CrtP M?^ertgeb0UW: "De Spook KIEST WILLEM VAN DOK tt4ar men niet op gerekend had. nP gemeente aansprakelijk voor '(leel VCin het exploitatie-tekort 'e"i an Bloemendaal-TSoord „F r.E-HEENTE WORDT EIGENARES VAX DEN PROVINCIALEN GROND. vreemd het op de wereld soms kan hlilfct uit het volgende: t ïe woningbouwvereeniging „Bloemen- Tvnnrd" zijn 111 1921 in onze gemeente 42 „n vebouwd, waarvoor een bouwvoor- k verleend door de gemeente en de ïMS de vereeniging in erfpacht is ge- fr0 Knr de provincie Noord-Holland. De ""wier woningen geschiedde, omdat destijds hehoefte bestond aan woningen voor S buiten onze gemeente gelegen Pro- ,17.1 Ziekenhuis. Bij dien bouw was dus ïSmieentebelang betrokken en de volgens «5 vereischte medewerking werd dan ook JLÏh verleend, toen de overtuiging bestond, ft Hie bouw geen financieele gevolgen voor 5 ..lente met zich zou brengen. De Raad ■»fn 1 uit van de veronderstelling en deze S alleszins grond in de gevoerde bespre- vhwen en correspondentie - dat 3/4 deel van ÏÏÏSnloitatietekort door het Rijk zou worden ïïrï en 1/4 deel door de Provincie. Reeds Sïïtó evenwel bleek, dat de Provincie, over- Smstig de letter van het besluit van de provinciale Staten, doch geenszins overeen- komsüg den geest van de gevoerde onderhan- Sen slechts bereid was haar aandeel in S tekort, te dragen, voorzoover het betrof de r-nlnsen die door personeel van het Pro vinciaal Ziekenhuis werden bewoond. Het ge- vol» van dit standpunt was, dat een onge- Mt tekort op de exploitatie der woningen ontstond, dat van jaar tot jaar aangroeide. Eenige pogingen door de woningbouwvereeni- ondernomen om de Staten te bewegen hun standpunt te verlaten, leden schipbreuk en zoo bedroeg op 1 Januari 1939 het ongedekt tekort reeds 7802.81. In Mei 1938 verzocht het Hoofd der afdee lt n Volkshuisvesting ten Departemente van Binnenlandsche Zaken B. en W„ te mogen vernemen, welke maatregelen zij dachten te nemen tot dekking van bovenbedoeld tekort. Dit was de onmiddellijke aanleiding, dat B en W. besloten te trachten de reeds lang hangende kwestie met de Provincie uit den te ruimen en zij zetten dan ook, onder dagteekening van 21 Mei 1938, in een zeer uit voerig schrijven hun standpunt aan Gedepu teerde Staten uiteen en verzochten aan het slot een onderhoud teneinde onder het oog te zien: le. hoe het bestaande tekort ware op te heffen; AGENDA VOOR VELSEN en IJMUIDEN ZATERDAG 27 MEI Thalia Theater: „Mannen met Vleugels" en „De pokerspelei' van Wyoming", 8 uur. Rex Theater: „Little Miss Broadway en „Drie "malle invallers",' 8.15' uur. Theater de Pont: „Het wetboek der gestraf ten" en „Het meisje van gisternacht", 8 uur. ZONDAG 28 MEI Thalia Theater: „Mannen met Vleugels" en „De pokerspeler van Wyoming", 8 uur. Rex Theater: „Little Miss Broadway" en „Drie malle invallers", 8.15 uur. Theater de Pont: „Het wetboek der gestraf ten" en „Het meisje van gisternacht", 8 uur. In alle theaters 3 uur matinee. MAANDAG 29 MEI In alle theaters zelfde programma en 3 uur matinée. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 27 MEI Luxor Theater, Breestraat: „De zoon van den Sheik" en .,De ster van het veld", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Gunga Din" en „De loop der tijden", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Kameraden van de straat" en „De muzikale parade", 8 uur. ZONDAG 28 MEI Luxor Theater, Breestraat: „De zoon van den Sheik" en „De ster van het veld", 2.307 uur en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Gunga Din" en «De kop der tijden", 2.30—7 uur en 8 uur. W. B, Theater, Peperstraat: „Kameraden van de straat" en „De muzikale parade", 2.307 uur en 8 uur. MAANDAG 29 MEI Luxor Theater, Breestraat: „De zoon van den Sneik" en „De ster van het veld", 2.30—7 uur