IJmuider Courant Nederland duiMcotmmp Nederland DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VoordeVacantie ,="g": Voor nieuwe gevreesd] Maascfie wideizeeëx met 71 opuaiendeu oewüsfr I)e Groote Oneenigheid. WEIDMANN TERECHTGESTELD. Een poppenhuis. Overhemden Setere pasvorm Visscherij-Snufjes. NIEUWE COLLECTIE BADPAKKEN ENZ. Q WEER EEN GEHEEL Nederlandsche successen te Oslo. Maeki verbetert wereidrecor Dancing Wilhelmina - Uitgeest DANSEN 24e JAARGANG No. 192 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij roor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Hennenier Courant Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Kampeerbroekjes, heerenmaten f 1.35 IJMUIDEN-O. VELSEN-N. SANTPOORT (Adv. ingez Med.) N.A het vergaan van de duikbooten „Squalus" en „Thetis" moet nu "voor een derde duikbootramp gevreesd worden. Thans wordt namelijk de Fransche onderzeeër „Phénix", die aan de kust van Indi-China aan oefeningen deelnam, vermist. Gister avond werd uit Saigon, in het eerste bericht over de vermissing, gemeld, dat de „Phénix", nadat het schip dertig uur tevoren onder gedoken was, nog steeds niet aan de oppervlakte terug was. Aan boord bevindt zich een bemanning van 71 personen. Er zijn dezer dagen weer eens nieuwe uitingen van de groote oneenigheid tusschen Engeland en Duitschland geweest. De Engel- schen, thans geweldig bewapend evenals de andere groote mogendheden en voorzien van hun keten van non-agressie-verdragen met verscheidene landen door hen „vredesfront" en door Duitschland „omsingeling" genoemd - hebben opnieuw den Duitschers de hand toegestoken. Zij willen onderhandelen, ver klaart Lord Halifax. Maar de Duitschers willen de toegestoken hand niet aannemen en straks zal Hitier weer een rede gaan houden om dui delijk te maken waarom niet. Het is nauwe lijks te verwachten dat deze wederzijdsche uiteenzettingen van eigen standpunt en eigen rechtsopvatting tot eenige verandering in den huidigen toestand zullen leiden. Die blijft, dat zwaarbewapende grootmachten tegenover el kaar staan en dat alle volken hopen dat het tenslotte goed af zal loopen, maar daaraan twijfelen. Terwijl intusschen alle staten van Europa aan financiëele uitputting lijden en hun volkskracht op den duur verzwakken doordat er te weinig geld aan allerlei nood zakelijke maatregelen besteed wordt. Als men denkt aan den grooten vooruitgang op maatschappelijk gebied, in de negentiende eeuw ingezet, in de twintigste vervolgd en nu onderbroken, ja deels weer afgebroken, is het om te huilen. De enorme bewapeningsmaat regelen hebben een deel der werkloosheid op geheven, maar een groot deel overgelaten. En daarnevens is het onderwijs verslechterd, de zorg voor de volksgezondheid verminderd, een heel gamma van cultureele ontwikkelingen in eengezakt, de zoo noodige verbetering dei- volkshuisvesting in de meeste landen veel en veel slechter dan in ons land geremd en zijn een voortdurende onrust en wantrouwen ont staan. Diplomatiek verstaan de Engelschen en de Duitschers elkaar blijkbaar volstrekt niet meer. Hel; is duidelijk dat de Duitschers niet tevre den, zijn met den bestaanden toestand in Oost- Europa, niet den status quo, en daarin wijzi ging wenschen. Het is even duidelijk dat Enge land, ofschoon niet onwillig ten aanzien van een gewijzigd statuut voor Dantzig, door zijn nieuwe verdragen dergelijke