Van een smokkelaarster en een moderne Cleopatra Ik ontdek Amerika Amerikaansche dingen, die wij eigenaardig vinden. (Van onzen correspondent te New-York). EIGEN-AARDIG" beteekent „naai den eigen aard" en wanneer een volk „eigenaardig" wordt gevonden dan beteekent dit, dat het een eigen aard heeft, die zich wel eens uit in ver schijnselen, die door een ander volk met een anderen eigen aard vreemd worden gevon den. Daarom noemen Nederlanders sommige Amerikaansche verschijnselen eigenaardig, precies zooals Amerikanen sommige Neder- landsche verschijnselen eigenaardig vinden. Het is, om met mijn wijsgeerigen oom Willem te spreken „zoo lang als het breed is Langzaam maar zeker verdwijnen de eigen aardigheden. Door de radio, de film en de snelheid van de middelen van vervoer komen de volken dichter bij elkaar en nemen zij wederkeerig elkanders eigenaardigheden over. Daarom loopt een Drentsche boer met precies hetzelfde boordje om en dasje aan als de pre sident van Liberia en daarom gaat een Gro- ningsche belastingcommies met zoo n zeime wit-flanellen broek tennissen als een Austra lische infanterie-kapitein. De breede Volerr dammer broeken en de ruige pantalons der Amerikaansche cowboys maken beide plaats voor hetzelfde colbertje, dat de Zeeuwsche fluweelen hes met zilveren knoopen neett ver drongen en de president van den Hoogen Raad der Nederlanden loopt evenmin op klompen als de Haïtiaansche minister van buitenlandscne zaken op bloote voeten. De zelfde jazz-deunen, die uit mijn Amerikaansche radio huppelen, trekken door Nederlandsche huiskamers, de zelfde blikken automobieltjes, die den New- Yorker het loopen hebben afgeleerd, vormen de illusie-der-welvarendheid voor de men- schen in Purmerend en Kloosterzande. Langzamerhand wordt de geheele mensch- heid een gestandaardiseerde voorraad "voor- werpen-op-twee-beenen. Alleen de natuur laat zich nog niet in den catalogus en de kaarten- kast dringen. Maar de steenen groeien en de steden breiden zich uit. De lintbebouwing gaat. de natuur wurgen. Het vliegtuig komt de af standen overbruggen. Over honderd jaar zijn Amsterdam, Den Haag en Rotterdam een stad en over duizend jaar gaat een Haarlemsche juffrouw op een achternamiddag thee drinken bij haar vriendin in New-York. Of dit allemaal zoo leuk is moet u zelf maar uitmaken. Ik ben erg blij dat we nog geen duizend jaar verder zijn en dat er nog wel eigenaardigheden en eigen aardigheden zijn overgebleven. Ware het anders dan zou ik niets voor u kunnen schrijven uit New-York. En ik wilde vandaag juist eens iets schrijven over menschelijke eigenschappen, die mij, hier in Amerika, tref fen door hun eigen aard. Zoo'n paar dingetjes die je hier treffen, omdat je die thuis niet kent. Dingetjes die heel gewoon-ongewoon zijn. Huiselijk en menschelijk. Niet politiek, niet litterair, niet economisch, alleen maar menschelijk. En voor ons: eigenaardig. I K behoef er mijn krant van vandaag maar voor open te vouwen om direct dingen te treffen en door dingen getroffen te worden, die eigenaardig zijn. Amerika a nsch eigenaardig. En die door de krant verteld worden met die typisch-Amerikaansche zucht naar details, die zulke verslagen altijd iets heel levendigs en smakelijks geven. Laat ik u een van die gezellige verhalen oververtellen. Het verhaal van mevrouw James C. Ayer. Me vrouw James C. Ayer is de weduwe van dr. James Cook Ayer, een wolmagnaat, die aan zijn douairière negen millioen dollars heeft nagelaten. Dies kon mevrouw de weduwe het zich veroorlooven te wonen in een ultra- exclusief flatgebouw. Of liever: op een ultra- exclusief flatgebouw. Hoe hooger u hier woont hoe meer huur u moet betalen. En wanneer u het allerhoogste woont dan betaalt u het meest. De wol-douairière nu woont in „een pent-house" dat is het huis dat boven op het dak van zoo'n wolkenkrabber is gebouwd Alleen heel rijke menschen kunnen in pent houses wonen. Mevrouw Ayer nu zat gisteren heel