en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Gunga Din" en «De loop der tijden", 2.30—7 uur en 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Kameraden van ce straat en „De muzikale parade", 2.30—7 uur en 8 uur. DINSDAG 30 MEI Luxor Theater, Breestraat: „De zoon van den oneik en „De ster van het veld", 8 uur. ennemer Theater, Zeestraat: „Gunga Din" en »Ue loop der tijden", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 27 MEI fcïtW? Haarlem'c Dagblad, Groote Hout- li! ii^en*00nsteUing „Vrije Tijd". Theater: ,,'t Zit in de lucht", 2.30, en 9.15 uur. kom^6 ^an]i,be Cinema: „Penny brengt uit- 2 en 8158 uur maan schiJnt in Kentucky" «Jongensstad" geprolongeerd. I en 9.15 uur. "n ea*er: "J® kunt toch niet m 2'30- 7 en 9.15 uur. 230 in? Th®ater: »Nina, het Indianenkind". "0 715 en 9.15 uur. halvr?r\iMufum' Spaarne 16, 11—3 uur, be- pl andags- Toegang vrij. «end SS Dl0rama's: Schotersingel 117a. Ge- jl-5 en ,^rkdag (behalve Vrijdags) van Gpmorm» v, Z°NDAG 28 MEI trfi?2eIJkNTfoncertgebouw: »De Spook. bLZ' de P: H®t Tooneel, 8.15 uur avonds. 00rstellingen des middags en des Gemeentel^A^NDAG 29 MEI BiosÜ H: Het Tooneel, 8.15 uur. avonds, orstellingen des middags en des Groote K^i,DiNSDAG 30 MEI uur. 0rgelbespeling van 8.15 tot 9.15 avono;,°°pvoorstellingen des middags en des «end 'eLkprP^1'31?13'5" Schotersingel 117a. Ge- S-ö en 7—9 ag (behalve Vrijdags) van Pinksterbezoek aan Velserbeek Het laat zich aanzien dat er veel naar Vel serbeek gewandeld zal worden met de Pink sterdagen. Het geboomte is nu ook wel heel mooi. Wanneer men Zondags de stoet men- schen ziet die den overweg bij den Groeneweg passeeren, denkt men vaak dat dit ook koop er s kunnen worden voor de daar gevestigde zaken. Het is toch niet te verwonderen, dat vele men- schen daar iets zien staan in zaken, waar ze precies behoefte aan hadden. Voor de „Macvis", de zaak met de prettige betaling, staan altijd kijkers voor de groote winkelruiten. Deze zaak heeft ook wel bijna alles op huishoudelijk gebied. Wanneer U dan toch met Pinksteren den Groeneweg passeert, moet U zich toch eens de moeite getroosten om een oogenblik voor no. 51 te blijven staan kijken. Daar zult u geen spijt van hebben. (Adv. ingez. Med.) 2e. hoe het ontstaan van ongedekte te korten voor de toekomst ware te voorkomen. B. en W. zagen en zien deze zaak zóó, dat weliswaar de gemeente in rechten geen aan spraken kan doen gelden op het dragen van dit ongedekt tekort door de Provincie, maar dat in moreelen zin de Provincie aansprake lijk moet worden geacht. Na bespreking met een, commissie uit Ge deputeerde Staten heeft clat college zich be reid verklaard aan de Provinciale Staten voor te stellen, om den grond welke tot 1996 aan de Woningbouwvereeniging „Bloemendaal- Noord" in erfpacht is uitgegeven om niet aan de gemeente Velsen in eigendom over te dra gen, waar-tegenover de gemeente aansprakelijk zal worden voor het geheeel tekort op de ex ploitatie, voorzoover dit niet door het Rijk wordt gedragen; de Provincie zal dan elke relatie met de Woningbouwvereeniging ver breken. Na een ampele beschouwing van dit aanbod, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat het aan de Woningbouwvereeniging ver leende bouwvoorschot 30 April 1971 zal zijn afgelost, zoodat nadien geen tekort meer op de exploitatie zal ontstaan, zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat dit voor de ge meentelijk aannemelijk is te achten. B. en W. hebben zich voorgesteld, deze aangelegenheid te regelen met inschakeling van het gemeentelijk grondbedrijf,. