BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES XL i T A Aan allen! A.s. week heb ik vacantie en ter eere van m'n vacantie geef ik jullie voor één keer vrijstelling. De kinderen die mij deze week schreven vinden a.s. Zaterdag, ondanks de schrijf vacantie, tóch een briefje in de rubriek. De visitie-invitaitie blijft voor a.s. week ook achterwege, 'k Wensch allen met familie en eventueele gasten aangename Pinksterdagen toe. Best REPELSTEELTJE. Moest je onder het schrijven steeds aan het a.s. visiteuur denken? 'k Hoop dat het theeuurtje je goed is bevallen en je nu reeds naar een volgende invitatie verlangt. Ben je nog naar de „Luilakmarkt" te Haarlem geweest, of was, bij nader inzien, de wandeling je tóch te ver? A.s. Woensdag heb je schrijf vacantie, maar er staat Zaterdag toch een briefje aan je gericht in de rubriek. Dag Repelsteeltje. Lief GOUDMUILTJE. Zoo komt je hand werk dus keurig van pas. Prettig dat je ook de spreienhanger moogt afmaken. Ook ik vind een zelfgehaakbe sprei meestal mooier dan een gekochte. Dat zal met Pinksteren 'n heele drukte geven, zooveel familie over. Toch ge zellig, vooral als het weer wat meewerkt en men niet alleen op in huis zijn is aange wezen. 'k Wensch je met je huisgenooten en familie recht prettige dagen toe. Dag Goudmuiltje. ij Best GOUDHAARTJE. Meisjelief, ik zou haast medelijden met je krijgen, omdat je meent, dat je, nu je vriendin uit is, geheel alleen bent. En je zus dan, telt zij niet meer mede? Niets voor jou, om voor dag en dauw op te staan ten einde na een fiksche wan deling de luilakbloemenmarkt te bereiken. Jij wilt liever luilak in je bed houden. Gelukkig dat alle menschen en kinderen niet alle de zelfde genoegens er op na houden. Een weinig varatie op het gebied der geneugten is heusch niet kwaad. Dag Goudhaartje. Lief KRULLEK OP JE. Wanneer je weer groene zijde bij me kunt komen halen? Op Maandag 5 Juni des avonds tusschen 6 en 7 uur. Je mag nu het werk tot zoolang even laten rusten. Ja, het weer is met recht mooi deze week geweest, 'k Hoop dat de volgende week ook weer geeft om buiten te kunnen vertoeven. Tot 5 Juni dus. Dag Krullekopje. Best TEEKENAARSTERTJE. Je teeke- ning houd ik te goed. A.s. Week heb je schrijf- vacantie, dus dan maar een week later een werkstuk bijvoegen. Veel nieuws heb je me dit keer niet medegedeeld. Wat doet je zus ook met het sehrijfbloc op school te laten liggen. Vandaag of morgen vergeet ze ook haar neus nog eens. Prettige vacantiedagen en m'n groeten aan je moeder. Dag Teekenaarstertje. Lief BENJAMINNETJE. Wat heb ik nu toch een schitterende teekening van je ont vangen. Je verrast je vriend nu reeds met bloemen? Dat belooft wat voor de toekomst zeg. Hoe maakt de bengel het thans? Ligt hij nog te bed? Het beste met hem. Wil je hem m'n groeten doen? Dag Benjamin. Beste ANEMOON. Je hebt 1.1. Zondag te Santpoort fijn genoten zeg. Het weer was ook zoo bijzonder geschikt voor zoo'n uitje. Met je werk kan je nu weer verder. Als het af is, help ik je na de vacantie weer verder. At heeft zeker met jouw handen geteekend. 'k Vind de teekening werkelijk aardig. Dag Anemoon. Beste WINNETOU. Bij 'gelegenheid wil ik wel eens een stukje over postzegels in de rubriek plaatsen. Waarschijnlijk na de Pink- stervacantie, als ik dan tijd beschikbaar heb. De gegeven som vind ik geschikt om te plaatsen. Andere rubriekertjes kunnen dan ook eens beproeven haar op te lossen. Hoe gaat het toch met Polly? 'k Hoor of zie reeds eenige weken niets meer van hem. Dag Wïnnetou. Lief BERGKONINGINNETJE. Je hebt tot heden 5 cent gespaard. Je bent wel wat achter met sparen, doch de gespaarde bedragen zijn momenteel allemaal verschillend. Tegen den tijd dat we uitgaan vertel ik ieder kind wel hoeveel het moet bijbetalen. Spaar thans maar zooveel als mogelijk is. Des te minder moet je later bijpassen. Je hebt het visite-uur prettig gevonden. Nu maar trouw schrijven dan mag je nog eens komen. Dag Bergkoninginnetje. OPLETTEN NIET ZOO SNEL door W. B.