d: QneewzichtigJieid vernielt brok natuurschoon IN ENGELAND. us in schippersgezin. Amsterdam's raad houdt zich niet aan de voordracht. NEDERLANDSCHE BLOEMBOLLEN sieraad der New Yorksche tentoonstelling. nnWDERPSG JUNI 1939 Groote heidebrand op De Hooge Velawe VERMOEDELJK tengevolge van onvoorzichtigheid van een wandelaar, die een brandende sigaar of sigaret heeft weg geworpen, heeft Woensdagmiddag op de Veluwe een brand van ongekenden omvang gewoed, welks blussching zeer groote moeite heeft gekost. - brand werd omstreeks 12 uur ontdekt .S„iutairen van het garnizoen te Arnhem, ai. nabij Teriet aan het oefenen waren. unman en macht probeerden zij het vuur ..stuiten, doch de hevige Noord-Oostenwind 'V»fde vlammen steeds verder door de kurk- S beide, welke op vele plaateen tot knie- S, stond. Inmiddels arriveerden de bosch- Sdweren uit Arnhem. Oosterbeek, Velp en terwijl de militairen versterking ontvin- ran het garnizoen te Arnhem. Toen het Sr op zijn hevigst woedde, werden een wventigtal arbeiders van het werkloozenkamp tip Kemperberg" te Schaesbergen, alsmede i beschikbare werklieden van den dienst van gemeentewerken te Arnhem in vracht- auto's naar de meest bedreigde plaatsen ge- Aanvankelijk leek het of men machteloos cfnnd tegenover de vlammen, welke soms tien mpter hoo* oplaaiden, doch omstreeks vijf uur Wpek het grootste gevaar geweken. Het vuur had inmiddels de Hooilaan, welke van Teriet naar Deelen loopt, bereikt, doch door den straffen wind werd het vuur over de laan heen gedreven in de richting van het landgoed Vrijland", dat geheel met bosschen is be- d Gelukkig draaide de wind iets, zoodat het vuur juist langs den boschrand van „Vrij land" in de richting van den Deelenscheweg voortschreed. Daar wist men het vuur tot staan te brengen. Op den Deelenscheweg, tusschen Hoenderloo en Arnhem, hingen de rooknevels over een afstand van bijna een K.M. zoo dicht, dat autobestuur ders en motorrijders hun koplampen moesten ontsteken. Onder leiding van den heer J. H. Memelink, rentmeester van het nationale park ,X)e Hooge Veluwe", werd hier een tegenvuur aan gelegd. Te omstreeks zes uur laaiden hier en daar de vlammen nog op, doch gevaar voor uitbreiding bestond toen niet meer. De verbrande oppervlakte heide bedraagt 200 a 300 H.A., terwijl verder eenige dennen- bosschen zijn vernield. De heide ten Noorden van de Hooilaan was eigendom van „De Hooge Veluwe" en ten Focke Wulff-toestellen op Soesterberg. De drie Focke Wulff Weihe-toestellen, welke eenige maanden geleden door de Nederland- sche regeering werden besteld, zijn Woensdag middagomstreeks vier uur op Soesterberg aan gekomen. De vliegtuigen, welke bestemd zijn als les- en overgangstoestellen, werden over gevlogen door drie fabrieksvliegers. De toe stellen werden voor het rijk aangenomen dooi de ingenieurs A. Krayenhoff en de Roos en eerste luitenant-vlieger G. W. de Zwaan. Chamberlain waardeert de Neder- landsche tulpen zeer. De Aigemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur verneemt van bevriende zijde, aat de minister-president van Engeland en mrs. Chamberlain zich dezer dagen in de meest waardeerende bewoordingen hebben uit gelaten tegenover HM.'s gezant te Londen en gravin van Limburg Stirum over de op „Chequers" uitgeplante tulpen, waarvan de moei de stoutste verwachtingen heeft over troffen. In een brief schreef mrs. Chamber lain dezer dagen o.a. het volgende ..Mijn echtgenoot heeft mij verzocht U mede te deelen, hoe prachtig de tulpen, die de Ne derlandsche bollenkweekers vorigen herfst aan den minister-president schonken, geweest zijn en wel een intens genoegen zij hem dit voor jaar op „Chequers" hebben gegeven. Bij ge legenheid wilt u de bollenkweekers wel mede- aeeien, hoezeer hun gedachte gewaardeerd is". MR. HAGA BENOEMD TOT