan instruc teurs en instructie-wagens moeten voldoen, de theoretische examen-eischen zijn veel te hoog opgedreven en houden bovendien geen rekening met de eischen der practijk, en de nieuwe voorschriften voor de geneeskundige keuring vervullen den schrijver met ontzetting. Hij protesteert tegen het feit dat sommige keuringseischen, o.a. betreffende gezichts scherpte, hooger gesteld zijn voor particuliere rijders dan voor bestuurders van autobussen, taxi's en vrachtwagens. Hij komt op tegen de herkeuring-om-de-vijf-jaar, die vele men schen, die in hun beroep auto's gebruiken en zich geen chauffeur kunnen veroorlooven, plotseling in hun beroepsuitoefening zou stui ten. „Nooit zullen zij van hun bestaan langer zeker zijn dan voor een periode van vijf jaar", roept de heer Peppink uit en hij verklaart dat de gevallen, waarin lichaamsgebreken werke lijk de oorzaak zijn van verkeersongelukken, zeldzaam zijn. Ja. Zeldzaam of niet, men moet ze tegengaan, hoor ik al antwoorden. Maar is dit de juiste methode? Verderop betoogt de schrijver dat het auto mobilisme tientallen millioenen per j aar méér aan belastingen opbrengt dan voor den z.i. zeer langzaam verloopenden wegenbouw noodig is. Hij spreekt ten aanzien van de nieuwe rijbewijs-regeling (waarvan de datum van invoering nog niet is vastgesteld) van een nieuwen aanslag op het automobilisme. Hij roept op tot waakzaamheid. Zoo rolt daar, fel omstreden, de auto voort. En een openbaar debat Van der FeenPep- 2011 inderdaad boeiend kunnen worden.. Misschien zet men het wel eens op touw. Diplomatieke betrekkingen tussehen Hongarije en Slowakije hersteld. Slowaaksche gezant te Boedapest benoemd. zijn naar Reuter meldt, de -.H m |pyomatieke betrekkingen tus- r,n en Slowakije en Hongarije hersteld ben°eming van dr. Spisiak tot gezant van Slowakije te Boedapest. Bovenhuis prooi der vlammen. Hedenmorgen omstreeks 4 uur is het bovenhuis, Hertzogstraat 16 rood in Haarlem-Noord geheel uitgebrand. De bewoner, de ongeveer 30-jarige F. de la Chambre verloor hierbij het leven. Na dat de brand grootendeels gebluscht was werd zijn verkoold lijk in de keuken gevonden. Waarschijnlijk is de man naar de keuken ge gaan om den daar ontstanen brand te blusschen. De keukenkraan liep namelijk; dit feit wijst er op, dat de man met het water het vuur heeft willen bestrijden; doch daarbij is hij de prooi der vlammen geworden. Een brandend petroleumstel is door den vloer naar beneden gevallen in de slaapkamer van den benedenbuur. Deze werd gewekt doordat er gebeld werd; nauwelijks was hij er zich van bewust aan het geknetter van het vuur kon hij dat natuurlijk hooren dat er brand boven was of een petroleumstel zakte met luid geraas door de zoldering en plofte midden in de slaap kamer. De vonken spatten om den verschrikten bewoner heen, die onmiddellijk het huis uit- snelde en alle huisraad, wat hij bezat ijlings naar buiten bracht; hij leed veel waterschade aan zijn meubilair enz. en is daartegen niet ver zekerd. Een surveilleerende agent was de eerste, die door het hooren van geknetter den brand ont dekte. Onverwijld waarschuwde hij de brand weer, die spoedig met een motorspuit ter plaatse was en de vlammen, die aan den achterkant van het bovenhuis, waar zich de keuken en de slaap kamer bevinden, naar buiten sloegen, met wa terstralen via slangen op de waterleiding be streed. Voor dat.de brandweer arriveerde werd de voordeur van het brandende huis reeds door omwonenden geopend door de ruitjes stuk te slaan en aan het touw te trekken. Een der bu ren begaf zich met een bijl de- trappen op, doch het vuur woedde zoo hevig"'dat hij niet ver kon komen. De brand was tegen half vijf zoo goed als ge bluscht. Tot dien tijd had men door ver klaringen der buren in de méening verkeerd dat zich niemand in het brandende huis bevond; de vrouw lag in het ziekenhuis, waar zij één dezer dagen bevallen was, en de man was in Amsterdam, zoo werd gezegd. De brandweer mannen