Media H Stemt 'Schildwacht bij de as van 'de Middellandsche Zee Ministerièel Overleg. (Van een bij zonderen medewerker). ET woord as is in dezen tijd een be kend woord geworden en men kan wel zeggen dat het zich nu een vaste plaats heeft veroverd in het inter zonaal politieke woordenboek. De heele we- wiri volgt dagelijks met spanning het wente- ton van de beide hoofdassen Rome—Berlijn en parits—Londen en ziet met belangstelling toe aan beide zijden de technici aan het ïïneeen zijn om er nog enkele bruikbare en «■nffciee verlengstukken aan toe te voegen. Zoo !,nrden het langzamerhand enorme, gecom- SLereïe en kunstig in elkaar gezette assen. Meesterstukken van moderne diplomatieke teRenog een derde as, die bij een gewapend inflict een buitengewoon belangrijke rol zal «Telen maar die hierin totaal van de genoemde ««en verschilt doordat ze niet kunstmatig in oikaar oezet, maar volkomen natuurlijk is. Dat f de as van de Middellandsche Zee, die ge- fnrmri wordt door de straat van Pantelleria, Tree-engte tusschen Sicilië en Tunis. Europa Jn Afrika zijn hier slechts 120 K M. van elkaar verwijderd. Deze as verdeelt de Middellandsche vee in twee helften en hij. die haar onder riln controle heeft, kan den anderen zijn wil nole^en. Geen wonder dan ook dat de drie Middellandsche Zee-mogendheden alle drie ppn demonstratie van gewapenden vrede in Antima forma! bij deze as te vinden zijn Z er nauwlettend het oog op gericht houden: Italië uit de oorlogshavens Syracuse, Augusta enPalermo alsmede op het versterkte eilandje Pantelleria en Frankrijk in Tunis uit zijn sterke vlootbasis Bizerte. Maar Engeland heeft de beste uitkijkpost in zijn bezit en daarmede tegelijk de sleutelpositie: Malta. Want het is de eeuwen door reeds gebleken dat, wie Malta beheerscht, daardoor tegelijkertijd maester is van de Middellandsche Zee. De geschiedenis van de Phoeniciërs, de Carthageners en de Romeinen, de Arabieren en de Ridders van de Orde van Malta, die allen op hun beurt heer sers zijn geweest over het kleine maar be langrijke eiland, heeft het bewezen. En zoo is het welhaast natuurlijk dat óók de groote veroveraar van de 19e eeuw, Napo leon Bonaparte, al spoedig zijn welwillende aandacht schonk aan deze kostbare parel daar midden in zee: reeds op 9 Juni 1798 zette hij er voet aan wal en verdreef er de Ridders van Malta, die er toen bijna 270 jaar hadden ge regeerd,'om vandaar vervolgens over te ste ken naar Egypte en er zijn beroemd geworden veldtocht te beginnen. Het is niet onaardig in dit verband even te vertellen hoe Napoleon, die elke gelegenheid altijd voor honderd pro cent wist te benutten, dat ook weer met Malta bewees. Want niet alleen nam hij het eiland voor Frankrijk in bezit en verrijkte het aldus met een vlootbasis van onschatbare waarde, maar bovendien zag hij kans zijn Egyptischen veldtocht voor een groot gedeelte te bekostigen uit de. opbrengt van de kostbaarheden en juweelen, die zijn alziend oog al spoedig in de weeldèrig ingerichte 'kerken, op het eiland had ontdekt. Om. er. geen tijd btj te verliezen nami hij zelf bij zijn vertrek naar Egypte hij was toen nauwelijks een week op Malta geweest al dadelijk de kostbaarste stukken mee, waarna hij het achtergebleven garnizoen onder commando van generaal Vaubois op dracht gaf.met deze wijze van geld inzamelen voort te gaan, hetgeen dezen met zoo'n grooten ijver en tenslotte zoo radicaal deden, dat de Maltesers in opstand kwamen en de Fransche bezetting dwongen zich in de forten terug te trekken en deze belegerden. Niet lang daarna kwam Lord Nelson met zijn vloot de eiland bewoners te hulp en het einde was dat in September van het jaar 1800 de Franschen moesten capituleeren voor de vereenigde