Spanning Qost&ibumüec C D Italië-Engeland bij den voetbalwedstrijd -MIJN KIJK OP HET SPEL promoveert naar de eerste klasse ■j-.-UfPAG 15 MEI 1939 Gelijk spel 2-2het resultaat De Duitsche scheidsrechter Dr, Bauwens Zaterdag hebben 70.000 toeschouwers den landenwedstrüd tusschen Italië en „Engeland in het San Siro-stadion te Mi laan bijgewoond. Zij hebben een span- nenden en fraaien kamp kunnen aan schouwen, Nadat Engeland met de rust een 1—0 voorsprong had veroverd, ein digde de ontmoeting in een 22 gelijk spel. Den geheelen ochtend had het geregend, maar toch stroomden de duizenden voetbalenthousias ten, waaronder vele vreemdelingen, reeds vroeg naar het Stadion, ter einde een goede plaats te bemachtigen. In een nerveuze spanning wachtte men tot het uur van de match naderde. Geen plaatsje was er onbezet en de recette beteekende een record voor Italië, n.l. anderhalf millioen lire. Toen de Duitsche scheidsrechter, dr. Bauwens liet beginnen, stonden de ploegen als volgt tegenover elkaar: Italië: Doel: Olivieri. Achter: Foni en Rava. Midden: De Patrini, Andreolo en Locatelli. Vóór: Biavati, Serantoni, Piola, Meazza en en Colaussi, Engeland: Doel: Woodley. Achter: Male en Hapgood. Midden: Willingham, Cullis en Mercer. \oor: Matthews, Hall, Lawton, Goulden en Broome. Door den regen was het terrein zeer zwaar geworden, hetgeen natuurlijk in het voordeel van de Engelschen was. Italië is het eerst in den aanval, maar al spoedig treedt de Engelsche voorhoede actief op en moet de Italiaansche verdediging ingrij pen om precaire situaties te voorkomen. in net eerste kwartier van den wedstrijd is er van eenige meerderheid geen sprake; de partijen nÜU V?JW^ Selijk tegen elkaar op. unaanks het moeilijk bespeelbare terrein is t tempo zeer hoog; de Italianen werpen zich MiLhfü enthousiasme in den strijd. De En- T,wi .gaa;n m.eer methodisch te werk. dp nv! minuut weet Piola te scoren, doch buitenspeienS annuleert doelpunt wegens dP7^1ti«a® den eersten hoekschop nemen', doch tn Jee gee.n resultaat, kwirïo.i n\ini*ut zet Matthews uit een corner met pen n?.r u.° ket is midvoor Lawton, die zich niot ia°j ,gen kopbal doelman Olivieri, die Italië uii? °Pgesteld, passeert (01). twePdp w, verwoed aan, doch verder dan een Voorloopig niet P de Italianen het «XllïT1™ krijgt de Engelsche voorhoede ten, dorh °m ^en v°orsprong te vergroo- QOcb Olmen redt uitstekend. De criclcet-elftallen van „Rood en Wit" en „Haarlem" die Zondag aan de Spanjaardslaan speelden, poseeren voor onzen fotograaf. Links Rood en Wit. V.l.n.r.: J. L. Sanders, P. C. Hagenaar, W. Kramer, A. van Baas- bank, M. Gobets, P. L. van Bueren, R. Kramer, c. van der Togt, A. Be- rendsen, T. Everard, H. Hackenitz. Rechts Haarlem V.l.n.r.Drs. B. Kleefstra, J. J. Voogd, R. Kammeijer, J. A. Allart, O. Abendanon, H. D. Wessel, H. A. G. de la Mar, R. J. Ton, J. Fortgens, J. J. de la Mar en H. Hartog. DOOR CRITICUS Engeland heeft langzamerhand in het veld een meerderheid gekregen. Heel mooi is op dit gladde en zware terrein het samenspel en het positiekiezen. Enkele hoekschoppen zijn het re sultaat van den druk op het Italiaansche doel, doch deze leveren niets op. Er wordt vrij. forsch gespeeld; scheidsrechter Bauwens ziet zich genoodzaakt, enkele vrije schoppen uit te deelen. Een kwartier voor de rust weet Piola na een algemeenen aanval der Italiaansche voorhoede den bal achter keeper Woodley te plaatsen, doch