IJmuider Courant Tle&tsCa# ia dm z&met DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De Thetis. niet te voorspellen Jm de Qceep den Wildernis Hitte. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF 2,fe JAARCANC No. 184 pjfave Lourens Coster, Maatschappij toor Courant Uitgaven en Algem. pfokberij N.V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider CourantKennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle advertenties, opgegeven voor dit blad, „orden kosteloos opgenomen in de gennemer t Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 8 JUNI 1939 Abonnementen per week f 0.12per maand f0.52'/2, per 3 maanden (1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënt 1-5 regels (0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Ook in dit land zijn de berichten omtrent ie ramp van de nieuwe Britsche duikboot Thetis"- h1 den mond van de rivier der Mersey, - met ontsteltenis gelezen. Hij zou wel een gevoelloos mensch moeten zijn, die niet onder den indruk kwam van zulk een gebeur- tenis. Honderd mannen opgesloten in een soort stalen val onder water, omringd door redders die hen niet bereiken kunnen, lang zaam vergiftigd in de verstikkende atmosfeer in hun gevangenis tot zij daarin om kwa menhet is een afschuwelijk einde. De historie kent meer zulke rampen met duik boten, ook in vredestijd. En vlak voor deze verging nog een Amerikaansche duikboot, waarbij door toepassing van de modernste reddir^s-teohniek nog dertig man gered kon den worden maar toch ook velen omkwamen. Datzelfde moderne reddingstoestel heeft in het geval van de Thetis maar vier menschen- levens kunnen redden. De omstandigheden waren ongunstiger en het had alleen in den eersten aanvang van het reddingswerk suc ces, De vier overlevenden, allen nu nog ziek tengevolge van de vergiftigde atmosfeer in de bot, zullen door hun verklaringen bij 't onder zoek wellicht kunnen helpen tot de toepassing van betere voorzorgsmaatregelen, in de toe komst. Gebleken is al dat belangrijke red dingsmiddelen, waartoe de pontons en kabels behoorden waarmede de boot thans gelicht zal worden, zich in andere havens bevonden en op veel te grooten afstand waren om tijdig aanwezig te kunnen zijn. Er zijn geen ge tuigenverklaringen van geredden noodig om deze fout in de toekomst te vermijden. Als men zorgt dat duikproeven met nieuwe booten alleen plaats hebben op een reede, waar het volledige reddingsmateriaal aanwezig is, zal het risico weer wat verminderd zijn. Ik herinner mij, dat in 1911 de duikboot Vendémaire op de Fransche kust verging. Toen zat in die stalen val ook een bemanning van vele tientallen den dood af te wachten. Maar zonder eenige hoop. Men wist dat geen redding mogelijk was. De vorderingen der reddingstechniek in een kwart eeuw tijds zijn niet te ontkennen, al hebben zij in het geval van de Thetis maar zoo'n gering resultaat Overigens vergat men de ramp van de Vendémiaire evenals die van de mailboot Ti tanic, die in denzelfde tijd op een ijsberg liep en verging, toen in 1914 de oorlog was uitge broken en duikbooten geramd en vernie tigd, mailbooten door duikbooten getorpe deerd en vernietigd werden. Misschien herinnert een afschuwelijke ge beurtenis als die van de Thetis er velen aan, dat de wereld met vuur speelt, dat de bouw van al deze nieuwe monsters-der-vernietiging tot een veel ontzettender ramp zal leiden als de wereld haar bezinning niet terugkrijgt. Er spreekt een waarschuwing uit de ramp van de Thetis, die allicht nimmer voorge vallen zou zijn als er niet in zulk een koorts achtig tempo bewapend werdin andere landen even haastig en onbegrensd aLs in Engeland dat nog langen tijd de eenige groote mogendheid