IJmuider Courant BritschRussische overeenstemming thans in zicht? DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN van den weg gedrukt. Minister de Wilde afgetreden Merkwaardig hemelverschijnsel. fi2al het S V ?Ptreden- Eerherstel. Bonbons vergiftigd. Onderwijzeres en haar broer gearresteerd. Halifax confereerde te Genève met Maisky. Eén doode en twee gewonden. J. W. A. BEIJNES. t .(JAARGANG No. 170 1 naren? Cosier, Maatschappij W*100 r Courant Uitgaven en Algem. ,00TV Groote Houtstraat 93, Dfltkk0' li -j Tot 10724. Bureau JJmuider Burletb 1 f„,J»i^M°enerlaan42,IJmuide°' T|t[„MS301. P°«'eiro31#791- Alle .^«..•PS^venvoo. dit blad, ,jt„ tortel"»» opgenomen to de si»" c»"""1'- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 22 MEI 1939 Abonnementen per week f0.12'/j. per maand f0.52''2, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties vim Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. 41T0 DOOR TOURINGCAR yijf inzittenden gewond. tmtrINGCAR DOORGEREDEN MAAR later aangehouden. omstreeks negen uur is Zondagavond nabij uu' t-o Tprheiidon. een ernstisr vpr- de nieuwe brug te Terheijden, een ernstig ver- UB O' ul»"r fJie evenals de groote wagen in de t« ongeluk gebeurd. Een Belgische touring- K" ?i. u;: toot rvnsse^rp.n pen kleine ner- drukte bij bet passeeren een kleine per- to die evenals de groote wagen in de Tilburg reed, van den weg. Het wa- Sp'werd tegen een betonnen dam gewotr- »n van de Bredasche Beton Maatschappij. 5p auto kantelde vervolgens in een sloot. De 3#inzittenden, de familie van Pelt uit Til- È'rc werden allen gewond. De 86-jarige vader moeder en hun beide kinderen van acht laar kregen ernstige snijwonden en inwendige 'iizüwen en zijn naar het Sint Ignatius- Tiekenhuis te Breda vervoerd. Het twaalfjarig dochtertje der familie werd slechts licht ge wond en behoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. De touringcar is na de aanrijding doorge reden, doch in Zundert aangehouden. De regeering.persdienst .deelt .'mede, dat bij Kon. Besluit van 19 Mei 1939 No. 1: le Op zijn verzoek eervol ont slag is verleend als minister van fi nanciën aan mr. J. A. de Wilde voor de vele en gewichtige diensten den lande in deze moeilijke tijden be wezen. 2e, Tijdens ontstentenis van den minister van financiën zal het beheer van het depar tement van financiën a.i. opgedragen worden aan den minister van staat, minister van alge- meene zaken, ar. H. Colijn. Bij de samenstelling van de ontwerp-begroo- ting voor het jaar 1940 zijn van de zijde van den minister bezwaren gerezen. Deze bezwaren die vooral betrekking hebben op nieuw aangevraagde uitgaven hebben mr. de Wilde aanleiding gegeven aan H.M. de Ko ningin ontheffing uit zijn ambt te verzoeken. Dr. Colijn heeft op zich genomen door be zuinigingen de taak, die ook mr. de Wilde zich voor oogen had gesteld, n.l. om voor 1940 bud getair evenwicht te bereiken, tot een goed einde te brengen. Meteoor boven de aarde uiteengespat. Zondagavond om ongeveer tien mi nuten voor half tien is in verschillen de plaatsen van ons land, met name in de provincies Zeeland, Noord-Bra bant, Utrecht en Noord-Holland een merkwaardig hemelverschijnsel waar genomen, dat in het algemeen be schreven wordt als een oranje-gele of groene vuurbol met een lange staart, waaruit vonken en vlammen schoten. De bol bewoog zich in schuinsche richting naar de aarde toe, om achter den horizon te verdwijnen. wiwffe aanleiclinS van deze berichten hebben dirpnf^,in vei'binding gesteld met den hoofd- De Rilt h V t11 Kon- Ned- Met- Instituut te verf„u-;1lf'H' 9' Cannegieter, die eveneens uit den Km Pluatsen in het Zuiden en mid- ,and van