-Z. Niet zoo snel Je komt er wel. Let op de bloemen, De bijtjes, die zoemen, De vogels, die fluiten Zoo mooi is het buiten. Niet zoo snel Je komt er weL Let op de boomen Er is blad aan gekomen, Heestertjes spruiten Zoo mooi is het buiten. Niet zoo snel Je komt er wel. Kikvorschen kwaken,, Vlinders ontwaken; Bloemknoppen ontsluiten Zoo.mooi is het buiten, DE GELUKSVOGEL Hoe Piet uit opschepperij een bekeuring .misliep. Mijn vriend Piet is een échte geluksvogel! Die heeft nu letterlijk nooit pech en alles loopt hem altijd mee. Moet je hooren, wat hem laatst overkwam: Hij was de vorige maand achttien jaar gewor den en had dus onmiddellijk zijn verkeers- diploma gehaald. En in die vier weken, die er sindsdien verloopen waren, had hij kans gezien alle veldwachters van zijn vriendelijk geboorte dorp tegen zich in het harnas te jagen met zijn afgrijselijk woest rijden! Alle oude men schen zaten hoofdschuddend in hun spionne tjes te kijken als hij voorbij stoof en alle kip pen, eenden en kleine kuikentjes sidderden als Piet's claxon in de verte weergalmde. „Je breekt nogeens je nek, jongen!" riepen Piet's tantes. „Och lieve tantes, ik ben nu eenmaal een geluksvogel!" zei Piet. „Wat zul je daaraan doen?" En de geschiedenis gaf hem gelijk. Luister maar: Piet woonde, zooals ik je reeds verteld heb, in een vriendelijk dorp op ongeveer 20 k.m. aftsand van het stadje Vredenburg. Eens op een Zondagmiddag was er in Vre denburg een landbouwtentoonstelling en alles wat auto's had, snorde er heen. Natuurlijk ook de dorpelingen uit Piet's vriendelijk dorpje èn Piet zelf. Kort voor Vredenburg werd de straatweg op nieuw geplaveid en nu had de burgemeester, die wel begreep dat het druk zou loopen met het verkeer, daar vlakbij een bord laten op hangen met de mededeeling: „Opletten! Weg opgebroken. Maximum snelheid voor auto's 8 k.m.". Nu, in werkelijkheid was er absoluut geen gevaar bij en dus letten de meeste autorijders niet op het bord. Ze wisten niet, dat de bur gemeester van Vredenburg niet alleen voor zichtig, maar ook streng was en dat hij dus vlak bij de plaats waar de weg was opgebroken een veldwachter had geposteerd, die elke auto, welke sneller dan 8 k.m. reed, moest opschrij ven. En dus werden alle auto's opgeschreven! Allemaal, behalve die van mijn vriend Piet. Dat kwam zoo: Piet reed dien middag met zijn Best ZANGERESJE. Zijn jullie nl. jij met je klassegenooten, 1.1. Donderdag naar Velsen-Noord, (je schreef abusievelijk Bever wijk) geweest om het modelhuis van de afd. Velsen van dè Ned. Vereeniging voor Lucht bescherming te bezichtigen? Dat vind ik een uitstekend idee. Het is ook een manier om de menschen meer interesse voor de zaak te doen krijgen. De kinderen vertellen thuis wat ze gezien hebben en wekken belangstelling bij de ouders. Hoe was het vanmorgen op de Luilakmarkt te Haarlem? Ben je met een mooie plant thuis gekomen? Dag Zangeresje. Lief BIJDEHANDJE.Jij bent fijn uit geweest zeg en nog wel geheel onver wachts, Wat zal je genoten hebben. L.l. Woensdag mochtje een dag te gast bij mej. K. Kunnen de pretjes wel op? Bovendien heb je speelgerei voor het strand gekregen. Wat een verwennerij. Na 5 Juni wip ik nog wel eens aan om het moois te bewonderen. Dag Bijdehandje. Best CROCUS JE. Verlang je weer naar het oogenblik dat je weer op visite mag ko men? Nu dat zal zoolang niet meer duren. A.S. week vraag ik in verband met m'n vacan tie geen visite. Na 5 Juni ben je weer spoedig