Geweldige brand Brabantsch dorp £be Jtlcinejfeenteertnin H.C.ANDERSEN Directeur van M.H. te Wormerveer zwaar mishandeld NIEUWKUYK, 8 JUNI. Vanochtend omstreeks tien uur brak brand uit in de boerderij van J. van Son, aan de Grootestraat. Door de geweldige droogte grepen de vlammen met razende snelheid om zich heen, zoodat in een oogwenk ook het belendende huis in brand stond. De woningen in het dorp Nieuwkuyk zijn bijna alle met rieten daken bedekt, zoodat de overwaaiende vonken fataal werkten. Terwijl men nog bezig was met de bijna hopelooze taak uit de brandende huizen zooveel mogelijk te redden, vatte de kapitale boerderij van L. de Gouw vlam, en weldra stond ook de geweldige schuur in lichtelaaie. De boerderij met bijbehoorende schuren van Th. Mostermans gingen eveneens in vlammen op, evenals nog drie andere boerderijen. De plaatselijke brandweer stond machteloos tegenover de enorme vuurzee, zoodat men de brandweer uit 's Hertogenbosch te hulp riep. Steeds plantte het vuur zich verder. Ook de groote schuur van den landbouwer Van der Veen, aan de overzijde van de straat, werd aan getast, evenals de groote boerderij met schuren van A Loeff. In het dorp heerscht groote ontsteltenis. Vóórdat men het vuur kon stuiten waren zes panden en vier grooten schuren een prooi dei- vlammen. De aangerichte schade is zeer groot. Franco in conflict met dagblad eigenaar. Francisco Herrera verbannen en onder bewaking. Fransch-Spaansche grens, 8 Juni. Volgens berichten, die ons hier bereiken, ls het tot oneenigheld gekomen tusschen generaal Franco en Fransico Herrera, eige naar van het Katholieke Madrileensche dag blad „El Debate". Herrera is een der toonaangevende persoon lijkheden van de Jezuietenorde. Gedurende den oorlog was Herrera een van Franco's actiefste monarchistische aanhan gers, stichtte het „Logos"-nieuwsberichten- bureau te Burgos. Toen de oorlog geëindigd was, weigerde Herrera de officieele berichten via zijn nieuws berichtenbureau te verspreiden en het gevolg van deze halstarrge houding is, dat hij thans van Madrid naar een dorp in de provincie Cuenca verbannen is, waar hij onder bewa king der politie staat. Herrera onderhield voor de revolutie nauwe betrekkingen met den bekenden katholieken politicus Gil Robles. Zooals men zich zal her inneren was de benoeming van Gil Robles tot minister van oorlog in October 1934, het sein tot het uitbreken van den linkschen op stand in Asturië. Ook Francisco's broer, Enrique Herrera, is een bekende in de katholieke politieke wereld. (United Press). Het voortbestaan van verzekerd. ,'Artis" Obligatiehouders nemen genoegen met 74 pCt. Diefstal of geschenk. Sybrigje voor het gerecht. AMSTERDAM 8 Juni. Op de tafel voor de rechtbank lagen drie eenvoudige sigarenkistjes, verpakt in bruin papier en voorzien van plech tige lakken. In die kistjes bevond zich het geld, dat de Groningsche vrouw, Sybrigje V. op 6 April j.L uit de safe die haar bejaarde vriend, de Groningsche veekoopman B., bij een groote bank hier ter stede had gehuurd, had meegeno men. Bijna f 45.000 in bankpapier, w.o. vier en veertig bankbiljetten lagen vanmorgen op de groene tafel en nauwkeurig las een der rechters de nummers op, die door een opperwachtmeester werden gecontroleerd. Vandaag stond Sybrigje V. terecht voor de hoofdstedelijke rechtbank, verdacht van diefstal van ruim f 44.000. Subsidiair was haar verduis tering ten laste gelegd. De vrouw, die op 6 April met haar vriend B. te Amsterdam logeerde, had zijn safesleutels weggenomen, was naar de bank gegaan en met f45.000 vex-dween zij naar Groningen waar zij woonde in gezelschap