IJmuider Courant Zat&idaQ 10 Juni is het „2mtneslnaaCdag)" DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN gen Koninklijke Reis. Hoofdwachter der Duitsche politie te Kladno vermoord. Strenge maatregelen in het protectoraat Bohemen en Moravië. Tsjechische politie ontwapend. Uitvindingen. ^JAARGANG NO. 185 pp* Lonrens Co-ter. Maatschappij Courant Uitgaven en Algem. N. V. Groote Houtstraat 93, flfSkse"' Tel. 10724. Bureau IJmuider giirlem- 'e' Kennemerlaan 42, IJmuiden, jelrfóon 5301. Postgiro 310791. Alle idrertenties, opgegeven voor dit blad, kosteloos opgenomen in de rtrdeo Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 9 JUNI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/i, per maand f0.52'/2» per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënt 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. Het Engelsch Koningspaar heeft Canada «laten en de grens van de Vereenigde Staten verstreden. Vóór dat gebeurde hadden al ..^vele tienduizenden Yankees zich naar Ca- yda begeven om de hooge gasten het eerst te celkernen, dat zij zich toen al door meer pelikanen dan Canadeezen omgeven zagen, rntoen de Koninklijke trein 's avonds in een rasplaatsje stopte konden de reizigers aan jai overkant der rivier de stad Detroit met yj2l machtige wolkenkrabbers zien liggen. Die ccaden in „floodlight" en lichtende letters r„s de rivier spraken: „We welcome their Dit is Pas b.eSin- In de komende dagen g! ce wereld zich weer eens kunnen verwon- ;..en over de ontzaglijke geestdrift, waarmee riblikeinen Koningen ontvangen. De taal- êsniieid der beide volken, hun onderlinge sym- „jjjje en de tijdsomstandigheden, waarin de jmerikaansche voorliefde voor Engeland zich fxira doet gelden, verklaren dat nog niet eens voldoende. De Amerikaansche volksgeest heeft ji een levendige belangstelling voor ouden adel uit het oude werelddeel, althans wanneer die ach tot hoogen rang verheft, maar stijgt tot liet toppunt als het mogelijk wordt een echten Koning en een echte Koningin te aanschou- Wpaar kan men om lachen. Men kan zeggen dat het getuigt van weinig geloof in de voor treffelijkheid van den eigen republikeinschen staatsvorm. Men kan er ook iets kinderlijks in aen en iets snobistisch. Maar ik geloof dat met caze opvattingen het geval niet verklaard is. D; Amerikanen hebben ongetwijfeld groot «•trouwen in hun staatsvorm. Zij zijn zelfs vervaarlijk trotsch op al wat Amerikaansch is =n beschouwen de Vereenigde Staten liefst si het uitverkoren landGod's own coun- èy. Maar het diepere wezen der monarchie, bar symbool en traditie ontroeren hen zooals rjj de geheele wereld nog immer blijven ont roeren. „De monarchale regeeringsvorm is voor liemenschen de natuurlijkste", heeft de wijs geer Schopenhauer in zijn Parerga und Para- lipomena gezegd. En dat eenvoudige woord uit een diep-gevoelde gedachte. Het zijn trouwens niet alleen de Amerikaan sche republikeinen die elkaar verdringen om een Koningspaar te zien en daarbij door geestdrift worden bevangen. Bijna een jaar ge leden bracht hetzelfde Koningspaar zijn offi ciate bezoek aan Frankrijk, aan het oude Fransche volk dat niet jong en kinderlijk van geest is zooals de Amerikanen, dat in de vorige eeuw bij herhaalde revoluties zijn Koningen en Keizers verjaagd heeft en nu al sinds achten zestig jaar trouw is gebleven aan zijn Derde Republiek. Ook daar was het enthousiasme geweldig. En toen ik er met een ouden Fianschman over sprak