het verschijnsel in ken- dedf*ii«f 0p Sr°nd van de gedane me- mowipn fpra^ dr- Cannegieter het ver- de meLü*' h.efc hier betreft een gloeien- ven dp o 7an bijzondere grootte, welke bo- ls uiteengespat. Eerst na ver- u van de verschillende waarnemin zijn de plaats in den te bepalen, waar het ver gen 7er..Z, uc verscnuienae waarnemin- laiid zfli v, f te lande als in het buiten- schij: He iyi_ x L^«ü,^£em°.et' waarin het hemelverschijnsel K!' gaan gaarne schriftelijke rap- waarin~v^ul,lg m°Seliik wordt beschreven en jrirhtin opgav? wordt gedaan van de gezien Waarin men bet verschijnsel (De ponytram te Ginneken, die vijftien jaar op stal heeft gestaan, gaat weer geregeld dienst doen voor ritjes door het Mastbosch.) De ponytram te Ginneken, Keert tot haar functie weer, Het paardje zal wel hinniken, Om dit herstel van eer, De menschen zullen grinniken, Om 't ouderwetsch verkeer. Vooral die autorijdenden, Die langs de wegen gaan, De snelheid overschrijdende, Als renners op een baan, En tegenliggers snijdende, In blinden voorrangswaan. Voor hen die aldus suizelen, Wars van een snelheidsgrens, En die het hoofd doen duizelen Van menig medemensch, Tot z'n eindigen in gruizelen, Voor hen heb ik een wensch; De wijze landsbesturenden, Moesten met streng gezag, Die 't leven zoo verzurenden, Ter stichting van 't gedrag, Doen trammen daar gedurende Een heelen langen dag. Bij het eten bleek het terstond. Een echtpaar te Groningen ontving dezer dagen over de post een pakketje, inhoudende een monsterdoosje van een bekende chocolade fabriek. In een bijgevoegden brief werd mede gedeeld, dat de bonbons, chocolade en cacao als proef bedoeld waren. De afzender schreef er bij er van overtuigd te zijn, dat het echpaar na de bonbons geproefd te hebben, nooit meer andere chocolade zou eten. Man en vrouw proefden van de bonbons, maar de vrouw spuwde deze direct weer uit, daar de bonbons een zeer bijtenden smaak hadden. Zij kreeg nu argwaan, temeer daar het bij gevoegde schrijven geen briefhoofd vertoonde. De politie werd in het geval gemengd en uit het onderzoek van de recherche bleek, dat hier een poging was gedaan om de vrouw tc ver giftigen. De aandacht viel op de vroegere kost- gangster van de familie, de 29-jarige mej. H. B., onderwijzeres te Dalen (Dr.), die jaren ge leden bij de familie had ingewoond. Door een ontstane ruzie, waarbij zelfs procesverbaal was opgemaakt wegens mishandeling en huisvre debreuk, was mej. B. echter genoodzaakt het huis van de familie te-verlaten. De officier van justitie te Groningen had evenwel tegen haar geen vervolging ingesteld, onder de voorwaar de, dat zij de familie verder niet lastig zou vallen. Aan deze voorwaarde heeft zij in den loop der jaren echter niet voldaan en zij kwam herhaalde malen van Dalen naar Groningen, om het de vrouw lastig te maken. Zij werd Dinsdag j.l. bij haar aankomst te Groningen door de politie gearresteerd, onder verdenking van poging tot vergiftiging. Zij ontkent ech ter iedere schuld. Thans is te Dalen eveneens gearresteerd een 16-jarige broer van de onder wijzeres als verdacht van medeplichtigheid. Beiden zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Woensdag vat hei tngetsche kabinet een beslissing, moeien nemen Ambtenaren mogen niet getuigen. De commissie uit de Tweede Kamer, welke zich reeds ruim drie en halve maand bezig houdt met de voorbereiding van de openbare behandeling der nota van minister Goseling over de zaak Oss, had einde vorige week een aantal ambtenaren opgeroepen, welke ge tuige zijn geweest of klager bij de zaken voor het Ambtenarengerecht. Deze ambtena ren zijn geen van allen verschenen. Volgens geruchten