is geweest die zich be perkte. Er spreekt een waarschuwing uit en zij staat niet alleen. Oorlogsvliegtuigen vallen ook vaak in de dikwijls zoo riskante training der vliegers. In vredestijd worden op deze wijze al reeksen jonge levens geofferd aan de voorbereiding van den oorlog, dien wij allen hopen dat nim- Dier komen zal. Maar ofschoon wij dat hopen beerschen haat en wantrouwen voort en wordt bet economisch leven ontwricht. Terwille van welk goed doel? Ik ben als anderen begaan met het droeve lot van de opvarenden van de Thetis. En dat oren een onderzoek instelt en nieuwe maatre gelen gaat nemen zal iedereen uitstekend vin den. Maar laten wij niet vergeten wat al die ontzettende bewapening beteekent en tot welk een dolle razernij en vernietiging zij onafwijs baar voeren zal als men niet begrijpt dat men de Waarheid en het Leven dienen moet. R. P. Tekort aan „2ioUandsche nieuwe" dreigt. Er wordt bijna niet gevangen. Volgens de berichten der haring schepen uit zee wordt den laatsten hjd weinig haring gevangen. De hoog ste vanger van Woensdagochtend was de KW 151 met 10 kantjes. Van Vlaar- dingen en Scheveningen zijn twee jagers onderweg met tezamen 220 kantjes haring aan boord, zijnde de vangsten van 17 schepen. Hieruit blijkt dus, dat de schepen weinig ha- rihg aan boord hadden en de visscherij schaarsch is. Ten gevolge van den ge- dagen aanvoer zijn de prijzen sterk Opgeloopen en komt er gebrek aan de "Hollandsche nieuwe". Wanneer de ge- vicge vangsten blijven voortduren is het niet onmogelijk, dat er een tijdelijk %ort aan nieuwe haring zal komen. WATERVLIEGTUIG BEZOCHT HAARLEM. Gistermiddag daalde een water vliegtuig, bemand met twee militaire vliegers, op de Mooie Hel. Het toestel taxiede over het Spaarne, onder de spoorbrug door, en legde bij de Infanterïekazerne aan den Koudenhorn aan. De vliegers kwamen van Den Helder en moesten een boodschap doen in de stad. Na een uur vertrokken de vliegers om op het Noorder Buiten Spaarne op te stijgen. Het vliegtuig aan den kant. J^taatseUfke marnes- buien aan te gxaoten inohed. 1 Daaróm geen voorspellingen omtrent te verwachten regenval Nog geen recordtemperatuur. (Van onzen specialên verslaggever). Waarom kan de Afdeeling Klimatologie van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut De Bilt, wèl een warmen zomer voor spellen en niets omtrent den eventueelen neer slag mededeelen? Tegenwoordig, nu „De Bilt" met vrij groote nauwkeurigheid zoowel het da- gelijksche weerbericht als de verwachting voor een geheel seizoen kan publiceeren, is dat een vraag, waarvan de beantwoording in deze hitte golfperiode, nu er letterlijk naar regen gesnakt wordt, stellig van belang is. Langs den in de zon blikkerenden voorrangs- weg UtrechtDe Bilt beweegt zich loom een puffende redacteur. Zijn oogen turen verlangend naar het bekende torentje op het zoo bekende gebouw, dat iedereen, die uit de Domstad komt, moet zien, zoodra hij het blauwe bordje, dat met witte letters „De Bilt" aankondigt, nadert. Om ringd door een tuin, waarin de forsche boomen een voor de zon ondoordringbaar bladerdek vormen, ligt het Instituut hier als een koele oase. De man-van-de-krant, die haastig in de scha duw duikt, komt hier warempel op adem, on danks het feit, dat juist op dezen hittegolf dag een publicatie het gebouw heeft verlaten, waarin mededeeling wordt gedaan, dat het sinds 1897 niet zoo droog is geweest als nu. Enfin, dit laatste heeft betrekkelijk weinig te maken met de Afdeeling Klimatologie, welke zich voornamelijk bezig houdt met de weerver- wachting per seizoen. Dr. S. W. Visser, assistent bij deze Afdeeling, geeft eerst opheldering .over hét uitblijven van een voorspelling