En- gelsche, .Malteser en Napolitaansche strijd krachten, waarna Engeland, op zijn beurt het beproefde „j'y suis, j'y reste" in toepassing brengend, uit welbegrepen eigenbelang het eiland voor zich in bezit nam en het sindsdien voor zich heeft weten te behouden. Voor de zooveelste maal in de geschiedenis waren de arme Maltesers van meester veranderd. En zoo is het dus nu 139 jaar geleden dat Malta een Engelsche vesting' werd en Engeland hier door ook thans nog de sterkste strategische positie inneemt bij de as van de Middelland sche Zee. Quttstiqe g.eagmfUcfie Üqqwq. /pEWOONLIJK wordt, als er sprake is van deze unieke vlootbasis tusschen Europa en Afrika, alleen Malta genoemd en men zou dus kunnen veronderstellen dat het hier slechts één eiland betreft. Dit is evenwel on juist. In werkelijkheid bestaat deze versterking Uit vijf eilanden: Malta, Gozo, Kemmuna, Kemmunett en Fifla, waarvan Malta echter verreweg het belangrijkst is, niet omdat het tevens het grootste eiland van de groep is, maar vanwege de geografische ligging en zijn beide prachtige natuurlijke havens, die door een schiereiland, de Sceberras waarop de hoofdstad Valletta is gebouwd, van elkander Jijn gescheiden. De grootste van deze havens, Grand Harbour, is omringd door vijf zwaar gepantserde forten en biedt plaats aan de pootste slagschepen. Zelfs dreadnoughts kunnen hier zonder eenige moeite ankeren en vinden er, beschermd door de forten met hun verdragend geschut, een veilige lig- en bunker- plaats. Pas in 1903 werd begonnen met de in richting van deze haven als moderne vloot basis. Koning Edward VII legde in April van öat jaar den eersten steen. De andere haven, Marsamxett Harbour, wordt voornamelijk ge bruikt als ligplaats voor de destroyer-flottilles van de Middellandsche Zee Vloot. In den wereldoorlog van 19141918 is nog weer eens duidelijk de belangrijkheid van Malta gebleken. Tallooze oorlogsschepen van de geallieerden, zelfs Japansche en Ameri- kaansche, hebben er toen geankerd. Boven alen werd het eiland gebruikt als doorgangs station voor troepen en voorraden. Met het p°£ °P het heerlijke, zachte klimaat, dat over eenkomt met clat van de Rivièra, werden er pjps groote hospitalen ingericht, waar dui zenden gewonden en zieken herstel en gene- z ug vonden. Dankbaar gaven de soldaten het euand den eerenaam van „de beste verpleeg- o0er,Van Middellandsche Zee"! Bij een vol- Eoo gewaPend conflict zal Malta ongetwijfeld weer voor al deze doeleinden worden gebruikt. TOA«.uee.n. groot, modern ingericht ziekenhuis «ordt juist dezer dagen de laatste hand ge- tJcïKer militaire schrijvers zijn er die be- wE0 of| als gevolg van de ontzaglijke uit- heeftng' diB luchtwapen de laatste jaren ondergaan, Malta in tijd van oorlog nog p --«au.au| j.vj.aii/0, lil ijiju. va.ii uuuug nuf ®ven sterke positie zal innemen als vroe- vUp t afstand van Sicilië naar Malta is voor trlff zeer gering en Italië zou door doel- tos ?e bombardementen de vestingwerken aal kunnen vernielen, hetgeen een prijs geven van Malta tengevolge zou moeten heb ben. Het is uiteraard moeilijk te zeggen, in hoeverre deze meening juist is. Het blijft een zuiver theoretische veronderstelling. Maar zij die zoo redeneeren vergeten in ieder geval dat Malta thans óók op de afweer van lucht aanvallen terdege is voorbereid. Er is een be langrijke luchtmacht gelegerd en allerlei maat regelen zijn genomen om het effect van een luchtaanval zoo gering mogelijk te doen zijn. Men behoeft heusch niet te denken dat een bombardement op Malta een even groote ver woesting zal aanrichten als bijvoorbeeld dat van de Japanners kortgeleden op Tsjoenking, waarbij de halve stad in vlammen opging. Als men een tocht over het eiland maakt is