IJmuider Courant GOEDE OPBRENGST DER RIJKS MIDDELEN IN APRIL. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Kampioenskansen. Gevolg van ellendig gezinsleven (Raming, en opbrengst 1938 ovenUotfen- Inkomsten- en omzetbelasting aan de spits. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Hemelvaartsdag Achtduizend gulden boete geeischt. 2)e Oiistexfüfke Wats ^JAARGANG NO. 167 pjjgjye Lonren» Coster, MaatschappQ wo| Conranl Uitgaven cd Algem, prukkenj N- v Groote Houtstraat 93, flaarlem, Tel 10724. Bureau IJtnuider C orant' Kennemerlaan 42, IJ muiden, Jllrfoo» 5301. Postgiro 310791. Alle Ad,erte»li<». opgegeven «oor dit blad, gorden kosteloos opgenomen in do gennemer Courant Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 17 MEI 1939 Abonnementen per week f C.12'/j, per maand fO.S21/j, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12» Bij abonnementen belangrijke korting» Ingezonden mededeelingen dubbel# prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10» Groote Steden. De Engelsche dichter John Masefield heeft ens flink uitgepakt over den mateloozen en sommige opzichten anti-maatschappelijken omvang van de wereldstad Londen. Velen heb ben dat vóór hem gedaan en zij waren ln groo te meerderheid geen poëten maar kooplieden, industriëelen, journalisten, politici.... ja, wat niet al. Zoodat er voor niemand aanleiding is Masefièld's bezwaren te onderschatten omdat zü afkomstig zijn van een dichter, die nu een maal door de meeste menschen wordt bekeken als een onpractisch mensch, gaande met zijn hoofd in de wolken. In de Engelsche pers heeft Masefield bijval gevonden, temeer omdat hij een geschikte ge legenheid voor zijn aanval op de metropool ha°d gekozen. Hij hield namelijk de openings rede van het nieuwe „City Literary Institute" en betreurde het dat Londen veel te groot is geworden om zijn ingezetenen nog met zoo iets ais „stedelijken burgerzin" te vervullen. Zij voelen alleen nog belangstelling voor het stadsdeel waarin zij zelf wonen. De Manchester Guardian, dit beamend in een hoofdartikel, zegt dat het voor alle groote steden geldt, zij het dan in minder mate dan voor Londen. Daar vindt men trouwens week bladen, in districten als Pimlico of Padding- ton bijvoorbeeld, die zich even ernstig bezig houden met de districtsbelangen en even wei nig interesse toonen voor Westminster of de City als het een of andere blaadje dat ergens op honderden kilometers afstand van Londen in een rustig provinciestadje verschijnt. Lon den is voor zijn bewoners in zekeren zin een verzameling van stadjes en dorpen. Niet velen kunnen „van heel Londen houden". Zij kunnen het evenmin als de gemiddelde mensch een hippopotamus als lievelingsdier zou kunnen aanvaarden. Persoonlijke belangstelling - en aanhankelijkheid ten aanzien van dieren moe ten zich wel beperken tot zooiets als de kat op het haardkleedje. Die kan heeten zooals men wil, hij kan namen dragen variëerend van May- fair tot Tower Hamletsde hoofdzaak is dat hij binnen kameraadschappelijk bereik blijft. Aldus de sierlijke beeldspraak van de Man chester Guardian. Dit voorname Engelsche dagblad verschijnt in de stad Manchester, die evenveel inwoners telt als Amsterdam een kleine 800.000, het geen zoowat één tiende van de bevolking van Londen uitmaakt en daarom valt het des te meer op dat het blad de bezwaren van Mase field op iedere groote stad toepasselijk vindt. Dat is zeker juist. Wij ondervinden het in Nederland ook al.... in Nederland, dat geen