r Waar komt het vandaan Jde JtlcineZeemeermin H.C. ANDERSEN „Arti et Religioni". Muziekconcours van Zooals op Hemelvaartsdag begon ook nu onder gunstige voorteekenen het concours met den Marschwedstrijd. Weer hadden dichte drommen belangstellenden zich langs den Kloppersingel geschaard. Dra kwam de banier van het Jeugdkorps „Oosterkwartier'-' Haarlem in zicht, en toen de jonge tambours het sein hadden gegeven tot den afmarsch, was er maar één roep over dit volmaakt marcheeren en die prachtige discipline. Met dit voorbeeldig werken maakte het Jeugdkorps het den anderen niet gemakkelijk, hoewel ook „Gusto" Schiedam, en de politie mannen uit de hoofdstad (het korps „Cres cendo") zoo goed als „Soli Deo Gloria" uit Bodegraven blijk gaven, dat zij zich voor den marschwedstrijd degelijk hadden voorbereid. Zoo oordeelde ook de jury (dr. C. L. Walther Boer, Den Haag, en de toonkunstenaars uit Haarlem en Antwerpen, de heeren Jos. de Klerk en Fr. Vanhavenberge)Aan de deelnemende korpsen kende zij een eersten prijs toe, ter wijl het puntental, waarmee die prijzen wer den behaald, aldus was: Jeugdkorps „Ooster kwartier" Haarlem 102 p., „Gusto" Schiedam 97 p., Chr. Politiekorps „Crescendo" Amster dam 96 p., „Soli Deo Gloria" Bodegraven 96 p. De zilveren lauwerkrans, die ook in dezen marschwedstrijd was bestemd voor den uit blinker, ging dan, onder bijvalsbetuigingen van het publiek, naar het Jeugdkorps en zijn kun- digen leider Adr. Nieman. De concertwedstrijd. In de derde afd. Fanfare opende het Jeugd korps het concours met zeer beschaafd, muzi kaal en mooi van klank de beide werken uit te voeren en onwillekeurig stelde het de vraag, of straks de climax goed, beter, best, dezen laatsten concoursdag zou maken tot een dag van muzikaal genot. Schrapt men het middel ste woord en vervangt dit door: minder goed, dan vervalt de climax en wordt het nog: eind goed, al goed. Want inderdaad hebben de drie korpsen, naar wie tegen 't eind van den mid dag de belangstelling uitging, werk geleverd dat aan hooge eischen voldeed. Hierdoor werd dan meteen de lust gewekt bij den luisteraar, om ook den eerewedstrijd bij te wonen, waar aan immers alleen die korpsen deelnemen, die een eersten prijs hebben behaald. Het korps „Juliana", IJmuiden-Oost, thans sinds kort onder leiding van Jan Groot, was in 't verplicht stuk wat „uiterlijk" van klank; het vrije nummer voldeed veel beter. Bij „Soli Deo Gloria" uit Velsen-Driehuis was de stem ming tusschen hout en koper niet ideaal. En ook bij het andere harmoniekorps uit deze Eerste afdeeling viel hetzelfde tekort te boe ken. Maar bovendien was bij dit Schiedam- sche korps alles te hard en het slagwerk deed daarvoor niet onder. In de afd. Uitmuntendheid Fanfare kwam, thans onder Meins Jr., „Wilhelmina" Sant poort uit. Wanneer dit korps alles had gespeeld zooals zijn vrije werk de „Grande Marche héroique" van Gadennc, zóó goed verzorgd, zoo pittig van klank, dan was het stellig met niet geringen lof uit dezen wedstrijd naar voren gekomen. Daar was echter in 't ver plichte werk een moment, waarin het koor van saxofonen geheel aan zichzelf was over gelaten, doch den indruk maakte als behoefde het den steun van andere instrumentengroe pen. Het euvel was spoedig genoeg hersteld en vooral de klank verzorging