RAADSHEER. K- B- is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhagemr. H. Haga, thans rechter in de Arrondissements-Recht- oank te 's-Gravenhage. Drie dooden, twee ernstige zieken. Ongeveer veertien dagen geleden werd aan boord van een schip, liggende in iet Buitend amsterdiep te Groningen bij •eden van het gezin van de familie Hed dema typhus geconstateerd. Onmiddellijk werd een onderzoek in gesteld door den directeur van de volks gezondheid, dr. P. Muntendam, waarbij kwam vast te staan, dat de oorzaak ge zocht moest worden in het gebruik van water uit het kanaal, waarin een matras öreef, afkomstig van een typhus-lijder. e leden van het gezin Heddema werden er observatie naar het academisch zie- iA j overgebracht, waar een dag "e 17-jarige dochter Martha aan e gevolgen overleed. Thans zijn ook de °-jarige Jantje en de 18-jarige Trientje aan deze ziekte overleden. e toestand van het 12-jarig zoontje er familm Heddema is hopeloos. De oeder is er eveneens ernstig aan toe, nvih de vader minder ernstig ziek is. Zuiden van deze laan van de gemeente Arnhem. DRIE BOSCH EN HEIDEBRANDEN TE MIERLO. Onder de gemeente Mierlo hebben Woens dagmiddag drie bosch- en heidebranden ge woed, welke in totaal 30 HA. hebben ver nield. Het hevigst heeft het vuur huisgehou den in het gebied langs den Geldropscheweg, waar ongeveer 25 H.A. bosch- en heide dooi de vlammen werden weggevreten. De vrijwillige brandweer werd bijgestaan door militairen en slaagde er eerst na veel moeite in door het aanleggen van een tegen vuur den brand tot staan te brengen. Langs het Eindhovensch kanaal hebben ver der nog twee branden gewoed, waardoor ze ven H.A. dennebosch verloren gingen. Nadat daar eerst een begin van brand was ontstaan, dat gebluscht kon worden, laaide het vuur na eenigen tijd opnieuw op. De oorzaak dezer branden is onbekend. Duizend gulden ontvreemd. LEIDEN 31 Mei De 83-jarige P. R., die in de kost is bij den 35-iarigen werkloozen chauf feur F. H. in de Aloëlaan, alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn gesloten geldkist, staande in een eveneens afgesloten kast, een bedrag van bijna duizend gulden aan bankbiljetten van tien en vijfentwintig gulden is ontvreemd. Daar de hospes sinds gistermid dag vier uur spoorloos verdwenen is en hij even te voren zijn vrouw onder een voorwendsel de deur had uitgestuurd, neemt de politie aan, dat hij er meer van weet. Zijn opsporing is per radio verzocht. De moord te Brunssum. Tegen beide verdachten in hooger beroep zelfde straf gevorderd. Woensdag heeft het gerechtehof te 's-Her- togenbosch in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den schilder W. van E. en tegen M. H. Dr., huisvrouw van den W., beiden wo nende te Brunssum en verdacht van het feit, dat zij op 12 November van het vorige jaar te Brunssum te same n en in ve eeniging Maria Johannes Schuurmans, echtgenoote van Hein- rich Augustus Maassen, opzettelijk van het leven hebben beroofd. Dit is geschitd door eerst de vrouw met bijlslagen te verwonden en haar daarna met een touw, waarin zich een schuifstrik bevond, te wurgen. Voorts hadden beiden zich te verantwoorden als verdacht van het feit, dat zij na den moord het lijk van de vrouw in een zak heb ben gestopt, het daarna hebben gesleept naar den tuin van verdacht M. H. Dr., waar het, nadat een kuil gegraven was, is opgeborgen. De kuil werd met appel- en aardappelschillen dichtgegooid en vervolgens met rijshout afge dekt. Een en ander hebben zij gedaan teneinde den dood der vrouw verborgen te houden. Op 6 Februari j.l. heeft deze zaak voor de rechtbank te Maastricht gediend. Op 18 Februari d.a.v. uitspraak doende heeft de rechtbank de vrouw M. H. Dr. voor de ten laste legging van moord en doodslag vrijge sproken, doch haar tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens het verbergen van het lijk. De