IJMUIDEN yan een kanarie en een parkiet. Litteraire Kantteekeningen. 5cmcri de wijde wereld in. j.;on wel jaren lang had het kanariepietje M i-!ns gewacht. Het deurtje van de kooi, p? m* z00 hard dicht klapte, bleef nu hal- is' lp «teken, zonder dat zijn verzorgster, die s van schoon water en versch voer had deeietopmerkte. Nog treuzelde het beestje voorZI!v,fse]ing waagde het den sprong en kwam mafP;,e open deuren van de serre terecht. vla Liw 7&R juist hoe haar Pietje de landing 06 rde Met een stofdoek trachtte zij de ka- ytvOêW 0pendeuren, waar de vrijheid den binten gevangene toelachte, te verjagen. cn' ntsnapte net aan de wapperende doek en t fladderend vloog hij naar buiten en direct het schuurtje voor een tweede lan- öi°'ï pjiep", sjilpte Piet en keek met zijn "i. «heef naar beneden, waar de vrouw afploos naar het ranke vogeltje, dat als g»ud S glinsterde, staarde. Allerlei troetel- 11 „.dies vlogm naar boven om den ontsnapten 1 - te bewegen naar zijn kooitje terug Hmkhet honingzoet, terwijl de hand uitnoodi- «nd naar boven werd gestoken. Piet vertikte het om te komen en bleef zitten, .f hn zat. pikte zich in de veeren, maar hield Srcote gevaar beneden in de gaten. Zoet lieve woordjes hielpen geen zier, zoodat tder 'te hulp werd geroepen. Vader probeerde J!t als zijn vrouw, maar het ging niet. Alleen S Piet een eindje terug. Een trapje ging te- m de schuur; heel voorzichtig beklom deze tweede belager van Pietje's vrijheid het leertje, indertusschen woorden kweelend, die hem uit L verlovingstijd te binnen schoten. Maar Petje liet zich niet verleiden en ontsnapte aan dé groote mannenhand. Een krachtterm viel rauw tusschen de liefko zingen. Het kanariepietje vluchtte van schrik naar de dakgoot en van deze veel hoogere zit plaats probeerde Pietje een toonladder, die wat beverig uitviel. Van beneden klonk de lokroep van de vrouw, die met het pakje zaad rammelde. Noch de vleierij, noch het zangzaad kon Piet vermurwen. Integendeel het begon hem zichtbaar te verve len. Zenuwachtig trippelde de vogel over het 'andje van de goot, keek af en toe naar bene den en waagde tenslotte den sprong in het groote onbekende, dat meer lokte dan het ko peren kooitje en Sluis' zangzaad. In een roetsch verdween Piet over het dak en man en vrouw kwamen nog juist op tijd om een klein, geel stipje in de verte te zien verdwij- P.S. Dienzelfden dag ontsnapte twee huizen verder een parkiet, die evenals de kanarie zijn geluk in de wijde wereld ging zoeken. Hier bleef een klein jongetje, het baasje van de parkiet, huilend achter.... Er waren twee ledige plaatsen in huizen en harten gekomen. C. B. TOEZEGGING VAN BEROEP AANGENOMEN. Ds, F. Offeringa, candidaat en hulpprediker tc Wijk aan Zee, heeft de toezegging van be roep naar de Ned. Herv. Kerk te T jams weer aangenomen. marktberichten Noteering van Beverwijk, 19 Mei 1939. Spinazie per kist 0.200.45. Postelein per k.g. 0.14—0.17. Andijvie per kist 0.90. Raapstelen 100 bos 2.-3.—. Radijs 100 bos 1'.—. Wortelen per bos 0.013. Bieten per k.g. 0.05. Komkommers per 100 7—12.— Asperges per bos 0.30—0.32. Idem, blauw, per bos 0.200.25. Aardappelen Mel per k.g. 0.04—0.07. Nieuwe aardappelen, zand, per k.g. 0.11'. Peulen per k.g. 0.64. Bloemkool per 100 25.—30 Uien per k.g. 0.07. Prei per k.g. 0.15. Sla per 100 krop 2.