IJMUIDEN BEVERWIJK MET AUTO EN TENT DOOR ZUID-AFRIKA. Ernstig ongeluk met tractor Twee dooden Op zoek naar den witten neushoorn. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN Onder de groote dieren der Afrikaansche wildernis is de neushoorn een der onver draagzaamste en dus een der gevaarlijkste. Daarom moest hij onherroepelijk verdwijnen Haar waar de blanke zijn vaste woonplaats op- -loe<r En hij verdween uit de Kaapkolonie en den Vrijstaat en de Transvaal. Alleen in Natal leeft hij nog op een paar uitloopers van het -eber^te en in de dalen daartusschen, waar streng jachtverbod gehandhaafd wordt. En da3r vindt men hem zelfs in een alleen daar voorkomende variëteit. Wij gaan naar het do mein van den witten neushoorn. Wit is hij Seen, als hij in kalkrijke, grijze riviermodder heeft iig?en rollen, maar hij is een stuk groo- ter dan zijn bruine broeder en dat zegt wat. r- plaatsen, waar hij nog voorkomt, staan bekend als de Sjloesjloewe- en Oemfolosi-re- servaten. Mr. Potter zwaait er den scepter en toen ik vroeg, waar deze groote man woonde, zei mijn blanke politievriend, een Afrikaander, dat hij ons wel even een Zoeloe zou meegeven voor de eerste zes mijl, waar veel zijwegen wa ren. Het was zoo tusschen de twintig en veer- tie kilometer, precies wist hij het niet. De weg wees zich verder vanzelfde zwarte steeg achter op onze koffers en zat er na zes mijl werkelijk nog op, maar twee meter verder Baatte hij vrijwel een salto. „Goede" autowegen. Mijn voorwielen doken weg in een onschuldig uitziend beekje, de voorsneb van mijn chassis boorde zich in de modder van den oeverwal en ontwortelde daar een kleinen boom, maar het opdringen van den aanhangwagen was net sterk genoeg om ons arme Ford je met een sprong weer de tegenoverliggende helling op te jagen en daarboven bleek, dat niets kapot was, behalve de blikken beschermhoes van den radiator en het nummerbordje aan den voor bumper, Na deze waarschuwing reden we kalm door, tien, twintig, dertig kilometer. Rare kerels hier. Die Zoeloes loopen altijd over heu velruggen en heuvelkammen, dat kun je leeuwen en olifanten en neushoorns tenmin ste zien aankomen. Die dieren zijn nu vrijwel verdwenen, maar de Zoeloe loopt nog steeds die randjes af. En als er eens een vrachtwagen met materiaal ergens heen moet, volgt de kaf fer-chauffeur de kafferpaden en zoo loopen deze landwegen over alle hooge heuveltoppen, die in zicht komen, heen. Leuk rijden in een slecht karrespoor met een aanhangwagen, maar een mensch went aan alles. Intusschen wordt het landschap steeds bergachtiger, de hellingen steiler, omlaag zoowel als omhoog. Even rijden we door een dal, natuurlijk schuin langs de helling. Het eene wagenspoor ligt ze ker twintig centimeter hooger dan het andere, «aar wen je ook aan. Plotseling stop ik, een bruine vlek heeft mijn aandacht getrokken. Zij beweegt. Gauw de kijker! Waarempel, een neushoorn! En daar vlak bij een tweede! En een paar wratvarkens er vlak bij. Die ellen dige beesten zien altijd alles. Gelukkig staat het heele groepje aan den overkant der vallei. Want ik wil dolgraag neushoorns zien, maar ken te veel verhalen van plotselinge aanvallen. Een flinke kerel van dit soort heeft laatst nog een trein geramd ergens in het Noorden. Mijn hand rust op mijn revolver, ons eenig wapen. Die doodt een muis op drie meter af stand! Als je hem raakt! Maar de beestjes vin den goed dat ik mijn motor weer aanzet en