IJmuider Courant Vier dooden en een mmm gewonde Jongensstad 5301' PoS,gir° 31079L *lle DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EIN OMSIREKEIN j i(ü Watteau gestolen. NOODLOTTIC VERKEERS ONGELUK TE SOEST. De heer R. Dobbenga Kennemer Theater 50.000 kinderen Toekomst auto. Raadsverkiezingen ^JAARGANG NO. 189 Louren» Cosier. Maatschappij Courant Uitgaven en 4lgem. kerij N.V Groote Houtstraat 93. - TeL 10724- Bureau IJmuider gsiHe®- ,K' li KennemerlaaD 42, IJmuideu, «W. "PS«geveD ™°r dil blad- fco.tel°os '.pgennmen io de sordto Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 14 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.12'/j, per maaud f0.52'/2, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod L-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. r. jS een Watteau gestolen uit het Louvre. ,j gen groote sensatie, zelfs in dezen tijd. 1911, toen in de wereld een rust heerschte, óns niet meer kunnen voorstellen, werd u hetzelfde museum de Mona Lisa van Leo- l'do vinci geroofd en er zullen weinig Leren zijn die zich de geweldige opwinding L.'y herinneren, die deze gebeurtenis veroor- fiifcte. Twee jaar duurde het eer het portret de vrouw met den raadselachtigen glim- 'i'ch teruggevonden werd. En in dien tijd ver ste men zich in dezelfde gissingen omtrent de beweegredenen van den dief, die nu ge bakt zullen worden. Want al moge „l'Indif- fftent" van Watteau niet zulk een bekendheid '.ij de massa hebben als de Mona Lisa wei „la Gioconde" genoemd omdat zij de nonw was van Francesco del Giocondohet 4hoort tot de erkende meesterwerken van de ïransche schilderkunst en er is geen stad ter «reld denkbaar waar niet menschen leven die let herkennen zouden. Zoodat het schilderijtje onverkoopbaar is. Trachtte de roover het aan denman te brengen, hij zou onmiddellijk ont dekt en gegrepen worden. De publicatie van foto's van het werk vergroot zijn kwade kansen cce.Hij moet dat zelf wel beseffen en kan geen texone dief zijn. Die zou zijn streven op min de: gevaarlijke objecten hebben gericht. Even jis in het geval van de Mona Lisa moet men ei wel aannemen, dat hij zoo bevangen is ge raakt door de schoonheid van Watteau's beko rend spel van kleur-en-licht, dat hij de be geerte niet langer heeft kunnen weerstaan om dit werk te bezitten en zich telkens weer in rijn beschouwing te kunnen vermeien. Toen de zaalwachters merkten dat het ver wenen was hebben zij eerst in de meening verkeerd dat het naar den restaurateur of -aar een tentoonstelling zou zijn gezonden. Dat heeft tijdverlies gegeven. Men zou zoo raggen dat die verkeerde veronderstelling, die al meermalen het onderzoek naar museumdiefstallen heeft vertraagd, voor kaaien zou kunnen worden als de regel werd ingesteld, geen schilderijen voor restauratie ol tentoonstelling weg te nemen zonder het personeel daar eerst van op de hoogte te teilen. Enfin. Toepassing van duurzame or- ranisatiemaatregelen is geen sterk punt in Frankrijk en daar zal het wel aan liggen. Iedere volksaard heeft zijn kenmerkende te kortkomingen. Nadat gebleken was dat het schilderij ge stolen moest zijn ging men alle bezoekers, die het Louvre verlieten, fouilleeren. Dat klinkt wonderlijk, maar is het niet, want het ver dwenen kunstwerk is klein. Het meet maar 25 X 20 cM., zoodat de dief het al heel ge makkelijk onder zijn jas meegenomen zal hebben. Blijkbaar heeft hij het niet eens uit de lijst gesneden, want die is ook verdwe nen, Het zou wel eens heel moeilijk kunnen blijken, het terug te krijgen en de knapste koppen van de Süreté, de Sherlock Holmes sen van Parijs, zullen er wellicht op moeten Het schilderij „l'Indifférent", letterlijk ver taald „de onverschillige", beeldt geen norsche onverschilligheid maar integendeel de blijde zorgeloosheid van de jeugd uit. Het stelt een merigen knaap voor, in de houding van een danser die een luchtigen pas maakt. De linker arm