IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Kabinetscrisis op til? Vacantieplannen. Jol op den Waterweg omgeslagen. De weg naar economisch vervoer. Weldra weer aanstelling van spoorwegpersoneel. ?4e JAARGANG No. 193 (jllgavf Lourens Coster. Maatschappij f00, Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93, gsarlem, TeL 10724. Bureau ljmuider Couranti Kennemerlaan 42, (Jmuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, gorden kosteloos opgenomen In de Keunemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM MAANDAG 19 JUNI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. De kans op een spoedige kabinetscrisis moet nu heel groot worden geacht. In antwoord op de interpellatie-Wijnkoop betreffende het aftreden van den minister van Financiën, cnir. de Wilde, heeft de minister president Vrijdag een verklaring in de Kamer afgelegd, die de politieke hoogspanning in Den Haag duidelijk aangaf. Dr. Colijn deelde mede dat de aanvankelijke pogingen der overige mi nisters om op hun begrootingen voldoende te bezuinigen om een ongeveer sluitend staats budget voor 1940 te krijgen onvoldoende ge acht moeten worden. Hij, de minister-presi dent, wenscht dit nagenoeg-sluitende budget en staat dus op hetzelfde standpunt als de af getreden minister. Die had geen hoop meer, bet te bereiken en trad dus af. Sindsdien zijn de bewuste pogingen ondernomen en het aan vankelijke resultaat heeft mr. de Wilde's in zicht bewaarheid. Dat verklaarde de minister president en hij voegde eraan toe dat het overleg nog voortduurt. Dus blijft er een kans bestaan dat men het toch nog eens wordt. Maar is die kans groot? Men mag het betwij felen omdat al tweemaal teleurstelling is ge volgd. Deze derde gelegenheid is de laatste. Overeenstemming zou blijkbaar alleen bereikt kunnen worden als men „onder hoogen druk" toegaf, in den wensch een crisis te vermijden die waarschijnlijk groote moeilijkheden zou opleveren. Want het financiëele beleid is ont zaglijk moeilijk geworden. Nevens een steeds stijgende defensie-begrooting, die enorme of fers vraagt, wenschen groote partijen in het Kabinet met name de R.K. de maat regelen tot bestrijding van den geesel der werkloosheid niet te beperken, zeker niet daar op te bezuinigen. Op de overige departemen ten een bezuiniging van ongeveer tachtig mil- lioen te vinden schijnt ondenkbaar. En dan is er nog, bij wijze van ontstellende extra, het door militaire deskundigen voorgestane plan van de vier slagkruisers voor Indië, welker aanbouw 350 millioen zou kosten, gevolgd door jaarlijksche exploitatie-uitgaven ten bedrage van ongeveer 40 millioen! Dit verschiet hangt als een wolk 'boven' een reeds overbelaste be grooting. A13 besloten zou worden deze krui sers te bouwen z w wen nog veel verder buiten de grenzen van een sluitend budget geraken dan het er mi al naar uitziet. De G. H.-fritotfeléldéf, de Minister van Staat jhi. mr. de Geer, heeft ten aanzien van die slagkruisers Vrijdag het een en ander opge merkt. Hij heeft gewaarschuwd tegen verspil ling bij Defensie en daaraan toegevoegd dat men ten aanzien van de slagkruisers en de kosten daarvan zijn nuchterheid en bezonnen heid niet mocht verliezen. Men moet rekening blijven houden cnet de financieele werkelijk heid. Dit geldt trouwens in het algemeen, zei de oud-premier. Laten wij niet een uiterst twijfelachtigen wissel op de toekomst trekken. Met deze verklaring schaarden de C. H. zich feitelijk aan de zijde van den minister-presi dent. En men kan daaruit des te duidelijker afleiden dat bij het uitbreken van een actieve Kabinetscrisis in latenten vorm is de crisis op het oogenblik eigenlijk al ingetreden het buitengewoon moeilijk zal zijn een nieuwe re geering te vormen. Daarbij rijst de gedachte aan mogelijke koersveranderingen in de fi nanciëele politiek: aan een mogelijke verdere devaluatie van den gulden, aan herwaardee- hng van den goudvoorraad van de Nederland sche Bank.... ja, bij sommigen zal de ge dachte ook wel weer