kalm wegrijd. Ineens besef ik dat de avond be gint te vallen. En de weg stijgt nog steeds, het wordt echt bergland. En blijkbaar zitten wij al midden in het reservaat. Zouden we Potters huis gemist hebben en hier midden tusschen zijn 200 neushoorns onze tentjes moeten op slaan? En weer zoemt en gromt de motor, tweede versnelling. Eerst tevreden gebrom, dan „snikkikerekik. Kloppende kleppen, eerste ver snelling, maar dat schiet zoo langzaam op! We zijn al een bord gepasseerd: „Bij scherpe boch ten toeteren!" Zonder s.v.p. erbij dus ernstig gemeend. Het werd een dolle rit. Zoo'n rutsch- baan heb ik nog nooit gereden. Telkens vijftig meter dalen en dan weer vijf en zeventig om hoog, veertig naar beneden, vijftig omhoog en allemaal hellingen van 15 soms 20 procent, dus goed vaart houden, anders kom je er niet. Ge lukkig is de weg goed en kun je snel rijden. En we komen er! Potter's huis heeft hij blijkbaar zoo dicht mogelijk bij den hemel gebouwd, op het hoogste puntje van het reservaat, met een ongeloofelijk uitzicht en een wind, die je doet klappertanden, daar op een duizend meter hoogte. De baas is thuis. Rhino's zien? Best. Ik zou u raden, beneden te kampeeren bij de ri- Vier, daar is het warmer dan hier en het kamp hier zit vol dagjesmenschen. Morgenochtend geef ik een jachtopziener mee achter in uw wagen en kunt u er op los. Denk er om: u kunt gaan wandelen, maar dat is op eigen risico. Als een van mijn beschermelingen te dicht bij komt, klim dan in een boom. En dan maar schreeuwen en vloeken tot hij wegloopt. Dat Is het eenige waar vloeken werkelijk goed voor is! Nog een wilde rit. Zoo, nu weten we wat ons te doen staat. We smzen, slingeren, schuiven en grommen een kfchie duizend meter omlaag naar de rivier en v™en een bruikbare kampplaats. Den volgenden morgen begint weer een wil de rit. Een kudde zebra's en gnoes lokt ons van den hoofdweg af. Even verder kruisen rhino- sporen het pad. Mijnheer was langs een der «andcingels gewandeld, zoo'n opengehakte strook om brand tot een bepaald boschgedeelte je beperken, dus het stuur omgegooid en ook de erandcingels in. Probeer dat eens, waarde lezer, j ®en dennenbosch aan den Veluwezoom of Jj1 Montferland. Dan zult ge verbaasd staan djjer wat een moderne auto kan presteeren. En J*J vonden den neushoorn op een veertig tree »an ons „pad", maar hij vond het niet zoo leuk Hi ht en gin§ er in kaImen draf vandoor, het aicnte struikgewas in. Maar hij was op foto land geweest! Wij amuseerden ons nog wat ®ct een koppeltje wratvarkens, die dol-nieuws- rf !2m vlakbiJ kwamen, met hun staartjes zoo °oddig hoog in de lucht! Ik reed maar gauw ev kamP terug, waar Captain Potter nog tpif1 kwam praten en het nieuwste nieuws ver enen. Een groote Dodge-wagen had een as ge- vaTu011 in een kuiltje, dat een wratvarken toe- tan net het wagenspoor van den hoofdweg ?ad gemaakt. Zal je gebeuren. En dan een ^joge. Alle kans dat dit onderdeeltje uit een naer werelddeel moet komen en dan een mooi sjusje om het ter plaatse te monteeren ook. Jteen wagen uitsleepen in dergelijk terrein JKj naast onmogelijk! Het gebeurde een paar mpf ri0r bosch in en toen een der reizigers hulnt Zoeloe-b°schwachter op weg was om wp te halen, werden ze door een neushoorn j gejaagd en een uur lang gevangen uaen. Toen was het beestje blijkbaar gens van geschrokken en weggedraafd. In over leg met den baas hebben wij maar besloten, liever naar het Oemfolosi-reservaat