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor: hen machtiging te verleenen om met het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland en voor zoover noodig met de Woningbouw vereeniging „Bloemendaal-Noord" een rege ling aan te gaan, waarbij eenerzijds de ge meente het geheele te kort op de exploitatie van de 42 woningen te Santpoort van die vereeniging, voorzoover niet door een Rijks bijdrage gedekt, voor haar rekening neemt en anderzijds de provincie den eigendom van den grond, thans bij de Woningbouwvereeniging in erfpacht, om niet aan de gemeente over draagt; b. den hiervoor bedoelden grond na de eigendomsoverdracht aan de gemeente in het grondbedrijf in te brengen, tegen een bedrag gelijk aan het ongedekt tekort der Woningbouwvereeniging op 1 Mei 1939, ver meerderd met de kosten, welke de gemeente terzake van de aankomst in eigendom van den grond en de regeling der erfpacht moet ma ken; c. hen te machtigen met de Woningbouw vereeniging „Bloemendaal-Noord" een nieuwe overeenkomst van erfpacht aan te gaan, tegen den bestaanden canon. Nieuwe voorgevelrooilijnen voor den Bloemendaalschestraatweg. Bij raadsbesluit van 15 Juli 1924 werden de voorgevelrooilijnen voor enkele wegen zoo danig vastgesteld, dat o.a. de Bloemendaal schestraatweg te Santpoort een breedte zou verkrijgen van 20 M. Gebleken ls, dat dien tengevolge moeilijkheden ontstaan bij het noodzakelijk vernieuwen of veranderen van gebouwen, staande langs de Oostzijde van het gedeelte van genoemden weg, gelegen tusschen de perceelen genummerd 68 en 168 en dit naar het oordeel van B. en W. geheel onnc-odig. Wanneer toch de Van Dalen laan zal zijn doorgetrokken tot de Willem de Zwijgerlaan zal de weg geen doorgaand verkeer meer behceven op te nemen, terwijl voorts het betrokken weggedeelte meer e'n meer het karakter van een winkelstraat be gint te krijgen. Aan de te stellen verkeers- eischen voor een dergelijke straat kan ook worden voldaan bij een mindere breedte tus schen rooilijnen dan 20 M. Rekening houden de met de bestaande behouwing kan naar de meerling van het College van de kruising met de Van Dalenlaan af tot de geprojecteerde Rusburglaan met een breedte van 17.75 M. en van laatstgenoemde straat af tot de Alber- dinek Thijmlaan met een breedte van 19.35 M. worden volstaan. Voor verruiming van het uitzicht zal echter de over het perceel no. 70 getrokken rooilijn eenigszins achterwaarts dienen te worden verlegd. Naar aanleiding van het vorenstaande is een besluit tot wijziging en vaststelling- opnieuw van de Oostelijke voorgevelrooilijn van het genoemde wegdeel, in den zin als boven aangegeven, ontworpen. Dit ontwerp heeft, met een uitvoerige kaart, gedurende dertig dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Van de nederlegging is kennis gegeven in de IJmuider Courant 4n het Dagblad voor IJmuiden, Velsen enz. en bovendien schriftelijk aan de eigenaren en hypotheekhouders van de betrokken eigen dommen. Binnen den bij artikel 10 der Woningwet gestelden termijn is tegen de ontworpen wij ziging bezwaar ingebracht door de N.V. In sulaire Hypothekbank te Amsterdam, als houdster van een op het perceel no. 70, hier boven genoemd, gevestigde hypotheek. Naar haar meening zal de ontworpen rooilijnwijzi ging tot gevolg hebben een belangrijke waar dedaling van genoemd pand, waardoor dit niet meer voldoende dekking zal bieden voor haar vordering. Deze meening kunnen B. en W. niet deelen. Een eventueele herbouw vol gens de ontworpen rooilijn zal h.i. eerder een waardevermeerdering dan een waardevermin dering van het perceel ten gevolge hebben, daar, mede in verband met de wegverbete- ring ter plaatse, in dat geval een winkel huis gesticht kan worden, dat zeer gunstig gelegen zal zijn. B. en W. stellen voor, het bezwaarschrift voor kennisgeving aan te nemen, de ontworpen rooilijnwijziging vast te stellen en daartoe het besluit te nemen, dat in concept bij de stuk ken is gevoegd. Als sommige reuzen leemen voeten hebben wegens te snellen groei als dwergpartijtjes