De weg is apen !BeCq ië mmscht iagelsche koningspawt voor nieuwe kansen IQRD HALIFAX: NIEUWS IN 'T KORT geen militaire bondgenootschappen. JUextot dedt hei standpunt dei Tlededandsche leyeetinq. te Washington. VRIJ PAG 9 JUNI 1939 als de onafhanke lijkheid der naties erkend wordt is de britsche receerinc bereid het vraag stuk der „levens ruimte" onder de oocen te zien. Lord Halifax. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Lord Halifax, heeft gisteren in het Hoogerhuis den inter nationalen toestand langdurig bespro ken. Wij moeten ons er van bewust zijn, zeide de minister, van welk een zeer groot belang het is, al het mogelijke te doen om het standpunt van andere naties te begrijpen en ook ons stand punt haar te doen begrijpen. De Britsche politiek schijnt ons open en duidelijk toe, doch wellicht is het niet moeilijk, zich voor te stellen, hoe anders zij velen intellectueelen in Duitschland kan toeschijnen. Er moeten er velen zijn, die niet minder dan Wij geschokt zijn door de behandeling -der Jo- den -en.-die inzien dat/, wat Duitschland ook •gevonden mag hebben van de betrekkingen tusschen Duitschland en Tsjecho-Slöwakije, zooals het na München was geworden, het on verstandig en onjuist was, dit vraagstuk op te lossen door de vernietiging van de Tsjechische onafhankelijkheid. Wat ook ons oordeel mioge Zijn, ik vermoed, dat zulke menschen in Duitschland in het licht der geschiedenis van de na-oorlogsche jaren de overtuiging zijn toegedaan, dat Duitschland nooit bereikt zou hebben, dat de door dit land volkomen ge rechtvaardigd geachte eischen in overweging werden genomen, als het niet gereed was ge weest, deze eischen met geweld te steunen. Voor den patriottischen Duitscher is het dan geen groote stap, die hem naarstig inge prente leerstelling te aanvaarden, dat de Britsche politiek bestaat uit het blokkeeren van alle Duitsehe aspiraties. Er schuilt een werkelijk gevaarlijk element in den tegen- woordigen toestand, namelijk dat het Duit sehe volk gaat overhellen naar de conclusie, dat Engeland ieder verlangen om tot een goede verstandhouding te komen, heeft laten varen en dat van nieuwe pogingen, als zijnde hope loos, moet worden afgezien. Het Britsche volk heeft er voortdurend naar gestreefd tot een overeenstemming met Duitschland te geraken, die niet slechts bij zondere kwesties zou regelen, doch die tevens de betrekkingen tusschen de twee landen op een hechte basis van wederzij dsch vertrouwen zou plaatsen. Het was onvermijdelijk, zoo zeide Halifax, dat de gebeurtenissen sedert 1933 de ontwik keling van de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Engeland en Duitschland ernstig gestoord hebben. Spreker herinnerde aan de bezetting van Tsjecho-Slowakije en ver volgde: Er is geen tragischer of rampzaliger vergissing dan te denken dat, omdat het Britsche en het Fransche volk duldzaam zijn en geneigd, geschillen door onderhandeling te regelen, zij minder vastberaden zijn dan andere volken. Als het inderdaad waar is, dat in geen land de leiders het duistere voornemen koesteren, regelingen op te leg gen onder den druk van overweldigende machtsmiddelen, dan zal geen onzer verplich tingen ooit in werking treden. Nieuwe hoop. De weg is open voor nieuwe kansen, waarvan allen kunnen profiteeren en de .naties kunnen snel de atmosfeer van twijfel, onzekerheid en vrees, waarin zij de laatste paar maanden hebben moeten leven, te boven komen. Ik put moed uit de rede, welke Mussolini op 14 Mei te Turijn heeft gehouden, waarin hij zeide, dat millioenen de vraag stelden, dat er geen vraagstukken waren, die een oorlog rechtvaardigden. Doch, zoo verklaarde Halifax, als deze pro blemen door onderhandeling moeten worden op gelost, moet er aan beide zijden goede wil zijn en bereidheid