bleef zeer mooi. In dezelfde afdeeling kwamen de politie mannen van „Crescendo" Amsterdam uit. De klank was niet ideaal. Door in 't vrije werk te hoog te grijpen (Beethoven's ouverture „Egmont"), kon dit- korps geen artistieke beko ring geven. Technisch waren er ook tekorten; zoo mist men in het slotpresto noode de hoogere registers, zoodat de beoogde uitwer king geheel verloren gaat. De eere-afd. fanfare werd waardig ver tegenwoordigd door het korps uit Bodegraven. De „Marche de gala" van Allier zoowel als de ouverture van Reissiger werden mooi genuan ceerd; prachtig was de klank der bugles. Jam mer dat zoo dikwijls de accenten die in de partituur staan aangegeven, onjuist worden op gevat! Als men hier- ging meten in decibels, zou menig dirigent even onthutst zijn als de luisteraar. Dit laatste kon vooral gelden in de doorvoering der ouverture, waar bovendien ook de directie minder onrustig had mogen zijn. Met het korps uit Limburg, de koninkl. fanfare „St. Caecilia" uit Puth-Schinnen, was er een groep geboren muzikanten naar onze stad gekomen. Waarlijk, het was een muzikale vreugde, zóó te hooren werken door dilettan ten, aangevoerd door een musicus die het vak dirigeeren verstaat, en die de schoonheid van Massenet's partituur kent. Een fraseering, waarin niets te weinig, maar vooral niets te veel is; een klank die men superieur mag noe men en waarom het korps ook alle recht had, in deze hoogste afdeeling uit te komen; een technische verzorging die niets te wenschen laat; maar boven alles: een hoog-muzikale opvatting van het werk. Zóó hebben we de ouverture van Peter Benoit nog niet gehoord. En de uitvoering van de ouverture „Le roi de Lahore" deed hiervoor niet onder. Henri Hens- sen was de dirigent. Ook „Aalsmeer's Harmonie" onder Alb. Meins gaf werk, dat tot in de perfectie was afge werkt. In Massenet's ballet „Le Cid" kwam het harmoniekarakter van den klank prach tig uit. Slechts konden de tempi in eenige dee- len der Suite iets levendiger. Met de keurige Suite van Erik Coates besloot Aalsmeer op voorbeeldige wijze dit middagconcert. De uitslag van den Concertwedstrijd was: 3e afd. fanf. „Jeugdkorps Oosterkwartier" Haarlem 393—1 (het eerste getal geeft 't aan tal punten, het tweede den prijs); 2e idem: „Juliana" IJmuiden-Oost 378—2; le afd. harmonie: „Soli Deo Gloria" Velsen-Driehuis 3482, „Gusto" Schiedam 3392; afd. uitm fanfare: „Wilhelmina" Santpoort 3432, „Crescendo" Amsterdam 3562; eere-afd. fanfare: „Soli Deo Gloria" Bodegraven 4311; sup. afd. idem: „St. Caecilia" P. Schinnen (Limburg) 4411 met bijz. felicitatie der jury; sup. afd. harmonie: „Aalsmeer's harmonie" 421—1. De uitslag van den Eerewedstrijd werd ge- gegeven voor beide concoursdagen afzonder lijk. Voor den eersten concoursdag: „Eendracht" Huizen 2101, „Albert Heyn" Zaandam 2022, „Concordia" Oostzaan 198—3. Voor den laatsten dag: „St. Caecilia" Puth- Schinnen (Limburg) 218—1, „Aalsmeer's har monie" 2072, „Jeugdkorps Oosterkwartier" Haarlem 1893. Voorts werd, als extra prijs voor hoogst aan tal punten op beide dagen toegekend de groote zilveren medaille (aangeboden door mr. dr. A. baron Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland) aan „St. Caecilia" Limburg en als extra prijs voor hoogst aantal punten op anderen dag. toegekend de