1 De Schat in de Woestijn FEUILLETON Naar het EngeLsch van HECTOR JENNINGS Nadruk Verboden, 13) Dan doet u beter de zaak zelf in orde te maken. U heeft hem aangesteld, net als ons allemaal. Ik mag den jongen wel en zou 'liet niet kunnen verdragen om hem te moeten ontslaan. Neen, meneer! Dat is mijn af deling niet, dezen keer. 't Zou een andere zaak zijn, als hij niet deugde. Maar hij is een oovenste-beste, en wat mij betreft, het zou roe spijten hem te moeten missen. Als u me roet gelooft, vraagt het dan aan Tagg. Hij heeft er verstand van, dat heeft-ie, en hij is dn kaakslag nog niet vergeten, dien meneer Royson in Marseille aan een landhaai gaf, wen die troep u aanviel. Stump was geraakt; anders zou hij niet lange redevoering gehouden hebben, .ero von Kerber begreep, clat zijn achterbak je aanval mislukt was. De norsche zeeman '«ad hem zelfs indirect beschuldigd van grove ondankbaarheid. r* als u er zoo over denkt, zei hij koel, aullen we het plan voor het oogenblik laten fusten. Ik had alleen mr. Royson's eigen be langen op het oog. Of hij gaat of blijft, kan roij in het minst niet schelen. Wilt u een sigaret? Ah, u prefereert een pijp, ja? Wel, goeden nacht, kapitein. Ik geloof, dat we van nacht niet door de wilde golven in slaap ge legd zullen worden. Btump voegde zich bij Tagg op de brug. Hij wees met zijn duim op den verdwijnenden baron. Die kerel wil, dat ik Royson eruit gooi, bromde hij. Royson eruit gooien? Is ie gek? En waar om? beter. Het is niet, naar zijn zin, dat onze fijne tweede stuurman bij de lantaren gekheid maakt met de kleindochter van den eigenaar Let op, wat ik je zeg, Tagg! Die andere vrouw, die mars Haxton is zoo valsch als een slang, en zij verklapte de zaak. Ik heb ze altijd een kat gevonden, gaf Tagg toe. En wat heb je gezegd? Gezegd? Dat hij zelf zijn vuile karweitjes moest opknappen. Let op mijn woorden, Tagg! Hij zal de zaak niet aanpakken omdat hij bang is, dat het meisje het hoort. Je zult zien, dat hij zoo stom wordt als een visch. Stumjp was een profeet, die verdiende ge- eerd te worden, ofschoon Dick de vriendelijke zorg van den baron voor zijn zaken niet dan veel later waardeerde. Maar hij hoorde toch toevallig, hoe gegrond Irene's vrees was, dat men hem zou verzoeken, het schip te ver laten. Laat op den volgenden dag voer de Aphro dite de golf van Suez uit, al haar sneeuw witte zeilen gehesc'hen, toen Royson het want in ging om zich ervan te overtuigen, dat een gespannen takel in de voorra goed werkte. Hij ontdekte, dat een kleine verandering noodig was en die was lastig door de stevige bries. Hij hield vol, bracht de zaak in orde en klom weer naar beneden, toen hij door het fokzeil stemmen hoorde, die het over hem hadden. Mrs. Haxton en von Kerber waren naar het voorschip gewandeld en hingen over de ver schansing, niet droomende, dat de man over wien ze spraken, maar enkele voeten boven hun hoofd was, verborgen door het zeil. Ik was erg verbaasd, toen ik merkte, dat hij in Suez niet met den loods aan land ge stuurd was, zei de dame. Onverschillig wat, zijn huidige positie is, schijnt hij de neef en vermoedelijk erfgenaam te zijn van een baro net. Het is pure krankzinnigheid om een man als hem aan boord te houden. Maar ik zeg je, dat ik Stump heb ge vraagd hem te ontslaan en dat hij ronduit weigerde, antwoordde de baron geërgerd. Dat is nog gekker. Zijn die lui niet je ondergeschikten? Ja, in zekeren zin wel. Tracht het te be grijpen Maud. Ik moest fatsoenlijke kerels huren, anders zouden ze me misschien in ge val van nood in den steek laten. Als je zee- roovers huurt, moet je verwachten dat ze als zeeroovers handelen. Stump is gesteld op Royson en beweerde, dat ik hem in dienst had genomen en ik hem dus moest ontslaan. En je moet toch inzien dat zoo'n optreden van mijn kant twijfel bij Fenshawe zou opwekken, wat we juist voorkomen willen. Ik geloof, dat je toch ongelijk hebt. Kun jij me dan vertellen, hoe ik die lastige affaire beter had kunnen regelen? En waar ben je bang voor? Hij is net zoo verlan gend naar het avontuur als een van ons en hij zal ruim betaald worden als het lukt. Je bent een slechte samenzweerder, Franz, bei mrs. Haxton onaangenaam lachend Indien je werkelijk zoo snugger was als je zelf denkt, zou je begrijpen dat zoo'n man de heele bemanning met zijn ideeën van eer en fatsoen kan besmetten. En als het erom spant, zal hij een uitstekende hulp hebben aan dat meisje. Die had óók thuis moeten blijven! Als je mij de regeling overgelaten had, zouden zij en deze jonge aristocraat-aan- lager-wal nu niet hier zijn. Wees op je hoede Franz! De zaak gaat te gemakkelijk. Een groot fortuin werd nog nooit veroverd zonder moeite en we zijn nu niet ver meer af van de