opkomen aan zulke dras tische en het volk onloochenbaar verarmende middelen als een heffing ineens of anderzijds een verdere verlaging van salarissen en loo- nen.... een tweesnijdend zwaard, want het vermindert de koopkracht en natuurlijk staat er ook een vermindering van de opbrengst der inkomstenbelasting tegenover. Tenslotte komt alles uit op deze onverbid delijke waarheid: de opzet der staatsuitgaven Is te hoog geworden; wil men die uitgaven remmen of wil men een gewaagde uitgaven- politiek doorzetten die als een soort gok op de toekomst beschouwd moet worden, terwijl het nationaal vermogen en het nationaal inkomen al zoo sterk in de dalende lijn zijn? Waar tegenover staan: de eischen der defensie, de noodzaak van bestrijding der werkloosheid. Iedereen kan erkennen dat regeeren in dezen tijd geen benijdenswaardige taak is De positie der huidige regeering wordt onge twijfeld ingewikkelder gemaakt door de zaak- Oss. De minister-president heeft verklaard dat die geen invloed op het aftreden van minister de Wilde heeft gehad en er zelfs niet bij ter sprake is gekomen. Maar in den loop der vol- week komt het rapport dat minister g's beleid afkeurt (ofschoon het zijn üoede trouw erkent) in de Kamer aan de orde en dit zou reeds tot een crisis kunnen leiden aIs de minister van Justitie door de Kamer gedesavoueerd werd en aftrad en zijn R.K. ambtgenooten hem volgden. Het is een gecom pliceerde toestand, waarbij ongetwijfeld alles ia het werk gesteld zal moeten worden om een langdurige Kabinetscrisis, die zeer nadeelig voor ons land zou zijn, te vermijden. R. P. ®j, die lich met ingang van 1 Juli P6' kwartaal abonneeren, ontvangen "e in Juni nog te verschijnen nummers Watis. DE ADMINISTRATIE. Hebt gij, broeders medemannen, Op het punt vacantieplannen Reeds het groot besluit gevat? Ik bedoel, hebt gij besloten, Waar uw rust straks wordt genoten, Of hebt gij haar al gehad? Hebt gij in 't gezin als helden, Uw autoriteit doen gelden, En toen flink gedecideerd (Na uw ruggespraak met mindren Lees: uw gade en uw kindren) Wat uw beurs hm! adviseert? Hebt gij vlijtig zitten neuzen In de uiterst bonte keuze, Die u thans wordt voorgezet, In een vlotte concurrentie, Per geschrift of advertentie, Per prospectus of biljet? Gaat gij fietsen, gaat gij sporen, Of hebt gij uw hart verloren Aan de autocar of boot; Gaat gij zweven of echt rusten, Zoekt gij bergen, bosch of kusten, Ach, de keus is zwaar en groot. 'k Vraag maar, hetgeen niet beteekent Dat op antwoord wordt gerekend, Want het gaat mij toch niet aan, Doch gij hebt, als gij intusschen, Heel uw plan wist uit te plussen, Zwaar, maar prettig, werk gedaan. P. GASUS. Man en jongen verdronken. Zondagmiddag omstreeks drie uur is op den Nieuwen Waterweg nabij rood 11, even bene den de haven van Maassluis, een jol, welke een zeil voer, omgeslagen en vrijwel onmiddel lijk gezonken. Ooggetuigen zagen, dat een man, die een kirnd in de armen droeg, uit het scheepje sprong, die naar zij vreesden, eveneens on middellijk in de diepte verdwenen is. De sleep boot „Argonaut" van Dirkzwager's Scheeps agentuur te Maassluis, voer onmiddellijk uit, doch kon op de plaats des onheils aangeko men, niets van de menschen of van het scheepje meer bespeuren. De politie van Maassluis waarschuwde ter stond de omliggende gemeenten langs den Waterweg. Hedenavond kon worden vastge steld, dat de 46-jarige schipper Sikkes, liggen de in de Heischehaven te Pernis, Zondagmor gen omstreeks tien uur met den 11-jarigen A. de Laat, wiens ouders met hun schuit naast die van Sikkes lagen, een eindje met een bootje was gaan varen en tot nog toe niet was terug gekeerd. Ofschoon S. als een geoefend zeiler en een goed zwemmer bekend staat, moet ge zien de beschrijving van het ongeluk door de ooggetuigen, aangenomen worden dat zij het zijn, die met heb vaartuigje in de diepte zijn verdwenen en jammerlijk omgekomen. De oorzaak van het ongeluk valt moeilijk na te gaan. Volgens de ooggetuigen, die zich op den Achterdijk