glimlachte hij en sprak: „Ja, wat moet men ervan zeggen? Men is republikein, maar toch wel ten zeerste ge ïnteresseerdMen voelt het toch wel vol komen aan. Schopenhauer's woorden kende hij niet. Maar eigenlijk uitte hij precies dezelfde ge dachte. Alweer zou, ook in dit geval, de eenheid der democratisch-voelende volken in dezen gespannen tijd als verklaring kunnen worden aangevoerd. Maar men komt er niet mee. Kort 'dór den oorlog maakte ik een officiëel be zoek van onze Koningin aan Parijs mee. En de verbazing over den geweldigen geestdrift, waarmee de Nederlandsche Koningin door de Fransche republikeinen ontvangen werd, zon der eenige politieke aanleiding, trof den jon gen verslaggever diep en is hem als een groote herinnering bijgebleven. een wonderlijk schouwspel waarvan ik pas later ben gaan begrijpen en dat mij geleerd heeft dat ook in Frankrijk de kansen op herstel der monarchie geenszins nawenen zijn. Die kunnen niet verdwijnen, al vormt de erkende royalistische partij slechts fan kleine minderheid, die zich voornamelijk onderscheidt door met iedereen overhoop te -'=en, zelfs met den troonpretendent. Als Frankrijk weer een Koning krijgt en die tijd zal komen - zal het verlangen dat daartoe anjft niet uit die kleine minderheid maar uit fbreede massa's der republikeinen komen. De Jtfficieele royalisten" zullen alleen maar mee «hoeven te doen. Dit alles is moeilijk logisch te verklaren, ïzijn vele waarnemingen van de mensche- jVse natuur, die maar in zekeren mate tot logisch denken en handelen in staat is, die Elett ^éfc nuchter verstandelijk kan uiteen zetten maar als feiten dient te aanvaarden, merika zal de onweerstaanbare bekoring van en natuurlijksten staatsvorm, de mo- archie, nu weer eens voor de geheele wereld gaan bewijzen. R. P. KON. NED. VER. „ONZE VLOOT". M xr^' Iiaarlem en Omstreken van de Kon. 2 Vereen. „Onze Vloot" houdt Vrijdag 16 bar v1- een der zalen van Hotel Lion d' Or >1 Jaarlijksche algemeene vergadering. H. F. C.—STORMVOGELS. A.s. Donderdagavond 7 uur zal de finale om het kampioenschap van Haarlem tusschen H. F. C. en Stormvogels op het E. D. O.-terrein ge speeld worden. H. B. S.—E. D. O. E. D. O. speelt Zondagavond 7 uur in Den Haag met het volgende elftal: Wille, Steffens, Zandstra, Koene, Schijvenaar, Oomen, Spek Jr., v. Zaanen, v. d. Putten, Perukel Jr., v. d. Braak. Aan de bekende adressen in Haarlem zijn spoorkaartjes en kaarten voor het terrein in voor erkoop verkrijgbaar. Door de Ned. Spoorwegen is de prijs van een 3e klasse retourkaart op 75 cent gesteld! Freule Francis Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oudste dochter van den G.G. van Ned. Indië, is Donderdag na haar verblijf in Nederland naar MarseiWe vertrokken, om zich in te scheoen naar Indië. Het afscheid te Den Haag De rijksprotector in Bohemen en Mo ravië aldus meldt het D. N. B. uit Praag maakt bekend: „In den nacht van 7 op 8 Juni is voor het Realgymnasium in Kladno de hoofd wachtmeester der Duitsche politie, Wil helm Kniest, het slachtoffer geworden van een sluipmoord. De dader is niet ge grepen. De rijksprotector heeft daarop bevel gegeven tot de volgende, onmid dellijk van kracht wordende maatregelen voor het politiedistrict Kladno, welke maatregelen tot nader order van kracht blijven: 1. Verbod van alle samenscholingen in de open lucht.- 2. Sluiting van alle bioscopen, schouw burgen en openbare lokalen. 