Leonardo da Vinci en zijn machines. Wl ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. De grootste uitvinder van alle eeuwen en de eerste moderne ingenieur. Als voorlooper van onzen mitrailleur vond Leonardo da Vinei een affuit uit, waarop een om zijn as draaibare prisma rust, dat aan elk zijner zijvlakken een groot aantal evenwijdig geplaatste kanonloopjes draagt. Na het afvuren van zoo'n reeks loopjes werd het prisma 120 graden om zijn as gewenteld, waarna de volgende rij vuurmonden, welke nu boven was gekomen, afgevuurd kon worden. m OT eind September wordt in Milaan J een tentoonstelling gehouden waar de beteekenis van Leonardo da Vinei niet alleen als schilder maar ook als bouwkundige en uitvinder tot uit drukking komt. Behalve kunstwerken vindt men daar ook een honderdtal nauwkeurige reconstructies van Leonar do's uitvindingen, waarbij telkens de door den uitvinder in zijn vermaarde handschriften gemaakte omschrijvingen en teekeningen ter vergelijking zijn ge voegd. Opgebouwd uit de materiaalsoorten, welke den uitvinder ten dienste stonden, is het merkwaardige, dat de machines en toestellen zeer goed functionneeren, aldus hun geestelijken vader, die 420 jaar geleden stierf, alle eer aandoende. r ANNEER er sprake is van Leonardo da Vinei, dan pleegt men gewoonlijk onmiddellijk te denken aan een won derlijk veelzijdigen kunstenaar, die tegelijkertijd een meesterlijk schilder, beeld houwer, architect en musicus was, maar die bij het scheppen zijner kunstwerken aan een onverklaarbare, bijna ziekelijke besluiteloos heid leed. Schilderde hij niet jaren en jaren aan het als „de Mona Lisa" bekende vrouwenportret en werkte hij niet zestien jaar lang zoowel aan het Laatste Avondmaal in het klooster Santa Maria delle Grazie als aan het kolossale rui terstandbeeld van Francesco Sforza? Gewoonlijk vergeet men echter zich reken schap te geven van de oorzaak, dat de in het jaar 1452 als zoon van een notaris in het Ita- liaansche plaatsje Vinei geboren Leonardo de meeste zijner kunstwerken slechts langzaam en aarzelend tot stand bracht. Leonardo dan, die met een buitengewonen kunstenaarsaanleg geboren werd, leefde in den aanvang van het als „Renaissance" be kend staande tijdperk, toen de kunst als het ware een algeheele verjongingskuur onder ging en men zich tegelijkertijd met een bijna hartstochtelijken dorst naar kennis op de wetenschappen wierp. De kunstenaar volstond niet meer met het uitbeelden van menschen- en dierenfiguren, alleen afgaande op het uiterlijk; thans wilde hij de weergave der levende schepselen ook geheel in overeenstemming brengen met den anatomischen opbouw van hun lichaam. Van daar dat Leonardo tallooze lijken van men schen en dieren ontleedde, waardoor zijn ken nis der anatomie grooter werd dan van wie zijner tijdgenooten ook. Tevens begon de kunst nauwkeurig rekening te houden met de perspectief, en het was wederom Leonardo, die het verschijnsel der in het verschiet schijnbaar naar elkaar toe- loopende lijnen grondig bestudeerde en zich een degelijke bekendheid met de regelen der perspectief verwierf. Zijn dorst naar kennis werd als het ware steeds grooter: op allerlei gebied deed hij on derzoekingen, observeerde hij markante ver schijnselen en trachtte hij de raadselen dei- Schepping te ontsluieren, waarbij hij zijn waarnemingen, overpeinzingen, invallen en ideeën vastlegde en met teekeningen illus treerde. Geen wonder dat een kunstenaar, die zich voortdurend bezig houdt met anatomische en botanische, scheikundige en