IJmuider Courant imm BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN [jet Nieuws. Doodelijk ongeluk te Zandvoort. Oplichters liepen toch tegen de lamp. Zomer. VERKIEZINGS UITSLAGEN J Attentie!! voor W.B. Theater .1. JAARGANG NO. 195 Uourcm Coster. Maat.cheppg Cottrao' Uitgaven en Alpem. Ij N.V. Groote Houtslraal 93, Tel 10724. Bureau IJmuider Rjjrle®* Kennemerlaan 42, IJmuiden, JlttMP 5301, Postgiro 310791. Alle L»„lies, opgegeven voor dit blad, ordeD kosteloos opgenomen in de v***Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAC 21 JUNI 1939 Abonnementen per week f 0.l2'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. £j gebeurt nog al wat in deze dagen. De Engelschen zitten opgesloten in hun con- te Tientsin, vanwege de opvattingen '"n het Japansclie militairendom. Het is niet duidelijk - het eiê'enlÜk n0°it duidelijk e die gedeeld worden door de Japan- ig. Maar de Amerikanen, die de r van hun consul-generaal hebben ^n'êboden, verklaren officiëel dat zij bezorgd LD°over de ontwikkeling van het incident. Zij ïèbben ook concessies in China. Tokio voelt v-ikbaar niets voor een conflict met Amerika, jjjj gaat er intusschen gebeuren? Het zal "'in Dantzig heerscht nieuwe onrust na de iongste rede van dr. -Tosef Goebbels. Er zijn Jjeuwe Duitsche manifestaties aangekondigd ju tel officieel bezoek van een kruiser. Herin- neringen aan wereldvermaarde incidenten uit jet verleden: aan Agadir, Tanger, Fashoda, doemen op maar verdwijnen weer. Dat was het Wij zijn nu wel aan andere dingen •Jwend. Meneer Jansen leest het met vage Jindacht bij zijn ontbijt, meneer Willemsen jlaat het over omdat het hem meer boeit dat s weer elf procent uitkeert en meneer r constateert zonder eenige verwonde ring dat „New-York vaster is". Welja, waarom ilet? De leidende effectenbeurs der wereld is vaster. Het publiek kan tegen een stootje. Het raakt steeds meer gehard tegen schokkend nieuws. Het kan ook niet in opwinding raken om dat het vliegtuig „Ville de Rouen" van de Air Fraqce te Le Bourget is geland met acht tien Amerikaansche journalisten die aan boord ran het vliegtuig „Atlantic Clipper" van New York via de Azoren en Lissabon naar Marseille varen gevlogen. New-York—Parijs in achten veertig uur met achttien passagiers. Een nieu- ve vaste luchtverbinding. Nu ja, daaris al 1 aan gewerkt en over gepraat en ge schreven. Er gebeurt wel het een en ander, maar een dag van bijzonder nieuws mag dit toch eigen lijk niet heeten. In onzen tijd tenminste niet. Londen heeft zich weer eens moeten schik ken in een kwartiertje gefingeerden lucht-' aanval. Dat de Nederlandsche regeering in deze week -waarin de minister-president zijn zeventig- sten verjaardag hoopt te vieren of in den loop van de volgende waarschijnlijk ten val ge bracht zal worden wisten we al. „Wat zegt de Bilt?" vraagt mevrouw Jansen haar echtge noot, die het laatste nieuws over het kabinet juist wou gaan lezen, maar er nu maar van t en De Bilt's profetischen geest consul teert. Ja een Engelsch dagblad op. Groote kop pen trekken mijn aandacht. De athleet Woo- derson, die erg hard loopt over één mijl, heeft ditmaal minder hard geloopen te Princeton in de Vereenigde Staten. Vier Amerikanen hebben hem geklopt. En één hunner heeft hem bij ongeluk een duw gegeven. Of was het niet bij ongeluk? Was het een „foul?" Het Engelsche blid is aardig tegen de Amerikanen en gelooft van niet. Maar dit is nu toch werkelijk wel een ge beurtenis, want de halve wereldpers is ont roerd over Wooderson, die één stap buiten de taan heeft moeten doen. Verschrikkelijk. Een Amsterdamsch blad heeft er ook een groot stuk over ten beste gegeven en meneer Willemsen