IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen W. C. H. ZWEMMER Sic transit... Mr. de Wilde's aftreden JAARGANG No. 171 Lo-reD» Co,ter, Maatschappij Couran' llilga"» en Algen.. - NV Groote Houtstraat 93, Drokkcr|j r»l 10724. Bureau IJmuider Baarle®' 1 Kennemerlaan 42, IJmniden, 5301. Postgiro 310791. Alle jtdrertentiea, opgegeven voor dit blad, „rdeo kosteloos opgenomen in de 'lm*ter Co"""- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 23 MEI 1939 Abonnementen per week f0.12'/j. per maand f0.52'/2o per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentien: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. Joden protesteeren tegen Engelsche voornemens in Palestina. aanleiding van de verschijning van het Kr der Britsche regeertng over het w~^h—Arabische vraagstuk in Palestina J0°S de Nederlandsche Zionistenbond Maan- h .nnd in de beurs voor den diamanthandel Saterdom een protestvergadermg. De ct «octplling voor deze bijeenkomst was zoo ?at lang niet allen in deze groote te vereenigd konden worden, zoodat nog dat map U niet Opknappen van rijwielen reeds v.a. f 3 Cederstraat S3 - Umuiden-Oost tan elders in een zaal van Handwerkers- reien-....•bijeen kwamen en de vriendenkring op dezen avond tweemaal het woord ®np eeVtfspreker, de heer M. H. Max Bolle, cnrmnissaris voor Nederland van het Joodsche Nationale Fonds zeide o.m.: „Wij hebben hebben vertrouwen in eigen klacht en hebben Lrbii ook het vertrouwen in het rechtsge val van de wereld nog niet geheel verloren, iaat de wereld en laat vooral de regeering van Groot-Brittannië bedenken, dat zij ons rechten hebben gegeven, die we zullen ge- hniiken, wat het ons ook kost". De tweede spreker, het lid van de Tweede Kamer, de heer J. E. Stokvis wees erop, dat Eneeland nog niet van de Joden af is. Het wil trouwens ook niet van ze af. Anders zou het Witboek er nog veel afschuwelijker hebben uitgezien. In 1917 zoo eindigde spreker had de Britsche regeering ons noodig en thans in 1939 blijkbaar de Arabieren. Maar de tijd zal nog wel eens komen, dat Groot Brittannië ons weer noodig zal hebben. Mr. A. J. Herzberg, voorzitter van den Ne derlandschen Zionisten Bond, zeide, dat op dit oogenblik de Joden geen tijd hebben voor Haagliederen, zij komen tijd en handen te kort°om te arbeiden en te bouwen aan een toekomst van licht en lucht, welke toekomst eens zal komen. Zij doen een arbeid, die Enge land vroeger eens begrepen heeft en die het nog wel eens voor den tweeden keer begrijpen zaL Reddingspogingen mislukten. Jongeman door het omslaan van een kano verdronken. I omstreeks acht uur voeren twee jongelieden uit Schiedam, de zeventien jarige L. Ven en de achttienjarige A. B. met een kano in de Poldervaart onder de gemeente Kethel, Op een gegeven oogenblik sloeg de kano om en beiden geraakten te water. V., die goed kan zwemmen, bemerkte dat zijn kameraad naar de diepte ging en schoot hem te hulp. B. klampte hem in zijn angst zoo krampachtig vast dat V. zich met geweld moest bevrijden om niet zelf te verdrinken. B. kon toen niet meer gered worden. Na eenigen tijd werd zijn lijk opgehaald. Ministers Steenberghe en Van Buuren naar Keulen. De regeeringspersdienst meldt: Op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Keulen zullen de ministers van Economische Za ken en van Waterstaat, de heeren mr. M. P. L. Steenberghe en mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, alsmede de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam op 23 en 24 Mei a.s. een bezoek aan Keulen brengen. Aan dit bezoek zullen voorts deelnemen ambtenaren van eenige departemen ten van algemeen bestuur, o.m. de heeren dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid en mr. C. J. M. Schaepman, refe rendaris aan het departement van buitenland- sche zaken, benevens een aantal vertegenwoor digers van handel en bedrijf. Zestig hectare jong bosch afgebrand. Maandagmiddag heeft te Arcen een bosch- brand gewoed, welke zestig H.A. jbng bosch heeft vernield. De brandweer van Arcen en Lomm bestreed net vuur in samenwerking met een groot aantal