geologische, wis kundige, astronomische en nog vele andere studies en proefnemingen, zijn kunstwerken menigmaal slechts met de uiterste moeite en eerst lang na den aanvang voltooien kan. In Leonardo zien wij het uiterst merkwaardige verschijnsel van den geboren kunstenaar, die zich in den loop der jaren steeds meer tot een man van de wetenschap ontwikkelt. En als ware dit nog niet genoeg, zoo heeft de Natuur het gewild dat deze bijzondere man bovendien nog de grootste en vruchtbaarste uitvinder en de eerste moderne ingenieur zou zijnruim vier honderd jaren voor ons huidige tijdperk der techniek! Geen enkel bouwwerk heeft Leonardo ons kunnen nalaten, omdat de dood hem op 67- jarigen leeftijd verraste, toen hij juist een aanvang wilde maken met het systematisch uitwerken zijner in 120 handschriften ver gaarde notities en teekeningen op allerlei ge bied. Maar het zijn deze door hem in spiegel schrift geschreven notities met haar tallooze verduidelijkende teekeningen, die een groot deel van den verbazingwekkenden arbeid, welken het groote genie verricht heeft, voor het nageslacht deden bewaren. Leonardo, de uitvinder, die de natuurwetten, welke hij niet kende, zelf proefondervindelijk ontdekte, was ook op het gebied van uitvin dingen van een ongelooflijke veelzijdigheid. Zijn hijschwerktuigen voor het heffen van zware lasten door middel van gecompliceerde takels waren even zoovele senale vondsten. Oorlogswerktuigen vond hij in menigte uit tanks, een torpedo, ja. zelfs een voorloooer der huidige mitrailleurs, bestaande uit een af fuit, waarop drie rijen van kanonloopen van klein kaliber rustten en die dus snel achter elkaar een groot aantal schoten afvuren kon den. Hoewel de verbrandingsmotor hem uit den aard der zaak nog niet bekend was, constru eerde hij toch een soort automobiel, welke door veeren aangedreven werd en die een als dif ferentieel uitgevoerde tandwieloverbrenging be- Het vraagstuk van den vliegenden mensch hield hem veelvuldig bezig, nadat hij de vogel vlucht en de anatomie van vogels en vleer muizen grondig bestudeerd had. Zoo schiep hij een vliegmachine met op en neer klap pende vleugels, een constructie, die het echter niet tot vliegen kon brengen, aangezien de menschelijke spierkracht ontoereikend was om het gewicht van vliegtuig env mensch in de lucht te heffen. Hierna bestudeerde hij het zweefvliegen en bedacht hij zelfs een soort hélicoptère, een vliegtuig, dat zich door mid del van luchtschroeven, welke in een horizon taal vlak draaien, verheffen moest.. Ais bouwkundige ontwierp hij een stads plan, waarbij de wegen voor het rijverkeer en voor de lastdieren zich op den beganen grond bevonden, terwijl de voetgangers veilig gebruik konden maken van daarboven gelegen wegen, die als viaducten gedacht waren. Door een vernuftig hydraulisch systeem zou men daarbij tevens de rijwegen in een oogwenk door mid del van rivier- of zeewater kunnen schoon- spoelen. Speciaal op het gebied van droog leggings- en waterwerken was Leonardo's vindingrijkheid groot, waarbij hij op bewon derenswaardige wijze gebruik maakte van syphons en sluis werken. Ruim een eeuw voor den Nederlander Lip- pershey en Leonardo's landgenoot Galileo heeft hij reeds den verrekijker bedacht en machines uitgevonden voor het slijpen van holle en bolle lenzen met grooten brandpunts afstand. Het is alsof het genie door een koortsachti- gen scheppingsdrang gedreven werd: van alles vond hij uit"; deze wondermensch der 15de eeuw: vijl- en kapmachines, duikerhelmen, door waterkracht