leemen voeten hebben krachtens hun samenstelling, dan ligt de conclusie voor de hand, dat een partij, die tientallen jaren alle stormen heeft doorstaan en nog steeds ongeveer een kwart gedeelte van het Nederlandsche volk achter zich heeft, een voetstuk heeft dat niet van leem is. Brengt uw stem uit op de candidaten van de S. D. A. P. (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe toonzaal van het Gasbedrijf geopend. In tegenwoordigheid wan het ge meentebestuur, verscheidene raads leden en vele genoodigden heeft wet houder W. van Dok Vrijdagmiddag in het perceel Breestraat 112 de nieuwe toonkamer van het Gemeentelijk Gasbedrijf officieel geopend. Daar mede is ons gasbedrijf een machtig propaganda-middel rijker geworden en een belangrijke steutn voor de acquisitie, die zoo intensief wordt be oefend. Onder de aanwezigen waren de raadsleden Kemp—Haan, Rijkens, Steyn, Passchier en Vink en voorts mevr. A. A. Moensv. d. Veen, de heer Surich namens de directie van Hoog ovens en Hijdelaar, secretaris van de Ned. Vereeniging van Gasfabrikanten. Fraaie bloemstukken, o.a. van het personeel van het bedrijf, gaven de keurige toonzaal een nog feestelijker aanzien, dan zij in al haar fris- sche „nieuwheid" reeds had. De directeur van het bedrijf, de heer H. J. de Groot verwijlde in zijn openingswoord in de historie van het bedrijf, dat op 1 Juli 1890 van particulieren in handen der gemeente overging. Historische mijlpalen waren ach' tereenvolgens de aanvang der gemeentelijke exploitatie, de bouw van een nieuwe fabriek in 1900, de aanvang der electriciteitsleverini in 1914, de verbouwing der fabriek in 1921, de stopzetting der eigen gasproductie in 1925, de levering van gas aan buitengemeenten in 1927 en den verkoop van het electriciteits- bedrijf aan het P.E.N. in 1938. Na een periode van opgang daalde de gas productie in 1920 tot 713.000 M3. om na de verbouwing der fabriek wederom te stijgen tot 1.100.000 M3. in 1926. Nog altijd bleken echter de productiekosten veel te hoog te zijn. Met Hoogovens werden de onderhande lingen tot een goed einde gebracht en naaT spreker's meening heeft de gemeente daar van nimmer spijt behoeven te hebben. Toen openden zich voor de gaslevering gunstige- perspectieven. In 1907 moest Beverwijk be danken voor 'n aanvrage om gas te leveren aan Wijkeroog (Velsen-Noord)na de aansluiting bij Hoogovens kon het Bevearwijksche bedrijf gas leveren aan Heemskerk, Wijk aan Duin. Uitgeest en Limmen. Het gashuizennet groeide van 22 K.M in 1926 tot een lengte van 80 K.M. in 1938, terwijl het aantal geplaatste meters in die jaren steeg van 2500 tot 6338. Het verschil in positie van het bedrijf kon volgens den direc teur aldus worden samengevat, dat 30 jaar geleden gas werd gekocht, nu wordt het ver- In de crisisjaren ontbrandde een hevige concurrentiestrijd tegen de petroleum, die men als verwarmingsbron vrijwel uitgeschakeld waande. De gasbedrijven gingen een minder rooskleurigen tijd tegemoet, maar een nieuwe propaganda-actie voor het gebruik van gas werd ingezet. Ondanks de noodlijdendheid_ dei- gemeente werdeh de daarvoor benoodigde credieten door hoogere instanties goedge keurd. Met het verstrekken van toestellen in huur koop werd in een behoefte voorzien en weldra vertoonde het gasverbruik weer een stijging. VEREENIGING „ZIEKENZORG". De beide opvoeringen van de kinderoperette .Doornroosje" ten bate van de vereeniging „Zie- lcenzorg" hadden tot resultaat een batig saldo van f 175.97. Het bestuur van de vereeniging „Ziekenzorg'' is de leidster der operette, me vrouw Rambonnet, die tevens beschermvrouwe van bovengenoemde vereeniging is, zeer dank baar voor het feit, dat ze het initiatief nam tot het geven der operette. Door het aldus verkre gen bedrag wordt de vereeniging in staat ge