Is horizontaal uitgestrekt, de rechter houdt to sierlijk gebaar een slip van den mantel op die van den rechterschouder hangt. Blauw en rose zijn de domineerende kleuren; prachtig is tet glinsterend satijnen gewaad geschilderd. Antoine Watteau, geboren te Valenciennes to 1684, gestorven te Nogent-sur-Marne in 1721, moet dit meesterwerk omstreeks zijn dertigste jaar gewrocht hebben. Het kwam zeventig jaar geleden, bij erflating, in het bezit van het Louvre. En nu zijn de berichten te wachten omtrent kot politie-onderzoek, dat in vollen gang is en natuurlijk begonnen met de jacht op vinger afdrukken. R. P. Nieuw systeem van wegverlichting Lichtbron straalt alleen naar beneden uit. Jer gelegenheid van het internationale ver- -ichtingscongres, dat te Scheveningen gehouden Wrdt, zijn door den dienst der openbare ver achting van 's Gravenhage op een gedeelte van van Alkemadelaan aan de lantaarns nieuwe '-"maturen aangebracht om hun eigenschap, voor -en weggebruiker onzichtbaar te zijn en niette- den weg helder te verlichten, te beproeven. yP deze armaturen, vinding van ir. F. L. G. «mneider, is in 28 landen octrooi aangevraagd. rl(?eUWe system berust hierop, dat rond den cntkegel van een bestaande lamp, b.v. een '®piIer, een afscherming van zeer bij- ,,fre constructie wordt aangebracht, die het wuse licht absorbeert. Op deze wijze behoudt rf dezelfde verlichting van den weg, terwijl «oog niet getrokken wordt door de verblin de lichtbronnen. Oeze verlichting is niet bedoeld als stadsver- •CZ daarvoor is zij te doodsch, daar naar ven geen licht wordt uitgestraald. Wel moei JJe ldeale verlichting zijn voor speciale auto- sen spoorweSemPlacementen, sluizen, brug- Wi ns,,enz-> dus van alle werken, waar de IUUrder seinlichten duidelijk moet kunnen '^heiden en niet door allerlei hinderlijke bronnen afgeleid mag worden. Drankmisbruik de oorzaak. Hedennacht ongeveer half twee is op den rijksweg te Soest, nabij hotel „Kamplust", een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij vier personen om het leven kwamen en een vijfde zeer ernstig is gewond. Een two-seater, waarin vijf personen waren gezeten, is daar ter plaatse door tot nog toe onbekende oorzaak uit den bocht gevlogen en in volle vaart tegen de langs den weg staande boomen gebotst. De gevolgen waren verschrik kelijk, want onmiddellijk vloog de auto in brand. Slechts een van de inzittenden slaagde cr in zich uit den brandenden wagen te bevrijden. Met zware verwondingen is hij opgenomen en naar het ziekenhuis „Lichtenberg" te Amers foort overgebracht. Men vreest, dat hij in ieder geval een zijner oogen zal moeten missen. De bestuurder verbrandde achter het stuur. Een derde passagier, alsmede twee inzittende vrouwen werden op slag gedood. Eén van de lij ken bleek zeer ernstig verminkt. Plet stoffelijk overschot van de slachtoffers is naar Soest overgebracht. De politie heeft de resten van de verbande auto in beslag ge nomen. De bestuurder was des avonds met een vriend per motorrijwiel naar Utrecht gegaan, waar zij een gezamenlijken vriend bezochten. Gedrieën hebben zij toen den avond verder doorgebracht. gaat heen als commissaris van het Loodswezen. Bij Kon. Besluit van 12 Juni 1939, is met ingang van 1 September 1939 le. Aan den commissaris van het Loodswe zen, de betonning, bebakening en verlich ting, tevens ontvanger der loodsgelden le ca tegorie te IJmuiden, R. Dobbenga, op zijn verzoek, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. 2e. Benoemd tot commissaris van het Loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting, tevens ontvanger der loodsgelden le categorie, in vasten dienst, de commissaris van het loodswezen, de betonning, bebake ning en verlichting, tevens ontvanger dei- loodsgelden 2e categorie, J. Bakker. 