-3.—. Rabarber per 100 bos 3.-5.—. Pieterselie per kistje 0.36. Selderie per bos 0.02*4 Appelen per k.g. 0.35—0.50. Aardbeien per doosje 0.25—0.35. belangrijke sportdag op eersten pinksterdag. Onlangs is alhier een comité gevormd dat zich doel stelde de harddraversbaan te Alkmaar, iwm„j *en z?mer gesloten zou blijven voor de Paardensport te behouden. dit comité hebben o.a. zitting genomen eeni- ge oestuursleden van de Beverwijksche Hard- arayerqyereeniging „Prins Bernhardt Onder oeringvan den Voorzitter van deze vereeni- rim S r Al domhuizen, heeft dit comité fcrnJj -en me* een ongedacht succes be woond gezien. PinVci» j6 °?entogsdraverijen op den eersten Si w/a 13 ^et onSekend groote aantal van i2'™s.^geschreven, verdeeld over vijf datfloM J16?" mag dus wel worden afgeleid d M?erlandsche drafsport en in het bijzon- behmid i'en van dravers prijs stellen op het ten 7\ Alkmaarsche baan. De autbritei- ïpdpumrv aasstad verleenden alle gewenschte B?25? T de draversbaan te behouden, traditinnoni 1n zich voorts beijverd om de oudsher 'kmaarsche draverijen, die van CwCRf NMrd-Mand groote be- te horefan bokken, weer in de vroegere glorie voor do t 6n' de eersto Plaats werden daar- laagdtB^2Bpröz®n zeer aanzienlijk ver werden oaio .vens de parkeertarieven omlaag courses wow? Bovendien zullen de openings- *ft.5:.riui,ttrd d°°r de aikmaai'- w'i nog meedeelen dat onder de ziio dia jVe« Paa,'den de beste fokproducten ajn dle op de Nederlandsche banen sterten. be stand der werkloosheid. dienst van werk- «s hettSlt^enng. en arbeidsbemiddeling kenden i ingeschreven werkzoe- •aanai V emtte van dei?e week 797, M«ttliii?,L5„mrSXerscha"ln«- D«e aan- week, au»? -t_ aan die van de vorige mor Beverertft 8 et aantal ingeschrevenen het root var; 709 tot 722 en daalde Dok het a van 88 tot 75. Waatate arfiï af «wkverschafflng ge- oeiaers bleef ongewijzigd Voor het geheele land: Gedeeltelijk be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matigen. Noordelijken tot Westelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 64 F. Laagste hedennacht 49 F. Hoogste heden 51 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 758 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLEN HUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v.m. 4.19 uur; n.m. 4.44 uur. Maandag v.m. 4.57 uur; n.m. 5.23 uur. Dinsdag v.m. 5.40 uur; n.m. 6.11 uur. TEMPERATUUR ZWEMBAD: Heerenduinen: lucht 50 F., water 59 F. STEMPELTIJDEN VOOR DE WERKLOOZEN. Voor de week van 22 tot en met 27 Mei zijn de stempeltijden voor de georganiseerde werkloozen als volgt vastgesteld: Beverwijksche Bestuurdersbond: Maandag 9—9.30, overige dagen 10—10.30 en 33.15 uur. Plaatselijk Arbeidssecretariaat: Maandag 99.15, overige dagen 10.3010.45 en 3.15 3.30 uur. Chr. Besturenbond: Maandag 9.9.15, ove rige dagen 10.15—10.30 en 3.303.45 uur. R. K. Volksbond Beverwijk: Maandag 9— 9.30, overige dagen 10.4511.15 en 3.454 uur. R.K. Volksbond Wijk aan Zee: Maandag 99.15, overige dagen 10—10.15 en 3.30—3.45 uur. HEEMSKERK CHR. JEUGDDAG. Op Woensdag 28 Juni houdt het Ned. Ver bond van Chr. Meisjesvereenlgingen voor de Prov. N. Holland een Jeugddag te Heemskerk in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw. HET VISCHWATER VAN DE NEKSLOOT WORDT VERPACHT. Het gemeentebestuur zal voor het