schilder W. van E. werd veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf wegens moord en wegens het verbergen van het lijk. Zoowel de beide verdachten als de officier van justitie hadden tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend en Woensdag nu vond de appèl-behandeling plaats voor het Bossche hof. Bevestiging van de beide vonnissen werd thans geëischt. Bekorten van films is strafbaar. Een bioscoop-exploitant te Rotterdam heeft voor den kantonrechter aldaar terecht gestaan, omdat hij een film. vertoond heeft in een samenstelling waarvoor hij geen vergun ning had van de centrale commissie voor de filmkeuring. De kantonrechter ontsloeg hem van rechts vervolging, welk vonnis in hooger beroep door *de rechtbank werd bevestigd. Van deze beslissing kwam de Officier van Justitie in cassatie, aanvoerende, dat, wanneer een film korter wordt afgedraaid dan in den oorspronkelijken vorm, waarin zij was goed gekeurd, de film in een andere samenstelling wordt vertoond. Overeenkomstig de conclusie van den advo caat-generaal mr. Holsteyn heeft de Hooge Raad het voorgedragen cassatiemiddel gegrond geacht en, met vernietiging van het gewezen vonnis, den bioscoop-exploitant wegens het vertoonen van een film in een andere samenstelling dan zij door de centrale commissie voor de filmkeu ring is toegelaten, alsnog veroordeeld tot 2 geld boeten elk van f 5. Dr. J. Romein tot buitengewoon hoogleeraar benoemd. Bijna 3 millioen voor Velser tunnel beschikbaar gesteld. Buiten de voordracht van B. en W. en dus ook van de curatoren om, heeft de gemeenteraad van Amster dam in zijn vergadering van Woens dagmiddag benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Vaderlandsche Ge schiedenis dr. J. M. Romein. Hij ver wierf 21 van de 40 uitgebrachte stem men. Voor de tweede maal binnen het half jaar heeft de naam van dr. J. M. Romein in een vergadering van den gemeenteraad van Am sterdam in het middelpunt gestaan van de belangstelling en voor de tweede maal is zij in openbare vergadering het onderwerp ge weest van discussie. Men zal zich herinneren, dat de Amsterdamsche gemeenteraad het vo rige jaar in October moest voorzien in de vacature, welke was ontstaan door bet af treden van prof, dr. H. Brugman als gewoon hoog-taeraar aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam, die den pensioengerechtigden leeftijd had bereikt. De voordracht van de litteraire faculteit ter voorziening in deze vacature, vermeldde als eerste dr. J. M. Ro mein, doch het college van curatoren was het hiermede niet eens en plaatste als eerste candidaat dr. N. B. ten Haef, die na zeer uit voerige discussie in den gemeenteraad werd benoemd met 18 van de 34 uitgebrachte stem men. Dr. Romein verwierf toen 16 stemmen. In dezelfde vergadering moest de raad destijds voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. Theissen, die buiten gewoon hoogleeraar was geweest in de Vader landsche Geschiedenis. De raad benoemde dr. A. Enno van Gelder, die deze benoeming om financieele redenen niet aannam. Zoo kon dus de kwestie Romein voor de tweede maal in den raad ter sprake worden gebracht, want het was te voorzien, dat de raadsleden, die groote sympathie koesterden voor den persoon en het werk van dr. Ro mein, dezen thans zouden voordragen als buitengewoon hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis. De voordracht van de faculteit vermeldde thans op de eerste plaats jhr. dr. P. J. van Winter en op de tweede plaats dr. J. M. Ro mein en dr. H. J. Smit met gelijke waardee ring. Curatoren echter schrapten ook dezen keer de naam van dr. Romein, zoodat op de voordracht van B. en W. Woensdagmiddag, toen de raad voor de tweede maal in deze vacature moest voorzien, alleen de namen van dr. P. J. Winter en dr. H. J. Smit voor kwamen. Alvorens de raad tot