IJmuider Courant Warme Zomer verwacht. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EIN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen j|et Suez-Kanaal. Jongemannen slichtten heidebranden. Droogterecord gevestigd. Zonnebaden. •j, JAARGANG NO. 183 rt Louren» Coster. Maatschappij Courant Uitgaven en Algein. m V Groote Houtstraat 93, fcikerij T«1 10724. Bureau IJmuider iei" (1 üeonenierlaan 42, IJ muiden, i 5301» Postgiro 310791. Alle ^d«.»PS«Seve° ™>or d" b j,, tateloo. ..pgenomeo in de ^CoorMI- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 7 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.12/j, per njaand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.53, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënï 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12» Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden niededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10, -rrieelhoiiders van de Suez-Kanaal-maat- 'f o ginds vele tientallen jaren een der -'winstgevende ondernemingen ter wereld, 5n hun jaarvergadering gehouden en niet ïln een balans en winst- en verliesrekening Jekeurd en een dividend vastgesteld, maar indien geluisterd naar een politiek betoog president-commissaris. Die president es heet markies de Voguë. Zulk een SéTdeltitel, herinnerend aan de tijden vóór Ünerde Republiek, roept tevens gedachten op de schepping van het Kanaal. Want die zjch tijdens het Tweede Keizerrijk en heel wat hoog-adellijke figuren die zich handelsondernemingen staken, i-geplaatste hunner was wel de her- de Morny, halfbroeder van Keizer Napoleon L president van de Kamer. Tot zijn velerlei wafdheden behoorde een zakengenie, dat L andère de stichting van de renbaan en de ontwikkeling van het dorpje 5z tot luxe-badplaats met succes onder in q0jj de bouwer van het Suez-Kanaal, de •u' begaafde ingenieur Ferdinand de Lesseps, Joorde tot den adel: hij was zelfs een neef Ja Keizerin Eugénie. De riskante en voor [jjd geweldige onderneming van den Ka rbouw was een kenmerkend voorbeeld van vervaarlijken ondernemingslust en den -• om het geld te laten rollen, die het jie Keizerrijk bezielden. De prefect van jsrijs, baron Haussmann was het die, ge- •oiiéerd door den Keizer zelf, de hoofdstad Toenlegde" en de groote boulevards schiep die jó: het ontzaglijke verkeer van een lateren de kern van een prachtig stratennet, ge- om dit verkeer te ontvangen, zouden :.\M te zijn. Zoo treft de naam markies de ;:rjé wel bijzonder als herinnering aan den skelijken, ondernemenden adel van het Se- ;ad Empire, die ongelukkigerwijze zijn vaart ■j> remmen kon en deels verzeilde in een ^tische luxeeen der voorteekenen rui den ondergang van het régime. De opening van het Suez-Kanaal in 1869, Hg geen jaar voor de slag bij Sedan het Twee- SeKeizerrijk vernietigde, was zijn laatste groo- 1? triomf. En evenals Biarritz, Longchamps, de Grand Opéra, Haussmann's „nieuwe Parijs" en zovele andere groote ondernemingen van dien tijd zou het Kanaal van blijvende waarde voor frankrijk blijken. Niet alleen voor dit land, ■aar voor de geheele wereld? Natuurlijk, tor de Fransche financiëele durf, die de eerderheid van het geweldige stichtingskapi taal voor eigen rekening had genomen, ter- vljl het buitenland behalve Egypte maar heel weinig belangstelling toonde, zou in een lage toekomst hoog beloond worden. Als nu ie markies de Voguë zich nog op dien durf be- t klinkt zijn stem niet alleen als de nagalm een romantisch verleden, maar kan men Êh ook zonder groote moeite in zijn gevoelens verplaatsen. lié heeft het