ta het met vage verwondering, waarom hij dit eigenlijk belangrijk moet vinden. Krasse tegenstellingen biedt het nieuws in derdaad ook. Sir Henri Deterding's Engelsche nalaten- Khap is 3y2 millioen gulden. Zijn er ook een Duitsche en een Nederlandsche nalatenschap? Hoeveel zou het totaal wel zijn? Dat komt men biet te weten. Maar het is zeker dat het geld bog altijd ongelijk verdeeld is in deze wereld. Het is wel interessant, nietwaar, zoo eens even die schilderachtige afwisseling van nieuws ooor te loopen en erbij te bedenken dat in zoo'n bewogen tijd de nieuwsgierigheid van den gewonen mensch, zijn behoefte aan iets onge- veons, nog steeds boven de belangrijkheid der gebeurtenissen blijft domineeren. En dat hij j°° gehard is geraakt tegen dreigende toe rmogelijkheden. Maar als ge dit alles leest moet ge toch wel f®* wen denken, met mijHoe zouden die rantenertoch wel over vijfentwintig jaar uit- r.en? Wat zal dan nog interessant zijn? En wat f er bemaal wel uit dit rare Heden zijn ge brouwen? Dit is ook weer nieuwsgierigheid. En het is In elk geval maar beter dat we het geen van m. Of zelfs maar bij benadering kun- lea voorspellen. Toch'--- wat een tijd! ^gerustheid over Engelsch verkeersvliegtuig. Drie personen aan boord. mi3? Favas uit Londen verneemt verkeert Amerin a- een vliegtuig van de British Newoa h ^ir Services, dat van Londen naar assr j Was vertrokken. Men vreest, dat het lLdVee 15 afgedwaald. W van het vliegtuig, dat tusschen •'r^pnen Newcastle verdwenen moet zijn, be- ^Q.eAzictl örie personen: de bestuurder, een i«UJe2rafist en een passagier, Crough ge- een jockey van den koning. Meisje door trein gegrepen. Zij wilde een bal halen Op den bewaakten spoorwegovergang aan den Noorderduinweg te Zandvoort is Dinsdagavond omstreeks half zeven 'n ongeluk gebeurd, dat aan een zeven jarig meisje het leven heeft gekost. Het kind, Elsje de Nijs, was op dat tijdstip met enkele vriendinne tjes aan het ballen nabü den over weg. Plotseling schoot de bal onder de neergelaten hoornen door. Het meisje tilde de boom omhoog, en rende naar de rails, waar de bal terecht was gekomen. Op dat moment naderde de trein, die om 18.27 uur het station te Zandvoort verlaten had. Het kind kreeg de tree plank van een der wagons tegen het hoofd en bleef hoogst ernstig gewond liggen. Toen een geneesheer arriveerde, bleek het kind reeds overleden te zijn. De treinbestuurder, die onmiddellijk stopte, kon na eenige minuten oponthoud, de reis naar Amsterdam vervolgen. Het stoffelijk overschot van het jeugdige slachtoffer is naar de ouderlijke woning aan de Helmei'straat te Zandvoort overgebracht. Zware straffen voor Arnhemsche recht bank geëischt. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag- een begin gemaakt met de behandeling van de bekende oplichtingszaak, waarbij een ver mogende, bejaarde dame te Arnhem, door een aantal personen voor een bedrag van f 25.000 a f 30.000 is benadeeld. Men zal zich herinneren, dat de politie te Arnhem er in het einde van 1938 in slaagde, na een moeizaam recherchewerk, een oplich tersbende te ontmaskeren, welke de Arnhem sche dame tot haar slachtoffer had uitgeko zen en haar in den loop van enkele maanden, onder allerlei mooie verhalen, had bewogen tot afgifte van telkens nieuwe geldsbedragen, welke vaak eenige duizenden guldens beliepen. Door zich verdekt op te stellen in een café, waar de dame een onderhoud met de leden der bende had, wist de politie twee van hen te arresteeren: drie anderen, twee mannen en een vrouw, werden eenigen tijd later door een inspecteur en een rechercheur der Arn hemsche politie in het postkantoor te Nice aangehouden. Thans stonden vier