Hl MENU VAN DE WEEK Recept' en K.ORT VERHAAL Vrouwen Nieuwe Uitgaven V..R IJ D A G.. .26 M F, T -1939 Pinksterfeest TESTEREN hefc feest van het stra lende lenteweer, wanneer het voorjaar z'n allerschoonst is, wanneer boomen, °fn en planten hun allerprachtigste frisch gewasschen, hebben *«3rfcpn wanneer een streelend koeltje aanSe, tó hevige warmte komt verdrijven. eeö iliipn de meesten van ons zich Pink- Z0°n voor- Kerstmis brengt vaak slecht 6 pn hoewel wij altijd hopen op een „tra- weer:JpiP witte Kerst" is dat heelemaal niet traditioneel, of het moest op de plaatjes 200 mant het is maar bij uitzondering zoo. ^n'hpn kennen wij ook bijna steeds met P tniur weer, en zooals wij het dit jaar u 'a hpbben in de Paaschdagen, voelen wij f?^ipmaal als een ongelooflijk meevallertje. Lar Pinksteren ja, dat moet mooi, stra- w weer meebrengen, dat hoort er nu een- bii niets is zoo teleurstellend als een maïfTende pinksteren. We hebben immers innen allemaal al klaar, en die zijn onfcteld on veel buiten zijn, of we nu onzen in den tuin willen doorbrengen of dat we fietstocht gaan maken, of we nu op reis n of een middag aan het strand gaan Keren, allemaal hopen wij op mooi voorjaars- Wvn toch hoe uithuizig onze plannen mkschien ook zijn, hoe vroeg wij misschien T™ nad gaan, hoe druk onze Pinksterdagen misschien ook zijn bezet, hoeveel heerlijk S rh gezond en opgewekt genoegen wij ons misschien ook van die dagen voorstellen Sis 't goed, dat wij ons bij al die oppervlak ke met bezinnen op de Pinkstergedachte, op St ware geluk dat door de uitstorting van den heiligen geest voor de menschen is weg- Angstig-versch in het geheugen liggen ons no* de spannende Paaschdagen met hun on- verwacht-prachtige voorjaarsweer, waarvan iedereen genieten kon maar die een som beren gloed kregen, een zwaren druk dooi den gespannen internationalen toestand. Hoe duidelijk bleek toen opnieuw dat stralende voorjaars-Paaschdagen alleen niet voldoende ziin om een feest onbezorgd en vol vroolijk- vjid te vieren, maar dat er grooter vertrou wen, meer uitzicht op een onwankelbare trouw noodig zijn om ons innerlijke vrede te schen ken, dan alleen mooi weer, vacantiedagen en wat'geld in de portemonnaie. Bezint u daarom op de Pinkstergedachte en voedt het vertrouwen daarmee in de toekomst, niemand kan het zoo druk hebben, of zij heeft wel even tijd om tot zichzelf te komen. Krijgt u het huis vol logé's, laat ze dan maar eens even hun eigen genoegen zoe ken, zij zullen u er zelfs nog dankbaar voor ziin ook. Moet uw hulp vrijaf hebben met Pinksteren en heeft u daardoor de handen vol met uw drukke gezin? Laat de kinderen dan maar eens ever. aan hun lot over, dan moeten zij maar leeren om niet voor alles moeder bij de hand te hebben. Gaat u al vroeg in den morgen, of mis schien Zaterdag al, er op uit, en komt u pas laat op Tweeden Pinksterdag thuis? Zelfs in een hotelkamer kan men wel eens even tot zichzelf komen, en zelfs wanneer wij een groo- ten fietstocht op het programma hebben staan, behoeft er toch niet den heelen dag domweg doorgereden te worden, zonder dat men eens ontspannend op z'n rug in de vrije natuur kan liggen. Brengt u uw dag door op het water of .langs den grooten weg, in de duinen of langs de stille boschpaadjes, op een klein balcon- - netje,'het eenige „buiten" dat uw. woning heeft, of in een mooien bloementuin, bedenk dat er altijd gelegenheid is om den inner- lijken