van haar jongen vriend M., dien zij in Amsterdam had ontmoet en dien zij ook uit Groningen kende. Het geld wex-d terug gevonden in een safe te Oude Pekela, waar de 1 vader van den jongen vriend M. het op diens erzoek had opgebox-gen. Zoowel ^Sybrigje als haar vx-iend M. werden gearresteerd. De officier van justitie rnr. L. De Blécourt schetste de omgeving waaruit Sybrigje voort komt. Uitvoerig beschreef spr. het beroovers- milieu en in dit gezelschap verkeerde ook Sybrigje. Er is reeds jaren geleden een einde gemaakt aan de px-actijken van deze bende, die ingerekend werd toen spr. officier van justitie te Leeuwarden was. Ook Sybrigje werd toen gearresteerd en veroordeeld. Her haaldelijk verdacht men haar van beroovingen. En thans dit geval. Een echt beroovingsgeval. Spreker achtte den ten laste gelegden diefstal bewezen. Een zware straf moet aan deze vrouw worden opgelegd. Spreker vorderde drie jaar gevangenisstraf. Tevens requireerde hij terug gave van het geld aan B. Gamelin aan liet hoofd der gezamenlijke Britsch-Fransche strijdmacht? Parijs, 8 Juni (Havas) De correspondent van de „Matin" te Londen bericht van wel ingelichte Britsche zijde te hebben vernomen, dat ingeval Engeland en Frankrijk in een al gemeen Europeesch conflict zullen worden gewikkeld, het opperbevel van de vereenigde Fransch-Britsche strijdmacht zal worden toe vertrouwd aan generaal Gamelin. Het opper bevel over de Vereenigde vloten zal in han den van een Britseh admiraal, veimoedelijk Sir Roger Backhouse, liggen en ook zal een Engelschman, vermoedelijk maarschalk Sir Cyril Newall. de vereenigde luchtmacht corn- mandeeren. RIJKSDIENST TOT BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. 's GRAVENHAGE 8 Juni. De regeerings- persdienst meldt: De ixiinister van sociale zaken heeft de com missie van advies bij den rijksdienst tot bestrij ding der wexidoosheid als volgt samengesteld: Lid, tevens voorzitter is de heer Meyer de Vx-ies, administrateur bij het departement van sociale zaken en regeeringscommissax-is bij voormelden dienst. Tot leden zijn o.a. benoemd de heeren: Mr. Dx\ L. J. C. Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Leiden, Drs W. Reyseger, secretaris van het departement van algemeene zaken te 's Gravenhage, Mr. H. W. J. Mulder, raadadviseur bij het departement van binnenlandsche zaken, chef van de afd. binnen- landsch bestuur te 's Gravenhage, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris-genex-aal bij het departe ment van economische zaken te 's Gravenhage, Mr. F. H. A. de Graaff, secretaris van de alge meene wex-kgeversvereeniging te Haarlem. Tevens zullen de drie directeuren van den rijksdienst tot bestrijding der werkloosheid, de heeren ir. J. Hidde Nijland, ix\ J. O. de Kat en ir. J. Th. Westhof f, als leden deel uitmaken van voormelde commissie. De commissie zal binnenkort haar werkzaam heden aanvangen. De bestaande contact-commissie uit de vak- centralen en de contact-commissie bouwbedrijf/ werkverschaffing zullen ook in de toekomst haar taak blijven vervullen. Jeugdige indringers op heelerdaad betrapt. „Gezellig samenzijn" door de politie verstoord. AMSTERDAM, 8 Juni. Op twee verschil lende plaatsen in dc hoofdstad zijn gister avond en vanochtend zes jongens van onge veer twaalf jaar op heeterdaad bij een inbraak betrapt. Bij een metaalwarenfabriek aan den Spaarn- dammerdijik werden den laatsten tijd kleingeld en kantoorbenoodigdheden ontvreemd. De politie van het bureau Spaarndammerstraat stelde ter plaatse een onderzoek in en consta teerde, dat hier geen beroepsinbrekers aan het werk waren geweest het was echt „jongenswerk". Men was door het gebruike lijke open raam binnengekomen. De politie had er een idee van, dat men wel weer eens naar de plaats, waar men zoo rustig had kunnen opereeren, zou terugkeeren en daarom stelde zich gisteravond een post verdekt voor het gebouw op. En met resultaat. Vier knapen van amper twaalf jaar jaar klommen door het openstaande raam naar binnen. De politie liet de heertjes rustig hun gang gaan, om eerst na eenigen tijd een kijkje binnen te gaan nemen. Daar zat in het kan toor het viertal bijeener was thee gezet en alles was op een langer gezellig samenzijn in bet kantoor, waar de jongens reeds vaker knus waren bijeen geweest, om dan op hun gemak dingen van hun gading, zooals kleingeld voor een zakcent en pot- looden, vlakjes en dergelijke als ge schikt handelsartikel in te slaan. Het veelbelovend span werd overgebracht naar het bureau, waar thet uitvoerig het verslag van hun heldendaden gaf. Een ander tweetal van gelijken leeftijd, jongens van negen en twaalf jaar, hadden als terrein voor hun operaties het theehuis aan den Zuidelijken Wandelweg gekozen. Toen de beheerder vaxi de uitspanning vanmorgen het theehuis binnengixig, vond hij daar tot zijn verrassing de twee kinderen, die reeds een en ander hadden klaargelegd om mee te nemen. Zij hadden een ruit vernield en waren zoo binnengekomen. De jongens warexi van huis weggeloopen; de jongste werd reeds sinds Dinsdag vermist de oudste was gisteren niet meer thuis gekomen. De jongens werdén aan de politie overge leverd. De negenjarige bleek in zijn prille be staan al vaker het slechte pad te hebben be wandeld. Hij had al eens portemonnaie bij zijn grootouders weggenomen. Zeven dooden bij het spoorweg ongeluk in Polen. WARSCHAU 8 Juni (Havas) Bij het onge luk van den sneltrein Rome-Weenen-Warschau zijn zeven menschen om het leven gekomen en 22 ernstig gewond. Alle slachtoffers zijn Polen. ARROND. RECHTB Timmerman sloeg er met breekijzer op los In drift gehandeld Op 27 Januari van dit jaar diende een «m merman te Wormerveer, die werkloos wa* Si worden, een verzoek tot steun in bii Maai schappelijk Hulpbetoon te Wormerveer Daar op werd hem gezegd, dat hij eerst een waïX* tijd moest doormaken. Vervolgens verzocht timmerman om bijsteun melk voor vrouw die zeer zwak was. Ook dit zijn moest echter worden geweigerd. Des morSS was dit den timmerman op het kantoor van M.H. medegedeeld. In den namiddag wachtte de timmerman den directeur van Maatschan pelijk Hulpbetoon op en fietste met hem Z om zijn zaak nog eens te bepleiten. Toen dp directeur echter weer een weigerend antwoord gaf ontstak de timmerman dermate in woerte dat hij eerst den directeur omver reed en hem vervolgens met een breeekijzer op hoofd en armen sloeg. De directeur was daardoor even bewusteloos geweest en had door zijn verwon dingen drie weken zijn werk niet kunnen doen. Tenslotte was de timmerman weer on zijn fiets gestapt en had gezegd: „ik zal ma zelf wel aangeven". Dat had hij dan ook pp! daan. s De directeur, die als getuige werd gehoord verklaarde, dat hij de eerste klappen reeds had gekregen toen hij nog op den grond lag Hil had de slagen nog met zijn armen afgeweerd waardoor de pink van zijn rechterhand eebro ken was. Pres.; Waarom deed je dat nou. Verd.: Ik was van meening, dat de melk noodig was voor mijn vrouw en daarom wist ik niet meer wat ik doen moest. Hierna werd een 17-jarige drukker gehoord die met een meisje wandelde en de vechtDartii' had gezien. y Pres.: Wat heb je gedaan? Get.: Ik ben door gefietst. Pres.: Vond je het niet noodig om In te grijpen. Getuige zwijgt. Pres: Of was