stemming overging, motiveerden enkele leden hun stem, waarbij in de eerste plaats het communistisch raads lid D. Wijnkoop uiteenzette, waarom een be- noeming van dr. Romein die vroeger com- Imunistisch georienteerd is geweest, doch thans niet meer voor hem en zijn fractiegenooten in October van het vorige jaar niet aan vaardbaar was, maar op dit oogenblik wel. Vóórdat de bollen geplant waren moesten vele moeilijkheden overwonnen worden. De vorige keer zoo betoogde de heer Wijnkoop was zijn figuur voor ons onaan vaardbaar, omdat zijn werk steun verleent aan dat van de bestrijders der Sovjet Unie. In het laatste half jaar echter en vooral in de laatste weken is er veel veranderd. Niet in Rusland, maar in de „objectieve realiteit". De Westersche landen in Europa hebben in gezien, dat zij de Sovjet Unie noodig hebben. En van deze gewijzigde omstandigheden zoo oordeelde de heer Wijnkoop zal ook dr. Romein invloed hebben ondergaan. Daarom zullen de communisten dezen keer hun stem op dr. Romein uitbrengen. De heer Van der Velde (S-D.A.P.) betoogde hierna, dat curatoren dr. Romein om dezelfde redenen als den vorigen keer hebben ge schrapt. Spr. zeide, dat dit z.i. om politieke redenen is gebeurd en meende, dat bij een benoeming als deze, uitsluitend wetenschap- perlijike eigenschappen een rol mogen spelen. Er mag niet worden gekeken naar politieke inzichten. Het feit, dat dr. Romein op de voor dracht van curatoren niet voorkomt, was voor spr. en vele van zijn fractiegenooten, geen reden om niet op dr. Romein te stem men. Nadat prof. Woltjer (AR.) evenals in Oc tober was opgekomen tegen de voorstelling, dait curatoren zich door politieke inzichten zouden hebben laten leiden, werd onder groote spanning gestemd. Het resultaat was, dat op dr. Romein 21 en op jhr. dr. Van Winter 19 stemmen werden uitgebracht. Waarmede dus dr. Romein was benoemd. Andere benoemingen. Voorts benoemde de raad tot buitengewoon hoogleeraar in de artsenijbereidkunde (reeep- tuurleer en galenisehe pharmaoie) prof. P. van der Wielen, nummer één der voordracht, tot nu toe gewoon hoogleeraar, als hoedanig de raad hem op zijn verzoek eervol ontslag verleent en tot buitengewoon hoogleeraar in de pharmaceutische scheikunde en het che misch onderzoek van plantaardige en dierlijke grondstoffen en de daaruit bereide praepara- ten, mej. dr. C. G. van Arkel, thans lector, eveneens nummer één der voordracht. Tot gewoon hoogleeraar in het handelsrecht, het faillissementsrecht en het internationaal pri vaatrecht benoemde de raad prof. mr. M. H. Bregstein te Rotterdam, nummer één der voordracht. Tot lector in de economische geo logie werd benoemd dr. J. Wesberveld. Een tunnel onder het Noord zeekanaal bij Velsen. Voorts heeft de raad na een korte discussie zijn goedkeuring verleend aan een voordracht van B. en W. om tot een maximum van 2.800.000 bij te dragen in de kosten van den bouw van een tunnel onder het Noordzeeka naal ter vervanging van de Velser spoor brug. Zes ton voor luchtbescherming. Ten slotte dient vermeld te worden, dat de raad een bedrag van ruim 570.000 beschik baar heeft gesteld voor het- uitvoeren van maatregelen inzake luchtbescherming. Op liet oogenblik bloeien een millioen Nederlandsche bloembollen op de ter reinen van de New-Yorksclie wereld tentoonstelling en zU brengen den naam van ons land op ieders lippen. Hon derdduizenden bezoekers bewonderen iederen dag dc prachtige bloemen cn met gerechtvaardigen trots kan ge zegd worden, dat een belangrijk deel van den goeden inzet der New-York's World Fair te danken is aan onze bloe men. Oningewijdcn zullen wellicht denken, dat dit een gemakkelijke manier is, om reclame voor ons land te maken. Men zende eenvoudig een flinke partij bollen naar Amerika, laat die daar op het terrein van de tentoonstelling planten en de