wijziging belet heeft. En nu'beschuldigt men elkaar van agres sieve bedoelingen, m. a: w. van het voornemen om andere landen of het eigen land gewapen derhand te lijf te gaan, doet dit intusschen wederzijds niet en schiet geen streep op. Het is een vermoeiend en weinig verheffend schouwspel. De Engelschen probeeren voortdu rend het Duitsche volk van hun voortreffelijke bedoelingen te overtuigen en spreken hen in hun eigen taal per radio toe. De uitwerking wordt blijkbaar onvoldoende geacht en zij heb ben nu over de instelling van een Propaganda- ministerie gedacht, maar bijtijds ingezien dat dit alleen iii een eventueelen oorlog gewenscht zou blijken. Gelukkig dat dit uitblijft. Er komt nu een „publiciteitsafdeeling" en men zou kun nen vermoeden dat het verschil alleen in den naam zat als de leider daarvan niet Lord Perth zou zijn. Van dezen behoedzamen diplomaat, vroeger (als Sir Eric Drummond) secretaris generaal van den Volkenbond, later Britseh ambassadeur te Rome, kan men geen propa ganda verwachten die ook maar eenigszins aan den trant van dr. Goebbels zal doen den hen. Intusschen lijkt de vraag gewettigd, welke wonderen men eigenlijk van dezen nieuwen dienst verwacht. Bemiddeling tusschen Londen en Berlijn schijnt de logische methode om hen eindelijk weer tot onderhandelen te bewegen. Maar wie zou die bemiddeling moeten verleenen tus schen twee zoo zelfbewuste grootmachten? In vroeger tijden zou men aan den president van de Vereenigde Staten hebben kunnen denken. Die mogelijkheid is nu uitgesloten, gezien de verhoudingen van de V.S. met Duitschland en de ontvangst van Roosevelt's veelbesproken Boodschap in Berlijn. De kleine mogendheden hebben ongetwijfeld al heel weinig lust om zich in het wespennest te steken en men kan zich slechts voorstellen dat iets bereikt zou kunnen worden door één eQhel man, handelend niet namens een land maar voor eigen verantwoording. Hij zou een inan moeten zijn die zoowel Duitschers als Engelschen volkomen verstond, die zoowel bij Hitier als bij Chamberlain en Halifax een goed onthaal en een zeer groot vertrouwen zou genieten en die zijn pogingen liever in het geheim dan in het openbaar zou moeten ondernemen, zich daarbij beroepend op de noodzaak, een uitvoerbare toekomst-politiek tn Europa te scheppen. Als ik erg hoopvol denk veronderstel ik: misschien is die man al bezig. Maar daar is nog niets van te merken. Misschien is hij bezig 2ijn plannen te vermen. Dat is ook al een hoopvolle gedachte. In elk geval heeft Europa behoefte aan zoo'n bemiddelaar. Er was een tijd waarin men overal riep om den Sterken Man. Er zijn zooveel Sterke Mannen opgestaan dat men nu verlangt naar den Grooten Bemiddelaar. Waar blijft hij? De „Phénix" maakte in den ochtend van den 15en Juni zoo meldt Havas oefeningen met de duikboot „Es- quare" en verschillende eenheden ter hoogte van Camrahn. De boot dook onder en kwam niet meer boven. On middellijk werden opsporingspogingen, waaraan door de luchtmacht en de marine van Indo-China werd deel genomen, in het werk gesteld. Zij ble ven echter vergeefsch. In de omgeving waar het vaartuig verdwenen is, -is de zee ongeveer honderd meter diep. Hoe wel men vreest de bemanning niet meer te kunnen redden, wordt het opsporingswerk voortgezet. Men kent de oorzaak van het ongeluk niet. Een commissie zal daarnaar een onderzoek instellen. Ook