IJmuider Courant Verkeer eischte vele slachtoffers DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Regeering. Twee ongevallen op ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een nieuw monster. Britsch—Fransche voorstellen te Moskou overhandigd. «u IA ARC ANC No. 176 m,e L»ur«> Cosier, M.al.chappij M, Coorsol CilS»«° A,üem' ;i n V Groote Houtstraat 93, PftikkerU g riem Tel. 10724. Bureau IJmuider ö".I»i'"ra,"merla"°42' IJ°,oiden' f,|rfoo» 5301. Po"8iro 310T91. Alle s, opgegeven voor dit blad, Adtertentie»» «orden kosteloos opgenomen Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 30 MEI 1939 Abonnementen per week f 0.121/* per maand f0.521/:, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. f aftreden van den minister van Financiën^ 6de wilde, heeft duidelijk doen blijken dat ""het kabinet-Colijn meeningsverschillen van ®t€ekenls tot uiting zijn gekomen. Officiëele •erklaringen en uitingen in de politieke pers hebben den aard dier meeningsverschillen wel niet nauwkeurig vastgesteld maar ze toch in roote lijn aangegeven. Er is gebleken dat bij L voorbereiding van de ontwerp-begrooting voor het jaar 1940 de minister van Financiën niet tot overeenstemming kon komen met eenige van zijn ambtgenooten, die zijn inzich ten omtrent een sluitende begrooting niet deelden. Het komt er op neer dat zij een poli tiek van hooger uitgaven in elk geval ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding door het uitvoeren van groote openbare werken, en misschien ook ten aanzien van Defensie wilden voeren dan de minister van Financiën aanvaardbaar achtte. Derhalve trad hij af. Zijn partijgenoot minister Colijn beheert nu het departement van Financiën ad. interim en natuurlijk is meteen de vraag gerezen of tus- schen hem en minister de Wilde dan ook ver schil van inzicht zou zijn ontstaan. Blijkens de uitlatingen van de A.R. dagbladen is dat niet het geval. Men moet daaruit afleiden dat minister Colijn zijn ambtgenooten eenigen tijd heeft willen laten om de zaak opnieuw te over wegen, dat dus ook tusschen hem en eenige ministers - kennelijk de R.K. leden der geering verschil van inzicht zou bestaan en dat, als dit niet wordt weggenomen, een Kabi netscrisis zou kunnen uitbreken. Hierbij moet ook de strikt-objectieve waarnemer vaststellen dat de regeering door het uittreden van mi nister de Wilde, een harer krachtigste en be kwaamste leden, is verzwakt. Het samenstellen van een sluitende staats- begrooting is in deze tijden meer en meer een kunststuk geworden. Het is al sinds vele jaren niet meer gelukt zonder uitstel van verplich tingen en aanmerkelijke bezwaring van den kapitaaldienst, zoodat telkens beschouwingen over „het zichtbare en het onzichtbare tekort" gehouden moesten worden, die het onbehage lijke besef wekten dat de huidige generatie bezig was hooge lasten op komende geslach ten te schuiven. Zoowel minister Oud, in het vorige kabinet-Colijn, als minister de Wilde, die vooral niet minder openhartig bleek, heb ben ervoor gezorgd dat die onzichtbare tekor ten niet onbekend bleven.. Overigens is tot dusver steeds een beleid gevoerd dat, ofschoon het met de term „sluitende begrooting" wel wat euphemistisch wordt aangeduid, ernaar streefde zooveel mogelijk door bezuiniging en voorzichtig beleid de financiën in evenwicht te houden. Het is meermalen gebleken dat tegen dit aanpassingsbeleid groote bezwaren bestonden. En.inmiddels is het ook steeds moeilijker uit voerbaar geworden. Niet alleen omdat er al zooveel bezuinigd was maar ook omdat de uitgaven voor Defensie in versneld tempo gingen stijgen. Iedereen begrijpt dat dit in den laatsten tijd in ongekenden mate het geval is geweest. De bijzondere maatregelen tot be veiliging van 's lands grenzen vergen enorme uitgaven en nu worden bovendien plannen naar voren gebracht om slagkruisers voor Indië te bouwen, die fantastische sommen zouden verslindenniet alleen voor den aanbouw van vier zulke kruisers, die zooiets als 350 millioen zou kosten, maar