Jiwimgm spjieektr Waar komt het vandaan $be Xle'ineËeemwriMn H.0.ANDERSEN IN HET BRUSSELSCH STADHUIS pus". «gB 35f Rubriek voor Vragen „Belgen en Nederlanders houden hun streven gericht op vrijheid, vrede en welvaart." BRUSSEL, 24 Mei. Tijdens het officieel bezoek, dat onze Koningin heden aan het stadhuis te Brussel bracht, heeft Hare Majes teit de volgende rede uitgesproken. Mijnheer de burgemeester, Nog onder den verschen indruk van de on vergetelijke ontvangst mij door de burgerij van Brussel bereid, is het mij een behoefte daarvoor tegenover de vroedschap mijn groote erkentelijkheid te betuigen en ik voeg daar aan mijn oprechten dank toe voor de welspre kende Woorden waarmede u mij hebt welkom geheeten. In het bijzonder verheugt het mij daarbij ten tweeden male dit trotsche stadhuis te mo gen betreden, in het hart der stad gelegen aan de historische Groote Markt, wijd en zijd te recht vermaard als een van de schoonste pleinen der wereld. Gij hebt er op gewezen, dat wij, Belgen en Nederlanders, door een eeuwenoude geschie denis en door dezelfde idealen zoo nauw ver want, van nature bestemd zijn om elkander te verstaan. Inderdaad behooren wij niet alleen in wederzijdsche achting en vriend schap samen te leven, maar ook en vooral in bewogen tijd als thans, een drachtig, zoover het in ons vermogen ligt, alles te bevorderen wat tot het algemeen welzijn der menschheid kan bijdragen en zooals de koning het tegenover uw ambtgenoot in Amster dam uitdrukte „met alle middelen te ijveren voor den vrede onder alle vol ken". Immers aldus handelende zullen wij, Belgen en Nederlanders van heden, de beste traditiën handhaven onzer voor vaderen, die met de taaie vasthou dendheid, die hen kenmerkte, gepaard aan een nuchterheid, die geestdrift voor een goede zaak niet uitsluit, hun streven gericht hielden op vrijheid, vrede en welvaart. Dat deze aloude stad, sedert eeuwen reeds beroemd als een middelpunt van kunst en be schaving, daarbij niet achter zal blijven is uit uw woorden wel duidelijk gebleken. Moge het haar gegeven zijn daarvan in ruime mate de vruchten te plukken en hare zoo eervolle plaats onder de groote hoofdsteden tot heil harer burgers te bevestigen en te ver sterken. Bezoek aan den koninklijken graf kelder te Laeken. Ook heeft H.M. de Koningin hedenmorgen een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Laeken, waar zich de tomben bevinden van koning Albert, koningin Astrid en de vorsten van het Belgische Koningshuis. De vorstin werd bij den ingang van de kerk van Laeken begroet door kanunnik van Reeth, pastoor-deken van de koninklijke parochie te Laeken. BRUSSEL, 24 Mei. - Vandaag is Hare Ma jesteit de Koningin der Nederlanden op de meest luisterrijke wijze door de gemeente Brussel ontvangen, waarbij de inwoners ge legenheid kregen de vorstin toe te juichen op het groote plein voor het prachtige stad huis, terwijl binnen in de antieke Gothische zaal de leden van het gemeentebestuur aan de Koningin werden voorgesteld. Daar heerschte binnen in deze oude zalen, welke eeuwen hebben gekend, een serene stilte. Men durfde bijna niet te spreken om de sfeer van deze plaats niet te storen. Maar indruk wekkend was het oogenblik, toen de Koningin vergezeld van Koning Leopold deze zaal bin nentrad en daar werd toegesproken door den burgemeester van Brussel, minister van Staat, Max. Om ongeveer kwart over elf begaf Koningin Wilhelmina zich, vergezeld van den Koning der