tijdvak van 1 Juni 1939 tot en met 31' Mei 1940 het vischwater van de Neksloot loopende van Marquette tot de Tolvaart verpachten. WINDHOOS VERNIELDE TWEE BROEIKASSEN. Gistermiddag werd de tuinder G. K. aan den Hoogdorperweg, terwijl hij zich in zijn wo ning bevond, opgeschrikt door het gerinkel van glas. Hij begaf zich in zijn tuin en deed daar de minder aangename ontdekking, dat een windhoos een tweetal broeikassen, z.g. platglas, bijna geheel had vernield. Bijna 60 eenrulters waren door de hoos stukgeslagen, bovendien hadden de glasscherven nog flinke schade toegebracht aan de producten, zooals aardbeien en komkommers, welke in de kassen werden gekweekt. Voor den tuinder, die niet verzekerd was, een flinke schadepost. R.K. BOUWVAKARBEIDERS. Voor de R.K. Bouwvakarbeiders bestaat op Zondag 28 Mei gelegenheid tot het verzilveren van de z.g. vacantiebonnen. PAARD OP HOL. Terwijl de melkboer D. Vrijdagavond met paard en wagen langs den Hoogdorperweg reed schrok zijn paard van het voorbijgaand ver keer. Het paard sloeg op hol en D. smakte van den wagen; de man bezeerde zich aan zijn knie. Eenige honderden meters verder werd het hollend paard tot stilstand gebracht. Door het hollen waren de melkbussen van den wagen gerold en de kostelijke inhoud stroomde over de straat. ADO—GVO. In het Lente-tournooi georganiseerd door Vitesse te Castricum komt ADO uit tegen GVO uit Krommenie (le klasse IVOB) met het volgende elftal; Kloes Beentjes Sr., Zonneveld Rozing, v. d. Kolk, Groot Voormeer, Brasser, Koopman, Beentjes Jr., Meijer SANTPOORT VREDESAVOND. Gisteravond werd in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente een vredesavond ge houden, zulks mede naar aanleiding van de Vredestentoonstelling op de bovenzaal van dit gebouw. Een en ander ging uit van den Alg. Ned. Vrouwen Vrede Bond, de Commissie van Moeders en Opvoedsters, den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Kerk en Vrede en den Vrijz. Chr. Jongeren Bond. Ds. Olieman heette allen hartelijk welkom. Daarna stelde spr. de vraag: „Hebben deze bijeenkomsten zin, valt er wat mee te berei ken?" Deze vraag in een vrij uitgebreid betoog beantwoordend, zeide spr. o.m.: „De stemming op dit oogenblik is een stemming, die tegen alle vredesbewegingen gekeerd is. Vijftien jaar geleden was dit anders. Toen stond de vredesbeweging in 't middelpunt der belang stelling, toen was een debat tusschen Prof. Heering en Generaal Snijders mogelijk. Thans moeten mannen, vrouwen, ja ze.fs kinderen paraat gemaakt worden voor de verdediging van het land. Wij willen hier uiting geven aan onze diepste gevoelens. Wij vinden een modernen oorlog zonde tegenover God. Hij beteekent de onder gang voor de menschheid en verkrachting van alle recht. Hoe kan men onmenschelijkheid stellen in dienst van het recht! De vredesgedachte leeft sterk in de harten der menschen. Spr. dacht in dit verband aan „Berlijn 1914" en „Berlijn 1938". Er is wat veranderd. Men voelt dat oorlog iets vreeselijks is enmen heeft een kijkje genomen achter de schermen van de wapen industrie. Wat dit laatste betreft, denkt spr. aan de Amerikaansche sympathiebetuiging met China en de gelijktijdige verzending van duizenden tonnen oorlogsmateriaal uit Ame rika naarJapan. Heeft de Vredesbeweging, heeft de Vrouwen vredesgang