vrede te beleven, waar u ook bent, wat u ook doet. En denk dan niet: dat is alleen maar good voor anderen, die gewend zijn, de christe lijke feestdagen op de traditioneele manier te vieren, dat kan ik toch niet beleven. Want dat is niet waar, iedereen kan dit alles in zich opnemen en ondergaan, als wij ons er maar voor willen openstellen. En dan is Pinksteren niet maar alleen zoo'n paar vrije dagen, die we zoo feestelijk mogelijk willen doorbrengen maar dan is het een echt Pinksterfeest het Pinksterfeest van 1939 met de spanningen op den achtergrond en het geluk in ons gemoed. KOOLZUUR ALS CONSERVEERINGS- MlüDEL. De vaste regels voor het conserveeren van levensmiddelen zijn altijd geweest: koel bewa ren, dooden der bacteriën door hitte en dan van de lucht afsluiten. In den laatsten tijd is een nieuwe factor hierbij gekomen, nl. het koolzuur. In vele groote steden in het buitenland, waar gedurende de wintermaanden volop versch fruit vleesch en visch wordt gevraagd, is het aan de koolzuur-conserveeringsmethode te danken, dat deze voorziening mogelijk is. Onderzoekers heb ben nl, uitgemaakt, dat levensmiddelen, die door koude lucht versch gehouden werden, nog veel langer goed blijven, indien ze in sterk koolzuur houdende lucht worden bewaard. Sommige fruit- i°°4 n k,v' blijven onder deze behandeling V/2 kast. Bederven van fruit geschiedt nl. niet alleen tot 3 maal zoo lang versch als in de gewone ijs- uoor de inwerking van bacteriën, maar vooral floor het voortgezette rijpingsproces. Dit nu wordt in sterk koolzuurhoudende lucht zeer aan- erkelijk vertraagd. Het is bewezen, dat tijdens mt proces de gassen, die'rijpende vruchten-in de lucht uitstooten, ook andere vruchten aantas- tem Dit besmettingsproces" is in sterk kool zuurhoudende lucht lang zoo gevaarlijk niet. JK8* in lucht met 10 pet. koolzuur bel zoo lang goed; bij visch wordt in een at- Pet- koolzuur het bederf tot op 9n n (-1 li?perkt- Eieren behouden bij 15 tot pet. koolzuur veel beter hun speciaal aroma. Wie breit er mee? Zondag: Kalfshersenen in schelpen Biefstuk Peulen Aardappelen Koffiepudding met. vanillesaus Maandag: Kerrysoep Roastbeaf Andijvie Aardappelen Rabarber Dinsdag Schotel van bloem kool met ham en kaassaus. Aardappelen Beschuit met, bessensapsaus Woensdag: Gepaneerde kalfs- lappen Spinazie Aardappelen Broodpudding met. citroensaus Donderdag: Runderrolletjes Gestoofde sla Aardappelen Schuim-omelet Vrijdag: Schotel van hard gekookte eieren met. aardappelpuree Kropsla Botersaus Rijstebrij Zaterdag: Macaroni met witte saus en kleine gehakt-balletjes Flensjes met gember VEGETARISCHE MAALTIJDEN. 1. Spinaziekoekjes met kaas Pommes frites Kropsla Griesmeelschotel 2. Gekookte eieren Slierasperges Gesmolten boter Aardappelen Rijstpudding met gestoofde kersen 3. Aspergesoep Gestoofde sla in vuur vasten schotel met bruine boter Aardappelen Gort met pruimen 4. Groentesoep Rijst met gestoofde tomaten Pannekoeken. kui5ie tips voor de huisvrouw. Aardappels ftlv aUeen een goed voedsel, maar kunnen bruikt V°°r anc^ere doeleinden worden ge- stpw^ar kookwater in een flesch, het is uit- fferoi ^schikt om vlekken van uw keuken- gerei te verwijderen. Koperen handvatten, wor)u,enz'' boeven b.v. lang niet zoo vaak te flinV a.2e?.oetst> als we ze van tijd tot tijd eens aardappel^7013 me^ een door bidden gesneden En uw pannen blijven van ketelsteen, als u er gere- «Welen in kookt! houdt «-♦ j Frissche bloemen ®ePSewo^mdSel^PaSSing Vm de koot 6en ^e'n ^eP pannetje met water aan voa i/o s*ee.k de stelen van uw bloemen hier 11 y„i Sniid daarna de „gekookte" deelen u-U, ,J~W Vaas met frisch water, waar u een ïi zult aan hebt toegevoegd, verbaasd zijn over het resultaat! Kalfshersenen in schelpen. Benoodigdheden 8 a 10 stuks)Pl.m. 3 ons kalfshersenen, 10 gr. zout per L. water, ui. wortel, peterselie. 