Bauwens heeft een overtreding geconstateerd en annuleert terecht den goal. Zoo komt de rust met een verdienden 10 voorsprong voor Engeland. De tweede helft. In de tweede helft is het droog geworden. Reeds na drie minuten komt de gelijkmaker, als Biavati enkele tegenstanders goed weet te pas- seeren en ook aan doelman Woodley geen kans geeft. (11) Het behoeft geen betoog, dat na dit fraaie staaltje individueel spel (Male, Hapgood en Woodley werden door Biavati gepasseerd) het enthousiasme der toeschouwers buitengewoon groot was. De Italianen komen nu terug, hun spel is sneller, geacheveei'der. Aan den anderen kant moet Olivieri een scherp schot van Goul den stoppen. Piola krijgt een mooie kans om zijn land de leiding te geven, maar zijn schot gaat juist naast. Toch weet Italië de leiding te veroveren. Twintig minuten voor het einde kopt Piola onhoudbaar voor Woodley in (21). De Engelsche ploeg protesteert wegens hands van den Italiaanschen midvoor; Piola zou den bal, voor dat hij dezen kopte, met de hand heb ben aangeraakt, maar na overleg met de beide grensrechters kent dr. Bauwens dit doelpunt toe. Engeland is in den resteerenden tijd volkomen in de meerderheid; eerst wordt een hoekschop geforceerd en onmiddellijk hierna redt Foni op de lijn, nadat Olivieri uit zijn doel is gekomen en op den grond ligt. Tien minuten voor het einde is het Hall, die den gelijkmaker scoort. Dit doelpunt ontstaat uit een fraaie combinatie. De bal belandt tenslotte bij Hall, die met een kalm, maar weloverlegd schot den Italiaanschen doelman geen kans geeft (2—2). In de laatste minuten worden aan beide kan ten nog pogingen gedaan om de leiding te ver overen, doch de verdedigingen blijven de situatie meester. Uitblinkers aan Italiaansche zijde waren Bia vati, Piola, Andreolo en de achterspelers Foni en Rava. Bij Engeland muntten uit Hall, Lawton, Willingham, Hapgood en Matthews. De voorzichtigheid heeft den roodzwarten parten gespeeld; zij hebben nu eenmaal de „aangeboren" neiging om de verdediging als basis te beschouwen en dat heeft natuurlijk zijn nut, als het niet wordt overdreven. Indien men op een reeds door het systeem versterkte verdediging nog meer gaat concentreeren om een voorsprong te behouden, dan moet die voorsprong öf zoo ruim zijn, dat ze de tegen partij ontmoedigt, omdat die practisch niet meer is in te halen, öf er moet nog slechts zoo kort te spelen zijn, dat zelfs één doelpunt ver schil voldoende zal zijn. In het eerste geval kan men drie goals voorsprong als maatstaf beschouwen, wat den tijd betreft, komt alleen het laatste kwartier in aanmerking. Ik kan mij indenken, dat de E.D.O.-spelers in de hitte van den strijd nie<t hebben opge merkt, wat voor ieder toeschouwer duidelijk was, n.l. dat toen zij een 2O voorsprong had den veroverd, H.B'.S. volkomen uit haar spel en ernstig gedemoraliseerd was. Het psychologische moment van de match kwam in de 29e minuut, onmiddellijk na het E.D.O.—H.B.S. Hoe vol het Zondag in het Hoorder Sportpark was bij den promotiewed strijd E.D.O.H.