aangedreven luchtcompres- sors en zaagmachines met automatischen houttoevoer .raderbooten, cylinderboormachi- nes, platenwalsen, drukpersen, liften, rollagers, den z.g. Cardanischen ringte veel om op te noemen. Voorlooper der hedendaagsche techniek. OO is dan Leonardo da Vinei ongetwijfeld de grootste uitvinder geweest, die ooit geleefd heeft. Doch daarenboven was deze zoon der 15de eeuw wij schreven het reeds de eerste moderne ingenieur en als zoodanig de voorlooper der hedendaagsche techniek. De techniek is de leer van het aanbrengen van wijzigingen in de Natuur, welke den mensch van nut zijn. Zoo wijzigen wij bijv. den natuurlijken vorm van steenen om ze ge schikt te maken voor onze bouwwerken. Weliswaar wijzigt ook de Natuur zelf door middel van stroomend water, windkracht, enz. de vormen van planten, steenen, enz., doch wij noemen die vormveranderingen niet .technisch", daar zij geen bepaald doel heb ben voor den mensch, gelijk bijv. wel het ge val is bij het tot een balk verzagen van een boomstam, het droogleggen van een moeras of het omzetten van een stuk staal in een mes of in welk werktuig ook. Op overeenkomstige wijze dienen wij ook een scherp onderscheid te maken tusschen „tech niek" en „uitvinding". Over het algemeen ontbreekt aan de tech niek het scheppende element; hetgeen speciaal uitkomt bij machines, welke het arbeidsver mogen van den mensch aanvullen moeten, zooals bijvoorbeeld bij den hefboom, die ons in staat stelt lasten te heffen, welke we met bloote handen niet tillen kunnen. De techniek heeft het scheppende element niet noodig: wij zijn ook dan „technici", wan neer wij een huis of een machine bouwen naar het voorbeeld van een reeds bestaand huis of machine. De techniek vervolmaakt zichzelf langzaam en gestadig door nabootsing, maar zonder de verrassing van „het nieuwe". Wel iswaar kan de ingenieur zelf ook uitvindingen doen, maar men kan een groot ingenieur, een groot technicus zijn, zonder ooit iets te heb ben uitgevonden. Leonardo da Vinei nu was het oertype van den modernen ingenieur, wiens beroep zich dank zij de hulp en de medewerking der we tenschap uit een nederig ambacht tot zijn huidigen vorm ontwikkeld heeft. Ten tijde van Leonardo placht men in Italië in één adem van „bouwkundigen, timmerlie den en ingenieurs" ingegneri te spreken. Dit woord „ingegnere" stamde af van het het Italia ansche woord „ingegno" in de betee- kenis van „samenstel" of „werktuig" en niet in zijn andere beteekenis van „vernuft". De „ingegnere" de ingenieur is dus geen ..vernnfteling" zooals de uitvinder wèl is doch iemand, die iets samenstelt, die een werktuig maakt. Tegenwoordig is hij een we tenschappelijk onderlegd man. die zich op de ctudip rier nractische vraagstukken nr» wh- niseh q-ebied 'oelegt en die dus aan ziiri *«ph- nische kennis tevens een zeker begrip van economie dient te paren. Want het is heden ten dage niet meer voldoende een bouwwerk Doorsnede van den duikerhélm, welke Leonardo da Vinei ruim vier en halve eeuw geleden uitvond. Daaronder ziet men de oplossing van den uitvinder van de buigzame buis voor den luchttoevoer naar den duiker. Op den achtergrond ver grootingen van het handschrift van Leonardo da Vinei, dat op deze vinding betrekking heeft* Hinvelijkszwendelaar veroordeeld. AMSTERDAM, 26 Mei. - Vandaag deelJe rechtbank uitspraak in de zaak tegen verdachte M. J. M„ tegen wien de officier va justitie drie jaar gevangenisstraf nau b eischt wegens oplichting. Verdachte had zich schuldig gemyJMg zgn. „huwelijkszwendel" en