fife Jgf 3SU Waar komt het vandaan $be J&eine£eevneervnin H.G. ANDERSEN M41KT fim Engelsche credieten Poolsche bewapening? MARKTBERICHT. Punnerend, 13 Juni 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen wegende 94.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 17.50. 6 Kleine Boeren laagste prijs, 21, 1 volvette f 23. 2612 boter 1.30—1.37 per kilo. 40 runde ren, 190 vette koeien 6470 per kilo, 89 gelde koeien 110170 perstuk; 800 melkkoeien 180 260 per stuk, 25 stieren 4455 per kilo; matig; 30 paarden 70150 per stuk, 65 vette kalveren 7085 per kilo, stug; 685 nuchtere kalveren voor de slacht 411 per stuk, nuchtere kalveren voor de fok 1218 per stuk, matig; 257 vette varkens voor de zouterij, vette varkens voor de slacht 4446 per kilo, vlug; 39 magere varkens 2732 per stuk; 361 biggen 1317 per stuk; 651 schapen 1622 per stuk; 47 bokken 311 per stuk, 291 lammeren 45 per stuk, matig; kip eieren 3.203.50 per 100 st.; eendeieren 2.45 per 100 st; 8200 piepkuikens 0.77K-0.85 per kilo; 3700 oude kippen en hanen, witte en roode 35 42y2, blauwe 4045 per kilo; 30 konijnen 1.70 per stuk; 800 eenden 0.200.40 per stuk; duiven 0.40 per paar; jonge hanen 0.350.42H per stuk, uitzonderingsprijs 0.45. Afdeeling eieren. Aanvoer 90.000 eendeieren 2.552.70. 90.000 kippeneieren. 70—80 K.G. f 2.95—f 3.30. Opzettelijk kanaal ingereden? Drama te Koedijk voor het Amsterdamsche Gerechtshof. voor de l^fNIEUWs Albert van Dalsmn's filmdebuut. Rolbezetting van „Boefje" vastgesteB Albert van Dalsum, die we op deze foto in de rol van „Gysbrecht van Aemstel" zien zal zi filmdebuut maken in de film „Boefje" 3n De rolbezetting van de Nederlandsche 'film „Boefje", die binnenkort in „Filmstad" in Den Haag zal worden opgenomen, is thans vastgesteld Reeds waren Annie van Ees, Piet Bron en Guu< Brox geëngageerd, resp. voor de rollen van Boef je, Boefje's vader en Pietje Puck. Thans zijn con" tracten afgesloten met Albert van Dalsum (d'" in „Boefje" als filmacteur zal debuteeren)' En6 nie Heymaris-Snij der en Piet Kohier Had „Boefje" reeds een vader, thans heeft hij ffl,f Ennie Heymans-Snijder en Piet Kohier ook een moeder en een grootvader gekregen. Jaap van der Poll is aangezocht 'voor het schrijven van de dialoog. Detlef Sierck voert de regie en Leo Mever i. productieleider. u De Engelsche koning dankt Roosevelt. WASHINGTON, 13 Juni (Havas). Konin» George van Engeland heeft president Roose velt een telegram doen toekomen, waarin hij zijn erkentelijkheid betuigt voor de vriendelijke ontvangst in de Vereenigde Staten. Maandag heeft de koninklijke trein, waar mede het Britsche vorstenpaar reist, bij Saint John in de provincie Quebec de grens tusschen de Vereenigde Staten en Canada overschreden De koning en de koningin werden toegejuicht door naar schatting 20.000 menschen. Javasche Bank keert 10 procent uit. AMSTERDAM, 13 Juni. In de heden te Batavia gehouden gewone algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Javasche Bank werd medegedeeld, dat het uit te keeren dividend over het op 31 Maart 1939 afgeloopen boekjaar 10 pCt. bedraagt. De heer jhr. E. Ploos van Amstel, die aan de beurt van aftreden was, werd als commis saris herkozen DE „BOERENGENERAAL" VAN GORSSEL OVERLEDEN. GORSSEL, 13 Juni. Vandaag is alhier over leden de heer H. J. de Rooy, de bekende „boe rengeneraal" van de folkloristische dansen. De overledene, die in 1869 te Zutfen werd ge boren, was zoowel in binnen- als in buitenland bekend om de dansen welke hij leidde. Hij was voorts een groote liefhebber van de paarden sport. SCHAKEN. Euwe speelt dezen zomer niet tegen Keres. Estlander verhinderd in verband met reis naar Zuid-Amerika. Keres. Naar wij vernemen heeft Keres aan het Euwe-comité bericht gezonden, dat hij in verband met een reis naar Zuid-Amerika, niet in staat is dezen zomer in Estland tegen Euwe te spelen. Zooals