het interessant te zien hoe vernuftig allerlei be langrijke punten zijn gecamoufleerd, zoodat ze van de lucht uit niet of nauwelijks meer waar neembaar zijn. Zelfs de olietanks en. andere reservoirs zijn nu met grillig aangebrachte bonte kleuren beschilderd, die hen op eenigen afstand volkomen aan het oog onttrekken en in het landschap opnemen. Men kan er ver zekerd van zijn dat Engeland alles doet en zal blijven doen om het eiland onbeperkt in zijn bezit te houden. Se éeuaikiniji NDERDAAD geeft Engeland zich daarvoor de grootste moeite. Want, behalve Malta en al zijn militaire en maritieme versterkin gen, zijn er ook altijd nogde Maltesers, de eigenlijke bevolking van het eiland, in uiterlijk overeenkomend met de Italianen, in taal met de Arabieren. In feite is het Malte sisch van Semitischen oorsprong en men neemt aan dat het een vermenging is van de Phoenicische en Arabische talen. Uit deze enkele bijzonderheden blijkt al dadelijk, dat de Maltesers volstrekt geen Engelschen zijn. En men kan er meteen aan toevoegen, dat ze het, ondanks de 139 jaren van Engelsch be wind, ook niet zijn geworden. Het tegendeel is bijna waar; want hun sympathieën gaan in breeden kring, nu zoowel als vroeger, niet zoozeer uit naar Engeland als wel naar Italië! En hier zitten we meteen in een ander „Malta-vraagstuk". Want het is niet prettig zijn have en goed te moeten verdedigen tegen kwaadwillige vreemdelingen, wanneer het om- ringende landvolk voor een deel met dien vreemdeling blijkt te sympathiseeren Zulk een situatie kan bij tijden zelfs een ge voel van onbehaaglijkheid geven. En John Bull, die er in den Boerenoorlog al eenige er varing van opdeed, weet er ook op Malta van mee te praten. De Maltesers hebben hem met hun eigen opvattingen en de laatste jaren sterk in invloed toegenomen Maltesisch Nationalis tische Partij al heel wat last bezorgd en Enge land is er dan ook nog' steeds op uit om in dezen „ongewenschten toestand", zooals de Malta Chronicle het pas nog noemde, verbete ring te brengen. Talrijk is de bevolking overigens niet. Zij telt ongeveer 2.65.000 zielen. Hoewel 'een deel, leeft van -deopbrengst' van. landbouw.en visch- vangst, vinden de meesten een" bestaan in al dat.- soort werk dat een belangrijke haven plaats met zich meebrengt. Welvarend zijn de menschen er evenmin; de best gesitueerden zijn er de exporteurs van de ook in Nederland welbekende Malta-aardappelen, vrijwel het eenige uitvoerproduct van het eiland. Hoewel hun Arabisch dialect een gedachten- associatie met den Islam zou kunnen doen ontstaan, zijn de Maltesers allen Christenen; zij zijn Roomsch-Katholiek. In dit verband is het van belang er even bij te vertellen da-t ze zelfs tot de oudste Christenen behooren. De groote zendingsapostel Paulus heeft er de eer ste Christengemeente gesticht! Toen Paulus, op weg van Candia naar Rome waar hij zich voor den Keizer, op wien hij zich had beroe pen, rechtvaardigen wilde in een hevigen storm schipbreuk leed, doordat het schip tegen een door steile rotsen omgeven eiland'te plet ter sloeg', bleek hem dat dit het eiland Melita, Malta, was. Zooals in den Bijbel is verhaald wist de bemanning veilig aan land te komen en het verblijf van Paulus daar heeft er toe ge leid dat de bewoners tot het Christelijk geloof overgingen. Nog heden ten dage herinnert de Paulus-Baai op Malta aan het bezoek van den apostel. Jialiaansch ah leeiwak yescfviapt M nu nog even op de tegenwoordige ver houdingen, in politiek verband terug te komenik wees er al op, dat Engeland zich den laatsten tijd veel moeite geeft om ook in dit opzicht zijn positie te versterken. Het doet dit op allerlei wijze, zoowel langs vredelievenden weg als met den sterken arm. Van dit