JOtoopea Hartje* ROND? in de Europeesche politiek Oneenigheid in het Japansche kabinet? waarom RADIO JJ—iL._ ii A A N D A O iS MEI 1939 Maar hef zwaard behoeft er niet aan te pas te bomen IN een Zaterdag te Turijn gehouden rede heeft Mussolini gezegd dat er op het oogenblik in Europa geen vraagstukken zijn van zulk een draagwijdte, dat zij tot een oorlog moeten leiden, die zich automatisch tot een wereldbrand zou uitbreiden. Er zijn echter knoopen in de Europeesche politiek, die ontward moeten worden, doch dit kan geschieden zonder dat het zwaard ër aan te pas behoeft te komen, aldus de Duce. Mussolini nam sterk stelling tegen het gerucht als zóu de as RomeBerlijn aan het verzwakken zijn. Volk van het nijvere, trouwe Turijn aldus begon de Duce zijn rede kameraden, herinnert gij u nog de laatste woorden van -de redevoering, die ik zeven jaar geleden voor u mocht houden? Het waren deze woor den' „Opmarcheeren en opbouwen en zoo 'noodig strijden en overwinnen." Het is voor mij een ware vreugde, dat ik mij wederom in uw midden be vind. Zijt gij aan het consigne, dat ik u zeven jaar geleden gaf, trouw ge bleven?" (Geroep van de menigte: Ja.) Inderdaad, het Italiaansche volk heeft ge marcheerd, heeft opgebouwd, het heeft ook bevochten en overwonnen, in Afrika, tegen een vijand, waarvan de grootste militaire deskundigen verklaard hadden, dat hij on overwinnelijk was. Strijdende heeft het volk van Italië ook de overwinning behaald op de sanctie-coalitie, geschapen door den Volken bond (gefluit.) Deze Volkenbond ligt nu, zonder betreurd te worden, begraven in dat groote marmeren mausoleum, dat aan de oevers van het meer van Genève is opgericht. Het heeft ook ge streden en overwonnen in Spanje aan de zijde van de heldhaftige infanterie van Franco (applaus) tegen een democratisch-bolsjewis tische coalitie, die letterlijk in den strijd ver pletterd werd.. De samenvatting van deze zeven jaar geeft het volgende beeld: de verovering van het im perium, de vereeniging van het koninkrijk Al- „Eiigelaiicl en Frankrijk nimmer sterker vereend." Rede van minister Bonnet te Southampton. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Georges Bonnet, die Zaterdagmiddag in Engeland arriveerde, heeft te Southamp ton een rede gehouden aan het noenmaal, dat werd aangeboden door de „Alliance Frangaise" te Southampton. Na hulde te hebben gebracht aan het werk van deze vereeniging en haar voorzitter, Georges Duhamel, zeide de minister dat Frankrijk op het oogenblik wederom ver dient te worden geacht. Het land herstelt zich met kracht. In de fabrieken wordt op het oogenblik zestig uur per week gewerkt en het fabriceeren van het materieel, dat nood zakelijk is voor de landsverdediging, gaat steeds sneller. Op het oogenblik zijn in ge heel Frankrijk slechts 27 stakers. De zware lasten voor de schatkist zijn voor het loopen- oe jaar reeds gedekt. De jeugdige Franschen, die de regeering in September onder de wa penen heeft geroepen, hebben ernstig doch zonder droefheid hun haardsteden verlaten. Georges Bonnet. De minister zeide verder dat nooit de sa menwerking tusschen Frankrijk en Engeland nauTf. *s geweest en nooit is hun gemeen- nappeliike politiek zoo duidelijk geweest, win feren.Seen samenwerking, doch beiden 'ef hun eigen Imperium verdedigen en de few!