bekend lag het in het voornemen tus schen beide meesters een wedstrijd te orgam- seeren van twintig partijen, waarvan in den zomer tien in Estland en in den a.s. winter tien in Nederland zouden worden gespeeld. Wanneer dit om de een of andere reden niet zou doorgaan, zal tusschen Euwe en Keres een wedstrijd van veertien partijen worden gespeeld en wel omstreeks Kerstmis in ons land. Keres heeft toegezegd, dat hij om streeks dien tijd naar Nederland zal komen voor het spelen van deze veertien partijen. De kerkklokken luidden overal, herauten reden door 't land en kondigden het huwelijk af. Bruid en bruidegom reikten elkaar de hand en lieten hun huwelijk inzegenen, terwijl de kleine zeemeer min, gekleed in goudkleurige zijde, de sleep van de bruid vasthield. Nog den avond van het huwelijk ging het bruidspaar aan boord van 't schip, terug naar 't land van den prinsToen het donker werd, stak men overal lampionnen aan en op dek werd gedanst. Ook de kleine zeemeermin danste, zooals zij nog nooit gedanst had. Iedereen bejubelde haar. Zij wist, dat dit de laatste uren waren, dat zij dezelfde lucht in zou ademen als de prins. De eeuwige nacht zonder gedachten of droomen wachtte haar, die zonder ziel gebleven, niet de dood van de menschen zou kunnen sterven. Het werd stil op 't schip. Iedereen ging slapen, behalve de zee meermin, die aan dek naar het Oosten bleef staren, om te wachten op 't morgenrood en de eerste zonnestraal, die haar dood zou z^n! {Wordt vervolgd)* VOETBAL. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Om het Kampioenschap van Nederland. D.W.S—N.E.c. (terrein Stadion), - Achilles—Ajax. (Zie ook elders in dit nummer). AMSTERDAM. 13 Juni. Na een sensatio- neele terechtzitting van de rechtbank te Alk maar sprak dit college den melkrijder B. uit Bergen vrij van de hem ten laste gelegde moord op zijn drie jeugdige kinderen, Anna, Emerentia en Wilhelmina en poging tot moord op zijn vrouw en zijn baby. Een afschuwelijk misdrijf, dat door den of ficier van Justitie te Alkmaar bewezen werd geacht en waarvoor hij tegen verdachte na een bewogen zitting levenslange gevangenis straf eischte. Het O.M. ging van het vrijsprekend vonnis in appèl en vandaag stond de melkrijder te recht voor het Gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles. Raads- heeren waren mr. W. Smit en mr. S. G. Ca- nis. De advocaat-generaal, mr. dr. D. Reilingh nam het O. M. waar. De dagvaarding. Aan verdachte is poging tot moord op zijn vrouw en baby ten laste gelegd. Tengevolge van aan zijn wil onafhankelijke omstandig heden is deze poging mislukt. Dan is ten laste gelegd dat hij ter uitvoering van zijn te voren beraamd plan en genomen besluit om opzettelijk zijn kinderen Anna Emerentia B., Emerentia Elisabeth B., en Wilhelmina Cor nelia B., door verdrinking van het leven te berooven, opzettelijk na kalm beraad en rus tig overleg toen hij als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig waarin behalve zijn echtgenoote ook zijn drie genoemde kinde ren waren gezeten, daarmede reed over den Helderschen weg onder Koedijk, met dat mo torrijtuig opzettelijk overeenkomstig zijn bedoeling in genoemd Kanaal heeft laten rijden, nadat hij zelf eerst tijdig zich daaruit had verwijderd. De eerste getuige is de landbouwer Prins. Hij had van een afstand het ongeluk zien gebeuren. De weg was tamelijk glad, de auto was hem met een kalm gangetje voorbij gereden, plotse ling hoorde hij een vreemd geluid. Getuige keek om en zag de wagen pardoes in het kanaal ver dwijnen. Direct was hij te hulp geschoten. Ver dachte was al uit de auto en stond in het water en schreeuwde om hulp. „Hij deed zoo vreemd, dat ik dacht dat hij gek was. De auto stond pa rallel aan den weg op een afstand van een paar meter uit den wal. De koplichten brandden, maar in de auto waren de lichten uit. President: „En wat deed