steld, weer vele liters melk te verschaffen en ze kan nu weer in breeder kring hulp bieden. Voor alle medewerkenden, die bijdroegen tot het slagen van deze opvoeringen, is hier een woord van dank op zijn plaats. WANNEER STEMPELEN De stempeluren voor de verschillende or ganisaties voor de week van 29 Mei tot en met 3 Juni zijn vastgesteld als volgt: Alg. Ned. Metaaibewerkersbond 9.00— 9.20 Werkloozenvereeniging 9.25— 9.55 Alg. Ned. Bouwarbeidersbond 10.0010.20 IJmuider Transport Federatie 10.3010.45 Ongeorganiseerden 11.0012.00 R.K. Bonden 9.00— 9.40 Kleine bonden 9-45-10.00 IJmuider Federatie 10.2011.05 Oud-Katholiek Vakverbond 11,10—11.25 Chr. Bond van Fabr. en Transport Arbeiders 11.30—12.00 In 1936 was het verbruik gedaald tot 799 M3. over den gewonen- en 317 M3. over den muntmeter, in 1938 waren deze cijfers al weer gestegen tot respectievelijk 816 en 352 M3. Toen in 1938 het electriciteitsbedrijf over ging aan het P.E.N, was ten tweeden male een concurrent binnengehaald. Buigend voor het onvermijdelijke heeft het gasbedrijf zich aan te passen bij den nieuwen toestand. De geschiedenis leert, aldus de heer De Groot, dat in het verleden het heden is gelegen" en in het nu, wat komen gaat. De acquisitie zal de ziel moeten zijn van de bedrijfspolitie-k. Thans kan de nieuwe toonzaal met demon stratielokaal worden geopend, ook al weer met goedkeuring van hoogere instanties. Op 11 April werd met de verbouwing een aan vang gemaakt. Spr. dankte alle medewerkers aan den bouw evenals het personeel, waar van in het bijzonder mej. Groen en de heer Payens. Het gelbouw zal ook worden dienst baar gemaakt aan de luchtbescherming. Een lang gekoesterde w-ensch is nu in ver vulling gegaan en spr. was er van overtuigd dat het personeel van hoog tot laag van zijn verantwoordelijkheid doordrongen is. Tenslotte bracht de heer De Groot dank aan den heer v. d. Berg van het Gaspro- pagandabureau te Den Haag, die de geeste lijke vader van deze inrichting was. Het officieele woord, Wethouder van Dok wees aller eerst op de belangrijke plaats, die het gas inneemt in onze samenleving. In gas en electriciteit kon spr. geen doodsvijanden zien, omdat geen van beiden kan worden gemist. Immers voorop dient te staan de meest economische aanwending van beide bronnen en dan zou deze concurrentiestrijd zooals spr. het zag. bijna een ideaal karakter krijgen. De nieuwe toonzaal moet nu een centraal punt worden voor de gasverbruikers van Be verwijk en omgeving. Zij zullen zich hier op de hoogte kunnen stellen van alle moge lijkheden van het gebruik van gas. Spr. riep de medewerking in van alle gas verbruikers, zij zullen daar wel bij varen. De wethouder verklaarde hierna de nieuwe toon zaal voor gecpend. Gelukwensch van den burgemester. Burgemester Scholtens wenschte den directeur geluk en hoopte, dat het gasbedrijf zich voorspoedig zal mogen ontwikkelen in het belang van de gasverbruikers, in wier uit sluitend belang het bedrijf trouwens werk zaam is. Ook feliciteerde de burgemeester den directeur als hoofd van den Gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst, die nu ook een centraal punt heeft gekregen. In tijden van gevaar zal hier het centrale punt zijn van den dienst en reeds thans kan de admini straties hier worden ondergebracht, terwijl daarnevens, een lokaal beschikaar komt voor cursussen. Tenslotte is het een adviesbureau voor zelf-, gezins- en bedrijfsbescherming. De burgemeester hoopte, dat de luchtbescher mingsdienst, waarvan de verantwoording rust op de schouders van het hoofd der ge meente, een periode van degelijke consoli deering zal tegemoet gaan. De heer De Groot dankte voor deze fe licitatie. Spr. hoopte slechts, dat er voldoen de medewerking zal komen en dat de combi natie geen moeilijkheden zal opleveren. Het