DE NACHTEGAAL Campagne voor Moreele Herbewapening in de Ver. Staten. „De wereld moet terug naar normale geestesgesteldheid Prominente figuren aan het woord. (Per radio-telefoon van Londen naar New- York, vandaar weer uitgezonden per radio). NEW YORK, 14 Mei. Hedenavond is te New-York een algemeene Moree le Herbewapeningsweek ingeluid met een groote vergadering onder auspi ciën van mevrouw James Roosevelt, de moeder van president Roosevelt, de burgemeester van New-York, La Guardia, de gouverneur van den staat New-York, Lehman en de bekende tegencandidaat van president Roose velt, Al Smith. Een bijzonder feit was, dat een aantal redenaars zich niet in Amerika bevond, maar van Europa uit de enorme menigte in Madison Square Garden het gewone tooneel van de groote boksmatches hebben toegesproken. Onder de speeches uit Londen, die door het verschil van de Engelsche en de Oost-Ameri- kaansche tijd, pas om half twee vannacht aan het woord kwamen, waren de bekende staats man en oud-minister de markies van Salis bury en een oud-leider van de Arbeiders- Partij en bekend volksredenaar uit Oost- Londen, Ted Sloan, de vriend van Keir Hardie, de eerste socialistische afgevaardigde in het parlement. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. Henry Ford en zijn echtgenoote en mevrouw Edison. Mrs. James Roosevelt, die voor de bijeen komst een radiorede hield, zeide daarin: „Alle moeders van de wereld willen vrede en om die te krijgen moeten we vrede in ons huis, in onze omgeving maken. Alleen door een terugkeer tot de waarheden, die wij aan moeders schoot geleerd .hebben, kunnen wij eenheid aan Amerika en een nor male geestesgesteldheid aan de wereld terug geven. Zoo is Moreele Herbewapening de prijs voor den vrede." Cordell Huil, de Amerikaansehe mi nister van buitenlandsche zaken, zond het volgende telegram: „In de periode van na den oorlog zijn de normen op moreel, politiek, sociaal en econo misch gebied algemeen achteruit ge gaan. De internationale moraal heeft zelden op een lager peil gestaan. De tijd is rijp en de nood dringt om te komen tot een vernieuwing en herstel van de hoogstaande normen van eer tijds, voor het gedrag van enkeling en regeering beide." Ï-Iet telegram van den Lord Mayor van Londen luidde: „Beste wenschen voor bijeenkomst van Amerikaansehe staatsburgers Madison Square Gardens. Mogen de grootste steden der wereld voorgaan in Moreele Herbewapening om de nieuwe wereld van morgen te grondvesten". w.g. Frank W. Bowater. De markies van Salisbury spreekt. De markies van Salisbury, oud minister en bekend Engelsch staatsman zeide: Maatschappelijke hervormers en politieke leiders zijn ten einde raad. Waarheen zij ook den blik wenden, overal ontwaren zij mislukking. Vooruitgang, beschaving, opvoe ding, hoe voortreffelijk op zich zelf, hebben ons"noch tevredenheid, noch moraliteit, noch rechtvaardigheid gebracht. Deze geneesmid delen, die men reeds alle heeft aangewend zijn ontoereikend gebleken. Langs dien weg is geen oplossing te verwachten. Wij moeten terug naar het Nieuwe Testament. Wij moeten terug naar de Leiding van God eerst per soonlijk, daarna als volk, en tenslotte, moge dit zoo zijn, als geheele menschheid. Er gaat een roep om Moreele en Geestelijke Herbe wapening. Nieuwe hoop en nieuwe moed. Sir Cooper Rawson, het Britsche parle mentslid voor Brighton, sprak als volgt: Ik spreek als parlementslid, die de verbrei ding van de Moreele Herbewapening door het geheele land heb kunnen waarnemen. Het heeft er nieuwe hoop, nieuwe moed, en nieuwe eenheid gebracht. Velen van ons hoorden voor het eerst over Moreele Herbewapening spreken op een diner ,nog geen jaar geleden, ter eere van Frank Buchman gegeven in het Lager huis. Sindsdien is de invloed ervan merkbaar geworden in beide Kamers van het parle ment. 225 leden van het Lagerhuis publiceer den onlangs