zou het kabinet hebben besloten, dat zij niet zouden mogen worden gehoord. In parlementaire kringen heeft deze gang van zaken nogal opzien gebaard en ontstem ming veroorzaakt. MAISKY, de Russische ambassadeur te Londen, vertegenwoordigt de Sovjet Unie in den Volkenbondsraad. De Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken, Lord Hali fax, die zich thans evenals zijn Fransche collega Georges Bon net tc Genève bevindt, heeft Zondag middag in de Volkenbondsstad een on derhoud van anderhalf uur gehad met den vertegenwoordiger der Sovjet Unie, Maisky. Zoowel Halifax als Maisky hebben naar Reuter meldt, na het onderhoud een rapport aan hun regeeringen ge zonden en het is niet waarschijnlijk, dat er cenïgerlei verdere ontwikkelin gen zullen komen in de Britsch-Russi- sche besprekingen vóór het Britsche kabinet Woensdag a.s. bijeen zal zijn geweest. Halifax vertrekt Dinsdag avond naar Londen om de kabinets zitting bij te wonen. Men meent te Genève dat de atmos feer voor Britsch-Russische toenade ring gunstiger is geworden. De Engelsche bladen zijn van mecning, dat waarschijnlijk deze week beslist zal worden over een Britsch-Russische overeenkomst te gen agressie. Zij gelooven, dat een basis van overeenstemming reeds in zicht is, doch wijzen er op, dat geen beslissing kan worden mede gedeeld, alvorens Halifax van Genève is terug gekeerd. Volgens de „Daily Telegraph" zijn de voor teekenen voor een verdrag thans gunstig. Ge durende het weekeinde heeft de meening veld gewonnen, dat het thans een verrassing zou zijn, indien men niet tot overeenstemming zou komen. Het beginsel van wederkeerigheid is nu verzekerd. De keuze schijnt te liggen tus- schen een drievoudig militair verbond en het Fransche compromisplan, dat gebaseerd is op een Britsch-Russische overeenkomst volgens de beginselen van het Fransch-Russische ver drag. De „Daily Mail" meent, dat Halifax wellicht van Genève zal terugkeeren met voorstellen voor een scherp-omlijnd verdrag van weder - zijdschen bijstand tusschen Engeland en Rus- 1 land. Die overeenkomst zou aansluiten bij het geheele stelsel der Fransch-Engelsche ver plichtingen jegens Dolen, Turkije, Griekenland en Roemenië. Zij zou de kracht hebben van een bondgenootschap, hoewel die naam ver- I meden zou worden. Volgens de „Daily Herald" zal waarsc.hijn- lijk in de eerstvolgende dagen beslist worden over een wederkeerig driemogendhedenver- drag. De „Times" zegt: „De vertraging is te moei lijker te begrijpen, omdat Engeland, Frankrijk en Rusland reeds nauw aan elkaar verbonden zijn door verdragen, Volkenbondshandvest en den geaneenschappelijken wil tegen agresse ver zet te bieden". Uit Parijs meldt Havas dat de diplo matieke redacteuren der groote bla den optimistisch zijn ten aanzien op de kansen der besprekingen te Genève. De „Matin" schrijft, dat het onderhoud tus schen Maisky en Halifax de standpunten van Engeland en Rusland zeker dichter bij elkan der gebracht zal hebben. Twee dingen blijken vast te staan: Vóór de Britsche kabinets bijeenkomst van Woensdag zal niets gedaan worden en de Russen blijven vasthouden aan het automatische karakter van der. weder- zijdschen bijstand. Men zegt te Genève, dat de onderhandelingen zullen slagen, omdat zij moeten slagen. Volgens de „Petit Parisien" zijn de delegaties der drie mogendheden te Genève optimistisch. De drie landen begrijpen, dat het vredesfront tot op het maximum versterkt moet worden. De „Jour" zegt: Men heeft den indruk, dat het ernstiger worden der incidenten te Dantzig een snelle voltooiing der besprekingen nog wenschelijker maakt. Ook de „Ordre" dringt aan op spoed en schrijft: „De incidenten