omtrent den neerslag. De reden is nog al voor de hand liggend", aldus hoort de leek, „want de neerslag wordt in den zomer ter sterkste beïnvloed door onweers verschijnselen, die in 9 van de 10 gevallen een plaatselijk karakter hebben, zoodat wij geen kans zien of liever voorloopig geen kans zien, daaromtrent een behoorlijk gefundeerde voor spelling' te doen. Misschien zal dit in de toe komst wel mogelijk zijn, maar dan zullen wij toch in de eerste plaats moeten beschikken over de gegevens, die gedurende een reeks van jaren betreffende onweersbuien en de omstandighe den, waarbij deze zich ontlasten, verzameld zijn, net als dit, bij het voorspellen van het weer ge durende een seizoen het geval is. Hoe we bij dit laatste te werk gaan? Heel een voudig! We vergelijken het weer; dat we mo menteel in ons land hebben, met hetzelfde weer in een andere landstreek, dat zich vroeger ge openbaard heeft. Bij 't dagelijksche weerbericht wordt dit ook reeds gedaan, en het spreekt wel haast vanzelf, dat wanneer wij tot de op dit oogenbljk nog betrekkelijk gebrekkige seizoens voorspelling overgaan, dit eveneens geschiedt. Wij treden daarbij dan niet in finesses, geven alleen in groote trekken onze meening, waarbij men vooral niet uit het oog dient te verliezen, dat wij hier de gemiddelde temperatuur zoeken. Dat hebben wij bijvoorbeeld in den achter ons liggenden winter ook gedaan, waarbij wij in begin December mededeelden, dat de winter maanden December, Januari en Februari een gemiddelde temperatuur, welke boven de nor male zou uitkomen, opleveren zouden. Dat is ook inderdaad het geval geweest, al heeft de groote massa in Nederland ons vermoedelijk uitgelachen, na de buitengewoon hevige koudeperiode. Men houdt er daarbij echter geen rekening mede, dat „De Bilt" de gemiddelde temperatuur over die maanden heeft berekend. Verschillende fac toren worden daarbij in aanmerking genomen. Wij slaan bovendien voortdurend de tempera turen na, zooals deze in de achter ons liggende 38 jaar zijn verwacht en zooals zij waargenomen zijn. Helaas hebben wij voor de zomervoorstel ling niet de beschikking over een dergelijke reeks van cijfermateriaal. De lijsten, die wij daaromtrent hebben aangelegd, dateeren van 1921, toen voor 't eerst de temperatuur, welke in Jan Mayen waargenomen was, ingeschreven werd. Illlllllllllllllllillllllllllllillllllllllllllffl Vanaf VRIJDAG 9 JUNI eiken avond MATINEE, de groote avonturenfilm PHiSIIMTIi^T 15 uur, ZONDAG 3 uur Interessant als een leerrijke cultuurfilm, spannend en boeiend als de beste speelfilm. Gevarieerd, goed verzorgd bij programma. FOX WERELDNIEUWS PROFILTI'S ACTUALITEITEN. (Adv. Ingez. MecL.) tijd heerscht. „Neen, van een hittegolf spreken we hier nimmer. Dat is een woord, dat bij ons niet gebruikt wordt. Wij hebben het over vrij warm, warm en zeer warm weer. Vrij warm weer is het, wanneer de temperatuur zich beweegt tusschen de 20 en 25 graden Celsius, warm wèer, wanneer het kwik in de thermometer zich tus schen de 25 en 30 graden Celsius ophoudt en zeer warm, wanneer de thermometer meer dan 30 graden Celsius aanwijst. Of er in de afgeloo- pen dagen al een record gebroken is? Neen, zoover is het nog niet gekomen. De warmste Junidag, welke in het Instituut geregistreerd is, haalde 33,3 graad Celcius. Dinsdag bedroeg de hoogste temperatuur, welke hier geconstateerd werd 31 graden. Veel scheelt het dus niet. Maar 't record bleef onaangetast en of het gebroken zal worden, kan op dit moment niemand zeggen. „Zeer warm": dat is het eenige, dat wij nü kunnen zeggen en daarbij moeten we het voor loopig laten!" Buiten strooit de zomerzon haar stralen zoo mogelijk nog stekender rond. Inderdaad, de