ook voor hun „exploitatie" die alleen al tientallen mil- lioenen per jaar zou vorderen. Daar nevens blijft de werkloosheidsbestrijding enorme uit gaven eischen. Het is nog niet zeker of de regeering werke lijk met voorstellen tot het bouwen van slag- tuisers zal komen. Maar ook zonder dat is het financiëele beleid een zeer moeilijke en critieke zaak geworden, waarbij de vraag, of een klein land zich ooit kan veroorlooven zich evenals zoovele groote mogendheden hebben gedaan in een schier onbegrensde uitgaven-politiek te storten, opnieuw naar vo ren treedt. Men zal aan het roniduit stellen en beantwoorden van die vraag niet kunnen ontkomen. Ook in Den Haag niet. Verschil- ende financieele deskundigen stellen haar en beantwoorden haar niet in politieken, maar in financieel-economischen zin ontkennend. J zien gevaar dat men zal moeten 'ormijden. Het is zeker dat de situatie al een jnoeilijke is zelfs als men alleen de noodzake- hj e uitgaven doet en alle mogelijke zui- het h toepast< Opheldering omtrent de in kabinet heerschende meeningsverschillen owjnt intusschen zeer gewenscht en velen 'on daar met groote belangstelling naar uit. zaak ^ie de directe en de toekomst- 1 van het geheele volk raakt. Eén doode, verschillende ernstig gewonden. De zonnige feestdagen, die velen tot het maken van een tochtje hebben verleid, hebben als schaduwzijde gehad, dat er een vrij groot aantal verkeers ongelukken is gebeurd, waarbij één persoon is gedood en ver schillende ernstig zijn gewond. Zaterdagavond om acht uur is op den Rijks weg tusschen Nijkerk en Amersfoort onder de gemeente Hoevelaken, een auto door tot nu toe niet bekende oorzaak aan de rechter zijde van den weg tegen een -boom gereden. In de auto zat de familie Boezenkool uit Rot terdam. De heer Boezenkool, die de auto bestuurde, liep slechts eenige lichte verwondingen, doch zijn 73-jarige vader werd zoo zwaar gewond dat hij terwijl hem de eerste hulp werd ge boden door den juist passeerenden geneesheer dr. Melles, uit Groningen, den geest gaf. Beide inzittende dames kregen verschil lende hoofdwonden. Zij werden naar een na bijgelegen boerderij gebracht en daar door dr. Van Lent uit Nijkerk verbonden. Twee kinde ren kwamen met den schrik vrij. Wielrijdster ongelukkig komen te vallen. Zondagavond te half zeven is de 15-jarige wielrijdster De Vries uit Nietap (gem. Roden) op de tramrails komen te vallen. Zij liep een ernstige hersenschudding op en is in zorg- wekkenden toestand naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Auto tegen boom gebotst. In den nacht van Zondag op Maandag te circa half drie reed een personenauto, waar in zes personen gezeten waren, in volle vaart in een bocht nabij het café Schoonoord te Terheyden tegen een langs den weg staanden boom. Van de zes inzittenden, die allen uit Breda afkomstig zijn, werden drie personen ernstig gewond, terwijl de overige drie, onder wie de bestuurder A., min of meer lichte kwetsuren opliepen. Van de drie ernstig gewonden moes ten twee, t.w. M. en K. per ziekenauto naar het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda worden vervoerd. M. had o.a. een schedelbasisfractuur gekregen. Zijn toestand is zorgwekkend. In het ziekenhuis is hij voorzien van de sacra menten. K. had de linkerarm gebroken. De vier overige inzittenden konden na ver bonden te zijn, naar hun diverse woningen terugkeeren. De auto, welke in Princenhage gehuurd was en waarmede de jonge mannen, hun leeftijden varieerden van omstreeks 17 tot 20 jaar, naar Rotterdam waren geweest, is totaal vernield. Motorrijder in aanrijding met voetganger. Maandagochtend omstreeks half negen is in de Dorpsstraat te Lunteren een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waardoor een mo torrijder zulke zware verwondingen opliep, dat hij in ernstigen toestand per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Arnhem moest worden overgebracht. De motorrijder, de ongeveer 26-jarige C. Engelen uit Lunteren, die zonder rijbewijs