2>/s d.L. bouillon, 30 gr. bloem, 30 gr. boter, peterselie, citroensap, pe per, zout. Bereiding: De hersenen tot het bereiden in water zetten, zooveel mogelijk van vliezen en bloedvaten ontdoen, wasschen en opzetten met koud water. Als dit kookt, het water afgieten, de hersenen afspoelen en nu gaar koken in ruim water met zout en een stukje ui, wortel en peterselie. Kooktijd pl.m. 20 minuten. De hersenen in kleine bolkjes snijden. Een saus maken van boter, bloem en bouillon en hierin de hersenen even stoven. Op smaak afmaken met peper, zout, en citroensap en overdoen in beboterde schelpen. Een dim laagje fijn, licht paneermeel er over strooien, een paar kleine klontjes boter er opleggen en de schelpen m den oven goed heet laten worden (pl.m. 10 minuten). Ze opdienen op een schotel, be dekt met een vingerdoekje en garneeren met een takje peterselie. Spinaziekoekjes met kaas. Benoodigdheden: Va pond spinazie, 1 pond gekookte aardappelen, 1 ei, 150 gr. geraspte kaas, zout, peper, noofc( eiwit en paneermeel, frituurvet. Bereiding: De spinazie uitzoeken, wasschen, goed uit laten lekken en door den molen ma len. De gekookte aardappelen eveneens ma len en vermengen met de spinazie, het ge klopte ei, de geraspte kaas en wat peper, noot en zout. Is de massa niet samenhangend genoeg, dan een beschuit of nog wat aardap- pelkruim toevoegen. Van deze massa koekjes vormen, deze, paneeren en in heet frituurvet vlug bruin bakken. Opdienen met pommes frites en kropsla, of tomatensia. De Afspraak. door BEP ANDREAS. ET was een stralende lentemorgen, die Paul Verstraeten naar buiten lokte. Hij was met verlof uit Indië en genoot van het Hollandsche klimaat vol afwisse ling. Hij besloot een flinke wandeling te gaan maken en daarna zijn ouden vriend John van Amstel op te zoeken. In de beste stemming belde hij bij de Van Amstel's aan. Zou hij zijn vriend erg veranderd'vinden? peinsde Paul. John was tijdens Paul's verblijf in Indië getrouwd en naar men zei met een heel knap vrouwtje. Zou hij nu minder ver strooid zijn dan vroeger? Paul herinnerde zich nog tal van grappige gebeurtenissen waartoe de verstrooidheid van John aanleiding had ge geven. Maar John bleek niet veel veranderd te zijn en toonde zich zeer verheugd zijn ouden vriend terug te zien. Gedoken in diepe clubfauteuils zaten zij al spoedig oude herinneringen op te halen. Tenslotte kon Paul zijn nieuwsgierig heid niet meer bedwingen. „Ben je nog altijd zoo verstrooid, John?" „Ja zeker, dat is nog steeds een van de euvels waaronder ik gebukt ga", bekende John lachend. „Ik zal je daar eens een sterk staaltje van vertellen. Het is nu al weer jaren geleden, lang voor dat ik getrouwd was en ik Mary nog maar nau welijks kende. We hadden afgesproken elkaar 's avonds in het Vondelpark te ontmoeten. Je weet vanouds dat ik nogal romantisch ben aangelegd. Daarom stelde ik me dus veel van deze ontmoeting voor. En natuurlijk, verliefd als je dan bent, was ik al lang voor den afge sproken tijd aanwezig. Wat duurt