De vreemdelingen in België. H' Waar komt het vandaan? LEELIJKE JONGE EENDJE Kwestie, die vele moeilijkheden heeft geschapen. Regeering neemf maatregelen tegen buitenlandsche inmenging. (Van onzen correspondent.) ET klinkt als een Middeleeuwsche le gende: de ongeluksschepen, die over de oceanen varen en vergeefs trach ten hun menschelijke lading aan wal te zetten. Het menschelijke leed, dat zich de laat ste jai-en steeds hooger om ons opstapelt, trekt steeds een nieuw kleed aan om ons medegevoel te treffen. De Belgische regeering heeft nu even als de Nederlandsche en de Fransche zich be reid verklaard een aantal passagiers van de „St. Louis" voorloopig te herbergen. Men is hier begaan met het lot van deze ongelukkigen, maar helaas ook het menschelijk medelijden is tegen woordig reeds tot politieke factor geworden. Zoo schrijft de Katholieke Luiksche senator Hanquet in zijn rapport over de begrooting van justitie dat zoo juist door den Senaat besproken werd; „Wij zijn van meening dat deze Duitschers, wal ook hun ras is, recht hebben op leven en vrij heid en dat wij hen, wanneer zij trachten de grenzen te overschrijden, noch kunnen weigeren, noch kunnen terugsturen. Maar een naburige staat mag niet aan onzen kant het „gevoelige" punt vinden en naar eigen inzicht, ten nadeele van ons, haar emigratie regelen." België telde begin 1938 op een bevolking van de 8 millioen zielen pl.m. 340.000 vreemdelingen. Daar zijn sinds den „Anschluss" naar schatting ongeveer 22.000 vluchtelingen bijgekomen. En maandelijks zwelt dat getal met ca. 2000 aan, d.w.z. de regeering verstrekt slechts weinig visa, maar aan weerszijden van de Duitsch-Belgische grenzen werken volgens den rapporteur passage- bureaux, die voor een bedrag van 35000 francs de immigranten dóór het net der gendarmen heenhelpen. De Commissie dringt er nu bij de regeering op aan dat zij een immigratiepolitiek moet voeren. Zij heeft slechts de keuze tusschen twee systemen: of de huidige wanorde laten be staan, óf na een accoord met de andere grens landen, Denemarken, Nederland, Frankrijk enz. een vast maandelijksch contingent vluchtelingen accepteeren, dus het systeem der visa's verrui men en de controle aan de grens versterken. Deze kwestie moet internationaal geregeld wor den en de rapporteur dringt erop aan dat België hiertoe het initiatief neme. TV!" u heeft de liberale minister van justitie, de heer Janson, hier dezer dagen verteld wat de politiek van België ten opzichte der vluchte lingen is. Van Maart 1938 af mogen slechts die genen hier blijven, die door familieleden of co- mité's worden ondersteund, opdat zij niet de plaats der Belgische werkers innemen. De Jood- sche comité's in Antwerpen en Brussel onder steunen thans 11.000 vluchtelingen. Dat kost fr. 100.000 per dag en aangezien zij deze zorg niet alleen kunnen dragen, hebben zij de regee ring verzocht de zorg voor 3000 vluchtelingen over te nemen. Zij worden in de weldadigheids kolonies te Merxplas en elders in kampen on dergebracht, terwijl men 't mogelijke doet deze menschen een beroep te leeren dat zij elders kunnen uitoefenen, want het is de bedoeling dat zij slechts tijdelijk in België blijven. Het door minister Janson gevraagde crediet fr. 6 mil lioen ook al kwam er van conservatieve Ka tholieke zijde eenig protest „nu er voor eigen noodzakelijkheden zoo veel bezuinigd moet wor den", werd ten slotte toegestaan. jn* e eigen noodzakelijkheden"de plaats der Belgische werkers". Daar is de andere grens van het medelijden. Iedere vreemdeling, die hier in loondienst werken wil, moet een ver gunning hebben. Er zijn hier thans ca. 87.000 vreemde arbeidskrachten, meerendeels afkom stig van landen, waarmede België een overeen komst heeft afgesloten. Gaan