met een motor van zijn broer in de Dorpsstraat reed, kwam in aanrijding met den melkhan- Jan Hoving overleden. In zijn woning te Halfweg is op 62-jarigen leeftijd overleden de heer Jan Hoving, voorzit ter van de Vrijdenkersvereeniging „De Dage raad". De overledene was vele jaren achtereen ledacteur van het weekblad „De Vrijdenker". Hij was een bekend publicist en schrijver van vele boeken en brochures op het gebied van de vrije gedachte en van het Nieuw Malthu sianisme. De crematie van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op Woensdag 31 Mei a.s. na aankomst van trein 15.14 te Driehuis- Westerveld. Ongelukken op Bellamy-Landdag. L Pitsch overleden. 0 F ptEfJv!ngen is Maandag overleden dr. J. bouwhnnSl i,011, hoogleeraar aan de Land- reifctA dan i a^daar- De overledene be- werd nn ?n id van 97 -iaar- Dr. Pitsch tadEM V''ov«mi>er geboren op het Wfalen 1 Rodenbeck" bij Minden in d/fandhLn61^ hij' benoemd tot leeraar aan deïïfcS(?001 te Warff™ en in 1373 aan Woningen. «heidscoi gaf prof- Pitsch zijn af- ♦chool waa?Lna£«-de Wageningsche hooge- tïQflï nog kort€n tijd als bui- .7°n, hoogleeraar verbonden was ge- *eest n°ogleeraar verbonden was ge- ichool woo u landbouwschool tot hooge- 1 was verheven. Werd dr- Pitsch genaturaliseerd. Tribune zakte in. De internationale Vereeniging „Bellamy" had Maandag op het landgoed „De Zwaluwen berg" bij Hilversum een landdag georgani seerd. Even na de opening verzamelden zich onge veer 70 zangers en zangeressen op een stel lage, welker vloer ongeveer een meter boven den grond lag, eenige Bellamy-liederen uit te voeren. Op het oogenblik, dat de dirigent het aanvangsteeken zou geven, zakte de tribune tot groote schrik van de duizenden toeschou wers in elkaar. Er ging een panische schrik door de groote massa, maar de leiding der bijeenkomst wist onmiddellijk door geruststellende mededeelin gen via den luidspreker de gemoederen te kal- meeren. Inderdaad bleek het ongeval wonder lijk goed afgeloopen te zijn. Slechts een dame, mej. L. de C. uit Amster dam had een diepe wond aan de dij opgeloo- pen en liet zich na verbonden te zijn per taxi naar huis brengen. De andere kwetsuren be stonden slechts uit niet ernstige schaafwon den. Een tweede ongeluk gebeurde in dezelfde bijeenkomst later op den middag, toen een dame, mej. M. S. D. uit Haarlem, struikelde en met een hand in een glasscherf viel. Zij kreeg een diepe snijwond en verloor zooveel bloed, dat zij het bewustzijn verloor, terwijl de E.H.B.O. aan het verbinden was Per zieken auto is zij naar een der Hilversumsche zieken huizen vervoerd. delaar G. van Eek, eveneens uit Lunteren, die de.straat overstak om zich naar zijn melk wagen te begeven. De aanrijding was heviger, dan de omstandigheden deden vermoeden. Ongeveer twintig meter na de aanrijding sloeg de motorrijder tegen het plaveisel, waar bij hij den motor op het lichaam kreeg. Het slachtoffer werd ernstig aan het hoofd ge wond en verloor veel bloed. Ook aan armen en toeenen liep hij kwetsuren op. In bewusteloozen toestand is hij opgenomen en terstond per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Arn hem vervoerd. De voetganger was er minder ernstig aan toe. Hij bleek aan hoofd en beenen bloedende verwondingen te hebben opgeloopen, doch kon na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. JONGETJE VERDRONKEN. Maandagavond is de zesjarige Corstiaan Sjoukes, uit Vlaardingen, nabij de Prinses Ju- lianabrug bij het spelen in het water gevallen. Een meisje, dat bij hem was, snelde naar haar ouders, die de politie waarschuwden. Deze ging onmiddellijk dreggen en haalde om half tien 's avonds het lijkje op. Een man gedood. Door onoplettendheid en on voorzichtigheid zijn er tijdens de Pinksterdagen twee ongelukken op onbewaakte overwegen ge beurd, waarbij één doode en twee gewonden zijn te betreuren. Maandagmorgen omstreeks half elf is te Jellum een auto, bestuurd door C. Sijtsma uit Dronrijp, op den onbewaakten overweg, hoe wel het zicht ter plaatsegoed is, door den sneltrein SneekLeeuwarden gegrepen. De auto, welke geheel vernield werd, kwam dertig meter verder in een sloot terecht. De bestuur der is na ter plaatse verbonden te zijn per auto naar het ziekenhuis te Leeuwarden ver voerd. Zijn vader P. Sijtsma, eveneens uit Dronrijp, die mede in den wagen zat, is met den sneltrein, welke een half uur vertraging had, eveneens naar Leeuwarden overgebracht, om aldaar in het ziekenhuis te worden opge nomen. Hun toestand is vrij ernstig. Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg bij het Loo. Maandagmiddag is de 45-jarige van der Knaap uit Apeldoorn op den onbewaakten overweg in de nabijheid van het Loo door den locaaltrein Zwolle—Apeldoorn overreden en gedood. De man kwam met zijn vrouw uit de Loo- laan fietsen. Aan het eind van deze laan be vindt zich een bewaakte overweg, waarvan de boomen gesloten waren. Ongeveer 150 meter verder ligt de onbewaakte overweg. De vrouw, die haar man vooruit was, passeerde hier de rails zonder ongelukken, doch van der Knaap kon niet meer weg komen en werd gegrepen. TWEE ERNSTIG GEWONDEN BIJ BOTSING. Onvoorzichtig oversteken Op den nieuwen verkeersweg door de Haar lemmermeer ter hoogte van het viaduct bij Schiphol, stak Maandagmiddag te ongeveer 3 uur een vijftigjarige wielrijder uit Amsterdam onvoorzichtig den grooten verkeersweg over. Op het zelfde oogenblik naderde een motorrij der uit Den Haag, die de plotselinge manoeu vre van den wielrijder niet had verwacht en die een botsing niet meer kon voorkomen. Bei den werden tegen den grond gesmakt en ern stig aan het hoofd gewond. De onmiddellijk ge waarschuwde G. G. D. vervoerde de slachtof fers naar het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam, waar zij beiden met een schedelbasis fractuur zijn opgenomen Twee personen ernstig gewond Maandagmiddag omstreeks vijf uur is op den nieuwen verkeersweg Den Bosch-Utrecht, onder Kerkdriel, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. De motorrijder Heuving uit Amsterdam wilde ter hoogte van café „De Lugt" naar links den weg oversteken, juist op het moment, dat de motorrijder De Jong uit Haarlem hem met een vaart van tachtig k.m. achterop kwam. De heer De J. zag niet dat de heer H. van richting wil de veranderen. Het gevolg was, dat de heer De J. met een hevigen slag tegen de andere mo torfiets reed. De echtgenoote van den heer H., die op den duo was gezeten, sloeg tegen den grond en bleef ernstig gewond liggen. Ook de heer De J. viel op den straatweg en liep ernsti ge verwondingen op. De heer H. bleef onge deerd. De beide slachtoffers zijn op last van een geneesheer naar het Groot Bommelsch Gast huis te Zaltbommel overgebracht. De beide motorrijwielen werden ernstig beschadigd Auto over den kop geslagen Op den nieuwen provincialen weg te Wees- perkarspel is Maandagavond omstreeks half zeven een uit de richting van het Gooi komen de personenauto, welke een snelheid van on geveer 80 km. gehad zou hebben, tengevolge van het springen van een achterband enkele malen over den kop geslagen en gedeeltelijk aan de bovenzijde vernield. Van de zes inzit tenden werd een 54-jarig heer en diens 22- jarige zoon, beiden uit Amsterdam, vrij ernstig gewond, terwijl zij bovendien een zware her senschudding opliepen. De andere personen kwamen er met builen en schrammen af. (Honderd gendarmes hebben in een bosch bij Ossum in de Fran- sche Pyreneeën op een monster gejaagd, dat tenslotte een opge zette krokodil bleek te zijn, daar neergezet door een grappenmaker, die zijn dorpsgehooten schrik wilde aanjagen). U lacht, maar wat hadt u gedaan, Wanneer u plots in uw omgeving, Als ongebruiklijke beleving, Een groote krokodil zag staan. Zou u dan daadlijk klaar zijn met De rustig nuchtere conclusie: Ik maak me hier geen angstillusie, Dat dier is op- en neergezet? Nee, daar geloof ik nog niet aan, U zou, precies als ik, gaan vluchten, En dan met ijslijke geruchten, Naar buren en politie gaan. De laatste was ter jacht gesneld, Als