nabij Maassluis bevonden, stond het zeil vast en werd het vaartuig door een rukwind omgegooid. Wanneer het scheepje gevonden mocht worden, zal waarschijnlijk geconstateerd kunnen worden of het zeil, dat de oorzaak van de ramp moet zijn, inderdaad vast stond. Boschbrand nabij Nijmegen. De Nijmeegsche brandweer werd Zondag driemaal gealarmeerd voor bosch- en gras- branden. Om half één en omstreeks half vijf moest de brandweer uitrukken om grasbran- den te blusschen langs de spoorlijn Nijmegen Kleef en Nijmegenden Bosch. Gelukkig nam de brand daar geen ernstig karakter aan. Een zwaardere brand woedde 's middags in Meerwijk tusschen den Groesbeekschen weg en Berg en Dal. Daar bleek het vuur uit gebroken te zijn in een dennebosch met tien jarig hoogstaand hout en veel hakhout. In een minimum van tijd stonden omstreeks vier H.A. bosch met hooge dennen in lichte laaie. De burgemeester van Groesbeek requi- reerde de Nijmeegsche brandweer welke met behulp van militairen en burgers na anderhalf uur hard werken den brand meester kon worden. Vier H.A. bosch en heide zijn een prooi der vlammen geworden. Vluchtelingen van de St. Louis naar quarantaine-station Pernis. Zij blijven er onder strenge bewaking. Zondagavond half acht is het voor Neder land bestemde contingent vluchtelingen, na hun zwerftocht heen en weer over den Atlan- tischen Oceaan, uit Antwerpen in het quaran tainestation Heiplaat onder Pemis aange komen. Van de 940 hebben er 179 de reis naar Ne derland mogen maken, terwijl de overigen naar Frankrijk en Engeland zijn gedirigeerd en een deel in België is gebleven. Het is de „Jan van Arkel", die deze 179 menschen uit de Antwerpsche haven langs de Nederlandsche binnenwateren naar het zeer afgelegen quarantainestation heeft gebracht. Contact met de buitenwereld is voor hen, al thans dezen avond van aankomst, nog niet toegestaan, met uitzondering dan van enkele personen, die hen hier hadden te verwijzen naar hun logies in het quarantainestation. Op het terrein wordt buiten hen niemand toegelaten. De rijksveldwachters, die het streng afgezette terrein bewaken bij de toe gangspoort aan de zijde van de „Quarantaine- straat." een onooglijk en kronkelig land weggetje laten geen enkelen belangstellen de toe en zij beschikken over eenige politie honden om dengene, die zou trachten clan destien op het gebied te komen, onmiddellijk op te sporen en tot de orde te roepen. Eenige tientallen vluchtelingen van een vo rige groep vertoeven nog in de gebouwen van het quarantainestation. Na de aankomst van de „Jan van Arkel" zijn er nu ruim 200 vluchtelingen in dit nood- verblijf. Grootschermer lieeft een gerestaureerd raadhuis. Zaterdagmiddag om twaalf uur is in tegen woordigheid van den Commissaris der Konin gin van Noord-Holland, mr. dir. A. baron Röell, het geheel gerestaureerde zeventiende eeuw- sche raadhuis van Groot-Schermer geopend. Vooral na het midden van de negentiende eeuw was het gebouw dat uit 1639 dateert, zeer achteruit gegaan. Er was een groot gebrek aan ruimte en behoefte aan een brandvrije bewaarplaats voor de archieven van de ge meente, de kerk en de polders. In overleg tusschen de gemeente, monumen tenzorg en den architect A. A. Kok te Amster dam, is een oud rechthuisje dat verwaarloosd en tot geen enkel doel, eenzaam te Groot- Schermer stond, afgebroken en achter het raadhuis (dat ook oorspronkelijk een recht huis was) weer opgebouwd, met als schakel er tusschen een brandvrije archiefruimte. Het geheel is van een pleisterlaag ontdaan en deskundig gerestaureerd. Ook binnen is het gebouw zeer bezienswaard met balken zolde ringen, schouwen voor openhaardvuur met kostelijke oude haardplaten en tegeltjes. De burgerij schonk een achttal prachtige ge brandschilderde paneelen voor de bovenlich ten der vensters van de raadszaal. Na een rede van den burgemeester werd het raadhuis door den Commissaris der Koningin geopend. Roekeloosheid met den dood bekocht. De achttienjarige Jan Wessels uit Vriezen- veen had