hadden bovendien in de slaapkamer kunnen zien dat er daar niemand op bed lag. In de keuken kon men langen tijd onmogelijk binnen komen, "want daar bevond zich de vuur haard. Toen echter de vlammen ook daar in kracht begonnen af te nemen deed men bij het betreden dezer totaal uitgebran de ruimte 'een ontstellende ontdekking; een verkoold lijk, met den rug op den vloer gelegen, werd ontdekt. De beenen en armen waren verbrand. Naar de ligging van het lijk te oordeelen ver onderstelt men dat het slachtoffer niet levend verbrand is, doch eerst stikte. Later kon men ook de slaapkamer inspecteeren, en toen bleek dat het dek van het bed opengeslagen was. Derhalve kan met eenige zekerheid worden aangenomen dat de man te bed lag, toen hij ge wekt werd door dat in de keuken brand ont stond. Hij is toen uit het bed gesprongen om in de keu ken 't vuur te blusschen en daarbij 't slachtof fer van het vuur geworden. Eén der buren heeft om twaalf uur nog de fiets voor het huis zien staan, zoodat aangenomen mag worden dat de man laat thuis is gekomen. Waarschijnlijk heeft hij toen het petroleumstel in de keuken aange stoken om warmte te krijgen of nog iets te be reiden, en vergeten de pit weer uit te draaien. De bewering dat de vrouw van den om het leven gekomen man in het zie kenhuis lag, en daar één dezer dagen bevallen was, bleek naderhand juist. Dit is wel een zeer tragische omstandigheid. Het gebeurde wekte in de buurt natuurlijk de In den afgeloopen nacht omstreeks 4 uur is in de Herzogstraat in Haarlem-N oord een bovenhuis uitgebrand. De bewoner kwam hier bij om het leven. Op bovenstaande foto ziet U de achterzijde van de uitgebrande verdie ping. Rechts is de keuken, waarin het vuur ontstond; daar werd het verkoolde lijk van den bewoner gevonden. grootste beroering. Allerwege stonden de men schen, velen nog in nachttoilet met inderhaast omgeslagen jassen, het werk van de brandweer gade te slaan. De Commissaris van Politie, de heeF E. H. Tenckinck was op het terrein van den brand aanwezig. Het geheele interieur van het bovenhuis werd totaal uitgebrand. Het front waar zich de zitka mer bevindt, bleek van buiten onaangetast, doch de achterzijde met de keuken en de slaap kamer was geheel vernield. De balustrade was gedeeltelijk verbrand. De benedenbuur, de heer Portman kreeg aanzienlijke waterschade. Bo vendien was in zijn slaapkamer, waar boven zich de keuken bevindt, waar de vuurhaard was, een groot gat gebrand, waar eerst het petroleumstel en naderhand nog eenig huisraad, verbrand hout enz. door heen viel. Het lijk van het slachtoffer werd per zieken auto naar het ziekenhuis vervoerd. (In Engeland worden tegenwoor dig ook schoolboeken volgens het losbladig systeem gemaakt). Ja, waarom, als het elders wordt geprezen, Als practischer dan 't ouderwetsch model, Zou ook het schoolboek niet losbladig wezen, Het lijkt wat vreemd, maar dat went immers wel. Je kunt dan eens wat paginas vervangen, Wanneer de wetenschap je ertoe noopt, Wat kan een arme vader meer verlangen, Die altijd maar weer nieuwe boeken koopt. In dezen tijd mag het zelfs noodzaak heeten, Neem eens het aardrijkskundige terrein, Als de scholieren 't nieuwste zullen weten, Dan moet een atlas haast losbladig zijn. Neen, ik voel alles voor dit nieuwe streven, Het lijkt mij, dat-er geen bezwaar bestaat, Maar twijfel wel, of ik het zal beleven, Omdat zooiets meest niet zoo spoedig gaat. En u hebt zeker zelf toch ondervonden, Of het moet zijn dat ik me sterk vergis, Dat thans het schoolboek, hoe ook hecht gebonden, AI heel gauw practisch toch losbladig is. P. GASUS. VOETBAL. HAARLEMSCHE VOETBALBOND De viering van het veertigjarig bestaan. Wisselbeker van Haarlem's Dagblad. Met groot enthousiasme hebben de adspi- rantjes zich Zaterdag in den strijd geworpen om een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken of als het kon, de volgende ronde te halen. Begunstigd door uitstekend voetbalweer heb ben de wedstrijden