beteekenis? Spr. meende van ja. Spr. trok een parallel met de eerste Christen gemeenten in Rome. Die waren ook staatsge vaarlijk en kozen Christus vóór Caesar. Toch heeft die kleine schare overwonnen, want zij was trouw gebleven aan haar Meester. Wat vóór God is, kan nooit vernietigd worden. De uiteindelijke overwinning kan nooit aan 't geweld zijn. Wij zijn pionniers voor een nieuwe samenleving. Onze strijd is een strijd vóór menschel ij kheid. Nadat Mej. Riek v. d. Velden passende piano muziek ten gehoore had gebracht, las Mevr. Schroder een anti-oorlogsfragment voor en declameerde onder doodsche stilte „Vrede op Aarde" van J an de Groot. In de pauze brachten de aanwezigen een bezoek aan de tentoonstelling, die heden ge opend is van 2—5 en 8—10.30 uur. Na de pauze voerde de V.C.J.B. op het spel „De Wereld Wacht" Nedcrl. Vereeniging van Huis vrouwen. Voor de middagbijeenkomst, die de afdeeling Velsen der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen Vrijdag in het gebouw der Vrijz. Hervormden had belegd, had zij mevr. A. C. 't Hart-Hausler van Hilversum uitgenoodigd om een lezing te houden over haar verblijf in Denemarken. Mevr. A. C. Groosmuller-Voet, de afdeelings- presidente, heette de aanwezige dames welkom. Mevr. 't Hart, die van 19161920 in Denemar ken gewoond heeft, zeide, dat de volksaard dei- Denen zeer veel overeenkomt met die der Ne- derlanders. Dat een Nederlander zich onmiddel lijk thuisvoelt in Denemarken komt vnl. door die overeenkomst en daarenboven zijn de Denen ge moedelijk en zeer gastvrij. Spr. vertelde van haar eerste ontmoetingen met de vriendelijke Deen- sche huisvrouw; nooit heeft ze zich als een vreemde bij haar gevoeld. Van het Kerstfeest, dat voor de Deensche huis moeders een groot feest is, waaraan een nog grooter zorg en wijding gegeven wordt dan hier te lande, vertelde spr., die daarna de huisvesting in Denemarken behandelde alsmede den wo ningbouw. In den regel leven de Denen in de mo derne steden in flatwoningen, waar 6 tot 8 ge zinnen bij elkander wonen. Over de inrichting der huizen heeft onze correspondent reeds meer malen uitvoerige brieven gepubliceerd, zoodat we daar naar verwijzen kunnen. Huishoudelijke hulp is bijna niet te krijgen en is ook vrij duur; de kachels en de haarden beh'ooren bij het huis, de gezinswasch gaat nooit „buiten de deur", maar wprdt thuis gewasschen. Daar is in elke flat een „waschhuis" met droog- inrichting voor. Elk gezin heeft er, voor een week de beschikking over, zoodat de wasch van een gezin om de 6 weken gewasschen kan worden, De Deensche huisvrouw heeft dus een enorme linnenkast. In Zweden wordt zelfs slechts twee maal per jaar, met Kerstmis en Paschen, ge wasschen, iets wat in den Achterhoek in ons land ook nog wel voorkomt. De flats zijn van zeer veel comfort voorzien en beantwoorden aan de meest moderne eischen. Interessante bijzonderheden vertelde mevr. 't Hart over de samenstelling der maaltijden. Het middageten opent met een zoete vruchtenzoep of pap, daarna een vischgerecht; vleesch met groen ten en aardappelen komt in deze combinatie zelden voor. Er wordt goed en smakelijk gekookt in Denemarken, en men gaat er heel royaal met den boterpot om. Ook de restaurants houden een uitgebreide tafel, die zeer overvloedig voorzien is van aller lei rulinaire geneugten. Mevra 't Hart toonde o.a. een spijskaart van een restaurant, die de respectabele lengte van 2 meter had en waarop o.m. zes soorten „smerre- brö" voorkwamen. Wanneer in een Deensch huisgezin de maaltijd afgeloopen is, bedanken de huisgenooten de huis vrouw voor het eten, een gewoonte, die mevr. 