grootere stadsbevolking dan die van Manches ter kent. En al de nadeelen van de matelooze opeenhoopingen van menschen en huizen laten zich in het Westen van dit kleine land steeds meer gevoelen. Niet alleen in het ver minderen van gemeenschappelijken en indivi- dueelen burgerzin in de groote steden, maar ook in allerlei euvelen waarvan de buitenland- sche groote steden eveneens lijden. Gebrek aan natuurschoon, aan frissche lucht zelfs in de zomermaanden gebrek aan tuinen tenge volge van te dichte bebouwing en de stichting van flatgebouwen, voortdurende tobberij met het verkeersvraagstuk in de binnenstad, die het nergens goed verwerken kan zoodat het moderne snelverkeer daar op de spitsuren voortkruipt en heelemaal geen snelverkeer is, uittocht van forensen naar buitengemeenten •■.enfin, het is een lange lijst. In ons land komt daar dan nog het nadeel bij, dat men in Engeland niet kent, dat de groote steden met de tusschenliggende forensengemeenten op zoo korten afstand van elkaar liggen dat het ge- heele Westen des lands zwaar overbevolkt is geraakt en het begrip vrije natuur eigenlijk alleen nog op grooten afstand te vinden is. Misschien nadert de tijd waarin de trek naar de groote steden eindelijk begint te kenteren. Het is te hopen, want men rilt bij de gedachte hoe het Westen van ons land er binnen een jaar of dertig moet uitzien als het zoo door gaat. Niet alleen voor de volksgezondheid en voor de goede behartiging van dat eeuwige verkeersvraagstuk, maar in veel verstrekken der zin: voor het menschelijk levensgeluk lijkt dat haast een nachtmerrie van eindelooze straten zonder ruimte, licht, zonder bosch en weiden en die weelde der natuur die ware levensblijheid niet ontberen kan. Een uiting als die van Masefield toont bui ten dien, dat de groote stad als cultureel cen trum zichzelf ontgroeid is. En dat gaat, geloof ik, gepaard met een ander verschijnsel: de verruimde belangstelling wijdere blik die den mensch deelachtig zijn geworden in dezen tijd, die niet alleen achter uitgang heeft gebracht maar toch ook vorde ringen gemaakt. Al mogen dan die week- aadjes bestaan die zich alleen voor stads delen inter esse er en.daarnevens is de vlucht der menschelijke interessen toch veel reeder geworden. Snelverkeer, radio en bios coop hebben daar alle veel toe bijgedragen. Misschien niet zooveel in de diepte, maar wel rn ae breede lagen der bevolking. Men is niet a een buiten zijn stadsmuren maar ook bui- n zyn landsgrenzen veel meer gaan zien en agrijpen. En die ruimere blik is niet meer eperkt tot een korten vacantietijd, maar doet rc eiken dag gelden, is een levensfactor voor auen geworden. Daarom ook is de stedelijke burgerzin, die efield betreurt maar die ook vaak erg mpen was. zc<> geminderd. Als „levens- (Op een internationaal dans- congres te Brussel zijn de Neder- landsche deelnemers er niet in geslaagd, zich voor de finale te plaatsen). De dansers van den Nederlandschen stam, Wisten zich wel in Brussel goed te weren, Maar toen de keuze voor den eindstrijd kwam, Toen faalden zij, al was het dan met eere. De concurrentie was bijzonder groot, En daardoor daalden onze goede kansen, En 't resultaat was .dat geen landgenoot, In glorie de finale in kon dansen. Men vraagt zich af wat d' oorzaak wel kan zijn, Is deze kunst van vederluchtig zweven, Dan toch niet in de vaderlandsche lijn, Die zooveel klei en zand kent in het leven? Het is voor ons in 't huidige bestaan, Met kans op oefening toch wel in orde, Ook wij toch