Frankrijk met vele eischen talig gemaakt. Sommige zijn zoo weinig ge fundeerd en onwaarschijnlijk, dat men ge neigd is ze alleen als „overvragen" te zien. Er reten bescheidener, tevens reëeler verlangens in daartoe behooren een drastische verminde ring van de tarieven van het Suez Kanaal en fe bezetting van eenige plaatsen in den Raad m commissarissen. Italië is één der groote gebruikers van het Kanaal en doet zich gelden. Het maakt op dit punt zeker een mooie hns, des te mooier omdat de Engelsche "tapvaartmaatschappijen al sinds tientallen ürea foeteren over de hooge Kanaaltarieven, be Britsche staat bezit een groot pakket aan een, indertijd van den Khedive van Egypte :;i"genomen, helpt tot dusver de hooge tarie- 'S handhaven en heft daarmee indirect een tare belasting op de eigen Engelsche scheep smaatschappijen. Ook de Fransche reede- p'in zuchten onder tarieven en onze Neder- •hdsche niet minder. Natuurlijk zouden de Merdamsche Lloyd, de Mij. Nederland en verscheidene andere Hollandsche reede- -jin ten zeerste gebaat zijn bij een groote «riefsverlaglng. ^ar a's die wordt toegepast is het met de jjoote winsten uit. En de concessie van de aatscbappij, indertijd voor 99 jaar verleend ^gewaarborgd door een internationaal ver- Si dat haar vrijheid van handelen gaf, is lang niet afgeloopen. En als die 99 jaar «streken zullen zijn, over een jaar of dertig staat'61™1'' de concessie aan den Egyptischen Dus ls het geen wonder dat de markies de er z*ch °P beroept dat de Maatschappij voor Egypte's belang werkt en dat hij bitter urgesteld is door een loop van zaken, die n oude rechten 'in dreigend gevaar brengt w tot onderhandelingsobject in een di- Homatiek spel maakt. Hij heeft fel uitgepakt ,Q |ali® en er ook aan herinnerd dat men 'anci bij de oprichting van de Kanaal- schappij maar een half procent van het uelenkapitaal had kunnen plaatsen. Hij Qia °ok gesproken van internationale wetten -•- met voeten getreden worden en van de ving van barbaarsche zeden die het oude al afkeurde. föj heeft zich in krachtige taal geweerd Tmoeten erkennen dat het mogelijk is dat ^maatschappij zekere concessies zal daar dan aan toegevoegd dat uitsluitend en alleen meester over de fe d» en ,,dat het bespottelijk zou zijn suren vah een huis open te zetten voor Betreffende het karakter van den komenden zomer, Juni, Juli en Augustus, kan worden medegedeeld, dat de becijferingen van het Kon. Ned. Met. Instituut met een waarschijnlijkheid van 3 op 4 aan geven, dat de temperatuur boven normaal zal zijn. Over den neerslag kan geen verwachting worden gegeven. Beiden gearresteerd. Twee gevaarlijke heerschappen, die bosoh- en heidebranden hebben ge sticht, zijn thans gearresteerd. De laatste weken hebben herhaalde malen van dit soort branden in de omgeving van Helmond gewoed. Ijverig zijn de marechaussee van Eindhoven en Helmond aan het speuren geweest, met het resultaat, dat twee jonge mannen, de 21-jarige tuinier T. v. d- V. en de 19-jarige M. R. beiden woonachtig te Aarle-Rixtel, als verdacht van brandstichting en nog andere delicten werden aangehou den. Beiden hebben bekend. Hoofd dader is T. v. d. V. WEINIG AARDBEIEN DIT JAAR. Er wordt tiaar regen verlangd. FRUITTEELTGEWASSEN HEBBEN MEER VAN DE VORST GELEDEN DAN VERWACHT WERD. De in den vollen grond geteelde groenten hebben in den laatsten tijd door de droogte ge leden; zij vertoonen dan ook een groote behoefte aan regen. Wat de fruitteeltgewassen betreft, blijkt thans, dat deze meer van de in December opgetreden vorst geleden hebben dan oorspronkelijk werd verwacht. Bij sommige