daar, gewapend met geweren, Om 't dreigende gevaar te keeren, Door u en mij zoo juist gemeld. Alleen de maker van de grap, Lachte zich krokodillentranen En kon zich overwinnaar wanen, Al zwaaiend met zijn narrenkap. Tot hij het met een straf bekoopt, Honderd gendarmes te bespotten, Dat is een vrijheid, die ten slotte Toch altijd in het honderd loopt. Er is één feit, dat hem verschoont, Het bleek een monster zonder waarde. Maar anderzijds moet hij aanvaarden, Dat „opzet" hier is aangetoond. P. GASUS. Antwoord wordt spoedig verwacht. De Britsche ambassadeur en de Fransche zaakgelastigde te Moskou hebben Zaterdagmiddag Molotof ide Britsch-Fransche voorstellen voor sa menwerking tegen agressie overhan digd. Molotof ontving de diplomaten niet op het commissariaat van buitenland- sche zaken, maar in het paleis van den Raad van Volkscommissarissen op het Kremlin. Men ziet hierin, dat hij de diplomaten heeft ontvangen in dubbele kwaliteit als voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen en als volkscommissaris van buiten- landsche zaken. Tevoren had hij slechts in de tweede functie met de diplomaten gesproken. Het onderhoud duurde een uur. De Sovjetregeering bestudeert thans de voorstellen en reeds zeer spoedig kan, naar Reuter verneemt, antwoord verwacht worden. Als overeenstemming is be reikt zal, naar men meent te weten, het pact te Moskou geteekend worden. Poging tot ontvoering naar Spaanscli gebied. Fransche herder gedood. Vier mannen, naar men gelooft Spaansche karabiniers, hebben Zondag geprobeerd twee Fransche herders naar Spaansch gebied over te brengen. Bij een woordenwisseling werden schoten gewisseld. Een der herders werd ge dood, de andere aan het dijbeen gewond. Men meent hier te doen te hebben met een repre saille. De herders, hadden een uit het kamp van Argelès ontsnapten Spanjaard geholpen, die later over de grens was gegaan, hoewel de herders hem dat hadden ontraden. N. S. B. hield een landdag te Lunteren Ir. Mussert sprak. Maandag heeft de N. S. B. op den Goudsberg te Lunteren haar jaarlijksche hagespraak ge houden, waarbij eenige tienduizenden natio- naal-socialisten aanwezig waren. Voor de middagpauze sprak allereerst de heer Roskam over „de stem van het land". Spr. zeide, dat het Pinksterfeest niet alleen getuigt van het nieuwe leven in de natuur, doch ook van het ontwaken en weder opstaan van ons volk. De volgende spreker was de-heer Ten Hoorn, die sprak over den strijd van het nationaal- socialisme in de groote stad. Spr. noemde den strijd der nationaal-socialisten in de groote steden een zeer noodzakelijken doch zeer moei lijken strijd. Uit het Godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland, den eerbied voor den arbeid, zal de N. S. B. de kracht kunnen put ten dezen strijd tot een zegenrijk einde te brengen. De heer Van Geelkerken, sprekende over „een ontwakend volk", constateerde, dat de N. S. B. geenszins eigen volk en land kleineert. De felle afkeuring geldt slechts hen die eigen aard, karakter en geschiedenis van ons volk verloochenen. De N. S. B. bouwt op eigen volk, het heerschende stelsel op kiezers. Na de groote pauze werd het woord gevoerd door ir. A. A. Mussert. In den aanvang van zijn rede wees spr. er op, hoe de andere par tijen zich beijveren om het programma der N. S. B. punt voor punt over te nemen en het als product van eigen vinding den volke voor te houden. Spr. noemde o.a. de principieele wijziging in de buitenlandsche politiek van de „collectieve veiligheid" tot „zelfstandigheids- politiek" en de door de N. S. B. lang tever geefs bepleite versterking van weermacht en vloot. Deze initiatief pogingen zijn een ongewil de eerbetuiging. Niettemin pogingen, welke tot mislukking zijn gedoemd, aangezien de geest van het nationaal-socialisme ontbreekt bij hen, die nationaal-socialisJasche denkbeelden denken te kunnen uitvoeren met behoud van verouderde en verworden democratische me thoden. Ir. Mussert behandelde vervolgens de ge beurtenissen in