aan bod. Tot zoolang dus geduld oefenen. Dag Crocusje. Lief ZONDAGSKIND. Ja, zulke school- uitjes willen er gewoonlijk wel in. Het is iets anders dan de alledaagsche sleur. Ben je ook mede geweest naar het huis in de Corverslaan te Velsen-Noord? Prettige Pinksterdagen. Vooral voorzichtig zijn op de fiets. Dag Zondagskind. Best ZONNESTRAALTJE. Hoe staat het leven? Is het been weer beter zoodat je weer naar hartelust kunt huppelen en springen? Dag Zonnestraaltje. Lief BOODSCHAPSTERTJE. Je hebt een mooi potloodje gekregen. Snoezig om in je taschje te doen. Je hebt dan op de wandeling steeds een potlood bij je. Je handwerken heb ik 1.1. Woensdag bewonderd. Je hebt werkelijk keurig genaaid. Flink zoo. Met het werk van de club kan je voorloopig nog verder heb ik gezien. Na 5 Juni help ik je met de letters Prettige vacantiedagen. Dag Boodschapstertje. Beste allemaal. Hier is een som, die door Winnetou is opgege ven. Li julllie eerstvolgend briefje schrijven jullie de oplossing maar. 'k Ben benieuwd naar de antwoorden. Bereken. 5 soldaten geven acht, 4 kalenderblaadjes trek je af, 4 Vrienden deelen met elkaar 1 Tandarts trekt een wortel, 1 Geit eet de wortel op. Hoeveel blijft er over? Veel groeten van Mej, E. VIJLBRIEF. nichtje Dora naast zich en zat als altijd een beetje op te scheppen. „Kijk nu toch dat malle bord!" riep hij. „Zag je wat er op stond? Acht kilometer! Ze worden hoe langer hoe dwazer. Weet je hoe dat is, acht kilometer?" En toen remde hij keurig en reed in een slakkentempo de opgebroken plaats voorbij. De veldwachter keek hem met welgevallen na. „Eindelijk toch eens een correct autorijder" zei hij bij zichzelf. Een week later hadden alle automobilisten uit het vriendelijke dorpje hun boete te pak ken. Allemaal behalve Piet, die hierover na tuurlijk hevig opschepte! Nu vraag ik je: is Piet een geluksvogel, of niet? KONING KHAMA. Zijn vader was een wreed negervorst, doch hijzelf werd een zegen voor zijn volk! Koning Khama. IN 't hartje van Zuid-Afrika ligt het Engel- sche protectoraat Betsjoeanaland. Eeuwenlang hebben in dit Negeriand de vreeselijkste toestanden geheerscht. De bevolking bestond uit allerlei stammen, waar van de Bamaiigwatostam wel de wildste en de ruwste was. Aan haar hoofd stond een koning, die een absolute macht bezat en voor hem gingen zijn onderdanen zonder een kik te ge ven den dood in. Vreeselijke gevechten, bloe dige offerfeesten, willekeur en mishandeling van hun onderdanen waren bij deze koningen aan de orde van den dag. Waarom ik je al die nare dingen vertel? Wel, omdat één man, een dapper en flink man, die wist wat hij wilde, aan dit alles een eind wist te maken. Die man was Koning Khama, de zoon van den wreeden kafferkoning Sekhome. Hij werd in 1828 geboren, kwam in zijn jeugd in aanraking met de zending en ging op der tigjarigen leeftijd tot 't Christendom over. En toen hij eenmaal Christen was vond hij, dat zijn heéle leven en ook het leven van zijn volk hiervan het stempel moest dragen. Hij was een Christen van de daad, niet een van woorden alleen. Khama was een fiere verschijning, groot, sterk en lenig, de hardste looper en de beste ruiter van zijn stam, de vlugste jager en de dapperste krijgsman. De bewondering van zijn onderdanen voor hem was dan ook grenze loos. In 1872 werd hij tot den troon geroepen en EEN INVUL-RAADSEL 'O In nevensgaande, figuur moet je de volgende 49 letters plaatsen: AAAAABDDDEE EEEEEEEEGGIIKLLLMMN OOOPRRRRRRRRSSTTVVV en wel zoo, dat er 7 woorden ontstaan van de volgende beteekenis: 1 is transport 2 is knap 3 naam van een aartsengel, maar de beide laatste letters omzetten. 