Belgen, naar het Stadhuis. De open Ca lèche was a la Daumont bespannen en even als gisteren fungeerden de cavaleristen in hun rijke uniformen als eere-escorte. In het gevolg van Hare Majesteit bevonden zich de minis ter van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, en de gezant der Nederlanden en ba ronesse van Harinxma thoe Slooten. Het leek bij deze gelegenheid wel of geheel Brussel deze dagen vrij heeft, want in onge kende aantallen dromden de menschen langs de route, welke de koninklijke stoet vandaag zou nemen. Via de Paleizenplaats reden de rijtuigen on der frenetieke toejuichingen van de menschen- massa naar de Koningsplaats. Daarna leidde de route langs den Berg van 't Hof, Raven- stein, Kanselarijstraat, Sinter-Goedeleplein en -straat, Bergstraat, Heuvelstraat, om zoo op de Groote Markt te komen, waar hedenmorgen het middelpunt der ceremoniën was gelegen. Toespraak burgemeester Max. Aan de toespraak, die burgemeester Max ge houden heeft is het volgende ontleend: Het is de tweede maal dat mij de eer te beurt valt Uwe Majesteit in dit aloude stadhuis te ver welkomen^ Reeds op 27 Juli 1911 had ik dit ongemeen voorrecht in een onvergetelijke omstandigheid. Zeven en twintig jaar te voren, in mijne kin derjaren, was ik, van op het balcon van ons stedelijk paleis, getuige van het geestdriftig ont haal dat op de Groote Markt, vanwege de be volking van Brussel, Koning Willem de Derde en Koningin Emma ten deel viel. De ontroerende herinnering aan deze luister rijke dagen zal nooit uit mijn geheugen worden gewischt. De gevoelens welke toen zoo krachtig tot uiting kwamen, worden thans met een nog hartelijker ontboezeming bevestigd. Het is omdat wij nooit beter dan thans de diepe oorzaak hebben gevoeld van de banden welke onze beide naties vereenigen, naties die zoo dicht naast elkaar staan door him gemeen- schappelijken oorsprong en door zooveel ge- schiedkundige verwantschappen, FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem is uitgesproken op Dinsdag 23 Mei 1939 het faillissement van J. Nukoop, schilder, wonende te Badhoevedorp, gemeente Haarlem mermeer, Reigerstraat 33. Curator Mr. J. H. Meyer te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. J. Stuiver, veehou der, vroeger wonende te Noordwolde, thans te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, Kerkhoflaan 29. Curator Mr. A. G. H.H. Roef- fen te Aalsmeer. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van: A. van Zadel H. Jzn. vroeger wonende te Wijk aan Duin, thans te Koog aan de Zaan. Curator Mr. Deenik te Haarlem. Engelsch schip door Japanschen torpedojager aangehouden. HONGKONG, 24 Mei. Een Engelsch- Japansch-incident aan de Zuid-Chinee- sche kust werpt een veelbeteekend licht op de situatie aldaar, die zich opnieuw heeft verscherpt. Vijf mijl vóór het eiland Waglan is het En- gelsche stoomschip „Ranpura", metende 16000 ton, door een Japanschen torpedojager aange houden. De commandant, eenige officieren en matrozen begaven zich aan boord van het En- gelsche schip, doch toen de Engelsche torpedo jagers „Duches" en „Defender" in zicht kwamen, verlieten zij het schip en voer de Japansche oor logsbodem verder. Passagiers van de „Ranpura" hebben medege deeld dat de Japansche torpedojager het sein tot stoppen gaf en daarop twee schoten loste, niet tegenstaande de „Ranpura" onmiddellijk gevolg aan genoemd bevel had gegeven. Officieren en matrozen begaven zich vervolgens