vaneenige v bedragen losgekregen onder het mom. o hoewel zelf gehuwd met haar WDe rechtbank veroordeelde E. tofc ^®eJ8né gevangenisstraf met aftrek van voora beide andere verdachten, die verdedigd - door Mr. W. van Everdingen en mr. JOfl. Mathuisen, werden vrijgesproken. te kunnen maken, dat overeind blijft staan, doch het is bovendien zaak in staat te zijn de bouw- of de fabricagekosten zoo laag moge lijk te doen zijn. Leonardo da Vinci was in dit opzicht een waar ingenieur afgezien van het feit, dat hij tevens uitvinder was de eerste moderne ingenieur, al leefde hij dan ook ruim vier honderd jaar geleden. Want meer dan een eeuw voor Galileo maakte hij studies op het gebied van de vastheidsleer en tevens op dat der materiaalkennis, ten einde door middel van een rationeele vormgeving en een juiste aanwending der materiaalsoorten zoo econo misch mogelijk bouwwerken, machines en ge reedschappen tot stand te kunnen brengen. Op de tentoonstelling van het complete levenswerk van Leonardo da Vinei, welke thans tot eind September te Milaan gehouden wordt, heeft men behalve zijn kunstwerken tevens ruim honderd nauwkeurige reconstruc ties van Leonardo's uitvindingen tentoongesteld waarbij telkens de door den uitvinder in zijn vermaarde handschriften gemaakte omschrij vingen en teekeningen gevoegd zijn ter verge lijking. Het merkwaardige dezer grootendeels onder leiding van Ir. Afturo Uccelli uit de materiaal soorten, welke Leonardo ten dienste gestaan hebben, opgebouwde machines en toestellen is, ddt zij zeer goed functionneeren en aldus hun reeds voor 420 jaren gestorven geestelij ken vader alle eer aandoen, de eer, verschul digd aan het genie van den grootsten uitvin der aller tijden, van Leonardo da Vinei, die ook de eerste moderne Ingenieur was. H. H. (Nadruk verboden). Extra-steunregeling voor kost- winners-plaatsvervangers. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden be treffende de steunverleening aan als kostwin ners in de steunregeling opgenomen plaatsver vangers aan onder de wapens geroepen dienst plichtigen. Hieraan is het volgende ontleend. De steunuitkeering aan het gezin van den kostwinner-plaatsvervanger zal op denzelfden grondslag berekend blijven, alsof de kostwin ner als geheel werkloos in het gezin aanwezig ware. Er vindt dus geen aftrek plaats welke dan ook als gevolg van zijn afwezigheid uit het gezin. Dit impliceert, dat de verstrekking van goedkoope levensmiddelen, B-steun en deel neming aan de spaarregeling op dezelfde wijze blijven door loopen als vóór dat de kostwinner als plaatsvervanger optrad. Mocht een gedeeltelijk werklooze als plaats vervanger worden aangewezen, dan kan aan diens gezin, boven wat het zou hebben ontvan gen, als het een geheel werklooze betrof, een bijslag worden uitbetaald, gelijk aan dat deel van het loon, dat in de week van zijn indienst treding bij de bepaling van zijn steunbedrag zou zijn vrijgelaten. Niet als inkomsten van het gezin zal worden beschouwd de normale soldij, die de kostwin ner-plaatsvervanger ontvangt. Deze zal bij de berekening van de steunuitkeering geheel bui ten beschouwing worden gelaten. Wel als inkomsten van het gezin zullen wor den beschouwd: a. een dex-de deel van de militaire jaarwedde van den kostwinner-plaatsvervanger, zoo deze een onderofficiers- of hoogeren rang bekleedt; b. zijn militaire extra-inkomsten, zoo hij een onderofficiers- of hoogeren rang bekleedt, na aftrek van 25 cents per dag, welke hij geniet boven zijn jaarwedde; c. de vergoeding voor inkwartiering, indièn