rustig en plezierig in haar pent-house. Zij deed een bor duurwerkje terwijl ze zoo nu en dan over het panorama van New-York keek, dat diep onder haar lag. Zij was omringd door de goede zor gen van haar butler, haar verpleegster, haar drie knechts en haar zes dienstmaagden. Maar plotseling werd haar rust gestoord door een deurwaarder, vergezeld van eenige politie agenten, die op last van officier van justitie Joseph P. Delaney, het een en ander bij de vriendelijke oude tante in beslag kwamen ne men: Juweelen,. kleeren en bontmantels tot een gezamenlijke waarde van zoo ongeveer vijftigduizend gulden. Eigenlijk moest mevrouw mee naar de politie-auto, die heelemaal be neden stond te wachten, maar omdat zij niet erg lekker was, mocht zij onder de wolken blijven zitten. Weet u waarom al dat moois in beslag wordt genomen? Omdat de weduwe Ayer het uit Frankrijk en Engeland had binnengesmok keld. Zij had de douane bij den neus gehad. Maai- een anoniem briefje aan de politie had het schalksche geheimpje verraden. Dat briefje was onderteekend door „MARY DOE" en deze vriendelijke Mary vertelde dat de wol koningin in 1935, 1936, 1937 en 1938 plezier reisjes naar Europa heeft gemaakt en voor fortuinen aan sieraden en kleeding over den Oceaan heeft gesleept, die zij niet heeft aan gegeven bij de douane. Geen enkel detail heeft de krant mij bespaard en derhalve ben ik m staat u mede te deelen dat onder het in beslag genomene zich bevinden: een paar diamanten oorknoppen, een cigarettenkoker van zwart émail bezet met diamantjes, een platina-met- diamanten armband, een hermelijn-cape, een zilvervos-cape, een nertz-jas, zes jurken van Molyneux, lingerie van Chanel en juweelen van de firma Cleeff en Orpels (allen te Parijs). Dit is het drama van mevrouw Ayer, de rijke smokkelaarster. En weet u nu waarom me vrouw gesmokkeld heeft? Neen, niet om geld te besparen. Maar vanwege zooals ze dat hier noemen de „thrill", de sensatie. Smokkelen is een soort sport voor een bepaald soort rijke Amerikanen. Voor dat soort, dat zóó rijk is, dat het zoekt naar vreemde sensaties. Verzoeke u beleefd niet te willen generaliseeren: maar een paar weken geleden is een andere society- dame ook wegens smokkelarij de cel inge draaid: mevrouw Lauer, echtgenoote van een hooggeplaatst rechter, Supreme Court Justice Edgar J. Lauer. En u kunt u zeker wel begrij pen, dat mrs. James C. Ayer nu het middel punt van de society-belangstelling is. Wat zoo'n verveelde oude tante met negen millioen wel 30.000 dollar waard is. Vindt u dat eigenaar dig? IN New-York verschijnen iederen avond twee zoogenaamde „tabloid-papers", dat zijn dagbladen van klein formaat, ongeveer 36 blad zijden groot, vol foto's, plaatjes, grapjes, ont hullingen. sportuitslagen en het laatste nieuws van de wereld. Zij heeten „Daily News" en „Daily Mirror", kosten twee Amerikaansche centen en hebben duizelingwekkende oplaag- cïjfers „Dailv News" verschijnt iederen dag in l.P.25.0"fi en Zaterdags in 3.4 0 000 exemplaren. Vrij we, hce. New-York koopt een van die twee bladen, die beide behalve het nieuws allerlei speciale rubriekjes hebben. Zoo stelt de „Daily News" iederen dag een vraag aan zijn lezers. Voor onze begrippen nogal eens een op zijn minst genomeneigenaardige vraag. De zes beste antwoorden worden beloond met vijf dollar en met opneming in de krant met het portret van den beantwoorder of de be- antwoordster. En in het nummer, dat ik op oogenblik voor me heb, luidt de vraag-van den-dag: „Onderscheidt ge u in uw vrienden kring door een of andere eigenschap? En zoo ja: door welke?" Betty Klein, die studente is, antwoordt: „Ja, door een uitzonderlijk soort schoonheid. Mis schien komt dat op deze foto niet zoo goed uit, maar mijn vriendinnen en vriendinnen zijn het allemaal er over eens dat ik een bijzondere schoonheid heb, die hen doet denken aan Cleopatra in het Nabije Oosten". Edwin S. Shiller, koopman: „Mijn vrien den zeggen