rekening te houden met het stand punt van den ander en te geven zoowel als te nemen. Er moet van beide kanten de overtuiging heerschen, dat het woord van den ander zal Worden nagekomen. Is het teveel, te hopen, dat m deze twintigste eeuw, het den volken van Europa en hun leiders mogelijk zal zijn, deze "vrije omstandigheden tot stand te brengen en aldus het woord „agressie" uit het woordenboek >an Europa te schrappen? Het is veelbeteekenend zeid Halifax, dat on der de eerste betuigingen van deelneming aan den koning namens de bevolking van andere lan den toen de „Thetis" was gezonken, zich bood- •ddappen bevonden van Hitler en Mussolini. Kan men, zoo vroeg spreker, hierin ook niet een uiting zien van de bereidheid der groote volken, hoezeer zij ook in politiek opzicht verschillen, nader tot elkander te komen op de gemeenschap pelijke basis der menschelijkheid? Niets zou tra gischer zijn, dan dat zij, door een te vennijden misverstand de hoop zouden moeten opgeven op zoodanige samenwerking als voor den vrede in Europa de grootste bijdrage in de geheele ge schiedenis zou kunnen opleveren. Tijd van eenzijdige actie voorbij. Onze eenige wensch, zoo vervolgde Halifax, is al ons gewicht in de schaal van vreedzame regeling te werpen. Doch de tijd is voorbij, waarin de onafhanke lijkheid van Europeesche naties kon wor den vernietigd door eenzijdig optreden en het is duidelijk, dat iedere poging, dit toch te doen, op uitgebreiden en vast beraden tegenstand zal stuiten. Doch, mits de onafhankelijkheid der naties er kend wordt, is de Britsche regeering niet alleen bereid, doch ook verlangend, het geheele vraagstuk van den economi- schen „Lebensraum" onder de oogen te zien, niet slechts voor Duitschland, doch voor alle Europeesche naties. Ten aanzien van de mogelijkheid van een internationale conferentie, die als oplossing wordt voorgesteld, veroorloof ik mij,, er twij fel over uit te spreken, of zulle een conferentie op zichzelf kans op succes biedt. Niet alle Duitsehe eischen komen in aan merking voor een bespreking aan de conferen tietafel en Engeland verlangt de twistpunten slechts geregeld te zien op een basis, die een duurzamen vrede kan verzekeren. Zelfs als overal wordt ingezien dat aan nieuwe daden van agressie tegen de onafhan kelijkheid van Europeesche staten zoo noodig met wapengeweld tegenstand zal worden gebo den, kan niemand veronderstellen, dat Europa tot rust kan komen zoolang de Europeesche re geeringen verdeeld zijn in groote vijandig tegen over elkaar staande groepen en dat de landen in een soort van labiel evenwicht zullen blijven, terwijl hun volken langzaam verarmen onder den last der bewapening en de stagnatie in den handel, die er zeker het resultaat van zal zijn. De Britsche regeering wil zeer stellig het punt be reiken, waarop internationale geschiHen tot voor werp kunnen worden gemaakt van. kalme, on bevooroordeelde onderhandelingen. Bij de meeste problemen, die regeling behoe ven, is sprake van in strijd met elkaar zijnde eischen, van elk waarvan met een zeker recht gezegd kan worden, dat zij een zekeren grond slag van billijkheid hebben, en geen waarvan volkomen kan worden ingewilligd als rekening gehouden wordt met 'n niet minder sterk geval aan den anderen kant. In zulk 'n geval is 't vol komen duidelijk, dat geen rechtvaardige regeling kari'worden: bereikt; tenzij, beidepartijen zulks wenschen. De menschen zijn in deze dagen geneigd te zeggen, dat een oorlog onvermijdelijk is. Ik deel dit standpunt niet (toejuichingen). Als het ooit zoover mocht komen, heb ik niet den minsten twijfel omtrent het eindresultaat, doch ik kan moeilijk gelooven, dat zij die ge neigd mochten zijn een oorlog te riskeeren, zoo zij zich eens wilden vergewissen van de goede trouw van