militairen van de grenswacht en wist na drie uur den brand onder de knie te krijgen. De verbrande bosschen waren eigendom van prof. A. Deusser van het kasteel Arcen. Regeering kocht 600 lammeren op Texel. Bij het einde van de tweede groote lammeren- markt op Texel, waarop ruim 6300 lammeren area aangevoerd, gaven de regeeringcommis- Zff1} PIotseling opdracht, om 600 a 650 dieren kooPen, voor den prijs, die gedurende het HpIh fPcocn markt had gegolden, nl. gemid- l j 5 Per* stuk. De regeering greep pas aan han^'i mar"kt in, waarschijnlijk, om de tinn^-Lj - de gelegenheid te stellen de be vrooreren normaal in te koopen, daar bij imrtoi m®rDPen de handel wellicht een geheel ppVcov.! i0p ^ad gehad. Het vleesch der aan- te lammeren is bestemd voor inblikken. OUDE MAN TEGEN TRAM OPGELOOPEN EN ERNSTIG GEWOND. j ls op den N.Z. Voorburgwal te «osterdam een 82-jarige man, die onder 0. oed van sterken drank verkeerde, te- vprA a n^ende tram opgeloopen. De man wond de straat geslingerd en ernstig ge- Nieuwe gebouw van de Javasche Rank in gebruik genomen. Wat de vierwielrem is voor de auto, is de tweewiel-terug- traprem voor het rijwiel. Vanaf heden t.m. 30 Mei Gratis Demonstratie (Adv. ingez. Med.) (De neger Jesse Owens, die op de Olympische Spelen te Berlijn in het hardloopen en verspringen drie gouden medailles won, is op eigen verzoek failliet verklaard.) De man, die in een zoo recent verleden, Door alle sportenthousiasten werd aanbeden, Omdat hij te Berlijn drie titels won, Is na dat glanzend plaatje in de zon, Wel heel gauw in de schaduw weergetreden. Toen hij zijn loopbaan letterlijk kon loopen, Toen stonden alle deuren voor hem open, Hij werd beloond, driewerf beloond in goud, Maar kon daarvan voor levensonderhoud, Wel zelfvoldoening maar niets tastbaars koopen. Helaas, in 's menschen harden strijd in 't leven, Kan beenensnelheid niet de uitkomst geven, Noch de hoogste vaardigheid als spring in 't veld, De kille werkelijkheid vraagt om geld, Ook aan den held door sport ten troon geheven. Jesse Owens heeft bijzondre eigenschappen, In verre sprongen en in snelle stappen, Maar daarmee worden schulden niet betaald, Toen heeft een schuldeischer hem achterhaald, En Owens kon, hoe snel ook, niet ontsnappen. Wel menig sportsman kan hier weer uit leeren, 't Is mooi als menschen je prestaties eeren, Als 't best, dat ooit vertoond werd in je sport, De glans van sportroem echter duurt maar kort, En 't leven presenteert daarna zijn beren Zeer kort nadat de prijzen zijn verworven, Is het gejuich der menigte verstorven, En dan verzinkt de glorie in het niet, Past dan de held niet op en gaat failliet, Dan heeft hij 't ondanks heldendom verkorven. Dan voelt hij zich gauw eenzaam en verlaten En hoort geen mensch meer van zijn glorie praten, Dan merkt hij, dat hij leelijk achter raakt, Ondanks de wanhoopssprongen, die hij maakt. Dan zijn medailles klatergouden baten P. GASUS. Het auto-ongeluk bij Terheyden. In ons vorig nummer hebben wij melding gemaakt van een verkeersongeluk, door een Belgische touringcar nabij Terheyden veroor zaakt, welker chauffeur een kleine auto van den weg drukte. Daarbij meldden we, dat de touringcar in Zundert was aangehouden. Later is gebleken, dat men den verkeerden wagen had vastgehouden. Desniettemin is men er toch In geslaagd te Antwerpen de touringcar te vinden, welke bij dit ongeluk betrokken is geweest. De chauffeur hiervan ontkent echter den kleinen wagen van den weg te hebben gedrukt. Naar zijn oordeel moet de heer Van Pelt geschrokken zijn toen hij den grooten reiswagen plotseling naast zijn auto zag en van den weg hebben gestuurd. De chauffeur van de bus verklaarde te zijn doorgereden, omdat het ongeluk naar zijn meening in het geheel niet ernstig was, een meening, welke door de feiten wel zeer gelo genstraft is, want Maandagavond waren de neer van Pelt en 'n dochtertje nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. De toestand van het veertienjarig zoontje was vooruitgegaan; bij mevr. van Pelt en het zevenjarig dochtertje is alle levensgevaar geweken. Aan