3. Sluiting van alle scholen wegens op ruiend optreden van een groot deel van het onderwijzend personeel. 4. Van acht uur des avonds tot vijf uur des morgens moeten huisdeuren en ven sters gesloten gehouden worden. Op openstaande vensters wordt geschoten. 5. De burgemeester en de stedelijke vertegenwoordiging van Kladno worden afgezet. 6. Er wordt een regeeringscommissaris aangesteld. 7. De bevoegde Tsjechische staatspo litie wordt wegens het niet vervullen van haar dienstplicht ontwapend en ge schorst. Mochten de daders voor 9 Juni des avonds om 8 uur niet gegrepen zijn, dan zullen verdere maatregelen worden ge- Staatssecretaris Frank en de opperbevelhebber der Duitsche politietroepen, generaal Kamps, hebben zich hedenmorgen naar Kladno begeven. De Tsjechische staatspolitie is gisteravond om zes uur op het marktplein in Kladno ontwapend. United Press meldt nader dat de vermoorde politieman 32 jaar oud was. Hij werd kort voor middernacht in een van de drukste deelen der stad voor de hoogeschool vermoord. Kladno is een stad die 35.000 inwoners telt en die een leidende plaats inneemt onder de mijn en industriestreden van het oude Tsjecho-Slo- wakije. De procureur generaal van de Duitsche recht bank te Praag alhier heeft 30.000 kronen uitge loofd als belooning voor die informatie, die leidt tot de arrestatie van diegene die den moord heeft begaan. De politie deelde mede, dat zij twee vreemde lingen op het oog heeft, die in een hotel gezien waren, kort voordat de politieagent werd dood geschoten. Onder tusschen zijn reeds een aantal personen aangehouden en ondervraagd. Met het oog op het groot aantal incidenten en wrijvingen dat zich in den laatsten tijd tusschen' de Tsjechen en de Duitschers in het protectoraat voordoet, doet in doorgaans goed ingelichte krin gen het gerucht de ronde dat de status van het protectoraat mogelijk een verandering zou kun nen ondergaan en dat het dan meer direct on der de controle van het rijk gebracht zou worden. Heeft Tsjwalkofski met aftreden gedreigd? De Daily Telegraph and Morning Post meldt uit Berlijn, dat de laatste dagen op het ministe rie van buitenlandsche zaken te Berlijn bespre kingen zijn gehouden tusschen den Tsjechischen vertegenwoordiger te Berlijn, Tsjwalkofski en prominente Duitsche ambtenaren met betrekking tot den toestand te Praag. De betrekkingen tusschen de Tsjechen en de Duitsche autoriteiten worden dagelijks meer ge spannen en de instructies van rijksautoriteiten worden vaak genegeerd. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Tsjwal kofski binnenkort naar Praag zal vertrekken om den toestand te bespreken met baron von Neurath, den rijksprotector. In politieke kringen te Berlijn verluidt voorts dat Tsjwalkofski gedreigd heeft af te treden. Aan geruchten, dat baron von Neurath in een onderhoud met Hitier er ook over zou hebben gesproken te willen aftreden, wordt over het al gemeen geen geloof gehecht. IN DEN ADELSTAND VERHEVEN. Bij Koninklijk besluit van 31 Maart 1939 is mr. Johan Fredrik Theodoor van Valkenburg, wonende te Bloemendaal, met al zijn wettige nakomelingen in de mannelijke lijn in den Ne- derlandschen adel verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. (In 1938 zijn bij het Bureau voor Uitvinders 542 uitvindingen en aanvragen om voorlichting op octrooig.ebied ingezonden). Hoeveel is al niet gevonden Op ons aardsche tranendal, Als wij dat bereeknen konden, Kwamen wij tot een getal, Dat ons duizelig zou maken, Zoo verheven is de grens, Van