* e zij hmn bescherming hebben Vpiofcu ,en leven in waardigheid, onafhan- vpm 7 i en veiIigheid, zonder welke het le- ,Jan den mensch zijn beteekenis verliest, van p ?ns wees sPreker op de maatregelen npni»°TTd vei'sterking van zijn bewa- niMüF' heeft zelfs den militairen dienst ig cat aanvaard, welke zoo in tegenspraak is «J» zijn temperament en traditie. Het heeft S eidssysteem "Uitgebreid tot den Rijn schpi iï0t de- Weichsel. Zoowel het Fran- dpn ni ^ritsche volk hebben afschuw van prnn^°j z'j zien zeer goed in welken af- wpIpÜ v°iken zou storten, doch zij lar)dat het bestaan van individu en vader- ri-jpPfH^t van het aanvaarden van zeker P- dat de opperste wet is in deze wereld. bpmw en Iceland hebben hun woord hu» f i^n de landen, die bereid zijn voor len »afhankelijkheid te strijden en zij zul- hetTPiw woord. houden. Beide landen willen tereikerT611 Willen dit met gelijke middelen banië en een uitbreiding van onze macht op elk terrein. Terwijl ik nu wederom het woord tot u richt worden millioenen menschen en misschien wel honderden millioenen menschen tusschen op timisme en pessimisme heen en weer geslin gerd en vragen zij zich af: „Gaan we den weg op van den vrede of dien van den oor log?" Het is een ernstige vraag voor allen, doch in het bijzonder voor hen, die op een gegeven oogenblik de verantwoordelijkheid voor de beslissing moeten dragen. Mijn antwoord op deze vraag is dit: Wanneer men den toestand nuchter en objectief bestudeert, dan zijn er op het oogenblik in Europa geen vraag stukken,, van zulk een draagwijdte of een zóó acuut karakter, dat zij een oorlog rechtvaardigen, die van een Europeeschen oorlog krachtens den logischen gang van zaken tot een we reldoorlog zou uitgroeien. Er zijn knoopen in de Europeesche politiek, doch om die knoopen te ontwarren is het nog niet noodig zijn toevlucht te nemen tot het zwaard. Niettemin: deze knoopen moeten doorgesneden worden, eens en voor al, want soms kan iemand de harde werkelijkheid verkiezen boven een lange periode van onzekerheid. Zoo denkt niet alleen Italië er over, maar ook Duitschland, derhalve de as. (Geroep: Hitier). Het is de meening van de as, die, nu de beide regimes en de beide revoluties jarenlang parallel gehandeld hebben, in den loop van deze maand door het pact van Milaan en het militaire bondgenootschap, dat te Berlijn on derteekend zal worden, een onverbreekbare gemeenschap van twee staten en twee vol ken wordt. Zij, die eiken morgen misschien wel met een verrekijker tuurden en spiedden naar 'n mogelijken scheur of zelf naar 'n breuk in de as zullen thans beschaamd en vernederd worden.Dat niemand hieromtrent belachelijke en bijgeloovige illusies koestere. Dat niemand zich overgeve aan oppervlakkige bespiegelin gen, want mijn besluit is onwrikbaar en de leer van het fascisme is duidelijk en ik mag er wel aan toevoegen, onbuigzaam: evenals te voren, ja zelfs nog beter dan te voren, zullen wij met Duitschland opmarcheeren, teneinde aan Europa dien vrede met rechtvaardigheid te geven, die de innigste wensch van alle volken is. Den polemisten van de groote democra tieën wordt verzocht hun oordeel zoo mogelijk hun eerlijk oordeel over ons standpunt te geven. Dat wij den vrede wen- schen is niet omdat onze binnenlandsche toe stand, naar men zegt, zoo catastrofaal is. Ook is het niet omdat wij bang zijn voor den oorlog, want die vrees kennen wij niet. Om deze reden zijn de berekenin gen zoo belachelijk van de „kamer strategen" aan de andere zijde van onze grens hier dichtbij (geroep: „Tunis, Nice, Corsica", langdurig ge fluit, die verkondigen, dat het zoo gemakkelijk is naar het Po-dal te wandelen. De tijden van Frans I en Karei VIII zijn voorbij. Oorlogen van dien aard zijn niet langer moge lijk, zelfs al zou er achter de Alpen niet zooals vandaag het geval is,, een geducht compact volk van 45 millioen zielen staan. dgi Maar misschien is het hier wel de plaats, ons af te vragen, of het vredesverlangen van een deel der democratieën gelijkelijk