te gaan. waar we met een der jachtopzieners te voet een grooten tocht in Neushoornland zouden kunnen maken. Zoo gezegd, zoo gedaan. Mali. de plaatselijke commandant is niet thuis in zyn met een cactushaag omgeven kraal op den uitlooper van een bergrug. Zijn kameraden ver staan weer geen woord Engelsch, maar we slaan onze tenten maar op binnen een cac tushaag in de buurt, waar vroeger ook een kraal is geweest, 's Morgens om zes uur staat de geweldige voor mijn tent en belooft ons een paar Zoeloes als geleide. Gauw in de kleeren, wat fourage klaargemaakt en op weg. Een politieman gaat vooruit met een knots. Daar achter een tweede Zoeloe met mijn rugzak en een vervaarlijk-uitziend geweer en dan volgen wij. Natuurlijk gaat het eerst naar den hoog- sten top in de buurt, van waar wordt rondge- spied naar grof wild. Een koedoekudde graast op een heuvelhelling, een krokodil slaapt op een zandbank in de rivier. Maar daaren de bruine hand wijst naar een grijs vlekje, een kilometer of tien weg. De kijker geeft geen uitsluitsel, maar we kunnen evengoed dien kant uitgaan als een anderen. Dus omlaag, naar de vlakte, echt boschveld, net als in Kru- gerpark, maar nu loopen we, voelen het hooge gras langs onze knieën ritselen en de doorn struiken onze schenen teisteren. En we voelen de warmte, al gauw de hitte, vooral tusschen het hooge gras en in de lagere gedeelten. Ge kent dit terrein. Het is hetzelfde waar de John sons hun neushoorns flimden en schoten, al werkten zij honderden mijlen noordelijker. Maar het is zoo goed, zulk land eens aan den lijve te voelen. Omlaag en omhoog. Door een beekdalletje met een zandbedding. Daar staan neushoornsporen, maar met de regendroppels van gistermorgen er in, dus te oud om naar te kijken. Een andermaal zijn het versche sporen, die we een eindje kunnen volgen, waar de zware pooten door het ruige gras gesleept hebben. Dan kruist een koedoe- spoor onzen weg en ligt daar plots een groote pofadder van wel een meter lang. De kop is stukgebeten; een groot gat bij den buik, het werk van een mongoose. Voort gaat het, steeds voort door de zengende hitte. Daar, versche mest, kanonskogels van 20 cm. middellijn Maar verder levert het spoor ook weer niets op. Sporen genoeg, nog een paar keer versche mest, af en toe geluiden. En o ja, ander wild genoeg. Koedoes en zebra's en wilde beesten, een paar hazen, wat wratvarkens; maar geen neushoorn komt ons in het vizier. Als we 's avonds, juist tegen zonsondergang thuis ko men hebben we zoowat negen uur geloopen, een veertigtal kilometers afgelegd, langs on gebaande wegen, helling op en helling af, twee rivieren doorwaad op plekken waar geen kro kodillen waren op dat moment, wel weer lepe laars en ibissen, maar geen neushoorn gezien. De neushoorn gevonden. Wat te doen? Morgenochtend om zes uur weer er op uit! Eerst een half uur weg met de auto, daarna weer door een rivier en dan maar weer het bosch in. Om zeven uur brandde de zon ons al leelijk in den nek. Steeds verder. Er zijn veel sporen, of ze versch zijn is niet te zeggen op zand of rots, maar in het dorre, me- terhooge gras wel. Dat is nog nat van den dauw. En daar heeft er weer een zijn logge, luie pooten door het hooge, natte gras getrok ken. Voorzichtig er achter aan en jawel, daar schemert een grijze massa door de doringstrui- ken heen. Twee stappen verder zie ik den ach terkant van het-gevaarte een honderd meter voor mij uit loopen. De gids