verguld zilveren medaille (aangeboden door Heinekens B.B.) aan „Eendracht" Huizen. Een groote zilveren lauwerkrans verwierven, voor hoogst aantal punten in de afd. Fanfare „St. Caecilia". Limburg, evenzoo in de afd. harmonie „Aalsmeer's harmoniekorps". Voorts stelde de vereeniging „Haarlem's Bloei" een plaquette beschikbaar voor het korps, door welks bemiddeling het grootst aantal supporters uit andere gemeenten naar onze stad zou komen. De plaquette kwam in het bezit van het Zaansche korps „Albert Heyn". Over de medewerking der Haarlemsche politiemannen was maar één roep: voor beeldig. G. J. KALT. Brand in Staatsmijn Hendrik. BRUNSSUM 30 Mei. In den nacht van Za terdag op Zondag is brand ontstaan in de nabij heid van schacht 600 der staatsmijn Hendrik te Brunssum. De reddingsploeg der staatsmijn werd direct gerequireerd en met man en macht toog men aan het werk om het vuur te blusschen Niet tegenstaande het tot op een lengte van 300 a 440 meter brandde, leverde het vuur geen direct gevaar voor de mijnwerkers op. De ploeg van den dagdienst kon Dinsdag morgen, uitgezonderd de steenhouwers, niet af dalen en moest met achterlating van proviand voor de leden der reddingsbrigade huiswaarts keeren. Deze reddingsploeg is reeds 16 uur onaf gebroken bezig met het blusschingswerk. De directie van de mijn deelt mede, dat de brand gistermiddag omstreeks half zes is ont dekt in een vloer onder de 537 meter-verdieping in schacht 2 van de staatsmijn. Het vuur heeft zich uitgebreid tot in de laadplaats op de 636 meter-verdieping en was vanochtend nog niet gedoofd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Duizend Tsjechische soldaten naar Polen uitgeweken. WARSCHAU, 30 Mei (Havasi. Meer dan 1000 Tsjechische officieren en manschap pen zijn in de afgeloopen veertien dagen naar Polen uitgeweken, Zij zijn voor het meerendeel vliegers, die zich naar Engeland denken te begeven. SMIGLY RYDZ NAAR LONDEN? LONDEN, 30 Mei. Volgens de „News Chro nicle" zal de inspecteur-generaal van het Poolsche leger, maarschalk Smigly Rydz, in gezelschap van den minister van oorlog, gene raal Kasprzcki, binnenkort een bezoek aan Londen brengen om besprekingen te hebben met leden van den Britschen generalen staf. AANBESTEDING VERFWERK. HAARLEM Dinsdag. De uitslag der aanbesteding van het verf- werk van 68 (A) en 61 woningen (B') der Coöp. Woningbouwvereeniging „Volkshuisves ting" te Haarlem luidt als volgt: Gebr. Goedhart, IJmuiden P. Essenius, Haarlem W. Bruyns, Haarlem J. Breed, Haarlem Fa. Hulshoff, Haarlem v. Hesteren, Haarlem Schuit, Haarlem Klomp, Haarlem L. Kenselaar, Haarlem A. Breed, Heer Hugowaard Smeets, Silvolde Kastelein, Heemstede Veerkamp, Amsterdam Bouwman, Dordrecht v. d. Mey, Deventer Garstenveld, IJmuiden Peerenboom, Amsterdam Wolff Munnik, Scheven. Schell, Den Haag v. Dijk, De Bilt De gunning volgt later. A B ƒ2890 1982.50 ƒ2898 ƒ2485 33'94 ƒ2600 ƒ3333 ƒ1990 ƒ3016 22-95 3060 ƒ2440 ƒ2990 2013 ƒ2890 ƒ2050 3030 ƒ2075 ƒ2994 ƒ1994 ƒ3020 2343 2375 ƒ1825 ƒ3450 ƒ2845 ƒ2976 ƒ2437 ƒ1900 1680 ƒ2244 ƒ1800 ƒ1975 ƒ1825 ƒ1632 ƒ1400 947 787 ƒ1700 ƒ1586 Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij. Aan het verslag over 1938 van de Noord- en Zuid-Kollandsche Reddingmaatschappij is het volgende ontleend: Dit jaar verleenden de