Europa en elders. Hij moest vaststellen, dat zijn woord over de aanstaan de samenwerking tusschen de democratie en het bloedig regiem van het bolsjewisme thans werkelijkheid gaat worden. De democratische groote mogendheden, Engeland en Frankrijk, hebben zich eng verbonden met Moskou, waar mede zij gemeene zaak maken tegen de nieuwe orde in Europa. Ook in Nederland, aldus spr., teekenen de beide werelden zich steeds schei-per af. In ons land komt de hechte aaneensluiting van de Joodsche geldmacht, het Marxisme en het po- litiek-katholicisme, volgens Spaansch model, meer en meer tot uiting. Colijn heeft den weg daarvoor geëffend, doch het zal waarschijnlijk niet lang meer duren of hij zal van de Staatspartij zijn congé krijgen. De twee strijdende machten in Nederland hebben elkander onderkend, zij staan lijn recht tegenover elkaar. Bij de laatste verkiezingen bleek de N. S. B. onwankelbaar vast te staan. Ten slotte wekte spr. allen op den strijd vastberaden voort te zetten. Het is de moeite waard voor ons volk te vechten. De overwinning zal dan niet uit blijven. De bijeenkomst werd afgewisseld met het zingen van strijdliederen. De deelnemers defi leerden ten slotte voor den heer Mussert. De wijziging der Amerikaanschie neutraliteitswet. Huil geeft richtlijnen aan. Cordell Huil. De Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, Huil, heeft het bureau van het Congres een program voorgelegd voor de her ziening van de neutraliteitswet. In een schrijven aan den voorzitter van Senaat" en Huis zet Huil een zes punten om vattend voorstel uiteen voor een wetgeving, die er volgens hem zou bijdragen, de Ver- eenigde Staten buiten een oorlog te houden. Hij stelt de volgende bepalingen voor: 1. Een verbond voor Amerikaansche sche pen om, ongeacht hetgeen zij vervoeren, in oorlogsgebieden te komen. 2. beperking van het reizen in oorlogsge bied door Amerikaansche staatsburgers. 3. Export van goederen, bestemd voor oor logvoerende mogendheden moet worden voor afgegaan door overdracht van het eigendoms recht aan den buitenlandschen kooper. 4. Het handhaven van de bestaande wet geving inzake leeningen en credieten aan naties, die in oorlog zijn. 5. Regeling van het aanvragen en inzame len in de Vereenigde Staten van fondsen voor oorlogvoerende naties. 6. Handhaving van het nationaal bureau voor controle op de munitie en van het systeem van vergunningen voor in- en uit voer van wapens. Einstein riclit zich tot de Joden. Handhaving van Engeland's huidige positie een Joodsch belang. Albert Einstein heeft in een radiorede te New-York den Joden erop gewezen, „dat zij in hun gerechtvaardigde verbittering dienen te bedenken dat de tegenstanders van Enge land ook onze bitterste vijanden zijn en dat de handhaving van de tegenwoordige positie van Engeland van het grootste belang voof het Jodendom is". Het drama in de Caniuefaten- straat. Begrafenis der slachtoffers. Maandag, op deze stralenden morgen van den tweeden Pinksterdag, werden op de be graafplaats aan den Vergierdeweg de beidé slachtoffers van het drama in de Canifaten- straat, de jonge mceder met haar kind, aan den schoot der aarde toevertrouwd.. Reeds geruimen tijd van te voren hadden eenige honderden belangstellenden zich bij den stoet hadden aangesloten, konden niet meer op de begraafplaats woroden toeglaten en bleven vóór het hek wachten c<p de terug komst van de volgauto's. De plechtigheid zelf droeg een zeer sober karakter. Het kistje met het stoffelijk over schot van het kind werd op de kist van de moeder geplaatst. Familieleden legden diep ontroerd bloemen op de kisten, die reeds door eenige bloemstukken o.a. een van de buurtgenooten, waren gedekt, Toen daarna de kisten langzaam in de donkere groeve daalden, moeder en kind ook in den dood niet gescheiden, kenden vele vrouwen haar ont roering niet bedwingen. De ondernemer van de begrafenis dankte namens de familie met een kort woord voor de belangstelling.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1