wenkt en wijst. Een vijftig meter verder is een boschje met een hoogeren boom in het midden. Met een om trekkende beweging gaat het daarop af. De reus merkt nog niets, graast rustig door. Nu staat hij stil, juist als wij het boschje bereiken. Je kunt er van twee kanten in en de boom is er zooeen als wij als jongens van zes jaar zoo graag beklommen en dan moest moeder ko men kijken hoe hoog wij wel zaten. Met andere woorden: in twee stappen kon je hoog genoeg van den grond zijn als mijnheer eens te nieuwsgierig werd en chargeerde. Wij staan naast het paadje. Maar ik moet drie meter vooruit om vrij zicht te krijgen. Voetje voor voetje. Rrrt! gaat de sluiter van de Contax. Heel zacht, maar het wordt gehoord. Met een snelle wending maakt het reusachtige dier front en buigt den kop omlaag. De filmcamera ruscht en dat schijnt hem te kalmeeren. Hij wendt den kop eens links, dan rechts en komt rustig een pas nader. Ik maak nog een paar opnamen met sterkere lenzen. Dan verontrust hem een geluid. Sneller dan ik het schrijven kan staat hij weer met de flank naar ons toe, loopt in eeen halven cii'kel, zooals ik het hem in Johnson's films zoo vaak zag doen, vóór hij attakeerde. Hij is nog veertig pas weg. Dan staat hij weer recht voor ons. Een snelle blik naar den gids. Die staat rustig naast mij. Dan maar weer filmen en meteen draait het groote dier zich weer met de flank naar ons toe en draaft plotseling weg met een, snelheid, die men niet verwacht zou hebben. In een mini mum van tijd was hij uit het gezicht verdwe nen en wij vroegen ons af, hoeveel van die kleine rhino-oogjes ons den vorigen dag, bij die lange wandeling door bosch en veld, wel hadden gade geslagen. Toch zouden we dien ochtend nog een feilen rechtstreekschen aanval moeten verduren. Wel niet van een neushoorn, maar toch We komen op den terugweg weer bij de rivier. Een diep uitgetreden wildpad voert van den hoogen oever omlaag naar den waterkant. Als ik half weg ben, zie ik vier wratvarkens rustig drinkende op een groote klip bij het water staan. Meteen komt de camera voor den dag, maar bij het eerste geruisch van het filmtoestel keeren ze alle vier met een ruk om, staan even roerloos, de staartjes hoog in de lucht en char geeren dan zoo plotseling, dat ik een hoogen sprong moet maken om de voorste onder mij te laten doorrennen. De Zoeloe jager achter mij wordt van de been geloopen, de anderen springen op zij, een gooit nog zijn stok naar het achterste varken, een heerlijke consterna tie. Tusschen twee haakjes, een geluk, dat het alle vier vrouwtjes waren, want de mannetjes hebben slagtanden, waarmee ze je heel leelijk kuixnen toetakelen. Nu liep de zaak met een geschaafde knie, een hoop lawaai en veel ge lach af. Maar je staat verbaasd over de snel heid en den moed, die deze kleine dieren kun nen ontwikkelenen dankt in stilte den hemel, dat we niet méér neushoorns zijn te gengekomen en voor een charge van dat mon ster bewaard zijn gebleven. Alweer veel geleerd vandaag endezen keer wat goeds. En voort gaat het weer, uit de voor het wild En voort gaat het weer, uit de voor het wild gereserveerde gedeelten van Natal naar de plaatsen, waar de blanke de hand op heeft gelegd, waar suiker en katoen groeien en wereldmarktproblemen de gesprek ken van den dag beheerschen. We zijn nog twee dagreizen van Durban af en zullen in dien tijd nog veel moeten zien enleeren. (Nadruk verboden) Vervxichting geldig van hedenavond tot ma genavond ongeveer 19 uur; Half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen met kans op onweer. Koeler. Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit Noordelijke rich tingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 70 F. Laagste hedennacht 58 F. Hoogste heden 62 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 757 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zaterdag v.m. 8.14 uur; n.m. 8.46 uur. Zondag v.m. 9.23 uur; n.m. 9.57 uur. Maandag v.m. 10.34 uur; n.m. 11.06 uur. TEMPERATUUR ZWEMBAD: Heerenduinen: lucht 64 F., water 71 F. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 23 Juni (A.N.P.) Tarbot 4634 ct. per kg. Tong 9464 ct. per kg. Heilbot f 1 per kg. Zetschol f 19 per 50 kg. Kleinschol f 15.507.80 idem. Bot f 62.70 idem. Tongschar f 18—15 idem. Middel schelvisch f 128 idem. Kleinmiddel schelvisch f 85.90 idem. Kleine schelvisch f 5.703.90 idem. Groote gul f 5.50 idem. Kleine gul f 5.504.60 idem. Wijting f 2.10—0.85 idem. Makreel f 6.50 idem. Kabeljauw f 3016 p. 125 kg. Leng f 0.63 per stuk. Koolvisch f 0.800.60 per stuk. BESOMMINGEN. Manden TRAWLER: 290 Antje RO 15 f 1690 ONGEVAL IN DE HARINGHAVEN. Bij het laden van vaten zout aan boord van den in de Harinighaven liggenden logger K.W. 110 gleed een vat uit den strop. Het zware vat kwam terecht op den heer N. van Duivenboden die daarbij ernstige inwendige kneuzingen bekwam. Na ter plaatse voor- loopig te zijn geholpen werd het slachtoffer naar het Antonius Ziekenhuis overgebracht. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Claesje R.O. 46. Flamingo IJm. 25. OPGELEGD. De Viking Bank IJim. 183 is opgelegd. IN HET DOK GEPLAATST De Elie Chenevière IJm. 161 is in het dok geplaatst en gaat de volgende week in de vaart. DOOR EEN ZONNESTEEK GETROFFEN. Gisteren is op de tegeltjesmarkt de ijswer- ker De V., die eerst geruimen tijd in de koude cellen van de ijsfabriek had gewerkt en daar na in de volle zon aan het werk was bij het ijsladen door een zonnesteek getroffen. De gevolgen bleken gelukkig niet van ernstigen aard te zijn. De aanvoer van aardbeien. De prijzen worden steeds hooger. Ook op de gisteren gehouden veilingen van aardbeien heeft de stijging van de markt zich voortgezet en het verloop van den handel wijst erop dat de aardbeien dit jaar een duur betaalde delicatesse zullen zijn. Het binnenland kan op het oogenblik veel consumptie-aardbeien ge bruiken terwijl daarnaast ook de fabrieken de behoefte aan aardbeien voor het vat trachten te dekken. Het ligt dus voor de hand dat de han del zeer levendig is, vooral ook omdat de oogst opbrengst meer dan de helft minder zal zijn dan het vorige jaar. Daardoor stegen de notee ringen op de veilingen van gisteren tot een hoogte die in de laatste jaren in Beverwijk on gekend mag worden genoemd. De binnenlandsche handel betaalde voor de goede consumptie- aardbeien, Moulin-Rouge met dop, aangevoerd in nieuwe sloffen en in de keurige zgn. pootjes- bakken toto zelfs f 1.50 per slof. De handelaren deden alle mogelijk moeite om van den aanvoer hun aandeel te krijgen. Groote hoeveelheden werden gistermiddag voor de groote steden in motorschepen en vrachtauto's en zelfs per trein verladen. De fabrieken betaalden voor de aan gevoerde Amazonen en Dutch Evern zonder dop ongeveer f 1, later zelfs meer, per mand. Aan de B. E. T.