de tijd lang, als je op iemand wacht! Eindelijk was het dan acht uur geworden, maar wie er verscheen, Mary niet. Nu ja, ik zou een beetje geduld moe ten hebben, want ze kon zich natuurlijk best iets verlaat hebben. Je weet het, vrouwen zijn bijna altijd te laat. Het werd echter kwart over acht, half negen, en nog steeds kwam het meisje mijner droomen niet opdagen. Ik had al eens een gesprek aangeknoopt met een een zamen wandelaar om op die manier wat af leiding te zoeken. Maar die had natuurlijk al gauw door, dat ik op een meisje wachtte en keek me af en toe eens meewarig aan. Op die punten zijn mannen nogal solidair. Dat maak te me tenslotte nog veel kregeliger en de man kon geen woord meer uit me krijgen. En eindelijk, toen ze om negen uur nog niet was verschenen, gaf ik den moed op en besloot maar naar huis te gaan. Intusschen was mijn stemming er natuur lijk allesbehalve op verbeterd en ik nam me dan ook voor Mary een woedenden brief te schrijven en haar meteen te laten weten, dat het tusschen ons vérder maar uit moest zijn. Zoo gauw ik op^nijn kamer was, begon ik haar tè schrijven eh ik deed dit verre 'van vriendelijke epistel nog dienzelfden avond op de bus. Natuurlijk volgde er toen een vrijwel slapeilooze nacht en ik werd heen en weer ge slingerd tusschen de meest tegenstrijdige ge voelens. Nu eens vond ik mezelf een geweldig flinke kerel, dat ik 'Mary zoo flink de waar heid had gezegd, dan weer maakte ik mijzelf de heftigste verwijten, omdat ik haar zoo'n onhebbelijken brief had geschreven. Den volgenden morgen kwam ik met bar stende hoofdpijn op kantoor, als gevolg van den slapeloozen nacht. Gelukkig belde Mary mij op en feitelijk was ik al weer verteederd toen ik haar stem hoorde. Maar je zult kun nen begrijpen dat ik me niet bepaald prettig voelde, toen ze heel kalm alleen maar vroeg: „Zeg John, ik heb je brief ontvangen: ik begreep er eerst niets van maarneb je er heelemaal niet aan gedacht dat we voor Dón- derdag een afspraak hadden gemaakt en vol gens mij was het gisteren Woensdag!" ANECDOTES OVER ZANGERESSEN. Van de beroemde coloratuurzangeres Catha- rina Gabrielle wordt verteld, dat ze de mooi ste stem van de 18e eeuw had. De zangeres was een Napolitaansche en de koning van Sicilië beschouwde haar, toen zij eens een tijdlang te Napels vertoefde, als zijn onderdaan, die zijn bevelen moest gehoor zamen. Door een adjudant liet hij haar opdragen, op 'n feest ten hove te verschijnen en gasten „met haar liederen te vermaken". Catharina was woedend! Ze verscheen inderdaad, maar zong met opzet slecht. De koning ontstak hierover zoozeer in toorn, dat hij met de ge vangenis dreigde, als zij niet beter haar best deed. Catharina Gabrielle was echter voor geen kleintje vervaard. Ze nam den vorst van het hoofd tot de voeten op en antwoordde zoo luid, dat de heele zaal het hooren kon „Majesteit, ik ben Catharina Gabrielle. Mij kunt u wel aan het huilen, maar niet aan het zingen maken!" Toen de werldvermaarde zangeres Adeline Patti in het huwelijk trad met graaf Rossi, wekte dit in de salons van het derde keizer rijk groote opschudding. De upper ten van het hof van Napoleon in wilde de zangeres niet als gelijkwaardig erkennen en men mompelde iets over „boy cotten". Toen het echtpaar echter van de huwe lijksreis terugkwam, ontving de geheele elite een kaart met de woorden: ..Graaf en Gravin Rossi noodigen u uit. bij de inwijding van hun huis tegenwoordig te willen zijn". En daaronder met kleine lettertjes: „Mevrouw Adeline Patti zal zingen". Niemand dacht erover, weg te blijven! ONZE LANGE KINDEREN. 