IJ M U IDEN VELSEN CEBUTO PIHKSTERREIZEH CEBUTO REISBUREAU m* MAIKT M f Hl ciKicnriM Steunt het Witte Kruis. Steunt het speeltuinwerk. En koopt allen een speldje of een bloempje. Het voorjaar brengt ons niet alleen tulpen, hyacinten en nachtegalen. Als het gedaan is met operettes en tooneeluitvoeringen, als de koelen In de wei gaan en de zomerpakken en dito toiletjes uit de mottenkist of de winkels gehaald worden, komen ook de meisjes met de collectebussen in actie. Niet eiken dag na tuurlijk, maar toch wel elke week. En soms volgen de collectedagen zoo dicht op elkaar, dat het eene reclamedoek nog niet is binnen gehaald of het andere hangt al weer keurig van boom tot boom gespannen, over de straat. SlitUtlT.HÖ WITTrKRu/5 regelen, die genomen dienen te worden, om het regelmatig functionneeren van zijn zaak of bedrijf in tijden van gevaar te verzeke ren. De urgentie dezer maatregelen inziende, heeft het bestuur gemeend, een vergaderini te moeten uitschrijven, waarbij de heer En gels, inspecteur van politie, onze leden van voorlichting zal dienen en eventueel gestelde vragen zal beantwoorden. Het bestuur acht het voor ieder lid een noodzakelijkheid, deze vergadering te be zoeken en verwacht daarom groote belangstel ling voor dit helaas zoo actueele onderwerp. De vergadering zal plaats hebben op Dins dag 16 Mei a.s. om 20.30 uur in hotel No. 1". IJmuiden zwemt weer. Kijkt u maar eens naar dit plaatje van de Kennemerlaan bij de Julianabrug. Met de achterzijde naar ons toegekeerd hangt daar nog het doek „Steunt het Speeltuinwerk", ter aanbeveling van de collecte, die Zaterdag werd gehouden. En het andere doek kondigt een nieuwe collecte aan, die a.s. Woensdag gehouden wordt. Twee collecten, en dat zoo kort na den re- classeeringsdag, waarvoor de ingezetenen on zer gemeente niet minder dan f 1100 geofferd hebben. Er zijn menschen, die het erg vinden, al die collectes. Het is inderdaad ook ergdat ze noodig zijn. De overheid heeft zich van veler lei terrein, dat des overheids is. teruggetrok ken, omdat het er niet meer af kon. Maar wat al die vereenigingen doen, Roode Kruis, Witte Kruis, Wit-Gele Kruis, Speel- tuinvereenigingen, reclasseering, tuberculose bestrijding, „Herwonnen Levenskracht" enz., moet gedaan worden. Die kunnen we, voor al nu de overheid zich afzijdig houdt, niet meer missen. Het zou een ramp zijn, als het prachtige maatschappelijke werk, dat elk de zer vereenigingen doet, niet meer gedaan kon worden. Stel u eens onze gemeente voor zonder het Witte Kruis, zonder de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose, om maar een twee tal te noemen. Welk een slag zou dit zijn voor onze volksgezondheid. Wij offeren millioenen op het altaar onzer onafhankelijkheid. Daar voor wordt op straat niet gecollecteerd; dat vonden we op ons belastingbiljet. Is het dan zoo erg als ons nu en dan eens een kleine bij drage gevraagd wordt, als we daarmede met die vele kleintjes, die een groote maken, hulp kunnen brengen in die gezinnen, die hulp noodig hebben? Gelukkig degenen, die be- hooren tot de categorie, die geeft en kan ge ven, want dit is altijd nog beter dan wan- weer men den steun van een dezer vereeni gingen behoeft. Het is een min of meer ver sleten gezegde, het woord: „de sterke voor den zwakke", maar als het zooveel gebruikt wordt is het omdat het zoo waar is. Er komen na de collecte voor Het Witte Kruis meer collecten. Voor een ander goed doel. De sterken, dat zijn zij, die op straat loo- pen een dubbeltje, een kwartje of een gulden kunnen missen; de zwakken