laatste systeem is een merkwaardig voorbeeld de or donnantie van 1932, die bepaalt dat het Ita- liaansch als leervak van het programma van de openbare lagere scholen zal worden geschrapt; alleen Maltesisch en Engelsch mogen er nog worden onderwezen! Of maatregelen als deze afdoende zullen helpen is de vraag. Malta heeft niet alleen nog herinneringen aan den tijd toen het deel uitmaakte van het Ko ninkrijk Sicilië een periode van meer dan 400 jaren maar is ook nu nog door talrijke familierelaties met Sicilië verbonden. De eilanden liggen immers zoo dicht bij elkaar en ze onderhouden een geregeld contact. Zoo is er een dagelijksche vaste bootdienst tusschen Malta en Syracuse. Wie 's avonds in Valletta aan boord stapt, staat den vo-lgenden morgen al om 7 uur op de kade van Syracuse! De Mal tesers voelen zich op Sicilië thuis. En omge keerd de Italianen op Malta. Ook moet men niet denken, dat op Malta uitsluitend Engel sche kranten gelezen worden. Integendeel. Zoo zag ik op mijn wandeling door de Strada Reale een van de drukste straten van Valletta, een kiosk waar een tiental verschillende couranten verkrijgbaar waren; hiervan waren twee in het Maltesisch, en drie in het Engelsch, maar de vijf overige waren Italiaansche bladenEn zoo is er meer. Onder de bankinstellingen vindt men naast de Engelsche Barclays Bank de Italiaansche Banco di Roma. Ook in een tweetal belangrijke bezoeken, die Malta pas mocht ontvangen, kwam dit Engelsch-Italiaansche dualisme weer tot uiting. Zoo was daar in de eerste plaats de komst, van den Italiaansche Grootmeester van de Orde van Malta, Prins Ludovioo Chig'i della Rovere Albani. Z.H. die vergezeld van een aan tal Malteser Ridders met de „Citta di Paler mo" arriveerde, werd oa. door den gouverneur van Malta, Sir Charles Bonham Carter, offi cieel ontvangen en verwelkomd. Het andere belangrijke bezoek was dat van Lord Lloyd of Dolobran, die gekenschetst wordt als een der 'groote 'Engelsche imperialisten van den te- Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheeie land: Iets koeler, ge deeltelijk bewolkt, droog weer, matige tijdelijk krachtige Noordoostelijke tot Noordwestelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 76 F. Laagste hedennacht 60 F. Hoogste heden 64 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Stilstand. Opgave van: De positie MAGAZIJN 'T BRILLEN HUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 7.38 uur; n.m. 8.05 uur. Zaterdag v.m. 8.32 uur; n.m. 9.01 uur. Zondag v.m. 9.31 uur; n.m. 10.02 uur. TEMPERATUUR ZWEMBAD: Heerenduinen: lucht 60 F., water 70 F. VRIJZINNIG DEMOCRAAT Lijst 8 1. A. J. VAN LEUSEN, Velsen. 2. R. VERBEEK, Santpoort. 3. P. VINKE, IJmuiden. 4. G. MEERMAN, Ijmuiden-Oost. De Vrijzinnig-Democratie verdeelt niet, maar verbindt de verschillende stroo mingen. genwoordigen tijd. Lord Lloyd is hier gekomen om het onlangs opgerichte British Institute in te wijden, dat ten doel heeft de Maltesers en Engelschen dichter bij elkander te brengen en elkaar beter te doen begrijpen en waardeeren in de wederzij dsche verlangens en behoeften. De stichters hopen dat het Instituut er toe zal bijdragen om, zooals de „Malta Chronicle" het uitdrukt, de scheidingslijn, die er na bijna an derhalve eeuw Engelsch bewind tusschen de beide bevolkingsgroepen nog valt waar te ne men, te overbruggen. Inderdaad hoe men het ook tracht te ver bergen of te camoufleeren, ook Malta behoort zonder eenigen twijfel tot die gebiedsdeelen. welke de aspiratie vormen van het fascistisch Italië. En in dit geval is deze aspiratie boven dien historisch. Dat Mussolini Malta als zoo danig nog niet openlijk heeft genoemd komt, omdat de tegenwoordige eigenaar niet Frank rijk maar Engeland