te Dantzig maken ons ongerust, omdat zij een weloverwogen stelsel matigheid hebben. Onderhoud Halifax-Bonnet. Op zijn doorreis naar Genève heeft Halifax Zaterdag te Parijs nog een onderhoud met Bonnet gehad. Reuter meldt hierover dat het verloop bevredigend is geweest. Door hevige bombardementen der Japanners is de Chineesche stad Tsjoengking voor een groot deel verwoest. Een granaat verricht zijn vernielend werk. Doordat zuiger van motor vastliep. Zondagavond omstreeks tien uur is te Jutpihaas op den nieuwen rijksweg Utrecht— Vianen 'n ernstig verkeersongeluk gebeurd waarbij de 21-jarige Mej. Loos uit Badhoeve dorp op slag werd gedood en twee personen vrij ernstig werden gewond. Een groep motorrijders, een motor club uit Amsterdam, was op den terugweg van de races bij Roermond, toen van een der motorfietsen ver moedelijk de zuiger vastliep, waardoor het voertuig ging slingeren. De daar op volgende motorrijder kon zijn voorganger niet meer ontwijken en botste tegen hem op. Beiden kwamen te vallen, evenals mej. L., die op de tweede motorfiets als passagiere mee reed. Een derde motorrijder kon even min uit den weg gaan en reed mej. L. zoodanig aan, dat zij op slag werd gedood. De derde motorrijder kwam daarbij ook te vallen evenals zijn vrouw, die op de duo zat. Het bleek, dat de eerste motorrijder er zon der verwondingen was afgekomen. De tweede motorrijder, wiens duopassagiere om het leven kwam, werd zelf vrij ernstig aan. hei hoofd gewond, evenals de vrouw van den der den motorrijder. Beiden werden naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De bestuurder van derr derden motor, die licht gewond was, kon zich met zijn voertuig naar genoemd ziekenhuis begeven om zioh te laten verbinden en vervolgens zijn reis naar Amsterdam voortzetten. Omtrent de huilpverleening kan nog wor den vermeld, dat de politie van Oudenrijn, den geneeskundigen dienst te Utrecht en de politie van Jutpihaas, inwel'k laatste ge meente het ongeluk was geschied, .heeft ge waarschuwd. Nadat beide gewonden waren weggebracht, liet men het stoffelijk overschot van de vrouw ter plaatse liggen tot de komst van de politie te Jutphaas, welke evenwel zeer vertraagd werd door het ontbreken van communicatiemiddelen ter plaatse, terwijl bovendien de politiemannen door de duister nis de plek van het ongeluk moeilijk konden vinden. Toestand van generaal Snijders zeer ernstig. Sedert Zaterdag is er in den toestand van generaal Snijders een ongunstige wending ge komen. Deze is nu hoogst ernstig. Er bestaat weinig hoop meer op herstel. HAARLEM Maandag. Op 86-jarigen leeftijd is, na een ziekte van ruim een week, Zondagavond te zijnen huize overleden de heer J. W. A. Beijnes, commis saris, vroeger president-commissaris en daar voor firmant der Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens. Nadat de fabriek de krachtige en persoon lijke leiding van haar stichter, Johannes Jaco bus Beijnes die 5 Maart 1888 overleed, moest ontberen en ook Antonie Johannes Beijnes zich uit de directie had teruggetrokken, nam een nieuwe generatie in 1888 het bestuur in han den. De beide jonge firmanten, J. J. F. en J. W. A. Beijnes, waren na hun voor dien tijd zeer verzorgde schoolopleiding, die door den jong ste van de twee, den thans overleden heer J. W. A. Beijnes, aan de Technische Hoogeschool te Aken werd voltooid, reeds vroeg in de fa briek opgenomen. De oudere firmant, de heer J. J. F. Beijnes, was in hooge mate begaafd als constructeur, de jongste, de heer J.W.A. Beij nes. was van huis uit meer administratief aan gelegd, maar beiden hadden van jongs af aan in steeds grootere mate het bedrijf mee op gebouwd en