en ik ben het met hen eens, dat ik een voortreffelijk verteller ben, een buiten gewoon onderhoudend verhaler van ware ge schiedenissen en anecdotes. Ik breng altijd het verrassende element in mijn verhalen en dat is het wat men humor pleegt te noemen". Eileen M. Cove: „Ja, mijn vrienden zeggen dat ik altijd alles zoo goed in Orde maak. Wan neer er een of ander misverstand is, dan roe pen ze mij erbij en dan komt het zóó in orde. Daarom mogen ze mij zoo graag. Ik heb een analyseeren den geest, zooals ze dat noemen". Ik heb drie van de zes antwoorden letterlijk voor u vertaald. Hoe vindt u het? Eigenaar dig? Ik wel. Mr. E. ELIAS Palestijnsche Joden betoogden opnieuw. Zondag hebben in Palestina opnieuw be toogingen tegen het Witboek plaats gehad. Alle Joodsche kooplieden hadden hun win kels gesloten. Zondag trok een stoet van ver scheidene duizenden betoogers langs het Jood sche Agentschap en kwam vervolgens bijeen voor een reusachtige afbeelding van het Wit boek, dat op linnen geschilderd was en dat plechtig verbrand werd. Het grootste deel der betoogers ging vervolgens uiteen en wekte de extremistische elementen op zich kalm te houden. Desondanks trachtten deze elementen zich te hergroepeeren en de incidenten te her halen door een aanval te ondernemen op de regeeringsbureaux van de wijk. De politie en militairen namen terstond veiligheidsmaat regelen, zoodat de menigte gemakkelijk kon worden teruggedrongen en tenslotte werd ver spreid zonder dat een «druppel bloed vergoten was. Om half negen was de orde geheel hersteld. Portefeuille van financiën overgedragen. 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. He denmorgen om elf uur heeft de afge treden minister van financiën, mr. J. A. de Wilde, zijn portefeuille overge dragen aan den minister van staat, minister van algemeene zaken, dr. H. Colijn, die ad interim ook het departe ment van financiën zal beheeren, Om half tien had minister De Wilde af scheid genomen van de hoofdambtenaren en chefs van de afdeelingen, die zich daartoe verzameld hadden in de kleine balzaal van het gebouw van het departement van algemeene zaken, dat aan dat van het departement van financiën grenst. Hoofdstad en provincie eigenaressen van „Artis"? Naar de Tel. verneemt zal de gemeente Am sterdam bij de uitvoering van haar plannen tot aankoop van „Artis" de medewerking ver krijgen van de provincie Noord-Holland. Ged. Staten zullen in dit verband aan de Prov. Sta ten voorstellen onder zekere voorwaarden een vierde van het voor het behoud van „Artis" benoodigde bedrag bij te dragen, echter onder het voorbehoud, dat het totale bedrag een be haalde limiet van ca. f 1.3 milllioen niet te xiven zal gaan. 1-Iet schijnt dan in de bedoe ling te liggen, dat dc gemeente Amsterdam en de provincie Noord-Holland de gemeenschap pelijke eigenaressen van „Artis" zullen wor den. Dit voorstel zal, zoo mogelijk, in de in Juli te houden vergadering van de Prov. Staten in behandeling komen. EX-KEIZER EN ZIJN GEMALIN BEZOEKEN DE PRINSES EN DEN PRINS. SOESTDIJK, 22 Mei. Men meldt ons van officieele zijde, dat de ex-keizer en zijne gemalin Zondagmiddag evenals vorige jaren een bezoek hebben gebracht aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Zij waren dit maal vergezeld door prinses Kyra. Eerste geregelde Transatlantische postvlucht volbracht. LISSABON, 21 Mei. De „Yankee Clipper" heeft op haar eerste geregelde postvlucht tus- schen Amerika en het Europeesche vasteland Lissabon bereikt, na een tusschenlanding op de Azoren. De „Yankee Clipper" daalde hedenmid dag om 3.40. (United Press). Officier van Justitie eischt ontbinding van de Heemsteedsche Burgerwacht. HAARLEM Maandag. Door den Officier van Justitie is bij de Haar lemsche Rechtbank een request ingediend, waarbij de ontbinding van de Heemsteedsche Burgerwacht gevorderd wordt. Zaterdag heeft de Rechtbank deze vordering in raadskamer behandeld. Een uitspraak is echter nog