reddingbooten 45 diensten, waarbij 61 menschen werden gered. Het materieel werd in het afgeloopen jaar veel verbeterd en ook voor 19391940 is een bouwprogramma opgemaakt. Een landgenoote heeft het bedrag, noodig voor den bouw van een motor-reddingboot geschonken. De boot zal te Scheveningen wor den gestationneerd en den naam „Arthur" dragen. Wanneer de „Arthur" in dienst is gesteld, zal de „Zeemanshoop" het station Harlingen bezetten. De motorreddingboot „C. A. den Tex" gaat dan van Harlingen naar Hindeloopen, waardoor de roeireddingbooten van Gaast en Hindeloopen kunnen worden opgeheven. Op Texel's Noordpunt is een reddingboot- weg in aanleg in werkverschaffing. Zoodra deze weg gereed is wordt bij den vuurtoren Eierland te De Cocksdorp een nieuw b'oothuis gebouwd. De motorreddingboot „Joan Hods- hon" kan dan met een wagen met „Roadless Tracks" zoowel naar de N-O.-kust als naar de West-kust worden vervoerd, zoodat het station met roeireddingboot bij De Krim dan vervalt. Te Scheveningen zal voorts een nieuw boot huis worden gebouwd en de motorstrandred- dingboot „Prins Bernhard", een geschenk van de Nederlandsehe schooljeugd, zal in dienst worden gesteld. Te Egmond aan Zee wordt het reddingmate- rieel verrijkt met de motorstrandreddingboot „President Steyn" een geschenk van Z. Exc. dr. Hendrik Muller. Ook wordt daar de water dichte motortractor „Zeeleeuw" in dienst ge steld. Nieuw Italiaangcli Oceaan vliegtuig in aanbouw. Bestemd voor geregelde» luchtdienst naar New-York. ROME, 30 Mei. (D.N.B.) In Triëst is een viermotorig vliegtuig in aanbouw, dat 40 passa giers kan vervoeren en een snelheid van 310 zeemijlen kan ontwikkelen. Het toestel zal in December of Januari gereed zijn en een proefvlucht maken over het zuide lijke deel van den Atlantischen Oceaan, om daarna gebruikt te worden voor den geregelden luchtdienst naar New-York. Het familiedrama in de Caninefatenstraat. De dader overgebracht naar Medemblik. G.. de man die verleden week in de Cani nefatenstraat te Haarlem in 'n zenuwaanval zijn vrouw en 2-jarig kind doodde en ook zich zelf verwondde, werd in het St. Elisabeths Gasthuis verpleegd. Hij is thans naar het provinciaal ziekenhuis te Medemblik overge bracht Gebruik van vorken Uitroepteeken. deïemalii® ^7^* Venetiaanschea Pomenica Silvio do?e bazing der a! Ver* ten op, door zpjp"*- te b£ bSfc« Souden, d'go vork. Dit?"1»!- oorsprong u le vorken. Voor °nze bediende rnen o tafel van SI ®h ai» betiteld als ÏÏeers' vork". "Adams. Romeinen V,-J- Me D" TOP aite 1 Uit was de -—'o°Per van 0 roepteeken!, Ooslenrijksche geestelijken in gewone kleeding op straat. WEENEN, 30 Mei. (Reuter). Alle katholieke geestelijken en zusters hebben aanzegging ge kregen van kardinaal Innitzer zich op straat in gewone kleeding te vertoonen. Katholieke instel lingen hebben oproepingen geplaatst den gees telijken burgerkleeding te verschaffen, waaraan op bevredigende wijze is beantwoord. Tevens is voorgeschreven, dat ordegeestelij ken voortaan moeten nalaten hun haar op de voor hun orde kenmerkende wijze te laten knippen. DIENSTMEISJE BIJ BRAND GEWOND. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. In de woning van den gepensionneerden luitenant-generaal A. Hoogeboom aan de Cornelis Speelman straat no. 23 is vanmorgen om ruim 10 uur een brand uitgebroken, die in enkele oogenblikken de voorkamer op de eerste verdieping zoodanig teisterde, dat daarin vrijwel het geheele in terieur werd verwoest. De 86-jarige generaal was met zijn echtgenoote te Scheveningen en het dienstmeisje was bezig de kamers te doen, toen bij het aansteken van een gascomfoor de gummi'slang afsloeg. Hierdoor geraakte de slang in brand en hoewel het dienstmeisje direct de kraan van de gasleiding afsloot, had de steekvlam haar fatale werking reeds verricht: kleedjes en meubelen stonden in lichte laaie en bij haar pogingen tot blus- sching kreeg het meisje brandwonden aan handen en voeten. Zij moest naar het zieken huis aan den Zuidwal worden overgebracht. De inmiddels gealarmeerde brandweer rukte met de motorspuit van het bureau Louise Henriëttestraat uit en ving met den blus- schingsarbeid aan. Zij had de vuurzee, die door de ramen naar buiten was geslagen, spoedig onder de knie. Q, wat luisterde het jongste prinsesje! Toen zij 's nachts weer voor 't open raam stond en door 't donkerblauwe water naar boven keek, toen dacht zij aan de groote stad met haar beweging en gedruisch. En het leek haar, of zij de klokken hoorde luiden. Het volgend jaar kreeg het op één na oudste prinsesje verlof om naai" boven te stijgen en boven water een kijkje te nemen. Zij dook op, juist toen de zon onderging en dat trof haar als 't aller-, aller mooiste. De hemel had er als goud uitgezien, vertelde zij, en de wolken, ja, dat was zoo iets prachtigs geweest, dat zij het niet mooi genoeg kon beschrijven. Rood en violet trokken de wolken over haar heen, in f-el contrast met een troep vliegende, witte zwanen. Het jaar daarop mocht de derde zuster, de brutaalste van allemaal, naar boven. Deze zwom een breede rivier in. die in zee uitliep. Zij zag, eenmaal boven water, heerlijke groene heuvels, met wijn ranken begroeid. Zij zag ook kasteelen en boerderijen, omringd door prachtige bosschen. Zij hoorde de vogels zingen en de zon scheen zóó warm, dat zij telkens onder water duiken moest om een beetje af te koelen. In een bocht van de rivier zag zij een troepje kinderen, die in het water plasten. Toen zij echter met hen wilde spelen, liepen zij verschrikt weg. Daarna was er een klein zwart beest gekomen, dat allerverschrikkelijkst tegen haar te keer ging. Later bleek, dat dit een hond was geweest. Die had zoo hard geblaft, dat zij er bang van was geworden en weer snel de open zee op ging zoeken. Toch zou zij nooit de prachtige bosschen ver geten, evenmin als de kinderen, die in het water waren, zonder Ir. H. N. Prins overleden. Ontwerper van de schepen der Nederland. AMSTERDAM 30 Mei. Hedennacht den ouderdom van 51 jaar overleden"fha H. N Prins chef van de afdeeling „SthL tand™ Stoomvaart Maatschappij jSE Sind 1917 zijn alle voor de „Nederland" bouwde schepen door hem ontworpen en oi zun toezicht uitgevoerd, zooals o.a de imfc passagiersschepen „P. C. Hooft" Chr Hm gens", „Johan van Oldenbamevelt" iS van St. Aldcgonde", de motorpassagimwrecH schepen der „Poelau"-kIasse, de notorS schepen der T-ktasse en ook de schepen welkl zich thans nog voor de „Nederland" in amboaw bevinden. Hiervan is wel het betazriifet, schip het m.s. „Oranje", dat hij helaas met meer in de vaart heeft mogen zien komen De heer Prins heeft op verzoek van de Hol- land-Amenka-Lijn de leiding gehad bij het vaststellen van de lijnen en het ontwerpen van het algemeen plan van de „Nieuw Amsterdam" Ir. Prins had ook zitting in verschillende tecln nische commissies. De begrafenis is bepaald op Donderdagmiddag a.s. te 3 uur, op de Begraafplaats „Zorgvliet" te Amsterdam. Noodweer teistert Noord-Italië. Verscheidene schepen lijden schipbreuk. MILAAN. 