gedragen. Tal van groote werken werden onder het mede-directeurschap van den heer J. W. A. Beijnes door de fabriek afgeleverd. Wij noe men: tal van rijtuigen voor Ned. Indische Tramwegmaatschappijen en smalspoorwegen; een salonrijtuig voor den Sultan van Deli (in opdracht van de Deli-MaatschappijenNaar Frankrijk, Rusland, Spanje, Portugal en Buenos Aires werden tramrijtuigen afgeleverd. En groot was het aantal spoor rij tuigen voor de Ned. Spoorwegen, dat bij Beijnes is ge maakt. Een van de mooiste opdrachten, die de Kon. Fabriek in die jaren ontving, was die voor twee stel salonrijtuigen: het eene be stemd om te worden aangeboden aan Paul Kruger, het andere zou dienst doen als direc tie-rijtuig met slaap-accomodatie. In 1896 kwam de derde uitbreiding van de fabriek tot stand, waarbij zij den omvang en het uiterlijk kreeg die zij tot heden heeft be houden. Van cultureele beteekenis was het op 29 Ja nuari 1897 opgerichte Fanfarecorps „Wilhel- mina", bestaande uit personeel der fabriek en waarvan de heer J. W. A. Beijnes beschermheer was. In den loop van de jaren 1901 en 1902 heeft Beijnes' Kon. Fabriek de toen unieke opdracht ontvangen tot het bouwen van den Konink lijken Trein. In 1917 gaf de heer J. W. A. Beijnes wegens hoogen leeftijd de dagelijksche leiding uit han den hij werd toen gedelegeerd commissaris en was tot zijn overlijden commissaris der N.V. J. W. A. BEIJNES Behalve zijn dagelijksche drukke werkzaam heden aan de fabriek vervulde de heer Beijnes indertijd nog tal van functies in het maat schappelijk leven. Hij was vroeger: lid-patroon van de Kamer van Arbeid voor de metaal- en houtbewerking; lid-werkgever van den Raad van Beroep inzake de Ongevallen- en Beroeps- wet; voorzitter van de Bijz. School van de R.K. Schoolvereeniging (Oranjekade); penning meester van het Parochiaal Kerkbestuur van St. Jozef (Jansstraat), bestuurslid van de Haarl. Vereen, tot bestrijding der tuberculose; onder-voorzitter van het Kruisverbond (R.K. vereeniging tot bestrijding van drankmisbruik) commissaris van de Spaarnebank; voorzitter van de Onderlinge Brandwaarborgvereeniging voor de gemeente Haarlem; tweede voorzitter van de R.K. Leesvereenlging en voorzitter van het Gem. Zangkoor, dat verbonden was aan de R.K. Leesvereenigingen. Tot het laatst genoot de heer Beijnes een zeer goede gezondheid en bleef belangstellen in alle zaken en vereenigingen die steeds zijn aandacht hadden gehad. Hij woonde thans ge durende ruim drie jaar te Heemstede. De heer Beijnes heeft nog het genoegen ge smaakt, het eeuwfeest van de firma Beijnes in November 1938 mede te maken en zijn zoon terug te zien, die missionaris is in Honolulu en twee weken geleden met verlof gekomen was. In vele kringen zal de heer Beijnes, die een grooten bloeitijd der Kon. Fabriek heeft mo gen meemaken en een algemeen bekende en geachte figuur was, gemist worden. Duitsch zweefvliegtuig landde te Zutfen. Zondagavond om ongeveer zes uur is nabij de gasfabriek te Zutfen een Duitsch zweef vliegtuig geland. De bestuurder, afkomstig uit Hameln, deelde mede, dat hij had deelgenomen aan een wed strijd voor zweefvliegtuigen te Hannover. Zondagmorgen om elf uur was hij opgeste gen en zonder het te merken was hij boven Nederlandsch gebied gekomen. Nabij Zutfen had hij sterk aan hoogte verloren en derhalve besloot hij te landen. Hoewel het toestel daar bij in aanraking kwam met een prikkeldraad versperring. werd het niet beschadigd. De be stuurder kreeg enkele lichte verwondingen. Na een kortstondig onderzoek heeft de mi litaire politie te Zutfen het beslag op het vlie- tuig opgeheven.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1