't Lijdt geen twijfel, dat het menschengeslacht in de laatste tientallen jaren veel grooter is ge worden. Onze grootouders waren tien tegen één kleiner dan wij. Achttienjarige jongens, die 1.85 M. lang zijn, zijn volstrekt geen zeldzaamheid meer. Maar onze kinderen groeien ook sneller! Dokters hebben aan de hand van statistieken vastgesteld, dat de kinderen sedert den wereld oorlog veel sneller gegroeid zijn. Meer dan de helft der dertienjarige kinderen in de West- Europeesche landen bereiken een lengte, die voor den oorlog de 15- tot 16-jarigen hadden, 't Verschil is gemiddeld 13 c.M. Dit eigenaardige verschijnsel, dat zoowel bij meisjes als jongens wordt geconstateerd, is on getwijfeld een gevolg van de veel gezondere le venswijze (sport, buitenlucht, fruit- en vitami- nenrijk voedsel). Evenals vroeger zijn er echter nu ook nog al tijd kinderen, die uit hun kracht groeien. Ze schieten plotseling „als een asperge" de lucht in. Dif verschijnsel'is niet zonder gevaar en met zulke kinderen moeten we zeer oppassen. Er komt in deze jaren zooveel nieuws op hen aan stormen, er moet lichamelijk en geestelijk zoo veel worden opgebouwd, dal het licht kan ge beuren, dat ze roofbouw drijven mei him krach- ten. Jongens en. meisjes tot 18 jaar hebben veel slaap noodig. Vergeten we niet, dat het of schoon misschien een hoofd grooter dan wij nog echte kinderen zijn en dat ze ook in dit opzicht niet als volwassenen mogen worden be handeld. Hier is maathouden vereischt! Ook onze meisjes zijn er beter aan toe dan voor den oorlog, 't Hoofdpijnmeisje is wel bijna geheel uit onzen gezichtskring verdwenen en in geheel Europa nemen de vrouwenziekten op verbluffende wijze af. Doch juist in de ontwikkelingsjaren zijn alle sportexcessen buitengewoon gevaarlijk! Een harmonische training van lichaam en geest zij ons doel met onze snel opgroeiende meisjes? aan den opbouw Mevrouw A. E. Talens-Ebbens wijst een weg tot zelfverwerke lijking. Mevr. A. E. TalensEbbens. Vandaag nu de lente volop bloeit in par ken en tuinen neem ik u mee naar Apeldoorn, de woonplaats van mevr. A. E. Talens-Ebbens. Vier. aspecten van vrouwen aan den opbouw mocht ik u laten zien: de dynamisch-strijdende, de met het verstand- ontledende en zoekende, de vrouw die volgt de kreet van 't hart en de vrouw die worstelt in de stilte van het gezins leven. In een groote, lichte kamer, die een sterken indruk geeft van ruimte en helderheid, komt mij mijn gastvrouw tegemoet. En onmiddellijk worden hart en hoofd beide getroffen door deze verschijning: een rijzige gestalte, onberispelijk gekleed, wèlverzorgd, een echte vrouw. Maar ook de harmonisch schouwende mensch die zoo eenvoudig vertelt van haar werk. Hoe bent u er toe gekomen, uw kruistocht- arbeid te beginnen? Ik zou misschien kunnen zeggen: zoo maar, maar dat is geen antwoord. Ik bedoel: de aan leiding was zuiver persoonlijk. Ik had jaren geleden een moeilijken tijd, zoo als ieder die wel in haar leven heeft en wor stelde' om er geestelijk bovenuit te komen. Toen zag ik ook het getob en geworstel van de menschheid, vooral ook de worsteling van de vrouwenziel om boven de verstikkende duister nissen en belemmeringen van deze wereld uit, te grijpen naar vrijheid, waarheid en gerechtig heid. Ik