3e. Benoemd tot commissaris van het loods wezen, de betonning, bebakening en verlich ting, tevens ontvanger der loodsgelden 2e categorie, in vasten dienst, den commissaris van het loodswezen, de betonning, bebake ning en verlichting, tevens ontvanger der loodsgelden 3e categorie E. J. Visser. Personeel in dienst van den Rijkswaterstaat. In de Dinsdag voortgezette vergadering van de vereeniging van personeel in dienst van den Rijkswaterstaat, luidde bij de bespreking van het bezoldigingsvraagstuk het oordeel van het bestuur, dat de in het uitzicht gestelde 2 pet. loonbelasting in elk geval afgetrokken moet wor den van de 5 pet. korting. Bovendien achtte het bestuur opheffing van de vierde klasse en een hoogere groepeering noodzakelijk. Verscheidene sprekers wezen op de noodza kelijkheid te komen tot een betere salarieering voor personeel op arbeidscontract, waarbij zij bovendien nog de aandacht vestigden op de clas sificatie en de vaste aanstellingen. Het standpunt der vergadering werd in een motie vastgelegd. Wij vernemen nader, dat het ongeluk te wijten is aan drankmisbruik. De wagen, een twee-persoons auto, met dickey-seat, werd bestuurd door J. Bruins. Men weet niet zeker, uit welke plaats de man afkomstig is, daar het slachtoffer is verbrand en ook zijn papie ren verloren zijn gegaan. Vermoedelijk betreft het hier een inwoner uit Utrecht tuindorp. De namen der twee gedoode vrouwen zijn nog niet bekend. Zij zijn waarschijnlijk afkomstig uit Amsterdam. De vierde gedoode is de 34-jarige A. Beekman uit Amersfoort. De gewonde is E. Boom uit Amersfoort. Hij heeft een ernstige hoofdwonde opgeloopen en is bij het ongeluk zoo ernstig gewond, dat hij een oog moet missen. De man wordt verpleegd in 't ziekenhuis Lich tenberg te Amersfoort. Zijn toestand is zorgwekkend. Prins Bernhard bekijkt de film van Prinses Beatrix. Na het bijwonen van de zitting van den raad van State heeft Z.K.H. Prins Bernhard Dinsdag een bezoek gebracht aan de Cineac op het Bui tenhof te 's Gravenhage, waar hij de film heeft aanschouwd, welke hij zelf van Prinses Beatrix heeft opgenomen. De Prins was vergezeld van zijn secretaris, Jhr. mr. C. Dedel en zijn adju dant kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt. De hooge bezoekers werden verwelkomd door de directie van de Cineac, de heeren A. Gelder en J. C. C. baron van Till, die den Prins en zijn gevolg allereerst de cabine lieten zien en de daarin aangebrachte technische snufjes, welke het mogelijk maken een smalfilm op het groote doek te vertoonen. De Prins, als deskundig ama teur, toonde hiervoor zeer groote belangstelling. De directie van de Cineac bood den Prins daar na een boek aan, waarin allerlei herinneringen aan het vertoonen van deze film zijn aange bracht, zooals persverslagen, foto's enzelfs een bewijs van de filmkeuringscommissie, dat de film van Prinses Beatrix voor alle leeftijden was goedgekeurd. Ten slotte heeft de Prins zelf de film aan schouwd, hetgeen voor hem ook al daarom een attractie was, omdat hij verschillende gedeelten, welke hij heeft opgenomen, zelf nog niet gepro jecteerd heeft gezien. Er was voor den Prins dus een geheel nieuw gedeelte bij. Geen wonder dus, dat hij, evenals de vele bezoekers van de Ci neac, ook hartelijk meelachte bij het vertoonen van de film. Het bezoek van Prins Bernhard aan de Cineac was al spoedig bekend geworden, zoodat, toen om kwart over vier het gezelschap de Cineac verliet, een groote menschenmenigte op het Bui tenhof verzameld was, die den prins hartelijk toejuichte. VRIJDAG UITVERKOCHT ZATERDAG UITVERKOCHT ZONDAG UITVERKOCHT MAANDAG UITVERKOCHT DINSDAG UITVERKOCHT Verder commentaar overbodig. Het is natuurlijk weer het (Speciale berichtgeving) De Nederlandsche Spoorwegen zijn ver leden jaar begonnen het devies „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", in de practijk te brengen, waarbij de Commercieele Afdeeling zich in de eerste plaats bezig hield met het vervoer-en-masse van schoolkinderen, die elke week een klein bedrag op