2)e camp Jlietis £de Jtleine^ccmeerntirt H.C.ANDERSEN Waar komt het vandaan? van de ct BURGERLIJKE STAND. Veel blijfl onopgehelderd (Van onzen Londenschen correspondent.) De mededeelingen over de ramp van de Thetis, eerst door den directeur van Cammell Laird in Birkenhead en wat later op den zelf den dag door Neville Chamberlain in het La gerhuis gedaan, hebben veel onopgehelderd gelaten en zelfs in een enkel opzicht 't mys terie nog verdiept. De verklaringen van den Premier, hoe sober ook in de bewoordingen, riepen een afschrikwekkend beeld van men- schelijken ondergang in den geest van zijn toehoorders op. Het zal nog wel eenigen tijd duren voordat de sluier van het geheim van dit afgrijselijk ongeluk geheel zal worden opgelicht, indien hij ooit geheel zal worden opgelicht. Men weet nu hoe het kwam dat de Thetis dien vroegen Vrijdagochtend ontdekt werd met het hoofd diep in het water gestoken en de staart eenige meters uitstekend boven het watervlak onder een hoek van zoowat 45 graden. Het zal zelden zijn voorgekomen dat men bij de aanschouwing van platen van een ongeluk zulk een indruk kreeg van moorddadige reali teit als bij deze foto. En de mannen in de boo ten konden het ongeluk betasten, konden er op klimmen zonder iets te kunnen doen om het ongedaan te maken. Enkele stalen schot ten scheidden de ongelukkigen dieper in de duikboot van de frissche, vrije lucht waarin de lieflijkste zomerzon stond te schitteren. Het zal nog wel eenigen tijd duren voordat het on derzoek van de Admiraliteit, dat geheim is, en het openbaar onderzoek, dat de Premier heeft toegezegd zullen aanvangen. Ze moeten wachten op berging van de boot. Afgrijzen en verbolgenheid. Het is menschelijk dat de eerste ontzetting over de ramp spoedig gevolgd werd door boos geroep om uitleggingen en verklaringen. Waarom ging de Thetis zonder behoorlijk ge leide in zee? Waarom onderwierp men de duikboot aan duikproeven in water, waar van werd gezegd, dat het vol wrakken lag? Waarom was ze vol gestopt met menschen, met een veertigtal deskundigen behalve de be manning van meer den zestig? Waarom duur de het langer dan een etmaal voordat de sche pen van de Admiraliteit op de plek van het drama aankwamen? Het grootste deel van deze vragen is al be antwoord: bevredigend beantwoord, voorzoo ver er iets bevredigends zou kunnen zijn in dit ongeluk. Men weet nu dat geen wrakken en geen zware lading menschen verantwoordelijk zijn geweest voor den ondergang van de boot. De ondergang is te wijten aan een open af- sluitpoort van een torpedolanceerbuis in den voorsteven. Het zeewater gutste er doorheen toen de boot ging duiken. Maar men weet met hoe het kwam dat die poort, die verderf bin nenliet dat 99 menschen in den dood bracht, open was. Het verklaarde echter de positie van de Thetis later. Vooraan verzwaard door het water, dat men niet uit de schotten had kunnen hóuden, was ze voorover gaan hellen en had ze den neus tegen den zeebodem ge- stooten. Volgens de voorstelling van Chamber lain was ze toen geleidelijk horizontaal op den bodem gaan liggen. Was dat dan niet 't oogenblik geweest, toen de positie van de boot zich er immers gunstig toe leende, voor de aanwending van het Davis- reddingtoestel? Misschien zal de vraag nooit beantwoord kunnen worden. Blijkbaar geloof de men daar binnen nog niet in de hachelijk heid van de positie. Duikbooten stuiten wel eens meer op den zeebodem of hun