dansen mee op den vulkaan, Die onze aardbol practisch is geworden, Enfin, er is nu niets meer aan te doen, Wij kunnen ons er straks niet op beroemen, Ons van de heele wereld kampioen In 't spel der „beenen van den vloer" te noemen. Geen nood, wij kunnen nuchter en bedaard, In ander opzicht nog wel eer behalen, En op terrein, tenminste zooveel waard, Als 't winnen van die heele dansfinale. Wanneer men vroeg of laat den strijd aanbond, Dat schiet mij als een goede troost te binnen, In 't hechtst met beide beenen op den grond, Dan zou ons volk misschien den titel winnen. P. GASUS. eenheid" is de stad verzwakt, veel onbelang rijker dan vroeger geworden. Misschien zal ook dit den trek naar de steden en het verder uitwassen tot monsterachtig-groote conglo meraten remmen. De grens van den stads- groei is oc.k in ons land al leelijk overschre den. En de ietwat kinderachtige trots op een groot aantal inwoners zal tenslotte toch niet beslissende factor kunnen zijn. R. P. Zoon doodde zijn stiefvader Ontslag van rechtsvervolging geëischt op grond van noodweerexces Voor de rechtbank te Roermond stond Dins dag terecht de 23-jarige landbouwer J. T. uit Maarheeze, die in den ochtend van 7 April van dit jaar zijn stiefvader, den 51-jarigen H. J. P., met een schop eenige slagen op het hoofd had toegebracht, tengevolge waarvan de getroffene kort na het gebeurde was over leden. Verd. gaf toe, dat hij zijn stiefvader ge slagen had, doch zeide dit gedaan te hebben uit angst, omdat deze hem bedreigde. Uit de verklaringen van de vrouw, een doch ter en een stiefdochter van den verslagene, alsmede uit het reclasseeringsrapport, kwam vast te staan, dat de getroffene vrouw en kin deren meermalen had mishandeld. Kort voor het noodlottig gebeuren, had de verslagene, die het in het bijzonder op verd. gemunt had, en hem bij een vroegere gelegen heid al eens in den neus had gestoken, ge zegd, dat er iets zou gaan gebeuren. De Officier van Justitie eischte op grond van noodweer-exces ontslag van rechtsver volging. Het verzoek van den verdediger om vend, in vrijheid te stellen, werd ingewilligd. Uitspraak over veertien dagen. Aan het overzicht van den stand der rijks middelen op ultimo April j.l. wordt het vol gende ontleend: De kohieren van de directe belas tingen gaven op 30 April aan een zuiver bedrag van f 46.914.156.58 tegen over f 46.833.543.97 op ultimo April van het vorig jaar. Geven deze beide bedragen in vergelijking' met elkaar geen noemenswaardig verschil te zien, anders staat het ten aanzien van de middelen van deze groep. Zoo bedraagt het kohierbedrag van de grondbelasting thans slechts f 5.304.440.13, hetgeen in vergelijking met het vorig jaar een vermindering beteekent met f 4.441.955.66. Toen was het kohierbedrag f 9.746.395.79. Een andere aanmerkelijke vermindering bracht de verdedigingsbelasting 1 en wel met f 263.218.92. Want tegenover een bedrag van f 3.604.943.96 thans staat voor het vorig jaar een bedrag van f 3.868.162.88. Ook de vermogensbelasting gaf een daling en wel met f 40.222.83 (f 6.984.140.26 tegen f 7.024.363.09). Van de twee overblijvende middelen bracht de belasting van de doode hand slechts 'n kleine verbetering. Van een bedrag ad f 1.202.699 op ultimo April van het vorig jaar steeg dit mid del met f 14.708 tot f 1.217.407 thans. Den grooten stoot voor den gelijkmaker van het totaal gaf echter de inkom stenbelasting, welke met een kohier bedrag van f 29.803.225.23 op het eind van April j.l. f 4.811.302.02 hooger