je bang dat je ook een klap kreeg. Get.: Ja. Pres.: Ik had toch maar iets geproberd. Waarom heb je de verdachte niet met je' fiets omver gereden? Get.: Dat weet ik niet. Een 25-jarige melkslijter, die eveneens van de vechtpartij getuige was geweest, had zijn motorcarrier aan den kant gezet en was met een deksel van een melkbus op den timmer man toegestapt.. Voordat hij echter in kon grijpen, was de timmerman al op zijn flets gestapt en weg gereden. Requisitoir. De poging tot doodslag achtte de Officier bewezen. Deze poging behoeft niet in te houden, dat de verdachte met voorbedachten rade te werk is gegaan want dan was hem poging tot moord ten laste gelegd. Als de getroffene echter niet doodelijk is verwond dan is dat niet de schuld van den ver dachte. Een psychiater heeft hem toerekenings vatbaar verklaard en de feiten zijn dus zeker zeer ernstig. Toch geloofde de Officier wel, dat in den verdachte een goede kern aanwezig was. Hij requireerde derhalve een gevangenisstraf van 2 jaar. Pleidooi van mr. O. E. van Wijk, De verdediger mr. O. H. van Wijk begon zijn pleidooi met, mede namens den verdachte, zijn blijdschap uit te spreken over het algeheele her stel van den directeur van M. H. Dit geval toont weer eens aan, zoo vervolgde pleiter, waartoe moeilijke omstandigheden de menschen kunnen leiden. De verdachte reageert abnormaal. Hij is niet volkomen normaal. De psychiater zegt dan ook in zijn rapport, dat er soms bij hem bewust zinsvernauwingen optreden. In dit geval meende de psychiater echter dat deze afwijking niet was opgetreden. Waarom niet? De verdachte heeft gehandeld in een reeks van drift momen ten Hij had met een slag den directeur kunnen dooden. Dat heeft hij echter niet gedaan. Daarom is de ten laste gelegde poging tot doodslag ook niet bewezen. Hij is bovendien een harde wer ker en zeker geen onhandelbaar mensch. Daar om verzocht mr. Van Wijk de uiterste clementie. AMSTERDAM 8 Juni In de vanochtend in eén der zalen van „Ax-tis" gehouden vex'gadering van houders van 3 pet. eerste hypothecaire obli- gatien ten laste van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap, „Natura Artis Magistra" waren aanwezig 21 obligatiehouders of hun gemachtig den, vertegenwoordigende de houdex-s van 588 obligaties van f 1000 en 33 obligaties van f 250 tezamen recht gevende op 595 stemmen. Bij hoofdelijke stemming werd met algemeene stemmen het voorstel aangenomen van de debi- trice haar tegen betaling van een bedrag van f 740 per obligatie van f 1000 en van f 185 per onder obligatie van f250 te ontslaan van alle verplichtingen uit hoofde van de obligatielee- ning 1895. Het genootschap verplicht zich uiterlijk 30 Augustus a.s. bij den trustee, als vertegenwoor digende en ten behoeve van de obligatiehouders, een bedrag van f 1.097.420 te storten. Slachtoffers van de „Thetis" herdacht. Rouwdienst op de plek van de ramp. Engeland heeft Woensdag de slacht offers van de „Thetis" herdacht. Aan boord van den mijnenveger ,Hebe" werden de vaders, moeders, echtge- nooten en andere nagelaten betrek kingen van de 99 slachtoffers naar de plek waar het vaartuig is gezon ken gebracht, terwijl anderen, die zich niet sterk genoeg achtten dezen dienst aan boord mee te maken, den her denkingsdienst aan den wal bijwoon den. Boven de plaats waar het wrak ligt werd de herdenkingsdienst gehouden, welke bestond uit 'n kerkelijk gezang, het lossen van saluut schoten, het blazen van de „Laatste Post", de reveille en het zingen van het Volkslied. Aan boord van de oorlogsschepen in de omgeving werd eveneens een herdenkingsdienst ge houden. Gedurende den