overeen stemt met het ernstig verlangen naar den vrede van de totalitaire staten (geroep: neen). Gij hebt reeds een antwoord gegeven. Ik wil mij echter beperken tot de verklaring, dat iemand bij den huldigen stand van zaken het recht heeft, er aan te twijfelen. De laatste tijden is de geografische kaart van drie werelddeelen gewijzigd, doch wij kumien constateeren, dat noch Japan, noch Duitschland en Italië ook maar een vierkante meter aan de souvereiniteit van de groote democratieën onttrokken hebben. Hoe kan men dan haar woede verklaren? Willen zij ons misschien doen gelooven, dat die woede haar oorzaak vindt in gekwetste gevoelens over een „immoreel" optreden? Mis schien denken zij, dat wij niet precies weten, hoe zij door een zelfde optreden hun imperia gesticht hebben en die volgens dezelfde me thoden nog in stand houden. Het is daarom geen vraag van territorialen aard, het is een andere vraag, die hier een rol speelt, n.l. het systeem, dat "Versailles geschapen heeft. Het is het systeem, dat het pistool zette op Duitsch land en Italië. Welnu, dit systeem is onherstel baar vernietigd. Maar daarom juist tracht men het te vervangen door min of meer gevraagde en min of meer wederkeerige garanties. De „witte oorlog''. Het bewijs, dat de groote democra tieën zich niet oprecht aan de zaak van den vrede wijden, is duidelijk ge leverd door het feit, dat zij alreeds met den „witten oorlog", dat is met den ecoaomischen oorlog, begonnen zijn, aldus vervolgde de Duce. Men koestert de illusie, dat men ons kan ver zwakken, doch men bedriegt hiermede zich zelf. De oorlogen worden niet gewonnen met goud alleen. Want vastbeslotenheid is nog be langrijker dan goud en moed is nog heel veel belangrijker dan dat. Een formidabel blok van 150 millioen men schen, dat snel aangroeit, van de Oostzee af tot den Indischen Oceaan toe, laat zich dit niet welgevallen. Elke aanval zal nutteloos zijn, elke aanval zal worden afgeslagen met vastberadenheid. Evenals het systeem, dat het pistool op ons richtte, zal ook het garantie systeem ineenstorten. Sprekende over den binnenlandschen toe stand zeide Mussolini: „Het volk en het regime van Italië vormen één volkomen ondeelbaar blok". Bij de opvoeding van het nieuwe geslacht zullen wij het physieke en zedelijke type van den nieuwen Italiaan vormen. Met de ontwik keling van onze landen overzee wenschen wij een beteren levensstandaard voor het volk, dat daar leeft en werkt, te bereiken. Dit alles vereischt een strenge discipline, een coördina tie van alle krachten en een wilsconcentratie als nimmer te voren. Doch dit alles zal de Italianen van het fascistische tijdperk niet afschrik ken, noch minder u, Piemontesen. Wie kan er nog aan onze toekomst twijfelen? Kameraden, wat er ook moge gebeuren, ik verklaar u met ab solute zekerheid: onze doeleinden zul len bereikt worden." De rede van Mussolini werd in een atmos feer van groote geestdrift aangehoord. "Vijf tien minuten, nadat de Duce zijn rede beëin digd had, stond het volk nog te juichen. Scherp waren de uitroepen, waarmede men Mussolini's woorden onderbrak. Herhaaldelijk hoorde men de eischen: „Nice, Savoie, Cor sica." Ook de Duce zelf was nogal opgewonden, vooral toen hij over den „witten oorlog" sprak. Deze passage van zijn rede werd herhaaldelijk onderstreept door het geroep van het volk, dat „lafaards" schreeuwde. Toen Mussolini het over de buitenlandsche critici had, sloeg hij zoo hard met zijn vuist-op het spreekgestoelte, dat de microfoon er van opsprong. (United Press). Hongarije rekent de as-landen en Polen tot zijn beste vrienden. Maar hoopt tevens op goede betrekkingen met de Westevsche