leden van de bende te recht, t.w. de 46-jarige koopman W. J. van B. uit Amsterdam, de 53-jarige Ca. Ma. M., zon der beroep, laatstelijk wonende te Amsterdam, de 28-jarige koopman C. H. de Z., laatstelijk wonende te 's-Gravenhage, en de 33-jarige koopman K. L. H. uit Amsterdam, allen thans gedetineerd in het huis van bewaring te Arnhem. Allereerst stond de 28-jarige C H. de Z., uit Den Haag terecht. Hij erkent, op vragen van den president, mr. Smits, dat hij eenigen tijd, voordat hij met mevrouw B. in contact kwam, van S. had gehoord, dat men door allerlei ver halen geld van mevrouw B. gekregen had. Het ging over geld dat uit Duitschland gesmok keld zou worden. Verdachte geeft o.m. toe, dat hij mevrouw B. verteld had, dat H. in Duitschland gevan gen zat en dat men geld noodig had om hem vrij te krijgen. Mevrouw B. had hem f 600 ge geven. Uit een gesprek tusschen verdachte en den president blijkt, dat een en ander van te voren was afgesproken. Het geld heeft de ver dachte met H. gedeeld. Pres.: „U bent later met z'n drieën weer naar mevrouw B. toegegaan. Hij was er toen bij." Verdachte: „Ja." President: „U bent met het verhaal over de consenten voor den invoer van auto's geko men." Verdachte: „Ja, het verhaal over het geld- smokkelen leek ons niet meer zoo geschikt." Pres.; „Er is toen gezegd, dat er elfhonderd gulden noodig was om de auto's over de grens te krijgen." Verdachte: „H. heeft voornamelijk het woord gevoerd." Hierna werd de gedupeerde dame gehoord, de 74-jarige mevrouw J. B. B. In Maart 1937 was zekere W. bij haar geweest met teeke- ningen. Zij had hem geld ter hand gesteld. Later kwam S., de zwager van W., bij haar, die verklaarde de schuld van W. over te nemen. Die schuld bedroeg zeventienduizend gulden. Later kwamen S. en Van B., die vertelden, dat het geld in Duitschland was en dat men het niet kon loskrijgen. Pres.: „U hebt hem toen elfhonderd gulden ter hand gesteld." Getuige: „Ja, ik vertrouwde hem volkomen. Ik dacht, dat ik met eerlijke menschen te doen had, anders had ik er niet aan gedacht, zon der degelijken waarborg zulke groote bedragen uit handen te geven. De officier van justitie, mr. Graaf van Lim burg Stirum, merkte in zijn requisitoir op, dat deze verdachte niet de hoofdschuldige is. Spr. eischte tegen C. H. de Z. wegens oplichting, meermalen gepleegd, een jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis sinds 17 November 1938. Vervolgens stond de 38-jarige koopman K. L. H. uit Amsterdam terecht. Zijn verklarin gen komen overeen met die van den vorigen verdachte. De officier eischte tegen dezen verdachte één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Tegen den 46-jarigen W. J. v. B. en de 53- jarige Ca. Ma. M. eischte de officier twee en een -half jaar gevangenisstraf. De zomertijd is vele weken Geleden alweer ingegaan, Maar thans vangt, officiëel bekeken, Toch pas de echte zomer aan. De zomer met zijn lichte blijheid, Zijn bosch- en hei- en strandgeneugt, De zomer met zijn tijdje vrijheid Van zorgen, in vacan tie vreugd. De zomer met zijn rijke weelde Van vollen groei in de natuur, Zijn trillend warme middagbeelden, Zijn mild en vredig avond uur. De zomer met zijn heete dagen, Onder een strakke blauwe lucht, De zomer met zijn onweersvlagen, Gevierd met donderend gerucht Wij gaan den zomer weer beleven, En hopen dat hij ons, humaan, Niet te veel nattigheid zal geven En ons niet in de kou laat staan. P. GASUS. De uitslag van de gemeenteraadsver kiezing zal hedenavond op ons nieuws- bord worden gepubliceerd. Ook ditmaal hopen wij vóór zes uur het eerste bureau binnen te hebben, waarna geleidelijk de andere bureaux verwacht kunnen