dienst werden talrijke kransen over boord geworpen. Een duizendtal employés van de Cammel- laird werf woonden een dienst, bij voor het gemeentehuis van Birkenhead. Op vele open bare gebouwen was de vlag halfstok ge- beschen, Weer een schip met vluchtelingen voor de Cubaansche kust. Ook thans werd ontscheping geweigerd. HAVANNA, 8 Juni Havas). De Cubaan sche autoriteiten hebben ten tweeden male toestemming tot aan land komen geweigerd aan 102 Joodsche vluchtelingen, die zich aan boord van de „Flandre" bevinden. Het schip zal naar Frankrijk terugkeeren. Uit New-York wordt verder gemeld, dat het Amerikaansche comité tot hulp aan de Joden gisteravond een beroep heeft gedaan op pre sident Laredo om toe te staan dat de 907 vluchtelingen aan boord van de „Saint Louis aan land mogen gaan. Het comité heeft aan geboden de gevraagde waarborgsom van 500 dollar per persoon te storten. Het comité heeft zich verder bereid verklaard ook voor ae vluchtelingen, die zich aan boord van de „Flandre" en de „Orduna" bevinden, de ver- eischte waarborgsom te storten. De benoodig- de gelden zijn reeds overgemaakt naar een bank te Havanna en het comité heeft verze" kerd dat de vluchtelingen niet ten laste van den staat zullen komen. Het comité neeit op aangedrongen, dat de „Saint Louis draad loos teruggeroepen zal worden. te leggen, krijg je ook geen onsterfelijke ziel. En je moet me ook betalen voor den drank. Daarvoor wil ik jouw stem hebben Even aarzelde het prinsesje. „Goed, ik doe het", antwoordde ze toen en meteen zette de heks een ketel op 't vuur om den drank te maken. Van alles kwam er in, zelfs druppels bloed van de heks. En 't resultaat was een drank, zoo helder als water .(Wordt vervolgd),. „Maar denk ar aan", zei de heks, „als je eenmaal een mensch bent, kun je nooit meer een meermin worden. Je vader, je zusters nooh je grootmoeder zul je ooit terugzien. En als de prins je niet zóó lief heeft, dat hy alleen maar aan jou denkt en als de priester jullie niet tot man en vrouw verklaart, door jullie handen iu elkaar WEER EEN WILDE-BUSSENZAAK BERECHT. 's-GRAVENHAGE, 8 Juni. De Haa£j! kantonrechter, mr. B. J. A. A. ter Veer, Men hedenochtend wederom een zaak tegen den n J. C. H., voorzitter en bestuurder van het -o- „Christoffelfonds" te berechten gehad, l gold dit een in strijd met het R.A.P. op 6 gemaakten rit van Den Haag naar Leiaen, den Leidschestraatweg geconstateerd. De ambtenaar van het O.M., mr. W. r. hoven, zeide in zijn requisitoir, dat dit ae ste zaak van dezen aard zal zijn, die de Kan rechter zal hebben te berechten. Waarschj op 20 Juni zal de zaak van de inbeslaggenomen 'U tob us dienen. De ambtenaar zag geen om hier een andere straf te vragen dan andere zaken en eischte een voorwan geldboete van 500 gulden, subs. 50 dagen tenis. Het vonnis luidde conform lezen Meer dan eens schrok het prinsesje op haar weg naar de zeeheks. Staar toch bereikte zij deze. Het eerste wat die echter zei, was: „Ik weet al wat je wilt. 't Is erg dom van je, want je gaat 't ongeluk tegemoet met dien prins. Ik zal een drank voor je klaar maken. Daarmede moet je, vóór de zon opgaat, naar het strand zwemmen. Déér drink je hem op en dan zal je vischsteart in krimpen bot wat de menschen „allerliefste" beentjes noemen. Dit zal erg veel pijn doen. Je zult je zwevenden gang behouden, maar iedere schrede, die je doet, zal net zooveel pijn doen als het trap pen in een scherp mes. Wil je nu nog, dat ik je help?" „Ja", zei d© kleine zeemeermin met bevende stem en zij dacht aan den prins en aan een onefcerfelgke aèel.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6