appelvariëteiten, zooals Brabant- sche Bellefleur en Earley Victoria, worden veel vuldig bevroren knoppen en takken waargeno men. De vruchtzetting van de verschillende fruit- soorten valt hier en daar, ondanks den rijken bloei, tegen. Volgens mededeeling van de directie van den landbouw was de stand der groenten- en fruit teeltgewassen op 31 Mei j.l. als volgt: Groententeeltgewassen: Andijvie vertoont een matigen tot goeden stand. Sla staat er wat de teelt in den vollen grond betreft, over het algemeen goed voor. Bloemkool. Zoowel onder glas als in den vol len grond vertoont dit gewas een matig tot goe den stand. Het vollegrondsproduct heeft met uit vallers en hartlooze planten te kampen, terwijl ook plaatselijk aantasting door aardrupsen wordt waargenomen. Roode en groene kool ontwikkelen zich goed. Peen vertoont, zoowel onder glas als in den vollen grond, een goeden stand. Tomaten. De ontwikkeling van de z.g. stook- tomaten" verloopt goed al is nog eenige achter stand waarneembaar in verband met de strenge koude tijdens den opkweek der planten. Kaskomkommers geven een goed gewas te zien Platglaskomkommers. De verwachtingen ten aanzien van den komenden oogst luiden over het algemeen goed. Meloenen vertoonen een stand, welke overeen komt met dien der komkommers, hoewel de groei beter kon zijn. Aardbeien. Het onder glas geteelde product heeft dermate vorstschade geleden, dat de teelt grootendeels mislukt is. Hetzelfde doet zich voor ten aanzien van de vollegrondsteelt, terwijl bo vendien dit gewas onder de thans heerschende droogte lijdt. De oogstvooruitzichten worden dan ook slecht genoemd. Vroege aardappelen geven een matig tot goede ontwikkeling te zien, welke eenigermate ver traagd is door het droge weer. Fruitteeltgewassen: Appelen vertoonen over het algemeen een goeden stand. Ten aanzien van de vruchtzetting valt echter nog niets met zeker heid te zeggen; wel wordt deze bij de vroeg- bloeiende variëteiten bevredigend genoemd. Peren. De stand is minder goed dan aanvan kelijk werd verwacht. In het bijzonder wordt ge wezen op de slechte vruchtzetting van de va riëteiten Triomphe de Vienne, Clapp's Favorite, William's Duchesse en Beurré de Mérode. Pré- coce de Trévoux en Bonne Louise d'Avranches beloven een goeden oogst. Pruimen staan er matig tot goed voor. De variëteiten Eldensche blauwe, Reine Claude d'Oullins en Reine Claude Vert zijn matig ge zet; van Reine Victoria wordt daarentegen een goede opbrengst verwacht, terwijl deze bij de Engelsche krozen matig zal uitvallen. Kersen. De verwachtingen ten aanzien van den komenden oogst zijn uiteenloopend; over het algemeen echter worden de vooruitzichten ma tig genoemd. De vruchtzetting is tegengevallen. Kruisbessen, roode en zwarte bessen zullen een goeden tot zeer goeden oogst opleveren. Frambozen vertoonen een goeden stand. lieden, die het willen afbreken", toch blijkt wel dat het Suez-Kanaal in internationale onderhandelingen betrokken raakt en rijst twijfel of de gouden jaren nog lang zullen du ren. Zij zijn talrijk geweest, hetgeen ook voor den markies een troost zal zijn. R. P. Joodsche vluchtelingen over boord gesprongen. Dinsdagavond omstreeks zes uur zijn van het naar zee vertrekkende Duitsche passa giersschip „Athene" op den Nieuwen Water weg ter hoogte van boei 17, even boven Maas sluis, twee Joodsche emigranten over boord gesprongen en naar den Rozenburgschen wal gezwommen. De beide vluchtelingen, jonge mannen, die door de politie van Rozenburg werden aangehouden, verklaarde dat zij niet met het schip naar Duitschland wilden terug- keeren. In