mogendheden. De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken Csaky heeft te Boedapest een erde gehouden, waarin hij o.m. verklaarde, dat Hongarije zoo noodig met geweld zijn onaf hankelijkheid en zijn integriteit zou verdedi gen, zoo er een volk mocht zijn, dat dwaas genoeg was om het te bedreigen. Voortgaande zeide Csaky: daar ik de vreed zame bedoelingen van Duitschland ken, wil ik slechts noode nogmaals verklaren, dat het bevriende rijk de Hongaarsche grens als heilig beschouwt. En, zoo voegde de minister eraan toe, rijkskanselier Hitler is niet gewoon, met zijn woord te spelen. Ten aanzien van de bevriende landen zeide Csaky: Onder vrienden versta ik in de eerste plaats de spilmogendheden, op welker be proefden steun wij rekenen. Tot hen reken ik ook Polen, dat ik mijn oprechte wenschen zend, opdat het den weg moge vinden van de ont wikkeling van de macht en den vrede, met waarborging van de nationale eer. Drie ontploffingen te Londen. Geen persoonlijke ongevallen, wel werd schade aangericht. Zaterdag heeft zich te Londen een hevige ontploffing voorgedaan in Marble Arch, het station van den ondergrondschen spoor weg. Een tweede ontploffing deed zich voor op het ondergrondsche kruis punt Harrow RoadEdgware Road, terwijl een derde projectiel ontplofte op het eveneens zeer drukke ondergrondsche kruispunt Ham mersmith Broadway. In het eerste en derde geval -bleken de projectielen in de toiletten gedeponeerd te zijn. Men meent te weten, dat een der bommen van het type was, dat gebruikt wordt, door het „Iersche republi- keinsche leger". Bij geen der drie explosies zijn persoon lijke ongelukken voorgevallen. Wel is eenige schade aangericht. HHARDT Graaf Csaky. Csaky sprak verder den wensch uit dat met gedrild en volharding vriendschappelijke betrekkingen met Joego Slavië zouden worden geschapen en dat er een tijdperk van ont spanning, of zelfs van begrip in de betrekkin gen met Roemenië zou komen. Tenslotte zeide Csaky dat het den eensge- zinden wensch van het Hongaarsche volk is cultureele en economische betrekkingen aan te kweeken met de groote mogendheden in West-Europa, die, naar hij zeide, veel aan den toestand in Midden-Europa kunnen ver beteren. ROBERT TAYLOR IN HET HUWELIJK GETREDEN. De filmspeler Robert Taylor is te San Diego in Calaiforniëmet de filmactrice Barbara Stanwyck in het huwelijk getreden. Geschil zou de ver houding tot Berlijn en Rome betreffen. In welingelichte Japansche kringen wordt onthuld, dat in het kabinet Hiranoema ernstige meeningsverschil- len zijn ontstaan over de kwestie der betrekkingen van Japan met Duitsch land en Italië, aldus meldt Havas uit Tokio. Na de in April gehouden besprekingen over de versterking van het anti-kominternpact, was men het in Tokio eens geworden over een formule, welke den as-mogendheden begin Mei in de bijeenkomst te San Remo was voorgelegd. Japan zou hier den beiden asgenooten het sluiten van een militair pact van wedarzijdsehen bijstand hebben voorge steld, waarbij het uitsluitend op de fronten van het Verre Oosten behoefde te interve- nieeren, en wel in geval de Sovjet Unie in een conflict tegen Duitschland en Italië zou worden betrokken. De ontvangst van dit voorstel, zoo verzekert men in welingelichte Japansche kringen zou in Rome en meer nog in Berlijn, zeer slecht zijn geweest.. Zelfs zou gesproken zijn van een verbreking van den anti-komintern-driehoek. Inmiddels zou men te San Remo besloten hebben tot het sluiten van een militaire alliantie tusschen Duitsch land en Italië zonder Japan. Op het voorstel van Tokio zou men hebben opgemerkt dat Ja pan bij een Europeesoh conflict, waarin de Sovjet Unie