Vijf Heuvels. Ze wingen weg. Dick keerde terug naar zijn takel en wachtte met naar beneden komen tot „Franz" en „Maud" aan het andere einde van ^et schip waren. In tegenwoordigheid van anderennoemden ze elkaar „baron von Kerber" en „Mevrouw Haxton"! .Hij had een heel verhaal dat het voor Royson's eigen belang was, maar ik weet wel lot lot gaf aanleiding tot de voorspellingen van de vrouw? De Aphrodite kroep met volle zeilen vijf honderd mijlen naar het Zuiden, tot de wind van uitputting stierf. Toen kwamen de machi nes aan de beurt en het jacht verwisselde de vaste deining van een zeilschip voor de trilende onrust van een stoomboot. Maar zeil of stoom, ze kwamen slechts langzaam voort en in de Roode Zee, ondanks de groote zonnetenten, die de rechtstreeksche stralen van de zen opvingen, leden passagiers en be manning van de fornuisachtige hitte. Tot de gedenkwaardige dag aanbrak, dat Stump, na lang turen op de kaarten, het waagde om de veilige vaargeul midden door de Roode Zee te verlaten en op de" Afrikaan- sehe kust aan te houden. Massoea!, lag op ieders lippen en de al- gemeene lusteloosheid verdween. Weldra werden een vage kustlijn en een reeks kale bergen, onderbroken dcor door afgronden be schermde dalen, zichtbaar. Toen verscheen een smalle streep vlak strand voor hun oogen. Het verdiepte zich tot een vlak eiland, nauwe lijks twee mijl lang en zag er bewoond uit Een vuurtoren wees een prachtige haven aan. Een douane-kantoor, een fort, verscheidene havenhoofden en een stad met tamelijk hooge gebouwen, stonden apart van een verwarde groep Arabische huisjes en hutten van riet en matten. Kortom, de mensch had de wil dernis overwonnen en er was 'n drukke ge meenschap ontstaan tusschen de zwijgende zee en het dorre land. Terwijl de Aphrodite zorgvuldig haar weg zocht nar de ankerplaats, ving Dick, die bij op van een gesprek tusschen mr. Fenshawe den kapitein op den brug stond, brokstukken en den baron. De laatste drong met rader- drukte heftigheid, op iets aan, wat de oudere man weigerde toe te staan. Het gesprek was heftig en de millionair kon beleefde ergernis over de meening van zijn reismakker niet ver bergen. Ik ben ervan overtuigd, dat de Italiaan- sche autoriteiten ons geen hinderpalen in den weg zullen leggen, verklaarde hij einde lijk. Tenslotte is onze tocht hoofdzakelijk van archeologisch belang. Hoe kom je op het dwaze dankbeeld, dat ons de officieele toe stemming geweigerd zou worden? Hij sprak met nadruk, met duidelijk onge duld. Dick kon het antwoord van den Oos tenrijker niet verstaan, maar de volgende woorden van mr. Fenshawe toonden, dat hij, waar het ook over ging, een eigen wil had en van plan was, dien door te zetten. Het is nutteloos om te probeeren me daarvan te overtuigen, riep hij uit. Ik zou nog liever onmiddellijk teruggaan, dan doen. zooals u voorstelt. U moet me toestaan mijn oorspronkelijk plan uit te voeren. We zullen van den gouverneur een bewijs van toestem ming krijgen. Als hij, tegen mijn verwachting, de beslissing overlaat aan het Italiaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, zullen we de telegrafische instructies afwachten. Onze gezant in Rome kan voor ons instaan. Hij is een oud vriend van me en het spijt me alleen, dat ik mijn plan niet heb gevolgd om hem te schrijven, voor ik Londen verliet. Von Kerber beweerde, dat er gevaar toestond dat de Somali's in actie zouden komen, als ze van de expeditie hoorden. Maar de heer Fenshawe lachte en antwoordde: (Wordt vervolgd). De massa-lessen over plant en dier worden ook dit jaar te Amsterdam weer gehouden door de Centrale Vereeniging voor Schoolwerktuinen in samenwerking met de afdeeling Onderwijs. De eerste les had deze week op de Stadskweekerij .Frankendaal" plaats De traditioneele parade, ..trooping of the colour" te Londen op den verjaardag van den Engelschen Koning had Donderdag weer plaats. Een typische opname tijdens dit grootsch militair schouwspel De onderteekening van het non-agressie-pact tusschen Duitschland, Estland en Letland te Berlijn. V.l.n.r.Munters, de minister van Buiten landsche Zaken van Letland, Von Ribbentrop en Setters, minister van Buitenlandsche Zaken van Estland De olifanten van den Haagschen Dierentuin houden van een ver- frissching op warme dagen en, zooals het blijkt, zoowel in- als uit wendig Een kranige sprong tijdens hel internationaal concours hippique, dal te Bussum gehouden wordt ,_r.:ter aan het werk in de openlucht tijdens het bezoek van het Engelsche Koningspaar aan Victoria (Canada) Een felle brand verwoestte Donderdag te Nieuwkuik zes boerderijen. De brandweer had een zwaren strijd tegen het vuur te voeren. Een der ruïnes

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5