natuur doet de rest wel. Dat het in wer kelijkheid niet zoo gemakkelijk is gegaan, daar over heeft ons de heer G. van der Mey, lid van de reclamecommissie van de groep Amerika van den Nederlandschen bond van bloembollen handelaren, die onlangs uit de nieuwe wereld teruggekeerd is, een en ander medegedeeld. Vol lof was de heer Van der Mey over de medewerking der Amerikanen, die ongeveer vijf en zeventigduizend dollar hebben besteed om alles goed in orde te krijgen. Er waren heel wat moeilijkheden te overwinnen. Het tentoonstel lingsterrein was vroeger een moeras, dat men met afgedankte auto's en stadsvuil had pogen te dempen. Toen de commissie, waarvan ook de heeren B. Korsten en C. van Zijverden in Octo ber voor het eerst het terrein in oogenschouw ging nemen, zag het er niet erg bemoedigend uit. Met groote machines, welke in ons land on bekend zijn, was men bezig het land om te ploe gen en te egaliseeren. De entourage bestond uit loodsen met mate riaal, enorme steenhoopen, tientallen betonmo lens en opgestapelde zakken cement. De Ame rikanen hadden er echter slag van om deze woestenij in een tentoonstellingsterrein te me tamorfoseeren. Toen kon men gaan planten. Van het 500 H.A. groote expositieterrein moest een. opper vlakte van ongeveer 3 H.A. beplant worden zon der tusschenpaden. Daarbij is toen de Neder landsche manier toegepast. Eerst werd de grond tot de gewenschte diepte uitgegraven, daarna werd een laag rivierzand gelegd en daarover kwam de bovenlaag voor de bollen. Dank zij de perfecte Amerikaansche machines konden deze werkzaamheden in korten tijd worden uit gevoerd. Veel steun heeft men ondervonden van Mr. Nye, de tentoonstellingsarchitect voor de buiten beplanting. Hem was niets te veel om het den Nederlanders naar den zin te maken. Voorts heeft men prettig samengewerkt met Miss Sprout, wier taak het was te zorgen, dat de kleuren van de bloemen harmonieerden met de omringende gebouwen. Het planten ging niet steeds van een leien dakje. Toen een groot gedeelte van de bollen in den grond zat, ging het sneeuwen en daar door werd het nog niet beplante gedeelte van het terrein in een modderpoel herschapen. Er moesten eerst draineerbuizen aangebracht wor den, om den grond weer eenigszins droog te krijgen. Men heeft toen tijdelijk 30.000 bollen in potten gezet en deze later in het inmiddels gereed gekomen terrein overgeplant. Eindelijk dacht men klaar te zijn, maar toen kwamen er zware tractors van General Motors, die dwars door de pas beplante perken reden. Ook deze laatste tegenslag werd echter over wonnen. De bollen zijn kosteloos door het sur- plus-fonds beschikbaar gesteld en niet uitslui tend bij het Nederlandsche paviljoen geplant, maar over het geheele tentoonstellingsterrein. Het drama te Waddinxveen. In hooger beroep tien jaar gevangenisstraf geëischt. ^Woensdag heeft het Gerechtshof te 'sGra- venhage de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den 35-jarigen strooper H. R., die in den nacht van 4 op 5 October 1938 te Waddinxveen op den rijksveldwachter C. van der Hoef, die hem en zijn patroon bij het stroopen op heeterdaad betrapte, geschoten heeft, met het gevolg, dat de veldwachter ern stig aan zijn arm werd gewond. R. is door de Rotterdamsche Rechtbank tot een gevangenisstraf van acht jaar veroordeeld, van welk vonnis hij hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof aanteekende. Dit college behandelde de zaak op 15 Mei jJ. toen een groot aantal getuigen werd gehoord. Na dit verhoor werd de zaak voor requisitoir en plei dooi tot Woensdag verdaagd. Op verzoek van de verdediging waren in middels nog twee deskundigen-rapporten uit gebracht, ill. door dr. C. J. van Ledden Hul sebosch te Amsterdam en dr. C. A. P. Beek, Psycholoog te 's-Gravenhage. Het standpunt van de verdediging was, dat verdachte