liggen op het ziekbed, thuis of in de sanatoria. Die verlan gen er naar, weer gezond te mogen worden als ,,de sterken", die kunnen zien en hooren, hoe het propagandadoek in den frisschen voor jaarswind hangt te klapperen. Het te kunnen doen is wel eenige dubbeltjes per jaar waard: zelf gezond te zijn, de zieken te kunnen hel pen. Men koope dus een speldje of een bloempje als het weer zoo ver is. „Groot-IJmuideii" en de lucht bescherming. „De Heerendu«nen" thans het centrum van de zwemsport. Het is werkelijk gebeurd. Bij het zwembad „De Heerenduinen" is Zaterdagmiddag de vlag in top gegaan en een aantal jongelui heeft den eersten duik in het frissche nat ge nomen. Frisch was het inderdaad. De badmeester had het eerlijk op het bord geschreven.59 gr. F. is 15 gr. C. Ondanks de voorverwarming dus nog wel een beetje „om van te rillen". Gerild hebben ze, de jongens en de meisjes, die zich door het getal op het bord niet hebben laten afschrikken. Merkwaardig: ook nu weer hadden de meisjes de overhand; het schijnt, dat het vrouwelijk geslacht beter tegen de koude kan of daarvoor minder bevreesd is dan het andere deel van den homo sapiens. Het weer had voor dit zomersche feest wel wat beter kunnen zijn. De wind kwam nog steeds uit den Noordhoek en daar komt geen zoele lentewind vandaan. Maar het had ook slechter gekund, want z-oo nu en dan was er zon en dan is het daar in de luwte der bos- schen van de Heerenduinen (zonder aanha- lingsteekens) wei om uit te houden. Toen de inrichting hare poorten opende, zwermden er heel wat jongelui, met hun zwemcostuum bij zich, naar binnen, maar de meesten hebben het water alleen maar met de hand aangeraakt. Ook eenige bestuursleden van V.Z.V. hebben de opening van hun nieuwe home bijgewoond. Ook zij bleven aan den veiligen kant van den rand van het bassin. Zooals we wel verwachtten, zag de inrich ting er keurig uit." Het heldere water zou menigeen in de verleiding kunnen brengen, maar tenslotte behield het zonnebad de over hand. Natuurlijk werd ook de toko, die nu een mooi plaatsje in de schaduw heeft gekregen, geopend. Hier troont de heer P. Visman, die al menigen gevulden koek en menig glaasje ranja aan hongerige en dorstige zwemmers en zwemsters heeft verkocht, zoowel in „De Put" als in het Velserbad. Moge het hem in ,De Heerenduinen" niet aan klanten ontbreken. SANlPOC.<l TL'RNVEREENIGING „SANTPOORT'. In de laatste bestuursvergadering heeft het bestuur zich als volgt geconstitueerd: G. Hop, voorzitter, A. Tabernal Jr., 2de voorzitter, A. W. Volmer, secretaris, Mej. R. Bierdrager, 2e se cretaresse, Mevr. H. MartensHulsbergen, penningmeesteresse, J: de Jong, 2e penning meester, A. C. Halff, commissaris. UITREIKING VAN PLANTEN AAN SCHOOL G. Op Woensdag 24 Mei a.s. zullen aan school G aan de leerlingen, welke zich hiervoor opgaven (dit zijn er ruim twee honderd) de planten worden uitgereikt, welke moeten worden op gekweekt voor de in September te houden ten toonstelling. De uit te reiken planten zijn „Fuchsia triphylla". De levering hiervan werd opgedragen aan de firma Jac. Groot alhier. STEUNBONNEN VOOR DE RADIO- DISTRIBUTIE. De radio-commissie voor de uitreiking van steunbonnen aan de werklooze aangeslotenen bij de radio-centrales verzoekt ons te melden, dat hernieuwden inschrijving voor de maand Juni zal plaats hebben voor de centrale Kenne- merland en Veisen-Noord op Vrijdag 19 Mei en uitreiking op Donderdag 25 Mei, voor de cen trale Kennemerland 78 uur en voor Velsen- Noord van 6.307.30 uur. Voor de centrale Kennemerland is de in schrijving en uitreiking in het gemeentelijk stempellokaal in de Lorentzstraat. Voor de centrales Huisman en v. d. Broek is de inschrijving op Vrijdag 19 Mei en de uit reiking op Vrijdag 26 Mei van 7—8 uur bij Outenaar, Enschedeplein. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. De slotvergadering van het comité van uit voering van den nationalen reclasseeringsdag vond in tegenwoordigheid van collectanten (trices) en genoodigden plaats in de Bisoscoop ,De Pont", die welwillend door de directie voor dit. doel was afgestaan. Gedurende de pauze werd onder de collec tanten een schilderij verloot, hetwelk door den Kunsthandel „Artistiek" te LJmuiden-Oost, gratis ter beschikking werd gesteld. De houder (ster) van het winnende lot, No. 73, die niet aanwezig was, wordt uitgenoodigd het schil derij, tegen overgave van het lot, af te halen bij den heer P. C. de Weerdt, Arts, Stations weg K 5, te Velsen, tusschen 1 en 2 u. n.m. (eiken werkdag) Eenige fraaie films luisterden den avond op, en er werd veel gelachen. De directie van „De Pont" heeft alle aanwezigen een gezelligen Lvond bereid, waardoor haar veel dank zij ge bracht. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Al deze reizen worden vanaf Pinksteren iedere week gemaakt NEDERLAND EN AANSLUITEND LUXEMBURG 6 dg. R|Jn GRENSGEBIED 4 dg Luxemburg 32.50 6. üa«3ebèrgVef 2 dg. Valkenburg-Luik16.— 6 dg. Luxemburg 49.— 1 ®9- Zwarte Woud 2 dg. Veluwe m/Achterh. 17.- frankrijk in DW,ar,e Wou<i 2 dg. Zeeland '17.50 FRANKRIJK 10 dg. Beieren en Tlró 8- 2 dg. Lulk-Tentoonst.reis 17.50 6 dg. Parijs 49.— twitsebiauh 21/2 dg. Nederland 25.- dg- Vogezen 56.75 ZWITSERLAND 3 dg. Valkenb en Ard. 20.50 ?Vz dg Fr. Jura en Savoye 74.50 8 dg. Zwltserl., Luzem 9 3 dg. Valkenb en Eifel 19.75 '3 dg. Fransche Rivièra.. „112.- 10 dg. Zwitserl., Inter 2,5t dg valk-b.. Ard.. W ^DujJKW.ndI li.» - *- BELGIË 3 dg. Bergland van Eifel, 8 dg. Denem. en kom, 2 dg. Brussel 16.50 Ahr en Rijn22.50 en KoP-h. 79.5C 2/ dg. Ardennen-Dinant 23.50 4 dg. Rijn 29.50 'TALIE 3 dg. Belg. Ardennen 23.50 4 dg. Bad Neuenahr29.50 13 dg. Dolomieten a 4 da. Belg Ardennen 33.50 4 dg. Wuppertal 29.50 1120.— 5 dg Belg Ardennen 40.50 4 dg Hann.-Hamb.-Br. 31.50 ttNTRAAL-EUROPA 5 dg Ard Ostende. Luik 41.50 5 dg. Rijn 38 50 13 dg. Praag-w -Budap EXTRA PINKSTERREIZEN.2 Slus,„ en omg. 16.50 2/j dg. Eifel/Rijn T 2 dg. Valkenb.—Luik 16.— 2 dg. Duitschland 16,50 4 dg Mooi Nederland"" 2/ dg. door Nederland.. „25.— 2 dg. Geldersche Achterh. „17.— 5 dg. Zuid-Nederland 2 dg naar Zeeland 17.50 2V, dg. Dinant 23.50 6 dg. Nederland Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK, Haarlem, Houtplein 34, Telefoon 16448, AGENTEN: SPAAS, Rijksstraatweg 21, Haarlem-N., Telefoon 16531. Fa. Bruynzeel, Velsen-N., bij Velserpont, Telefoon 3064. (AiV. Ingez. Ke4j Klein ongeluk kostte een menschenleven. Zaterdagmorgen gebeurde er bij de stoom- zuivelfabriek van de firma Van den Ende te Vlaardingen een oogenschijnlijk niet ernstig ongeluk. Twee jonge arbeiders waren bezig met het laden van kisten met flesschen melk op oen vrachtauto, toen op een moment de hoofden tegen elkaar botsten. Eerst voelde geen van beiden pijn, doch later werd een van hen, de 15-jarige Th. G. J. Kloosterman, onwel en kreeg hevige pijnen in het hoofd. De jongen werd op advies van een dokter naar huis ge bracht, waar hij 's middags is overleden. DUITSCH ZWEEFVLIEGER LANDT TE HAAKSBERGEN. Zondagmiddag is een Duitsch zweefvliegtuig, afkomstig uit Münster (Westfalen), in een ko renveld te Haaksbergen gedaald. De landing