dus de buitenlan ders er hier uit, dan komen er represailles van het buitenland. Voorzoover er geen overeen komsten bestaan, moet men ze bovendien voor een groot deel in de mijnstreken zoeken. Die 24.000 vreemde mijnwerkers heeft men hier noodgedwongen naar toe moeten halen omdat de Belgische jeugd weinig zin heeft haar brood in de mijnen te verdienen. Het vreemdelingen vraagstuk spitst zich echter vooral toe in den middenstand. Eenmaal in het land, kunnen de vreemdelingen gemakkelijk overgaan naar de toch reeds overbevolkte middenstandsberoepen, waar geen vergunning vereischt wordt, ook al is er reeds lang een wetsontwerp voor de be- drijfsox-ganisatie in poi*tefeuille. Door de steèds wisselende regeeringen is, zooals bekend, de wetgevende arbeid hier echter ten zeei-ste ver traagd. Volgens de telling van 1930 is er in Bel gië één kleinhandel per 37 inwoners. Daar be hoeven geen nieuwe vreemdelingen meer te ko men om de „spoeling" te bederven. Maar hoe het ook zij, werkgever of werkne mer, „de vreemdeling als bi'oodroover" is altijd een dankbaar onderwerp geweest voor een anti- semietische propaganda, die hier thans, geinspi- reerd en aangemoedigd door het buitenland, met veel ijver bedreven wordt. Men verzuimt daar bij te vermelden, dat er ook 450.000 Belgen in het buitenland hun brood verdienen, dat vele vreemdelingen nieuwe vakkennis en relaties meebrengen en een groot percentage er hun geld als verbruiker verteert. En men komt met sta tistieken aandragen, die geen objectief onder zoek doorstaan kunnen, maar desondanks de „haatcampagne" ondersteunen. De socialisten Piérard en oud-minister Balthasar hebben de regeering deze week over die anti-semietische propaganda en de nazi-pi-opaganda in het alge meen geïnterpelleerd. (Laat ik er allereerst aan toevoegen dat België niet meer dan 60 a 80.000 Joden telt). De heer Piérard vertelde dat op ini- tiatief van de Duitsche ambassade te Brussel een onderzoek wordt ingesteld naar het „ariërschap" van Belgische firma's en Duitsche agenten de Belgen verzoeken hun Joodsch personeel te ont slaan indien zij er prijs op stellen hun handels betrekkingen met Duitschland te handhaven. Het zijn bekende feiten, maar 't gaf minister Pierlot gelegenheid openlijk in het Belgische parlement te verklaren dat vreemde inmenging in aange legenheden van Belgische onderdanen hier niet geduld zal worden. Zij is in strijd met het be ginsel van de gewetensvrijheid die aan de Bel gische wetgeving ten grondslag ligt. De anti-semietische propaganda is bovendien nog slechts één der kanten van de „racistische" buitenlandsche propaganda die hier bedreven wordt en waarmede men, gelijk de heer Bal thasar verklaarde, een wig tusschen de Belgen onderling, tracht te drijven. Er werden hier volgens de interpellanten, lezingen gehouden, waarin de Vlaamsche strijd door de Duitschers in het licht der „Groot-Duitsche gedachte" besproken wordt. Een. vloed van propaganda literatuur. afkomstig wan de Fichte-Bund uit Hamburg, wordt over het land uitgegoten. Vele anti-semietische en pro-Duitsche blaad jes, waarvan men de herkomst der geldmidde len slechts raden kan, schieten als paddestoe len uit den grond op. Er zijn z.g. Duitsche reis- bureaux, die een groote politieke activiteit in België ontwikkelen, terwijl officieele nazi- propagandististen in Eupen en Limburg het woord voerden. De regeering heeft tot voor kort tegenover de inmenging van vreemdelingen in de Belgi sche politiek een vrij lankmoedige houding aangenomen. Pas na het optreden van het Katholiek-liberale ministerie Pierlot en met de stijgende nazi-propaganda begint daarin verandering te komen. Allereerst werd den vreemdelingen verboden aan politieke betoo gingen deel te nemen. Het was