een verklaring ter ondersteu ning van dit werk en vestigden de aandacht op zijn „groote nationale en internationale waarde". Officieele persoonlijkheden in Engeland worden zich ervan bewust, dat als de wereld veranderen zal hetgeen dringend noodig is zij, die de verantwoordelijkheid dra gen voor haar toekomst, zullen moeten voor gaan in Moreele Herbewapening. Moreele Herbewapening toont eiken burger hoe een vitale kracht te zijn voor de ver betering van de wereld. Het beteekent een nieuwe geest in elke partij met als gevolg een nieuwe eenheid van de geheele natie. Het bouwt naties op, die den zedelijken moed zullen hebben hun idealen na te leven. De wereld wil het vertrouwen terug. Aan de rede van Ted Sloan, ex-leider van de Arbeiderspartij, is het volgende ontleend: Ik ben een van de oude opruiers uit West Ham. West Ham was de bakermat van de Britsche Arbeidersbeweging. Ik was een ka meraad van Keir Hardie, den eersten afge vaardigde van de Arbeidersparij in het par lement. Ik wilde de toestanden van mijn klasse, de arbeidersklasse, veranderen; thans wil ik alle klassen veranderen om de toestan den te verbeteren. Waar ik ook op mijn reizen kwam, heb ik den honger gezien op het gezicht van de mensehen. Zij snakken naar iets, dat hun angst zal verdrijven en met vertrouwen ver vullen. Arbeiders, door God vereenigd, kunnen de wereld leiden. Het laatste jaar zijn er in Oost Londen reeds vele burgemeesters, za- kenmenschen en arbeiders deze leuze als richtsnoer voor hun leven gaan aanvaarden. Onlangs is de gemeentelijke inkomstenbe lasting in den gemeenteraad van East Ham met algemeene stemmen door alle partijen goedgekeurd, iets wat nog nooit in de ge- 'schiedenis van de gemeente is voorgekomen. In vele gezinnen heerscht groote verdeeld heid. Sedert zij moreel herbewapenden, zijn zij waarlijk een licht voor hun omgeving ge worden. Wij hebben de waar en wij moeten die ook aan den man brengen. De oude zucht tot avontuur, die thans door God geleid en onoverwinnelijk is, luidt een nieuw tijdvak van vrede in. Het belangrijkste nieuws. Arthur Baker, chef van de parlementaire redactie van „The Times" en voorzitter van het dagelijksch bestuur van het Instituut van Journalisten, zeide in zijn rede: Hier in Londen zijn onze couranten net naar de pers en wij hopen op tijd te zijn om uw couranten een goed verhaal te geven. Door heel Europa storten groote persen hun millioenen couranten uit voor de ontbijttafels van morgenochtend. Zullen zij haat of vertrouwen, vrede of angst uitdragen? Dat hangt van twee factoren af: het nieuws en de journalisten. Gij en ik scheppen het nieuws. Zal 't het gewone nieuws zijn, dat we uit ons hoofd kennen: echtscheiding, moord, zelfmoord, depressie, legers op marsch, oorlog? Of zal het positief nieuws zijn: tevens veranderd, vernieuwde gezinnen, stakingen bijgelegd, verruiming van werkgelegenheid, oorlogen afgewend? Een volk moreel herbewapend dat is het belangrijkste nieuws. Maar wij journalisten moeten onze rol ver vullen. Ik moet met mijzelf beginnen. Een negatieve instelling brengt negatieve couran ten voort. Bevooroordeelde geesten leveren bevooroordeelde couranten. Moreele herbe wapening beteekent, dat Ge een antwoord hebt. Dat Ge alle feiten onder oogen kunt zien zonder angst en toch een positieven in druk achter laat in het gemoed van het pu bliek. Een pers herbewapend tegen haat en angst kan de wereld bevrijden van haat en angst. Moreele Herbewapening is de vervulling van onze roeping en de hoogste uitdrukking van de vrijheid van ons beroep. New-Foundland—Stockholm zonder tusschenlanding. Jonge Zwecdsche vlieger wil de poging wagen. BANGOR (Maine) 16 Mei (Havas). De jonge Zweedsche vlieger Dinegan heeft zich met zijn vliegtuig naar New-Foundland begeven, vanwaar hij een ononderbroken vlucht naar Zwe den wil ondernemen. Zijn toestel is een