worden. De niet-officieele uitslag zal vermoedelijk tusschen 8 en 814 uur bekend zijn. Na den uitslag van Velsen beginnen wij zoo spoedig mogelijk met dien van de groote steden, waar eveneens heden ge stemd wordt. Duitsche consul-generaal te Liverpool teruggeroepen. De Duitsche consul-generaal te Liverpool, wiens naam in verband met een spionnage- kwestie is genoemd, heeft gisteren uit Berlijn instructies ontvangen om naar Duitschland te rug te komen. Zij, die lich met ingang »an 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Enquête naar het vergaan der drie onderzeeërs? Resolutie bij den Amerikaanschen Senaat ingediend. Een resolutie, waarin gevraagd wordt om instelling van een congrescommissie, die een onderzoek zou instellen naar de mogelijkheid, dat het verlies der drie onderzeeërs, „Squalus". „Thetis" en „Phénix' te wijten zou zijn aan sabo tage, is in den Amerikaanschen senaat inge diend door senator Barbour. De resolutie ver klaart dat een commissie opdracht zou moeten krijgen om een onderzoek in te stellen naar de geheele kwestie van het optreden van buiten- landsche spionnen in de Vereenigde Staten. Noodlanding van Duitsch vliegtuig. Piloot wilde weer spoedig opstijgen, doch werd tegengehouden. Nadat een Duitsch legervliegtuig de vorige week Donderdag onder Warffum een noodlan ding had gemaakt, waarbij het toestel zwaar be schadigd werd, maakte Dinsdagavond tegen ze ven uur wederom een Duitsch vliegtuig een noodlanding op een weiland van den heer Nan- ninga te Middelstum. In het toestel, dat onbe schadigd bleef, bevond zich alleen de vlieger, die mededeelde verdwaald te zijn. De piloot, die in het bezit was van verschillen de kaarten wilde een kwartier later opstijgen, doch dit werd hem belet door de inmiddels gear riveerde politie van Middelstum. Het toestel werd op last van den burgemeester onder bewa king gesteld. Bestuursleden Belgische N.V. vrijgesproken in loterijzaak. Op 6 April van dit jaar zijn door den Haag- schen kantonrechter veroordeeld tot een geld boete van 3000 gulden subs, hechtenis van drie maanden, de drie bestuurderen van de SA. Fatum wegens overtreding van de wet op de Staatsloterij en wel van de bepaling, waarbij strafbaar gesteld wordt het invloed toekennen aan de trekking der Staatsloterij. De Haagsche rechtbank heeft dit vonnis ver nietigd en de verdachten alsnog vrijgesproken. Steun aan oorlogsslachtoffers. Commissie opgericht. Op Zaterdag 10 Juni is in Amsterdam opge richt de „Commissie tot steun aan Oorlogs slachtoffers (S. O. S.)", die zich tot doel stelt hulp te verleenen aan vólkeren of bevolkings groepen, die bij een niet-uitgelokten aanval door een agressief land of een agressieve groep in ernstigen materieelen nood zijn gestort. Het tijdelijk correspondentie-adres der com missie is gevestigd bij prof. dr. M. Valkhoff, Schipbeekstraat 23, Amsterdam-Z. President Roosevelt en zijn echtgenoote wuiven den Koning en de Koningin van Engeland een laatst vaarwel toe bij het vertrek van het Britsche Koningspaar uit Hyde Park. New York naar Canada voor hun thuisreis Staande op het platform van den Koninklijken trein wuiven de Koning en de Koningin van Engeland bij hun vertrek uit New York naar Canada een hartelijken groet naar president Roosevelt en zijn echtgenoote, die hen uitgeleide deden Vrijdag a s. LIONEL ATW1LL 'f Josephine HUTCHINSON D0NN1E DUNACAN Emma Dunn Edgar Noiton Het fameuze monster herleeft In een film van schier on dragelijke spanning Toegang boven 18 jaar (Adv. Ingez. Med.) Boom op het hoofd gekregen. Arbeider op slag gedood. Bij het afladen van boomen van een auto, ter hoogte van de vatenfabriek te Kloosterveen kreeg Dinsdagavond