velen Belgen reeds lang een doorn in het oog dat aan de 1 Mei-optochten zooveel buitenlanders deel namen. Onder de regeering Spaak werd daar begrijpelijkerwijze niet tegen opgetreden. Het was echter niet een communist noch een so cialist, die het eerst werd uitgewezen, maar een Duitscher, die aan een politieke betooging van het „Deutsche Arbeitsfront" te Winterslag deelnam en zich daarbij zeer aanmatigend tegenover een Belgischen gendarme uitliet. Een op zichzelf onbeteekenend incident maar dat nog eens speciaal de aandacht vestigde op de politieke activiteit van de nationaal-socia- listen en ook van linksche elementen in het Limburgsche mijnbekken. Er werken daar ar beiders afkomstig uit Polen en Joego-Slavië en voorts Tsjechen, Italianen, Duitschers, Oos tenrijkers, enz. Sinds den „Anschluss" tracht men alle Groot-Duitschers te bewegen zich bij het „Deutsche Arbeitsfront" aan te sluiten, soms door een zachten dwang, door het ver strekken van extra-voordeelen, soms via de kinderen, die men de Duitsche scholen wil laten bezoeken, soms ook op andere wijzen. Dat alles brengt de noodige politieke beroering met zich. terwijl deze buitenlandsche organi saties onder de bevolking de schakels weten te vinden en ook daar zooveel mogelijk „geesten te annexeeren". Zooals gezegd, de regeering heeft lang ge aarzeld, voordat zij ingreep. De Belg houdt van zijn traditioneele vrijheid en hij vreesde het kind met het badwater weg te gooien. Thans ziet men echter dat er geen andere weg overblijft, wil men de rust handhaven en niet van binnen uit ondermijnd worden. Reeds is een wetsontwerp ingediend, waarin het ont vangen van buitenlandschen geldelijken steun ten behoeve van een politieke propaganda in België strafbaar wordt gesteld. Hen hoopt daarmede ook de geldmiddelen van de dagbla den te kunnen nagaan. Tevens schijnt men een verscherpte perscontróle te overwegen. Groote Zeemogendhe den. De eerste groote zeemogendheid was Egypte. Onder de regeering van ko ning Thotmes, die een aantal aangrenzende landen en vol ken had onderworpen, werd een groote vloot gebouwd, welke diende om in elk land rondom de Middellandsche Zee garnizoenen te leggen en op sterkte te houden, hetgeen zonder het bezit van een tal rijke vloot niet mogelijk zou zijn geweest. Manchester. Deze stads naam, welke veelvuldig voorkomt in Engeland zoo wel als in Amerika, is afgeleid van het Keltische wooi-d „Maen" (steen of rots) en het Angelsaksi sche woord „Caestre" (kasteel of fort), zoodat Manchester eigenlijk be- teekent: „versterkte rots". Doodelijk verkeersongeluk voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Noodlottige autotocht. Acht dooden. MARTINEZ, (Californië), 20 Juni. (Reuter). Acht personen, die in een auto van een picnic terugkeerden, zijn verdronken doordat de auto in de San Joaquin is gereden. Autobestuurder veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. AMSTERDAM, 20 Juni. Het gerechtshof deed heden uitspraak in de strafzaak tegen een commissionnair in effecten uit Hilversum, die in den nacht van 1 op 2 October van het vorige jaar op den Rijksstraatweg tusschen Diemen en Muiden met een auto in volle vaart tegen een aan de rechterzijde van den weg stilstaande vrachtauto met trailer gebotst is. Een der inzittenden, de heer Schólvink uit Baarn, kwam om het leven en twee dames werden vrij ernstig gewond. Het hof veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Het hof overwoog, dat bij de strafzaak aard en ernst van het feit in aanmerking genomen moeten worden, dat anderzijds rekening gehouden moet worden met de omstandigheden, waaronder het onge luk gebeurde, namelijk dat deze omstandig heden ongewoon waren door het groote ob stakel, dat aan den rechterkant van den