hen, met wie zij te doen hebben, niet van oordeel zouden zijn dat het verstandiger en voordeelïger is door onderhandeling de moei lijkheden op te lossen, die onvermijdelijk ont staan bij het regelen van eischen en bij het vol doen aan de behoeften van een zich voortdurend wijzigende wereld. De onderhandelingen met Turkije. Ten aanzien van Turkije heeft Halifax zegd dat het eerste stadium der onderhandelin gen, hetwelk op 12 Mei met succes werd afge sloten, en het verdere overleg, waarin de regee- ringsverklaring van toen voorzag, thans actief vervolgd worden. Halifax hoopte binnen zeer korten tijd te kun nen mededeelen, dat de onderhandelingen met succes waren voltooid. Ernstig fabrieksongeluk in Duitschland. HARZGERODE (Harz), 8 Juni. In een fabriek alhier heeft zich gis teren een ernstig bedrijfsongeluk voorgedaan, waarbij 19 arbeiders ge wond werden, waarvan tien ernstig. Van de zwaargewonden zijn er in den afgeloopen nacht acht overleden. Het is te verwachten, nog meer gewon den zullen overlijden. (D.N.B.) Te Follesoe in Noorwegen heeft een hevige brand gewoed in een inmakerij van sardines. De schade bedraagt naar schatting een mil- Iioen kronen. Serrano Suner en de leden der Spaan- sche missie, die zich thans te Rome bevinden, ontvangen. Later hebben de Spanjaarden een bezoek gebracht aan kardinaal Maglione. De Duitsehe ambassade te Parijs heeft ver- De Duitsehe ambassade te Parijs heeft verklaard dat het gerucht, volgens hetwelk de vroegere bondskanselier van Oostenrijk, Schuschnigg, vermoord zou zijn, zuiver op verzinsel berust. De schaarschte van koffie in Italië is aanleiding tot gevallen van prijsopdrijving, welke door de autoriteiten zwaar worden straft. Drie winkeliers te Rome, die koffie boven den vastgestelden prijs hadden ver kocht, werden veroordeeld tot het sluiten van hun zaak gedurende tien dagen. Reuter meldt dat Sir William Strang, Zaterdag per vliegtuig naar Moskou zal gaan. Daar Helgoland is aangewezen als te be- hooren tot de veiligheidszone van het Duit sehe rijk zal de toegang tot het eiland voor vreemdelingen verboden zijn. De toegang tot het eiland is voor Duitsehe burgers geheel vrij. De hooge raad der nationale defensie te Tsjoengking heeft besloten een bevel tot ar restatie uit te vaardigen tegen den oud-vice- voorzitter van den Kwo Min Tang. Wang Taping Wei, die van hoogverraad wordt be schuldigd. Engelsche hulde voor het Fransche leger. Hore Belisha en generaal Gamelin wisselen redevoeringen. Na een banket, dat gisteren door de Brit sche regcering was aangeboden ter eere van generaal Gamelin heeft de minister van oor log, Hore Belisha, in het Fransch een rede uitgesproken waarin hij hulde bracht aan generaal Gamelin en het Fransche leger. De minister Jcondigde aan, dat op 14 Juli ver tegenwoordigers van het Britsche leger naar Parijs zullen komen. Hoare Belisha besloot zijn rede als volgt: „Men beweert, dat in een ridderlijker tijdperk dan het onze uw voor ouders, onze voorouders groetende, zeiden: „Heeren Engelschen aan U het eerste schot". Thans zijn ons streven en onze gemeenschap pelijke belangen zoodanig dat de kiwestie, wie liet eerste schieten zal, niet meer opkomt, zoo noodig zullen wij niet in gebreke blijven te zamen te vuren". In antwoord op de rede van Hore Belisha heeft generaal Gamelin op zijn beurt gewezen op de banden, die Frankrijk en Engeland binden en die zoo sterk zijn, dat „geen van beide landen geheimen kan hebben of reser ves kan maken, wanneer het andere land be trokken is". Spreker gaf uitdrukking aan de dankbaarheid van Frankrijk voor den omvang der inspanning van Engeland op het gebied der herwapening ter zee, in de lucht en te land" en voor de invoering van den dienst plicht. Hij besloot als volgt: „wanneer, het geen God