zich snel omgedraaid heeft, toen de veldwachter „halt, politie" riep en. dat door die bruuske beweging het schot per ongeluk is afgegaan. Het rapport van dr. Van Ledden- Hulsebosch sterkte in zijn conclusie dit stand punt. De advocaat-generaal eischte tien jaar ge vangenisstraf. DR. W. DE VLUGT HERBENOEMD ALS BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Amsterdam was bij de ingekomen stukken een missive van den commissaris der Koningin in Noord-Holland, waarbij mededeeling werd gedaan, dat dr. W. de Vlugt opnieuw benoemd wordt tot burgemeester van Amsterdam. Naweeën van den Spaansclien burgeroorlog. Voor den Haagschen politierechter mr. Van Rijn van Alkemade hebben Woensdag acht jonge mannen, die bij de strijdmacht van de vroegere Spaansche regeering dienst hadden genomen en onlangs hier te lande zijn teruggekeerd, terecht gestaan wegens overtreding van de wet van 8 April 1937 annex het koninklijk besluit van 11 Juni 1937. De officier eischte tegen ieder van hen drie maanden gevangenisstraf. Een der verdachten, G. H. van B., verklaarde, dat hij zich had laten voorspiegelen als beton werker in Spanje werk te zullen vinden. Toen hem na drie dagen bleek, dat dit werk aan het front zou worden verricht, weigerde hij den deinst en belandde deswege in de gevangenis. Hij ontsnapte, werd weder opgepikt, kwam in een concentratiekamp en bleef daar tot het einde van den burgeroorlog. Zijn zaak is aangehouden om getuigen te hooren. De andere zeven erkenden zonder aarzeling om principieele redenen dienst te hebben ge nomen. De officier van justitie wilde voor alle ver- achten eenzelfde straf vragen, drie maanden .;evangenisstraf. De verdachten hebben gehan deld in strijd met de wet van 1937 en dit feit is volgens hem ernstig genoeg om de genoemde strafmaat te motiveer en. De Politierechter zal schriftelijk vonnis wijzen. STRIJD OM DE ERWT. Oxfordshire, Mei. E heele kunst van tuinieren, heeft een astrologische dame onlangs op een astrologisch congres beweert, is: uit te vinden welke ster invloed heeft op wat; Venus, vertelde ze. heerscht gracieuselijk over dc bloemen; Mars daarentegen con troleert boonen en radijsjes en Saturnus be slist de lengte van een wortel. Ook meent ze, dat het rythme van de maan invloed op de natuur heeft en wel zóó. dat wortel- en knol gewassen het beste groeien als ze tijdens een afnemende maan worden geplant, terwijl an dere een wassende maan noodig hebben. Zij zeil" had dit alles heel practisch, compleet met data, uitgewerkt en wist precies te zeggen, na een blik op haar sterren-kalender, welke data geschikt zijn voor het zaaien van erwten. ..Als je twee dagen voor volle maan zaait, ben je zeker van een kolossale oogst. Als je tijdens afnemende maan zaait, loopt het op een teleurstelling uit!". Wanneer ik precies erwten heb gezaaid zou ik niet durven zeggen. Wel is het eiken keer op een teleurstelling uitgeloopen. Maar dat had zooveel aardsche oorzaken, dat het on- noodig is er ook nog den hemel de schuld van te geven. Zoowel muizen als vogels zijn na melijk tuk op pasgezaaide erwten. Tegen de vogels wordt er gaas over een rij erwten heen gezet, en om de muizen de pret te bederven, wordt elke erwt in petroleum gedrenkt en daarna in roode menie gedompeld. De vogels geven dan voorloopig den moed wel op. Maar de muizen laten zich niet zoo gemakkelijk be dotten die wachten met spanning tot de erwt begint te zwellen en zoodra het ding gaat kiemen en openbarst, gaan ze erop los. eten het binnenste uit en laten kieskeurig het ve nijnig roodgekleurde buitenste liggen. Zoodat de heele vertooning weer opnieuw kan worden begonnen. Ditmaal met nog enkele nieuwe snufjes: op aanbeveling van een tuinman worden er enkele jampotten halfvol met wa ter hier en daar in de rij in den grond gegra ven, de rand gelijk met de oppervlakte