't Hart aanbeval om over te nemen. De meisjes maken een knix voor moeder, de jongens buigen het hoofd, de vader en de tafelgenooten zeggen de bereidster dank voor de zorgen aan den maal tijd besteed. Aan de hand van een landkaart van Dene marken en een aantal reclameplaten vertelde spr. geografische bijzonderheden van het vrien delijke land. Daarenboven lichtte zij haar inte ressant reisverhaal toe met een aantal uitsteken de smalfilms, over het prachtige eiland Mön, over het niet minder schoone eiland Bornholm en een drietal over Kopenhagen, het Parijs van het Noorden. Zij gaven een duidelijk beeld van het vriendelijke land, met zijn groote uitgestrekt heden vrije natuur (zonder bordjes art. 461 W. v. S.!) en zijn gemoedelijken volksaard. Aan het slot van haar lezing mocht de spr. dank oogsten van de presidente voor haar popu laire uiteenzetting over Denemarken. Robert Montgomery, Janet Gaynor en Franehot Tone in de film „Nancy breekt drie harten", (Kennemer Theater, Beverwijk.) Jef Last. De vliegende Hollander. Uitgeverij Contact, Amsterdam. De nieuwe zin, die het leven voor Jef Last, sinds hij ln Spanje was, heeft gekregen, (wij citeeren uit zijn naschrift, ter verantwoord duig) was het hoofddoel bij het schrijven van dit boek. Waarschijnlijk wordt hiermee be doeld: het met zichzelf over dien nieuwen zin klaar te worden of dien nieuwen zin den lezer te openbaren. Het kan mij weo-kelljk verdrieten voor veel van diien uitleg gesloten te blijven, omdat ik ook ditmaal den vorm van dezen roman, de bewogenheid in de be schrijving, vaak ook de dichterlijkheid van visie en taal hoogelij'k waardeer en De vlie genden Hollander, als roman, mij toeschijnt onder het beste van Jef Last's litteraire pro ductie gerekend te moeten worden. In de verhouding Van der Decken Jonathan en vooral in de oplossing dier ver houding aan het slot, zal men te zoeken heb ben naar wat de schrijver met zijn nieuwen zin voor het leven bedoelt. Zelfs voor wie die zin min of meer verward mocht blijven resteert het genot van een boeiend verhaal, kleurig en krachtig gedaan. Het spookschip met de zwarte zeilen waarop Van der Decken het bevel voert, zehtmet Jef Last de wereldhistorie door en bevindt zich telkens in de buurt der orpstandigheld tegen onrecht. In den aanvang maken wij met Van der Decken en zijn bemanning kennis, als hun zonderliyng bemande schuit, de Marnlx, maar niet over de twintigste meri diaan heen kan komen als ze in de buurt van Kaapstad en de Tafelberg koerste. Is het al leen de windstilte die ze tegenhoudt, of is het de bewuste tegenkanting van wie sterker is dan de Duivel? Er Is ln dit boek veel getheologïseer en evenveel technisch gepraat over de navigatie. Ondanks dat boeit reeds die eerste beschrijving van een milieu, waarin naast den trotsch met God strijdenden Geus van der Decken een door den duivel teekenden Gerbrand en het nog zuivere kind Jonathan staan. Want Last laat hier Van der Decken de eerste Geus zijn, die de poor ten van Den Briel