verhoede, een oorlog mocht uit barsten. zullen de mobiele strijdkrachten van Frankrijk gereed zijn om op te treden volgens de behoeften der omstandigheden. Wij weten, dat uw troepen zich bij de onze zullen voegen. Onze soldaten zullen te beter strijden, daar zij er zeker van zijn, dat de „tommies" snel ler aan hun zijde zullen komen". Regeering voert onaf-1 hankeli j kheidspolitiek Het lichten van de „Thetis". In antwoord op de vraag van Lord Strabolgi of hij de in de bladen verschenen berichten, dat de redding van duikboot „Thetis" zou zijn opgegeven, zou kunnen tegenspreken, heeft Lord Stanhope gezegd, dat hij die verklaring kon tegenspreken aangezien daarvoor voor het oogenblik geen enkele grond bestaat. Volgens Havas is het mogelijk diat het lichten van de boot eenige maanden zal duren. Elf personen door gas bedwelmd. Zes hunner overleden. Havas verneemt uit St. Brieuc (Frankrijk) Bij e enbrand in een drukkerij te Chateaudren zijn elf personen door uitstroomende gassen bedwelmd. Zes hunner zijn overleden, De toe stand der overige vijf is ernstig. De Afmattende Warmte veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Bij de behandeling van de begroo ting van buitenlandsche zaken in de Belgische Kamer heeft minister-presi dent en minister van buitenlandsche zaken Pierlot een rede gehouden, waarin hij de buitenlandsche politiek van België, die zooals hij zeide niet een neutraliteitspolitiek, doch een po litiek van onafhankelijkheid is, uit eenzette. België, dat bezield is met den vasten wil, den vrede te bewaren, aldus Pierlot, is vast besloten slechts de wapens op te nemen bij een aanval, die rechtstreeks zijn levensbe langen bedreigt. Wij zijn vastbesloten, al onze grenzen zonder uitzondering en zonder voor behoud te verdedigen, zoowel in Europa als in Afrika. Wij willen niet, dat men voor moeilijk heden, die gerezen zijn tusschen twee vreemde mogendheden, in weiken hoek van Europa ook, een beroep kan doen op onze medewer king, door zich te beroepen op juridische ver plichtingen, die in strijd met onzen wil zou den zijn. De garanties welke ons gegeven zijn door Frankrijk, Engeland en Duitsch- land houden geen wederkeerigheid in. Wij hebben geen politieke of militaire bondgenootschappen en geen andere contractueele verplichtingen op dit ge bied dan die welke op ons ritsten als lid van den Volkenbond. De minister besprak vervolgens de betrek kingen met Nederland, en ging hierbij uit van de vrees, die de openbare meening sedert eenigen tijd koestert voor een mogelïjken in val in Nederland. Indachtig aan het verband tusschen de gevaren en belangen, zeide Pierlot, zouden sommigen onzer medeburgers gaarne hebben gezien, dat wij een militair verbond met onze Noorderburen sloten, in dier voege, dat, zoo een der beide landen wordt aangeval len, het andere te hulp moet komen. Ook zou men willen dat de regeering verklaarde dat zij in een dergelijk geval doortocht over Belgisch grondgebied zou verleenen aan buitenlandsche troepen, die dezen doortocht zouden verlangen om Nederland te hulp te komen. Deze voorstellen worden niet alleen ingege ven door de zorg voor het belang van België. De geestelijke vaders ervan worden ook ge leid door de groote sympathie, die bestaat tusschen de beide volken, welke geschapen zijn om elkaar te begrijpen en die door een groote gemeenschap van aspiraties, zoowel als door de vriendschap, die hun dynastieën ver bindt, steeds meer tot samenwerking neigen Ik ken de kracht dezer gevoelens. De regee ring deelt ze. Hun levendigheid is eenige da gen geleden op indrukwekkende wijze geble ken ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin der Nederlanden. Wij wenschen dat in de zoo gunstige omstandigheden, welke aldus geschapen zijn, steeds naar een gele