zo- merzon, ook al is het pas 7 Juni en al begint op den kalender de zomer pas op 21 Juni. Voor 't K. N. M. I. begint de zomer op 1 Juni, omdat de warmste maand en dat is Juli! dan precies in het midden van het seizoen valt. Nu in het begin van Juni al „zeer warm weer' om in officieele termen te spreken. Wat zal dat dan in Juli worden, in de warmste zomermaand? Ziedaar een vraag, waarover de schrijver van deze regels zich op den 3 K.M. langen,, gaarge- stoofden voorrangsweg van De Bilt naar de Bis schopsstad het hoofd gebroken heeft, zonder verder te komen dan vizioenen aan gloeiend- heete Julidagen, waarin het kwik tot duizeling wekkende hoogte rijst. (Nadruk verboden). Bij de voorspelling voor den zomer d. w. z. de verwachting ten aanzien van de gemiddelde temperatuur gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus, zijn wij, het verband gaan zoeken tusschen het weer, zooals dit op het moment .in ons land is en dergelijk weer in een andere land streek. Dit verband noemen wij de correlatie coëfficiënt, waarin men het woord relatie terug vindt. Deze kan als grootste waarde 1 hebben, dat wil zeggen dat het verband volkomen is en hij is nul, wanneer het verband volkomen ont breekt. De temperatuur te Jan Mayen in April en in December, de neerslag te Paramaribo en de Noordcomponent van den Bovenwind in De cember, zijn de 4 factoren geweest, die, ieder vermenigvuldigt met een bepaalden coëfficiënt, ons tenslotte tot de uitkomst bracht, dat de ge middelde temperatuur in den zomer, welke nu voor ons ligt, een halve graad boven normaal zal zijn." Een slag om den arm. „Gezien het feit, dat er eigenlijk meer facto ren noodig zijn om tot een voorspelling te ko men, die met de 'werkelijkheid overeenstemt, prefereeren wij het om een slag om den arm te houden wat betreft de kans, dat onze berekening uitkomt. De kans, dat wij het bij het rechte eind hebben wordt door ons op drie tegen vier ge schat, zoodat we voor 25 pet. rekening houden met een verkeerde uitkomst. Men moet dus, wan neer in September mocht blijken, dat „De Bilt" het mis. gehad heeft, niet schamper lachen. En wanneer het inderdaad een warme zomer wordt, moet men evenmin denken, dat „De Bilt" het toch maar wist. Het kan dan best zijn, dat wij er een volgend maal falikant naast zijn, net als bij onze neerslagverwachting voor de thans ach ter ons liggende lente. Wij dachten dat het een droog jaargetijde zou worden enhet werd een nat!" Met deze erkenning van het falen van „De Bilt", beëindigt de man, die correlatie-coëffi ciënten berekent, zooals U en ik de sommetjes van de lagere school, het gesprek. En de temperatuur? „Het is momenteel zeer warm", aldus zegt dr. Bleeker van het K. N. M. I., Afdeeling Weer- dienst, bij wien wij vervolgens inlichtingen in winnen over de hitte, welke nu al weer eenigen Rotterdamsclie Scliie wordt waarschijnlijk gedempt. Reeds in 1931 heeft 'dè raad van 'Rotterdam in beginsel besloten tot demping van de Rotter damsche Schie van het Hofplein tot de grens dei- gemeente. Inmiddels is het dichtst bij de grens gelegen gedeelte gedempt, doch het gedeelte tot voorbij de voormalige Melkmarkt, grootendeels loopende tusschen oude stadsbebouwing is nog water. In aansluiting op de Hofplein-werken stellen B. en W. van Rotterdam den raad thans Warm, o buurman,- wat -een vraag, Ik moet er nog eerst aan wennen, 't Is een heele toer vandaag, Om ijskoud een rijm te pennen. Ach, wat is des rijmers lot, Maar één fact-or zij geprezen. Ik val niet in 't püfverbod, Wat zou dat rampzalig' wezen. Water, water, is de wensch, Vergezeld van diepe zuchten, Water in en op den mensch, Water uit de blauwe luchten. Warm? o buurman, wat een vraag, Maar 