-veiling bereiktke de gemiddelde prijs f 42.73 per 100 kg. Ook aan de Vereenigde Vei lingen was de gemiddelde prijs hoog te noemen. Ook hier werden vele aardbeien voor het bin nenland aangevoerd. De tuinders besteden aan de sorteering van het product groote zorgen" waarbij vooral het nieuwe fust belangrijke dien sten bewijst. Ook dit wordt door den handel op grooten prijs gesteld en zal zeker ook nog wel van invloed zijn op de hooge noteeringen die voor het binnenland gelden. JAARVERGADERING VAN „DE KENNEMERS" De jaarvergadering van de voetbalvereeniging *,De Kennemers" werd onder groote belangstel ling in het Kennemer Theater gehouden. Nadat de voorzitter, de heer M. Lindner in zijn openingswoord een overzicht van het jongste sei zoen had gegeven, waarbij hij ook de prestaties van de beide kampioenselftallen releveerde, werden de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester goedkeurd. De inkomsten hadden t' 6411.35 en de uitgaven f 6832.76 bedragen. De boeken sloten dus met een nadeelig saldo van f 421.41. Onder een woord van dank werd aan den penningmeester décharge verleend. De af tredende bestuursleden, de heeren H. van Dorp en W. Klaassen, werden herkozen. In de elftal commissie werden gekozen de heeren P. Boer- koel, J. Halenbeek, W. Duiveman, G. Kluft en E. Tromp. De voorzitter sprak een woord van dank tot de heeren M. Fernee, G. Tabak en K. v. d, Wal, die niet herkozen wei-den. Bii de rondvraag werd de bijzondere aandacht gewijd aan de trai ning. De aanvoerder van het eerste elftal bracht dank aan het bestuur voor de daarvoor verrichte werkzaamheden. Tenslotte gaf de voorzitter nog ^en overzicht van de gevoerde onderhandelingen :net de zustervereeniging „Beverwijk". Het be stuursbeleid in deze zaak verwierf de goedkeu- ing der vergadering. RECORDRIT VAN KENNEMERLAND. De uitslagen van den recordrit over 33 K.M. van de B.R.C. Kennemerland luiden: 1 S. Hollander 55.10 min.; 2 Kuilman 55.28 min.; 3 Oudshoorn 55.52 min.; 4 Drenth 56.49 min.; 5 Berkhout 61.34 min.; 6 Bak 65.03 min.; 7 Post 65.23 min. In het totaal klassement heeft S. Hollander na drie ritten de leiding, gevolgd door Oudshoorn. BRIDGECLUB. De uitslagen van de derde en vierde ronde van de zomercompetitie van de Bridgeclub Sans Atout" luiden als volgt: Derde ronde: Team 4: mevr. Dil-J. Berlee, G. Tabak-N.N. winnen van team I: J. Bos-G. de Boer. de heer en mevrouw Van Amstel met 26 tegen 22 m.p. Team 6: de heer en mevrouw Van der Linden, dames Kok-Braam verliezen met 15 tegen 31 m.p. van team 3: J. Dil-Th. Braam; Ph. van Groningen-P. van der Werff. Team 8: de heer en mevrouw Blokdijk; da mes Tand-Tabak winnen met 27 tegen 22 m.p. an Team 5: K. Kee-J. Numan, P. Daalhuizen- A. Tand. Team 2: A. en C. Hoogeboom; J. Klaver-Jb. Broekhuizen verliezen van team 9: W. G. Kleine. C. Gelder-mans; G. Daalhuizen-J. van Leeuwen met 7 tegen 53 m.p. 4de ronde: Team 5 verliest van team 1 met 7 tegen 14 m.p. Team 8 verliest van team 2 met 15 tegen "0 m.p.; team 9 wint van team 3 met 35 tegen 19 m.p. DE OVERWINNING GEVIERD. Gisteravond hebben in het Vereenigingsge- bouw aan de Oosterwijkstraat de Chr. Hist. Unie en de Anti-Rev. Kies vereeniging een bijeenkomst gehouden waarin de uitslag van de verkiezing werd besproken. In verband met het winnen van een zetel was de stemming in deze bijeenkomst vanzelfsprekend opge wekt. Verscheidene sprekers hebben over het bij de verkiezing behaalde resultaat het woord gevoerd. Opieggec doot de ca&we Pieeugeschoten- Eist, 23 Juni. Vanochtend