heet. Want dat maakt ver schil. Italië zal immers tot het uiterste trach ten de relaties met Engeland niet noodeloos te vertroebelen en daarom is met fijne tact de naam Malta tot dusverre verre gehouden van de lijst der Italiaansche irredenta. Wat echter niet wil zeggen, dat er niet over> wordt ge dachtWant het eiland blijft nu eenmaal cle 'sleutelpósitie en controlepost bij de as van de Middellandsche' Zee. (Van onzen parlementairen Redacteur). Ministers komen, Ministers gaan. Dit vooral in den letterlijken zin op te vatten, want sinds Mr. de Wilde's uittreden uit het Kabinet, wijst niets er op, dat een der andere Excellenties zelfs maar inleidende stappen zou hebben on dernomen om dit voorbeeld te volgen. Wel andere stappen. Immersen daarop slaan de zooeven gebezigde woorden, die van ministerieel beweeg gewag maken het is den laatsten tijd een vrijwel voortdurend heen en weer loopen van tal van leden van het Ka binet, die elkaar komen opzoeken. Natuurlijk niet om over koetjes en kalfjes, of over het mooie zomersche weer te babbelen, maar om veel ernstigere onderwerpen te behandelen, nu de politieke barometer juist heelemaal niet op „mooi" en evenmin op „bestendig weer" staat. Het schijnt, dat de heeren Ministers druk doende zijn om te probeeren door nader on derling overleg, door passen en meten en rekenen, voorshands verdere ongelukken af te wenden. Binnen het Kabinet zou men in elk geval vóór den 22sten Juni, dag waarop de Minister president zijn zeventigsten verjaardag hoopt te vieren, geen stukken willen maken, zoodat Dr. Colijn in zooverre tenminste van een onge- stoorden feestdag zou kunnen genieten. In dien er al sprak zou wezen van de indiening van nota's der verschillende hoofden van De partementen, om er naar te streven het samen eens te worden over de ontwerp-begroo- ting 1940, zou het tijdstip, waarop daaromtrent een beslissing zou vallen, pas na den 22sten Juni komen te liggen. De Premier zelf zoo is veler indruk voelt er alles voor om te pro beeren aan een Kabinetscrisis te ontkomen; zoo lang het kan, zou hij een uiteenvallen van het huidige Kabinet willen vermijden. Van daar, dat de kans, dat het in den boezem van het Ministerie tot een fatale botsing zou komen, nog voor de zomervacantie, vrij gering geacht zou moeten worden. Of zich echter door en in de Kamer, nog eer het reces aan breekt, ernstige verwikkelingen zouden kun nen voordoen, blijft nog even een open vraag. Wat tenslotte de hier en daar reeds de ronde gedaan hebbende geruchten betreft over een spoedige definitieve bezetting van Financiën, meenen wij, dat daarvan op dit oogenblik nog geen sprake is. Veeleer schijnt het nog steeds in de bedoeling te liggen, dat Minister Colijn een vrij groot aantal maanden ad interim de portefeuille van Financiën zal blijven behee- ren, om zelf o.m. de begrooting-1940 op het Binnenhof te verdedigen, zooals destijds ter stond te lezen viel uit het communiqué van den Regeeringspersdienst over het heengaan van Mr. de Wilde. AAN DE GEVOLGEN VAN ZONNEBRAND OVERLEDEN. Naar wij vernemen is de soldaat Wouda, die dezer dagen met hevigen zonnebrand, opgeloo- pen aan het strand alhier, naar het Militair Hospitaal in Den Haag werd vervoerd, aldaar aan de gevolgen overleden. SLACHTOFFER VAN EEN ZONNESTEEK. D-e ongehuwde arbeider Matha, wonende in de Heidestraat alhier, werd, gisteren op zijn werk door een zonnesteek getroffen. Hij spoedig daarna in het Antonius Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Gerberdina Johanna IJM 38, Alkmaar IJM 31, Delft IJM 17, Condor IJM 72, Knikker IJM 4. NAAR DE HARINGVISSCHERIJ. De stoomlogger Petrus Paulus IJM 266 is in het dok geplaatst oen voor de haringvisseherij te worden klaargemaakt. TRAWLERS