zag die worsteling en ik zag ook den uitweg. Maar deze gansche rijkdom van gedachten, die mij als een genade was gegeven, moest door het verstand heen,- wilde hij voor anderen bevatte lijk worden. Hiervoor had ik geen boeken noo dig en behoefde ik niet in de wereld en bij de menschen in de leer te gaan. Het was eerste- handsch kennis, die ik in rust innerlijk verwer ken en doorgeven moest. Zoo schreef ik allereerst in 1926 een boekje; getiteld „De opvoeding onzer meisjes in verband met de toekomstige taak der vrouw". En daar na verscheen in 193Ö mijn „Moderne Vrouwen kruistocht". In dit boek, dat veel weerklank heeft gevonden, stelde ik mij ten doel, de we gen aan te geven, waarlangs zich de geestelijke ontwaking, de innerlijke zelfontwikkeling der vrouw zal moeten voltrekken. Ik zag hoe de vrouw in voorbije tijden, in onbewuste navolging van den man, ongemerkt aan haar eigen en hoogste roeping is voorbij gegaan. Daardoor is onze samenleving in een zijdige mannelijkheid, in materialisme en stof- geloovigheid, in verstandsaanbidding, geestes- vervreemdheid en menschelijke zelfverzekerd heid vastgeloöpen. En daarom wacht de ontred derde en ontwrichte menschheid onbewust op de geestelijke ontwaking der vrouw. U bedoelt op haar geestelijke emancipatie? Juist. De maatschappelijke emancipatie heeft hiervoor de voorwaarden geschapen. Toen werd zij van enkel-vrouw tot een persoonlijk heid, van enkel-huisvrouw tot een maatschap pelijk mensch, waardoor zij thans zoowel huis gezin als maatschappij op specifiek vrouwelijke wijze zal kunnen dienen. Dan zal door den bewusten invloed der vrouw in onze vermannelijkte samenleving het innerlijk contact worden hersteld tusschen het mannelijke en het vrouwelijke levensprincipe. Zien we niet reeds overal het doorbreken van een nieuwen geest, welke zich uitleeft in stroo mingen van opbouw, goeden wil en mensch- heids-dienst? En zijn het niet vooral de vrou wen, die zich in den nood der tijden omtrent haar roeping bezinnen? Mag ik u in dit verband yragen, of u ook Deze week een flatteuze baret. het nieuw-feminisme beschouwt als zulk een opbouwende strooming? Zonder eenigen twijfel. Ik ken Famke per soonlijk en heb groote waardeering voor haar, maar toch kan ik niet geheel met haar mee gaan. Met mevr. Miolée-Riem Vis, de bekende organisatrice van den jaarlijkschen Vrouwen Vredesgang organiseerde ik samen, wat wij noemden, den Vrouwenkruistocht. U kent mis schien wel onze verschillende brochures? Ik ken ze en heb er reeds jaren geleden van genoten. Die brochures, samen met uwe boeken en tijdschriftartikelen brachten mij op de gedachte met u te gaan praten. Kunt u die Kruistochtgedachten in het kort voor mij samenvatten? Zeker, de Vrouwenkruistocht is van mee ning dat de vrouwen in de voorbij tijden niet op haar eigen post in het leven hebben ge staan. Daardoor is eerierzijds een zekere achter stand ontstaan in het huisgezin, en heeft de vrouw anderzijds verzuimd om de maatschap pij met specifiek vrouwelijke waarden te ver rijken. De Vrouwenkruistocht wil thans dit tekort inhalen: lo. Door de maatschappelijke en geestelijke beteekenis van huwelijk en huisgezin te verhoo- gen. 2o. Door den positieven invloed der vrouw in de maatschappij te verhoogen. Ziedaar de Vrouwenkruistocht in een no- tedop. Twee jaar lang heeft de kruistocht openlijk propaganda gevoerd, thans werken zijn geest en gedachten door persoonlijk