is wel gebleken, dat in dagen van interna tionale spanning de volledige mensch al wordt geëischt. Ook de heer H ij d e 1 a a r, sprekend namens de vereeniging van gasfabrikanten, zag de toekomst van het gas niet somber in. Bever wijk verkeert in de omstandigheid, dat het gas verbruiksklaar geleverd wordt. Het kan zich dus bezighouden met de acquisitie. De directeur heeft reeds getoond daarvoor een open oog te hebben, want de afzet steeg, in tegenstelling met die in veel andere gemeen ten. Spr. wenschte gemeente en directeur ge luk en was er van overtuigd, dat deze mooie toonzaal dienstig zal zijn aan de verbrui kers. Namens de directie van Hoogovens sprak de heer Surinck woorden van gelukwensch. De wijze, waarop de directeur van het gasbedrijf actie voert, heeft steeds de bewondering van de Hoogovendirectie gehad. Wellicht is er geen tweede gemeente in ons land aan te wijzen die een zoo groote uitbreiding van haar de biet tot stand zag komen. Spreker dat Hoogovens ook in de toonzaal een middel zagen om veel gas te verkoopen. De heer De Groot vond dat heel prettig, maar van zijn kant hoopte hij dan maar, dat Hoogovens hem daarvoor in de gelegenheid zouden stellen door hem daarin vrij te laten, dus zonder beperkende bepalingen. Nadat de heer Rademaker een kort woord namens het personeel had gesproken, dankte de heer De Groot voor de geuite goede wenschen. Tenslotte werd thee geserveerd en hebben de genoodigden de keurig ingerichte toon- zaal in oagenschouw genomen. Ook na afloop van de officieele plechtig heid hebben velen van de gelegenheid ge bruik gemaakt met de nieuwe aanwinst van ons gasbedrijf kennis te maken. Hardnekkige brand in de Groenelaan. Moeilijk werk voor de brandweer. Vrijdagmiddag heeft de brandweer van 5 tot bijna 7 uur een hardnekkigen strijd moeten voeren bij een brand in het perceel Groene laan no. 9, bewoond door den heer J. A. Mod derman. Vier stralen op de motorspuit, die het water betrok uit de hoofdbuis van de water leiding in de Zeestraat, konden niet beletten, dat de vlammen zich zelfs tijdens het blus- schingswerk nog een weg baanden door het dak. De oorzaak daarvan was, dat het vuur zich genesteld had onder de dakpannen van het schuin-oploopende dak en daardoor on bereikbaar bleef voor de krachtige waterstra len. Eerst toen de brandweerlieden zich toe gang konden verschaffen tot het dak en ruim te konden maken kon de vuurvijand volkomen overwonnen worden genoemd. Het vuur was ontstaan in een kast op de bovenverdieping van de woning. Toen het kantoor- en huispersoneel, dat beneden werkte, onraad bespeurde en tenslotte ook bo ven een onderzoek instelde was er ondanks alle maatregelen, die in allerijl nog konden worden genomen, al geen houden meer aan. Met razende snelheid joegen de vlammen door de bovenverdieping. Voor zoover dit nog mogelijk was werd beneden nog wat meubi lair, benevens de administratie in veiligheid gebracht, maar toen was men dan ook ge dwongen aan vuur en water vrij spel te laten. Toen de brandweer arriveerde joegen de vlammen voor en achter uit de vensters en het vuur verplaatste zich zoo razend snel, dat vooral in het eerste kwartier ook het aan grenzende woonhuis van den heer W. de Groot een prooi der vlammen dreigde te worden, De brandweer wist dit evenwel te voorkomen. Het vuur werd met twee stralen aan de voorzijde en twee aan den achterkant vrij spoedig in gesloten. Een enorme watermassa werd in de laaiende vlammen geworpen. Het water gut ste aan alle kanten uit de goten en zoo de benedenverdieping dan al voor het vuur ge spaard bleef, het neergutsende water richtte een ware ravage aan. Toen het grootste ge vaar voorbij was, klauterden de brandweer lieden op het dak en braken dit in minder dan geen tijd half af. Het vuur, dat onder de kap