OPGELEGD. De „Witte Zee" IJM 167, Aneta IJM 182 en Horn Rif IJM 155 zijn opgelegd. IJmuiden 8 Juni 1939. Tarbot 4836 cent per K.G. Tong 8041 cent per K.G. Griet f 25 per 50 K.G. Groote schol f 24 per 50 K.G. Middel schol f 26f 17,50 per 50 K.G. Zetschol f 19—f 13,50 per 50 K.C-. Kleinschol f 14,50-f 3 per 50 K.G. Bot f9,50—f3,20 per 50 K.G. Schar f 4,20f 2,80 per. 50 K.G. Poontjes f5f2 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 12,50f 9 per 50 K.G, Kleine schelvisch 11f 5,10 per 50 K.G. Groote gul f713 per 50" KlG. Kleine gul 'f 6,50—f 1,25 per '50 K.G. Wijting f 3—f 1,90 per 50 K.G. Kabeljauw f 26;f 15 per 125 K.G. Koolvisch f 0,65f 0,25 per stuk BESOMMINGEN. Manden. Trawler: 190 De Hoop IJM 46 f 1490 Loggers: KW 78 f1120; KW 41 f460; KW 22 £480; KW 42 f470; KW 124 f400; KW 62 f440 SCH 130 f 1180. Kotter: E 142 f260. WIJK AAN ZEE het Kabinet-Colijn, Niet alledaagsclie brandstichter. Een zonderling geval van brandstichting, dat jelukkig tijdig is ontdekt en daardoor goed is afgeloopen, heeft zich te Axel voorgedaan. Eenige kinderen, die op een boerenerf speel den, zagen, dat uit het dak van de schuur rookwolkjes opstegen. Ze waarschuwden den boer, die een onderzoek instelde, waarbij bleek, dat het begin van brand boven onder de dak bedekking was ontstaan, wat hem al zeer ver baasde. Zijn verbazing werd echter nog groo- ter, toen hij met behulp van een ladder naar boven -klom en daar een nest ontdekte, waar in een brandend eindje sigaret lag, dat het begin van brand veroorzaakt had. Dit begin van brand was spoedig bedwongen en omtrent de oorzaak kan wel worden aangenomen, dat de vogel op zoek naar voedsel het brandende eindje sigaret ergens heeft opgepikt en mee genomen naai' het nest, waar het is blijven smeulen. (Tel.). Lichte aanvaring tusschen 0-10 en „Sumatra". Onderzeeboot loopt aan den bovenbouw eenige beschadiging op. 's-GRAVENHAGE, 7 Juni. Heden middag is tijdens oefeningen de on derzeeboot 0-10 in lichte aanvaring geweest met Hr. Ms. „Sumatra". Van de onderzeeboot werd de bovenbouw licht beschadigd. De boot is op eigen kracht naar-Nieuwediep teruggekeerd. De „Sumatra" had geen beschadiging. Op geen der beide schepen kwam per soonlijk letsel voor. Nader wordt vernomen dat tijdens een lan- ceeroefening de „Sumatra" dicht bij de onder zeeboot kwam, waardoor deze heeft moeten wegduiken naar grootere diepte. Toen is de boot tijdens het wegduiken in lichte aanra king geweest met de „Sumatra", waardoor zij sneller naar beneden is gedrukt en heeft een schroef van de „Sumatra" het mijnentuig van de duikboot weggeslagen. Omtrent de aangerichte schade is gebleken, dat deze niet van ernstigen aard is. De plaat ijzeren om-kasting van de navigartiebrug en hooger gelegen deelen als het mijnentuig en de stutten waarop het rust, de machinetelegraaf, het hekwerk van de brug en de radio-antenne zijn ontzet. Het druklichaam is echter niet ge- ra€lkt- v -u De 0-10 is op eigen kracht voor de haven gevaren en daarop met een sleepboot naai' bin nen gehaald. De stuurboordschroef was n.l. niet meer bruikbaar, omdat een stuk staal draad van het mijnentuig daarin was gedraaid. Zware straffen tegen dienst weigeraars geëisclit. De Advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, mr. L. B. J. Vermeulen, heeft tegen vie-r jongelieden, die in de -bewogen April-dagen geweigerd hebben om principieele redenen aan den militairen dienst deel te nemen, een belangrijk zwaardere straf ge- eischt dan -hun door den Krijgsraad' te Den Bosch was opgelegd. Dit college had hen veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maan den met aftrek van de preventieve hechte nis met ontslag uit den militairen dienst zon der ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De Advocaat-fiscaal vroeg verzwaring van deze straf tot wee en een half jaar gevange nisstraf, zónder aftrek vn preventieve hech tenis, met ontslag uit den militairen dienst, mét ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te'dienen. Spreker stond op het standpunt, dat deze gevallen niets te maken hebben met gewe tensbezwaren tegen den militairen dienst. Negrin en Del Vayo in Mexico. MEXICOSTAD. 