was in vergelijking met het vorig jaar. De overige middelen. Wat de overige middelen betreft, deze hebben over April opgebracht f 38.986.854.14 tegenover het vorig jaar f 32.663.187.14. Deze opbrengst, waarmede de maan- delijksche raming met f 2.176.445.41 werd overschreden, is tot dusver de beste van het loopende jaar. Ook een vergelijking van de op brengst over de eerste vier maanden van dit jaar met de raming en met de opbrengst tot 30 April van het vcrig jaar stemt tot verheugenis. Zoo zien we de periode JanuariApril ein digen met een opbrengst van f 148.546.836.63 hetgeen ruim f 1.3 millioen meer is dan de raming en bijna f 11.5 millioen meer dan het vorig jaar. Een beschouwing van een aantal der mid delen van deze groep toont het volgende beeld: De dividend- en tantièmebelasting bracht over de eerste 4 maanden f 198.752 meer op dan het vorig jaar. De rechten op den invoer kwamen tot en NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. ingez. Med.) met April f 4.525.513 boven de raming en f 6.344.282 boven de opbrengst op ultimo Aipril 1938. De accijns op het gedistilleerd overtrof de raming met f 149.706 en de opbrengst van het vorig jaar met f 418.674, die op bier resp. met f 86.213 en f 420.368. Ook de omzetbelasting steeg boven de raming en wel met f 2.830.279 en kwam daarmede tot een opbrengst van f 30.163.613, hetgeen ten opzichte van het vorig jaar zelfs een vermeer dering beteekent van f 6.557.275. Gemeentefonds. Wat de inkomsten ten bate van het ge- mèentefonds betreft bedroeg het zuiver be drag der kohieren op ultimo April j.l. f 71.490.380 tegenover f 66.153.256 het vorig jaar en bij een raming van f 68.700.000. Verkeersfonds. De inkomsten ten bate van het ver keersfonds hebben in April bedragen f 5.451.590.28 en over de eerste vier maanden van dit jaar f 10.059.798.45. In verband met Hemelvaartsdag verschijnt onze courant NIET op Donderdag 18 Mei. Arts ontdook vermogensbelasting. Wegens het te laag opgeven van zijn vermo gen voor de vermogensbelasting moest een 42-jarige arts Dinsdag voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank terecht staan. Dit heeft tevens tengevolge gehad, dat ook de in komstenbelasting ontdoken werd, daar de me dicus ook de opbrengst van dat vermogen te laag heeft opgegeven. Na dit evenwel twee jaar gedaan te hebben, aldus bleek uit het onderzoek ter terechtzit ting, had hij spijt van het gebeurde gekregen en om een en ander te compenseeren, had hij de latere aangiftebiljetten te hoog opgegeven. De belasting was er echter toch achter geko men. Ter verantwoording geroepen, legde ver dachte dadelijk een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie vond in dezen gang van zaken verzachtende omstandigheden aan wezig voor dit, op zich zelf zeer ernstige mis drijf, waarvoor zeker een gevangenisstraf past. Doch in dit geval achtte spr. een geldboete ge rechtvaardigd. De eisch luidde f8000.— boete subs, zes maanden hechtenis. Uitspraak 30 Mei. In verscheidene Duitsche steden is de oude postkoets in eere hersteld. Boven staande foto toont de „start" van zoo'n voertuig te Neuruppin (Mark Brandenburg). Engelsche dienstplichtwet wordt nog vóór Pinksteren goedgekeurd. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van arbeid, Brown, medege deeld, dat de wet op de militaire oplei ding vóór Pinksteren de koninklijke goedkeuring zal krijgen. De registratie van de betrokken mannen zal geschie den op 3 Juni, de medische keuring op 8 Juni en de eerste groep, tusschen 40.000 en 50.000 man, zal haar oproe pingsbevel omstreeks 1 Juli ontvangen. De overige groepen zullen met tus- schenpoozen van twee maanden worden opgeroepen. De oudsten zullen het eerst worden opgeroepen, de jongeren later. Brown deelde voorts mede dat zoodra het ont werp inzake de reserve- en hulpstrijdkrachten kracht van wet krijgt, het ministex-ie van ma rine voornemens is de helft van de marine-resei-- ve klasse d onder de wapenen te roepen voor den tijd van drie maanden, ingaande 15 Juni. De tweede helft zal half September worden opgeroe pen voor een gelijke periode. Ook andere reser visten, o.a. het radiopersoneel en de seiners zul len voor drie maanden worden opgeroepen. Bo vendien zal een aantal reserve-officieren met ingang van 15 Juni voor den tijd van zes maan den onder de wapenen worden geroepen. De eerste groep van de afdeelingen tot be strijding van aanvallen uit de lucht van het ter ritoriale leger zal 11 Juni onder de wapenen worden geroepen en 15 Juni zullen de eerste groep-reservisten van het leger worden opge- roeopen. Ook de militaire luchtvaart zal het personeel tot bestrijding van aanvallen uit de lucht op roepen. 11 Juni zal de eerste groep van het per soneel van de ballonversperringen rond Londen worden opgeroepen. Het Lagerhuis heeft thans bij de be handeling van de dienstplichtwet in de afdeelingen alle artikelen aangenomen. REX THEATER Morgen-Hemelvaartsdag3 en 8a. „Geheime Machten" en „Cabaret Wolga" Vrijdag komt d& film van 1939 j (Adv. Ingez. Med.) Mej. A. Z. Bos, directrice van het Bio-Vacan- tie-oord „Russenduin" te Bergen aan Zee, vierde Dinsdag haar zilveren jubileum in dienst van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. DANCING BALTUS - UITGEEST DONDERDAG, HEMELVAARTSDAG, DANSEN van 3—6 en van 711 uur. Muziek van de alom bekende dans-, show- en stemmingband „THE GRASSHOPPERS". (Adv. Ingez. Med.) 9 JCmnemet JJieatetf HEDENAVOND en HEMEL VAARTSDAG 2.30, 5 en 8 uur DE LAATSTE VOORSTELLINGEN van het groote meesterwerk WOENSDAG alléén 8 uur. (Adv. Ingez. Med.) Keuring van verscheidene Duitsche lichtingen. Manschappen, die nog niet gediend hebben. Havas meldt uit Berlijn: Behalve de mannen van de lichtingen 1919 en 1920 zullen verschillende categorieën, be- hoorende tot de lichtingen, die nog niet onder de wapenen zijn geroepen, tus schen 7 Juli en 9 September gekeurd worden. Het zijn de mannen van de lichtingen 1906, '07, '10 en '13 tot '18, die nog niet door de politie zijn ge registreerd. In de straten van Berlijn zyn aanplakbiljetten aangebracht, waarin dezen mannen wordt ge last zich voor 10 Juni bij de politie te melden. Bovendien zullen de „Wehrversammlungen", welke zijn voorzien bij de organieke legerwet en welke ten doel hebben de reservisten les te geven, in het militair district Groot-Berlijn worden gehouden. De mannen, die naar deze vergaderingen worden geroepen, moeten zich melden met hun militair zakboekje en hun gas masker. HAARL. VOETBALBOND PROGRAMMA VOOR DONDERDAG 18 MEI 1939. (Hemelvaartsdag). Kampioenschap van Haarlem. Stormvogels—R. C .H., 2 uur, N. J. Twisterling. H. V. B.-beker. ZandvoortRipperda, 2 uur, M. Seubring. Finale Stads-Editie-beker. Kemphaan—E. D. O. 3 (terrein E.D.O.) 10 uur, J. F. Ploeg. (grensrechters: A. G. Pcperkoorn en J. West) Promotie-competitie 2e klasse. T. H. B. 2Beverwijk 2 (terr. Spaarndam) 10 uur, A. van Dam. (grensrechters: J. M. P. Giebels en J. Joostenji

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1