zij leggen voor het jaarlijksche schoolreisje. In den zomer van 1938 werden daartoe 32 extra-treinen ingelascht, waarmede ongeveer ".000 kinderen van en naar de plaats van bestemming vervoerd werden. Dit jaar zullen er 55 extra-treinen loopen, waarmede in totaal ongeveer 50.000 schoolkinderen zullen reizen. Het is te begrijpen, dat een dergelijk respec tabel aantal treinen, welke de meeste stations voorbijsnelt, de afdeeling Extra-treinen der N.S. vele zorgen baart. Maar op het bureau van den heer Steyn, te Utrecht, heeft men al zoo lang met dit bijltje gehakt, dat het ook dezen zomer weer voor elkaar gebracht is. Ook dezen zomer worden de scholen ln de gelegenheid gesteld met extra-treinen te reizen tegen gen bedrag van ongeveer 3 per kind, waarbij op elk tiental kinderen één geleider kosteloos vervoerd kan worden. Daarmede is de organisatie van deze schoolreisjes voor de Commercieele Afdeeling echter niet afgeloo- pen. Want in overleg met de verschillende Commissies, welke uit onderwijskringen ge vormd zijn, wordt tevens het geheele dag programma uitgestippeld, d.w.z. er wordt pre cies nagegaan, wat de schoolkinderen kunnen of moeten bezichtigen, waar zij de gelegen heid hebben om uit te nisten en de mee genomen mondvoorraad te verwerken enz. enz. Daarbij zorgen de N.S. in dé eerste plaats voor een tweetal versnaperingen, welke in den trein gratis uitgereikt worden. Voorts zorgen de N.S. er ook voor, dat de kinderen tijdens het verblijf in de streek of de plaats waar zij één dag doorbrengen, driemaal een consump tie kunnen krijgen in verschillende restau rants, consumpties bestaande uit melk of li monade en waarvoor niet extra-betaald behoeft te worden. Bovendien dragen de Spoorwegen er zorg voor, dat de gidsen de kinderen op de plaats van bestemming rond leiden, en uitleg geven van de merkwaardige en bijzondere dingen, welke zij te zien krijgen! Verleden jaar is gebleken, dat het instituut schoolreizen per trein levensvatbaarheid be zit. De groote belangstelling, welke er dit jaar bestaat voor het massale vervoer van kinderen uit een bepaalde streek van ons land naar een andere, is daarvan 'n sprekend bewijs. En de Spoorwegen, die zich bewust zijn niet alleen een zakelijk standpunt in te moeten nemen, beramen thans reeds maatregelen om ook dergelijke goedkoope en opvoedkundige rei- zijn mogelijk te maken voor de kinderen uit groote gezinnen en van armlastigen, waarvoor mr. F. Gerst, inspecteur van de Commer cieele Afdeeling der N.S., een speciale regeling, in overleg met de directie, hoopt te kunnen treffen. Stellig zullen de Spoorwegen, welke bij de thans reeds gemaakte schoolreizen bewezen hebben een uiterst smakelijk menu a-la- minute te kunnen afwerken, daarmede heel wat kinderen die nu nog thuis moeten blijven, een prettigen en leerzamen dag bezorgen. (Nadruk verboden) (In Amerika wordt voorspeld, dat de auto der toekomst voorzien zal zijn van gemakkelijke stoelen, een zonnetentdak, bedden, ivaschtafels enz.) Men is in Amerika Altijd sterk in het voorspellen, Daarin weet men voor en na. Krasse dingen te vertellen. Als ik me dus niet vergis, Zullen de automobielen, Als de tijd wat verder is, Buitenhuisjes zijn op wielen. Vooralsnog snap ik niet goed, Hoe men 't allemaal zal bergen, Want zoo'n installatie moet Geen geringe ruimte vergen. 't Zonnetentdak gaat nog wel, Maar met sanitair en bedden, Alles levensgroot model, Zal men 't niet zoo maklijk redden. 