om zeven uur de 25-jarige W. Ax uit Smilde een boom op het hoofd. De man was op slag dood. Lighaluitvoering belooft zeer interessant te worden. Toeschouwersruimte wordt vergroot. Zooals reeds is bericht, zal de 32e Lighal-uit- voering, evenals die van 1938 georganiseerd door de afdeeling Haarlem van de „Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke op voeding in Nederland" in samenwerking met den Kennemer Turnkring, Zaterdagavond op het „F.aarlem"-terrein worden gehouden. Het massale optreden zal in 't bijzonder ver zorgd worden door leerlingen van 32 openbare en bijzondere scholen voor L. O. en U. L. O., samen ongeveer 2600 jongens en meisjes. A.s. Vrijdag vinden op het „Haarlem"-terrein de repetities voor die massale nummers plaats, 's morgens voor de 5e en 6e klassen, 's middags voor de 7e en 8e klassen en de U. L. O. klassen. Met het oog op den afstand wordt een groot ge deelte van de leerlingen der 5e en 6e klassen dien dag per bus naar het terrein vervoerd. De repetities voor den Kennemer Turnkring met ruim 260 dames- en heerenleden worden Za terdagmiddag gehouden. 's Avonds 7 uur vangt de uitvoering aan. Het programma wordt geopend met een nummer stokoefeningen door 200 meisjes van de 7e en 8e klassen L. O. Daarbij wordt gebruik gemaakt van gestyleerde vormen, waarna de vrije arbeid het beginsel is van de oefeningen met paren voor 240 jongens van dezelfde klassen. No. 3 van het programma, vrije oefeningen door U. L. O. jongens en meisjes gecombineerd, wordt met muziek begeleid. Een sterk bezet massaal nummer vormen de vrije oefeningen voor jongens van de 5e en 6e klassen. Ruim 900 leerlingen zullen daaraan deelnemen. Ook de meisjes van die klassen zijn sterk in aantal (n.l. ruim 800), maar deze geven met oefeningen in het voortbewegen weer een geheel ander beeld van de gymnastiek. Behalve deze vijf bovenbedoelde schoolnum- mers geeft de Kennemer Turnkring met drie nummers een proeve van het vereenigingsturnen, zooals dit in het K. N. G. V. wordt beoefend. Twee nummers daarvan beslaan het optreden met keurturners door groepen uit de vereenigingen Bato, Concordia en Turnlust te Haarlem, O. S. S. te Zandvoort en Turnlust te Beverwijk. Zonder toestellen worden op het midden-terrein massale nummers gegeven zooals vrije oefeningen, knots oefeningen, dans, oefeningen met ijzeren ring en bal-oefeningen, in de meeste gevallen met mu- zikbegeleiding. Tegelijkertijd worden aan de randen van het terrein oefeningen gedemon streerd aan toestellen, als ringen, rek en brug. Voorts wordt tafelspringen te zien gegeven. Door bovenstaande vijf vereenigingen met de Bloemendaalsche Gymn. Vereeniging en de T. V. Santpoort gezamenlijk wordt het slotnummer van de uitvoering verzorgd. Dit bestaat uit de bekende „Arnhemiana" (zooals gedeeltelijk ge demonstreerd op den laatsten Olympischen dag). De belangstelling voor de Lighal-uitvoeringen stijgt elk jaar en daarom besloot het bestuur nu alle deelnemers op één tribune te plaatsen, om meer plaats te kunnen bieden aan het publiek. Ook op andere wijze wordt de ruimte voor de toeschouwers vergroot. Het bestuur moest daax'- toe overgaan, omdat vorig jaar de beschikbare plaatsen vrijwel waren uitverkocht en omdat, zooals boven vex-meld, het bezoek aan de uitvoe ringen voortdurend groeit. Vooral zouden de organisatoren geen belang stellenden wegens plaatsgebrek willen terug wijzen, omdat zij uiteraard het doeleinde van de Lighal-uitvoering, de versterking van het Lig- halfonds voor on- en minvermogende tubenni- lose-lijders in Haarlem en omstreken zoo volle dig mogelijk wenschen te bereiken.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1