het Fransche ministerie van Marine heeft medegedeeld dat omtrent het lot van de duikboot „Phénix" ernstige ongerustheid heerscht. Direct nadat het gewaarschuwd was, heeft het ministerie den toestand ter kennis ge bracht van de familieleden der bemanning. Het schijnt dat de duikboot zich van een punt aan de Indo-Chineesche kust, gelegen op ongeveer 300 K.M. ten noorden van Sai gon in de baai van Camrahn, naar een ander punt aan de kust heeft begeven. Het vaartuig- moest laat in den ochtend aan het eind punt van den tocht aankomen. Toen de com mandant van de Fransche vlootstrijdkrach- ten in het Verre Oosten de „Phénix" niet om streeks het verwachte tijdstip boven water zag komen, alarmeerde hij terstond alle sche pen en watervliegtuigen van de Indo-Chinee sche vlootbasis. Nadat eenigen tijd gezocht was, moest men wel tot de concusie komen dat de „Phénix" bij het duiken door tot nu toe onbekende oorzaak uit haar evenwicht heeft moeten geraken en op den zeebodem stooten. De „Phénix" behoort tot een bekend type duikboot der Fransche marine, het z.g. Roque- bert-type, aldus United Press uit Parijs. Het schip is in 1930 voltooid. Het heeft aan de oppervlakte een watervex-plaatsing van 2006 ton. De snelheid bedraagt aan de oppervlakte 18 knoopen en onder water 10 lcnoopen. Het is uit gerust met vier torpedolanceerbuizen, die alle in het achterschip gebouwd zijn. De bewapening bestaat uit een kanon van 100 mm., een kanon van 37 mm. een machinegeweer en elf torpedo lanceerbuizen. De Phénix vertrok in April van Toulon naar Saigon om daar ingedeeld te wor den bij de marinestrijdkrachten in Indo-China. Verschillende andere Fransche duikbooten van hetzelfde type zijn in de laatste jaren reeds in Indo-China geweest en behouden teruggekeerd. Geen reddingsapparaten aan boord. Indien de onderzeeër op een diepte van 100 meter op den zeebodem ligt, is het schip waar schijnlijk reeds door den geweldigen druk der watermassa's in elkaar gedrukt en gebroken. De vrees voor het leven van de opvarenden is thans na 30 uur vergeefsche nasporingen dap ook bij zonder groot. Bovendien is de onderzeeër niet voorzien van reddingsapparaten, zoodat de op varenden slechts gered zouden kunnen worden door berging van het geheele vaartuig. De Phé nix heeft wel boeien aan boord, maar men heeft of geen gelegenheid gehad deze omhoog te laten of zij zijn bij de opsporingen tot dusvër niet ontdekt. VERSAILLES, 17 Juni. (Havas-ANP.) Eugene Weidmann, die wegens het ple gen van vijf moorden en medeplichtig heid aan den zesden ter dood was ver oordeeld, is vanochtend te 4.32 uur te rechtgesteld. (Het beroemde „Poppenhuis" is in de veiling Gooilust voor Neder- landsche rekening gekocht voor 8700 gulden). Er is een poppenhuis geveild, Gemaakt in een reeds grijs verleden, Verkocht, zooals het reilt en zeilt, Gevuld met veel kunstvaardigheden. Al bood het buitenland grof geld, Een Hollandsch bod ging er nog boven, Het blijft dus, naar de krant vertelt, In 't land, een feit dat valt te loven. Dit kunstwerk, Nederlandsch antiek, Reeds lang bekend om 't zeer bijzondre, Kan dus het Nederlandsch publiek. Ook in de toekomst nog bewondren. Er is zoo dikwijls al gezegd, Dat men de kunst niet weet te eeren, Soms wordt die stelling toch weerlegd, Naar men uit dit geval kan leeren. Achtduizend zevenhonderd pop. Dat is niet zuinig, kalm bekeken, Wel