een- dekker met een motor van 90 P.K. en kan' een kruissnelheid van 175 kilometer bereiken. Hij heeft geen radio aan boord. De afstand van New-Foundland naar Stockholm bedraagt onge veer 3700 kilometer. Verplichte arbeidsdienst in Spanje Voor mannen van 18 tot 50 jaar. BURGOS 16 Mei (Reuter/A. N. P.) Het Spaansche kabinet heeft een wet goedgekeurd, waarbij voor alle mannelijke inwoners tusschen 18 en 50 jaar verplichte dienst wordt ingesteld „voor het nationale herstel". Bandieten overvallen een kassier. Met 35000 dollar gevlucht. NEW YORK 16 Mei (Havas)'. Zes gewa pende bandieten hebben een overval gepleegd op den kassier van een electriciteitsmaatsehap- pij op den hoek van de vijfde en eenentwintig ste straat. Zij roofden 35.000 dollar en vluchtten in een auto. GEEN NIEUW INITIATIEF VAN ROOSEVELT TE WACHTEN? In de omgeving van president Roosevelt wordt ontkend dat de president het voornemen heeft, zooals in deAmerikaansehe pers werd gezegd, een nieuwe oproep tot vrede tot Europa te richten en een economische conferentie bijeen te roepen. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 226 partijen Goudsche kaas met rijksmerk, totaal 10170 stuks, wegende 91.530 K.G. Prijs met R.M., le soort f21123; 2e soort f 19f20. Handel matig. Brussel wordt in feesttooi gestoken Versiering langs den weg, dien de koninklijke stoet zal nemen. Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin zal Brussel worden versierd. De staat zal de kosten dragen der versieringen, welke worden aangebracht langs de Kruidtuinlaan en de Koningsstraat. Overigens zal de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Brussel een deel van den weg, welken de koninklijke stoet zal volgen om zich naar de Groote Markt te begeven, versie ren: Heuvelstraat, kruispunt bij Groenmarkt, Bergstraat en het kruispunt aan het lage ge deelte van de St. Goedelestraat. De Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer heeft zich de medewerking verzekerd van de winkeliers in de Oude Kleerkooperstraat en de Nieuwstraat, die tezamen met de bewoners deze straten zullen versieren. Men denkt over de straten koorden te span nen, waaraan de vlaggen van Nederland en België zullen worden bevestigd. Brand met gerechtelijken nasleep. Eisch tegen landbouwer gehandhaafd. AMSTERDAM, 16 Mei. Op 2 September van het vorige jaar verbrandde de land bouwer B. te Haarlemmermeer vuil in de buurt van zijn woning met schuur. Korten tijd later sloeg het vuur over op de schuur en het woonhuis. Beide perceelen brandden ge heel af. Tegen den landbouwer werd een vervolging ingesteld wegens brand door schuld. De of ficier van justitie te Haarlem eischte tegen den landbouwer f 100 boete, doch de recht bank sprak hem vrij. In hooger beroep vorderde de procureur- generaal wederom veroordeeling tot f 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Het gerechtshof wees echter een interlo- gutoir-arrest waarin het hooren van nog vier getuigen werd gelast. Vandaag zette hetg hof de behandeling van de zaak voort. De ver dachte had 's morgens vroeg het vuurtje ge stookt op een afstand van twaalf meter van de woning. Hij had er zich eerst van over tuigd, dat de wind van de schuur af was. Toen hij om half acht naar het land ging, was het vuur gedoofd en er brandde of smeulde vol gens verdachte niets meer. Om negen uur zag de bewoonster van het huis naast het schuurtje weer wat rock en vuur. Zij ging haar man warschuwen, mar toen was het te laat. Huis en schuur stonden in lichter laaie. De procureur-generaal handhaafde zijn eisch: f 100 boete. Hij was van meening, dat verdachte hoogst onvoorzichtig had gehan deld. Arrest 30 Mei. Overneming van de Red Star Line door de Holland—Amerika Lijn? ROTTERDAM 16 Mei. Naar wij vernemen worden onderhandelingen gevoerd door de Holland-Amerika Lijn omtrent het overnemen van de Red Star Line, welke