8 Juni. De ministex-s van de vroegere Spaansche republiek, Negrin en. Del Vayo zijn. per vliegtuig uit Vera Cruz hier aan gekomen. Zij werden op het vliegveld verwel komd door twee bataljons „Militia" mannen. Per radio hebben zij dank betuigd voor de hulp, die Mexico aan de Spaansche vluchtelingen heeft verleenld, (United Press) EEN NIEUWE SECRETARIS. Het bestuur van V.V.V. koos gisteravond tot secretaris de heer B. P. M. Wortman, Rel- weg 2, ARROND. RECHTBANK. IJmuidensche inbreker veroordeeld. Anderhalf jaar gevangenisstraf eischte Officier 14 dagen geleden tegen een 25-jarigen IJmuidenaar, die ervan verdacht werd twee diefstallen te hebben gepleegd. Zoo had hij op April ingebroken bij een fruithandelaar en daar ongeveer 70 gulden en eenige sieraden buit ge maakt. Bovendien zou hij in den zomer van 1938 een muntgasmeter hebben gelicht. De eerste diefstal bekende hij doch de tweede niet. Mr. Pliester verzocht uiterste clementie. Door de Rechtbank werd den verdachte form den eisch veroordeeld. 480ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 16de lijst Trekking van Donderdag 8 Juni 1939 Hooge Prijzen f 1000.— met premie van f 30.000.— 17851 f 10.000.— 17434 f 1.000.— 8049 11572 13976 16771 19391 20151 f 400.— 5624 16408 18521 f 200.— 1022 16243 16398 21576 f 100.— 3544 3990 4022 5943 6229 7524 11555 11850 13261 15344 16596 17274 17345 19950 Prijzen van 70. 1149 1244 1315 1428 1586 1598 1836 2087 2098 2249 2390 2611 2631 3048 3136 3189 3207 3246 3341 3399 3452 3455 3483 3504 3550 3555 3599 3614 3622 3645 3752 3859 3881 3904 3924 3942 3948 4049 4069 4084 4141 4216 4276 4277 4337 4367 4425 4684 4693 4798 4808 4819 5039 5170 5316 5569 5779 5794 5861 5930 5947 6028 6134 6146 6162 6242 6257 6302 6326 6336 6434 6443 6808 6849 6926 6931 6952 7073 7078 7216 7348 7371 7408 7414 7439 7630 7844 7867 7871 7047 8014 8180 8186 8411 8473 8518 8547 8588 8766 8772 8779 9003 9097 9136 9151 9351 9410 9437 9469 9499 9622 9677 9709 9909 9964 9992 10104 10143 10150 10199 10331 10337 10455 10611 10849 10887 10946 11066 11131 11262 11270 11401 11407 11411 11522 11623 11704 11768 11822 12071 12255 12286 12441 12475 12517 12542 12741 12846 12889 12936 12956 12969 13007 13141 13238 13290 13305 13312 13438 13439 13485 13550 13586 13626 13675 13676 13695 13776 13943 13959 14084 14086 14149 14248 14423 14436 14498 14554 14738 14749 14819 14869 14873 14883 15046 15082 15159 15327 15623 15630 15645 15665 15688 15736 16031 16054 16087 16121 16322 16352 16494 16574 16583 16658 16671 16701 16803 16806 16818 16845 16908 17019 17033 17175 17223 17262 17352 17521 17606 17612 17656 17680 17684 17862 18103 18116 18382 18477 18567 18790 18911 18917 18977 19010 19091 19103 39142 19317 19496 19535 19576 19579 19630 19653 19720 19755 19948 19989 20142 20144 20212 20297 20308 20370 20424 20453 20517 20544 20601 20621 20735 20820 20866 21006 21010 21109 21186 21192 21199 21216 21239 21443 21475 21552 21592 21866 Nieten 1027 1091 1137 1199 1262 1293 1323 1350 1365 1416 1432 1434 1443 1454 1466 1468 1524 1601 1615 1620 1644 1671 1743 1775 1789 1879 1904 1924 1933 1953 1984 2001 2035 2059 2079 2122 2136 2147 2206 2231.. 