de Belgische touringcar waren geen sporen van een aanrijding te constateeren. Grafmonument van Kardinaal Van Rossum onthuld. Door Kardinaal Fumasoni Biondi. In een der mooiste deelen van het Zuid-Lim- burgsche heuvelland van Gulpen, waar het 18e eeuwsche klooster en kerk der paters Re demptoristen in het jonge lentegroen ver borgen ligt, was het Maandagmiddag een drukte van geestelijke en wereldlijke hoog waardigheidsbekleders, zooals men die sinds September 1932, toen het stoffelijk overschot van den Nederlandschen kardinaal W. M. van Rossum in de kerk van het klooster te Wittem begraven werd, niet meer had meegemaakt. De onthulling van het grafmonument voor kardinaal Willem van Rossum door zijn op volger als prefect der propaganda Fide te Rome, kardinaal Fumasoni Biondi, heeft Maandagmiddag een uitgelezen schare van geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheids- bekleeders naar Wittem getrokken. Met een kort woord droeg mgr. Hoogveld namens het comité van voorbereiding het mo nument over aan den rector der paters Re demptoristen te Wittem. Mgr. Hoogveld garf tenslotte in het Ita- liaansche kardinaal Biondi de verzekering, dat het monument van- kardinaal van Rossum voor allen in Nederland een aansporing zou zijn om dezen Nederlandschen prins der kerk die hulde te brengen, welke hem onge twijfeld het meest aangenaam zou zijn ge weest, nl. een steeds groeidende toewijding voor het goddelijk werk der geloofsverbrei- ding. Kardinaal Biondi trok vervolgens het doek dat het monument tot dan toe verborg, weg waarmee de onthulling van het fraaie monu ment een feit was. Hij legde een fraai bloem stuk neer aan den Voet van het monument. De kardinaal hield daarna in het Fransch een toespraak waarin hij uiting gaf aan zijn diepe vereering voor kardinaal Van Rossum en zijn bewondering uitsprak voor diens buiten gewone verdiensten. Met orgelspel en koorzang werd de plech tigheid beëindigd, nadat kardinaal Biondi aan allen den pauselijken zegen had gegeven. Het huidemonument. Het kardinaal Van Rossum-gedenkteeken in zwart, wit en rood marmer en brons van den bekenden Romeinschen beeldhouwer Enrico Quattrini en zijn zoon Carlo, geeft in al den rijken praal van zijn Italiaansch talent den kardinaal weer in knielende houding, met ten hemel geheven handen. ?rrvrtQ kT""' ^eeft de Javasche Bank onder nienwo arigsteïlin§ °P plechtige wijze haar Kan^orgebouw. Keizersgracht 668 te bouwerc 01 ®'eoPend- waarbij het door de Hef aa? d^ecbie werd overgedragen, den di-Ib gebouw is ontworpen door 4e boawSS CvB' Po5th™ms Meyjes, die ook ooiwleidtog heeft gehad Noodlanding van marinevliegtuig. Maandagmiddag omstreeks half vier heeft een marinevliegtuig van de Kooi wegens mo torstoring een noodlanding gemaakt op het voormalige jamboreeterrein te Vogelenzang. De vlieger bleef ongedeerd. Het toestel werd niet beschadigd. Tegen half zes daalde op het terrein een tweede vliegtuig van de Kooi, waarin zich o.m. een mecanicien bevond, die zich belastte met een grondig onderzoek van het eerste toestel. Nadat eenige noodzakelijke machine-on- derdeelen waren vervangen konden beide vliegtuigen te ongeveer zeven uur weer star ten voor de terugreis naar De Kooi. Chauffeur van touringcar ontkent schuld. Heerde, vervolgens de provinciegrens volgend tot aan Deventer, via de zuidwestgrens van Gorssel, over Warsveld, Hengelo (Geld.), Zei- hem, Doetïnchem, Wisch, naar Dinxperlo om daar de Duitsche grens te bereiken. Hoewel in het Westland nog nooit ook maar één coloradokever is gevonden, mag er geen kropsla en geen bloemkool meer voor Duitsch- land verkocht worden. Voor sla beteekent dit alleen in de maand Mei reeds een verlies van ruim drie ton. Deze slag komt volkomen onverwacht en de tuinders beseffen nog nauwelijks welk een doo- delijke slag onze tuinbouw door deze bepalin gen beeft gekregen. Bovendien doet het vinden van iedere kever in de noordelijker gemeente dan het vorige jaar de grens automatisch verder naar het noorden verspringen, zoodat ook de Noord-Holandsche tuinbouwgebieden gevaarlijk dicht bij