rameide en hjj laat hem verder optreden, als het tijdloos wezen waar toe de legende hem vormde. Hij zal in dit boek met zijn sjofele schaar onvervaarde vrij buiters van de Marnix, de Theems opvaren om de mannen van Cromwell te helpen tegen den trouweloozen koninghij zal met hen veel later de Seine binnenvallen en bij Parijs ankeren om aan de revolutie deel te hebben en nog weer later, de operaties van Trotzky tegen Kroonstad gadeslaan en zijn einde vinden als hij weerlooze vluchtelingen in den dood voert. Dat zal dan tevens het moment zijn van de vol-uit menschwording van Jonathan, wien door zijn vriend Iwan het uiteindelijk en alles omvattend doel van het leven wordt geopenbaard en Van der Decken's ondergang verhelderd: „Het eenige wat werkelijk onsterfelijk is en zonder welk alle dingen ij-del zijnde liefde". En Jonathan ziet in de verte een vrouwen gestalte „en toen ze dichterbij kwam, herken de hij de droeve glimlach van Marianne". Is het omdat ook „de liefde niet steeds be stendig van duur" is en de mooiste en beste gevoelens van den individueelen mensch geen oogenblik buiten gevaar zijn te kreuken, te bersten, te breken? Misschien is Marianne's droeve glimlach het wijst van al. In de Vliegende Hollander van Jef Last, zit, naar de lezer bemerkt za-1 hebben, een illusie naar hiooger leven. Müsschlen zullen zijn wegen de onze niet zijn, maar de dichter lijke vrijheid waarmee hij zich op weg begeeft, spreekt tot den lezer. Hij heeft zich voor dit boek ook technisch veel voorbereidenden ar beid opgelegd. Historische bronnen over den Hollander en over de verschillende revoluties onderzocht, over de psychologie van den zee man, als over de kennis der oude scheep vaart bronnen en menschen geraadpleegd. De eerste vermeldt' hij, de tweede bedankt hij in een nawoord. Hans Wirtz. De groote Ergernis. Christus en de Christenen. Uitgave De Residentiebode Den Haag. Wij kunnen deze vertaling van een goed boek van een leekensohrijver niet beter aan kondigen dan door uit het geleide-woord van den Wij-bisschop van Aken, dr. Strater een paar der eerste zinnen over te nemen: „Uit de vele afzonderlijke voorstellingen van ge beurtenissen, wonderen en uitspraken van de H. H. Evangeliën is hier naar één vast plan een beeld ontworpen van de godmenschelijke persoonlijkheid van Christus". „Echter niet als een historisch feit, maar als iets, dat neg immer voortduurt en voort- werkt tot in onzen tegenwoordigen tijd. En zoo wordt deze heilige handeling van het verlossingswerk organisch ingebouwd in het hedendaagsche leven: in het persoonlijke en openbare leven". Dan volgen een vijftigtal schetsen waarin Jezus' leven cp een hedendaagsch eenvoudig publiek boeiende wijze wordt voorgesteld in omschrijvingen die tot de menschen van van daag beeldend spreken. Reeds in het eerste stuk waarin de volksmenigte beschreven wordt die naar den jongen Rabbi die in stra ten en op pleinen t-ot het volk spreekt, luistert krijgt de lezer een staal, waaruit hij de be doelingen van den schrijver kan gissen: „Het volk dat in groote menigten naar hem toestroomt: winkeliers en kooplui, tol- en post beambten, straatwerkers, straatmeiden marktvrouwen, kantoorbedienden, dienstbo den, chauffeurs en kellners, werkloozen etc ik sla een paar over in mijn citaat dat al rijkelijk lang