zich Zondagmorgen vroeg met zijn broer beiden zijn zij in dienst bij een land bouwer te Bornerbroek op weg begeven om den Zondag in het ouderlijke huis te Vriezenveen door te brengen. Nabij een brug over het TwenteRijn kanaal leidt een steile hoogte onmiddellijk naar een voetpad langs het kanaal, en hoewel men slechts een klein eindje behoeft om te rijden om een goeden weg te vinden, wagen vele roekelooze jonge lieden het, zich in dolle vaart met hun fiets van de steilte te storten. Wessels wilde het ook eens probeeren, hoewel zijn broer, die ver standiger was, hem nog waarschuwde en zelf om ging rijden. Even later hoorde die broer een vreeselijke klap. Toen hij bij zijn jonge ren broer kwam, vond hij dezen reeds sterven de. De ongelukkige was in volle vaart, door dat hij in het mulle zand van den hoogen afrit het stuur niet meer meester was gebleven, met zijn borst en hoofd tegen een telefoonpaal, welke aan den voet van den dijk staat, gesla gen. Hij leefde nog circa tien minuten na de botsing. Zaterdagmiddag had in het Noorder Sportpark de onthulling plaats van het Mr. J Gerritsz-monument. Even na de onthulling. V. 1. n. r.: wethouder M. A. Reinalda, de heer II. de Bordes, oud-burgemeester van Bussum en als spreker de Burgemeester van Haarlem» dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. Spoorwegen konden alle wilde bus-passagiers zonder moeite vervoeren. Voor het departement Middelburg der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de presi dent-directeur der Nederlandsche Spoorwegen, prof. dr. ir. J. Goudriaan tijdens een koffiemaaltijd in het pa viljoen van het wandelhoofd te Vlis- singen een rede gehouden over „De economie van het Nederlandsche ver- voerapparaat". De economie van het Nederland sche vervoer apparaat. In het vervoerbedrijf is volgens spr. de eer ste en voornaamste voorwaarde voor het ver krijgen van den laagst mogelijken kostprijs per eenheid de grootst mogelijke concentratie van de vervoersdichtheid. Een zekere mate van monopolievorming per traject is daardoor onmisbaar. Hetzelfde geldt trouwens voor elk bedrijf, waarin de transportkosten een be langrijk percentage van den kostprijs van het geleverde product vormen. Voor post-, tele foon-, telegraaf-, gas-, water- en electriciteits- bedrijven heeft men bovenstaande stelling sedert lang als juist erkend. De ontwikkeling van het spoorwegwezen in Nederland is in hooge mate benadeeld, omdat men zich van den beginne af de verspillende concurrentie tusschen de diverse maatschap pijen tot doelwit had gesteld. Eerst in 1890 een halve eeuw na de opening van de eerste lijn kwam het tot concentratie tot twee maatschappijen, eerst in 1917 tot de fusie van H.S.M. en S.S. Na de fusie bedroeg het personeel rond 51.000 man, thans 30.000 man. Deze 30.000 vervoeren echter practisch het zelfde aantal reizigers en dezelfde hoeveel heid goederen als de 50.000 in 1921. Als men deze fusie 20 jaar eerder had tot stand gebracht, zou het bedrijf stellig in 1920 veel beter geoutilleerd zijn geweest om zich bij de nieuwe ontwikkeling van het wegverkeer aan te passen. Van een concurrentie met de autobus behoeft in het geheel geen sprake te zijn. De autobus is van nature in het voordeel voor het verkeer op trajecten van geringe dichtheid. De spoor is goedkooper op trajecten van groote dichtheid. Het scheidingspunt in werkelijkheid natuurlijk een scheidingsgebied laat zich zeer wel met practisch voldoende nauwkeurigheid vaststellen. Vele van de moeilijkheden op verkeersgebied zijn ongetwijfeld te wijten aan het feit, dat men bij het nemen van nieuwe maatregelen niet voldoende rekent op de te verwachten gevolgen. In een particulier bedrijf, dat eeni- germate behoorlijk geleid wordt, zal men niet tot kapitaalsinvesteeringen overgaan zonder nauwkeurige rentabiliteitsberekeningen en zonder marktanalyse van de in de komende jaren te verwachten omzetten. Het heeft spr. getroffen, dat marktanalyse en rentabiliteits berekeningen bij de enorme