4 is specerij 5 is strafbaar 6 is Italiaansch volksvoedsel 7 adellijkè titel. Bovendien vormen de schuine rijen de vol gende woorden: 84 is vuur, 89 vlakte, 410 drank, 910 belooning. De verticale rij 810 is afreis, zijn allereerste daad was, de heidensche offer plechtigheden voor het gedijen van het gewas af te schaffen. Ook andere heidensche gebrui ken als tooverij, slavernij, e.d. schafte hij af en terwijl tot dusverre iedere man in zijn rijk zooveel vrouwen mocht trouwen als hij wilde, gaf hij zelf het goede voorbeeld door slechts één vrouw tot gemalin te nemen. In Khama's land heerschten weldra orde en rust. Als een Engelsche legerafdeeling op marsch binnen de grenzen van zijn gebied haar tenten opsloeg, werden 's nachts geen nachtposten uitgezet. Waar Khama regeerde was dat niet noodig. Als een vader zorgde Khama voor zijn volk. In tijden van hongersnood liet hij overal koren opkoopen en onder de bevolking uitdeelen. En als de menschen in handen van woekeraars waren gevallen en diep in schulden zaten, heeft hij menigmaal zelf de schuld betaald. Tijdens de regeering van Khama begon de Europeesche beschaving tot zijn land door te dringen. Deze bracht veel goeds, doch ook en kele zeer slechte dingen, o.a. de brandewijn. Khama kende het vreeselijke gevaar, waar mee zijn volk werd bedreigd, doch eer hij erop verdacht was hadden zich in zijn hoofdstad niet minder dan 21 blanke drankhandelaars gevestigd. Hij liet de handelaars bij zich komen en ver bood hen kort en goed brandewijn te verkoo- pen en toen ze het stilletjes toch deden, liet hij hen door gewapende mannen over de grens zetten. Hiermee echter was Khama nog niet tevre den. Ook de inlanders waren gewoon een soort bier te bereiden, dat in ontzaglijke hoeveelhe den gedronken werd, zoodat dronkenschap en vechtpartijen dikwijls voorkwamen. Toen Kha ma ook dit kafferbier verbood, ging een storm van verontwaardiging op, doch hij hield voet bij stuk en wist het misbruik geheel uit te roeien. In 1885 werd zijn land door de Engelschen bezet en tot protectoraat verklaard. Khama verzette zich hiertegen niet; hij stelde zijn land onder Britsche bescherming, doch stelde drie voorwaarden: de wetten van het land moesten van kracht blijven, de bodem moest in het bezit van het volk blijven en sterke dran ken mochten niet worden ingevoerd. De Engel schen stemden toe en zoolang Khama leefde werden die voorwaarden gehandhaafd. Khama bereikte een hoogen ouderdom: hij stierf eerst in 1923. In Juni 1925 heeft de Prins van Wales op zijn graf een monument onthuld, waarop behalve zijn naam slechts deze woorden staan: „Gerechtigheid verhoogt een volk". Khama was een held in den vollen zin des woords en hij werd zijn volk üot grooten zegen. HET WONDER VAN WOERDEN. Toen de nood op 't hoogst was, was de redding- nabij. 't Was in September van het jaar 1575, dus tijdens den Tachtigjarigen oorlog, die voor ons land zooveel meebracht. Ook voor de bewo ners van het stadje Woerden zag het er don ker uit. Rondom de stad stond overal het land onder water, een troostelooze aanblik voor de menschen, die zich op de wallen bevonden. Heel in de verte verhieven zich de torens van Gouda, een stad, die nog in handen van den Prins van Oranje was. Daar had men op dit oogenblik geen last van den vijand. Maar in Woerden des te meer! Het had de poorten gesloten en de wallen met kanonnen bezet. Schildwachten met geladen vuurroer bewogen zich regelmatig langs de versterkin gen en spiedden den omtrek af. Want er dreigde groot gevaar. Te midden van het wa ter hadden de Spanjaarden een zevental schansen opgeworpen en hadden daardoor de toegangen tot de stad afgezet. Een paar ver sterkingen lagen zóó dicht bij de muren, dat ze een onmiddellijke bedreiging waren. Gelukkig belette het water den Spanjaar den om de wallen al te dicht