genheid tot toenadering tusschen Nederland en België gezocht wordt en dat de beide zus- ternaties steeds meer bij dragen tot de werken van den vrede: op economisch gebied, op dat der cultureele betrekkingen, bij de verdediging van de juridische en moreele beginselen, waar aan zij ten zeerste verknocht zijn en in elimi natie waarvan uit de internationale betrek kingen zij niet zouden kunnen berusten. Wat een militair verbond aangaat, antwoord ik in de eerste plaats dat er, om het te sluiten, twee partijen noodig zijn en bij deze gelegenheid herinner ik aan de verklaringen, die de heer Patijn in Februari j.l. heeft afgelegd. De houding van de regeering van Nederland is verstandig en zij wordt ingegeven door dezelfde zorgen als die welke ons bezighouden. Laten wij ons ook hier ervan weerhouden vooruit te loopen op de toekomst en, wellicht onnoodig, de kansen om in een conflict te worden betrokken, te vergrooten. En wat betreft de doortocht van hulplegers door België, laten wij ons ervoor wachten, onze verlangen voor werkelijkheden te hou den, en ons door willekeurige veronderstellin gen te laten meesleepen op een weg, waarvan wij slechts gevaren kunnen verwachten, zon der eenig nuttig tegenwicht, noch voor ons, noch voor onze buren. Na nog verklaard te hebben, dat België met al zijn buren correcte en vreedzame betrek kingen wil onderhouden, besloot Pierlot met erop te wijzen van hoe groot belang een goede voorbereiding van het leger voor de onafhan- kelij kheidspolitiek is. HARTELIJKE BEGROETING door President Roosevelt. WASHINGTON, 8 Juni. De koning en ko ningin van Engeland zijn hier vanmiddag gear riveerd. Aan het station werden zij door den president en mevrouw Roosevelt en door een delegatie van hooge regeeringsambtenaren be groet. Zestigduizend menschen stonden langs de route van het station naar het Witte Huis opgesteld. Het was prachtig weer en zeer warm, de thermometer wees 90 graden Fahrenheit aan. Over den stoet kruisten tien groote vliegtuigen, de „vliegende forten" en 42 jachtvliegtuigen. Na de begroeting inspecteerde de ko ning eerst de eerewacht die stond opge steld en die gevormd werd door 200 mariniers en 60 matrozen. De koning was gekleed in het admi raals-uniform, de koningin in het grijs, mevrouw Roosevelt in het blauw, ter wijl de president in jacket was met hoogen hoed. Roosevelt wachtte in een speciale wacht kamer van het station op het konink lijke paar waar hij en mevrouw Roo sevelt lachend de hand van koning George en koningin Elizabeth drukten waarna de hooge Amerikaansche auto riteiten het Engelsche koningspaar op dezelfde wijze begroetten. Geen enkele Amerikaan maakte een reverance. Roosevelt begroette den koning en ko ningin met een hartelijk: „Hoe gaat het met u, ik ben blij u te zien". De begroe ting werd gekendmerkt door een har telijk karakter zonder stijve formali teiten. Van het station reed het gezelschap in plech- tigen stoet overal luide toegejuicht, naar het Witte Huis, waar een dichte menigte hen storm achtig begroette. Na een noenmaal met president en mevrouw Roosevelt, waarbij o.a. aanwezig waren Macken zie King en de drie zoons van Roosevelt met hun echtgenooten, reden de Engelsche koning en ko ningin tezamen met den president en zijn echt- genoote uit voor een tocht door Washington. Des middags woonden de koning en de koningin een tuinfeest bij in de Britsche ambassade, waar on geveer veertienhonderd gasten, onder meer de leden van het corps diplomatique en de leden van het Congres, aanwezig waren. Des avonds werd een banket aangeboden waarvoor de pre sident ongeveer honderd gasten had uitgenoo- digd. In zijn tafelrede zeide Roosevelt o.a. dat in het leven van een land zoowel als van een individu oogenblikken van groote vreugde zijn. Voor de