den loop van den avond is het tweetal op transport gesteld naar Rotter dam Huiseigenaar weigert waterleiding aan te leggen. De Maastrichtsche rechtbank behandelde Dinsdag een zaak tegen den 70-jarigen land bouwer R., die al een reeks van jaren hard nekkig heeft geweigerd een behoorlijke drink watervoorziening te doen aanbrengen in drie huisjes, welke hij aan den Smeermaeserweg te Maastricht bezit. Welke pogingen men ook aanwendde om den man er toe te brengen de noodige voorzieningen te treffen, alles stuitte af op zijn onwil. Daar een der woningen een pompinstallatie, heeft, een andere heelemaal geen drinkwater gelegenheid, terwijl het derde huisje slechts pompwater bezit, moest worden ingegrepen, temeer omdat in de drie huisjes acht gezinnen bij elkaar wonen. Maar de man bleef zich verzetten: In No vember 1937 was hij reeds door B. en W. aan geschreven om het noodige te doen, voor een behoorlijke drinkwatervoorziening, hetgeen niet moeilijk was, omdat de gemeentelijke wa terleiding buizen langs de huizen heeft liggen en ook bouw en woningtoezicht heeft alles in hefc werk gesteld den man van zijn verkeerd inzicht overtuigen. Toch moest er verandering komende grond in de buurt heeft over het algemeen heel slecht drinkwater, en vroeger is er zelfs een kind aan typhus gestorven, De kantonrechter heeft den onwilligen huis eigenaar veroordeeld tot twee geldboeten van f 10, maar daarvan kwam de man in ap pèl, nog altijd in de overtuiging, dat hij niet behoefde te zorgen voor een andere water voorziening. Het O.M. vroeg bevestiging van het vonnis. DE BILT, 7 Juni. Te De Bilt is thans, naar het K.N.M.I. mededeelt, te begin nen met 18 Mei, in een tijdvak van 21 dagen geen neerslag gevallen, behoudens twee maal een hoeveelheid van 0,1 m.M., hetgeen waarschijnlijk aan dauw is toe te schrijven. Sedert het begin der waar nemingen in 1897 is dit een droogterecord voor het warme seizoen. Het wordt ech ter overtroffen door twee tijdvakken in October tot December, namelijk een van 26 dagen (9 November tot 4 December 1921) en een van 25 dagen (16 Oct. tot 9 November 1920) beide ook met twee dagen met 0,1 m.M. neerslag. Verder is er in den zomer van 1916 een tijdvak van 25 dagen geweest (20 Juli tot 13 Augustus) waarin twee maal 0,2 en vier maal 0,1 m.M. is genoteerd. De Auisterdamsche wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer E. Boek man, promoveerde Dinsdag aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Links de promovendus. Rechts zittend minister Slotcmaker de Bruine en dr. W. de Vlugt. Staande de dir.-gen. van het Onder wijs, prof. dr. G. A. van Poelje. Wethouder Boekman gepromoveerd. Onder zeer groote belangstelling is gistermid dag aan de universiteit van Amsterdam gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeer te, de heer E. Boekman, geboren te Amsterdam, en wethouder van deze gemeente voor onderwijs en kunstzaken, op proefschrift, getiteld: „Over heid en kunst in Nederland", en stellingen. Nadat de promovendus op de gebruikelijke wijze de aanwezigen had uitgedaagd om met hem van gedachten te wisselen over zijn proef schrift of zijn stellingen, voerden als opponent het woord prof. dr. G. A. van Poelje, prof. dr. N. A. Donkersloot, prof. dr. H. N. ter Veen. Nadat d'e heer Boekman hierop had geantwoord, trok de senaat zich terug om na een korte be raadslaging opnieuw te verschijnen. De rector magnificus, prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, deelde mede, dat de senaat had besloten den heer Boekman te promoveeren tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte. Als