niet ge vallen. Zooals men weet heeft de burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. W. van Doorn in den Raad verklaard, dat hij van de Burgerwacht, die zich niet naar de wenschen van de overheid wenschte te schikken, onder geen omstandig heid gebruik wenschte te maken. Daardoor ver viel de taak van de burgerwacht, die geen ge meentelijke subsidie meer kreeg en ook niet kon beschikken over geweren en ammunitie, daar deze op het Raadhuis opgeborgen bleven. Verschillende interne kwesties hebben den burgermeester tot deze verklaring, die nu door het request van den Officier is gevolgd, aan leiding gegeven. De aankomst van Prins Bernhard bij het gebouw van de Holl. Mij. der Wet schappen te Haarlem, waar de Prins Zaterdag de jaarlijkschc algemeen" vergadering dier Maatschappij bijwoonde. TERUC NAAR OMA. ER zijn vijftien maal minder Nederlan ders die nooit in New-York zijn geweest dan Amerikanen. Want er zijn acht millfoen Nederlanders die nooit in New-York zijn geweest en er zijn honderd twintig mil lioen Amerikanen die nooit in New-York zijn geweest. Waarmede ik bedoel te zeggen, wat iedere Amerikaan u zegt: dat ge wanneer ge New-York kent, ge Amerika niet kent en dat ge wanneer ge deii New-Yorker ontmoet, ge den Amerikaan niet ontmoet. Niet alleen den Amerikaan niet, maar in tien van de twintig gevallen zelfs niet een Amerikaan: de helft van alle New-Yorkers is buiten Amerika geboren. Maar in ieder geval, al is de New-Yorker dan al niet hetzelfde als de Amerikaan, hij is toch wel de modernste Ame rikaan, omdat New-York de modernste Ame rikaansche stad is. En wanneer de New- Yorker al maar terug naar Oma wil, waar heen wil dan de niet-zoo-verschrikkelijk- moderne Amerikaan? Ja, die haastige, mechanische mensch, die nooit loopt maar altijd rolt in on-dergrondsche en bus en auto; die nooit meer trappen loopt maar altijd „lift"; die koelhuiskoeien en blik- groenten en geconserveerde appels, peren, pruimen en sappen nuttigt, die zijn muziek uit het wonderkastje aan den wand tapt en die zijn twee dimensioneele ontroeringen af leest van den celluloid-band-zonder-einde, ja, die allermodernste mensch die zijn ruimte om te leven in de hoogte zoekt, omdat hij die in de breedte van God's stille en ver rukkelijk aarde niet vinden kan, deze aller- modernste mensch die een robot van en bloed is, een mechanisme dat ïïdX® in de gleuf werpt om zijn br^e fS'f zien springen om zijn melk uit de w zien loopen; dit mechaniekje op twee tal dit schertsartikel-met-haast ierkit m Oma. Hij heeft een oma-complex, e?n ÏÏf obsessie, een oma-trauma a' Overal tn New-York staat het oma-ta™, in gloeiende vuren letters op de CdmT schreven. ucu ge" Ziet de uitstallingen van de meubelwinkek- kasten en bedden en stoelen als Oma had Leest de advertenties van „Dank, duizendmaal dank, lief vogeltje", zei de keizer. „Ja, rk ken je nog heel goed. Eens heb ik je uit mijn rijk verjaagd en nu heb jf de booze gezichten van mijn bed en den Dood van mijn hart weggezongen. Hoe kan ik je dat beloonen?" „Jk ben indertijd reeds beloond", antwoordde de nachtegaal. „Ik il U zong. Dat zijn de juweelen, die een zanger vreugde schenken, heb tranen in Uw oogen gezien, toen ik voor de eerste maal voor Maar nu moet U slapen, om flink en sterk wakker te worden. Ik zal U in slaap zingen." fabrikanten en bekijkt het plaatje datdaaS staat afgebeeld: Oma - Oma met een iS kan tomaten-sap. Oma in haar huisje S lief en onschuldig en kinderlijk en kneuterig die gaf haar kleinzoon reeds tomatensao S kleinzoon lacht om dien heerlijken geur van Oma's tomatensap. En nu kleinzoon een echt! groote boy is geworden .directeur-president- millionair-nabob, nu glimlacht-ie weer omdat hij tomatensap drinkt dat hem aan die lieve goeie, engelachtige Oma herinnert. Wie houdt er niet van taart? Kersentaarten abrikozentaart en ananastaart. Cherry-pie en apricot-pie en pineapple-pie. En welke cherry-pie en apricot-pie en