30 Mei. (D.N.B.) Pinkster- Maandag werd geheel Noord-Italië geteisterd door zwaar weer. In Chioggia werden 14 zeilschepen door den storm overvallen.Een der vaartuigen werd tegen de pier geslingerd en zonk. Vijf leden der bemanning verdronken. Een andere boot werd op het strand gewor pen. Van de bemanning ontbreekt elk spoor, Nog twaalf andere vaartuigen zijn gestrand, doch der bemanningen wisten zich in veiligheid te brengen. Bij Ferrara is een in aanbouw zijnd huis ingestort. Eenige vrouwen die voor het onweder hierin schuilden werden bedolven. Vier hunner kregen ernstige ver wondingen. MAIKT EIKICMTIN een visehstaart te bezitten, iWordt vervolgd) MARKTBERICHT. Purmerend, 30 Mei 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 21 partijen wegende 93.000 K.G. Handel kalm. Hoogste prijs f 17.50. 7 Kleine Boeren f 18.50, 1 volvette f 21.o0, 2459 boter f 1.26—f 1.34 per Kilo. Runderen, totaal 591 stuks, 200 vette koeien 64—70 per Kilo, matig; 180 melkkoeien, 180- 260 per stuk, matig; 32 stieren 48-56 per Kilo, matig; 31 paarden 70150 per stuk, stug; 30 vette kalveren 60—90 per kilo, matig; 583 nuch tere kalveren voor de slacht 6—12 per stuK, nuchtere kalveren voor de fok 12—18 per sunt, 240 vette varkens voor de slacht 47—49, per kilo, vlug; 45 magere varkens 25-35 per«uk, 420 biggen 12—20 per stuk, 686 schapen 16—20 per stuk; 207 bokken 2—9 per stuk, 791 ren 5—7 per stuk, matig; ldpeieren 3-3.40 per 100 st., eendeieren 2.50 per 100 st., 8500 piep? kuikens 0.80—0.85 per kilo, uitzondenngsprjs 0.86; 4000 oude kippen en hanen 0.35^.40 p kilo; konijnen 0.30-1.50 per stuk, 500 eend 0.20—0.40 per stuk; duiven 0.40 per paar, W» jonge hanen 0.40—0.50 per stuk, uitzondering! prijs 0.55. Afdeeling eieren. Aanvoer 100.000 eendeieren 2.55—z.™ 90.000 kippeneieren. 70—80 K.G. f 3—f 3.50 AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 30 Mei Ter veemarkt waren heden aangev°erd. 442 vette koeien, waarvan de pn)»n waren: le kw. 72-80, 2e kw. 60-70, 3e KW 48—56 per KG slachtgewicht. 9 stieren 50—54 per KG sla^ g stuk, 57 melk- en kalfkoeien.180-260 per „x vette kalveren 2e kw. 50—60, 3e k per KG levendgewicht. Ondermelkers 30—40. k 129 nuchtere kalveren 6—9 per stut 41 schapen 11—16 per stuk. 10 zuiglammeren 7—10 per stuk. 414 varkens: vleeschvarkens, weg „0—110 KG 56—57; zware varkens vette varkens 54—55 per KG s€run(jeren Aangevoerd 6 wagons geslachte uit Denemarken. OVERZICHT. Slachtrunderen: matige aanvoer, gedrukte hSSÏkkoPeÏÏS°mS aanvoer. pri)*n anveet£' kalveren: zeer matige aanvoerpriiM. vrijwel onveranderd. oo„„APr vlugge Nuchtere kalveren: matige aanvoe handel, iets hoogere prijzen. Schapen: zeer matige aanvoer, stugg del, prijzen beduidend lager. Qnbe. Zuiglammeren: aanvoer en duidend. ]aee handel, Varkens: matige aanvoer, stugge prijzen iets lager.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6