aan boord en vroegen het logboek te zien, hetgeen kapitein Parfitt weigerde. Tegelijkertijd vroeg hij aan Hongkong per radio om assistentie. De Japanners bleven 20 minuten aan boord, totdat de Britsche torpedojagers arriveerden. Men verwacht dat de Britsche marine scherp tegen deze actie zal protesteeren. Tot nu toe hebben de Japanners geen enkele verklaring voor hun optreden gegeven. Moge lijkerwijze staat dit geval in verband met de be richten uit Sjanghai, volgens welke de Japan ners de blokkade tegen buitenlandsche scheep vaart zouden hebben ingesteld. Elk buiten- landsch schip, dat bij de Chineesche kust vaart, zal door de Japansche marine onderzocht en vastgehouden worden, tenzij genoemde schepen in het bezit zullen zijn van een bijzondere ver gunning. Ook wat het ontruimen der internationale con cessies te Koelangsoe betreft is er geen overeen komst tusschen Engeland, Frankrijk, Amerika en Japan bereikt. Een conferentie van 2 uur aan boord van den Britschen kruiser „Birmingham" leverde geen resultaat op, althans dit wordt uit betrouwbare bronnen vernomen. (United Press). HET BRITSCHE MUSEUM WORDT BEWAAKT LONDEN, 24 Mei (Havas). Het Britsche Museum te onder bewaking gesteld, daar de directeur een dreigbrief, afkomstig van leden van het „Iersche Republikeinsche Leger", heeft ontvangen. Oude man aan kolendamp vergiftiging overleden. 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. In den och tend van 29 April werd in het Visschershof te Scheveningen de 74-jarige G. B. bewusteloos in bed aangetroffen, evenals zijn echtgenoote van denzelfden leeftijd, bedwelmd door kolen damp van de kachel, waarvan de schuif vrij wel gesloten was. Beiden werden naar het Roode Kruis-ziekenhuis overgebracht. Hun toestand was toen redelijk. Nadat echter op 6 Mei de man was overleden, is gisteren ook de de vrouw aan de vergiftiging bezweken. Nieuwe Deensclie Grondwet bij volksstemming verworpen. KOPENHAGEN, 24 Mei (Havas). Bij de volksstemming hebben 966.037 personen vóór en 85.401 tegen de nieu we grondwet gestemd. De grondwet is hiermede niet goed gekeurd daar voor aanvaarding 45 pCt. van het kiezerscorps of 978.000 perso nen zouden moeten hebben voorge stemd. Valsclie bankbiljetten in omloop. AMSTERDAM, 24 Mei. De Neder- landsche Bank N.V. te Amsterdam geeft kennis, dat te Groningen en ook in een enkele andere plaats eenige valsche bankbiljetten van 10 van het laatste model zijn voorgekomen. De kenmerken van dit falsificaat zijn de navolgende: Algemeene indruk: bij eenige oplettendheid is de namaak vrij gemakkelijk te herkennen. Voorzijde: de blauwe druk is belangrijk wa ziger en onscherper dan bij de echte biljetten, hetgeen sterk tot uitdrukking komt bij den bovenrand en de woorden „De Nederlandsche Bank". De pet van den „ouden man" is vlak in plaats van geplooid, terwijl de baard on duidelijk is afgedrukt. Achterzijde: de voorgekomen exemplaren dragen de serieaanduiding no. 071529 en den datum 4 April 1938. Verwacht kan worden dat althans eenige verdere exemplaren de zelfde serieaanduiding en datum zullen dra gen, maar voor herkenning mag hierop toch niet uitsluitend worden afgegaan. De rozetten van paarse en groene banden (links en rechts naar den datum) zijn onrustig door de te breede en niet passende witte zoo men tusschen het paars en het groen. De letters van de strafbepaling zijn sterk geschonden en ten deele onleesbaar. Watermerk: op den achterkant is ter plaatse van het witte vak een watermerk-imitatie aangebracht welke aan de achterzijde bezien te sterk naar voren komt en bij doorzicht als een donker beeld verschijnt. Papier: Het papier voelt dik en zacht aan. Indien een dergelijk biljet wordt aangeboden dient daarvan onmiddellijk aan de politie kennis te worden gegeven, zoo mogelijk onder aanwijzing van den aanbieder. foes (kat). Ten tijde der mannen Wa« vL de taal. schaalde ten- Dezen Mruk' derhalve een P?es De lagaJ?