è.S. bewijst wel deze afbeelding van een gedeelte van het terrein. Bij de beoordeeling van het spel in een pro motiewedstrijd moet men een geheel anderen maatstaf aanleggen dan bij een match voor de competitie. Men moet beginnen zich in te den ken in den gemoedstoestand van de spelers, die voor de enerveerende taak staan een tot dusverre voorspoedig verloopen seizoen in en kele beslissingsmatches tot een succesvol einde te brengen dan wel hun club na jaren van glorie van den ondergang te redden. Zij weten, dat elke fout, elke mistrap, elke onbenutte kans de oorzaak kan zijn, dat het gestelde doel niet bereikt wordt en die ver antwoordelijkheid drukt zwaar en belemmert hen in hun normale speelwijze. Dikwijls gaat men in dit soort matches van het alleszins begrijpelijke, doch niettemin te laken standpunt uit, dat het doel de middelen heiligt, m.a.w. men tracht ten koste van alles met overmatig gebruik van lichaamskracht en met uitschakeling van den sportieven factor de zege te bewerkstelligen. Daarom dient hier allereerst te worden vastgesteld, dat zoowel E.D.O. als H.B.S. zeer fair en met volkomen zelfbeheersching hebben gespeeld. Dat is de belangrijke winst, die deze wedstrijd heeft op geleverd. Over het spel zélf en vooral over de tactiek een hoofdzaak in deze beslissingsmatches kan ik, zelfs gerekend naar den „promotie maatstaf", niet zoo gunstig oordeelen. Men kreeg, het begin en het einde van deze ont moeting uitgezonderd, niet den indruk, dat hier twee ploegen streden om een plaats in de eerste klasse. Het tempo liet -gedurende lange periodes zooveel te wenschen over, d-at het verrassende element slechts sporadisch een rol speelde en de toch reeds overheerschende ver dedigingen tijd kregen om een aanval af te weren. Beide defensies waren versterkt; die van ED.O. volgens het bekende vier-man-systeem, die van H.B.S. door den teruggetrokken spil Graafland en de weinig wagende kanthalfs. De beide Haagsche doelpunten werden gescoord od de twee eenige manieren, waarop men het verdedigingsblok van de thuisclub kan door breken, n.l. door een goed gericht schot van betrekkelijk verren afstand en door een hoo- gen pass over de backs naar een inmiddels voor het doel in positie geloopen teamgenoot. E.D.O. scoorde twee normale doelpunten in de periode, dat onze stadgenooten met een voorhoede op volle sterkte aanvielen. Indien de roodzwarten deze aanvalstactiek tot het einde of althans tot kort voor het einde hadden vol gehouden, dan zouden zij met duidelijke cijfers hebben gewonnen. Daartoe hebben zij onge twijfeld de kansen gehad, want laat het hier onomwonden gezegd zijn, behalve de twee backs, den linkervleugel en rechtsbinnen Van der Vegt, was het Haagsche elftal technisch zwak en er zat in het team bitter weinig sa menhang. Op den linkerflank hielden J. Ta verne en d' Fonseca beiden den binnenspeler. waardoor Spek Jr. volkomen vrij spel kree; Ook in de tweede helft profiteerde de rechts buiten daarvan om het leder vele malen voor het doel te zetten, waar v. d. Putten echter geïsoleerd stond, omdat de beide binnenvoor- waartsen nimmer aanwezig waren. Dit laatste was weer een gevolg van het feit, dat de anders zoo krachtig aanvallende spil Schijvenaar zich uit een standpunt van verkeerde voorzichtig heid liet verleiden, het verdedigingsblok nog te gaan versterken. De Haagsche halfbacks beseften pas kort voor het einde, dat ze van de, in de tweede helft, uit drie man bestaande E.D.O.