investeeringen van overheidswege in het wegen- en kanaïenstelsel als regel achterwege blijven. Men mag zich hier niet met algemeene frases van af te maken. De werkelijkheid geeft tenslotte toch met onverbiddelijkheid de re sultaten te zien en het is beter te trachten deze vooraf zoo nauwkeurig mogelijk te schat ten. Aan de coördinatie van het verkeer dient de coördinatie van verkeerswe gen vooraf te gaan. Een gelukkig voor beeld van samenwerking op dit gebied noemde spr. de thans vastgestelde plannen voor den tunnel bij Velsen, die zoowel dienstbaar zal worden ge maakt voor het weg- als voor het rail verkeer. Bij de N.S. bestaat het voor nemen nog een afzonderlijke instantie in het leven te roepen voor betere sa menwerking met de rijks-, provinciale en gemeentelijke organen, die zich be zig houden met wegenaanleg, streek plannen en stadsuitbreidingsplannen. Ook bij het verleenen van busconcessies ver dient het aanbeveling vóóruit te begrooten met hoeveel geld een bepaalde concessie de to tale kosten van het verkeer doet stijgen en zich de vraag voor te leggen of zoo de totale rentabiliteit met deze concessie wel niet ge diend wordt, dan toch het meerdere gemak of gerief de meerdere kosten waard is. Het meest eclatante verschijnsel van de ver spilling in het. vervoerswezen in den jongsten tijd is het verschijnsel geweest van de zgn. wil de bus. Het geheele wilde busverkeer, of zoo gij wilt 70 of 80 procent van dit verkeer, is thans door de Ned. Spoorwegen overgenomen zonder dat dit gepaard is gegaan met eenige materieel- uitbreiding, met ook slechts één man perso- neeluitbreiding en zonder merkbare stijging van exploitatiekosten. Een bedrag van enkele millioenen guldens per jaar is dus in de afgeloopen maanden ver spild, want men kan toch moeilijk volhouden, dat Nederland voor het gerief om te Amster dam in te stappen op het Damrak of aan het Rokin in plaats van aan het Centraal Station, 4 millioen of iets wat daarop lijkt kan neer- dan de werkloos geworden ondernemers en ar beiders uit het wilde busbedrijf opnemen. Maar de economie van het spoorwegbedrijf maakt dit onmogelijk. Voor de overneming van het wil de bus-vervoer was geen man extra noodig. In de toekomst echter zal het stellig mogelijk zijn door onderlinge samen werking op dit gebied veel goeds te be reiken. Over enkele jaren zullen de Ned. Spoorwegen wederom in de arbei- dersmarkt komen en jaarlijks 500 a 800 man kunnen opnemen. Het moet mo gelijk zijn bijv. door de stichting van een centrale arbeidsbeurs voor het ver voerbedrijf in Nederland den toevoer van nieuwe werkkrachten zoo te orga- niseeren dat in de eerste plaats werk- loozen uit eigen bedrijfstak worden te werk gesteld. Over alle kleine belangentegenstellingen heen moeten Nederlanders elkaar in dezen benarden tijd weten te vinden. De directie der Ned. Spoorwegen is steeds bereid tot eiken vorm van samenwerking, die de duurzame be langen van het Nederlandsche vervoerbedrijf kan dienen. Maar duurzaamheid heeft tot voorwaarde ontwikkeling naar steeds hoogere economie. Voldoet het spoorwegbedrijf op een bepaald traject aan dezen eisch niet of niet meer, de directie der Ned. Spoorwegen zal niet aarzelen voorstellen te doen tot opheffing. Maar zij zou de aan haar toevertrouwde be langen slecht behartigen, indien zij lijdzaam toezag wanneer een bepaalde verspilling van productieve krachten zich ontwikkelde en ge propageerd werd, niet alleen ten nadeele van haar bedrijf, maar ten nadeele van de geheele nationale economie. En als men spreekt van de „smalle beurzen", die thans het verkeer niet meer kunnen beta len, dan spreekt het vanzelf dat het mogelijk moet zijn hiervoor een geschikte oplossing te vinden, aangezien dit additioneele verkeer aan spoorwegzijde niet met een merkbaar accres aan kosten gepaard gaat. De spoorwegdirectie heeft dan ook onmiddellijk gereageerd door het beschikbaar stellen van de Pinkster-, weekend en zomerretours. Het spoorwegvervoer Is goedkooper gewor den door opheffing