reden, merk ik even op. Om van een „poppen"huis te spreken. Welk huis, dat thans ter veiling gaat, En dat men geen kasteel kan noemen, Maar toch van levensgroot formaat, Kan zich nog op zoo'n prijs beroemen? P. GASUS. MOTORSPORT. Meier wint tie zware klasse op Man. Een gemiddelde van ruim 143 K.M. Meier. Osendarp wint en De Ruyter verbetert Ned. record. j Tijdens de internationale wedstrij den georganiseerd door de vereeniging „Ready", heeft De Ruyter een nieuw Nederlandsch record gevestigd op de 1500 meter. Hij liep dezen afstand in drie minuten 57,5 sec. Het oude record stond met vier minuten 0,4 sec. even eens op zijn naam en werd dus met 2,9 sec. verbeterd. Osendarp werd zoowel op de 100 als op de 200 M. eerste. De uitslagen luidden: 100 Meter: 1. Osendarp (Ned.) 10,6 sec., 2. Tranberg (Noorw.) 10,7 sec., 3 Savolainen (Finland) eveneens 10.7 sec. 200 Meter: 1. Osendarp (Ned.> 21,7 sec., 2. Savolainen (Finland) 22,4 sec 3. Christensen (Noorw.) 23,2 sec. 1500 Meter: 1. Lehne (Noorw.) 3 min. 56,5 sec., 2. Lie (Noorw.) 3 min. 56,7 sec., 3. De Ruyter 3 min. 57,5 sec. (nieuw Ned. record). ZATERDAG 17 JUNI 1939 Abonnementen per week f O.I2V2, per maand f0.52'/2i per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënt 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lO. C| 'yiTD'C Heerenmodehuis 3 Zeeweg 78 (Adv. Ingez. Med.) ccccvn. Eenige trawlers, die we deze week aan den afslag zagen, hadden zelfs aan een vangst van 300 manden nog niet genoeg om aan een besomming van 2000 gulden te komen. Dat begon Maandag al met de Bergen, de Maria, de En Avant, d'e Antje, de Claesje en de Hol- landia, die behoorlijke vangsten hadden en slechts van 1700 tot 1950 besomden. En ook later in de week zagen we hetzelfde ge beuren. Alleen de booten, die meer dan 400 manden hadden, kwamen boven de 2000 gld. De beste besommingen hadden de Erin en de Viking Bank, resp. 3450 en 3160. Er was deze week maar één kustboot bin nen, n.l. de Neptunus, die met 1580 nog niet eens zoo slecht af was Er kwamen drie Scheveningsche loggers aan den afslag, die prachtige vangsten en dito besommingen hadden en daarmede ver boven de besommingen der andere loggers uitkwamen. De SCH 46 besomde 1290, de SCH 118 1980, de SCH 121 1780 en zoo be wezen deze schepen, dat het een slecht land is, waar het niemand goed gaat, waaruit we zou den mogen afleiden dat het in ons land nog zoo slecht niet gaat. Maar met de stoomtrawlers gaat het nog niet goed. Het loopt echter al aardig naar 1 Juli en dat is de dag waarop de trawlers weer ter haringvangst mogen, zocdat het dan wel weer wat beter zal worden. Dan kunnen er weer wat booten in de vaart gebracht wordèn ter vervanging van die, welke ter haring- visscherij gaan. Er kwamen deze week slechts 21 trawlers bimien. Loggers telde ik er nog 49. Laat ons hopen, dat het spoedig beter wordt. Pieterman. ATHLETIEK. (Adv. Ingez. Med.) De „Saint Louis" op de reede van Vlissingen voor anker. Voor Nederland bestemde vluchtelingen blijven tot Antwerpen aan boord. VLISSINGEN, 17 Juni. Het stoomschip „St. Louis", waarop zich de ongeveer negenhonderd vluchtelingen bevinden, die gedurende eenigen tijd op het schip moesten blijven, omdat zij nergens werden toegelaten, is om half tien op de reede van Vlissmgèn aangekomen en voor anker gegaan. De vluchtelingen van wie, naar men weet, ongeveer 200 voorloopig