promotor trad op prof. dr. H. N. ter Veen, die den jongen doctor geluk wenschte en een warme toespraak hield. Engelsch bombardements vliegtuig iu zee gestort. Drie inzittenden omgekomen. Ter hoogte van Tentsmuir, nabij St. Andrews, is gisteren een bombardementsvliegtuig in zee gestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. MOEDER-OVERSTE JULIANA OVERLEDEN. Op 48rjarigen leeftijd is in het moederhuis te Heilo overleden moeder Juliana, de overste van de zusters „Juliaantjes" aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. De overledene was voorts vicaris van de Congregatie Liefde Zuster van de H. Juliana. Het ongeluk bij Schiphol. Eén der gewonde militairen overleden. Eén der militairen die gisteren bij het on geluk, dat de „Nachtegaal" nabij Schiphol had, ernstig werd gewond, de milicien Leusink, is korten tijd later overleden. De andere gewonden zijn de milicien W. Kwaks, die een zware hersenschudding heeft opgelcopen, J. Tamboer, die ribfracturen en een buikperforatie heeft gekregen en de mi licien Prins, die een onderbeenfractuur op liep. De beide overigen hebben lichte kwetsu ren opgeloopen. (Zondag j.l. zijn in ons land weder verscheidene -personen onwel ge- worden tengevolge van een te intens zonnebaden). De stralen van de zon zijn 't leven, Is vaak gezegd, en ook terecht Maar alles wat wordt overdreven. En zelfs ook dit, bekomt ons slecht. Men zoekt zoo graag in zonnebaden, De bruine huidskleur die flatteert, Maar dat de overdaad moet schaden, Wordt al te dikwijls genegeerd. Dan moet men tot zijn straf ervaren: Wie zich te snel het lichaam brandt, Moet dagen loopen met de blaren. Als pijnlijk souvenir aan 't strand. Dan voelt men waarlijk „aan den lijve", Dat matigheid in alles past, En als het hier dan bij mag blijven, Is Leiden niet het ergst in last. Het kan tot nog veel erger leiden, Een flinke koorts en gauw naar bed, Dan wordt men, al wil men dat mijden, Pas goed in 't zonnetje gezet. Wij mogen wel de zon vereeren En haar in 't leven dankbaar zijn, Maar één ding mag men niet negeeren, De zonneschijn is meer dan schijn. Baad zon, maar let op de bezwaren, Breng u niet aan en van de kook, Niet slechts een heibrand heeft gevaren, Een hij- of zij-brand heeft ze ook. P. GASUS. Bestrijding draailiartigheid bij kool. Met bespuiting moet weer worden begonnen. De Plantenziektekundige Dienst te Wage- ningen meldt: Volgens waarnemingen van dr. Leefmans zijn de eerste exemplaren van de eerste vlucht van de koolgalmug, wier larven de draaihar- tigheid bij kool veroorzaken, in de Noord- Hollandsche koolstreek verschenen. Het is dus zaak nu zoo spoedig mogelijk de zaadbedden, de banen en de in bakken staande koolplantjes, onverschillig van welke soort, zoomede de reeds op het veld uitgezette bloem- koolplanten van de soort lecerf zoo spoedig mogelijk te bespuiten met nicotine of pyridine. Van het eerste middel neemt men één gram, van het tweede 20 gram per liter water, waar in 15 gram zachte gele zeep is opgelost (dus 1/10 pCt. nicotine of 2 pCt. pyridine, beide in lVz pCt. zeepwater). Men zij vooral met nicotine zeer voorzichtig. De damp moet zoo min mogelijk worden inge ademd, er moet niet mede gemorst worden vooral op kleeren en handen en men moet er voor zorgen, dat geen vergissingen kunnen plaats hebben. Deze bespuiting moet tweemaal per week plaats hebben, met geen grootere tusschen- poozen dan vier dagen. Het gisteren bij Schiphol verongelukte K. L. M.-toestel „Nachtegaal", dat met een loods in botsing kwam.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1