hij bij zijn eigen gezin is ingekwartierd. Deze inkomsten moeten geheel op het steun bedrag in mindering worden gebracht. Britsch-Fransche overeenstemming over drievoudig verbond. PARIJS, 26 Mei (Reuter-A.NJ Tusschen Groot Brittannië en Frank rijk is overeenstemming bereikt over de driemogendhedenovereenkomst met de Sovjet Unie. Bonnet zal vanmiddag den Russi- schen ambassadeur ontvangen en hem de voorwaarden der overeenkomst me- dedeelen. De Britsche ambassadeur te Moskou zal een afschrift dezer voor waarden aan Molotof overhandigen. UITSLAG VERKOOPING. HAARLEM, Vrijdag. Uitslag der verkooping gehouden in het Verkooplokaal Notarishuis op Donderdag avond. Het woonhuis met erf te Bloemendaal aan de Platanenlaan no. 1, groot 2 Aren, 23 Cen tiaren. f 5250. H. Staal qq. Het Huis en erf te Haarlem aan de Een- drachtstraat no. 29, groot 67 Centiaren, f 25Ö0. Een huis en erf gelegen te Haarlem aan de Bloemertsteeg no. 5, groot 67 centiaren, f 1100. H. J. van Goor qq. Een Heerenhuis met tuin gelegen te Haar lem aan de Oranjekade no. 3, groot 1 are, 72 Centiaren, f 4500, T. Bruyn Pzn. Het pakhuis met afzonderlijk opgaande bo venwoning en erf gelegen te Haarlem aan de Scheepmakersdijk no. 51 zwart en rood. groot 32 centiaren, f 1575 D. Koel qq. Een Huis en erf te Haarlem aan de Dr. Schaepmanstraat no. 41, groot 1 are, 7 cen tiaren. f 3510, G. M. Assenderp qq. Een Huis en erf te Haarlem aan de Dr. Schaepmanstraat no. 43, groot 1 are; 7 cen tiaren, f 3500 R. v. d. Wagen. Een Winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Dr. Schaepmanstraat no. 45 zwart en rood, groot 2 aren. 13 centiaren, f 6825. G. M. van Assenderp. Drie huizen en erven te Haarlem aan de Dr. Schhaepmanstraat no. 53, groot 1 are 8 centiaren. Dr. Schaepmanstraat no. 55, groot 1 are 8 centiaren en Dr. Schaepmanstraat no. 57, groot 1 are, 7 centiaren. Gecombineerd f 10655. W. Hoek qq. Een winke.lhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf aan de Kleine Houtstraat no. 39 zwart en rood te Haarlem, groot 1 are, 30 centiaren, f 5520. Opgehouden. Het Heerenhuis met schuur, erf en tuin te Bloemendaal aan de Iepenlaan no. 96, groot 3 aren 80 centiaren, f 7500, J. W. Kleinlein. Een Heerenhuis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning, tuin en erf te Haarlem aan de Nieuwe Gracht no. 86 zwart en rood, groot 2 aren, 32 centiaren, f 8000. J. Slabber qq. Een Huis met erf en tuin te Haarlem aan de Soutmanstraat 31, groot 88 centiaren, f 2775, J. H. Turkenburg qq. Een winkelhuis met bovenwoning te Haarlem aan de Korte Houtstraat no. 2 en een pakhuis met bovenwoning aan de Korte Annastraat no. 1. samen 72 centiaren, f 2375 C. J. J. Jacques qq. Een Huis te Haarlem aan de Gasthuisstraat no. 30, groot 28 centiaren, f 445 W. Treksel. Een Huis en erf te Haarlem aan de Roos- veldstraat no. 58, groot 88 centiaren, f 3325. D. J. Zuurendonk qq. Zeer modern doet deze houtzaagmachine aan, welke door middel van het schoepenrad door waterkracht aangedreven wordt en automatisch het te zagen houtblok naar het zaagblad toevoert. Deze uitvinding van Leonardo da Vinei is de 15de-eeuwsche voorlooper van onze hedendaagsche raamzaagmachines. Spoedige beslissing over het lot van het kabinet-Colijn? Een beschouwing in het anti-revolutionnaire orgaan „De Standaard" over het heengaan van den minister van financiën lijkt een bevesti ging te geven van de meening, dat dr. Oelijn het in feite met zijn partijgenoot mr. De Wilde eens is, en zijn aanblijven slechts beteekent, dat hij nog een laatste