-voorhoede niets te vreezen hadden en zij namen toen, zij het ietwat schoorvoetend, het voortdurend ver laten middenveld in bezit. Hun plaatsen was echter onvoldoende en bovendien werd H.B.S. gehandicapt, doordat V-an Vliet en rechtsbui ten Starink weinig gewicht dn de schaal legden. Door de 4-0 over winning op A'dam- Zuid en de neder laag van Luto tegen D.E.D. met 4-2 is Oosterkwartier eerste klasser ge worden prachtige tweede doelpunt van Timmermans. Toen kreeg Spek Sr. een opgelegde kans uit een van de vele voorzetten van zijn broer, maar* hij schoot te wild en te hard, waardoor keeper Pellikaan, die na een zwak begin, voor al door oordeelkundig uitloopen menigmaal redding bracht, den -bal ten koste ,van een corner kon stoppen. Wanneer dit derde doelpunt zou zijn ge scoord, direct volgend op het tweede, dan zou het moreele effect daarvan op beide ploegen beslissend zijn geweest. ED.O. zou zich veilig hebben gevoeld en was dan normaal blijven spelen en H.B.S. zou nog meer uit haar even wicht zijn gebracht dan ze op dat moment al was. Intusschen is er voor de roodzwarten nog niets verloren, wel moeten ze nu in Den Haag op bezoek, maar ik acht het elftal zeker in staat, daar te winnen. En bovendienH.B.S. moet nog naar Hilversum, dat nu ook weer een kansje heeft gekregen. CRITICUS. KORFBAL Amsteidam-Zuid met 4-0 gestagen Zij zal dus in het komende seizoen in de hoogste afdeeling spelen. O. K. werd 7 September 1929 opgerichtt. Direct nam het deel aan de competitie 3e klasse van den Haarlemschen K. B. Na enkele jaren 1932 werd het eerste twaalftal in de 3e klasse van den Kon. N. K. B. opgenomen. In 1935 werd O. K. kampioen en promoveerde naar de 2e klasse. Na vier jaar is het nu kam pioen voor de tweede maal geworden en bij de promotie-wedstrijden wist het met D.E.D. in de zoo begeerde eerste klasse te komen. Onze felicitaties! Wat de andere twaalftallen betreft, het vol gende: O. K. speelt met drie twaalftallen in den Kon. N. K. Bond, met vier twaalftallen in de senioren-competitie en drie in de adspiranten- afdeeling van den Haarlemschen Korfbalbond. De heer L. Blitz, oud lid van de A. K. C. „Her cules", die O. K. een zevental jaren trainde, ziet nu zijn werken bekroond. De lagere twaalftallen worden geoefend door spelers uit het eerste. Haarlem heeft weer een eerste klas korfbalclub! Hier hebt u het kranige twaalftal van Oosterkwartier, dat voor deze aangename verrassing ge zorgd heeft. Onze hulde! Negen spelers (sters) van het eerste twaalftal spelen sinds de oprichting mee. Zondagavond hield O. K. een zeer druk be zochte receptie in haar clublokalen. Aan Oosterkwartier onze hartelijke geluk- wenschen. De wedstrijd A7s scheidsrechter Ahrends den wedstrijd laat beginnen, is Oosterkwartier volledig; Amster dam-Zuid mist P. Heemstra, die vervangen is door H. Paddenburg. De eerste aanvallen zijn voor Oosterkwartier, welke reeds onmiddellijk den Amsterdamschen korf in gevaar brengen. Na acht minuten opent H. Hommers van dichtbij de score (10). De bezoekers ondernemen dan enkele mooie aan vallen, maar het schot blijkt niet zuiver. Na 35 minuten brengt N. Struikenkamp met een schouderschot den stand op 20. In dezen stand komt voor rust geen wijziging. Tien minuten na rust, waarin aanvankelijk Amsterdam-Zuid een kleine veldmeerderheid had, scoort T. Luikel uit een vrijen worp (30). Even komt Amsterdam Zuid flink opzetten, maar zij heeft geen geluk met haar schieten. Als er ruim een half uur in de tweede helft is gespeeld, is het wederom T. Luikel, die scoort (40). In dezen stand komt geen verandering ondanks enkele eenvoudige kansen, welke aan beide zijden onbenut bleven. Het spel stond niet op hoog peil.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5