onderhandelingen in een ver gevorderd stadium zijn gekomen. Zooals bekend exploiteert de Red Star Line een geregelde passagiers- en vrachtdienst tusschen Antwerpen en New York. VON PAPEN BINNENKORT TE BERLIJN TERUG. BERLIJN, 16 Mei (Reuter). De Duitsche ambassadeur Von Papen zal binnenkort te Ber lijn terugkeeren om „zijn persoonlijke zaken te regelen". Reuter werd vandaag officieel hiervan op de hoogte gesteld. De berichten dat Von Papen zou zijn teruggeroepen worden tegengesproken. Voorts wordt uitgelged, dat Von Papen's te rugkeer reeds in het voornemen lag, toen hij einde April na een korte voorbereiding naar Ankara vertrok. „Geef ons onze koloniën terug" WEENEN, 16 Mei. Twintigduizend leden van den Kolonialen Bond, die 1 millioen leden telt, zijn hier bijeengekomen voor een driedaagsch congres, waarvan het leidmotief is: „Geef ons onze koloniën terug". (United Press). Copyright P. I. B. Box 6 Copenhogen V/gf jar-en gingen zoo voorbij. Toen werd het heele land in A-oef- 1,1 daaen hielden is hun hart heel esg veel van hem. Men zesde, ïteiö gedompetó, want de keizer was heel eng ziek en zijn onder- dat hij wed niet meer beter aan nieuwe keizer gekozen. De menschen op straat vroegen aan den kamerheer hoe het met Li Kónd en Week lag de keizer ki zijn praalbed en bet den zieken keizer ging. Die schudde echter zijn hoofd en zei: „F:" 1 dacht reeds, dat bij dood was. Daarom liep iedereen hard weg, teneinde den nieuwen keizer te kunnen begroeten. De kamerdienaren liepen ook weg om alles eens te kunnen bespreken en de kamermeisjes dronken gezellig thee. Overal, in alle zalen en gangen, had men tapijten neergelegd, opdat men niemand zou kunnen hooren loopen en daarom was bet doodstil in het paleis. (Wordt vervolgd), Vergadering der Haarlem Kamer van Koophandel, Dinsdagavond hield de Kam., handel te Haarlem een openbar. Iao Alvorens de vergadering te voorzitter zich tot den heerTS 2* ii binnenkort So jaar wordt. Spr fe de gevoelens van sympathie en ta» deleven en wenschte den heer t. »e- voorbaat geluk met zijn SOsten veS»!?1 bii hoopte dat die nog door vele gevS td,as den. c eev°iga zal Wor- Vervolgens werden de notulen eo*w en diverse ingekomen stukken vo£ t gekeurd ving aangenomen. '«misge. Medegedeeld werd dat B. en W var, thans met de Regeering in verbmJ,™3*® t. a. v. het ophoogen van de sSï""8 lem-Rotterdam voorbij de Zandvnm?a Ha,t- in de Gemeente Heemstede Sb?i che laa» trokken het verplaatsen van het Vr, J?"?* bf- tion te Haarlem. In dit stadium w? n£ta- handelingen is het niet wenschelijkTets f r' dernemen met betrekking tot de»™.20n- smg, doch is het beter eerst het r te wachten van de onderhandeUngéÏÏÏh3' de Regeering en de NederlandscheSnmïfhsn In de laatstgehouden vergadering?? lep' mer werd door het lid den heer 1 I thL?" verzocht een onderzoek in te stellennïT? uitbreiding van het aantal marktkóïï, speciaal van stoffen e. d. op de marklTn, lem. Bij die gelegenheid werd aanTe sie voor het Marktwezen verzocht hierewï vies te willen uitbrengen. De voorzitter L commissie heeft medegedeeld, dat het ft' bedoeling ligt een zeer grondig onderzoek stellen, zoodat het mogelijk is reedsln?L vergadering rapport uit te brengen Subsidie-aanvragen van den Ned Bond Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters afdeelmg Zandvoort voor het ran...? te Zandvoort, het Chr. Fanfarecorps Sf' Religioni" voor het concours te Haarlem den Kruideniersbond „Door eendracht sterk" voor het Bondscongres te Hoofddorp werd™ op advies van het Bureau geweigerd Besloten werd aan den Minister van Water staat betreffende den Toeristensteiger Urni den het volgende schrijven te zenden- Het feit, dat groote passagiersschepen met toeristen, die de haven van IJmuiden aandoen met de bedoeling deze toeristen een gederte van ons land te laten bezichtigen, feitelijk nU aan de kade kunnen