2235 2255' 2266 2280 2301 2304 2348 2365 2408 2476 2478 2540 r.76 2583 2608 2563 2751 2756 2786 2793 2805 2866 2873 2948 2994 3003 3025 3064 3089 3130 3148 3166 3210 3266 3278 3284 3360 3386 3413 3420 3446 3471 3473 3487 3516 3519 3521 3531 3536 3567 3692 3697 3729 3839 4018 4028 4145 4156 4264 4284 4364 4388 4445 4448 4451 4487 4489 4511 4538 4605 4612 4662 4698 4703 4741 4765 4768 4769 4780 4738 4847 4861 4920 4934 4943 4975 5018 5035 5123 5142 5186 5220 5221 5280 5333 5352 5388 5393 5512 5514 5544 5548 5626 5633 5689 5693 5722 5738 5859 5890 5906 5909 5915 5929 5937 5941 5962 5966 5980 5998 6083 6125 6132 6153 6193 6207 6220 6228 6247 6251 6312 6333 6335 6342 6465 6475 6484 6521 6528 6530 6542 6548 6608 6648 6653 6672 6697 6790 6858 6923 6985 6987 7074 7083 7104 7123 7138 7167 7180 7190 7209 7214 7250 7268 7300 7314 7319 7331 7335 7345 7365 7370 7402 7406 7417 7429 7432 7461 7505 7509 7529 7539 7561 7569 7577 7594 7620 7667 7685 7687 7690 7691 7732 774] 7758 7779 7814 7877 7892 7931 8011 8071 8092 8103 8115 8149 8161 8164 8227 8279 8322 8331 8343 8380 8439 8546 8629 8703 8712 8723 8725 8741 8761 8771 8793 8839 8868 8894 9022 9024 9099 9178 9180 9242 9279 9371 9379 9383 9390 9434 9463 9467 9469 9503 9650 9662 9718 9788 S799 9916 10036 10095 10101 10154 10163 10204 10259 10264 10274 10292 10338 10373 10415 10416 10446 10456 10459 10464 10490 10492 10585 10601 10624 10627 10638 10648 10660 10676 10705 10801 10819 10864 10904 10971 11021 11049 11106 11156 11178 11215 11294 11314 11315 11364 11376 11419 11497 11523 11537 11539 11551 11562 11565 11604 11611 11679 11723 11746 11749 11809 11821 11835 11847 11875 11877 11892 11899 11903 11943 11947 11951 11958 11962 12012 12026 1*2054 12083 12104 12149 12196 12228 12237 12256 12268 12275 12315 12327 12374 12454 12466 12499 12515 12573 125-80 12594 12596 12620 12739 12758 12777 12876 12971 13009 13016 13020 13021 13089 13091 13099 13176 13225 13258 13280 13282 13284 13340 13365 13388 13397 13418 13494 13504 13508 13546 13556 13565 13699 13719 13754 13762 13843 13844 13862 13872 13987 14000 14001 14021 1402& 14031 14069 14144 14159 14218 14261 14263 14282 14442 14456 14474 14527 14532 14534 14553 14581 14585 14598 14661 14664 14693 14694 14697 14704 14724 14770 14774 14842 14857 14868 14894 14940 15024 15033 15047 15073 15089 15099 15110 15129 15168 15171 15175 15201 15202 15212 5236 15271 15309 15408 15440 15480 15520 15538 15561 15562 15628 15704 15770 15819 15825 15877 15885 15972 16001 16038 16083 16091 16110 16142 16238 16239 16254 16327 16337 16372 16374 16475 16496 16615 16620 16740 16744 16810 16840 16859 16892 16909 16941 16955 16974 17039 17056 17076 17157 17159 17182 17194 17202 17218 17239 17286 17301 17401 17403 17306 17432 17440 17466 17468 17493 17504 17532 17562 17583 17627 17749 17761 17798 17799 17906 17952 18002 18031 18038 18166 18198 18206 18208 18263 18321 18367 18429 18443 18467 18487 18498 18581 18597 18599 18601 18602 18606 18658 18701 18754 18803 18839 18848 18878 18963 18970 18972 18974 18983 19002 19011 19080 19102 19104 19119 19169 .19172 19175 19206 19218 19277 19278 19281 19300 19303 19308 19324 19326 19327 19354 19420 19439 19550 19553 19597 19598 19607 19624 19637 19638 19698 19703 19708 19772 19787 19T98 19809 19842 19845 19972 19882 19894 19911 199-59 20027 20062 20152 20219 20221 20340 20361 20367 20427 20505 20552 20576 20580 20600 20656 20665 20727 20758 20762 20799 20818 20836 20852 20855 20861 20874 20903 20912 20927 20935 20959 20984 21000 21021 21036 21080 21088 21116 21184 21217 21226 21227 21266 21272 21284 21316 21416 21490 21496 21546 21580 21627 21634 21716 21718 21729 21765 21779 21843 21858 21871 21923 21931 21962 21970 Verbeteringen 5e klasse, :5e lijst: 2968 f 70— m. z. 20968 f 70.—; 5699 m, Z. 5619 f 70.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3