te naderen. Trou wens van bestorming had de vijand reeds afgezien. Dat had hem voor Alkmaar en Haarlem te veel soldaten gekost. De eerste stad werd niet voor niets genoemd „het graf der Spanjaarden". Daarom wilden de belegeraars het voor Woerden, net als het vorige jaar bij Leiden, op een andere manier probeeren. Ze pasten de uithongeringsmethode toe. Nu was het maar de vraag, wie het langste zou volhouden, de Spanjaarden of de Woerde naars! Nu en dan kon men kleine roeibootjes zich over het watervlak zien bewegen. Moedige Woerdenaars, die de omgeving op hun duim kenden, waagden zich tusschen de vijande lijke verschansingen door. Soms werden ze be schoten, maar door behendig manoeuvreeren wisten ze meestal achter de belegeraars te komen en zetten dan koers naar Gouda. Daar haalden ze levensmiddelen en de arme uitge hongerde menschen waren weer dolblij, als ze iets te eten kregen. In Mei 1576 werd hun geduld op een zwa re proef gesteld. De vijand was ge waarschuwd, dat er soldaten van den Prins met proviand in aantocht waren ze overvielen het convooi met een groote overmacht en tachtig man werd door den vijand gedood of gevangen genomen, 't Was voor de Woer denaars om er moedeloos bij te worden! Week na week verstreek en de toestand werd al be nauwender Met angst en beven zagen ze het oogenblik naderen, dat al het voelsel opge bruikt zou zijn en ze dus de poorten zouden moeten openen.Maar wat gebeurde? Op zekeren dag stonden tal van mannen, vrouwen en kinderen vol verbazing aan den kant van den Rijn, die door de stad stroomde. Het was of het water van visch wemelde. Vooral groote snoeken zwommen aan de oppervlakte. En men hoefde geen moeite te doen om te van gen; met emmers en schepnetten haalde men zooveel visch uit het water, als men maar wilde. Opeens was er eten, de honger kon worden gestild, nieuwe voorraden opgedaan. Toen de nood op het hoogst was gestegen, was er voor Woerden uitkomst gekomen! En ook aan het beleg kwam, op ongedachte wij ze spoedig een einde. Het was op den avond van den 23sten Augustus 1576, dat de belegerden een *ronf* bedrijvigheid in het vijandelijk leger opCf ten. Er waren boden aangekomen en weliE voeren de bootjes van de eene schans naar 2 andere. En den volgenden morgen Wa' 5! vreugde groot in Woerden, want er was Spanjaard meer te zien! Wat was er gebeS Overal in het land waren de Spaansche ttw pen beginnen te muiten. Ze verlieten hun garnizoen, kozen zich eigen bevelhebbers pn trokken naar de Zuidelijke Nederlanden De troepen, waarop de regeering nog kon steu nen, moesten worden verzameld en zoo was dan voor Woerden ook het bevel gekomen 't beleg op te breken. Groot waren de vreugde en de dankbaarheid in het stadje! En kort na het ontzet verscheen een lied, dat nog lange jaren nadien ou 23 Augustus door de Woerdenaars werd gezon gen. Het luidde: Wij moghen alle Godt wel loven, Die Heere ghebenedijt, Den oppersten Coninck van hier boven, Die nu Woerden heeft bevrijt. Hij heeft er die bloethonden afghewent Die daer voor hebben ghelegen Bij een jaar in seven schantsen ront. EEN AAP ALS LEVENSREDDER. Toen kardinaal Saldiani tengevolge van een ernstige keelontsteking, die hem het spreken belette, op sterven lag, moest hij het aanzien dat zijn bedienden kalmpjes zijn kamer begon nen leeg te plunderen. Hij bezat echter een groote aap, die op de gedachte kwam, den hoed van den kardinaal op te zetten, zijn degen te grijpen en daarmee woest op de roovers in te slaan. Toen hij dit zag, moest de kardinaal zoo lachen, dat het boosaardige gezwel in zijn keel barstte en hij weer genas. Hij gooide zijn bedienden de deur uit en be handelde zijn aap voortaan als zijn levensred der en vriend. EIGENAARDIG GESCHENK. Frans