Vereenig- de Staten is zulk' een oogenblik de begroeting van het Britsche konings paar op hun grondgebied. Tevens moet men dankbaar zijn, zoo vervolgde Roosevelt, voor de banden van vriend schap, welke beide volken verbinden. Hij is er van overtuigd, dat beide volken als bijdrage aan de beschaving en het welzijn der volken het voorbeeld moeten geven van het onderhouden van de betrekkingen tus- schen twee mogendheden.Aangezien geen van beiden vrees koestert voor den ander worden de grenzen niet verstrekt en aangezien geen van beiden een aanval van den ander vreest, wordt geen bewapeningswedloop gehouden. Roosevelt maakte melding van de vreedzame wijze waarop het geschil over de beide eiland jes in den Stillen Oceaan tusschen beide lan den is opgelost. Beide landen gebruiken thans deze eilanden als basis voor hun handelsvlieg tuigen, welke den dienst tusschen Australië en Amerika onderhouden, terwijl het vraag stuk van de definitieve souvereiniteit is uit gesteld tot 1989. Indien dit voorbeeld overal werd nagevolgd zou de menschheid een ge lukkige, welvarende en vreedzame toekomst tegemoet gaan. De president besloot zijn rede met de woor den: „Moge deze geest van begrijpen tusschen onze landen steeds grooter worden en moge onze vriendschap toenemen". Koning George beantwoordde deze rede met te danken voor de vriendelijke uitnoodiging, welke hem en de koningin had getroffen., evenals de hartelijke ontvangst, welke hen te beurt was gevallen. Vervolgens bracht hij de groeten van Canada aan de Vereenigde Staten over, alsook de meest hartelijke betuigingen van goeden wil van alle dominions en het ge heele Britsche rijk; de koning wenschte den president alle mogelijke geluk en voorspoed Verder verklaarde hij te vertrouwen dat de toekomst van de Vereenigde Staten zal wor den gekenmerkt door vooruitgang van de wel vaart en hij besloot zijn rede met de woorden „Ik bid, dat onze groote mogendheden in de toekomst steeds tezamen mogen wandelen op het pad van vriendschap in een wereld van vrede". Bezoek aan Mount Vernon. Vandaag zullen koning George en de ko ningin in het jacht van president Roosevelt de Potomac afvaren naar Mount Vernon, de plaats waar wijlen George Washington heeft gewoond en waar hij thans begraven ligt. Thans maakt New York zich gereed het ko ningspaar te ontvangen. Een van de New Yorksche bladen schrijft als opschrift boven het verslag van het bezoek van het konings paar aan Washington: „George VI verovert Washington". De „New York post schrijft: „De vorsten worden door het volk der Vereenigde Staten ontvangen als vertegenwoordigers eener groote democratie, maar tevens als twee mensche- lijke wezens, die door eigen waarde onder scheiding verwierven en wij houden van hen en hopen, dat zij van ons zullen houden". De „New York Telegram" schrijft: „Wij hee- ten hen zonder voorbehoud welkom. Wij hopen, dat het volk van groot Brittannië even trotsch is als wij, dat de beide volken, die vroeger vijanden waren, thans de beste vrienden zijn. Het is geen vriendschap van de soort van de leelgenooten van de spil RomeBerlijn, het ;s geen ideologisch front of militaire entente, het is geen bondgenootschap tot plunderine. De betrekkingen tusschen beide volken zijn gegrondvest op een gemeenschappelijke cul tuur, op beschaafd begrip, omdat zij niet uit politiek geboren zijn". DALIC. PROERAMMA ZATERDAG 10 JUNI 1939. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De Con tinental Six. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 KRO-orkest. 4.45 De KRO- Melodisten en solist. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Ver volg KRO-Melodisten. 5.45 De KRO-Nachte- gaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journa listiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramo foonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het abnormale schuldgevoel". 