neuzen bo ren zich wel eens meer in de modder. De machines zijn mans genoeg om ze er weer uit te trekken. In dit geval ging dat niet. Maar de boot werd licht gemaakt in de verwachting dat ze naar de oppervlakte terug zou rijzen. Dat gebeurde alleen met het achtergedeelte, dat men toen het water laag was 2 M. boven het zeeoppervlak zag. En dien zelfden ochtend ontsnapten de viei opvarenden met hun Davis-long aan den dood. Kapitein Oram kon toen zeggen dat al len nog in leven waren en dat de lucht m de boot slecht werd. De dokters die het viertal onderzochten, vonden ernstige verschijnselen van stikstof-vergiftiging. Geen wonder als er meer dan 100 menschen zijn in een beperkte ruimte, waarin geen lucht kan worden ver- verscht. Verdere reddingspogingen van-beneden-uit met het Davis-toestel mislukten. Eenige on gelukkigen, die beproefden aan dat klamme stalen graf te ontstijgen, vonden den dood. Men neemt aan dat zij reeds zoodanig ver zwakt waren dat het hart de inspanning die het lichaam voor dezen vorm van redding moet ondergaan, niet meer kon verdra gen. Zoo er Davis-toestellen waren voor allen, de iichamelijke kracht om te ze gebruiken, was niet langer aanwezig. Reddingspogingen boven. De Thetis was al 24 uur verongelukt voor dat de bergingsschepen van de Admiraliteit uit verre havens, Belfast en Portsmouth, kwa men aanstoomen. Een van de lessen, die uit de ramp zal worden* getrokken, zal zeker zijn dat onderzeeërs op proefvaarten voortaan in ver binding zullen blijven met een escorte, dat on middellijk alarm zal kunnen maken als het onheil vermoedt. Een andere les die zal zijn geleerd is, dat de proefvaarten zullen worden gehouden in wateren in de onmiddellijke na bijheid van de havens, waar zich de schepen bevinden voor bergingswerk en de andere vaartuigen die zijn ontworpen en toegerust voor de redding van duikbooten en haar be manningen. Men zegt verder, dat de Admi raliteit in de nicuwsverschaffing ernstig in gebreke gebleven is. Inderdaad volgde Zater dag op een hoopgevend bericht bijna terstond de mededeeling. dat alles verloren was. Maar zoo men daarin tekort is geschoten, kan dit zeer zeker niet worden gezegd van de red dingspogingen, die tot 't uiterste en met over weging van alle mogelijkheden zijn doorgezet. De pontons en de zware kettingen, waarmede moest worden beproefd de boot te lichten, kwamen te laat. Maar dat lag aan het feit dat ze van ver moesten komen en slechts enkele knoopen in het uur kunnen loopen. De diepzee-duikers, die op den bodem van Scapa Plow werkten aan gezonken oude Duitsche kruisers, werden per vliegtuig naar Birken head vervoerd en daalden in den nacht naai de duikboot om te zien hoe ze lag en te luiste ren naar leven binnen. Hun zwaar belaste beenen waren te licht voor den zwaren stroom die daar om het zeegraf van 99 men schen woelde; en de stikstof had daar binnen haar dooaend werk reeds gedaan. Een der duikers vertelde, boven gekomen, dat hij had geklopt op den romp in de Morse-code maar dat het antwoord zwak was geweest en niet te ontcijferen. Het was geen geklop van men- schenhand geweest, misschien het getik van een ketting die slingerde met de bewegingen van de boot in den stroom of een electrisch mechanisme dat de laatste krachten van een accumulator opgebruikte, de eenige polsslag nog, maar een mechanisme, in een ruimte waarin alleen de dood nog heerschte. Terechtstellingen te Praag. LONDEN 7 Juni (A. N. P.) De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Praag, dat de Duitsche geheime politie drastischer gaat optreden. lederen dag hebben terechtstellin gen plaats. Een Tsjechische postbeambte, die in het bezit werd gevonden van een radiozendapparaat, werd Maandag gearresteerd onder verdenking be richten naar Moskou te hebben gezonden. Hij werd zonder vorm van proces doodgeschoten. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn geen faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 6 Juni 1939. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. Jan Prins, caféhouder, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Bik en Arnoldkade no. 1. Curator mr. B. Slingenberg te Haarlem. 2. F. Tol, vischhandelaar, wonende te Haarlem, Leidscheplein 33 c. Curator mr. J. D. de Haan te Haarlem. 3. P. I. M. Thijssen, sigarenmagazijn „Prin senhof", sigarenwinkelier, Jacobijnestraat 8, wonende te Haarlem, Sehagchelstraat 1'6. Curator mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haar lem. Op grond van verzet werd op 6 Juni 1939 vernietigd het faillissement van: W. C. van Pelt, kantoorbediende, wonende te Haarlem, Zijlweg 25. Curator mr. J. G. Escher te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. L. Stieva, boerenarbeider, wonende te Rijk, gem. Haarlemmermeer. Curatrice mej. mr. M. J. Kluiman te Haar lem. 2. A. Plug, autohandelaar, wonende te Amsterdam, eerder wonende te Zwanenburg, gem. Haarlemmermeer. Curator mr. J. Lieuwen te Purmerend. Over den bouw van de Bakenesserkerk een der mooiste overblijfselen van oude bouw kunst die Haarlem rijk is is niet veel be kend. Alleen kan met zekerheid aangenomen worden dat het oudste gedeelte omstreeks 1250 moet zijn gesticht, vermoedelijk door graaf Willem II. De fraaie toren is pas in de 16e eeuw opgetrokken. Voorts vermeldt de Haarlemsche kroniek, dat in 1639 dus nu 300 jaar geleden de kerk haar tegenwoor- digen vorm kreeg. Bovenstaande foto laat duidelijk zien dat de kerk oorspronkelijk slechts een kapel veel kleiner was, er is na melijk later een nieuw gedeelte naast ge bauwd Nieuw Britsch voorstel voor Moskou. LONDEN 7 Juni. Het Britsche kabinet is naar United Press meldt heden bijeengekomen voor het opstellen van een ontwerp-nota be treffende een nieuw voorstel voor eén driemo- gendhedenpact. Hierin is op verscheidene punten aan de Rus sische verlangens tegemoetgekomen. Niettemin blijven andere geschilpunten bestaan. Olympische Spelen 1944 te Londen? Naar te Londen wordt vernomen is de algemeene verwachting onder de le den van het Internationaal Olympisch Comité dat de spelen van 1944 aan Lon den zullen worden toegewezen. Een be slissing daaromtrent zal Donderdag wor den genomen. Politieke Satire. Als beginpunt van de politieke satire kan men beschouwen het stuk „De Wespen", in 422 geschreven door den Griekschen Drama turg Aristophanes. In dit stuk stak hij den draak met het Atheensche jury-systeem, door Cleon, den volksmenner, belachelijk te maken en te doen uitkomen, dat al de leden van de jury tot zijn po litieke vriendjes behoorden. Journaal. De algemeene be naming „journaal" voor iets dat dagelijks bijgehouden wordt of dagelijks verschijnt, stamt uit het Latijn; „dies"= dag, „diurnus" dagelijks. Dit werd in het Italiaansch „giorno", in het Fransch „jour", resp. „journal". Dit laatste namen wij over, b.v. in 't woord „scheepsjournaal". Zware straffen tegen valsche