neutraal bleef, een toeschouwer zou kunnen blijven. Men zou Tokio daarom verzocht hebben een zoodanige overeenkomst aan te gaan, dat Japan op indrukwekkender wijze met de politiek BerlijnRome verbon den werd. Deze kwestie heeft haar weerklank gevonden in het Japansche kabinet. Zoo werd uit betrouwbare bron ver nomen dat het Japansche leger aan Duitschland en Italië voldoening zou willen geven, terwijl Arita strikt wil vasthouden aan de door het kabinet in het begin van de maand vastge stelde gedragslijn. „EMPRESS OF AUSTRALIA" VAART WEER OP VOLLE KRACHT. Dinsdag te middernacht in Quebec? IJSMASSA'S EN MIST VEROORZAAKTEN ERNSTIG OPONTHOUD. De speciale Reutel-correspondent aan boord van de „Empress of Australia" meldt d.d. 14 Mei: Kort na het noen maal geraakte de „Empress of Australia" vandaag in gordel pakijs van een mijl breedte. Het schip voer den ijsgordel in en baande een weg voor de twee achteraan varende kruisers. De ijsmassa was zoo dik, dat men uit het schip zou hebben kunnen stappen en over het ijs voortloopen. De koningin begaf zich naar de brug en bleef daar naast den gezagvoerder het schouwspel gadeslaan, terwijl de koning zich naar het voor ste deel van het schip begaf, waar hij film opnamen maakte, terwijl het schip zich door het ijs drong. Vervolgens ging de koning naar het achterschip, waar hij de beide kruisers filmde. Toen de ijsgordel gepasseerd was, voeren wij „full speed" door en maakten des middags goede vordering bij helder weer. De koning en de koningin toonden zich bezorgd om de lasten, die de ontstane vertraging in Canada zullen veroorzaken. United Press verneemt uit Quebec, dat de „Empress of Australia" ten ge volge van den nevel en het gevaar van ijsbergen reeds 80 uur opgehouden is. Thans zet het schip met een snelheid van 18 knoopen per uur zijn reis voort. Er bestaat geen gevaar voor ijsbergen meer. Quebec is reeds voor de ontvangst bereid en uit het geheele land arriveeren hier bezoekers. Volgens de laatste van de „Empress" ontvangen radioberichten vaart liet schip thans op volle kracht. Het wordt Dinsdag omstreeks middernacht te Quebec verwacht. De Canadeesche minister-president Mackenzie King heeft inmiddels bekend gemaakt, dat het bezoek van den koning en koningin in plaats van de vastgestelde vier dagen tot drie dagen bekort zal worden. De interdepartementeele regeèringscommissie, welke dé schikkingen voor de reis van het koningspaar treft, is ny bezig de veranderingen te bestudeeren, welke in de rondreis moeten worden aangebracht, wegens de vertraging, welke de Empress of Australia" ondervonden heeft. 1. Omdat U aan de typische hart vorm onmiddellijk kunt zien, dat U werkelijk de geneeskrachtige Mijnhardt cachets krijgt. 2. Omdat deze vorm voorkomt, dat het cachet op de tong blijft lig gen en het inslikken dus gemak kelijker is. HART3ES verdrijven alle pijn! Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. - doosje 6 st. 30 ct (Adv. Ingez. Med.) Hitier inspecteert de West-Duitsche verdediging. Zondagmorgen te Aken aangekomen. Hitler is Zondagochtend vroeg in de buurt van Aken aangekomen om er de versterkings- werken te inspecteeren. In zijn gevolg bevonden zich de rijksleider der S.S. Himler en de rijksleider voor de pers, dr. Dietrich. Bij aankomst werd Hitier verwelkomd door den chef van het opperbevel der weermacht generaal-kolonel Keitel, den opperbevelheb ber van de tweede legergroep, generaal von Witzleben en den inspecteur der fortificaties, luitenant-generaal Jacob. Hitler begon den inspectietocht direct na aankomst. PROGRAMMA DINSDAG 16 MEI 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. K.R.O.-uitzcnding. 