de uitgevonden zaken, Door den vindingrijken jnensch. En op dit chapiter bindt men Nog niet in, integendeel, Nood maakt vindingrijk, dus vindt men Tegenwoordig extra veel. Als men 't cijfer krijgt te lezen Voor ons landje voor één jaar, Denkt men: wat zal 't dan niet wezen Voor de wereld bij elkaar. Het is waar, dit vele koren Is van ruimschoots kaf niet vrij, Zelden wordt, iets groots geboren, Er zijn heel. veel prullen bij. Maar ook dit geeft toch vertrouwen, Niet alleen mi's menschen brein, Maar ook, datde drang tot bouwen En de veerkracht er nog zijn. P. GASUS. WIELRIJDEN. DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Uit Passau: Van Neurenberg naar Passau voerde de zevende étappe van de ronde van Duitschland over een afstand van 226 K.M. De bergen tusschen Neurenberg en Deswung (60 K.M.) waren oorzaak, dat het veld spoedig uit elkaar lag. Te Regensburg had de kopgroep 6 minuten voorsprong op een peloton van 14 renners, waarin zich de leiders uit de algemeene rangschikking bevonden. De achtervolgers liepen op de laatste 100 KM. enkele minuten van hun achterstand in, maar de kopgroep kwam toch met ongeveer 2 minuten voor sprong te Passau aan, waar Geyer eerste werd. Umbenhauer bleef leider in het klassement Algemeene rangschikking: 1. Umbenhauer 48 uur 17 min. 3 sec.; 2. Scheller 48 uur 21 min. 25 sec. 3. Zimmerman 48 u. 21 min. 31 sec.; 4. Bautz 48 uur 25 min. 18 sec.; 5. Oubron 48 uur 26 min. 24 sec. Landenklassement: 1. Duitschland 145 uur 39 min. 3 sec.; 2. Zwitserland 145 uur 55 min. 11 sec.; 3. België 145 uur 55 min. 47 sec.; 4. Frankrijk 145 uur 56 min. 22 sec. DE OLYMPISCHE DAG. ALFORD VERVANGEN DOOR EMERY. Van den Engelschen Athletiekbond is be richt ontvangen, dat men Alford op het oogenblik niet in voldoend goede conditie acht, cm Engeland op den Olympischen Dag te vertegenwoordigen. Hij zal vervangen worden door den niet minder bekenden mijl- looper C.A.J. Emery van de Achilles-club. Ondanks de aanhoudende droogte is het terrein van het Olympisch Stadion, dank zij de bijzondere zorgen welke er aan besteed wer den, in uitstekenden staat. Het comité verzoekt dringend, vóór half twee de plaatsen in het Olympisch Stadion in te nemen, opdat de gymnastiek-uitvoering de volle aandacht genieten kan. Het begin is op klokke half twee gesteld; men rekent er op. weinige minuten over half zes met het volledige programma gereed te zijn. VOETBAL. PRAAG—BERLIJN (2—0). Uit Praag: Donderdag is te Praag de acht ste stedenwedstrijd tusschen Praag en Berlijn gespeeld, die door 25.000 toeschouwers werd bijgewoond. De Tsjechen wonnen met 20 (Ruststand 10). HONGARIJE—ITALIë (1—3). Uit Boedapest: De voetbal-landenwedstrijd HongarijeItalië die Donderdag werd bijge woond dcor 40000 toeschouwers, werd door Italië met 31 gewonnen, nadat de rust met een 1—0 voorsprong der gasten was gekomen. Reeds na twee minuten had Italië de leiding genomen door Piola uit een voorzet van Biavati. Na 25 minuten werd aan Hongarije een strafschop toegewezen wegens een fout van Rava. De strafschop werd dor Sarosi nomen, maar Olivieri hield het schot er uit. Aan weerszijden werden kansen gemist. In de tweede helft vergroote Colaussi den voorsprong tot 02 en vijf minuten later was het de zelfde speler, die den stand op 03 bracht. De Hongaren streden fel om de eer te redden; een kwartier voor het einde slaag de Kineses hierin. In de laatste minuten werd Petrini wegens natrappen van het veld gezonden. Het einde kwam met een 31 overwinning voor Italië. KAMPIOENSCHAP HAARLEM. VAN OLYMPISCHE SPETEN. De bijeenkomst van het Intern. Olympisch Comité. Ultimatum aan Zwitserland. Uit Londen: In de zitting van Donderdag van het Internationaal Olympisch Comité werd medegedeeld, dat aan Zwitserland een uitersten termijn is gesteld inzake de orga nisatie der Winterspelen 1940 te St.