der concurrentie. De ge volgen van verdere beperking of uitbreiding der concurrentie liggen voor de hand. Men legt een zeker verband tusschen de wil de bussen en de bestrijding der werkloosheid Maar men kan niet de hoogste economie en dus het grootste nut voor den verbruiker na streven en tegelijkertijd het Nederlandsche vervoerbedrijf gebruiken als veld van impro ductieve werkverschaffing. De directie der Ned. Spoorwegen zou niets liever gedaan hebben Samenwerking Ziekenfondsen en Maatschappij vlot niet. Centrale Bond beraadslaagde te Utrecht. De Centrale Bond van Ziekenfondsen kwam Zaterdag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht in algemeene vergadering bijeen on der voorzitterschap van den heer J. v. Lienden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de bond een moeilijke tijd tegemoet gaat, waarin de strijd met de Mij. ter Bevor dering van de Geneeskunst scherper zal wor den toegespitst. Spr. hoopte, dat deze vergade ring nuttige en practische conclusies zou brengen. Vervolgens hield de voorzitter een inleiding over de huidige ziekenfondsverhouding, waar bij in extenso de vele thans zich voordoende moeilijkheden werden belicht. Sprekende over de vakbeweging, was de heer Van Lienden van oordeel, dat deze vakbeweging tot taak heeft de onderlinge ziekenfondsen te versterken evenals om de coöperaties te bevorderen. Dit heeft het gunstige resultaat, dat daar door de fondsen van verschillende gezindten op deze wijze eensgezind zich kunnen scharen tegenover de Mij. van Geneeskunst. Spreker betreurde het ten zeerste, dat alle pogingen om langs den weg van overleg tot normale toestanden te geraken, tenslotte niets anders hebben opgeleverd dan vergaande eischen en z.i. onverantwoordelijke werk methodes van de Maatschappij van Genees kunst, waarvoor eindelooze onderhandelingen gevoerd moest worden, welke tenslotte een negatief resultaat brachten. Aan het slot van het debat, gevoerd naar aanleiding van deze inleiding, kwam de inlei der tot de conclusie, dat het uiterst moeilijk is geworden, de samenwerking met de Maat schappij voor Geneeskunst voort te zetten. De vergadering kon zich met dit standpunt algemeen vereenigen. Besloten werd, dat de voorbereidende maatregelen voor Groningen, definitief tot uitvoering zullen komen. In de middagzitting werd, behoudens het nemen van organisatorische maatregelen en beslissingen, besloten tot samenwerking met de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuis- verpleging in Nederland. Daarvoor zal een centrale raad worden gevormd, die door regel matige samenwerking de belangen der ver zekerden van ziekenfondsen en ziekenhuis-ver- plegingsfondsen alsmede de volksgezondheid zal dienen, met inachtneming van de gerecht vaardigde belangen van derden. Franscli vliegtuig door den bliksem getroffen. Twee Inzittenden omgekomen. DOLE, 17 Juni. Vanochtend is een bom bardementsvliegtuig van de Fransche lucht macht bij het dorp Amur verongelukt. De vijf inzittenden poogden zich door middel van hun parachute te redden, doch slechts een is hierin, ten volle geslaagd. Twee anderen zijn omge komen en twee werden ernstig gekwetst. Men veronderstelt, dat het vliegtuig door den blik sem is getroffen en in de lucht Ls ontploft. (Havas). Geen godsdienst meer in de Duitsche radio. De uitzending van godsdienstoefeningen door de Duitsche radiozenders op Zondag is, naar Havas meldt, niet meer toegestaan. Zij zullen worden vervangen door programma's tot nationaal-socialistische opvoeding. De Duitsche zenders zullen op de uren, waarop vroeger godsdienstoefeningen of religieuse toespraken werden uitgezonden, muziek uit zenden ofwel de dooden van de nationaal- socialistische partij herdenken. Aan een luisteraarster, die aan het radio station te Berlijn vroeg, waarom de uitzending van godsdienstoefeningen werd gestaakt, werd geantwoord: dit werd gedaan om „technische redenen tot verlichting van het program ma".

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1