verdachte?" Getuige: „Hij wilde het water in en riep: „Help help, m'n vrouw en de kinderen". Inmiddels waren er meer menschten te hulp geschoten en de vrouw en de baby waren met veel moeite uit de auto gehaald. Toen de drie zusjes op den wal waren gebracht, bleken de le vensgeesten reeds geweken. President: „En sprak verdachte direct na de redding reeds over een hondje, dat over den weg had geloopen?" Getuige: „Neen, daar praatte hij pas over, toen ik hem in het ziekenhuis bezocht." Getuige vertelt dan nog, dat ter plaatse geen kuil in den weg was: „Ik ben huurder van de berm, dus ik weet 't." Wel was de linkervoorband van de huurauto glad. Pres.: „En weet u iets van honden in de buurt?" Wilde kastanjes tegen rheumaliek. Daar de eik de heilige boom was van den god van donder en bliksem meende men dat eikels ziekten konden genezen, ont staan door weersveranderin gen. Deze eigenschap schreef men later ook toe aan wilde kastanjes, welke men droeg ter genezing van rheumatische pijnen, die men eveneens weet aan den invloed van het weer. Felle boschbranden in Britsch- Indië. Dorpsbewoners en vee in de vlammen omgekomen. ALLAHABAD, 13 Juni In de provincies Tehri en Garhwall zijn groote boschbranden uitgebroken, die reeds een enorme oppervlakte hebben aangetast. Vijftig dorpsbewoners en honderden stuks vee zijn verbrand. Een groot aantal dorpelingen ontsnapte aan de vlammen door in de met roet bedekte rivier te springen. (United Press) Dynamiet in spoorwegtunnel gevonden in Ontario? DETROIT, 13 Juni (Reuter). Volgens de „Detroit News" zouden verschei dene staafjes dynamiet gevonden zijn onder een spoorwegtunnel ten Oosten van Windsor in Ontario. Deze ontdekking zou gedaan zijn kort vóór het bezoek van den koning en de koningin van Engeland op 6 Juni. De politie verklaart van een dergelijke ontdekking niets te weten. Spijkerschrift. Dit schrift was in gebruik bij de Sume- riers, omstreeks 4500 voor Chr. Het werd in 1700 ont cijferd door Thomas Hyde, professor in de Hebreeuwsche talen aan de Universiteit van Oxford. Deze noemde het „cuneiform" schrift, naar het Latijnsche woord „cuneus" (wigge), waaraan de teekens hem herinnerden. Mes getrokken tijdens twist. Vechtpartij met doodelijken afloop. DEURNE, 13 Juni. In den afgeloo pen nacht is bij een vechtpartij een 21- jarige jongen met een mes zoo ernstig gewond, dat hij onmiddellijk dood was. Omstreeks het middernachtelijk uur ontstond nabij café Den Dolder, in de Sint Jozefparochie alhier twist tusschen eenige jongelui, waarbij de circa 21-jarige van G. zoodanig door den 25- iarigen L. met een mes werd gestoken dat hij vrijwel onmiddellijk dood was. Zekere F. liep bovendien een snij wonde in den schouder op. Hij werd door dokter Wiegersma behandeld en kon naar zijn woning worden overgebracht. De gemeentepolitie heeft den dader in zijn woning gearresteerd. Hij heeft een v juedige be kentenis afgelegd. Omtrent de oorzaak van den noodlottigen twist verkeert men nog in het onzekere; vermoedelijk heeft men met een oude voetbalkwestie te doen. L. wordt naar Roermond overgebracht. Het lijk is in beslag genomen. Poolsche delegatie deze week te Londen. LONDEN, 13 Juni. In bevoegde kringen verluidt dat de Engelsche re geering aan Polen credieten zal toe staan zooals zij dit aan Turkije heeft gedaan en die in de eerste plaats be doeld zijn om de Poolsche bewapening te financieren. De onderhandelingen tusschen het Britsche ministerie van financiën en de Poolsche delegatie, die onder leiding van overste Koe hier in den loop van deze week zal aankomen, hebben ten doel credieten te verschaffen voor den aankoop van zware bommenwerpers, zware artillerie en machines voor de Poolsche bewapeningsindustrie.. (United Press) Gasmaskers verouderen niet. Ook berekend op nieuwe strijdgassen. De Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming schrijft