munters geëischt. sGRAVENHAGE 7 Juni. Verschillende winkeliers in Leiden zijn in het vcjrig najaar het slachtoffer geworden van valsche munters er dank zij het doortastend optreden van een win keljuffrouw en de activiteit van de Leidsche en Haagsche politie slaagde men er in, na korten tijd twee mannen aan te houden, die vandaag wegens het vervaardigen en het uitgeven van valsche munten voor het Haagsche gerechtshof moesten terechtstaan, nadat zij door de recht bank hier ter stede veroordeeld zijn tot gevange nisstraffen van negen en vier jaar. De advocaat-generaal, mr. L. B. J. Vermeulen, achtte in beide gevallen het ten laste gelegde bewezen en vorderde, in verband met den ernst der feiten en het strafregister der verdachten, bevestiging van de vonnissen der rechtbank. Uitspraak 21 Juni. Liftkooi omlaag gestort. STOCKHOLM, 7 Juni (Havas)In een mijn van Bofos is een liftkooi met mijnwerkers zes tig meter omlaag gestort. Vier arbeiders wer den gedood. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Dinsdagavond om ruim acht uur is de zeven tienjarige P. de Ruiter uit Vlaardingen in de Vlaardingsche Vaart onder de gemeente Vlaar- dingerambacht bij het zwemmen verdronken, binnen een kwartier had men hem uit het wa ter gehaald, doch hoewel men ruim twee uur kunstmatige ademhaling heeft toegepast, mocht dit niet meer baten. Dé kleine zeemeermin ging op weg naar den bruisenden maal stroom, waarachter de zeeheks woonde. Dien weg was zij nog nooit eerder gegaan. Hier groeiden geen bloemen, geen zeegras, niets dan de naakte, grauwe zandbodem, die zich uitstrekte tot aan den maalstroom, waar het water woest ronddraaide. Door dien stroom moest zij heen om in het gebied van de heks te komen en dan was er nog een lange weg over heete, borrelende modder. K4ÏKT EEiaCUTIN VEEMARKT ROTTERDAM. 6 Juni. Totaal aanvoer 3525. Paarden 248, Veulens 17, Magere runderen 516, Vette runderen 943 Vette kalveren 70, Graskalveren 150, Nuchtere kalveren 1121, Schapen en lammeren 261 Zuiglammeren 155, Varkens 7, Bokken en gei ten 77. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. 74 2e kwal. 60, 3e kwal. 32—45. Vette ossen rasp' 6560, 1545. Stieren 56,51, 46. Vette kalve ren 105, 85, 6070, Schapen 47, 46, 28. Gras kalveren 2e kwal. 50, 3e kwal. 38. Nuchtere kalveren le kwal 38, 2e kwal. 33, 3e kwal. 28. Slachtpaarden resp. 45. 40, 28. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 20, 2e kwal. 17, 3e kwal. 14. Zuiglammeren resp. 10, 8, 6. Nuchtere slachtkalveren 8.50, 7.50, 5.5o! Nuchtere fokkalveren 30, 25, 20. Slachtpaarden 205, 170, 100. Werkpaarden 330, 250,120. Hitten 220, 185, 110. Stieren 250, 200, 140. Kalfkoeien 275, 200, 140. Melkkoeien 270, 200, 140. Vare koeien 195, 155, 135. Vaarzen 160, 140, 100. Pinken 120, 100, 80, Graskalveren 55, 35, 25. Bokken en geiten 9.50, 6.50, 4. Omschrijving Dinsdagsche Marktnoteering: Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel traag, prijzen lager. Prima's 78 en 75 ct. Stie ren, aanvoer iets ruimer, handel sleepend, prijzen le en 2e soort iets lager, 3e onver. Vette kalveren, aanvoer flink, handel tamelijk, prij zen prijshoudend. Prima's 115. Schapen en lammeren, aanvoer korter, handel redelijk, prijzen als Maandag. Zuiglammeren, aanvoer iets kleiner, handel matig, prijzen als Maan dag. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer iets grooter, handel stroef, prijzen dalend. Paarden, aanvoer iets grooter, handel slecht, prijzen aanm. lager. Kalf- en melkkoeien, aanvoer korter, handel zeer flauw, prijzen iets lager. Varekoeien, aanvoer iets kleiner, han del sleepend, prijzen iets minder. Vaarzen en pinken, aanvoer gering, handel van weinig beteekenis, prijzen dalend. Graskalveren, aan voer ruimer, handel lui, prijzen terugloopend. Bokken en geiten, aanvoer iets kleiner, handel redelijk, prijzen ruim prijshoudend. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM 7 Juni 1939. Ter Veemarkt waren haden aangevoerd: 275 vette kalveren: le kw. 6065, 2e kw. 52—58, 3e kw. 4050 per K.G. levendgewicht. (Onder- melkers lager). 95 nuchtere kalveren 4—8 per stuk. 109 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5657, zware varkens 55—56, vette varkens 5455 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren: ruime aanvoer, handel zeer matig, prijzen lager. Nuchtere kalve ren: matige aanvoer, handel gedrukt, prijzen lager. Varkens: zeer matige aanvoer, handel slecht, prijzen onveranderd. Aan het eind der markt waren nog vele varkens onverkocht. üaaraclatei lag naai nuib, miou-u ui een onderlijk oosch. Alle boomen en boschjes bestonden uit poliepen, half dier, half plant. Zij leken wel op slangen, met vele. vele koppen. De takken waren lange grijparmen, met vingers, die in een voortdurende beweging waren. Alles wat zy grijpen konden, hielden zij stevig vast. En loskomen was dan onmogelijk...... „(Wordt vervolgd). HAARLEM, 7 Juni 1939 Ondertrouwd: 7 Juni: J. A. Nieman en G. M. Kuilboer, E. Buur en S. C. M, Janssen, H. van Hulst en J. G. van Maasdam, P. Woudenberg en M. W. J. E. Habich, G. M. ter Weer en H. Komen, J. van der Meij en J. C. Hamans, J. A. Jonker en A. M. van der Valk, J. T. van Vessum en J. n. H, Westbroek, C. A. A. M. Schneider en b. Csicsó, A. J. Meunier en M. J. Visser, J. Wieringa en G. Jonkman, S. Broersma en E. Ariens, A. J, Koster en M. J. Koek, J. Baks en E. Grandenz. J. T. J. Pasch en W. Koch. Getrouwd 7 Juni: A. A. van der Kroft en A. E. Tollenaar; S. Vermeeren en C. H. van Warmerdam; J. M. Besteman en A. ling; J. J. Lubbe en A. C. M. Sweers; J. J- van Vueren en M. Hameteman; G. J van ae Veldt en A. J. Olijerhoek; C. J. Bakker en M. A. Zomer; J. A. Staphorst en L. M. van aer Mei; P. A. F. de Vos en M. E. M. Ca™dmo' J. N. Verver en A. M. van der Veldt, M. van Akkooi en A. van Leeuwen; H. van Polen E. Bols, G. A. G. Pon jee en A. Hans; C. v. a Giessen en M. v. d. Boogaard; G. G. A. Lips J. Mu Mulder, D.Willemsen enA. deBraatA-u Sijpestijn en J. W. Dickman; A. J. G.boe en J. de Ruiter; T. Braaksma en G. Krou Baardse en H. W. Koopman; P. E. Willems® en C. A. ter Poorten; J. D. van der Klugt e Sondorp; R. B. M. Verhoeven en J. E. a. ten Kate; F. van den Bosch en A. van u Weegh. Bevallen: 4 Juni: F. van den Heek—van wegen, d., G. S. van der TasVeen. z-, E- - mansClowthing, z., 5 Juni: G. J. Tol—v Bunt, z., G. W. F. van Leeuwen—Joostema, - J. H. StrijlandSmeenk, z., 6 Juni: T. wai* scheidtGoos, z. Tnr. Overleden: 5 Juni: F. W. Casparie, 69 Jtt densstraat, L. C. Veerman. 65 j-. Pegasuss raai- i Juni: J. Katzenbauer, 48 j., Ged. O Grac J. A. van der StarreQuakernaat, 76 L derslaan, J. M. Creemers, 80 j., Pieter Ki P. H. Seerden, 82 j., Judith Leysterstraat, iv- Wolf, 77 j., Gen. Bothastraat. De Bakenesserkerk te Haarlem. Kreeg 300 jaar geleden haar tegen- woordigen vorm.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6