het bedreigde gebied liggen. Tuinbouw krijgt het weer moeilijker. Maatregelen van Duitsche zijde. De Duitsche regeering heeft een invoerverbod uitgevaardigd voor sla, bloemkool en vroege aardappelen uit Limburg, Brabant, Zeeland, Utrecht en het grootste deel van Gelderland en Zuid-Holland. De aanleiding tot dezen maatregel is het voor komen van den Colorado-kever in ons land. Er is een dijn getrokken 50 K.M. ten noorden van de vindplaatsen van colorado-kevers; pro ducten ten zuiden van die lijn worden in Duitschland niet toegelaten. Slechts enkele tuin- bouwgewassen (hoofdzakelijk kasproducten, sluitkool, fruit) zijn geheel of gedeeltelijk uit gezonderd. De fatale lijn loopt van de Noordzeekust bij Noordwijk over Voorhout, Sassenheim, de hoofd vaart van de Haarlemmermeer, Haarlemmer trekvaart, het IJ, over het IJsselmeer, langs de zuidgrens van Doornspijk via Oldenbroek, Canadeesche vijfling aan het Engelsche koningspaar voorgesteld. Elk ontving een manteltje van de Koningin. De Engelsche Koninklijke familie is Maandag middag op 3 uur 29 plaatselijke tijd te Toronto aangekomen. Na onder luide toejuichingen een rit door de met vlaggen versierde straten te hebben ge maakt hebben de koning en zijn gemalin, zeten op scharlakenroode troonen, welke voor het stadhuis waren opgesteld, de hulde der stad in ontvangst genomen. Vervolgens werden zijn officieel door de regeering verwelkomd in het provinciale parlementsgebouw, waar zij twee uur lang door een uitgelezen gezelschap werden verwacht. Terstond na de officieele plechtigheid in het Kamergebouw werd de Dionne- vijfling aan het koningspaar voorgesteld. Nadat de speaker had aangekondigd, dat de vergadering thans „vijf kleine koninginnetjes" te zien zou krijgen, wer den de vijf meisjes binnengeleid. In plechtigen optocht schreden zij binnen met den minister-president Hepburn aan het hoofd. Twee hunner werden door de ouders aan de hand gehouden, terwijl drie kindermeisjes de anderen aan de hand hielden. Dr. Dafoe liep achter den premier. De kinderen droegen witte jurkjes en tuithoedjes met satijnen lintjes. Het laatste kind, dat binnenkwam, lokte applaus én gelach uit door beslist iedereen te willen toe wuiven, niettegenstaande haar pogingen om naar boven op de tribunes te kijken haar bijna deden struikelen. De koningin vereerde ieder kind met een blauw manteltje, terwijl de vijfling de koningin een door elk der meisjes onderteekende foto aanbood. Na de uitwisseling der geschenken, legde elk der meisjes haar armpje om den hals van de koningin en gaf haar een klinkenden kus, welke zij beantwoordde. en het vraagstuk der slagkruisers. Onze Haagsche correspondent nïeldt ons: In aansluiting aan wat we reeds hebben mee gedeeld over de hoofdoorzaak van het heengaan an Mr. de Wilde als Minister van Financiën, zij nog het volgende opgemerkt. Binnen het Kabinet-Colijn is ongetwijfeld een sterke aandrang merkbaar om voor de maritie me verdediging van Indië tot den aanbouw van slagkruisers over te gaan. Mr. de Wilde scheen voor dit denkbeeld weinig of niets te gevoelen hetzelfde zou trouwens tot dusverre met Dr. Colijn, den Minister-President, het geval wezen en hij zou aan deze opvatting uiting hebben gegeven in een kort geleden aan zijn mede-Mi nisters toegezonden nota. Daarin zou hij tevens kenbaar hebben gemaakt, dat, wanneer men toch mocht besluiten om dat soort oorlogsbodems op stapel te gaan zetten, de bekostiging daarvan in elk geval niet uit de gewone jaarlijksche be grooting kon en moest geschieden, maar met be hulp van een afzonderlijken financieelen maat regel, leening of vermogensheffing of iets van dien aard. Hoe dit echter ook zij, bij het opmaken van de ontwerp-begrooting voor 1940 kwam ende slag kruisers niet aan de orde. Indien zij eenmaal op het tapijt zouden komen zou aldus vernam ik in parlementairen kring de financiering toch hoogst waarschijnlijk op afzonderlijke ma nier geschieden en in elk geval is op het oogen blik nog heelemaal niets in dit opzicht besloten. De botsing tusschen zijn ambtgenooten en Mr. de Wilde, welke