pineapple-pie ls de lekkerste pie. „Eet bij ons, mensch van heden, ge krijgt de taart, de stew, de baked beans van Oma", zeggen de restaurants. En bewonder de heel moderne, prachtig, artistieke étalages van Fifth-Avenue. Van de modehuizen. Van Saks en Nonwit-Teller en Lord and Taylor. Oma gemoderniseerd. Oma hoedjes, Oma-taschjes, Oma-queus en Oma handschoenen. Of betreedt een allermodernst appartement van een allermodernste familie. Radio en televisie en telefoon en de Rolls-Royce voor de deur. Maai- het buffet van Oma, het bed van Oma, Oma's toilettafel met het volanne- tje-van-zij, de tafel en de stoelen, de beeldjes en de grapjes op het buffetallemaal Oma. Duizendmaal Oma. Oma-nieuw-geverfd, Oma verchroomd en vernikkeld, Oma met de technische uitrusting van kieinzoon-Robot. Nergens ter wereld, nergens dan in deze allermodernste, allervernuftigste, allerge- mechaniseerdste stad ter wereld zag ik zulk een eindeloos verlangen naar Oma. Nergens onveribloemder reactie-pogingen in stijl, kunst, mode en eten. Glas en nikkel tieren slechts in de zaken- vertrekken. Thuis is het bloemetjes-porcelein en bloemetjes-behang en chintz en fluweel en Oma's eigen lampekappen. Wie het vermogen heeft door de dingen heen te zien, ziet de tragedie van het Oma verlangen, in een wereld die gebouwd is van staaldraad, beton en glas. In harten die elec- trisch kloppen. In magen die gevoed worden uit blik. In hersenen die denken in snelheid, celluloid en drukinkt. Oma wenkt met haar zijden doekje uit de diepe verten van het diepste verlangen. Want Oma dat is de rust, de kalmte, de verrukkelijke traagheid. Want Oma dat is de zaligheid van den schommelstoel, de bruingeverfde meubeltjes, de anti-makassar, het bed met een hemel. Oma dat is de geur van lavendel, de smaak van versehe boontjes, de stilte van een klein huisje tusschen bloelende appel- boomen. Ik probeer er een grapje mee te maken, maar het is een tragedie. Het is de tragedie van den verdoemden modemeling die den tredmolen van de ge mechaniseerde razernij ontvluchten wil; die den loopenden band, den eeuwig loopenden band zonder eind en zonder begin wil los laten; die de verschrikking van zestig ver diepingen boven elkaar, van celluloid en blik en staal en beton, van benzine en van snel heid, van stof en van lawaai wil ontloopen, maar die. erin gevangen is en erin f blijft tot aan het eind van zijn leve En Oma glimlacht aan den wand. En Oma wenkt op den einder der illusies. Oma op het bovenste topje van de Empire-State-Building. Oma in de diepste diepte van de diepe Hud son-tunnel. Dat is Oma van voorheen. Want Oma van nu rookt haar sigaret op straat, haar wenkbrauwen zijn uitgeplukt, Elisabeth Arden schiep de roodheid van haar lippen en Wrigley doet naar kaken malen op het onverteerbare gomelastiek, dat Omas geteisterde zenuwstelsel doet verknauwen. O, Oma MR. E. ELIAS. ITALIAANSCHE ONDER SCHEIDING TOO! MINISTER DE WILDE Naar wij vernemen heeft de koning-keizer Italië en Ethiopië benoemd tot ridder Groottru in de Kroonorde van Italië Mr. J. A. de Wi oud-minister van financiën. En de nachtegaal zong een trillend lied van verlangen. Droomerig klonken de tonen door de slaapkamer van den keizer, wiens dra toegingen: hij viel in een diepen slaap, een echt rustigen verkwikkenden slaap, (Slot volgt.) ONGELUK MET DOODELIJKEN AF10"'; ROTTERDAM, 22 Mei. Vamnorgffl streeks kwart over zeven is op den uo schen Singel te Rotterdam een ernstig ons val gebeurd, dat aan den 68-jarigen A- - van den Donker, wonende aan de - melkshaven, het leven heeft gekost. QP tijdstip bevond Van den Donker wn urinoir op dien singel, toen plo^e-ri= tractor het trottoir opreed. Het z5ar jr tuig kwam met zoo'n kracht tegen hetunn" aan. dat dit omvergereden werd en zoo e als geheel werd vernield. eD. Van den Donker liep zulke emotie, - dige kneuzingen op dat hij kort na net v al is overleden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6