I van Frankrijk ontving eens van den Paus de mededeeling dat deze hem Constan- tinopel had geschonken. Het moest echter eerst nog op de Turken worden veroverd. Toen liet Frans hem antwoorden dat hij voor het geschenk moest bedanken, omdat hij he laas geen kamer in zijn paleis had, die groot genoeg was om het te bergen. P den tijd waarop nu ons Pinksterfeest valt vierden onze heidensche voor ouders hun lentefeest. Sedert de in voering van het Christendom in deze streken, denken we bij de viering van het Pink sterfeest niet meer aan den strijd tusschen den scheidenden winter en de aanbrekende lente maar is het een kerkelijk feest geworden. Niet dadelijk; eerst in 305 op de kerkvergadering te Elvira in Spanje werd het Pinksterfeest als een werkelijk kerkelijk feest ingevoerd en in 1094 werd door Paus Urbanus II bepaald, dat er 3 Pinksterdagen zouden zijn. Later is het feest weer tot 2 dagen ingekort. In ons land wordt die 3e Pinksterdag niet meer gevierd of 't mocht zijn dat men dien dag beschouwt als een spe- cialen uitgaansdag, zooals men het vroeger en misschien nu nog wel aan de Zaan deed. Daar trok vroeger jong en oud op dien dag naar de markt in Purmerend. In Luxemburg en wel te Echternach wordt deze derde Pinksterdag nog in eere gehouden. Duizenden uit den verren om trek trekken op dezen dag naar Echternach om daar deel te nemen aan de „Springprocessie Oud en jong, rijk en arm vormen lange rijen van 3 of 4 waarvan de deelnemers zich aan elkaar vasthouden met behulp van den zakdoek. Na het luiden van de oude klok een geschenk van keizer Maximiliaan ter herinnering aan zijn bedevaart naar Echternach zet de stoet zien in beweging. Onder het zingen van een oude me lodie en onder begeleiding van muziek springt de stoet telkens 2 sprongen naar voren om er daarna weer één achterwaarts te doen. vorens de overlevering moet deze eigenaardige bewe ging de strijd voorstellen tusschen den vertres- kenden winter en de komende lente. De voor waar tsche sprongen moeten dan de Lene, achterwaartsche sprong de Winter voorstelie Ook vaandeldragers nemen aan dezen stoei, die soms uit 20.000 man bestaat, deel. volgens een oude kroniek van St. Truien moet 111 een dergelijke springprocessie ook m Maas hebben plaats gevonden. De nouten Maasbrug zou onder het gewicht der menschenmemgte - zweken zijn en 300 deelnemers zouden jammerujs verdronken zijn. Ook in 't Noordhollandsche plaatsje Scherm»- horn heeft men langen tijd een eigenaardig stergebruik gekend. Een jong meisje wer Pinksterbruid gekozen en op een soort oraa^ baar door 4 andere meisjes door het dorp a dragen. De bruid was met allerlei goud- e verwerk, dat door de bevolking voor di graag werd afgestaan omhangen. Zoo voer met zich mee 10 zilveren bellen, 3 zilveren - geltasschen, 25 kettingen. Op een zilveren flwq meldde ze haar komst aan als dit nog was en noodigde haar bewonderaars flink in den buidel te tasten. Van het opgefi de geld werd 's avonds door de jongelui g sier gemaakt. Op dezen feestavond ging soms zeer luidruchtig toe en dat zal ook reden geweest zijn, dat dit Pinkstergebruüc ten slotte ook in Schermerhorn verboden wero, dat het al veel vroeger in andere plaat boden was, o.a. in Amsterdam in loL, huizen in 1646, in Haarlem en in heel Kennem land in 1635. uw In enkele plaatsen o.a. in Schermerho het gebruik tot ver in de 19e eeuw bestatan. bestaan hier en daar nog wel enkele pw? stergebruiken, maar dan van zeer ons aard. Zoo is het in Noord- en Zuidbr woonte dat de boeren hun schuren en naars hun molens versieren met berk Ook dit is een herinnering aan een o maansch gebruik. Bij hen was de ber wijde boom, die aan Freya gewijd wa

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8