wordt) en verder „tevergeefs zoekt men industarieelen, bankdirecteuren, dames met schoothondjes aan den band, pro fessoren, referendarissen". Maat houden, vader zou men dezen leekenschrijver bijna willen toeroepen, maar we doen dat niet, omdat zijn werk door alle kerkelijke superieuren werd goedgekeurd en ons bezwaar van mateloosheid slechts een aesthetisch bezwaar is. Zooals ook een vol gende pagina een bezwaar van schrijftech- nischen aard is en slechts een denkslordig- heid betreft: „De Rabbi echter is verdwenen. En niemand heeft gezien, waarheen Hij Is gegaan. Sinds dien dag brengen ze alle zieken naar hem toe, enz." In de schilderkunst van het midden der vorige eeuw heeft zich eveneens een neiging vertoond het leven van Christus te beelden in costumen en omgeving van 1860 en daar omtrent. Of die Hooge Figuur daardoor nader tot het volk gebracht is valt moeilijk uit te maken Maar de bedoelingen dier schilders waren ongetwijfeld even zuiver als die van den leekenschrijver, die zelf „steeds opnieuw aan Christus ergernis neemt"omdat zij hem niet voldoende navolgt. En zoo is dit boekwerk voor zeer velen toch misschien weer een brug tot een korteren weg naar Hem, die voor alles Liefde is. Ver onachtzaamd, naar het schijnt, thans over de geheele wereld, en des te vuriger terugbe- geerd door de weinigen die erkennen dat daar buiten geen duurzaam heil Is. De Groote Er gernis is een Katholiek boek, alleen de door de Roomsche kerk erkende Teksten zullen den leekensohrijver aan zijn stof geholpen heb ben. Wij kunnen ons er daardoor niet van laten afhouden de Intentie te waardeeren. Ook een Jef Last zoekt op zijn manier de liefde voor de menschheid van uit de hypo these tot iets tastbaars te maken en zoo wij dat eens allemaal deden zouden er véle be zwaren, die dat proces in den weg staan, op geruimd kunnen worden. J. H. DE BOTS. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk 19 van Rotterdam n. Tampico. Zaandam N.-York n. Rott. (2 v.m.) verw. Nieuw Amsterdam 19 v. Rott. te N.-York. Statendam, R'dam n. N.-York p. 18 Lizard. Drechtdijk Rott. n. Vancouver 16 v. Bermuda Veendam 18 v. New-York n. West-Indië. Dinteldijk Vancouver n. Rott. 18 van Cristobal. Beemsterdijk Rott. naar Baltimore 18 te Boston. Damsterdijk Rott. n. Vanc. 17 v. Newport. Bilderdijk 18 v. New-York te Rotterdam. Spaarndam Galveston n. Rotterdam via Londen p. 18 Niton. Lochavon Vancouver n. Rotterdam 17 van San Francisco. Lochkatrine Rotterdam n. Vancouver 16 v. Victoria B. C. Blommersdijk Rott. n. Philadelphia p. 18 Dungeness. Delftdijk Vanc. n. Rott. 18 te Liverpool. HALCYON LIJN. Vredenburg Vlaardingen n. Wabana p. 17 Niton. Flensburg 18 v. Wabana n. Vlaardingen. Stad Zwolle 16 v. Fedalah n. Rotterdam. Maasburg Narvik n. Vlaardingen 21 (12 midd) Hoek van Holland verwacht. Stad Arnhem Morphoubaai n. Rotterdam pass. 17 Gibraltar. Vredenburg Vlaardingen naar Wabana 18, 40 mijl van Land's End. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Arendskerk van Japan 19 te Antwerpen. Serooskerk (uitreis) 17 van Shanghai. Abbekerk (thuisreis) 18 v. Shanghai. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisr.) 17 van Aden. Nijkerk (thuisreis) 18 te Lor Marques. Heemskerk (uitreis) 18 v. Lor Marques. Springfontein (uitr.) p. 18 Gibraltar. Randfontein (thuisr.) pass. 18 Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Hebe 19 Mei v. Amsterdam n. Rotterdam. Bodegraven Amst. n. Chili 18 v. Curasao. Mars Rott. n. Malaga p. 19 Gibraltar. Pygmalion 19 v. Algiers te Alexandrië. Venus Valencia n. Rott. p. 19 Lydd. Amazone 17 v. New-York n. La Guyara. Calypso 19 v. N.-York n. Port-au-Prince. Achilles 18 v. Calloni te Candia. Ajax Amsterd. n. Kopenh. p. 18 Holtenau. Alkmaar 17 v. Plmentel n. Balboa. Ariadne 18 v. Triest te Flume. Bennekom Amsterd. n. Chili 16 v. Callao. Colombia Amsterd. n. Barbados 18 v. Madeira Crijnssen 18 v. Barbados te Amsterdam. Deucalion 19 v. Amsterdam te Rotterdam. Ganymedes 17 v. Jamaica n. Ver. Kon. Juno Izmir n. Amsterd. p. 18 Ouessant. Oberon 18 v. Merslna n. Catania. Orion Bourgas n. Amsterdam 17 v. Algiers. Perseus Valencia n. Rott. p. 18 Gibraltar. Rhea 18 v. Venetië te Amsterdam. Stella 18 v. Piraeus te Volo. Theseus 17 van Pasajes n, Bilbao. Tiberius 18 v. Amsterdam te Rotterdam. Titus 18 v. Lissabon te Genua. Trajanus 18 v. Napels te Livorno. Vesta 19 v. Hamburg te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (thuisreis) 16 te Santos. Salland (uitreis) p. 18 Dungeness. Ceres 16 v. Amsterdam te Bremen. Zaanland 17 v. Amsterdam te B.-Ayres. Eemland (uitreis) 17 te Santos. MEYER EN CO.'S SCHEEPV. mij. Polyphemus, Batavia n. Aimst. 18 v. Port Said. Bellerophon, 16 v. Rott. te Yokohama. City of Athens, Dairen n. Rott. 17 te Cebu. Myrmidon, Batavia n. Liverpool p. 17 Dun geness. Antilochus, Japan n. Rott. 18 v. Singapore. Theseus, Japan naar Rott. via Londen p. 18 Prawlepoint. Benreoch, Miike n. Rotterdam 16 v. Cebu. Menestheus, Japan n. Rott. 17 v. Hongkong Laertes, Batavia n. Amsterdam via Havre, p. 18 Lizard. Glenapp, Dairen n. Rott. 17 te Singap. City of Athens, Dairen n. Rott. 18 v. Cebu. Diomed, Japan n. Rotterdam 17 van Ras- hin. Antenor, 18 v. Japan te Rotterdam. Clytoneus, Batavia n. Amsterdam 18 van Sabang. Teucer, Rotterdam n. Japan p. 17 Gibral tar. Philoctetes, Japan n. Rott. 18 v. Penang. Polydorus, Amsterdam n. Java 19 v. Belawan ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi (thuisreis) 19 te Genua. Baloeran (uitreis) 19 (2 n.) van Marseille. Baloeran (uitr.) 18 te Marseille. Indrapoera, 19 van Rotterdam te Batavia. Buitenzorg (thuisr.) p. 18 Gibraltar. Siantar (uitr.) 18 van Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA lijn. Alkaid (thuisr.) p. 17 Las Palmas. Alcyone (thuisr.) 17 v. Victoria (Braz.). Algorab, 18 van Rotterdam te Hamburg. Alchiba (thuisreis) 17 (8.45 v.m.) op 55 m. ZW v. Niton. STOOMVAART MLJ. NEDERLAND. Tabian (thuisreis) 18 v. Beyrouth. Johan van Old., (th.) 19 v. Port Said. Tarakan (thuisr.) 18 v. Singapore. Saleier (thuisreis) 16 van Tjilitjap. Sambilan (uitreis) 19 v. Port Said. J. P. Coen, 19 v. Amst. n. Batavia. WIJKLIJN. Winterswijk, Itea n. Rotterdam p. 19 Wight Haulerwijk, 17 v. Baltimore te Philadelphia. Stolwijk, 15 v. Pont Brule te Boston. Katwijk, 18 v. Dunston n. Caen. Randwijk, 18 v. Antwerpen n. Alexandrië. Zonnewijk, 17 v. Rotterdam te Pepel voor Rotterdam. KONINKLIJKE/SHELL. Agatha, 17 te Haiphong n. Miri, Singapore. Agnita, 19 te Houston verw., n. Corpus Ohrls- ti, Pauillac, Amsterdam. Mirza, 21 van Curasao te Lissabon verw., n. Gibraltar.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11