is een tractor met oplegger op den weg ArnhemNijmegen ter hoogte van Eist in een sloot gereden. De lading van den oplegger schoot door de cabiue. Omstanders trc-kken den chauffeur uit den wagen. Nadat hem ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Bij de opriumingswerkzaamheden van de auto vond men nog een twee de» slachtoffer, de schoonmoeder van den chauffeur. De vrouw was reeds overleden. De slachtoffers zijn vermoedelijk afkomstig uit Apeldoorn. ONGEVALLEN OP DEN MÜNNIKENWEG. Op den Munnikenweg hebben zich gisteren een tweetal verkeersongelukken voorgedaan, die slechts materieele schade tengevolge had den. Bij het inrijden van de boerderij is een hoog- opgeladen hooiwagen omgeslagen. De voerman wist zich tijdig in veiligheid te stellen. Het opruimen van het voer hooi kostte eenige uren arbeid. Tegen den avond reed op den hoek Munni kenweg—'VisschersstraatWolff en Deken straat een personenauto tegen een winkel pand op. De muur werd gedeeltelijk ingedrukt, terwijl de auto ernstige schade opliep. Geluk kig passeerde op dit moment niemand het kruispunt, zoodat het ongeluk, dat zich vrij ernstig liet aanzien goed afliep. Ook de be stuurder bleef ongedeerd. LEDENVERGADERING VAN DE VOETBAL VEREENIGING „BEVERWIJK". In de gisteravond gehouden ledenvergadering van de voetbalvereeniging Beverwijk werd uit de candidaten H. Terbraak, W. Meijer, C. Tromp en J. Zonneveld, de heer C. Tromp tot voorzit ter gekozen. De nieuwe functionaris werd toe gesproken door den secretaris, den heer Grapen- daal, die in de eerste plaats wees op de moei lijkheden die het voorzitterschap in ruime mate met zich brengt en vroeg vervolgens van de le den sportieve medewerking om de taak van den voorzitter zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Nadat de nieuwe voorzitter een kernachtig woord had gesproken werd meegedeeld dat een uitstapje zal worden georganiseerd naar Laren, waar een wedstrijd door het eerste elftal zal worden gespeeld. De leden zullen in de gelegen heid worden gesteld voor dit uitstapje te sparen. Besloten werd de verkiezing van de elftalcom missie aan te houden tot een volgende vergade ring in verband met het geringe bezoek. Tenslotte deed de secretaris een beroep op alle leden om vooral de training te bezoeken. Voorts deelde hij mee dat de kansen dat Be- venvijk in het komende seizoen in een zuide lijker afdeeling zal uitkomen, er gunstig voor slaan. Nadat ook de aanvoerder van het eerste elftal, de heer Maenhout, een beter bezoek van de trai ning had bepleit, werd de vergadering gesloten. DRONKEN ACHTER EEN KINDERWAGEN. Gistermiddag werd te Velsen-Noord een vx'Quw, die met een kinderwagen reed met een klein meisje erin, wegens openbare dronken schap in arrest gesteld. Het kind werd opgenomen in het gesticht .Meerzicht". CASTRICUM AUTO TE WATER. Door het springen van een band is gistermid dag een personenauto, bestuurd door den heer Schilder uit Limmen op den Ouden Uitgeester- weg te water gereden. De bestuurder wist zich tijdig uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij bekwam geen letsel. De auto werd met veel moeite op den kant gebracht. Tusschen een machine bekneld. Ernstig ongeluk te Hillegom. Donderdagavond was C. P. op zijn schip „Vertrouwen", liggende in de Ringvaart bij de betonfabriek, bezig de motor na te zien. Toen hij de motor aansloeg werd zijn kleeding door het vliegwiel gegrepen en geraakte hij bekneld tus schen