>!- die een taaltje S", bestaande ua gelmoes v® Jj"®- „poes" eeÏÏ® «e der het volk land en late, 3 laad in gebrtiï. Broekzakken. Vóór de Kb, dfoeg men zijn L?* een beurs of buff J? een riem om w™ ®au del bevestigd. In deS" eeuw evenwel gS mannen waaria Ongeluk op onbewaakten overweg te Barneveld. BARNEVELD, 24 Mei. Op den onbewaak ten overweg aan den Nijkerkerweg te Barne veld is vanochtend om ongeveer half tien een vrachtauto, bestuurd door- J. W. Klarenbeek uit Barneveld aangereden door een locomotor, komende uit de richting Amersfoort. De wa gen werd op het afgaande spoor gedrongen, doch bleef onbeschadigd. De chauffeur, die geen letsel had gekregen, bleef eenigen tijd versuft in de auto zitten. Plotseling zag hij uit de richting Amsterdam twee aaneengekoppelde locomotieven in snelle vaart naderen. Hij had nog juist den tijd uit de auto te springen en zich langs de spoorlijn in veiligheid te stellen. Onmiddellijk daarop werd zijn auto door de locomotieven totaal versplinterd. Duitsche vliegtuigen boven Poolsck gebied. WARSCHAU, 24 Mei (Havas). Gisteren hebben vier Duitsche vliegtuigen bij Wolsztyn ten zuidoosten van Poznan over Poolsch ge bied gevlogen. Een der toestellen moest lan den. Het was een vliegtuig van Tsjechische constructie, bestuurd door een burger, die ver klaarde op weg naar Erfurt verdwaald te zijn. Hij werd. door de grenswacht gearresteerd, ter wijl het toestel voor een nader onderzoek in werd. genomen. üeel ver in zee is het water net zoo blauw als de blaadjes van de mooiste korenbloem en zoo doorzichtig als het helderste glas. Maar het is heel erg diep, dieper dan de langste ankerketting Beiiken kan, ja, men zou zelfs verscheidene kerktorens op elkaar moeten aeteén om van de oppervlakte tot den bodem fee komen. Op de allerdiepste plek ligt het slot van. den zeekoning. De muren zijn van koraal en de spits toeloopende vensters van zuiver barn steen gemaakt. Het dak wordt door schelpen gevormd, die open en dicht gaan, ai naar gelang het water stroomt. Dat staat prachtig, wamt eüie scheip bevat een pasel, dSe m- osn kroon een sieraad zou zijn. Felle uitslaande brand in de hoofdstad. AMSTERDAM, 24 Mei, Aan de rw-o, Achterburgwal in een der oudste stad^teï van Amsterdam, heelt vanmorgen tamT® sion een felle, uitslaande brand gewcS pension, dat op de tweede verdieping van h perceel 211 is gevestigd en de daarboven gek ve?nMd.rlng We d0OT he' ™r «tóS Het- vuur moet volgens de verklaringen va, de pensiongasten zijn ontstaan in een kamera^ de voorzijde, waar een petroleumstel stond te branden, De bewoner van deze kamer zou het toestel per ongeluk omver hebben gewon», met het gevolg, dat de kamer in een oogwenk m lichte laaie stond en aan blusschen niet meer viel te denken. Voor de pensiongasten beteekende de brand een groote schade, want geen hunner is ver zekerd. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE- LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderenbehalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst RECHTSZAKEN VRAAG: 1. Is een man verplicht de schuld die zijn vrouw vóór het huwelijk heeft gemaakt, te betalen? 2. Zoo ja, kan dan beslag op zijn loon worden gelegd? ANTWOORD: 1. Als hij in gemeenschap van goederen gehuwd is is hij daartoe verplicht. 2. Ja. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Mijn man was werkloos en is nu op geroepen voor den militairen dienst. Ik krijg 1.75 per dag. Mag ik er nu nog bij wei-kent Of wordt wat ik verdien er dan afgetrokken? ANTWOORD: U mag er wel bij werken, maar dan moet u opgave doen bij de afd. Militaire Za ken ten Stadhuize van wat u verdient. Er wordt dan van de 1.75 wat afgetrokken, naar gelang van de omstandigheden. DIVERSEN. VRAAG: 1. Hoeveel van verschillende ingre diënten zijn noodig voor krentebrood? Hoe lang moet het bakken op een 4-pits oliestel? 2. Idem cake. ANTWOORD: 1. 270 gr. tarwebloem. 10 gr. gist, 5 gr. zout, pl.m. 2 dl. lauwe melk, 100 gr. krenten, 75 gr. rozijnen, 50 gr. sucade. In een ge wonen heeten oven moet het brood, nadat het deeg flink uitgerezen is, ongeveer een half uur bakken, 50 gr. tarwebloem (liever nog 125 gr. bloem met 25 gr. maïzena of aardappelmeel), 150 gr. boter, 150 gr. suiker, 2 eieren, 1 theelepel bakpoe der. Cake moet ongeveer een uur in een matig warmen oven bakken. Krentebrood en cake kunnen niet op een oliestel worden gebakken. DIVERSEN VRAAG: 1. Bestaat er een mogelijkheid om kosteloos opgeleid te worden hij de Nationale Iuehtvaartschool of bij het Luchtverdedigings fonds tot gebrevetteerd vlieger? 2. Zoo niet. wat zijn dan de kosten voor e opleiding 3. Dragen bovengenoemde instellingen eenigszins bij in de kosten? 4. Wat zijn de vereischten voor de opleiding. 5. Tot wien moet ik mij wenden om voor opleiding in aanmerking te komen? 6. Neemt'de K. L. M. ook leerllng-mecanicie in dienst? 7. Tot wien moet ik mij daarvoor wenden? 8. Waar moet ik mij wenden om als ger op Soesterberg, de Kooi of de Mok n te komen? 9. Waar is het secretariaat van de Haarlem Jeugd Luchtvaartclub? 10. Bestaat er in Haarlem een Zweefvhegclu ANTWOORD: 1. Dit hangt van de wetens pelijke en practische kennis van den e bende af. Financiëel zwakken worden Luchtverdedigingsfonds gesteund. 2. Zonder steun bedragen de kosten pi.™. 7 per jaar. ook De zeekonmg was al vele jaren lang weduwnaar, wiens huiehou ding door zijn oude moeder bestierd werd. Zij was een zeer ver standige vrouw, maar trotsch op haar adellijke afkomst. Daarom had zij 12 oesters in haar staart, terwijl de andere voorname families er maar 6 hadden. Overigens verdient zfl niets dan lof, speciaal ook omdat afl zooveel hield van haar kleindochters, de zee-prinsesjes. Dit waren 6 mooie kinderen, maar de jongste was 't allermooiste. Haar huid was zoo fijn en doorzichtig als een rozenblaadje en haar oogen net zoo blauw als de zee in de diepte. Maar zij had geen voeten. Haar lichaam eindigde in een visch- sbaart: zij was een zeemeermin, gelijk de anderen, die ook geen voeten hadden. XWordt vervolgd). I. ^Eindexamen c. of felOWer® 5^° Tot het hoofd der Nationale school, Schiphol. 6. Ja, naar behoefte. 7. Tot den directeur der K.L.M., Schip»i 8. Tot den commandant van het v Soesterberg (cq. De Kooi of De Mok). 0. J. D. Cremerlaan 46, Santpoort. 10. Neen. «.ArtweeÜ VRAAG: Wanneer wordt dit Jaar de P in Haarlem gehouden? ANTWOORD: Van 6 tot 13 Juli.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6