in ons land zullen worden ondergebracht, blijven echter tot Antwerpen aan boord Daar zal de ontscheping plaats hebben. BADMUTSEN BADTASSCHEN O IJMUIDEN-O. VELSEN-N. SANTPOORT (Adv. ingez. Med.) R. P. Vrijdag is op het eiland Man de race voor mGtoren tot 500 ccm. verreden, welke voor de eerste maal, sinds 1907 door eéh niet-Engelschen renner is gewonnen. De Duitsche Meier legde op BMW het parcours, ter lengte van 420 K.M., af in een tijd van 2 uur 57 min. 19 sec., voor West (Engeland) die er 2 min. 20 sec. langer over deed. Meier maakte een gemiddelde uur snelheid van 143.723 K.M., hetgeen een nieuw circuitrecord beteekende. Het oude record stond op naam van den Engelschman Daniel met 2 uur 57 min. 50.6 sec. Van de 47 renners, die voor deze race start ten, kwamen 17 renners door de finish. De Engelschman Reid om BMW viel in de tweedie ronde, waarbij hij zijn arm brak. Meier reed van den aanvang af in een zeer hoog tempo, In de eerste ronde had hij reeds 52 sec. voor sprong genomen op Stanley Woods, die de leiding had van een groote groep renners. In de tweede ronde maakte de Duitscher de snelste ronde van den dag, n.l. in een tijd van 24 min. 57 sec. Hij benaderde hiermee het bestaande ronderecord op 5 sec. West (Enge land) op BMW veroverde in de vierde ronde de tweede plaats, waarna de volgorde der zes eerste renners als volgt was: Meier, West, Frith, Woods, White en Archer. Meier werd iets ingeloopen doordat hij twee maal tanken moest, doch met ruirn 2 min. voo-rsprong bereikte hij als eerste de eind streep. In de volgorde kwam geen verandering meer. Race voor motoren tot 500 ccm: 1. Meier (Duitschland) op BMW 2 umr 57 min. 19 sec, gem. uursnelheid 143,723 K.M. (hieuw circuit record) 2. West (Engeland) op BMW 2 uur 59 min. 39 sec. gem. uursnelheid 141.85 K.M. 3. Frith (Engeland) op Norton 3 uur 11 sec. 4. Stanley Woods (Ierland) op Velocette uur 17 sec; 5. White (Engeland) op Norton uur 4 min. 27 sec. ds. Zoowel de 5000 M. als de drie mijl. Tijdens cdhletiekwedstrijden te Hel sinki verbeterde de jonge Finsche athleet Taisto Maeki het ivereldrecord op de 5000 meter, door dezen afstand af te leggen in 14 min. 8,8 sec. Het wereldrecord stond op naam van zijn landgenoot Lauri Lehtinen, die het op 19 Juli 1932 te Helsinki met een tijd van 14 min. 17 sec. vestigde. Pekuri (Finland) werd tioeede en noteerde 14 min. 16,2 sec. waarbij hij dus eveneens beneden het wereld record van Lehtinen bleef. Tijdens den wedstrijd over 5000 Meter, heeft Maeki ook het wereld- - record over 3 Engelsche mijlen ver beterd. Hij noteerde voor dezen afstand 13 min. 42,4 sec. Het record stond op naam van Lauri Lehtinen, die het met 13 min. 50,6 sec., eveneens tijdens den wedstrijd over 5000 meter op 19 Juli 1932, vestigde. Zondagmiddag 3-6 u. Muziek van de be kende Radio Accor deonband „THE BROADWAY SEREN ADERS", 's Middags VRIJ ENTREE. Zondagavond 7-11 u. Muziek van de be kende Stemmings band „THE GRASS HOPPERS". Beleefd aanbev.: P. J. BALTUS. Te Tientsin duurt de blokkade van de Engelsche concessie door de Japanners voort. De afbeelding toont de brug over de Hairivier, welke naar de Britsche nederzetting leidt. Bezoekt de BODEGA-BAR in DANCING „LA GAITÉ" RAAKS 1—3 HAARIEM. GEZELLIG en INTIEM. lederen dag van 8Vz12 uur. Zaterdag van 8V2—12 V2 (Adv. ingez. M>

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1