en on der het gaas worden wat muizenvallen, voor zien van een heerlijke kiemende erwt, neerge zet. Dan maar weer zaaien, flink dik, om aan den veiligen kant te zijn en ditmaal geholpen door een Hollandschen vriend, om op die manier ook nog het gewicht van een andere natie in de schaal te werpen. Blijkbaar heb ben muizen ook al geen respect voor be vriende mogendheden. Want van twee rijen kwam tenslotte net genoeg op om er tweeder den van één rij mee vol te planten. De mui zenvallen roestten in den regel; de waterdood trok slechte wormen, kevers, slakken en dier gelijken aan. Maar er was dan toch bijna een heele rij erwten (zoodra ze voldoende ge groeid waren om de vogels niet meer aan te trekken, en toch nog niet geheel door slak ken opgegeten) en op die manier de vogels op de slakken los te laten, lukte het ze inderdaad aan het groeien te krijgen. Zij begonnen de eerste ranken te vertoonen. Nu heeft gister nacht een konijn kans gezien om door de om rastering heen te komen en de helft van de tweederde rij tot even boven den grond afge knaagd. Dus zijn er vandaag wéér erwten gezaaid. Want erwten zullen er komen en niet uit een blik. ook al kun je dat met de slimste blik- openmakers in een seconde openen en ook al zag ik kort geleden een advertentie van een Amerikaanschen geblikte-erwten-fabrikant, die beweerde, dat zijn erwten „groot zijn. ook al zijn ze jong, en geplukt worden terwijl ze nog groeien en dan haastig naar hun blikken worden gezonden, nog voor de morgendauw van hun peulen is afgeschud". „Rushed to their cans", zei die niet te overtreffen Yankee. Tegen zijn advertenties mogen we dan niet opkunnen, met zijn erwten moeten we toch op den duur kunnen concurreeren. Al zou het misschien makkelijker en toch niet onnatuurlijk zijn, om ons maar enkel op peulen te concentreeren. Want peulenzijn in Engeland onbekend en wat een muis niet kent, eet hij blijkbaar niet. Wij hebben ze althans steeds met het beste gevolg gezaaid, en her haaldelijk zelfs zonder menie. Overigens zijn het niet alleen de erwten die zooveel moeite veroorzaken. In den winter was het de kool, waarover zwart draad moest worden gespannen, om dat houtduiven er in zwermen op neer streken en in den vroegen morgen de jonge harten er uit aten. Over een paar weken zullen de lijsters de ker- seboomen weer totaal leeg eten en wij zullen ons tevreden stellen met de opbrengst van een leiboom, die gemakkelijk en afdoende van een net-constructie kan worden voorzien. Als er tenminste niet weer, zooals vorig jaar, op het laatste moment een wespenplaag uitbreekt, want daartegen zijn netten machteloos. De aardbeien beginnen in vrucht te komen, ook daarover zal een net moeten worden gecon strueerd, zóó dat het het plukken niet hin dert. Bessen en frambozen dito. Ondieren die van de wortelen van jonge planten leven zijn verantwoordelijk voor het flauwvallen van een aantal pas uitgeplante sla-plantjes en in het kasje is een mierenplaag uitgebroken, die de jonge worteltjes ernstig bedreigt. En om nogmaals op de erwten terug te komen als die eindelijk peulen dragen, zul len er vaardige vogels verschijnen, die elke peul op enkele erwten na leeg-eten, heel knap, via één enkel gaatje boven aan. Er zullen on getwijfeld weer dagen komen, dat ik de Fran- sche gewoonte om vogels te schieten nog zoo slecht niet vind. Maar al dit getierelier en deze gezellige drukte over nesten met veel geflad der en gezing en gekoer.... dat alles te mis sen is toch ook weer zoo prettig niet. „We kunnen niet alles hebben", zou Mrs. Hes, de gepensioneerde postjuffrouw, onge twijfeld zeggen, want ze zegt dat minstens eenmaal in elk gesprek. En zooals alle verve lende clichés zal het nog wel waar zijn ook. In ieder geval, erwten krijgen we zekerl yr. S,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9