verliep vlot. De bestuurder, die verklaarde niet te hebben geweten dat hij zich boven Neder- landsch grondgebied bevond, mag in afwach ting van de beslissing der autoriteiten Haaks bergen voorloopig niet verlaten. Gift van het Prinselijk Paar. Het bestuur van de Centrale voor Werkloo- zenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, .mocht van. Prinses Juliana -en Prins Bernhard een belangrijke gift ontvangen voor haar kamp- en internaatswerk Tweeduizend liter tnelk vloeide over het weiland. Autobotsing liep nog goed at. Op den Lingedijk ter hoogte van de Kim™ te Buurmalsen zijn Zondagmiddag een me t auto, welke uit de richting Buren kwam en mt een zijweg komende personenauto S stuurd door iemand uit Culemborg met élkn, in botsing gekomen. Laatstgenoemde wagen kwam aan den kant van den weg terecht, terwijl de melkauto dwar door een heg reed, van den hoogen dijk kan telde en op zijn kop in het weiland neer stortte. De melkbussen vlogen met een ont zettend lawaai in het rond, de deksels vielen er af en ruim tweeduizend liter melk stroomde over het land. Op het hooren van den gewel digen klap van de botsing snelden omwonen den toe, die de twee inzittenden van de totaal vernielde melkauto bevrijdden. Zij hadden die pe hoofdwonden en verwondingen aan de handen opgeloopen. Het waren de gebroeders Bauw uit Ravenswaay. Een dokter uit Tricht verleende de eerste hulp. Daarna werden de gewonden naar hun woning vervoerd. De eeni ge inzittende van de personenauto, welke aan de voorzijde geheel vernield werd, bleef onge deerd. ,;Oat is precies wat wij ook gedacht hebben", zeiden de toehoorders nu en de kapelmeester kreeg verlof den volgenden Zondag de werking van den kunstvogel aan het volk uit te leggen. Ja, de keizer vond zelfs goed, dat hg hem dan liet zingen. En het volk luisterde en was zoo verheugd, alsof het een slokje thee te veel gedronken had. Alleen de arme visschers, die den echten nachte gaal gehoord hadden, zeiden: „Ja, het klinkt heel goed en de melodie lijkt wel, maar er ontbreekt toeh iets aan!" De echte nachtegaal werd echter uit het rijk gabannen. Opvoeders-centrum voor geestelijke weerbaarheid gesticht. Zaterdagmiddag is in Bellevue te Araster- dam onder leiding van den heer G. Stuiveling een paedagogencongres voor geestelijke weer baarheid gehouden, op welk congres men is overgegaan tot oprichting van een opvoeders centrum voor geestelijke weerbaarheid. Dit centrum is tot stand gekomen op initiatief van het kunstenaars-centrum voor geestelijke weerbaarheid.. Dr. C. P. Gunning hield vervolgens een re feraat om zijn persoonlijke visie te geven op de poging om tot stichting van een paedago- gencentrum te geraken. Spr. is van oordeel dat in Nederland van een geestelijke verwildering zeker niet gesproken kan worden. De jeugd en ook andere groepen in de maatschappij zijn er zeker niet slechter, maar daarentegen beter op geworden. Ongetwijfeld echter leven wij in een tijd die zich kenmerkt door geestelijke afmatting. Het werk van het paedagogencentrum moet vóór alles positief zijn. De taak van den opvoeder is het geweten zuiver af te stemmen. Dat is de eerste eisch, die aan den paedagoog moet worden gesteld. Het volksgeweten in Ne derland is nog zuiver afgestemd. De geestelijke grondtoon, die de kunstenaars ons kunnen ge ven, is: „Alle Menschen werden Brüder". Dit zij de grondtoon, die in het streven en in het werk moet doorklinken. Het centrum is geconstitueerd nadat onge veer veertig aanwezigen waren toegetreden. Man en vrouw van kindermoord verdacht. De politie