poging wil wagen het kabinet terug te krijgen op den weg van een solied financieel beheer, waarvan het door katholiek dringen was afgeweken. Een analyse van de begrootingssituatie voor 1940 en van de te verwachten nieuwe uitgaven leidt het blad tot de conclusie „dat het voor den heer De Wilde ten slotte ging over de nor men voor het financieel beleid, ook al werd de beslissing daaromtrent genomen bij een be paalde concrete aangelegenheid waarbij ze ker gedacht kan worden aan de nieuwe uit gaven voor de bestrijding van de jeugdwerk loosheid en al is deze op zichzelf genomen niet van de allergrootste orde. Zij was echter voor hem in het kader van het geheel en van de tegenwoordige omstan digheden van groote, ja van doorslaande be teekenis. Daarom zijn wij van oordeel, dat het feit, of de feiten, welke tot zijn ontslagaanvra ge hebben geleid, niet kunnen worden geba gatelliseerd, maar wijzen op een zeer ernstig meeningsverschil over een hoogst belangrijke aangelegenheid in den boezem van het kabinet, waarbij dit zich een gedragslijn koos, welke voor den minister van Financiën geen andere keuze liet". Men heeft de vraag gesteld: moet, nu de mi nister van Financiën alleen is weggegaan, wor den aangenomen, dat hij voor het door hem voorgestane beleid geen medestanders meer vond? Moet met name worden aangenomen, dat dr. Colijn het niet met hem eens was? Al kan op deze vragen, bij gebrek aan be trouwbare gegevens thans geen afdoend ant woord worden gegeven, voor een bevestigende beantwoording daarvan zijn o.i. geen gronden aanwezig. Uit het feit, dat de minister van Financiën alleen ontslag heeft gevraagd, kan niet wor den afgeleid, dat hij alleen stond in het kabi net. Verschillende factoren kunnen hebben veroorzaakt, dat ambtgenooten, die het met hem eens waren, hun portefeuilles niet, of nog niet ter beschikking hebben gesteld. Het regeerlngscommuniqué deelt mede, dat dr. Colijn als minister van Financiën ad inte rim zal trachten, de taak, welke ook de heer De Wilde zich voor oogen had gesteld, te ver vullen. Dit kan beteekenen, dat hij die taak op een andere wijze dan de heer De Wilde meent te moeten en te kunnen vervullen, maar net kan ook beteekenen, dat hij het met hem za kelijk eens was en Is, maar op dat .0°oennns nog geen genoegzame reden aanwezig achtte, om ontheffing uit zijn ambt te vragen en van oordeel is dat, alvorens de beslissing omtrent zijn al of niet aanblijven kan vallen, het re sultaat van den thans door hem ondernomen arbeid moet worden afgewacht. Hoe dit ook zij, daaromtrent kan heden geen stellig en positief uitsluitsel worden gegeven. Nadere officieele mededeelingen, of nieuwe ge beurtenissen, zullen ons moeten leeren, noe het precies is en wat uit de slot-alinea vani n regeeringscommuniqué moet worden aigeiao- Zoolang de feiten dit niet in het lichts1tene weigeren wij, gelet op het geheele verleden dr. Colijn, te gelooven aan een hil in zienswijze over het fina^fieeL$ j.- :sschen dr. Colijn en mr. De Wilde, datden atste tot heengaan noopte, en den eerste ;t overnemen van diens taak". ELEGANTE BLOUSE. Deze elegante blouse kan men vervaardiien ran zwarte crepe satin of ander materiaal n. blouse is met overslag gemaakt en sluit' 2 zij. Langs den hals is een kraag die aan 7, overslag doorloopt. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor he eigen figuur. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar Kennemerlaan 42, IJmuiden en Bree- straat 29. Beverwijk.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10