een vlot verloop gehad en wat niet minder verheugt, ook de publieke belang stelling voor dit tournooi was zeer groot. Vele ouders volgden de verrichtingen van hun jon gens; het was aardig te zien hoe uitgelaten van vreugde sommige spelers en.... leiders waren als hun elftal zich voor dee volgende ronde, dus voor morgen, wist te plaatsen. Over vijf fronten wordt morgen de strijd voortgezet en wel voor Haarlem-Noord op het Bloemendaa'l-terrein, voor Haarlem Zuid op het RCH terrein voor het Noorden op het terrein van de Kennemers en op het Beverwijk-terrein terwijl groep 2 voor het Noorden op het VSV- terrein wordt gespeeld. Vooral in het Noorden zal het spannen. Het zuidelijk district dat veel kleiner van om vang is (Zandvoort-Hillegom) zal eerst in Juli uitmaken wie zich „districtkampioen" mag noemen. De districts-kampioenen, dat zijn dus de elf tallen die morgen zegevieren, komen in Augustus op nader vast te stellen datum in serie-wedstrij den volgens afval-systeem tegen elkaar uit om den titel van Kampioen van den H. V. B.! Behalve dezen eervollen titel krijgt de kam pioen twee bekers, n.l. een wisselbeker aangebo den door de Directie van Haarlem's Dagblad en een beker in eigendom; de 2e prijs is een zilveren lauwertak, de 3e prijs een zilveren en de 4e prijs een bronzen medaille. Het kampioenselftal krijgt tevens ter herin nering een fraai geëmailleerd jubileumspeldje. Zijn deze prijzen al de moeite waard om er voor te spelen, een bijzondere attractie wacht de districtskampioenen nog, want de wedstrij den om het kampioenschap zullen gespeeld wor den als voor-wedstrijden van de Eerewedstrijd die het Stedelijk Elftal vermoedelijk tegen een buitenlandsche ploeg zal spelen! De Commissie die onder de beproefde leiding van den heer Ch. Boeree deze wedstrijden heeft georganiseerd, verwacht dat allen zich nog eens extra deze laatste drie maal twintig minuten zul len inspannen om als districtskampioen te ein digen. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. StormvogelsR.C.H. Op Hemelvaartsdag wordt voor het kam pioenschap van Haarlem de wedstrijd Storm vogelsR.C.H. gespeeld. FEESTAVOND „HERCULES". De Haarlemsche voetbalvereeniging „Her cules" houdt a.s. Zaterdag in het gebouw van den Haarl. Kegelbond een feestavond; o.a. zal de cabaret-revue „Die zit" worden opgevoerd. Er is bal na. KORFBAL HAARL KORFBALBOND. DE ADSPIRANTWEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG. Voor de derde klasse zijn drie wedstrijden vastgesteld. Nieuw Flora ontvangt Meerlebosch c, dat verliezen gaat. O. K. c bindt de strijd aan met S. V. b, dat de sterkste is. Haarlem c gaat naar Meerlebosch b, dat de twee punten krijgt. Voor de na-competitie wordt in 't Noorder Sportpark gespeeld Onder OnsHaarlem a. O. K. a ontvangt S. V. a en Meerlebosch be zoekt Animo-Ready. SCHAKEN. DE INTERNATIONALE ZESKAMP Szabo en Dr. Euwe zijn overeengekomen, hun afgebroken partij uit de eerste ronde van den zeskamp, welke hedenavond zou worden uitge speeld, zonder hervatting in remise te laten ein digen. In den stand brengt deze uitslag geen veran dering; zij deelen voorloopig samen de tweede en derde plaats met 21/: punt. felle brand verwoestte Donderdagavond te Groningen het warenhuis T.A.N.T.E. Een overzicht tijdens den brand ZWEMMEN Eenheid in de Nederlandsche zwembeweging. Katholieke zwemclubs bij den K. N. Z. B. Naar het A. N. P. verneemt, hebben de onder handelingen tussehen den Kon. Ned. Zwembond en de Nationale Commissie voor Katholieke Sportbeoefening tot overeenstemming geleid in zake de aansluiting van R.K. zwemclubs bij den K. N. Z. B. Er is een overeenkomst gesloten, welke tot 1 April j.l. teruggrijpt, waarbij be paald is, dat alle bij genoemde commissie aan gesloten Katholieke zwemclubs of aan te sluiten zwemvereenigingen als lid tot den K. N. Z. B. zullen toetreden; de IC. N. Z. B. heeft zich ver plicht, slechts via deze commissie met R.K. zwemclubs in relatie te treden. De besprekingen tussehen beide instanties zijn met veel begrip van wederzij dsch streven ge voerd. Voorop stond, te komen tot eenheid in de zwembeweging van ons land. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de Katho lieke zwemclubs op de eerstvolgende algemeene vergadering van den IC. N. Z. B. een vertegen woordiger in het bondsbestuur zullen benoemen. In verband met het feit, dat de Katholieke clubs dusu als gewoon lid van den IC. N. Z. B. zullen toetreden, zullen vertegenwoordigers der eerstgenoemde organisaties eventueel in verte genwoordigende ploegen kunnen worden ge kozen. HONKBAL. HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeld o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag: le klasse. V.V.G.A. I—Seagulls. 2e klasse. Quick IH.C. Kinheim. D.W.S. I—Haarlem II. Zeeburgia—R.C.M. I. 3e klasse. E.H.S. IH.H.C. III. E.D.O. IVSpaarnevogels I. ondag. Ie klasse. Haarlem I—A.F.C. I. H.H.C. I—Ajax I. 2e klasse. E.D.O. nCatchers R.C.H. H—Blauw Wit II. 3e klasse Schoten II—E.D.O. m T.H.B. n—R.C.H. IV Spaarnevogels IIE.H5. II Haarlem ontvangt dus Zondagmorgen de pas gepromoveerde A.F.C. Verleden week heeft dit negental tegen Blauw Wit gespeeld, en met een zeer klein verschil verloren. Ge makkelijk zal Haarlem het dus in elk geval niet hebben; het zal zelfs nog de vraag zijn of de zwarten het tot een overwinning zullen weten te brengen. 's Middags speelt H.H.C. tegen Ajax, welk negental we Zondag j.l. tegen Haarlem in het veld hebben gezien. Als Blomvliet dezen keer even goed in vorm is, hebben we weinig hoop op een overwinning van H.H.C. Deze beide wedstrijden worden in het N. Sportpark gespeeld. Haarlem begint om half tien, H.H.C. om kwart c-ver twee. COMPETITIELEIDER 31 kl. HAARLEM. Op verzoek van het bondsbestuur heeft de heer W. Pijnakker, voorzitter van H.H.C. zich bereid verklaard als competitieleider van de Haarlemsche derde klasse op te treden. Bij de afdeeling Het Gooi—Sticht treedt als zoodanig op den heer H. Scheen. DE HAARLEM-BEKER. Daar de competitie reeds begonnen en vooroefening dus niet meer noodig is, heeft het bestuur van „Haarlem" besloten den wed strijd Haarlem—E.D.O. niet meer te doen plaats hebben. De beker blijft dus voor een jaar in het bezit van Haarlem. DAMES-HOCKEY. EINDSTRIJD JEANNETTE WALENBEKER. De eindstrijd om den Jeannette Walenbe- ker tussehen Amsterdam en H.H.IJ.C. zal Zon dagochtend half elf op het B.D.H.C.-terrein te Bloemend-aal worden gespeeld. MOTORSPORT. DE K.N.M.V.-RONDRIT EN VOORJAARS- REUNIE 1939. De traditie getrouw organiseert de Kon. Ned. Motorwielrijders Vereeniging ook dit jaar weer haar rondrit en voorjaarsreunie op Zaterdag 13 en ondag 14 Mei a.s. Als plaats van samenkomst werd gekozen het vliegveld Welschap te Eindhoven, waar mede ongetwijfeld door de regelingscommissie een goede keus is gedaan. Zaterdag 13 Mei 's avonds te 7 uur, wordt gestart voor den rondrit, waarna de deel nemers ondag 14 Mei tussehen 10 en 12 uur op het vliegveld aankomen. Hier wordt een uitgebreid programma afgewerkt. HANDBAL. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Op Zondag 14 Mei zullen te Utrecht de voor wedstrijden heeren om het kampioenschap van Nederland worden gespeeld op het terrein „Welgelegen". Het programma luidt: 11.0012.15: Niloc (Amsterdam)—Hellas (Den Haag), 13.00—14.15: Sport Vereent (Zuilen)G.V. „Rotterdam". 15.00—16.15: Hellas (Den Haag)—G.V. „Rot terdam". Op Hemelvaartsdag (18 Mei) worden de wedstrijden op hetzelfde terrein voortgezet- De twee ploegen, welke zich na dezen twee den dag het beste geplaatst hebben, komen in aanmerking om het Westelijke district te ver tegenwoordigen in de eindwedstrijden om het kampioenschap van Nederland. De wedstrijd tussehen A.D.A, (Amsterdam) en Brunhilde (Groningen) om het kampioen schap dames, welke a.s. Zondag te Amsterdam zal worden gespeeld, heeft plaats op het A.F.C.-terrein e» begint te half vijf.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1