voortsmeulde was nu beter bereikbaar. Spoe dig was toen de laatste vonk gebluscht. De bo venverdieping was totaal uitgebrand, terwijl beneden, zooals gezegd, het bluschwater groo te schade aanrichtte. Ook in de aangrenzende woning was de waterschade aanzienlijk en ook daar vertoonde het dak een groote gaping. Tijdens het sloopingswerk werd een ge meentewerkman. door een dakpan op het hoofd getroffen. Hij was eenige oogenblikken „uit den strijd", maar later zagen wij hem weer actief optreden. Een buil op zijn hoofd was voor hem de pijnlijke herinnering aan dezen brand. Een enorm aantal belangstellenden was van den verwoeden strijd tusschen vuur en water getuige. De politie zorgde evenwel voor een voorbeeldige afzetting. Het verkeer in de rich ting Wijk aan Zee werd door de C. H. Moens- straat en de Hendrik Burgerstraat geleid. Het blusschingswerk werd geruimen tijd gade geslagen door burgemeester Scholtens. Voorts zagen wij op het terrein van den brand den directeur van Openbare Werken, den heer G. K. de Bie. Toen de brandweer op de uitgebrande ver dieping een onderzoek instelde vond zij een ijzeren geldkistje, dat aan vuur en water weer stand had geboden. Het papieren geld, dat zich daarin bevond, bleek van het vuur met geleden te hebben. De omvangrijke administratie van het R.K. Ziekenfonds, waarvan de heer Modderman ad ministrateur is, kon nog bijtijds naar een vei liger plaats worden overgebracht. De oorzaak van den brand viel niet met ze kerheid aan te wijzen. Er werd aan kortslui ting gedacht. De bewoner was tegen brand- en water schade verzekerd, evenals de eigenaar van het perceel, de heer L. Aardenburg. De traditioneele „Luilakmarkt' te Haarlem, die Vrijdagavond voor Pinkster aanvangt, werd thans ook druk bezocht De jeugd heeft haar inkoopen gedaan HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND. GeborenWilhelmus Maria Antonius. z v. Joh. Bakkum en Geertr. Molenaar. Adrianus Joannes, z. v. Adr. Smit en J. Zoontjes. Gerar- dus Jacobus, z. v. Jac. Veldhuijs en A. C Koper. Overleden; M. Pekel, wed. van P. Lensen, 78 jaren. Ondertrouwd: Petr. Twaalfhoven, te Uit geest en A. S. Veldhuis. Gust. J. Seignette, alhier en A. C. Heere, te Limmen. Jac. P. Kos, alhier en M. Cath. van den Hoorn, te Bever- W1Gehuwd: Corn. P. Zonneveld, 28 jr. en Cath. J. Kuijper, 23 jr., beiden te Heemskerk. Joh. P van Riessen, 27 jr., alhier en Joh. M. Boon, 26 jr., te Assendelft. Mar. Timmermans, 27 jr., te Amsterdam en Joh. Schuijt, 20 jr., alhier. BOUWVERGUNNINGEN. Door B. en W. zijn de navolgende bouwver gunningen verleend: Bouwbedrijf „Jobo", dir. Neuteboom, alhier, tot het bouwen van 9 woonhuizen aan den Kerkweg; aan W. Tijms, alhier, tot het aanbouwen van een keuken aan zijn perceel Rijksstraat weg 31; Jb. Bruins, alhier, tot het verbouwen van de kap van perceel Deutzstraat 9. STRANDPOLITIE. Met het politietoezicht aan het Noordzee strand is voor het seizoen 1939 belast de heer H. F. J. Meijners, te Weststellingwerf. OPENHOUDEN CAFé'S. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augus tus is volgens verordening het sluitingsuur der café's bepaald op 's avonds 11 uur. ZWEMMEN. Vrijdagavond werd het zwembassin van de vereeniging „Fort bij Veldhuis" officieel door den voorzitter, den heer W. Meijer, geopend. Ondanks het minder gunstige weer, was er dezen avond reeds flinke belangstelling voor het zwemmen. PERSONALIA. De heer J. Voorineer slaagde te Utrecht voor het diploma vakkennis (slager). SANTPOORT ZOMERCONCERT. Het eerste zomerconcert in het Rijkenspark. gegeven door „Soli Deo Gloria" en het jeugd- korps „Juliana" mag goed geslaagd heeten. Het weer werkte zeer mee, er was flinke be langstelling en er werd goede muziek ten so- hoorê gebracht.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9