komen, doch in de om-e ving van de Noordersluis een ligplaats inoefen kiezen, heeft ook in 1938 wederom de aandacht onzer Kamer getrokken. Het ongemak, dat deze bezoekers van ons land ondervinden om den vasten wal te berei ken, is niet in overeenstemming met de overi gens zoo goed geoutilleerde haven van Uniui- den. Naar het oordeel onzer Kamer is dan ook een verbetering van den bestaanden toeristen steiger van het allergrootste belang. De tegen woordige inrichting voldoet zeker niet aan de eisehen, welke daaraan mogen worden gesteld, Voor alles dient men ervoor zorg te dragen' dat toeristenschepen in staat zijn de aaii boord zijnde passagiers de gelegenheid te ge ven aan land te gaan en het zou, zoowel voor IJmuiden als voor het achterland, een buiten gewoon groot nadeel beteekenen, indien op den duur deze aanloop-haven gemeden zou worden. In verband met het bovenstaande verzoekt onze Kamer Uwe Excellentie wel te willen be vorderen dat binnen den kortst mogelijken tijd de noodige uitbreiding en verbetering aan den toeristensteiger te IJmuiden wordt gegeven. Bij de rondvraag stelde de heer v. d. Burg voor den bouw van een hulppostkantoor in Haarlem Noord, benoorden de Jan Gijzënvaart zonder Spaarndam, waarin 10.000 menschen wonen, ter vervanging van 't primitieve agent schap, te bevorderen. De voorzitter deed de toezegging dat deze zaak in béhandeling zal worden genomen. De heer Voet wilde aan P.T.T. vragen om de naamlijst te laten volgen door aanvullings lijsten. Hierna werd de openbare zitting gesloten. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 16 Mei 1939. 1. G. W. Bruning, los werkman, wonende te Haarlem, Teding van Berkhoutstraat 18 zw. Curator Mr. J. H. van Wijk te Haarlem. 2. G. Bakker, aannemer, wonende te Nieuw- Vennep, gem. Haarlemmermeer, Nieuwstraat 2, Curatrice mej. mr. E. Gouda te Haarlem. 3. W. Ch. Pelt, kantoorbediende, wonende te Haarlem, Zijlweg 25. Curator mr. J. G. Escher 4. Mevr. de wed. J. Adrichem U. M. Muller, zonder beroep, won. te Beverwijk, Noordwii- kerweg 113. Curator mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormerveer. 5. J. J. Adrichem, bloemistknecht, wonende te Beverwijk, Gladiolenlaan 69. Curator mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormerveer. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mi-. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. E. P. Prenen, huisvr. G. M. Veldhuis, open bare koopvrouw, wonende te Haarlem, Scner- merstraat 11 rood. Curator mr. W. Veniet te Haarlem. 2. H. J. Wolf, houtwarenfabrikant, wonende •te Assèndelft. Curator mr. K. van Giffen Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeeling»- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. de nalatenschap van wijlen Victor deiwu* de, in leven natuurgeneeskundige en masseur, gewoond hebbende te Haarlem, Leidschevaan- 118. Curatrice mevr. mr. L. M. I. L. van iaa lingen-Dols te Haarlem. t 2. S. Hammerum, industrieel, wonende je Heemstede. Curator mr. J. G. Escher te xiaa - lem. Verlaging crisis-suikerlief fiRg. 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Op grond van de belangrijke stijging van de suürerpnjzen de minister van Economische Zaken met ingang van 22 Mei de crisis"SUIK^r,rtQO_ Ls verlagen van 30 tot 20 opcenten, het° Kn een verlaging beteekent van f 2.25 per suiker. De uitslutiende beweegreden t beslissing is gelegen in de zeer sterke J van de suiker prijzen; het ligt dan oo bedoeling bij een eventueele laterei da deze prijzen wederom tot een verhoogd de heffing over te gaan. VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR HEMELVAARTSDAG. KAMPIOENSCHAP VAN N-E»EKLAND^ D.W.S.—Achilles (in het Olympisch Staa AFDEELING IV. Promotie tweede klasse: Middelburg—Helmond. Om den Ned. Voetbalbeker. Spartaan—W.F.C. (terrein W.F.C.),

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6