-Moritz. Zwitserland moet vóór 12 uur heden Vrij dagmiddag beslissen of men de Winterspelen 1940 te St.-Moritz met Skidemonstraties wil organiseeren of niet. Mocht Zwitserland af wijzend beschikken, dan zullen de Spelen aa,n een ander land worden gegeven. Naar verluidt zou Canada wel genegen zijn, de Winterspelen over te nemen, doch men is van meening. dat dit land niet in staat is bin nen zoo korten tijd, ongeveer zes maanden, spelen van een dergelijken omvang te organi seeren. Uit Rome en Londen zijn thans de formeele uitnoodigingen voor de organisatie van de spelen van 1944 bekend gemaakt, nadat Woensdag Lausanne en Detroit hun wen- schen naar voren hebben gebracht. Athene en Boedapest hebben zich voor 1944 teruggetrok ken. Voor de organisatie der winterspelen 1944 hebben zich gemeld Montreal (Canada), Cortina d'Ampezzo (Italië) en Oslo (Noorwe gen), Zoowel voor de Zomer- als voor de Win terspelen 1944 valt de beslissing heden Vrij dagmiddag. Louis Hostin. Louis Hostin, Olympisch kampioen ge wichtheffen 1936, ontving het Olympisch di ploma, omdat hij een hem aangeboden ge schenk in geld niet had aangenomen, maar aan zijn organisatie had laten geven. CRICKET IN ENGELAND. Walter Hammond is de eerste batsman, die in dit seizoen zijn 1000 runs volmaakte. Tegen Sur rey (Gregory 83, Barnett 4-29) scoorde Ham mond zijn 151ste century in eerste klasse cricket ji.l. 135 uit 464. Op het eind van den 2den dag bad Surrey in de 2de innings 91-0 bijeen. De West-Indiërs 382 (Headly 63) en 25-1 behaalden Donderdag een 9-wickets overwinning op Northamptonshire 107 (Hylton 5-35, Constan- tine 3-17) en 299. De stand der overige wed strijden is: Hampshire 434 (Phillipson 7-104) en 166-7 tegen Lancashire 256 (Knott 4-108), Derbyshire 158 (Perks 4-62) en 421-9 (Smith 123x) tegen Worcestershire 162 (Pope 4-30) en 56-5. Kent 471 (Ames 177, Todd 115) tegen Glamorgan 479-8 (M. J. Turnbull 102, E. C. Jones 102x) Essex 531-7 (gesl.) (O'Connor 194) tegen 309-4 (Harris 192x). Somerset 354 (Lee 151, Sims 6-119) en 88-4 tegen Middlesex 312 (Buse 5-75) Sussex 179 (Mayer 6-70) en 154-4 tegen War wickshire 217 (James Langridge 5-12) en 167 (James Langridge 3-25). Cambridge University 411-8 tegen The Army 326-4. Leicestershire 366 en 28-1 dat de laatste plaats bezet had tegen Yorkshire weer den steun van den Nieuw-Zee- lander C. S. Dempster, die een fraaie 165 not out scoorde. Verity nam 4 wickets voor 56. De ve teraan Sutcliffe de vroegere openingsbatsman van Engeland speelt dit seizoen weer schitterend. Hij scoorde tegen Leicestershire 234 not out uit 500-7. Indien de Yorkshire-bowlers in de tweede innings snel het wicket van Dempster kunnen veroveren, bestaat er een kans, dat de leiders ook dezen wedstrijd winnen. Koopt dien dag 't bekende speldje, de opbrengst is ten bate der tuberculose-bestrijding en komt dit doel geheel ten goede. Helpt hieraan mee: Se Slenken ocot de Zwakken iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii'Miiiim illlllttltlllllllFllllll'lllIM

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1