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingèn. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd concert. (Om ca. 9.30 Uitzending namens de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg). 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Causerie „Het onver gankelijke Rijk" (Met gramofoonmuziek). 11.10 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuizek. (Ca. 12.15 Berichten). 2.00 Causerie „Door China langs onbekende wegen". 2.20 Orgelspel. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Esperanto- uitzending. 4.50 VARA-orkest. 5.30 Filmland. 6.00 Reportage (Opn.). 6.28 Berichten. 6.30 Zeeuwsche uitzending. 7.00 VARA-Kalender. 7.02 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 8.00 Een half uur met ouders. 8.05 Herhaling SOS-berichten. 8.07 Berichten A. N. P., VARA- Varia. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Radiotooneel. 11.00 VARA-orkest en solist. 11.3012.00 Orgel spel (Opn.). DROITYVICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.40 Het BBC- Northern Ireland-orkest en James Moody's dans- orkest. 12.20 Zang- en cello-voordracht. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Reportage. 1.50 New Hippodrome-orkest. 2.50 Pianovoordracht. 3.20 Het Melingriffith Silver-orkest. 3.50 Scholieren koor met orgel- en pianobegeleiding. 4.25 Uit New York: Reportage. 5.05 Geraldo's orkest. 5.50 Reportage. 6.20 Berichten. 6.50 Sport- praatje. 7.05 Zang en piano. 7.50 Radiotooneel. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten; Nieuws uit New York. 9.50 Uit Amerika: Amerikaansch weekoverzicht. 10.0512.20 Reportages 1100— 11.15 en 11.3011.50 Gramofoonmuziek). RADIO PARIJS, 1648 M. 9.00; 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zaug. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.25 Het Visciano- orkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 2.50 en 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 en 5.05 Zang. Pianovoordracht. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Zang. 9.05 Zie Brussel 484 M. 10.20 Gramofoon muziek. 11.2012.50 Jo Bouillon en zijn orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Het Kur-orkest van Bad Pyrmont. 8.50 Danzïger Landes-orkest. 12.20 Het Omroeporkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Het Omroeporkest en solisten. 6.05 Piano voordracht. 7.30 Mandoline-orkesten. 8.50 Leo Eysoldt's orkest en vroolijk instrumentaal kwin tet. 9.50 Vroolijk programma. 10.55 Hermann Hagestedt's orkest en solist. 12.20 Gramofoon muziek. 2.203.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Gra mofoonmuziek (Met toelichting). 3.25 Orgel spel. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Zang. 6.20 Het omroeporkest m.m.v. soliste en gramofoon muziek. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Radiotoo neel met muziek. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.30 Dansmuziek (gr.pl.) 11.2012.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Het Omroepdansorkest. 12.50 Gramo foonmuziek. 1.30 Het Omroepdansorkest. 1.50 2.15 Gramofoonmuziek. 2.55 Germaine Ego's orkest. 3.20 Zang. 3.35; 4.00 en 4.30 Gramofo:n- muziek. 5.35 Cellovoordracht. 5.55 Marceau Bur ton's musette-ensemble. 6.35 Gramofoonmuziek (Met toelichting). 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Vroolijk programma. 9.05 Het Omroep-sympho- nie-orkest en solist. 10.30 Het Omroepdansorkest cn solist. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Otto Dobrindt's orkest en solisten. 10.20 Berichten. 10.40 Saxofoonkwartet en piano. 11.05 Berichten. 11.20—12.20 Het Omroepkleinorkest en solisten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9