4.005.10 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (ca. 8.15 Be richten). 10.— Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.Berichten. 12.15 KiRO-orkest (1.00- -1.20 Gramofoonmuziek). 2 Vrouwenuurtje 3.— Modecursus. 4.— Gra mofoonmuziek. 4.05 „Wat beteekent Rudolf Steiners antroposophie voor de moderne menschheid?", causerie. 4.20 Gramofoonmu ziek. 4.25 Causerie „Vivlsectie-bestrijding ten dienste van menscb en dier". 4.40 Gramofoon muziek. 4.45 Berichten. 4.50 Gramofoonmuziek 4.55 Causerie: De I.O.G.T. en de Blauwe Week 5.10 KRO-Melodisten en solist (5.456.05 Felicitaties). 6.35 Berichten. Sportpraatje. 7.— Berichten. 7.15 Causerie over Portugal. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.Berichten A.N.P., mededeelingen. 8.15 KRCMSymphonie-orkest en solist (9.00—9.15 Gramofoonmuzizek)10.05 Gramofoonmuziek. 10.10 Harry Polah en zijn Hongaarsch orkest. 10.30 Berichten ANT.P. 10.40 KRO-Boys en soliste. In de pauze: Gra mofoonmuziek. 11.20—12.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-uitzending. 8_ Orgelspel. 8.15 Berichten. 8,17 Gramo foonmuziek. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gra- mofoenmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.— Voor de vrouw. 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Omroeporkest. 12.15 Berichten. 12.17 Gramofoonmuziek. 1.15 Omroeporkest 2.00 Zang met pianobegeleiding 2.20 Pianovoordracht. '2.45 Knipcursus. 3.45 Berichten: hierna: Het Sylvestre Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.— Kinderhalfuur. 5.30 Om roeporkest. 6.15 De twilght Serenaders. (Om 6.25 Berichten). 7.— Orgelspel en zang. 7.30 Engelsche les. 8.— Berichten A.N.P.. Radio journaal, mededeelingen. 8.25 Gramofoon muziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.— Radiotooneel. 10.25 Disconieuws. 11.— Berich ten A.N.P. Hierna: Leden van de AVRO-Dance Band. 11.40—12.00 Orgelspel (opn.) DROTTWICH 1500 M. 11.4011.45 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgel concert. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.35 Sport- reportage. 1.50—2.20 Jack Wilson's kwintet. 4.15 Orgelspel. 4.35 Pianoduetten. 4.50 BBC- Zangers. 5.20 Pianovoordracht. 5.35 Gramo foonmuziek. 6.05 Sportreportage. 6.20 Berich ten. 6.45 „Fear and courage in a crisis", causerie. 7 Causerie over de taak van den tooneelcrlticus. 7.20 Cabaretprogramma. 7.50 Causerie „Germany and Big families". 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten 9.50 Actuieele causerie. 10.05 B®C-Th eat er orkest en solisten. 11.15 Het Grosvenor House Dans- orkest en solisten. 11.50 Gramofoonmuzizek. 12.Nachtegalenzang. 12 19- 12 20 Berich ten. RADIO PARIJS 1648 M. 9.10.10.25 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.35 Zang. 1.25 Cantrelle-orkest. 2.05 Gramo- foenmuziek. 2.35 Cellovoordracht. 3.— Gra mofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Viool voordracht 4.20 Concert. 5.25 Gramofoonmuziek. 5.35 Pianovorodracht. 6.35 Viool en piano. 7.20 Lo- catelli-orkest. 8.50 Radiotooneel. 10.3511.50 Kamermuziek. KEULEN 456 M. 6.50 en 7.30 Gramofoonmuziek. 8.50 Mili tair-orkest. 12.20 Rheinische Landesorkest. 2.303.20 Populair concert. 4.20 Omroeporkest en soliste. 5.50 Omroepkoor, solisten en spre ker. 6.50 Het Dahlke-Trio. 7.30 Verzoekcon- cert. 8.50 Dansmuziek (gr.pl.) 9.20 Vroolijk programma. 10.5012.20 Heinz Branca's orkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoon muziek. 6.35 Fluitvoordracht. 6.50 en 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 Radio-orkest en gramo foonmuziek. 9.35 Radio-orkest. 10,30—11.201 Omroepdansorkesfc. 1

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9