weg stond. Kerkelijke weldadigheidsvereeni- gingen in Duitschland worden „gelijkgeschakeld". Wet in voorbereiding. BERLIJN, 20 Juni. Uit goedingelichte kerke lijke kringen vernemen wij dat op het ministe rie van Binnenlandsche Zaken een wet in voor bereiding is voor de secularisatie van de katho lieke weldadigheidsvereenigingen het „Caritas Verband". Tevens zullen hieronder vallen de Amerikaansche St. Vincentius de Paolovereeni- ging, de Evangelische binnenlandsche zending. Al deze vereenigingen zullen ingeschakeld wor den in de nationaal-socialistische weldadig heidsorganisatie. Men verzekert dat Goebbels en Himmler de voornaamste voorstanders van deze wet zijn. Zij zouden tevens wenschen dat de kérk ge plaatst werd onder de jurisdictie van den mi nister van Binnenlandsche Zaken krachtens de wet op vereenigingen en het lidmaatschap van organisaties. In dit verband wordt gemeld dat hooge autoriteiten reeds contact hebben gezocht met de verschillende kerkleiders. (United Press). Copyright P. I. 6 Copenhagen Dat deden ze onmiddellijk, maar de andere eenden om hen heen zeiden: „Kijk eens, nu komt die heele sleep er ook nog bij. Net, alsof er hier niet al meer dan genoeg eenden zijn. En wat ziet dat eene jong er raar uit! Dat willen wij hier niet hebben", en tegelijk vloog er een op hem af en beet hem in zijn nek. „Laat hem met rust", zei de moedereend, „hij doet niemand kwaad!" „Dat zijn mooie kindertjes, die de moeder bij zich heeft", zei nu II niet, Uwe Majesteit", antwoordde de moedereend. „Ja, hij is niet de eend met de lap om zijn poot. „Ze zijn allemaal mooi, behalve mooi, maar hij heeft een allerliefst karakter en hij zwemt beeldig, die ééne. Ik wilde, dat ze die weer kon overbroeden." „Dat gaat Mettertijd zal hij heusch wel mooier worden. Htj heeft te lang in het ei gezeten, daarom is hij zoo leelijk Krakatau werkt weer hefti„ Ongekende explosies. BANDOENG, 19 Juni (Aneta/A.N.Pv dat in de laatste dagen de Krakatau pp"^ hoogde eruptie-werking had vertoond V®r' Zaterdagnacht explosies voorgekompn gI<. 5^ voet hoogte, de hoogste welke ooit eereoïï, 0 zijn. De mantri, belast met het toezicht vulkaan, verliet Langeiland, het Pi]nnl0p ,de vlak bij de Krakatau ligt, en begaf zich Pasaoeran aan de Java-kust in Bantam n-ar teren werd vast materiaal tot loon mf" hoogte geslingerd. Bovendien hebben u vuurverschijnselen voorgedaan. De top u gaat nog onverminderd voort. werkmg BATAVIA, 19 Juni (Aneta/A.NP) A verneemt omtrent de verhoogde wervw a de x Krakatau nog nader uit Rangkasbsw30 Gisterenmorgen te half zeven zijn vrti h«28: erupties van dei Krakatau voorgevalt Se van de hoogte op 1000 meter werd geschil S!" terenavond viel veel aseh en vuur Uit p doeng zijn enkele waarnemers gearrivema wijl het hoofd van den vulcanologischen Si dr. stehn, Woensdag wordt verwacht Be king is niet ongerust. Direct gevaar 'is dan niet aanwezig. OOK Een nader rapport van den vulcanotaivh.. dienst luidt als volgt: de Krakatau wiern^li materiaal uit tot 3000 meter hoogte De wa neming van Langeiland uit Is verder onmn.1" lijk. De mantri, met de bewaking beK E1" tuist op tijd van het destijds gevormde eiland Anak Krakatau met een motorboot naar r eiland gevlucht. - Met een zeiljacht naar Honoloeloe. De „Kamiloa" van Cannes vertrokken. CANNES, 20 Juni (Havas). De nieuwe eigenaars van het jacht „Kamiloa", de 28-ia rige Amerikaan Albert Welsh en de 25-iariee Duitscher Klaus Wacker, zijn aan boord van het jacht naar Honoloeloe vertrokken. De eer ste étappe van de reis zal zijn tot Gibraltar of Tanger. Men zal zich herinneren, dat de vorige eige naars van het jacht, Eric de Bischop en Tati- bouet met het vaartuig een reis om de wereld hebben gemaakt, welke op 22 Mei 1938 werd