contact en in stilte verder. De geestelijke ontwaking, de zelfontwikke ling en zelfverwerkelijking der vrouw, zooals de Vrouwenkruistocht dit bedoelt, is vredeswerk bij uitnemendheid. Het zal in onze samenleving evenwicht en dus vrede scheppen tusschen het mannelijke en het vrouwelijke beginsel van den geest der menschheid. waardoor de volmenschelijke geest op aarde zal regeereii. Daarom is de geestelijke emancipatie der vrouw de noodzakelijke voor waarde en het onfeilbare middel voor een blij- venden wereldvrede. Heel rustig en zonder verheffing van stem. maar met een rotsvaste overtuiging klinken deze woorden, die in alle toonaarden over de we reld zingen: de nieuwe mensch wordt geboren. De rustige, stille vrouw tegenover mij is er an overtuigd, dat een nieuwe aarde zal op staan uit de verwarring en de duisternis, dat een nieuw tijdperk zal aanbreken, waarin de geest zal regeeren over de stof. En haar stem is wel een zeer zuiver geluid in het koor, dat de toekomst tegenklinkt. R. DE RUIJTER-v. d. FEER. Van een lezeres ontvingen we het verzoek, een patroon te geven voor een gebreide baret. Hieraan.voldoen we gaarne, want.alle modes t,en spijt blijft de baret zich handhaven. Altijd weer duikt zij op en weet zij te flatteeren, zij het dan eenigszins aangepast wat kleur en model betreft. Voor dezen zomer dragen we onze baret bij voorkeur in hemelsblauw, roze of zachtgeel en daar we bij het afgebeelde modelletje nóg een kleur moeten kiezen als garneering, zal deze bij de eerste kleur bijv. wijn of lakrood, diep blauw of bijv. wit bij de twee overigen zijn. Ongeveer 50 gram wol hebben we noodig plus een eindje leerbies; wellicht hebben we van bei de materialen nog restjes liggen en het is nu een prachtige gelegenheid deze op te maken. Om ieder in de gelegenheid te stellen dit mo delletje te maken, hebben we ons niet gehouden aan een bepaald materiaal, doch de handleiding voor alle soorten wol (en ook zijde of breikatoen) geschikt gemaakt. Op naalden, passend bij ons materiaal, zetten we 20 st. op en breien deze in heen en weer- gaande toeren gewoon recht. Hebben we hierin een stukje, dan trekken we de naald eruit en meten, hoe breed de 20 st. geworden zijn, het geen we noteeren. De eerste steen is nu gelegd, want de basis voor ons werkje hebben we op deze manier gevonden. De baret wordt begonnen met het breien van een groote cirkel, waaraan dan later de rand, die op het hoofd moet aan sluiten, wordt gebreid. We meten nu even, hoe groot we de cirkel wenschen door de centimeter dwars over het hoofd te leggen. We hebben dan de middellijn en hiervan moeten we nu de helft van het aantal centimeters deelen door het aan tal centimeters van ons lapje van 20 st. De uit komst vermenigvuldigen we met 20 en zetten dit aantal st. op. Het breiwerk kan nu beginnen: het opgezette aantal steken moet nu rond gebreid worden, waarvoor we steeds 17 st. noodig hebben die daarbij recht gebreid worden, dus zonder motief. Onze baret op de foto heeft een motief van 3 recht 3 averecht, dat na elke 2 nld. naar de buitenzijde van de cirkel verspringt. De gerstekorrel is ook een erg aardig motief, terwijl het ook een mooi resultaat geeft om steeds gaat jes in dit gedeelte te breien. Na dit inleidinkje dan het recept voor de le nld.: de naald uit- brienen in het motief tot op 17 st. na, deze recht breien. De 2e nld.: eerste 17 st. recht, de naald uitbreien in het motief. De 