ons: Naar voortdurend blijkt bestaat er ten aan zien van het gasmasker nog allerwege misver stand. Het voornaamste misverstand, dat een funesten invloed uitoefent, mag hier wellicht even worden aangestipt. Velen zijn namelijk van meening dat een gasmasker een product is, dat na eenigen tijd veroudert en dan geen waarde meer bezit. Als nieuwe gassen worden uitgevon den, zoo hoort men veel beweren, is ons gas masker plotseling waardeloos. Het is noodig er met grooten nadruk op te wijzen, dat deze be wering geheel in strijd is met den werkelijken toestand. De rol, die de actieve kool in den fil terbus van het gasmasker speelt, is van zoo al- gemeenen aard, dat hij deze ook speelt ten aan zien van eventueel nieuw toe te passen gassen. Gelijk de bekende Engelsche scheikundige Prof. Kemdall eenigen tijd geleden in een waar devolle studie heeft uiteengezet, geschiedt de ab- 1 sorptie der moleculen door de kool ongeacht de chemische samenstelling van het gas. Het zal dus duidelijk zijn, dat er geen enkele reden bestaat, de aanschaffing van een gasmas ker na te laten uit vrees, dat het na eenigen tijd verouderd zal zijn. Want het zal, met welke gassen ook zal worden gewerkt, zijn waarde be houden. „Neen," antwoordde de getuige, daar is me niets van bekend. Ik ben een van de weinigen in de buurt, die een hond heeft en de mijne lag kalm achter de kachel. Getuige J. St-eyn, die bij de redding gehol pen had en die het dak van de auto had open gesneden, vertelt, dat de weg ter plaatste erg glad was. Een paar uur tevoren had hij van gladheid niets gemerkt. Tegen een agent van politie uit Alkmaar, die kort na het ongeluk ter plaatse verscheen had verdachte gezegd: „Wat ben ik stom geweest". „Herinnert u zich dat verdachte?" vraagt de president. „Ik herinner me daar niet van maar het is wel mogelijk; ik zal dan bedoeld hebben, dat het stom was om te gaan rijden met die glad heid." Dr. J. H. den Hartogh was de eerste dokter, die ter plaatse kwam. Verdachte, die onderge bracht was in de woning van Mens, was over spannen. Hij wilde naar buiten om zijn vrouw en kinderen te redden. Getuige had niet den indruk, dat verdachte comedie speelde. Dr. J. A. Blok te Bergen had de vrouw van verdachte en de zuigeling zuurstof toegediend. Getuige had aan verdachte, die wild om vrouw en kinderen schreeuwde, een injectie gegeven. „Ik vond zijn reactie niet normaal, hij deed erg vreemd" concludeert de dokter, die echter niet nader kan definieeren, waarom hij ver- dachte's reactie niet normaal vond. Dr. H. W. J. M. Poot uit Bergen is verdach- te's huisarts. Hij heeft de doodschouw op de drie meisjes van drie, vier en vijf jaar ver richt. In het ziekenhuis was verdachte nog over spannen. Hij riep voortdurend om vrouw en kinderen. Deze getuige had geen moment aan een misdrijf gedacht, hij vond dat verdachte hoewel uiterst opgewonden normaal rea geerde. Dr. MENNO TER BRAAK EN „HET VADERLAND". 's-GRAVENHAGE, 13 Juni. Naar wij vernemen, heeft het eenigen tijd geleden gerezen geschil bij Het Vaderland, be treffende de letterkundige medewerking van Dr. Menno ter Braak, een voor beide zijden bevredigende wijze oplossing gevonden. Den volgenden dag liep 't schip de haven binnen. De ontvangst was schitterend, alleen de prinses was er niet, want die werd op gevoed in een tempel. Over enkele dagen zou zij komen. De prins bleef wachten op haar komst, ontmoette haar enherkende het meisje, dat hem eens 't leven had gered. Teeder drukte hij haar in z'n armen en vroeg haar zijn vrouw te worden. „O, ik ben zóó ge lukkig", zei hij tegen de kleine zeemeermin. „Jg zult wel blij zijn over m'n geluk, want jij houdt 't meeste van mij". En de kleine prinses kuste zijn handen, hoewel haar hart van verdriet scheen te breken. Den ochtend na den bruiloft zou zij doodgaan, tot worden

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6