'k moet zeggen, met die hitte, Is het voor het eerst vandaag, Dat 'k er warmpjes in kan zitten. Straks een dekenlooze nacht, Als 'k me in 't etui ga leggen, Want geen nachtvorst wordt verwacht, Laat de Bilt heel ernstig zeggen. Warm? o buurman, wat een vraag, Maar ik zeg het je nu eerlijk, Denk vooral niet dat ik klaag, Aan het einde van de plaag, Die het rijmen is 'vandaag, Vind ik het opeens weer heerlijk. P. GASUS. voor dit gedeelte Schie te dempen. De regeering heeft hiervoor een werkfondsvoorschot van f 403.000 toegestaan. Het geheele werk zal ech ter f 975.000 kosten. Voorloopig willen B. en W. alleen een nieuwe bestrating aanbrengen op beide Schiekaden en d«-gedempte strook gebrui ken voor een voorloopig aan te leggen trambaan en wandelpaden. Met den betrokken minister willen B. en W. zich verstaan voor het verkrijgen van de benoo- digde gelden voor het definitieve plan, waardoor een ruime verbindingsweg zal ontstaan van het centrum van Rotterdam met den rijksweg naar 's-Gravenhage. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) Doodslag op zijn vader. Vier jaar tegen den zoon geëischt. De rechtbank te Leeuwarden behandelde de zaak van den 30-jarigen M. te Hempens, wien ten laste wal -gelegd doodslag op zijn vader aldaar. In het belang van den 'verdachte werd deze zaak met gesloten deuren behandeld. Op 20 Maart j.l. was er voor de zooveelsbe maal ruzie tusschen vader en zoon ontstaan. Deze ruzie ontaardde tenslotte in een vecht partij, waarbij men elkaar met een mes te lijf ging. De zoon heeft den vader toen verwondin gen toegebracht in de schouders, de borst, den rug en den hals. Hierdoor ontstoh/len zoowel ihr en als uit-wendinge verbloedingen, tengevolge waarvan de man kort daarna is overleden. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van vier jaar. VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Afdeeling I. Promotie tweede klasse: HBS—EDO Promotie derde klasse: West FrisiaZaandijk Afdeeling II. Promotie tweede klasse: DFC—UW Afdeeling IV. Promotie tweede klassé: LimburgiaBleijerheide. HelmondMiddelburg Om den Ned. Voclbalbeker. Halvee eindstrijden BFCPSV V eloxW ageningen (Sportkr.) Het Engelsche koningspaar werd te Calgary in den Canadeesehen staat Alberta begroet door een deputatie van de Zwartvoet-Indianen, WIELRIJDEN. De Ronde van Duitschland. SCHUTTE EN MIDDELKAMP UIT DEN STRIJD Uit Neurenberg: Woensdag werd de zesde étappe, van Chemnitz over Karlsbad, Eger, Neu- stadt en Salzbach naar Neurenberg, een af stand van 287 K.M., verreden. De Belg' Spies- sens won deze étappe in de sprint vóór Umben- hauer en elf andere renners. De Duitscher blijft echter de plaats in de algemeene rangschikking innemen. Schulte en Middelkamp waren Woensdag niet gelukkig. Toen de eerste klim begon, brak het frame van Middelkamp. Schulte stapte onmid dellijk af om samen met zijn landgenoot den achterstand in te halen. Hoewel de materiaal wagen na een kwartier reeds aanwezig was, ga ven de beide Nederlanders wat later ontmoedigd op. Deze pech was voorala voor Middelkamp een teleurstelling, daar hij de tweede plaats in het klassement bezette. De algemeene rangschikking luidt: 1. Umbenhauer 42 uur 1 min. 41 sec.; 2. Schel ler 42 uur 6 min. 3 sec.; 3. Zimmermann 42 uur 6 min. 9 sec.; 4. Bautz 42 uur 9 min. 56 sec.; 5. Oubron 42 uur 11 min. 2 sec.; 6. Spiessens 42 uur 11 min. 17 sec.; 7. Thierbach 42 uur 12 min. 51 sec. Het landenklassement luidt: 1. Zwitserland 126 uur 41 min. 42 sec.; 2. België 126 uur 52 min. 33 sec.; 3. Duitschland 126 uur 52 min. 57 sec.; 4. Frankrijk 127 uur 57 min. 33 sec.; 5. Gemengde ploeg 127 uur 41 min. 20 sec.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1