voltooid. Geheimzinnig sterfgeval, Engelsch vliegtuigbouwer stervend on straal aangetroffen. In het Engelsche stadje Hythe heeft zich een geheimzinnig sterfgeval voorgedaan. De vlieg, tuigbouwer Comper, die hier vertoefde, had Za terdag zijn hotel verlaten, vermoedelijk om een korte wandeling te maken. Tien minuten later werd hij stervend op straat gevonden en zonder bij kennis te zijn gekomen is hij in het zieken huis overleden. De politie heeft een werkman gearresteerd, die wordt beschuldigd van moord, doch nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend. Graf van Egyptisch opperpriester ontdekt. KAIRO, 20 Juni. (Reuter). Te Tumal el Gabal (West Hermopolis) is bij opgravingen onder lei ding van de Foead Awal Universiteit het graf van een prins en opperpriester van Hermopolis ontdekt. De sarcophaag stond In een onder- grondsch vertrek ,dat deel uitmaakt van een feeks gangèn en vertrekken, bekend onder den naam van de „groote balustrade". De sarcophaag bevatte een houten kist in den vorm van een menschelijk lichaam, waarin de mummie lag, Zoowel de houten kist als de mummie hebben veel door vocht geleden. De grafkamer bevatte verder verscheidene voorwerpen, o.a. vier albasten vazen, fraai be werkt, ongeveer vierhonderd blauw porceleinen beeldjes en een aantal blauw porceleinen va zen. De mummie droeg een masker van verguld zilver en op de borst een band van verguld leer. Aan beide zijden van het lichaam lagen twee verguld bronzen platen, waarop in relief de vier zonen van Horus waren aangebracht. Britsche bommenwerper neergestort. Parachute weigerde. LONDEN, 20 Juni (Havas). Tijdens een nach telijke oefening is een bombardementsvliegtuig van de Britsche luchtmacht tijdens het vliegen in brand geraakt en bij Salisbury omlaag ge stort. Twee inzittenden wisten zich door middel van hun parachute te redden, de derde inzittende is, doordat zijn parachute weigerde, te pletter ge vallen. EXAMENS Nuttige handwerken. Rijks Kweekschool voor Onderwij zers(essen) Haarlem. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd de dames: S. G. Neijsing, H. J. Ooms, S. C. Peetoom, S, H. Schuirman, A. M. v. d. Velde, G, J. H. Vos. Deze examens zijn hiermede geëindigd. ONDERWIJZERSEXAMENS. Bovendien is hij een woerd, een mannetjes-eend en daarom komt het er'niet zoo veel op aan. Ik denk, dat hij heèl sterk zal worden en zich goed door 't leven zal slaan." „Nu, de andere eendjes zijl snoesjes, laat hem dus ook maar blijven. En als jullie een paling kop vindt, kun je dien bij rne brengen", zei de voorname eend En toen waren zij thuis! Alléén het eendje, dat te laat uit het ei was gekomen, werd gebeten eh geplaagd, zelfs door de kippen. „Hg is veel te groot", zeiden ze allemaal. .(Wordt vervolgd). Op het eindexamen „Da Costa-k' Nassauplein 3, wei-den op 17 Juni ge——- 6 candidaten. Toegelaten werden de dames. F. Beekman en M. E. Boelhouwer te Bloemen- daal, J. Kaper en A. de Wijs te Haarlem, a. van der Sluys te Heemstede, M. A. Hellema IJmuiden. Geen der candidaten werd afgewezen. Het bestuur van de „Trekvogels geschorst. Het bestuur van de Koninklijke Nederland sche Athletiek Unie heeft een vergadering g houden ter behandeling van het rapport de strafcommissie over de strafzaak tegen bestuur van De Trekvogels. hp|, Het bestuur besloot, in afwijking van voorstel der commissie, het voorloopig? schorst bestuur van De Trekvogels te sen als Unielid wegens schaden van de K. w. en de athletiek voor den duur van zesm den. Bij herhaling van dit of ander wang is het bestuur voornemens over te gaa royement van de betrokkenen. -n Voorts besloot het bestuur in afwijking .het voorstel der commissie de leden Trekvogels niet te schorsen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6