vliegwiel en motor. Ofschoon er spoedig op zijn gegil hulp kwam aansnellen, duurde het nog geruimen tijd voor dat hij uit zijn benarde positie was bevrijd. Zijn linkerarm was verbrij zeld, terwijl hij ook wonden aan hoofd en bee- nen had. Dr. Versluys en de E. H. B. O. ver leenden de eerste hulp, waarna de man ernstigen toestand per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem werd vervoerd. Bij informatie aan het Diaconessenhuis verna men wij hedenmorgen dat de heer C. S. Donder dagavond te 9 uur overleden is. ARROND. RECHTBANK. Uitlokking tot meineed. Een muis, die een berg baarde. Op Zondag 21 Augustus 1938 reed in Velsen-Noord een melkauto achteruit, waardoor een botsing ontstond met een geparkeerde motorfiets. De botsing was niet van ernstigen aard en de behan deling voor het kantongerecht was dan ook niet van publiek belang. Achteraf blijken er echter complicaties in deze oogenschijnlijk onbenullige zaak te zijn gekomen. De muis heeft een berg ge baard. Zulks bleek tijdens de zitting van de Arron- dissements-rechtbank alhier gistermorgen. Al daar verscheen de verdachte S„ beschuldigd van uitlokking tot meineed. Voor het kantongerecht had een zekere A., die met S. samen in de melkauto zat, verklaard dat niet hij doch de oudere S. de auto bestuurde, en hem dus de schuld van de aanrijding trof. Toen de zaak in hooger beroep voor de Arr.- rechtbank werd behandeld bekende A. meineed gepleegd te hebben; niet S. maar hij A. had de auto bestuurd. Voor die meineed ziet een gevan genisstraf van 4 maanden uit. Daarna kwam A. met de verklaring dat S. hem had gezegd aan de rechtbank te zeggen dat hij A. de auto had bestuurd tijdens de bewuste aanrijding. Derhalve nam S. hedenmorgen in het verdachtenbankje plaats, verdacht van uitlok king tot meineed. A. kwam als getuige voor en verklaarde dat hij met S. samen in den trein reisde naar Haar lem voor de behandeling van de kwestie der aanrijding in hooger beroep. S. zei toen tot A. aldus de verklaring dat hij aan de recht bank moest zeggen dat hij A. de auto bestuurd had. Reeds tevoren had S. den broer van A. naar dezen toe gestuurd om hem op het hart te druk ken aan de rechtbank te zeggen dat hij achter het stuur had gezeten. De broer verklaarde dat dit juist was. Toen hij de boodschap aan zijn ouderen broer bracht ant woordde deze: „Vrinden hebben me gezegd te volharden bij wat ik voor den kantonrechter heb gezegd". A. ontkende evenwel dit antwoord te hebben gegeven. Vervolgens kwam get. V. voor, die de aanrij ding had zien gebeuren. Hij kon beslist zeggen dat de kleinere A. niet achter het stuur had ge zeten. Een groote man zat op de chauffeurs plaats. Get. kon echter niet zeggen, dat deze groote man S. was geweest. Een dame, die eveneens het ongeluk had ge zien had ook waargenomen dat de grootere man op de chauffeursplaats had gezeten. De Officier achtte de uitlokking tot meineed bewezen. Op grond van de getuigenverklaringen vond hij het vaststaand dat S. tijdens de aan rijding achter het stuur had gezeten. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Stomps concludeerde tot vrijspraak op grond van het feit dat hetgeen S. tot A. had gezegd geen inlichting was, welke meineed uitlokte in den zin van art. 47 2de lid. Uitspraak over 14 dagen. afsnijden NOOIT! Een bocht naar links moet u ruim nemen, een bocht naar rechts echter juist kort! -1

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11