te Barneveld heeft in Kootwijker broek gearresteerd een 61-jarigen man en diens ongeveer 40-jarige huishoudster, die er van worden verdacht een pasgeboren kind te hebben vermoord. De vrouw heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd, doch zij weigerde mee te deelen waar het lijkje is geborgen. De kapelmeester schreef een boek van 25 deelen over den kunst- tl Chineesche woorden. En iedereen zei, dat hij het gelezen en begrepen vogel. Het was een eeht geleerd boek, vol met de allermoeilijkste had. Ja, als zij dit niet zeiden, zou men hen voor dom gehouden hebben en dan werden zij op hun maag gestompt. .(Wordt vervolgd). BOTER- EN EIERMARKT.^ 2014 >/2 K.G. boter. Groothandel 10-tt Kleinhandel 67'/2—70. 94—350 26.000 kippeneieren, groothandel 1150 eendeneieren 2.70. Dinsdagavond een vergadering In „Hotel No. Eén". Het bestuur van de Winkeliers- en Handels vereniging „Groot IJmuiden" heeft de vol gende circulaire aan de leden verzonden. „Het zal u ongetwijfeld bekend zijn, dat hier ter plaatse sinds begin Februari een afdeeling is opgericht van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. Ons bestuur heeft het urgent geacht, deze instelling te moeten steunen door onze ver eeniging als begunstiger te doen inschrijven. In de laatste bestuursvergadering is de luchtbeschermingsdienst een onderwerp van bespreking geweest. Deze besprekingen heb ben er toe geleid, contact te zoeken met de leiders van dezen dienst in onze gemeente. Reeds meermalen toch zijn ons bestuur over deze aangelegenheid vragen gesteld geworden, welke voortvloeiden uit oncontroleerbare ge ruchten, die in onze plaats de ronde doen en een gevoel van onbehaaglijkheid en ongerust heid bij velen hebben veroorzaakt. Het komt ons bestuur daarom hoogst ge- wenscht, ja noodzakelijk voor, dat onze leden deskundig worden voorgelicht, te meer om dat zij door hun positie met het grootste deel der bevolking in geregeld contact zijn en wij het van groot belang achten, dat zij goed zijn ingelicht en daardoor hun cliënten eventueel van advies kunnen dienen. Be schouwt dit als een service voor uw zaak en helpt mede om de meest onwaarschijnlijke en meestal onjuiste voorstellingen de wereld uit te helpen. Wij achten het van groot belang met het oog op de gespannen internationale ver houdingen, dat elk lid bekend is met de maat De kunstvogel kreeg een plaatsje op een zijden kussen, naast het bed van den keizer en alle geschenken, die hij gekregen had en edelsteenen lagen om hem heen gestapeld. 2*tn titel was: Hoog-keizerlyk-nachttafelzanger, in rang nummer één aan den linkerkant, want volgens den keizer was die kent de voor naamste, omdat daar het ha»t zit. Bn ook bèj den keizer zit het Zweefvlieger vliegt van Ypenburg naar Brussel. Het zweeftoestel „Sunlight" van de zwotf" vlieggroep Ypenburg is Zondagmorgeni 11.05 uur met den piloot H. van Zanteng^^ voor een overlandvlucht voor de u.,— trainingscoinpetitie van den Bond van n Zweefvliegclubs. De heer Van Zanten is om 15.40 uur WW sche tijd op het vliegveld te Brussel vlot ge land. Hij heeft een moeilijken tocht genao. daar de wind voortdurend van richting v anderde. De vlucht duurde vijf uur. Door deze fraaie prestatie 'is het mee o waarschijnlijk dat de heer Van Zanten zu zilveren C-brevet heeft gehaald. Zweeftocht van Teuge naar Ni stel rode. Zondagmiddag heeft de zweefvlieger J. B. Rood uit Deventer na een herstart een ww» gemaakt van het vliegveld Teuge naar ni rode (N.B.), een afstand van 68 K.M,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2