3e nld. als le, echter laten we de laatste 5 st. op de naald staan en keeren het werk om voor de 4e nld., waarvan we de eerste 12 st. recht breien en de overige weer in het motief. De 5e nld. als le en nu 9 st. laten staan, werk omdraaien cn 8 st. recht breien, de overigen weer in het motief. De 7e nld. als le en 13 st. laten staan, omdraaien 4 st. recht, verder uitbreien in het motief. Bij de 9e nld. laten we nu alle 17 st. staan, zoodat we in de 10e nld. alleen de steken van het motief te breien hebben. Het breiwerk herhaalt zich op deze wijze steeds van de eerste naald af, zoolang, tot we een mooie platte cirkel hebben gekregen en afgehecht kan worden. De rand kan nu aangebreid worden en hiervoor halen we aan de goede zijde van het werk langs den geheelen buitenomtrek met een breinaald de lusjes op, welke we als steken recht gaan breien. Bij de 12e nld. gekomen wordt op iedere 9 st. één steek weggeminderd door eenvoudig 2 st. samen te breien, hetzelfde her haalt zich bij de 18e nld. op de 8 st. en bij de 22e nld. op de 7 st., waarna wc doorbreien tot we de vereischte breedte hebben gekregen. Na het af kanten persen we het werk onder een vochtigen doek aan de verkeerde zijde op en naaien de baret dicht. Op den verbindingsnaad rijgen we het vroolijke glanzende leerbiesje, dat met een zwierig strikje dichtgeknoopt wordt. Met een draad rijgen we tenslotte de toeren in het midden bij elkaar en leggen hierop aan de verkeerde zijde een stevig knoopje. NORA HAN A. M. Sluyser en Fred. Thomas: Twaalf burgemeesters. Vijfhonderd jaar Amsterdam. Uifc de vele burgemeesters, die Amsterdam bestuurden hebben de schrijvers twaalf krach tige figuren uitgekozen. Het z.ijn: Jacob Brase- man van den Anxter (Middeleeuwen); Joost Buyck Sybransz en Corn Pietersz. Hooft (Zes tiende eeuw); Willem Backer, Coenraad van Beuningen,' Nicolaas Wltsen (Zeventiende eeuw); Pieter Cornells HasseQaer (Achttiende eeuw); Willem Joseph van Brienen van de Groote Lindt, Willem Daniel Cramer, S. A. Ve iling Meinesz (Negentiende eeuw); J. W. C. Teilegen, W. de Vlugt (Twintigste eeuw). De laatste is beschreven door H. Burger. De schrijvers hebben er naar gestreefd van de door hen behandelde figuren een schets te geven in de lijst van den tijd, waarin zij leef den. De lezer krijgt op deze wijze als het ware een overzicht van den ontwikkelingsgang van de hoofdstad. Het boek leert ons tevens hoe elke periode weer haar eigen problemen met zich mee bracht en hoe deze door de respectievelijke stadsbestuurders ter hand wer den genomen. Dit aantrekkelijke en goed verzorgde werk, dat een aantal Interessante portretten en af beeldingen van gebouwen en gebeurtenissen bevat, is een uitgave van Andries Blitz te Am sterdam. Bij de Uitgevers Mij. Edito te Hillegom is verschenen „Zo mooi als zonneschijn", een vre desspel voor de jeugd, bewerkt door W. Blom berg-Zeeman, naar het gelijknamige sprookje van Ida Heijermans. Bij den uitgever J. Philip Kruseman te Den Haag zijn verschenen „Wie doodde Crystal Hatterick?" door Mignon G. Eberhart, „De dwaze wereld", door E. W. Savi, en „Kruit damp" door Jackson Gregory. Zr. G. Schoehuys, verloskundige, schreef een boek over „Kraamverpleging"; het werd uitge geven door de fa. Joh. de Heer en Zn. te Rot terdam. Bij de N.V. Brusse te Rotterdam is versche nen „Meesters der muziek" door De. K. Bernet Kempers,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7