't Wordt ook nieuw in elk geval, Zich in makkelijke stoelen, Glijdend over berg en dal, Rustig aan den rol te voelen. Wie in deze toekomst ziet, Die aanschouwt met vrees intusschen, Op het auto sportgebied, Horden echte wilde bussen. Als het zoover komen moet, Met gevaar in alle hoeken, Zend 'k u nog een afscheidsgroet, Maar dan ga 'k de stilte zoeken. (Adv. ingez Med.) ikagd Proef op de van Alkemadelaan mag ge- genoemd worden. Koning Victor Emanuel heeft in liet bijzijn van Mussolini aan de nagelaten betrekkingen van de Italianen, die in Spanje gesneuveld zijn, onderscheidingen uitgereikt. Publicatie op onze nieuivsborden Heden hebben in verschillende groote steden van ons land raads verkiezingen plaats, o.a. in Utrecht, Arnhem, Enschedé, Eindhoven, Breda Hilversum en Leiden. De uitslagen worden hedenavond op onze nieuwsborden Kennemerlaan 42 te IJmuiden en Breestraat 29 te Be verwijk gepubliceerd. De schade van de ramp op Timor. KOEPANG, 13 Juni. (Aneta/ANP.) Nog steeds zijn geen cijfers beschikbaar omtrent de schade door de overstroomingsramp in het district Be- loe van Nederlandsch Timor aangericht. Veie kampongs zijn nog overstroomd door zand en modder. Er wordt echter alles in het werk ge steld voor een spoedige opruiming. Op 12 Juni is de resident vertrokken om zich op alle plaat sen van den omvang van de ramp persoonlijk op de hoogte te stellen. Het verkrijgen van vol strekt juiste gegevens werd van den aanvang af belemmerd door de verbroken verbindingen, welke thans nog niet hersteld zijn. Ook in an dere sreken is de schade ernstig geweest. Volgens de voorloopige cijfers zouden in die streken dus de slachtoffers in het district Be- loe niet medegerekend 55 menschen ver dronken zijn. Tevens zijn ongeveer 2500 paar den en karbouwen, alsmede 2500 geiten en var kens verloren geraakt. Bovendien worden nog negen prauwen, waarvan enkele beladen waren, vermist. VOETBAL. Kampioenschap van Haarlem. Donderdagavond komen voor de finale voor het Kampioenschap van Haarlem H. F. C. en Stormvogels in het veld. De wedstrijd wordt op het EDO-terrein ge speeld en vangt te half acht aan. De elftallen zijn als volgt samengesteld: H. F. C.: A. van der Togt, T. C. Drijver, A. Berendsen C. Flack, J. ten Have, B. van Olphen, A. H. Gentis, W. Kruijer, H. Höck, J. Klein de Groot, C. ten Have Scheidsrechter de heer N. J. Twisterling NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether Dillljkei en beter, 50 cent per week. GeeD stroomverbruik INRUIL OUDE TOE STELLEN N.V. RADIO DISTRIBUTIE BEDRIJF BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. ingez. Med.) Stormvogels: K. Opbergen, J. Woudenberg, C. J. Verdam A. Prins, K. Pel, L. Gerrits, J. Tol, A. Glas. D. Haak, K. Haak, P. C. Kraak. WIELRIJDEN. Umbenhauer leidt nog .steeds in Ronde van Duitschland. Dinsdag is de elfde etappe van Salzburg over Endorff, München en Dachau naar Augsburg, een afstand van 223,5 K.M. gereden. Herbert Gerber won deze etappe in een tijd van 6 uur 38 min. 49 sec. voor Meyer. Umbenhauer draagt nog steeds de gele leiderstrui. De Franschman Chocque heeft den strijd moeten opgeven. Schulte wint den „baol draaiom". Eindspurt bracht de beslissing. Gerrit Schulte. Te Baarle Nassau Hertog Is onder groote belangstelling de „baol draaiom" verreden. In de eerste vijf ronden lagen Gommers, Motké en de Korver aan den kop, gevolgd door twee groepen, met onderling 44 sec. verschil. In de zesde ronde viel Motké uit en behielden Gommers en de Korver samen de leiding, op 12 sec. gevolgd door een groep, getrokken door van Amsterdam. Schulte, die in de achterste groep had gereden, had zich toen bij de eerste groep geplaatst. In de negende ronde nam Binnemans (Brussel) de leiding over, gevolgd door een peloton, getrokken door Leysen, Gommers, Schulte en Braekegeldt. Even later moest Gommers echter den strijd staken. In de tiende ronde liepen Schulte, van Weel en de Korver uit. Schulte zette in de elfde en laatste ronde een eindspurt in en passeerde als eerste de eindstreep. Tweede werd De Kor ver op 19 sec., terwijl van Peer met een groote groep op 2,5 sec. volgde. De uitslag luidt: 1. Schulte (Den Bosch) 3 uur 30 min., 2. De Korver (Willemsdorp), 3. Van Peer (Antwerpen), 4. Van Amsterdam (Marxen), 5. Toubeaux (Brussel), 6. Middel kamp (Kieldrecht),

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1