laatstgenoemde er toe bracht het hem verleende ontslag te vragen, zou dan ook bovenal veroorzaakt zijn, niet door het defensie- vraagstuk, doch door dat van de werkloosheid en de daarvoor van staatswege ter beschikking te stellen gelden. E. v. R. Brussel in feestgewaad ter gelegenheid /an het bezoek van H. M. de Koningin. Een reusachtig portret der vorstin als artistieke decoratie van een der groote magazijnen Een Engelsch Tennisprobleem. (Van onzen correspondent). De beroepsamateurs. De personen die van amateurtennis een be roep cnaken, zijn in Engeland lang als een probleem beschouwd. De personen zelf zijn weliswaar niet raadselachtig, maar het vraag stuk hoe zij moeten worden behandeld is het wel. Als de kampioenschappen van Wimble don op komst zijn verschijnen zij in de plaat- tjes van de Londensche kranten. Zij arrivee- ren in Waterloo, Victoria of Southampton, met ruime reis jassen en halsdoeken en bun dels rackets. Zij zijn de sterren van „the centre court" en zijn zich hun waarde, in het bijzonder zegt men -— hun „cash value" bewust. Een grappenmaker heeft allicht niet de waarheid gesproken, maar toch wel een zekeren onge- wenschten toestand in de Wkmbledonwereld aangeduid, toen hij een van deze „shama- teurs" of schijn-aanateurs, deze woorden in den mond legde; „Is de weelderigste suite van het hotel voor mij beschikbaar gesteld? Zijn de auto's voor mijn vervoer aanwezig? Is de cheque van den racketfabrikant aan mijn kleedkamer bezorgd? Zoo ja, dan kan het tour- nooi beginnen". Enkele dagen geleden was er sprake van, dat de Britsche Lawntennis Bond een uitspraak zou doen in de kwestie van het schijnama- teurisme. Het nieuws maakte veel gerucht. De Bond heeft sedert Wimbledon tonnen is gaan verdienen, een uitspraak van jaar tot jaar uit gesteld. Het is een netelige zaak. Vooral de be- roepsaimateurs vullen de rijen voor de toe schouwers wannaar in Wimbledon gestreden wordt om de kampioenschappen. Als de „shamateurs" weer amateurs moeten worden zouden zij misschien uitmaken, dat het spel zijn aantrekkelijkheid voor hen had verloren. Wimbledon zelf zou veel van zijn aantrekkings kracht verliezen en de Bond veel inkomsten. Het nieuws dat de Bond de shamateurs zou aanwijzen en beterschap van hen zou eischen is geen nieuws geweest, maar loos gerucht. Toen aan het bestuur werd gevraagd, hoe het er mee zat, deed het weten, dat het niets aan te kondigen had. En waarschijnlijk zal het voortgaan in dit opzicht niets aan te kondi gen. Kan de bakpan het amateurisme helpen? Maar misschien zal de bakpan het amateu risme in tennis kunnen redden. Het bestuur van de tennisclub van Fakenham in Norfolk is op de oorspronkelijke gedachte gekomen een tournooi te doen houden waarin de mededin gers bakpannen in plaats van rackets zullen gebruiken. De spelers zullen op deze wijze ge vrijwaard worden tegen een van de grootste verleidingen van het amateurisme, de racket business die de bundels, waarmede de spelers ten strijde trekken, van jaar tot jaar dikker maakt. Spelers in belangrijke toumoöien ver langen niet alleen, hoort men zeggen, dat zij voorzien worden van de rackets waarmede zij zullen uitkomen maar ook dat zij voor het ge bruik er van zullen worden betaald. Geen racket geen verleiding. Want het is ondenk baar dat een speler in dit tournooi in nieuwen stijl van Fakenham naar den pannenwinke- lier zal loopen en gratis bakpannen zal verlan gen plus commissie voor het gebruik van een speciale soort in den wedstrijd. VOETBAL. Zwaluwen—E verton. Drie Haarlemmers in het Zwaluwen-elftal. Het Zwaluwen-elftal, dat Zondag 28 Mei, des middags half drie, in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen de Engelsche kam pioensclub Everton zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (Z.F.C.). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Slot (Blauw Wit). Midden: Stijger (Blauw Wit), Anderiesen (Ajax) en Van Gooi (Haarlem). Vóór: Colthoff (H.V.V.), De Bock (Sneek), Van der Hulst (Haarlem) Smit (Haarlem), en Bergman (Blauw Wit>

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1